Korter werken dreigt geheel te mislukken' "PvdA heeft in de economie maar weinig bereikt' Wie vermoordde Salazar Elsa Lioni overleden Agent schiet per ongeluk op fietser 'Geld van orkesten naar pop' goed idee KNMI wist nu weer wan niets XM-toestel in Panamese mestier Emmy maakt plaats voor Ge Waai Bouw van aangepaste busjes in de knei Rode ruis; 23 banen weg Ruzie jeugd- autostunters: twee gewonden Man gedood met tegel Omgekomen bij wielerronde PPR wil groene partij klein links (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Wijsmuller uit IJmuiden krijgt de leiding bij het verslepen van een gigantisch op een na het grootste boorplatform vanuit het Noorse Stavanger naar een olieen aardgasveld op de Noordzee. In het internationale consortium dat onder leiding van Wijsmuller de operatie uit voert zit ook het Rotterdamse sleepbedrijf Smit- Tak. Het platform is van Mobil en de Noorse staatsoliemaatschappij. (Van onze sociaal-economische redactie) AMERSFOORT „Over kortingen op uitkerin gen, herziening van de sociale zekerheid en verho gingen van lasten voor werknemers vernemen we praktisch dagelijks uit Den Haag. Maar over een gericht ondersteunend beleid voor herverdeling van werk in de marktsector en de noodzakelijke, daarbij horende maatregelen, zoals de wettelijke beperking van het overwerk zwijgt Den Haag als het graf." Bij ontwikkelen en afdrukken van uw kleur negatieffilm krijgt u bij Foka: ROTTERDAM (Van onze parlementsredactie) ZUTPHEN Op het ge bied van de economie heb ben socialisten in Neder land eigenlijk maar wei nig kunnen klaarmaken, vindt PvdA-voorzitter Max van den Berg. „Di verse initiatieven op dit punt, onder andere geno men door het kabinet-Den Uyl, zijn langzaam maar zeker vastgelopen op slui pend verzet van rechts," zo stelde hij zaterdag vast in Zutphen tijdens een dis cussiebijeenkomst voor partijleden. (Van een onzer verslaggevers) ALBLASSERDAM Een kleine honderd mensen hebben zater dag in Alblasserdam meegedaan aan een ma nifestatie van Amnesty International, die moet leiden tot de opheldering van de moord op de Chi leen Oscar Salazar. Op de speelweide aan de Plantageweg werd een1 menselijke keten ge vormd die de woorden 'Quien asesino Salazar' (Wie vermoordde Sala zar) uitbeelde. Door Amnesty werd van het gebeuren een luchtfoto gemaakt. Deze foto zal als prentbrief kaart worden uitgege ven. De kaart wordt vervolgens naar diverse autoriteiten in Chili ge stuurd om op een nieuw diepgaand onderzoek naar de moord op Sala zar aan te dringen. De destijds S0-jarige Chileense onderwijzer Oscar Salazar werd in 1980 waarschijnlijk door agenten van de Chileen se geheime dienst om het leven gebracht. Het onderzoek naar de moord werd vorig jaar 'bij gebrek aan bewijs' afgesloten. V erzetspredikant Overduin (80) dood Max v.d. Berg Nieuwe taken mis* ww'm BIEFSTUK MAGER Emmy Verhey het tfRIJE VOLK binnenland Enorme sleepkllus voor111 Ij smuller en 142 meter lang uit Sta vanger weggesleept. Daarvoor ts een sleepbootcombinatie no dig van 65.000 paardekrachten, die de 63 meter diep stekende De sleepoperatie wordt in twee gedeelten uitgevoerd. In februari volgend jaar wordt het betonnen onderstuk 69 meter hoog, 113 meter breed Dit zei voorzitter Bram Buys van de Bouw- en Houtbond FNV vandaag in Amersfoort bij de opening van de jaarver gadering van zijn organisatie. „Als de huidige economische crisis niet wordt bestreden door een 'effectief werkgele- OPMEER Bij een schiet partij tussen een groep jonge ren en een Duitse auto-stunt- groep zijn zaterdagavond in het Noordhollandse Opmeer twee mensen gewond geraakt. Volgens de politie ontstond de ruzie toen de jongeren zonder te betalen het optreden van de stuntgroep wilden bijwonen. ENSCHEDE Een 43-jari ge invalide man, Th. R. L. Jansz is vanochtendvroeg In zijn woning aan de Zonstraat in Enschede om het leven ge bracht. Volgens de poiitie is hij In zijn slaap verrast en met een troittoirtegel op het hoofd geslagen. Een 20-jarige medebewoner heeft tegenover de politie ver klaard dat een aantal personen de woning na het inslaan van een ruit binnendrong. De in brekers liepen naar de slaap kamer van Janz op de eerste verdieping. Daar ontstond een worsteling. De getuige bleef uit angst op zijn kamer tot de indringers verdwenen waren. Hij sloeg alarm via een tele fooncel omdat de telefoon in éigen huis door de mannen on klaar was gemaakt. De politie heeft nog geen spoor van de daders. genheidsbelcid, zal de hele op eratie Van herverdeling van werk door arbeidstijdverkor ting binnen de kortste keren volkomen in de lucht komen te hangen," aldus Buys. „Het falen tot nu toe van ieder werkgelegenheidsbeleid van dit CDA- en WD-kabinet komt misschien wel het meest schrijnend naar voren in het bouwbeleid. Over enkele jaren zullen de grote waterbouwkundige wer ken, zoals de Deltawerken, ge reed zijn. Als we er niet in sla gen om op tijd nieuwe produk- tieve en economisch verant woorde investeringsprojecten te starten, zal de terugval in de bouwproduktle nog verder gaan dan nu het geval is. Het is angstwekkend stil bij de voorbereidende besluitvor ming met betrekking tot b.v. de inpoldering van de Marker waard en de realisatie van het jflan-Lievense. Dat verontrust ons," aldus Buys. Op korte termijn dient er volgens de bouwbond een sti muleringsprogramma te ko men van ƒ4 miljard, waarvan 2 miljard moet worden be steed aan bouwopdrachten. De FNV-bond wil een verhoging van het woningwetbouwpro gramma voor 1984 van 20.000 naar minstens 35.000. Daarnaast moet er minstens ƒ500 miljoen vrij worden ge maakt voor verbetering van (spoor) wegen, dijken en riole ringen. WEITEVEEN De 26-jari- ge politieman A. Warman is saterdag tijdens het begelei den van de wielerronde in Wei- teveen (gemeente Sehoon- ebeek) bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De wachtmeester wilde op zijn motorfiets een auto inhalen die op dat moment linksaf sloeg. Admiraiiteitsstraat 8, te!. 01C-130.180 /~T\ Vlakbij metrostation '•*~Oostplein. 2e Middellandstraat 23. teI 010- 772117 constructie door de nauwe Noorse fjorden naar buiten moet brengen. Aan de kust wordt het dek geplaatst, waardoor het hele gevaarte 180 meter hoog wordt, 139 me ter diep steekt en 750.000 ton water zal verplaatsen. Sleepbo ten moeten hiervoor 77.000 pk leveren. Wijsmuller heeft de op dracht gekregen na het succes volle verslepen van het groot ste platform ter wereld, de Stadfjord-b in augustus 1981. Een andere klus van het ber- gings- en sleepbedrijf, de ge kapseisde en door Wijsmuller weer rechtgetrokken veerboot "European Gateway", is gis termorgen stilletjes uit Am sterdam vertrokken. Onder de naam Flavia is het zwaar be schadigde schip achter een Engelse sleper onderweg naar Piraeus. Daar zal de Griekse eigenaar het na reparatie in zetten tussen de eilanden. Wat Wijsmuller nu uiteinde lijk wijzer wordt van de knap pe berging van de veerboot is niet bekend. Het kan wel een jaar duren voordat het ber- gingsloon is vastgesteld. Het karwei heeft Wijsmuller bijna vijf miljoen gulden gekost. MAANDAG IJUM 19*3 Op het terrein van de sociale zekerheid en de welzijnsvoor zieningen is volgens de PvdA- voorman in de loop van jaren veel tot stand gebracht. Maar daarnaast zijn honderden mil joenen guldens in bedrijven gepompt, zonder dat de Partij van de Arbeid er ooit in is ge slaagd ook maar één gouden AMSTERDAM Na een langdurige ziekte is de actrice en zangeres Elsa Lioni zater dag in haar woonplaats Am sterdam overleden. Elsa Lioni, eenenzestig jaar geleden in Rotterdam als Elsa Ooster hoorn geboren, begon op haar zesendertigste, als operazan geres. In die tijd speelde zij sa men met aankomende talent jes als Marco Bakker en „Stlen" Deutekom. Later richt te zij zich meer op het acteren, in tal van televisieshows en kluchtige blijspelen, zoals on langs nog in „Dikke Vrienden" met Mountles René van Voo- ren en Piet Bambergen. Zij wordt woensdag op Westgaar- de in Amsterdam gecremeerd. aam; (Van een onzer verslaggevers) BEEK EN DONK De 47-jarige W. Engels uit Beek en Donk is zaterdagavond per ongeluk door een politiekogel in de schouder getroffen toen hij iangs het bureau fietste. De kogel is operatief verwijderd. Het ongeluk gebeurde toen een wachtmeester op de boven verdieping voor het raam zijn pistool schoon maakte. Toen hij de trekker overhaalde ging het wapen tot zijn verbijste ring af. De-wachtmeester ver keerde in de veronderstelling dat er geen kogels meer in za ten. De dag te voren was ook het wapen van een andere rijkspo litieman al afgegaan toen hij in de waan dat het leeg was tijdens een demonstratie op een schooi de trekker over haalde. De kogel ketste op de vloer en vloog door het raam. Hierbij werd niemand gewond. (Van onze parlementsredactie) AMERSFOORT De PPR wil bij de Europese verkiezingen ln 1984 een groene UJst vormen met PSP, CPN en EVP, Worden de vier partijen het daar over niet eens, dan haakt de PPR helemaal af. De partij beseft dat meedoen dan geen zin heeft omdat de kiesdrempel van vier percent toch niet wordt ge haald. Dltvoorstel van het par tijbestuur van de PPR Is zaterdag op het congres van de partij aangenomen. Het congres besloot ook dat gepoogd zat worden de mi lieu-organisaties voor het initiatief van de gezamen lijke groene lijst te winnen. Samenwerking met D'66 ziet de PPR bij de komen de Europese verkiezingen niet zitten. De PPR vindt D'66 helemaal niet zo mi lieuvriendelijk. VEENENDAAL Op 80-ja- rlge leeftijd is zondag in Vee- nendaai dominee J. Overduin overleden. Hij heeft grote be kendheid gekregen door zijn aandeel in het schoolverzet .tij dens de Tweede Wereldoorlog. s TILBURG Het plan om van de 12 miljoen die de Lan delijke Werkgroep Orkesienbeste! bij de symfonie-orkes ten wil bezuinigen 2,4 miljoen be schikbaar te stellen voor jazz en pop kan rekenen op brede politieke steun. Tijdens een forumdiscussie over 'popmuziek en overheid', zater dagmiddag in Til burg, kon de in stemming worden genoteerd van Ka merleden van het CDA, de WD en de PvdA. De ƒ200.000 die minister Brinkman voor pop heeft uit getrokken vonden de Kamerleden veel te weinig. Daar kan nu 1 miljoen bijkomen (de reste rende 1,4 miljoen gaat ijs en weder dienende naar de jazz en de geïm proviseerde mu ziek). De Stichting Pop muziek Nederland, die overigens 1,7 miljoen heeft ge vraagd, kreeg de uitnodiging om haar belangen in Den Haag te ko men verdedigen. Maar dan dient zij wel meer gegevens over de omvang van de popmuziek- beoefening te ver strekken. adviseer den de Kamerle den. Antwoord van stichtingsvertegen woordiger J. van Beusekom: die ge gevens zijn er al lang. Maar veel in formatie blijft in het ambtelijk apparaat hangen... handdruk te verhinderen. Een "stuwende, sturende en vernieuwende" overheid kan de economie er weer bovenop helpen, meende Van den Berg. PvdA-fractieleider Den Uyl hield in Zutphen, waar vooral werd gesproken over herver deling van werk en het oppep pen van de bedrijvigheid, op nieuw een krachtig pleidooi voor een internationale aan pak. Zowel Den Uyl als de socia listische Europarlementariër Ien van den Heuvel noemden het extra financieel steunen van kleine en middelgrote be drijfjes van belang. Ze zorgen voor de meeste werkgelegen heid. Daarnaast moet volgens hem alle beleid worden afge stemd op het realiseren van een drastische arbeidstijdver korting; „Nu werkt het eenzij dige bezuiningsbcleid ontmoe digend en blokkerend," aldus Den Uyl. Hij meende verder dat het kabinet veel meer geld moet pompen in nieuwe arbeids plaatsen bij de overheid en al lerlei instellingen. Tegen om buigingen in deze kwartaire sector heeft hij geen grote be zwaren. maar anderzijds ziet Den Uyl vele nieuwe taken voor de medewerkers wegge legd. Bij wijze van voorschot zal het kabinet uitkeringsgeld moeten inzetten om nieuw werk te scheppen, meende de PvdA-voorzitter. Als voorbeeld noemde hij de plannen die de onderwijsbonden hebben opge steld. Per saldo hoeft zoiets niet te leiden tot een financie ringstekort, veronderstelde de PvdA-leider. Uit alle discussiegroepen tij dens deze studiedag bleek, dat de Partij van de Arbeid veel meer het voortouw zou moeten nemen bij het aandragen van oplossingen. „Het is mede onze crisis, mede onze verantwoor delijkheid," zei Den Uyl, „om die crisis met macht en kracht omver te werpen." DEN HAAG Het jongste incident in het mini-oorlogje dat het KNM! van uit De Bilt de laat ste tijd lijkt te voe ren met de rest van Nederland over het weer: de rijkspolitie waarschuwde gis termiddag waterre creanten in Zuid west-Nederland voor slecht weer. Vanuit België was onweersachtig weer op komst, met de daaroij op tredende windsto ten. Het ging in dit deel van het land inderdaad flink waaien gistermid dag. maar het KNMI zei er mets vanaf te weten. De rijkspolitie was maar afgegaan op een waarschuwing van de metereolo- gische dienst van de luchtmacht. PANAMA Een DC 10 van de KLM Is zaterdag bij de landing in Panama- stad te ver doorge schoten on buiten de landingsbaan in de modder terecht gekomen. Volgens de KLM was de baan te glad door enorme regen buien. Met de 70 passagiers was niets aan de hand. De DC 10 bescha digde het neuslan- dmqsstelsel. AMSTERDAM Violiste Emmy Ver- hey, geëngageerd om morgenavond met het Amster dams Philharmo- nisch Orkest in het Concertgebouw in BOTTERDAM; Gro«fl« Hilkdijk 1S5- Slinkt 175 - -.Ji' Sdnoz*w»g 403 - Gqudw plein J»1J»c. lalutrut ScMtwtg 442 N.t wn Binnenweg 430 - Argoneutenweg 13 - Kleiweg IS (AldlmwW) -L; IJSSELMONDE: Wlnkeleenirum Groot Ueselmonde. KejonwMrd 71 HOOGVLIETZeellpfeln 11 - Binnenben U4-1SS. ev.,rt«; i Amsterdam het vioolconcert van Mendelssohn te spelen, heeft haar solistenplaats afge staan aan pianist Ryan de Waal. Een collegiaal eerbewijs aan De Waal, die vorige week in Brussel btj het Ko- ningin Elisabe- thconcours de ze vende plaats be haalde. Onder lei ding van dirigent Arpad Joo speelt hij het Eerste pia noconcert van Tsjaikowsky. BEEMSTER Jonk Cars in Beem- ster, grootste be drijf voor het ver voer van gehandi capte scholieren, moet door de be zuinigingsplannen van het kabinet fors snoeien. Het bedrijf zal in augus tus 140 deeltijd werkers ontslaan. Jonk Cars moet 140 van de 330 aangepaste perso- nenbusjes in de ga rage laten staan omdat er niet ge noeg geld meer binnenkomt. Het vervoer van ge handicapte en moeilijk lerende kinderen van en naar school in spe ciale busjes kost jaarlijks 170 mil joen. Het rijk be taalt daarvan 80 percent, de ge meenten 20 per cent. Het kabinet wil 30 miljoen gul den op dit vervoer bezuinigen, maar Jonk Cars vreest dat in feite twee keer zoveel zal worden gesnoeid. De bezuinigingen zullen tot gevolg hebben dat een groot aantal ouders zelf voor het ver voer van hun ge handicapte kind moeten zorgen. De vervoersbedrijven vrezen door de be zuinigingen in grotj financiële proble men te komen. UTRECHT Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft besloten het hoofdbureau in Den Haag ingrijpend te reoganiseren. Van de 280 banen zul len er 23 worden geschrapt; daarbij zullen 15 gedwon gen ontslagen zijn. Van de vier panden waarover het hoofdbureau ver spreid zit worden er drie verlaten. Het kantoor in de Leegwaterstraat wordt centrale huisvesting. Zonder reorganisa tie zou het Rode Kruis volgend jaar een tekort van 3,5 miljoen gulden krij gen op een begro ting van 31 miljoea Het hoofdbestuur sluit niet uit dat verdere afslanking van het personeels bestand noodzake lijk zal zijn. Door de bezuinigin gen zuilen de acti viteiten van het Ro de Kruis niet wor den aangestast

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1