'Geef deze kinderen extra D vitamine' mi i Laat EG voor tunnel betalen Heipalen van 55 meter onder kantoor Bemiddeling in stukgoedconflict ■WEEK AGENDA Infomobiel Vandaag met: Angst regeert in Merwedepoider UIT/agenda Sport Chalet Suisse gaat dicht couture m Extra treinen voor Stewart Grote toeloop vliegfeest Portierraam Zandvoort Sieraden -,ker :aan - een ïjs|e f flikkend ™.ir"Vien -ze baan waar /de, winkels;! Iwl^^t^èhdëlklëren zifgïf fian zij .staan., Maar. zij .~g "zijn van; al die" nieuwer- "I wetse mode niet' ge-1'^ diend;.de Spakenburg4 ,:i goed"genoeg was voor -hup oma's en-hun'moe-, Refers is •oök.vgc-.J go- v-noeg woor <hepr €n ze; jgejuffrouwen in-,' duré-M pcouture/- vVs-- ■■2''^" Techniek an no 1988: een teiltje ten nisballen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Europa's hoogste woontoren, de Ponskaart aan het Weena, komt te staan op funderingspalen van liefst 55 meter. Zo diep fun deren is nodig in verband met de metrotunnel vlak achter het gebouw. Braderie Barendrecht vr. 10 en za. 11 juni open vr. 13.00-21.00 uur za. 9.00-17.00 uur Braderie Spinozaweg vr. 17 en za. 18 juni Rotterdam-Lombardijen open vr. 13.00-21.00 uur za 9.00-17.00 uur Zomerfeest-Braderie Zuiderpark za. 18 juni Groene Kruisweg open 9.00-17.00 uur Viietfestival -f Braderie 18 juni a.s. in de binnenstad van Maassluis van 9.00-17.00 uur is 13-14-15 juni niet op route i.v.m. noodzakelijk onderhoud. WOENSDAG 8 JUN11383 Autokrakeirs actief in kustgemeenten v {Van een onzer verslagge- vers) ROTTERDAM De Rotterdamse GG en GD la een campagne begonnen om te bereiken dat buiten- 1 landse kinderen ook in de' zomer genoeg vitamine A en D binnen krijgen. Voor in al vitamine D-druppels zijn volgens de GG en GD hard nodig om rachitis (de zoge- naamde Engelse Ziekte, die leidt tot ernstige bot- vervormingen) te voorko men. Via posters, die bij huls artsen, consultatiebureaus, gezondheidscentra, buurt en clubhuizen, scholen en openbare gebouwen zullen worden opgehangen, wor den ouders opgeroepen hun arts te raadplegen over de vitamines A en D. De GG en GD reageert daarmee op een rapport dat de Voedingsraad vorig jaar uitbracht na overleg met veertien hoogleraren kindergeneeskunde. Uit dat rapport bleek dat kinderen tot drie jaar het hele jaar vitamine Ddruppels moe ten krijgen, en kinderen van drie tot zes jaar als de "R" in de maand is. Vitamine D wordt ais het goed is door het lichaam aangemaakt uit de ultra violette straling van het zonlicht. In grote steden waar te weinig zon is en waar de lucht zwaar ver vuild Is kan de 'ultraviolet te straling te gering zijn. Daarom wordt vitamine D toegevoegd; aan bijvoor beeld margarine. Buiten landers maken vaak echter zelf hun boter en olie. Bo vendien blijven ze ook in de zomer vaak overmatig ge kleed, komen ze weinig de deur uit en is hun bruine huid toch al minder gevoe- •j. lig voor de ultraviolette 5 straling van de zon. Het ge- =*- volg is 'dat vooral onder buitenlandse kinderen ra chitis opnieuw in opmars is, zoals onderzoek heeft uitgewezen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De N.S. zetten voor het concert van Rod Stewart op vrijdagavond in de Kuip een groot aantal ex tra treinen in. Van Centraal Station Rotterdam vertrekken tussen 12.30 uur en 19.30 uur elk kwartier extra treinen naar het stadion. De stoptreinen vanuit Dor drecht, Zwijndrecht en Baren- drecht naar Rotterdam stop pen gedurende die tijd dook bij station Rotterdam Stadion. Na afloop van het concert vertrek- ken ruim 20 treinen in de rich- r* tingen Rotterdam, Amster- j^dam, Utrecht, Dordrecht, i Roosendaal en Eindhoven. De N.S. waarschuwt concert bezoekers ervoor dat door de late beëindiging van het con cert delen van het land niet '- meer per trein bereikbaar zul len zijn. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De politie in de kustgemeenten is verontrust over het toenemende aantal diefstallen uit auto's van badgasten. Steeds vaker kiezen autokrakers de parkeerterrei nen van de badplaatsen als hun werkterrein. De ervaring wijst uit dat veel mensen achteloos allerlei waardevolle zaken in hun auto's laten liggen als ze naar het strand gaan. De politie van Hoek van Holland heeft toeristen, maar ook inwoners, een „dringend advies" gegeven om geen tassen en andere spullen in de wagen achter te laten. Zij besloot hiertoe om dat de laatste dagen tegelijk rnet de temperaturen ook het aantal diefstallen uit gepar keerde auto's weer flink is opgelopen. De werkwijze van de die ven is steeds dezelfde: er wordt een portierraampje geforceerd, waarna de deur kan worden geopend. De buit was vaak aanzienlijk: geld, cheques (soms met bank- of giropas erbij), rijbewijzen, paspoorten, fotospullen. Zelfs werd uit de wagen van een onderwijzeres een tas gesto len waarin alle rapport- en repetitiecijfers van haar leerlingen zaten. Vooral de parkeerplaatsen in de omge ving van de strandbouievard, parkeerterreinen aan de Helmweg en aan de Badweg zijn in trek bij de autokra kers, die er niet voor terug deinzen om auto's op klaar lichte dag leeg te halen. In andere badplaatsen is het al niet beter. Zo heeft de politie van Zandvoort vorig jaar tweemaal zoveel aangif ten van autokraken binnen gekregen als in 1981. Ook op het strand zelf wordt trou wens veel gestolen, zo blijkt uit het jaarverslag van de Zandvoortse politie. Het aan tal meldingen van strand- dlefstallen liep vorig jaar met veertig procent op. De politie adviseert bad gasten om sieraden in elk ge val thuis te laten dat ge beurt lang niet altijd en om ook niet te veel geld mee te nemen bij een bezoek aan het strand. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Restau rant Chalet Suisse in de Aert van Nesstraat in Rotterdam gaat dicht. Eigenaar Locando b.v. heeft de werknemers deze week naar huis gestuurd. Het exploiteren van het klasseres taurant is geen lonende zaak meer. De vestiging van Chalet Suisse In het park bij de Euro mast is niet betrokken bij de moeilijkheden. Het restaurant heeft de vestiging in de Aert van Nesstraat destijds ver kocht aan Locando b.v., die de naam Chalet Suisse door mid del van een speciaal contract mocht aanhouden. Wienerwald in Rottedam verkeert ook in grote moeilijk heden. Om daaruit te komen wil Wienerwald de vestiging op de Lijnbaan onderbrengen In een nieuw op te richten be sloten vennootschap. De naam Wienerwald blijft In ieder ge val gehandhaafd. De vestiging van het concern op de Meent blijft in zijn huidige vorm voortbestaan. Er wordt nog druk onderhandeld over de po sitie van het personeel in de nieuwe constructie. SCHEVENINGEN De be langstelling voor het vliegfeest dat zaterdag plaats vindt voor de Scheveningae kust lijkt zo groot te zijn, dat de politie de bezoekers dringend aanraadt om met openbaar vervoer te komen. Er worden 200.000 tot 450.000 mensen verwacht. «W6MSA1 SBftta »OM£8 PARIS "Alle ballen verzamelen!" Dat ls het motto In de bouw put van het metrostation Delfshaven in de Schiedam- seweg. In één ruk, van gis terochtend tot eind deze middag, gaat daar 2300 ku bieke meter beton de diepte in. Dat is vierhonderd wa genladingen! Met het beton wordt de anderhalve meter dikke vloer van het station gemaakt. Omdat het station diep ligt, en de fundering van de huizen ter plaatse geen droogmalen van de bouwput toelaat, wordt hier "in den natte" gebouwd- Bij het storten van de vloer vanhet station betekent dit toepassing van "onderwa- terbeton". En hier komen de ballen te pas. Om te voorko men dat het beton uit elkaar spoelt tijdens het storten, heeft Gemeentewerken iets nieuws bedacht In de stort- kokers wordt eerst een laag tennisballen gegooid en daarop het beton. Dit zakt nu zachtjes naar de diepte. Onder het gewicht van het beton ontsnappen de ballen langs de onderkant van de stortkoker, komen weer naar boven en kunnen op nieuw worden gebruikt. Dacht men. En dat kwam uit ook. Vandaar dit beeld van het ballenverzamelen. (Van onze parlementsredactle DEN HAAG De Kamer van Koophandel voor Rotter dam en de Beneden-Maas denkt dat de Europese Ge meenschap geld kan bijdragen voor de aanleg van een spoor tunnel onder de Nieuwe Maas ,ln Rotterdam. Dat ls vanmorgen gezegd tij dens een hoorzitting van de vaste commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Er zijn volgens de Kamer van Koophandel door minister Smit-Kroes niet voldoende ar gumenten aangedragen, die de keuze voor een brug-viaduct in plaats van een tunnel recht vaardigen. Om de financiële problemen op te lossen wil de Kamer een hernieuwde krachtsinspanning ■van alle betrokkenen, zodat aan de ontplooiingskansen van de werven langs de rivier en het functioneren van het cen trum al3 een agglomeratie van handelskantoren en dienstver lenende bedrijven, detailhan del en Horeca voorzieningen ie ruimte en kansen wordt g geven, Niet voor tien jaar maar voor een eeuw. Men zou het project kunnen aanmelden bij het experimen tele programma, dat de Euro pese Gemeenschap heeft opge steld voor de verbetering van de Infrastructuur ln de Ge meenschap. Per slot van reke ning betreft het hier ook een Internationale spoorlijn. De Rotterdamse wethouder voor ruimtelijke ordening, drs. J. Laan betoogde vanmorgen dat Rotterdam op grote schaal aan het bouwen geslagen is ln de gebieden van Oude Haven en Groenendaai. „In dit sta dium daar nog een nieuw via duct bij te bouwen ls volslagen onmogelijk. De gemeente Rot terdam blijft kiezen voor een tunnel en acht een brug/via duct onaanvaardbaar." De WD ln de Rotterdamse gemeenteraad eist een spoed debat over de verbreding van de Brienenoordbrug. De libera len verwijten wethouder Jan Laan „chantage-politlek" te genover minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat De wethouder wil met haar niet over de verbreding praten, zo- i;mg zij vasthoudt aan haar P -si om een nieuw tweesporig spoorwegviaduct aan te leg gen. De metro rust met heipalen op de "eerste zandlaag", die ongeveer 22 meter diep ligt. Bij grondmechanisch onder zoek ls gebleken dat het ge wicht van de woonkolos zettin gen in deze zandlaag teweeg brengt, waardoor gevaar voor de metro kan optreden. Onder de "eerste zandlaag" bevindt zich weer een veen laag en pas. op 55 meter diepte stuit men op het "diepe zand". Heipalen van 55 meter lengte zullen we echter niet kunnen aanschouwen op het Weena. Er worden gaten in de grond ge boord, waarin de funderings palen ter plaatse worden ge stort. Naast de Ponskaart (120 me ter hoog, 280 woningen) is een kantoorpand ontworpen, even eens door architect Henk Klun- der. Dit Weenahuis, 37 rneter hoog, komt precies boven de bocht van de metrotunnel. Dit vraagt een speciale dragende constructie van het gebouw (overkluizing) en ook weer funderingspalen van 55 meter. Met de bouw van het Weena huis kan direct na de bouw vakvakantie al worden begon nen. Opdrachtgever is de Haagse projectontwikkelaar Van Bohemen. In het plan la ook een parkeergarage voor 360 auto's (drie lagen) opgeno men. De gemeente Rotterdam heeft goede hoop dat ook ten aanzien van de Ponskaart spoedig de knoop wordt door gehakt. De belegger die be langstelling heeft voor dit pro ject is het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds. Deze maand wordt een beslissing .verwacht. Deze gegevens werden giste ren aan de leden van de ge meenteraad verstrekt in een speciale vergadering over de stand van zaken van de Wee na— en Schouwburgpleinlan- nen. Voor diverse Weenaprojec- ten zijn onderhandelingen met beleggers gaande. Voor het ho telcomplex achter de Doelen (hertenkamp) moet nog een hotelconcern worden geïnte resseerd. Voor de rest van het complex (kantoren, winkels, woningen, parkeerplaatsen) verwacht de gemeente deze zo mer definitieve afspraken met een belegger te kunnen maken. Architect is L. Heydenrijk. Voor het complex kantoren en winkels naast het Hilton/ hoek Lijnbaan (waarin ook herbouw van de bioscoop Tha lia) een ontwerp van architect Pi de Bruijn, wordt onderhan deld met een belegger. Philips Pensioenfonds, eige naar van het Manhave— of Texacogebouw aan het Weena, is opdrachtgever voor een complex van 200 woningen vóór dit gebouw, op de stoep van het Weena. Architect Leo de Jonge toon de gisteren de eerste schetsen voor twee ronde woontorens van elk zestien verdiepingen, die komen op een gezamenlij ke onderbouw van vijf lagen (waarin plaats voor horeca). Aan het openbaar lichaam Rijnmond is thans een nieuwe plek aangeboden voor de bouw van het provinciehuis: niet meer weggedrukt tegenover- het Stationspostkantoor, maar direct aan het Stationsplein, als "tegenhanger" van het - Groothandelsgebouw. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Het ge meentelijk havenbedrijf van Rotterdam heeft zich vandaag opgeworpen als bemiddelaar in het stukgoedconflict. Direc teur Molenaar van het haven bedrijf heeft bij de werkgevers en vervoersbonden een tussen voorstel gedeponeerd, dat het vastgelopen CAO-overleg over arbeidstijdverkorting in het stukgoed weer op gang moet brengen. Het bemiddelingsvoorstel van Molenaar houdt 22 in plaats van de 24 door de ver voersbonden geëiste roostcr- vrije dagen ln. Ook Molenaar wil de arbeidstijdverkorting voor een klein deel laten beta len door de werkgevers uit produktiviteitsstijging. Niet 300 maar 335 banen zou den volgens dat tussenvoorstel worden gered. Volgens Ver- voersbond FNV-bestuurder Kees Voormeulen komt het voorstel van Molenaar heel dicht bij dat van de bonden, al moeten die, evenals de werkge vers, ook wat concessies doen. In de stukgoedbedrijven ble ven acties vanmorgen achter wege nadat gistermiddag wel bij Quick Dispatch een staking was uitgebroken. Het merendeel van de dag- ploeg van 300 man ging naar huis uit protest tegen het mislukken van de CAO-onder- handelingen ln het stukgoed. Volgens bestuurder Kees Voormeulen heerst er vooral bij Quick Dispatch groot onge noegen over het mislukken van het CAO-overleg over ar beidstijdverkorting. „De men sen bij Quick Dispatch zijn van plan iedere keer als er flink wat schepen voor de wal liggen, de zaak plat te gooien," aldus Voormeulen. In de erts- en kolenoverslag hebben werkgevers en bonden gisteren Intussen wél over eenstemming bereikt over de nieuwe CAO. Er ls vrijwel het zelfde uit de bus gekomen als bij de graan-CAO een dag eer der. In belde sectoren zijn op korte termijn echter geen nieu we banen te verwachten om voor de werkgelegenheidspro blemen van het stukgoed soe laas te bieden. Dr3. P. de Ruiter, onafhanke lijk voorzitter van de commis sie die de stukgoedproblemen probeert op te lossen, wil met de werkgevers en werknemers niet verder praten zolang zij geen akkoord over de arbeids tijdverkorting hebben bereikt.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1