D mmlÈWMK Vandaag met: Interview Wim Beeren van Museum Boymans UIT/agenda Mitm 1' Junkies msmm ^Mg| ,-y-v V ingertoppengevoel Halfprodukten Onderzoek Kwo Min Tang I ,v ZATERDAG 4 JUN11983 E Chinese onderwe reld is hard op weg haar verloren plaats op de internationale heroïnemarkt terug te veroveren. In Ne derland groeit het Chinese aandeel extra snel van wege de vele Aziatische contact punten in ons land. De gesloten jen hechte Chinese gemeenschap <-maakt het de politie bijzonder moeilijk, zo niet praktisch onmo gelijk, enige greep te krijgen op de heroïnehandel. Het komt zel fden voor dat politie vooraf op de "hoogte is van de komst van grote transporten. Veelal blijven de "successen" beperkt tot kleine of grotere heroïnevangsten die in -de Rotterdamse haven of op Schiphol bij toeval worden ge daan. De Rotterdamse politie boekte vorig jaar nog het spectaculair ste succes: het oprollen van een door Chinezen geëxploiteerd la boratorium, waar uit een halffa brikaat heroïne werd bereid. Er werd zo'n 37 kilo heroïne in be slag genomen. Met het oprollen van het fabriekje in de Oranje boomstraat stuitte de Rotter damse politie overigens op een voor haar nieuw fenomeen: de Chinezen smokkelen niet meer zoals vroeger pure heroïne, maar het halffabrikaat "heroïne- base" (spreek uit: heroïne- bees"). Dat betekent extra risico voor de smokkelaars. Immers, om één kilo heroïne te krijgen is twee kilo heroïnebase nodig. Dat de Chinese clans en tria des hun positie weer aan het her overen zijn blijkt ook uit cijfers van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) uit Den Haag, de Nederlandse afdeling van Interpol. Uit deze cijfers mag volgens commissaris J.J. Or~' 'broek van de CRI zeker wi. jen geconcludeerd dat de Chinese heroïne weer in opmars is. Tot 1979 namen politie en douane in Nederland jaarlijks gemiddeld 75 kilo heroïne uit de Gouden Driehoek (Birma, Thai land en Cambodja) in beslag. In 1980/81 - het Chinese imperium was inmiddels door politie-optre- den en slechte oogsten als een kaartenhuis in elkaar gezakt - troffen de Nederlandse opspo ringsinstanties nog maar 26 en 16 kilo Chinese heroïne aan. De "Turkse" heroïne uit de Gouden Sikkel (Turkije, Pakis tan, Afghanistan en Iran) nam in die jaren onmiddellijk de plaats in van de Chinese. Stelde het Turkse aandeel op de heroïne markt in de jaren zeventig nog niet zoveel voor, in 1980 werd 89 kilo en in 1981 zelfs de record- hoeveelheid van 156 kilo in be slag genomen. Vorig jaar liep het Turkse aandeel echter al weer gestaag terug tot 122 kilo. De partijen Chinese heroïne (in clusief de 37 kilo uit het Rotter damse fabriekje) die in 1982 in beslag werden genomen wogen bij elkaar 93 kilo. De Chinezen waren weer terug. Op "straatniveau" wordt jaar lijks in Nederland voor zo'n an derhalf miljard gulden aan he roïne verhandeld. Dat is een ru we schatting, gebaseerd op de ^veronderstelling dat ons land zó'n 50.000 junkies telt, die weke lijks ieder rond de drie gram versneden heroïne gebruiken en „Öaarvoor maandelijks ongeveer twee- tot drieduizend gulden no dig hebben. Om aan de vraag ;|ïvan de Nederlandse gebruikers fè voldoen moet er ieder jaar een fjaar duizend kilo pure heroïne naar ons land worden gesmok- keld. Daarnaast is Nederland ook een tussenstation voor de he roïnehandel met andere Europe- •se landen en soms ook Amerika. iDe recordvangst van politie en 'douane staat op een verhou dingsgewijs schamele 216 kilo in 1982. Heroïnesmokkel blijft dus een zeer lucratieve bezigheid voor de internationale onderwe reld. Zeker als de geringe pak kans in ogenschouw wordt geno men. !®"Die is maar erg klein," meent commissaris J. J. Oosterbroek van de CRI. "We schatten dat smokkelaars zo'n vijf tot tien procent kans hebben om tegen de f; lamp te lopen. Dat maakt het na- Lt tuurlijk erg aantrekkelijk." 5 Volgens kapitein G. Kamp, commandant recherche bij de dienst Luchtvaart van de rijks politic, is het aanzwellen van de Chinese heroïnestroom niet erg merkbaar op de luchthaven Schiphol. Insiders zijn ervan overtuigd dat veel voor Neder land bestemde heroïne uit de' Gguden Driehoeklanden uitein delijk via omwegen op deze na tionale luchthaven terechtkomt. Kapitein Kamp: "We nemen na- tuurlijk wel regelmatig wat in beslag, maar we hebben toch de Undruk dat rii#» hprnïri#» vifl flndp- indruk dat die heroïne via ande re sluipwegen ons land binnen komt." Kamp gelooft dat de interna tionale handel in drugs "meedo- jgenlozer" wordt en dat de con- Stb-s-">SS: Thaise kinderen uit de Gouden Driehoek aan het werk op een papavcrveld in het dorp Chleng Mai. Chinezen zijn er noodgedwongen toe overgegaan om de ruwe opium of een halffabrikaat in primitieve labo ratoria om te zetten In heroï ne. Dat gebeurt nu ook in Neder land. In Rotter dam werd vorig jaar in de Oran- jeboomstraat een 'fabriekje'- van dit type door de politie ontmanteld. Om hun dage lijkse heroïne- behoefte te be vredigen hebben Nederlandse junks zo'n 2500 gulden per maand nodig. Chinezen heroveren hero nemarkt currentie flink toeneemt. "Er worden meer risico's genomen. In een diplomatenkoffer probeert men met tien kilo ongecamou fleerde heroïne over de grens te komen. Dat was vroeger ondenk-, baar." De "successen" van de Schip- hol-politie schrijft Kamp toe aan de resultaten van langdurig in ternationaal speurwerk, maar vooral ook aan "toeval". Volgens Kamp bestaan er ook duidelijke aanwijzingen dat drugstransporten via particulie re vliegtuigjes uit de lucht op de afgelegen plekjes in ons land worden gedropt. De Rotterdamse haven is een ideale plek om soft en hard drugs ons land binnen te smok kelen. Dagelijks komen zóveel schepen de haven binnen, dat het onmogelijk is voor de douane om ze allemaal "binnenstebuiten te keren". De heer H. M. Huisman, hoofd opsporingsdienst van de douane in Rotterdam, was één van de eersten die vorig jaar voorspel den dat de Chinese heroïne in. ons land een comeback zou bele ven. "Ja, dat zagen we al aanko men. We hadden gehoord van een zeer rijke papaveroogst in de Gouden Driehoek. In 1981 hadden we hier in de haven maar zeven kilo heroïne in beslag kunnen ne men. Dat kwam omdat de Turk se heroïne meestal over land wordt aangevoerd. Voor de smokkel uit het Verre Oosten is Rotterdam bij uitstek een in- en uitvoerhaven. "Het controleren van een schip is verschrikkelijk moeilijk," legt Huisman uit. "Het heeft enorm veel bergplaatsen. Je moet als douane-beambte over een grote deskundigheid beschikken wat betreft de bouw en inrichting van een schip. Alleen met je ogen en handen red je het niet. Twee we ken geleden controleerden we een schip dat in Duitsland al tweemaal door de douane over hoop was gehaald. Het gebeurde omdat de politie aanwijzingen dat er zich heroïne aan boord zou bevinden. Ze vonden echter helemaal niets. Wij haalden er toch even later mooie drie kilo heroïne uit. Maar het zou me niets verbazen als de Engelse douane er straks ook nog eens een paar kilo uithaalt. Het is niet alleen kennis, maar ook een hoop vingertoppengevoel en geluk wat je bij dit werk nodig hebt." Volgens Huisman is het smok kelen per schip niet de meest ge bruikte manier voor het trans porteren van heroïne. "Vanwege de kleine, praktisch reukloze hoeveelheden, die toch een zeer hoge waarde vertegenwoordigen, is het meer smokkelwaar voor vliegtuigen. Bovendien kan een vliegtuigtransport beter in het oog worden gehouden door de be treffende smokkelorganisatie. Behalve de koerier bevindt zich meestal ook wel een controleur in het toestel. In een schip loopt men te veel risico. Een beman ningslid kan er achter komen en de boel verlinken." Wat merkt de Rotterdamse douane nu van de toename van Chinese heroïnesmokkel" Huisman: "We nemen weer meer heroïne in beslag. Ook tref fen we vaker halfprodukten van heroïne aan. Het is zelfs al voor gekomen dat we pure ruwe opium vinden, die bij wijze van spreken zó van de papavervelden komt. Het schijnt dat de controle op labaratoria strenger is gewor den in de Gouden Driehoek. Ten einde raad doen ze het verwer ken dan maar hier. We mogen nooit tevreden zijn en verslappen. Helaas ontbreekt het ons nog wel eens aan materi ele zaken zoals röntgenappara tuur om een schip te doorzoeken. Verder zijn onze herdershonden eigenlijk te groot voor al die kleine bergplaatsen. In Amerika gebruiken ze daar nu al Beagles voor en in Duitsland spaniels. Daar zou ik er ook wel een paar van willen he* 'r'-n." Het jaar 1979 was catastrofaal voor de Chinese triades. Interna tionale politieorganisaties rolden talloze handelslijnen op vanuit de Gouden Driehoek naar Euro pa en Amerika. De belangrijkste smokkelbendes werden ontman teld en tientallen Chinese „zwaargewichten" verdwenen achter de tralies. Illegale Chine zen in ons land die de dans wa ren ontsprongen vluchtten naar elders. De Chinese 'heroïnema- fia' leek gevloerd. Tot overmaat van ramp mislukte ook nog eens een groot gedeelte van de papa veroogst in dat jaar. Werd nor maal zo'n 500 ton ruwe opium ge produceerd, in 1979 was dat ruim 100 ton. Het grootste gedeelte van^e oogst ging derhalve naar de verslaafden in Zuid-Oost Azië zelf. De papaveroogst in de Gouden Sikkel (Turkije, Iran, Pakistan en Afghanistan) was in 1979 juist opmerkelijk groot. Bij elkaar zo'n 1100 ton opium. In korte tijd sprongen de „Turken" in het gat in de markt. De opium werd in fabrieken in Turkije, Iran, Syrië, Noord-Libanon en Noordwest- Pakistan verwerkt heroïne. Hoe wel veel geld uit de opbrengst aan de „criminele strijkstokken" bleef hangen, vloeiden grote sommen naar het Afghaanse verzet. Ook de Turkse fascisten leider Tïirkesj bleek niet vies van enkele miljoenen heroïne- geld. De Iraanse leider Khomei- ny plukt nog steeds de besmette vruchten van de welige papaver oogsten in zijn land. Intussen herstelden de Chinese triades zich snel. Korte tijd werd Nederland nog geplaagd door „werkloze" Chinese criminelen. Nu de heroïnehandel als inkoms tenbron was weggevallen pro beerden ze het hoofd boven wa ter te houden door het chanteren en afpersen van landgenoten die hier een restaurant hadden. Ook van een overval waren deze he ren niet vies. Bekende criminele gezichten uit China doken lang zamerhand weer op in Neder land. Binnen twee jaar had de Chinese onderwereld weer grond onder de voeten in Nederland. Wel had zich in en rondom Thailand een voor de triade-lei ders vervelend verschijnsel voorgedaan. Op\ aandrang van buitenaf was het onmogelijk om in het „drooggelegde" Thailand nog azijnzuur te krijgen. Deze chemische stof i3 onmisbaar bij het omzetten van ruwe opium in heroïne. Verder werden dc nog aanwe zige laboratoria in Thailand en Maleisië opgerold en vernietigd. De oog3t '81/'82 in de Gouden Driehoek was overvloedig: om en nabij de 600 ton ruwe opium. Al leen kon de opium niet tot heroï ne worden verwerkt. En sinds dien heeft het verschijnsel half fabrikaat „Brown Rocks 3" zijn intrede gedaan: éénmaal bewerk te ruwe opium, die 25 proeent he roïne 'bevat. Terwijl de Turkse Gouden-Sikkel-heroïne puur on3 land binnenkomt en vrijwel di rect verspreid kan worden onder de „kleinhandelaren" moeten de Chinezen hun Brown Rocks 3 eerst via een chemische proces in heroïne omzetten. „Uit invallen in Rotterdam, Leeuwarden en Amsterdam is ons inmiddels gebleken dat de Chinezen dat karwei in eigen be heer houden," meldt commissa ris J. J. Oosterbroek van de CRI. „En opvallend daarbij was, dat de Chinezen de heroïne zelf ook versnijden." Het versnijden van heroïne is al lange tijd een doodgewone zaak. De 'heroïne' die junkies bij de straathandelaren kopen be staat voor slechts één tot tien procent uit zuivere heroïne. Het versnijden werkt zeer winst-ver- hogend: uit één kilo echte heroï ne kau tien kilo „straatheroïne" worden bereid, die voor 200 gul den per gram wordt verkocht. Meestal gebeurt dit versnijden alleen op een laag „handelsni veau". Tussenhandelaren men gen hun heroïne om zodoende méér winst te maken. De prak tijk heeft volgens de Centrale Recherche Informatiedienst ge leerd dat de heroïne nu ook al aan de basis, in Chinese labora toria, lichtelijk wordt versneden om de winstmarge te vergroten. Chemie-studenten van de Rijksuniversiteit in Utrecht heb ben dit jaar een uitgebreide stu die gewijd aan „versnijdingen in heroïne". Ze deden dit op verzoek van de Rotterdamse Junkiebond. De studenten onderscheidden stoffen die bij het chemische ver werkingsproces in de heroïne ko men, en stoffen die er later in de handelslijn aan toe worden ge voegd om de winst te vergroten. Door een andere bereidings wijze bevat Turkse heroïne altijd papaverine, en heroïne uit het Verre Oosten nooit. Veertig pro cent van de huidige Turkse he roïne is versneden met procaine. Chinese bevat vaak 40 tot 45 pro cent caffeine. Deze toevoegingen zijn niet alarmerend. Ze geven de heroïne soms ook nog een „eigen" smaak. De kwaliteit van Turkse en Chi nese heroïne ligt dan ook niet ver uit elkaar. De versnijdingen op het lage handelsniveau zijn soms af schrikwekkend. In „straatmonsters" werd ver sneden heroïne aangetroffen die was vermengd met vele medica menten: slaapmiddelen, pijnstil lers, kalmeringsmiddelen, stimu lerende middelen, verdovings middelen en harttablctten. Aan etenswaren werd gevonden: poe dersuiker, stroop, meel, vanille- poeder, babyvoeding, chocolade puddingpoeder, tomatensoep, stophoest, drop, karamel, peper, zout, knoflook, laurier. Andere „smaakmakers", door de onder zoekers ondergebracht in de ca tegorie „algemeen": kalk, zand, glas, cement, waspoeder, vim, soda, norit, anti-wormmiddel, kattegrind, rattegif, kunstmest, talkpoeder, make-up, wierook, fo- tofixecr, pokon en chrysal. Koos Zwart, bekend van de „beursberichten" (betreffende hasj-prijzen) op de radio, en in middels coördinator van de Stichting Drugsinformatie: „Ik heb zelf duizenden straatmon sters laten testen. Het is onge looflijk wat een rotzooi je in die poeders tegenkomt. Een jaar of tien geleden kon je twee gram pure heroïne kopen voor tien gul den. Nu betaal je voor één gram „tien-procent"-heroïne het twin tigvoudige. Vooral op straatni veau is de kwaliteit bedroevend. Junks moeten een dealertje zien te vinden die wat hoger in de hi ërarchie zit. Die zijn er nog zat." Volgens Koos Zwart Is de Chi nese heroïne eigenlijk nooit echt van de Hollandse markt wegge weest. „Welnee joh, die produk- tiemachine draaide ook tijdens die slechte oogst gewoon door. Koos Zwart: "De kwaliteit van de heroïne op straat loopt hard ach teruit omdat er veel te veel wordt versneden". Alleen werd de heroïne wat meer versneden." Zwart meent dat de Chinezen de Nederlandse heroïnemarkt op het ogenblik voor driekwart in handen hebben. „Het gaat voor namelijk om heroïne uit Burma en Thailand. In Thailand heeft de uit Taiwan afkomstige Kwo Min Tang een alternatieve staat gesticht en die heeft veel geld nodig. Zo'n vijftien tot twmtig procent komt uit het gebied van de Gouden Halve Maan (Gouden Sikkel-LB)." „Het grootste gedeelte daarvan komt uit Iran. Uit Pakistan komt nauwelijks heroïne. Turkije en Mexico leveren de overige stuff." Koos heeft niet zo'n hoge hoed op van de in het buitenland gede tacheerde politiefunctionarissen van de CRI. Dat zijn er inmid dels elf. Drie in Bangkok, twee in Paksitan, twee in Lima (Peru), één op de Antillen en één in Pa rijs. „Dat kost ons allemaal onno dig belastinggeld. Die mensen hebben daar nauwelijks een vin ger in de pap. Als ze zich buiten Bangkok wagen naar de papa- vervelden worden ze in mootjes geschoten. Dus blijven ze lekker zitten waar ze zijn. Hoe kan je nu als Nederlander iets in het bui tenland bestrijden, als grote machten zoals Amerika belang hebben bij de heroïnehandel!" Hoofdinspecteur J. van Klin ken van de Rotterdamse Narcoti cabrigade is het niet met Zwart eens. „Smokkel zal nooit hele maal uit te bannen zijn, maar in ternationale samenwerking le vert wel degelijk vruchtbare re sultaten op. Het is jammer dat de Chinezen weer terug zijn, want bij Pakistani en Turken, was het voor ons makkelijker. Die treden meer naar buiten, waardoor ze meer kans lopen om gepakt te worden." De Nederlandse junk is niet veel wijzer geworden van de con currentiestrijd tussen de Turkse en Chinese heroïnehandelaren: de prijs van één gram versneden heroïne schommelt de afgelopen jaren voortdurend rond de twee honderd gulden. Alleen toen de Chinezen in '79 „even weg wa ren" liep de prijs op tot soms 1200 gulden per gram.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1