van GEB let zelf niet op piraten Rotterdam aarzelt bij nog bredere Brienenoordbrug Hongerstakers gaan door tot hun familie uit Polen komt Vandaag met: Oudewater wacht op ooievaar UIT/agenda •Srort m I ^rmi "SÉ1W Mother's Finest niet bij Bod 7"7~ '7 77~11BGAi 7- ~;^r 7777g isfjj Jl» 'hi-fi 1 i mllf 1 3# (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK: NAAM: STRAAT:NR: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- 'A9o/ dedubbéiXrant Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam jl. -i~ ~i~ -L. Hiljjoen eristem voor de stadsvernieuwing (Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Met miljoen gulden kan .terdam het gat in de begroting voor stadsver nieuwing dichten. Staats secretaris Brokx (volks huisvesting) heeft giste ren groen licht gegeven voor uitkering van dit be drag. Eerder leken de miljoenen Rotterdams neus voorbij te gaan om dat de staatssecretaris twijfels had over het ge meentelijk huurbeleid. Een brief van wethouder Pim Vermeulen (stads vernieuwing) waarin hij zegt het rijksbeleid te zul len uitvoeren, heeft hem gerustgesteld. Brokx zou net als Marcel van Dam toen deze minister was, uitkering- van de rljksbij- r drage afhankelijk hebben ge steld van het gemeentelijk standpunt over onder meer huuracties. Woordvoerders van het ministerie voor Volks huisvesting ontkennen dit, maar ingewijden zeggen dat de staatssecretaris eerst zeker wilde zijn dat Rotterdam het rijksbeleid zou uitvoeren. Met name een boycot door woningbouwcorporaties en ge meente van extra huurverho gingen (huurharmonisatie) zou voor hem onverteerbaar zijn geweest. De staatssecreta ris heeft daarom tijdens het laatste gesprek met de wet houder geëist dat hij het ge meentelijk standpunt hierover op papier zou zetten. Vermeulen schrijft aan Brokx: „Hoezeer gemeente en corporaties het ongenuanceer de huurbeleid van het rijk ook afwijzen, een boycot van de huurverhogingen van tien pro cent is niet verantwoord." Het gaat, aldus Vermeulen, om een besluit, goedgekeurd door de Tweede Kamer. Een boycot zou de financiële positie van gemeente en corporaties in ge vaar brengen. In zijn brief spreekt de wet houder wel over het steeds nij pender wordende probleem van de woonlasten: „Het water is sommige bewoners tot over de lippen gestegen. Hier moet de helpende hand worden ge boden." Gezien de maatschap pelijke ernst van de problema tiek is volgens Vermeulen een genuanceerde benadering van bepaalde vormen van huurac ties nodig. Hij zal dan ook bin nen stringente voorwaarden acties voor zover deze de ,-voortgang van de stadsver- nieuwing niet schaden, gedo- gen. Volgens een woordvoerder van het ministerie betekent het uitkeren van de 97 miljoen niet dat de staatssecretaris het standpunt van Rotterdam ten aanzien van de huuracties goedkeurt. Overigens zullen de 97 mil joen gulden in gedeelten wor den uitgekeerd. Dit jaar krijgt Rotterdam 40 miljoen, in '84 30 miljoen en het jaar daarop het restant. De staatssecretaris heeft er geen voorwaarden meer aan verbonden. De rijksbijdrage is bedoeld om het gat in de begroting voor stadsvernieuwing te dich ten. Dit is ontstaan door aan- koop van 30.000 oude particu- f liere woningen door wethouder Van der Ploeg. Wethouder Vermeulen, ge vraagd om commentaar, zegt dat hij nooit in de piepzak heeft gezeten over de rijksbij drage. „Tijdens het gesprek met de staatssecretaris twee weken geleden bleek mij al dat hij de uitkering niet zo sterk afhankelijk wilde stellen van het standpunt over huuracties. Natuurlijk heeft hij daar wel naar gevréagd." 'M'<K s/zyty//""WZ n A 5 4i/, *'e Hifi n -» ,1 "A %a '•'tij/2, t.s"',//' De verlatenheid van de Maasvlakte. Geen levende ziel te bekennen, behalve dan twee joggers die het uitzicht op de olietanks kennelijk verkiezen boven de gezonde lucht van bos of polder. Een niemandsland, bijna. Maar kijk, van overheidswege zijn hier niettemin maar liefst twee telefooncellen tegelijk geplaast, een luxe die je op heel wat drukke plekjes in de bewoonde wereld niet tegenkomt. Makkelijk vor die twee joggers, dat wel. Kunnen ze tegelijk naar huis bellen om te vragen of de kleine glaasjes alcoholhoudende verversingen al koud staan. FOTO: BEN WIND ROTTERDAM Het gemeentelijk kabelnet be schikt niet over een "piratenverklikker". Pas wan neer abonnees klagen over piratenbeelden op de buis, spoedt een GEB-technicus zich naar de Schiehaven om daar de knop om te draaien. „Het kopstation op de Me dische Faculteit Is onbe mand. Er vindt geen con trole plaats op binnenko mende beelden. Als er niet wordt geklaagd, is het heel goed mogelijk dat een pi raat gedurende een hele avond uitzendt", aldus een woordvoerster van het GEB. Zij geeft daarmee een an dere lezing op de piraterij dan gisteren in deze krant als officieel GEB-standpunt werd weergegeven. Offi cieel zouden piraten nooit langer kunnen inbreken dan zo'n tien minuten. De kabel zou dan hermetisch op slot gaan. Piraat Maasstad-tv be wees gisteravond dat het GEB-controlestysteem rammeit: men zag kans een uitzending van 54 minuten op de buis te zetten. Om kwart over acht startte de piraat met de commercials en een politie film. Precies 21.09 uur ging de knop om en was de uit zending voorbij. Het GEB beweert dat die handeling al een half uur eerder was verricht. „Inbreken op de BBC-an- tenne Is vrij gemakkelijk. Het is een erg grote en vooral gevoelige antenne, die vrij makkelijk signalen opneemt. Op de andere an tennes is inbreken niet mo gelijk, tenzij men over uiterst sterke zenders be schikt." Het GEB zit duidelijk met de piraat in zijn maag: gisteren is de Radio Contro le Dienst gevraagd om de kabel3chender zo snel mo gelijk uit te schakelen. Maasstad-tv deed op 19 november 1981 al van zich spreken na een inbraak in het kopstation van Om moord, waar medewerkers van het station de kabel van slot haalden en toch een nachtelijke uitzending verzorgden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat wil bij de verbre ding van de Van Brienenoord brug enkele van de geplande vier vluchtstroken te zijner tijd laten gebruiken als rijstro ken. Rotterdam verzet zich daartegen. De stad vindt acht rijstroken voldoende. Het Is daarom dat Rotter dam zich voorlopig niet ak koord verklaart met de plan nen van Smit-Kroes. Wethou der Jan Daan (Verkeer en Ver voer) van Rotterdam ontkende gisteren tijdens een door de WD aangevraagd spoeddebat over de Van Brienenoordver- blndlng, dat hij de minister de els heeft gesteld alsnog voor een spoortunnel ter vervan ging van de huidige spoorbrug te kiezen op straffe van een boycot van de Van Brlene- noordverbreding. George van Gent (WD) achtte de onderhandelingstac tiek van Laan schadelijk: ,De spoortunnel komt er geen stap door dichterbij en de verbre ding van de Van Brienenoord brug is er minstens een half jaar door vertraagd." Ophef fing van het knelpunt van Van Brienenoordbrug is volgens Van Gent van vitaal belang voor de handelsstad Rotter dam. In zijn pleidooi voor een snelle verbreding van de brug wees Van Gent op het vele doorgaande verkeer door Rot terdam-Noord en de geluids hinder van rijksweg 16 ln IJs- selmonde en Alexanderpolder. De oplossing daarvan is vol gens Laan niet in het nauw ge komen door zijn opstelling. Rotterdam is te allen tijde be reid mee te werken aan stu dies naar een aansluiting Ter- bregseplein-rijksweg 13. Wat de gewraakte afweging tussen de spoorverbinding en de Van Brienenoordbrug be treft (Van Gent: "De spoortun nel is hier helemaal niet aan de orde") verklaarde Laan ln de opstelling van de minister een duidelijke afwijking van het rijks- en gemeentelijk ver- keers- en vervoersbeleid te zien. "Als blijkt dat 200 k 250 mil joen beschikbaar wordt ge steld voor de Van Brienenoord brug, dus voor het particuliere verkeer, en tegelijkertijd de minister plots afwijkt van het Structuurschema Verkeer en Vervoer (waarin de spoortun nel is opgenomen), vanwege de financiële problemen, dan kan Ik dat niet rijmen. En dan 13 het aan ons als gemeente daar bezwaar tegen te maken," al dus Laan. Hij stelde dat er wel degelijk samenhang bestaat tussen de belde oeververbindingen: "De vervoersstromen over belde bruggen hebben ongeveer de zelfde herkomst en bestem ming." ROTTERDAM Niet Mo ther's Finest maar Clint East- woord General Saint moes ten vanmiddag het spits afbij ten van de Rod Stewart-happe ning in het Feyenoord-stadlon. De Jamaicaanse reggae-for- matie nam die rol over omdat de platenmaatschappij van Mother's Finest twee optre dens in drie dagen (de groep stond woensdagavond in het voorprogramma van Super tramp in het Olympisch Sta dion) teveel van het goede vindt. Het groepje van twaalf Polen dat maandag in hongers taking ging is inmiddels uitgegroeid tot zeventien man. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Pas als ze de keiharde zekerheid hebben dat hun gezinsleden naar Neder land mogen komen zullen de Poolse hongerstakers die sinds maandag voor de ambassade van hun land In Den Haag zit ten hun actie opgeven. Met mondelinge beloften die ze gis teren kregen van de eerste se cretaris van de ambassade zijn ze niet gerustgesteld. "WIJ hebben al zo vaak posi tieve beloften gekregen en dan uiteindelijk toch negatieve ant woorden," zeggen de (inmid dels zeventien) hongerstakers. "We verlangen nu bewijzen. En de eerste secretaris wilde niet zwart op wit zetten dat de Poolse regering onze familiele den toestemming heeft gege ven om naar Nederland te rei zen." Na drie dagen hongersta king zonder medische begelei ding zeggen de zeventien Po len zich langzamerhand wat slapjes te gaan voelen. Maar ze zijn wanhopig genoeg om door te gaan met hun actie. "We zijn bereid onze gezond heid en zelfs ons leven op te offeren," zeggen ze in pamflet ten die ze aan voorbijgangers uitdelen. "Wij zien geen andere oplossing." Adrzej Witkowski (32) uit dc Rotterdamse Alexanderpolder is één van de zeventien. Hij woont hier met zijn dochter van acht. Zijn vrouw en hun baby zitten in Polen. "Ik heb brieven geschreven naar generaal Jaruzelski, naar de minister van Buitenlandse Zaken en naar nog veel meer mensen, maar ze weigeren mijn Teresa hierheen te laten komen. Niets wijst er op dat ze snel haar paspoort krijgt. Alle andere papieren zijn in orde, de koffers staan klaar, maar het paspoortenbureau houdt alles tegen. Ik heb de burge meester van Gdansk gespro ken toen die Rotterdam be zocht. maar dat heeft ook niets geholpen," zegt Witkowski, die zelf in Polen op de zwarte lijst staat wegens zijn werk voor de vakbond Solidariteit Op diezelfde lijst staat ook de 39-jarige elektromonteur Roman Binkowski, die in Ca- pelle a.d. IJssel woont Hij toont allerlei papleren: "Kijk maar, op papier is alle3 rond. Maar de Poolse autoriteiten houden het paspoort van mijn vrouw vast. Daarom moet ze in Stettin blijven." De 19-jarige Edyta Pacuk drukt een fotootje van haar moeder tegen de lippen. Haar zieke vader is al in Nederland, haar moeder mag Polen niet uit. "Toen ze hoorde dat wij in hongerstaking waren gegaan heeft ze gehuild," zegt Edyta. "Dat vond ze fantastisch, dat wij dit voor haar doen." Edyta houdt overigens in de gaten of het goed gaat met de stakers. "Zodra iemand zich ziek gaat voelen bel ik gewoon de Haagse GG en GD," zegt ze dapper. A.W.A i-S7 Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwallteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbelkrant eerst twee weken gratis. MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) NAAM: STRAAT: POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Maak nog geen geld over. Wacht op onze acceptgirokaart. Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij. >8§É&ɧii0W®

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1