Schoolsportdag knap vermoeiend F ietsvierdaagse zit er weer op Schielandzieken- huis bekijkt haar parkeer- faciliteiten Liedewyde bestaat 35 jaar PSP maakt zich zorgen over 'fascistoïde streken' 4 rn wêêkêÊÊêhÊÊBÈ Drankmisbruik leidt tot zware delicten ÊimsiÊËsm m BmI wm,"' Kortaf Brokken- doelman BALY, DAM 5a, SCHIEDAM Tel; 010 - 267216 mm mm is 25 Sch -«s JL?#"' 'ztHi Xy±*M SCHIEDAM De gemeente gaat particulieren uit stadsvemieuwingswijken die hun huis opknap pen, extra subsidiëren. Deze nieuwe gemeentelijke regeling geldt voorlopig alleen voor huiseigenaars van panden in de oude wijken West en Zuid. Het is een stimulans om mee te doen aan verbeter- en verbouwactiviteiten. De eigen verordening zal makkelijker en sneller zijn, dan de Rijkssubsidies voor particuliere woningverbetering. w' 'Z Wmm mm Het valt niet mee om 1100 meter te hardlopen in de warm te. Pt&m mm Leerlin gen van de Liefland school pro beren hun prestaties te verbeteren bij de sja- lom-loop, on derdeel van de hinder- nisbaan. Video-films huren? 3 complete speelfilms iföor 25,- per week. Super 8 speel/sexfiims; '6 Voor'27,50 voor één hele week Geopend van 10-18 uur.; Donderdagavond koopavond Geen borg -Legitimatie vereist u/%. '/Axvffih ©rij De school voor Huishoud- en Nijver heidsonderwijs Liedewyde aan de Park weg bestond gisteren precies 35 jaar. De receptie die na een tweetal lezingen over het onderwijs werd gehouden werd door directeur Hans Huisman meteen aangegrepen om de bezoekers de hand te schudden. De 43-jarige directeur ver laat aan het einde van dit seizoen de school. „Het bestuur van de school wilde voor de receptie zesduizend gulden uittrek ken. Even voordat ze mij dat kwamen vertellen had ik flink zitten schrappen in de begrotingen van de leraren. Dat kon natuurlijk niet," aldus Huisman. Op initiatief van Huisman werd twee des kundigen op het onderwijsgebied ge vraagd een lezing te houden. Op de foto ontvangt hij een cadeau van een van de bezoekers. Krijgsraad Olie gemorst Vals geld Surf pakken weg Fietsendief HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRIJDAG 10 JUN11943 :Jyb> vt-vVsjr ft/ JS tZi<> t '&/'-^ v> s. Extra geld voor opknap pen hu z en De stimuleringsregeling moet al In januari van kracht worden voor huiseigenaars in de omgeving Brugman-Marla- straat (West) en voor het ge bied tussen Groenelaan en Dwarsstraat. In beide wijken is een groot aantal woningen in particuliere handen. 68 pro cent van de huizen in West heeft een eigenaar-bewoner. Ook in Zuid wemelt het van particuliere eigenaren. De gemeente heeft ln belde wijken stadsvemieuwingsacti- vitelten. Voor de eigenaar-be woners die over een veelal laag-inkomen beschikken, be stond er tot nog toe alleen de rijksregeling. De gemeentelij ke subsidieregeling geldt voor verbeteringen aan casco bin nen en bulten. De helft van de verbeterkosten wordt uitbe taald, het minimum is 1500 gulden, het maximumbedrag 4000 gulden. Ook kan er een le ning worden afgesloten onder gunstige hypotheekcondities. De gunstige hypotheek gaat tot maximaal 15.000 gulden en bij panden met dubbele bewo ning tot een maximum van 25.000 gulden. Om weg-wijs te worden uit de wir-war aan subsidieregeltjes worden er te vens in de wijken Zuid en West voorlichtingswinkels gevestigd voor bouw-technlsche zaken. De bedoeling is de nieuwe subsidieregeling nog in de ge meenteraad van deze maand te bekrachtigen. Per januari zouden particuliere huiseige naars van de gebieden Brug- man-Mariastraat, Groenelaan en Dwarsstraat alsmede het GTB-terreïn ervan kunnen pro fiteren. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Het is eigen lijk te warm om te sporten," vonden de kinderen die giste ren meededen aan de jaarlijk se schoolsportdag. Met rood aangelopen gezichten leefden de bijna duizend scholieren zich uit in sport en spel. De vijfdeklasser Slmone van de Jan Ligthartschool kwam puf fend over de eindstreep na een hardloopmarathon van 1700 meter rond het Harga-park. „Ik wou dat ik mijn bikini had meegenomen," verzuchtte ze. De sportdag i^erd gehouden op vier voetbalvelden tegelijk. Ouders, onderwijzers en kinde ren kwamen ogen te kort om alle spelonderdelen te aan schouwen. De meisjes konden zich 's ochtends oefenen In de balspelen, de jongens in de spelonderdelen. Niet alleen de individuele prestaties van de kinderen worden beoordeeld, ook de groepssport komt aan bod. De deelnemers, leerlingen uit de derde, vierde en vijfde klas van de lagere scholen, krijgen aan hev eind van de dag allemaal een diploma- Susan, Zeynep en Zekye van de Jan Ligthartschool vonden een diploma niet zo belangrijk. „Het is maar voor de lol," zei den ze. „Als je een kéi bent, krijg je een diploma D, maar wij hebben het nooit verder ge bracht dat B of C." Ook bij de Lieflandschool vonden de kinderen het certifi caat maar bijzaak. „Het gaat er om je eigen sportieve pres tatie steeds te verbeteren," vertelde onderwijzeres Bita Beukema. De meisjes van de Lieflandschool waren binnen 32 seconden door het hinder nislopen heen en gingen tot vier keer toe het parcours weer over om te proberen nog sneller te zijn. „Het is elk jaar boffen met het mooie weer," zei ze. „Ik ben hier nu al voor de achtste keer, maar er is nog nooit regen geweest Vorig jaar was het nog heter." SCHIEDAM Een voetbal partijtje aan de voet van de Vlaardingerdijk heeft de 20-ja- rige M. E. een gebroken sleu telbeen opgeleverd. De jongen die als keeper optrad, dook al te enthousiast naar de bal. 'j Wi -v ós*? si'/ '4, f f - J''A. M. 5 m,?% 'Mt Collegiaal sloeg Jan Gor dijn, een van de organisa toren achter de fietsvier daagse, z'n arm om de achtjarige Martijn. Het jo chie had voor het eerst aan de fietshappening meege daan en er honderd kilome ter opzitten. „Ik ben hele- mé.41 niet moe," vertelde hij even later. Ook vader Ouwenleeuw is maar wat trots op de prestaties van z'n zoon. „Hij kwam twee keer als eerste binnen," glunderde hij. Dit jaar trok de Vier daagse 850 deelnemers. De fietsers hadden het weer mee. De routes uitgestip peld rond de omgeving bo den tevens een goede toe ristische verkenning voor de komende vakantietijd. „Het is bijna vlekkeloos verlopen," zegt ook Jan Gordijn. „Een triest inci dent was er op dinsdag toen een leerling van de Jo- sephschool op het voetpad werd aangereden door een automobilist. Gelukkig viel de schade nog wel meer." Het flets-feest eindigde gisteren bij de Bondspaar- bank. Even daarvoor rond half acht kregen de fietsers op het Schuttersveld van de thuisblijvers bloemen, een goede traditie overge nomen van de wandelvier daagse. Dit jaar was ook voor het eerst een aparte trimmers- route van 185 kilometer uit gezet, maar dat blijkt toch niet te bevallen. De kleine twintig trimmers geven te kennen voortaan weer met de grote massa mee te rij den. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De parkeer- facllltelten voor Invaliden en taxl'3 bij het Schielandzieken- huis worden verbeterd. De ge meente gaat met de directie overleggen over het maken van twee algemene invaliden parkeerplaatsen en twee taxi standplaatsen bij de locatie Burgemeester Knappertlaan. Ook wordt bezien of nabij de locatie Stadhouderslaan inva lidenparkeerplaatsen kunnen komea Ziekenhuisdirecteur P. Son- neveld is verbaasd over dit collegebesluit. „Ik wist hele maal niet dat er klac;,* zijn over het parkeren voor ».vvali den", zegt hij. Bij zijn wr..;n is er wel behoefte aan taxi-stand plaatsen omdat hier vanuit de receptie van het ziekenhuis veel vraag naar Is. „De hele parkeersituatie bij de locatie Burgemeester Knap pertlaan is niet best", erkent hij. „De auto's moeten in de omringende straten worden neergezet. Op de locatie Stad houderslaan is van oudsher al een parkeerplein, hoewel dit nog wel een eindje lopen naar de hoofdingang betekent." Voor Invaliden heeft het zie kenhuis weinig faciliteiten. Van de zijde van de consumen tenbond en de werkgroep FNV- WAO zijn klachten binnenge komen over de ontoegankelijk heid van de Invang bij de Bur gemeester Knappertlaan. De FNV-WAO-werkgroep stelde dat een rolstoeler zonder hulp van twee forse mannen de stei le helling niet op kwam. Ook Sonneveld erkent dat de hellingbaan 'ietwat' stijl ts. Toch zijn er hem geen klach ten over ter ore gekomen. „Er is wel een ander probleem aan de orde geweest. De bel bij de locatie Burgemeester Knap pertlaan was voor Invaliden te hoog aangebracht Dat hebben we inmiddels verbeterd." De ziekenhuisdirectie zal in ieder geval met een willig oor luisteren haar de Dienst Ge meentewerken. Het college heeft deze afdeling opgedragen de parkeerfacillteiten nader uit te werken en hierover vóór september de gemeente te rap porteren. '&4'fó&y-M'ï. 'j>J& r/<f Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN "De an ti-democratische krachten rukken op ook in Vlaardin gen." Dit schrijft PSP-be- stuurslid Jos Noordhuizen In het juni/jull/augustusnummer van RV (Rood Vlaardingen). Hij stJpt vier incidenten aan, waarbij "linkse mensen" het slachtoffer werden. In de eerste plaats gebeurt het regelmatig dat de huizen van Zeef (oud-PSP-raadslid) en van hemzelf beplakt worden met sticker» van het Oud Strij ders Legioen. „Uitgerekend bij ons, niet bij de buren", zegt Noordhuizen ter toelichting. Hij weet niet of andere PSP'ers er last van hebben. Omdat deze stickers ook ge plakt worden op de brievenbus "bij ons op de hoek" vermoedt hij dat er een aanhanger van het OSL in de buurt moet wo nen. Het tweede incident, dat Noordhuizen aanstipt betreft de borden "Kernwapcnvrlje Gemeente" die aan de stads grenzen staan. Een bord is weggehaald, bij een ander zijn de lettergrepen "vrije" doorge haald. Verder schrijft Noordhulzen, dat "onverlaten de schofterige brutaliteit hadden om de op 4 mei door Vlaardingen tegen Kernbewapening (VTK) geleg de krans bij het Geuzenmonu- ment te vernielen" en hij meidt, dat de ruiten van het RV-pand aan het Weeshuis plein met behulp van een luchtdrukpistool zijn vernield. Het PSP-bestuurslid be schouwt de incidenten niet als toevallig, want: „Het is alle maal nogal selectief. Uitgere kend bij ons zijn de ramen ver nield. Je moet eerst een heel stuk het voorplein over en dan nog heb je keus te over aan ra men." Noordhulzen denkt niet dat hier sprake is van "georgani seerd fascisme". Hij houdt het op: "fascistoïde streken". Mis schien zijn het toch wel kwa jongens. Het hoeven helemaal geen fervente kaderleden van fascistische clubs te zijn." Zijn conclusie is wel duide lijk. „De economische terug gang en de daarmee gepaard gaande toename van racisti sche en fascistische ideeën hebben een klimaat geschapen waarin de in de jaren *60 en '70 In hun schulp gekropen spits burgers daar weer uit durven komcr Noortli..i,-ci„Er ontstaat een sfeer waarin linkse men sen en mensen met een andere huidskleur, seksuele geaard heid of cultuur dadelijk geen poot meer durven te verzet ten." 'W r/" mtMm ROTTERDAM/ SCHIEDAM „in de wurgende greep van alcoholversla ving Is deze Jonge man op een uiterst bedenkelijk diepte punt terecht geko men." Dit zei offi cier van Justitie mr. L. C. de Wit giste ren bij de Rotter damse rechtbank over Koos G. (20) Wit Schiedam, die uit pure geldnood een schier eindelo ze reeks delicten had gepleegd. Dat dieptepunt sloeg vooral op de diefstal van een koffertje met 5000 gulden aan geld en cheques uit een ba- gagekluls In de hal van het NS-station In Schiedam. Koos G. had de sleutel van deze kluis weg genomen uit de pantalon van een man, die hij met de belofte sexueel contact met hem te zullen hebben mee naar zijn huls had genomen. Ter wijl de man wacht te. spoedde G. zich naar het station en maakte zich vervol gens uit de voeten. Een ander diepte punt was Brand stichting op 27 ja nuari In café Wind mill aan de Vlaar- dingsedljk te Schie dam. Dit was vol gens Koos G. een wraakaktle, omdat de café-eigenaar een reeds betaalde auto niet had afge leverd. De Schie dammer zei er geen moment bij stil gestaan te heb ben, dat in het pen sion boven het caté mensen lagen te slapen. Overigens had de brandweer kunnen voorkomen, dat deze mensen gevaar liepen. Met een maat nam Koos G. op 9 ja nuari een gloed nieuwe BMW bij een automobielbe drijf aan de Nieuwe Haven weg om er circa 100 meter verderop mee te gen een boom te rijden. Het duo ging daarop terug om een andere wagen te halen, maar toen verscheen de poli tie op het appél. De lange rij delic ten omvatte voorts onder meer een In braak bij een juwe lier aan het Singel met sieraden, ver rekijkers en geld als buit, diefstallen en diverse pogin gen auto's, zelfs uit een parkeergarage, weg te nemen. Daarnaast bleken er nog diverse za ken te lopen, onder meer wegens po ging tot doodslag op een taxichauf feur bij de krijgs raad in Arnhem. „Ondanks zijn drankmisbruik wist G. steeds donders goed wat hij deed," aldus officier van Justitie mr. De Wit. In dit verband wees hij er op, dat Koos G. enkele politie mensen had weten te misleiden toen zi] een onderzoek naar opengebroken auto's instelden. Mr. De Wit eiste te gen de Schiedam mer twaaif maan den gevangenis straf, waarvan vier voorwaardelijk met de maximale proef tijd van drie jaar. Hij vroeg als bij zondere voorwaar de verplicht con tact met het Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs (CAO), opdat G. eindelijk uit de wurggreep van de alcohol zal komen. Vonnis op 22 Juni. wegwijzer BIJDORP JUBI LEUM Een optocht met versierde fietsen, zeskamp, gekostu meerd voetbal en feestavond, vormt zaterdag de afslui ting van het wtjk- feest In Bijdorp. De optocht begint om tien uur en gaat via de straten van Bij dorp naar het ter rein waar de zes kamp wordt gehou den. Na de prijsuit reiking van het fietsversieren be ginnen de spelon derdelen. Voor 's avonds om 18.30 uur staat er het ge kostumeerd voet bal op het pro gramma. waarna In het Trefpunt tot de late uurtjes kan worden gedanst op muziek van Jaap Bosman. VISSEN Hengelsportvereni ging Schiedam en omstreken houdt een visconcours met als Inzet het kampioenschap van Schiedam. De eerste wedstrijd was al op 8 Juni, de volgende data zijn 22 Juni en 6 juli. Er wordt tussen 19.00 en 21.30 uur gevist In het water van de Poldervaart. Het In schrijfgeld Is vier gulden per con cours. De Inschrij ving sluit 21 juni en 5 juli. Na afloop prijsuitreiking in de Blauwe Brug. Ook vereniging Sin gelkwartier heeft een visconcours In het water van de Schie. Opgeven bij heer Jeup, tel. 26 55 62. Data: 20 en 27 juni. Aanvang zeven uur. BRIDGE INSTUIF Bridgespeiers zijn elke donderdag welkom bij de in stuif In de boven zaal van sporthal Margriet. Aanvang 18.45 uur. Inschrij ving per paar 's avonds aan de zaal. Kosten/2,50. BLAUW HUIS- SCHOOL „Drukwerk" uitge voerd door Cof Boon Is maandag Bij het overpompen van palmolie is bij de Nieuwe Matex 300 liter in het wa ter terecht geko men. Door perso neel van het bedrijf werd de olie verwij derd. De Vlaardingse po litie waarschuwt winkeliers om extra attent te zijn wan neer met Duitse marken wordt be taald. In de omge ving van de Van Hogendorpiaan is 13 juni te zien en te horen In de Blauw Hulsschool aan de Lange Nieuwstraat. Toegang gratis. Aanvang 19.30 uur. •VROUWENKOOR Het Schiedams© Vrouwenkoor treedt zondagochtend op in de Singelkerk. Uitgevoerd wordt de 'Mis van Caplè'. Aanvang 11.00 uur. •OOIEVAARSBIN GO invalidensportver- eniging Oe Ooie vaars houdt woens dag 15 juni een bin go-avond in de gro te zaal van Christe lijk Sociale Belan den, Lange Haven 731. Het eerste nummer wordt om acht uur omgeroe pen. ROEIWEDSTRU- DEN In de Voorhaven worden zaterdag roeiwedstrijdon ge houden tussen de zesdeklassers van lagere scholen. Aanvang 14.00 uur. Tijdens de wedstrij den is het schip van het Zeekadet- korps Jacob van Heemskerk dat is afgemeerd nabij de Nieuwe Waterweg vrij toegankelijk. Rond vier uur is de prijsuitreiking. DISKUS In clubhuis Oost, Galileisiraat 86 is woensdagavond 15 juni het Dlskus-to- neelstuk 'Morgen komt Mi ra' te zien. Een toneelvoorstel ling over het lot van twee oude mensen, die eenzaam zijn achtergebleven. Met 'Morgen komt Mira' wil Diskus zich richten tot ouderen én jonge ren, met de bedoe ling deze met el kaar in gesprek te brengen. Na afloop discussie. Toegang één gulden. Kaart jes van tevoren ko pen bij clubhulsd Oost (tel. 73.54.35), Raad voor het Be- jaardenwerk (wijk post Oost, Lorentz- laan 32, tel. 62.37.33). Voor vervoer van en naar het clubhuls kan eventueel wor den gezorgd. •ORGELCONCERT Organist Leo Lom deze truc af gepro beerd, waarbij Oostduitse marken worden uitgegeven voor Westduitse. Degenen die dit de den, rijden in een witte Mercedes met Duit3 kenteken. De politie heeft tever geefs geprobeerd de wagen op te sporen. Vier surtpakken, twee stootwilien en een monoski zijn ontvreemd vanaf mers geeft dinsdag 14 juni een orgel concert in de Grote Kerk. Hij wordt be geleid door trom pettist Ronald Harmsen. Aanvang 20.15 uur. Toegang';,' f5,- met CJP en - Pas 65 ƒ3,50. MUSEUM In het Stodelfjk Mu seum zijn de expo sities: Keramiek Projekt, schilde- rijen van Theo Wiegman en het educatieve project „werken met klei". Het museum aan* j de Hoogstraat Is dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Ook In Galerie 't Koetshuys, Lange Haven 78, zijn ke- ramieken werkstuk- T ken te zien. - i TAFELTENNIS 2' In de Korenbeurs is elke woensdagoch- T tend van 09.30 tot -r 11.00 uur een tafel- tennls-hstulf. Kos- ten 2,50 per keer. 'i' Rackets en batle- tjes worden gratis -.T ter beschikking ge- steld. De instuif Is -ï' voor mensen vanaf f" 18 jaar. DOKTER TAND ARTS/APOTHEEK Wie dit weekeind een dokter nodig heeft, kan bellen met de boo sch ap- pendienst, tel. 20.66.11. Voor spoedrecepten bei-" len naar nummer 26.14.80. Gaan dit weekeind uw tan den en kiezen op- spelen, dan staat tandarts H. B. Er- kelens, Van Rijk- pad 3 gereed om te helpen. U moet te voren bellen voor - het spreekuur op zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur, teleloon 71.28.02. WEEKEND DIENST Het Schlelandzte- kenhuis, locatie Burg. Knappertlaan. heeft dit weekeind EHBO-dienst vanaf, vrijdag 18.00 uur tot aan maandag ochtend 08.00 uur, telefoonnr: 73.37.33. Vooreen ambulance bellen: 33.33.00. een speedboot, dia lag afgemeerd in de Oude Haven. De^f> waarde van het ge- stolene bedraagt 1800 gulden. De politie heeft de 22-jarige H. M. aangehouden. Hij bleek In het bezit Jf van een gestolen racefiets te zijn. 0©.,, jongeman heeft be?.» kend de fiets zelf tflj hebben gestolen. Er Is tegen hem Tj proces-verbaai op-> gemaakt. ut f m

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2