'Dikke pinten, mooie vrouwen' Opgeruimd staat netjes Laatste9 feest voor Bijdorp f St. Jozefschool roeit het snelst Spalandruifers wil uitbreiden BVSZ: Tankercleaning heeft slechte naam Lentefeest bingo Kortaf w&m mmmk wmmmm. mSm Sch SCHIEDAM Er komt een Centrum Vakoplei ding voor Volwassenen in Schiedam. Er bestaan vergevorderde plannen om aan de Van Heekstraat in de 's Gravenlandsepolder een nieuw schoolge bouw te laten verreizen. Volgens directeur T. Brouwer van het centrum in Rotterdam moet de school in augustus/september volgend jaar open gaan. m f KM v-mi m mm. m "T 'f Armoedig RSV-debat Arepol Schoolraad Zwartboek ouderen Been gebroken HET VRIJE VOLK schiedam 4 Centrum Vakopleiding voor Volwassenen kom t in Schiedam Brouwer: "Het Is geen onder wijsinstelling. Wij vallen on der het Directoraat Generaal van het Ministerie van Sociale Zaken. Het Gewestelijk Ar beidsbureau bepaalt wier er bij on3 komt." De schooi in Schiedam wordt een depandance van het cen trum in Rotterdam. Daarnaast is er nog een afdeling In de Spaanse Polder. Op de school in Schiedam sullen naar schat ting 160 170 leerlingen kun- nen worden geplaatst. De op leiding is bedoeld voor mensen boven de achttien jaar. "Wij houden ons niet alleen bezig met omscholing maar ook her en bijscholing. Ook kom Ik mensen tegen die nog hele- maal geen scholing hebben." Zeker in deze tijd van grote werkloosheid lijkt een centrum Vakopleiding voor Volwasse- nen geen overbodige luxe. De Vakopleidingen voor Vol wassenen in ons land, er zijn er 24, dateren van vlak na de Tweede Wereldoorlog. "In de oorlogsjaren hebben veel men sen geen opleiding gehad. Na de oorlog moest het land wor den heropgebouwd. Toen be sloot de regering, zij zat nog ln Engeland, om een dergelijke Een vrolijk groepje: deze le den van CJV-soclëtelt In the Mood aan de Fransenstraat. Ze doen hun naam alle eer aan: ze zijn echt in de stem ming (in het Engels: mood) om het Visweekend van hun sociëteit gepast te vieren. Voor de foto wilde één van hen wei behoedzaam in een speciaal, opgesteld kinderbadje stappen, zorgvuldig de erin rondzwem mende guppies mijdend. De anderen en gitarist Kees Ouwejan schuiven bij om hem van zijn koudwatervrees af te helpen. Drie avonden stond de socië teit in het teken van vis, vis vangst en visverwerking. Dit gebeurde aan de hand van een aantal filmvoorstellingen, een optreden van Ouwejan en uiteraard het nuttigen van Groene haring. Een geplande expositie kwam te vervallen omdat het Visserijmuseum geen spullen kon missen in verband met een eigen exposi tie. De liedjes van Ouwejan (zanger van Ouwejan Mak kers) vielen in ieder geval in de smaak. Maar ze gingen dan ook hoofdzakelijk over drank en vrouwen. „Het katholieke geloof heeft vele voordelen: dikke pinten bier en mooie vrouwen", zo omschreef Ouwe jan zijn voorliefde voor de Ier se en Schotse liedjes. Adriaan Stlgter, bestuurs lid van theater De Teer- stoof, stapt op. Hij is het niet eens met de voor dracht voor een nieuwe di recteur van de gecombi neerde Teerstoof-Passage theaters. Zijn vertrek sou te onbelangrijk zijn om te vermelden, ware het niet dat Stlgter in de plaatselij ke krant uigebreid zijn grieven ventileert. Nu heeft Stigter kilo's bo ter op zijn hoofd. Hij heeft zelf ook gesolliciteerd, sa men met een vriendin van hem. Ze willen er een duo- baan van maken. En alsof een sollicitatiebrief nog niet voldoende is, heeft hij zijn sollicitatie vorig jaar kracht bijgezet met een ar tikel in een plaatselijk huis-aan-huis-blad. Stigters kritiek komt erop neer, dat er sollicitanten met meer kennis en erva ring zijn dan nummer 1 van de voordracht. Deze voordracht is opgesteld door een sollicitatiecom missie met twee bestuurle den van de De Teerstoof en twee van het Passage Theater onder voorzitter schap van wethouder Post hoorn. Let wel: Stigter weet dat niet, hij heeft slechts "de stellige overtuiging" dat er betere kandidaten zijn. Nummer 1 van die voor dracht is de huidige waar nemend directrice van het Passage Theater. Sinds het vertrek van haar voorgan ger in april 1981 (SG-direc- teur Ruud Piliard, die bei- de functies wel erg lang tij delijk combineerde) houdt zij het theater draaiende. Zij heeft de hele ellende met de ontslagen onder het personeel van het zwaar overbezette Passage Thea ter over haar heen gekre gen inclusief dreigtele- foontjes thuis. Zij heeft het Theatercafé in de foyer op poten gezet. Zij heeft ver huringen aan amateur- en andere verenigingen gesti muleerd. Zij program meert het door Stigter ge liefde Teerstoof Theater al twee seizoenen (83/83 en het nieuwe seizoen). Werkweken van meer dan 40 uur zijn geen uitzonde ring. Kortom: zij werkt zich te pletter om het ziel togende Schiedamse uit gaansleven nieuwe impul sen te geven. En dat alles voor een hongerloontje. Want zij verdient nog steeds hetzelfde salaris als toen zij secretaresse van de vorige directeur was. Me dunkt, dat Stigter zich hier maar eens kwaad over moet maken. Dat noemen ze uitbuiting van werkne mers. Een euvel waar so cialisten zich terecht tegen keren. Hoort u het goed (socialistische) wethouder en voorzitter van het Pas sage Theater Herman Post hoorn? Ik kan net zomin als Stig ter beoordelen of er kandi daten met meer ervaring zijn, maar me dunkt dat bovenstaande wapenfeiten er ook niet om liegen. Ove rigens wat is de waarde van ervaring? Toen Walter van Ginniken directeur van de Vlaardingse Stadsge hoorzaal werd, wist hij van toeten noch blazen. Het is nu een goed lopend theater. Walter heeft trouwens over de huidige waarnemend Passage-directrice gezegd: "Dat meissie moeten ze di rectrice maken." Hier spreekt de echte vakman- Ik zal niet treuren om het vertrek van Stigter. Opge ruimd staat netjes, zeg ik maar. Stigter heeft er trou wens toch niets meer te zoeken. In belde theaters staan al de door hem met hulp van het ministerie ontwikkelde lichtregelin- stallaties. Ze zijn toch wel betaald, Stigter? Aan rancuneuze bestuurs leden hebben we geen be hoefte. Zeker niet in een tijd van teruglopende be zoekcijfers. En zeker niet nu het Passage Theater er alles aan doet om zijn door ontslag- en alultlngsberlch- ten beschadigde naam op te krikken. Leve het Passage Theater, leve De Teerstoof! DICK VAN DER LUGT opleiding te starten," aldus Brouwer. "Wij richten ons voorname lijk op handvaardigheidsvak ken. Metaalbewerkers, bouw vakkers en opleidingen voor in de chemische industrie", ver telt directeur Brouwer die erg blij is met zijn uitbreiding. "Het centrum in Schiedam is niet bedoeld voor die gemeente alleen. Het is een uitbreiding van onze totale capaciteit in ae Regio. We hebbengezocht naar een goede bereikbare lokatie aan de rondweg van Rotter dam. Uiteindelijk kwam Schie dam uit de bus." De opleidingen aan het cen trum duren gemiddeld een jaar. De leerlingen krijgen veertig uur per week les en ontvangen daarvoor het mini mumloon. "Maar dat komt op de helling," vreest Brouwer. "Het ministerie Is van plan dat terug te draaien naar 'behoud van uitkering'." Brouwer is er zich van be wust dat de arbeidsmarkt ook voor de mensen die van zijn school afkomen niet meteen rooskleuriger is. "Ik vind wer keloosheid geen reden om een opleiding te stoppen," meent hij. "In mijn inleidingspraatje aan nieuwe leerlingen zeg ik altijd 'Als je niet komt, heb je helemaal geen kans'. Ik schat dat ln deze tijd nog altijd vijf tig procent van de centrum- vcrlaters ergens een baan vindt. Dat was enige jaren te rug vijfentachtig procent." "U&ï.i V! *7* m >"fs- ■xm». XX' 'ft* M Y/YXsS. Y/Y/yAYM^AAyAyYAAAyAy/Ys. wMm SCHIEDAM Het water speelde zaterdag op de spelen- zeskamp ln Bijdorp een zeer belangrijke rol. Menig lid van de deelnemende ploegen moest zich naar huis toe reppen om zich van droge kleren te voor zien. Wederom liep Bijdorp uit voor een feest ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan. Ditmaal was het niet de mu ziek, drankjes en hapjes die de boventoon voerden. De Bijdor pers moesten zich zo goed mo gelijk door de zes spelen heen zien te wurmen. De jubileum commissie was er ln geslaagd een aantal originele spelletjes op de kop te tikken. „Hoger, je moet steken!" De houten glïjtaan, in eikaar ge zet door de heer Van der Vlugt, bleek het meest op de lachspieren van het publiek te werken, het geniep zat 'em in een bak met water die op de helft van de baan was opge hangen. Onder die bak zat een piepklein ringetje. Dat moest er met behulp van een lans worden uitgestoken. Werd het ringetje echter gemist, dan kwam de lans tegen een hou ten schotje en werd de water bak omgedraaid met alle natte gevolgen van dien. Het spreekt voor zich dat het merendeel van de deelnemers niet ln staat was in volle vaart de lans ln het ringetje te ste ken en dus een nat pak haalde. Diegene die het wel lukte werd overigens door de omstanders alsnog nat gegooid. Bijdorp zou Bijdorp niet zijn als de emoties van de zeskamp niet 's avonds op een feest avond in Het Trefpunt werden 'weggespoeld.' De avond luidde min of meer het einde in van de reeks feesten die het dorp heeft gevierd. De rust zal enigszins terugkeren. 73*" vsAr**#/// ,sy/'"y6"'?> 'YTzYTCA' VWfSs&j V/ 'ZSöff/fr.. YéY**, 'As "V'Ais.ss'&/YYYYYY sssA/YAsY "Y,",s'/Y, '"W-W///. SCHIEDAM - De St. Jozef school Is zaterdagmiddag win naar geworden van de eerste sehoolroeiwedstrijden die wer den georganiseerd door het Schiedamse Zeekadettenkorps Jacob van Heemskerck. Op het water van de Voorhaven stre den vijf ploegen om de wissel beker die door het korps ter beschikking werd gesteld. Het was de eerste keer dat voor scholieren een roeiwed- strijd werd gehouden. Twee jaar lang heeft het korps wed strijden georganiseerd voor het bedrijfsleven. "We willen de zeekadetten meer bekend heid geven," zegt commandant J. F, van Roon die tevreden was over het verloop van de strijd. "Je moet ons zeker niet verwarren met de zeeverken ners van de padvinderij. Wij zijn wat serieuzer met het va ren bezig," aldus de comman dant die in het dagelijks leven werkzaam is op een scheeps werf. Onder leiding, of liever be scherming, van enkele 'officie ren* van het korps konden de scholieren kennis maken met de kunst van het roeien. De of ficieren waren aan boord om te voorkomen dat de Beenhak- kervletten. de wedstrijdboten, uit de koers raakten. Met een tijd van 1 minuut 33 wist de ploeg van de St. Jozef school met ongeveer honderd meter lange parkoers in de Voorhaven, die voor deze gele genheid voor het scheepvaart verkeer was afgezet, het snelst af te leggen. Een goede tweede was de a-ploeg van de Eras musschool met 1 minuut 34. De b-ploeg van deze school werd derde, gevolgd door de Alber- tus Magnusschool en de ploeg van de Willem Gehrelsschool. Op 18 juni houdt het Zeeka dettenkorps een open dag. Het 3chip van het korps, De Spica, is dan de gehele dag voor het publiek geopend. De Spica, een voormalige Tonnenlegger die in de Tweede Wereldoorlog werd gebouwd, ligt in de Voor haven. In september wordt er weer een roeiwedstrijd voor het bedrijfsleven gehouden. MAANDAG 13 JUN11933 De heer H. Ruigrok voor de boerderij van de Spa- landruiters aan de Kerkweg. Hij wordt geflankeerd door Ron Dries (links) met Veroni en Ronald van Dinter met Paulien. SCHIEDAM „De situatie Is niet nij pend maar wel erg vervelend." De heer H. Ruigrok, voorzitter van de Spalandruiters vindt dat zijn ver eniging aan uitbrei ding toe is. „De ge meente vindt ons het Schiedamse centrum voor de paardensport. Dan moeten wij ook de kans krijgen om uit te breiden." Al jarenlang doet de paardrijvereni- ging De Spaiand ruiters er alles aan om een groter stuk land en betere faci liteiten te krijgen. De merries en rui nen worden om en om op de twee wei landen van de paardrljvereniging losgelaten. Als het- gras kaalgevreten is, kunnen de die ren niet grazen en worden zij nood gedwongen binnen gehouden. „We hebben een wed- strijdbak die niet voldoet aan de offi ciële eisen. Hij is te klein. We kunnen daardoor zelf geen officiële wedstrij den organiseren. Als we dan wel eens vriendschap pelijke wedstrijden organiseren zeggen de bezoekers „goh, wat moeten jullie je behelpen", zegt Ruigrok. Eind vorig jaar overleed de eige naar van een stuk land rond de boer derij van de Spa landruiters aan de Kerkweg in Kethel. Dit stuk land wil de vereniging voor haar sport aanwen den. „De gemeente wil dat wij op dat stuk land samen gaan werken met De Hoefslag, een paardrijverenlging voor gehandicap ten. in principe vin den wij dat best maar dan moeten er wel regels ko men. Wij hebben veertig paarden. De Hoefslag heeft zes of zeven pony's. Ik denk dat wij dan wel de meeste rechten hebben." „Schiedam komt er wat betreft de rui tersport ontzettend armoedig af," vindt Ruigrok. „Als je hel vergelijkt met an dere gemeenten hebben wij hier maar bar weinig." De Spalandruiters Is de enige paard rijverenlging in Schiedam. Verder is er voor mensen zonder een paard, de paarden van Spaiand zijn privé- bezit, geen moge lijkheid om bij een commerciële mane- ge te komen. De Spalandruiters kan uitgebreid wor den", vindt Rui grok. SCHIEDAM „De slechte financiële situatie afschuiven op de milieuwetge ving getuigt van een zeer slechte smaak." Dit schrijft de Bewonersver eniging Schiedam Zuid in een open brief aan Tanker cleaning. Het be drijf kreeg deze week surseance van betaling toege wezen door de Rot terdamse Recht bank. Tankercleaning zegt dat grote ver liezen zijn ontstaan door het ontbreken van een hinderwet vergunning terwij! volgens de bewo nersvereniging het bedrijf het niet zo nauw nam met de milieuwetten. „Schiedam Zuid werd opgescheept met overlast In de vorm van stank, roet, lawaai, water verontreiniging en explosiegevaar," aldus de BVSZ. In 1980 kreeg de bewonersvereni ging van de toen malige minister Ginjaar de toezeg ging dat Tanker cleaning binnen twee jaar verplaatst zou worden. Het bedrijf zou hier een subsidie voor krij gen. In 1982 werd bekend dat er in het Rotterdamse Havengebied geen plaats meer zou zijn voor Tanker cleaning. Dat het bedrijf nu geen brood meer in haar activiteiten ziet ver baast de bewo nersvereniging niets. De BVSZ noemt het 'brutaal' om, nu de financiële voor delen van een ver plaatsing voor Tan kercleaning zijn weggevallen, ts dreigen met het ontslag voor de 33 werknemers. „Wij vragen ons al wat het moederbedrijf Transol gaat doen om te voorkomen dat de werknemers de dupe worden." De vereniging is dan ook niet tevre den als de Tanker cleaning door een faillissement van het toneel zou ver dwijnen. „Wij heb ben de noodzaak van goede clea- ningstacilitelten ln het havengebied al tijd ingezien en daarom ook altijd gestreefd naar een verplaatsing van het bedrijf,"aldus de BVSZ. SCHIEDAM Ook deze week rollen, de bingoballetjes weer bij Lentefeest. In het gebouw van de stichting aan het Broersvest 101 wordt donderdag avond precies om De Tweede Kamer leden Jaap van der Doef (PvdA) en Huub Jacobse (VVD) gaan woens dag 15 juni met el kaar in debat over de RSV-problema- tiek. Dit gebeurt tij dens een bijeen komst, georgani seerd door de WD-afdeling Vlaardingen, in het Scheele Hoekje aan de Markt 20. Aan vang 20.30 uur. Iedere belangstel lende is van harte j welkom. In café Arepol, Prins Hendrikstraat 29 wordt donder dag 16 Juni een ta lentenjacht gehou den. Zingen, dan sen, moppen tap pen en met je oren klapperen: ailes mag tijdens deze talentenjacht, die wordt gejureerd door plaatselijke journalisten. Verder wordt er deze avond geprobeerd enkele café-re- acht uur het eerste nummer afgeroe pen. De zaal is om zeven uur open. De opbrengst van het spel komt ten goe de aan het werk dat de stichting verricht voor be- cords te verbete ren. Op het ogen blik staan zes re cords In het eigen recordboek waar onder het stapelen van 38 suikerklont jes (Ben Vuljk, eigenaar) en het drinken van acht glazen bier In vijf minuten. De vrolij ke avond begint om 20 uur. Dinsdag 14 juni vergadert de ge meenschappelijke schoolraad open baar onderwijs in kamer 10 van het stadhuis. Er wordt ondermeer gepraat over de nota in schrijving gewoon lager onderwijs, nota huisvesting openbare scholen 83/84 en school- tandverzorging. De vergadering begint om 20 uur. Het da gelijks bestuur is een half uurtje eer der aanwezig om met belangstellen den te praten. Een delegatie van de Algemene Ne- jaarden, gehandi capten en mensen die slecht ter been zijn. Op vrijdag wordt in het zelfde gebouw van tien uur 's ochtend tot vier uur 's middags een mlnimarkt ge houden. derlandse Bond voor Ouderen (AN- BO), afdeling Vlaai- dingen biedt wet houder Wijnstok woensdag 15 juni (12 uur) een exem plaar aan van een zwartboek over ouderen, in dit boek wordt ge- toond welke schrij nende gevolgen al lerlei regerings maatregelen voor ouderen hebben. Het is samenge steld door de AN- BO, Humanitas. VARA-ombudsman en het radiopro gramma "Leef-tljd* genoeg". Vlaar dingse ouderen worden opgeroe pen de overhandi ging middels hun aanwezigheid kracht bij te zetten Verzamelen bij ij» stadhuis. Marktsr de. De 12-jarlge Andri van Hees heeft W het Kolpabad Jfl" linkerbeen gebro ken, Dit gebeurd» op de duikplank waar hij bij het va ren misstapte- h frjffAr jw Ar jswk.» Anflua. ow I S2

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2