Schiedam 14 tweede honk mm In rij voor burgemeester Ramadan: Schoolmelk gaat mee naar huis! wmm Jongen krijgt kei tegen hoofd m fff? Collectanten gezocht Moslims vasten maandlang Geen schoolraad door Rein wmm Woiters i SCHIEDAM Er moet een einde komen aan de korte ambtsperiodes van de Schiedamse burge meesters. Deze kritiek spuide de gemeenteraad gisteren bij het afscheid van burgemeester John te Loo. Het vertrek van de burgemeester naar Leeuwarden na een ambtsperiode van slechts drieënhalf jaar komt het functioneren van Schie dam niet ten goede. Te Loo is al de vierde burge meester binnen een tijdsbestek van elf jaar. Een spotprent gemaakt door Harr Wiegman waarop Te Loo wuift vanuit de ruïne bij het Stadskantoor was het geschenk van de afdeling Voorlichting aan het schei dende burgemeestersechtpaar. In lange rijen stonden de genodigden te wachten op hun beurt om Te Loo de beste wensen mee tegeven. Suikerfeest MM Het gezin Ot terspeer ruimt on kruid. Mar co Otter speer (in de deuropening van de cara van): „Ze stelen hier als de ra ven." Verkopen Conny en haar doch ters in het voortuintje van hun riante bui tenverblijf: „Kamperen in Zeeland haalt het be slist niet bij deze cam ping." m wsmmmm Leny Brökling en zoon Steven: „Kamperen is voor ons volkomen nieuw en vooral leuk." Eerste keer Si I DINSDAG 14 JUN11383 HET VRUE VOLK SCHIEDAM Het wa ren voornamelijk de 'kop stukken uit het vereni gingsleven' die gisteravond burgemeester John Te Loo gedag kwamen zeggen in het Raadhuis aan de Grote Markt. Speciaal voor de burgers van Schiedam was een uur ingeruimd om af scheid te nemen van de 'scheidende burgervader. De rij van mensen die Te Loo en zijn vrouw een handje wilden geven stond in de grote zaal van het Raadhuis op eerbiedige af stand van de nieuwe burge meester van Leeuwarden. Een voor een kwamen de afscheidnemers uit de rij naar voren. Lachend nam Te Loo de cadeaus en goe de wensen in ontvangst De medewerkers van Ra dio Boemerang, onlangs nog op Hilversum I te be luisteren maar nog steeds niet legaal actief, verras ten Te Loo met een uit hout gefabriceerd evenbeeld. Dit kleinood dateert nog uit de tijd dat de radiopiraat ac ties voerde om een legaal bestaan te krijgen. Het mannenkoor Or pheus gaf Te Loo een spe ciale 'afscheidsserenade'. „Toen hij werd aangesteld hebben we onverwachts een optreden in het Stads kantoor gegeven. Te Loo is ook een keer meegeweest naar Joegoslavië. Een heel normale vent hoor," zei een van de leden van het koor. Het ene uur dat voor de burgers werd gereser veerd, werd uiteindelijk met een kleine driekwar tier overschreden. Toen was de laatste In de rij der afscheidnemers aan de beurt om gedag te zeggen. Het spreekt voor zich dat tijdens het afscheid van Te Loo al druk gespeculeerd werd over de identiteit van zijn opvolger. SCHIEDAM Het Diabetes Fonds Nederland zoekt collec tanten die in de week van 4 tot en met 10 juli huis aan'huis in Schiedam willen gaan. De col lectie onder het motto "Geef 's voor diabetes" is bestemd voor onderzoek op het gebied van suikerziekte. Vrijwilligers die willen meehelpen kunnen zich opgeven bij actieleider D. van Hoorn. dr. Zamenhofstraat 73, tel 15 33 85. 1 'Burgemeesters gebruiken Schiedam alls schutsluis' (Van een onzer verslaggeefsters) De Rldderkerkse burge- De speciale afscheidsbijeen komst in het Stadskantoor werd bijgewoond door vele hoogwaardigheidsbekleders uit het Rijnmondgebied. Over gebrek aan belangstelling had Te Loo niet te klagen. Behalve de dertien burgemeesters uit buurgemeenten waren er nog vele andere Rijnmondraadsle den present om hem de hand te drukken. Wethouder Relnicr Seheeres die namens de wethouders sprak noemde de burgemees ter "een wisselspeler". „Weten de dat Hans Wiegel nu com missaris van de koningin in Leeuwarden is, hadden wij kunnen weten dat u zou wor den geroepen. Hij maakte u als minister van Binnenlandse Za ken hier burgemeester. De te genstand die u hier in Schie dam ondervond in 1979 bleek gelukkig een plaatselijke ruk wind en in korte tijd oogstte u waardering." Seheeres dis nu de voorzit tershamers van Te Loo heeft overgenomen, was niet jui chend over diens vertrek naar Leeuwarden. Evenmin het raadslid J. M. de Koning (69 jaar) die als oudste In levens jaren namens de gemeenter aad Te Loo toesprak. Hij eiste een burgemeester voor mins tens zes jaar. „Wij vinden dat Schiedam niet mag worden ge bruikt als schutsluis naar an dere bestuursfuncties. Het is zeer nadelig voor de stad. De nieuwe burgemeester zal hier terdege rekening mee moeten houden." Het raadslid had in zijn elfjarige raadsperiode vier burgemeesters zien gaan en komen. meester Verplanke die namens de Rijnmondburgemeester- krlng sprak grapte over Te Loo nieuwe stekkie. „Ik raad u allen aan nooit te informeren of het Te Loo 'bevait' in Leeuwarden, want die Friezen denken dan onmiddellijk aan een kraamkliniek." Ondanks de kritiek op de korte ambtsperiode van 3V> jaar in Schiedam kreeg de bur gemeester toch de beste wen sen mee. „Ik hoop dat u en uw gezin zich spoedig thuis zullen voelen in Leeuwarden," zei wethouder Seheeres. Te Loo haalde in zijn af- scheldsspeeches een rijmpje aan dat hij had geleerd tijdens Griekse lc3. „Ik ben gezwicht „Tc sterk zag mij mijn werk in het gezicht „Het is mijn prachtige, mijn hondse baan." Hij gaat met zeer veel en thousiasme donderdag aan de slag in Leeuwarden. Schiedam blijft hem in de herinnering als een stad met een geheel eigen karakter, eigen geschie denis en eigen sfeer. Hij stipte De Lange Haven aan waar tv kijkend Nederland zich in be wondering aan vergaapte toen hetboek Bouwkundig Bezit van de Stad Schiedam werd gepre senteerd. De burgemeester vond zijn bijnaam "fruitmandensjou- SCHIEDAM Een poging om een diefstal te verijdelen heeft een veertienjarige jongen een hoofdwond opgeleverd. Het jochie zag op de Hogenbanwcg dat drie mannen bezig waren een 27 MC-zender uit een auto te slopen. Hij pakte een van de dieven vast. De handlangers grepen daarop een straatsteen en sloegen hem hiermee tegen het hoofd. De daders zetten het op een lopen met medeneming van de zender, een handtas en een portefeuille waarin 360 gulden zat. De mannen bleken ook nog geprobeerd te hebben de wagen te starten met een valse sleutel. wer" van de stad geen schan de. Zijn partijgenoten gaven hem die bijnaam omdat hij veel op zieken- en verjaarsbe- zoek ging. Speciaal voer de Schiedamse noot haalde de burgemeester ook nog een gedicht van de Schiedamse predikant-dichter Francois Haverschmidt aan. Hij vond daarin de gevoelens die hij had en die wellicht Schiedammers hebben, het beste verwoord. De laatste twee fragmenten van dit ge dicht refereerden aan de ge voelens van de inwoners over diens vertrek: „Zij gunnen u de weelde wel, van het Frissche buitenleven. (Friese, grapte Te Loo) Doch hadden met dat al toch het liefst, dat gij onder hen waart gebleven. En ging dat niet langer, in vredes naam! Zij willen dan maar denken. Dat gij hun in uw bin nenste soms nog een vriende- lijken groet blijft schenken." SCHIEDAM In tegenstel ling tot het bericht in de krant van gisteren, wordt er van avond (14 juni) niet vergaderd door de Schiedamse gemeen schappelijke schoolraad. Het bericht sloeg op de Vlaardlng- se schoolraad. De Schiedamse afdeling van het openbaar on derwijs komt woensdag 22 juni bijeen ln het oude Stadhuis aan de Grote Markt. Onder werp van gesprek zal zijn de schoolorganisatie in de toe komst. Hierover "zullen vier vertegenwoordigers van basis scholen het woord voeren. SCHIEDAM Voor de 3000 Turk se en Marokkaanse Inwoners van Schiedam is zon dag de Ramadan begonnen. Deze Islamitische vasten maand houdt in dat zij dertig dagen tussen zonsop gang- en zonson- dergaan niet mo gen eien, drinken, roken en vrijen. „Het is de plicht van aile moslims om te vasten vanaf de dageraad," zegt migrantenvoorlich- ter Sonja Zimmer man. „De bedoe ling is dat de mos lims aan den lijve ervaren wat het be tekent om arm te zijn en zonder mid delen te leven. Kleine kinderen, zieken, zwangere of ongestelde vrou wen hoeven niet te vasten. De koran verbiedt het zelfs, wel moeten zieken en zwangere vrou wen het vasten ia- ter inhalen." De mi grantenvoorlicht ster die zelf een aantal maanden in Egypte heeft ge woond, vertelt dat in dit land elke avond op het mo ment dat de zon ondergaat een ka nonschot wordt ge lost. „Dat is het sein voor de men sen die vasten om' met elkaar een lek kere maaltijd te eien. Aile familie komt bij elkaar op bezoek. Ook in Schiedam zal er deze maand 's avonds een druk famiiieverkeer zijn." Tijdens de vasten maand die duurt tot 12 juli worden 's avonds in de mos kees delen uit de koran voorgelezen. De moslims gelo ven dat in de Ra- madan-tijd de pro feet Leilat al Kader het eerste hoofd stuk van de Koran heeft geopenbaard, in de maand wor den er ook geen ruzies aangegaan of uitgevochten, iedereen probeert zoveel mogelijk de vrede te handhaven. Voor de Turkse en Marokkaanse ar beiders Is de Ra- madam-periode een zware maand. Meestal werken ze overdag gewoon door, ook al ge beurt dat dan met dorstige kelen en lege magen. In het eigen land is de periode van de dageraad tot zons- ondergaan veel korter. In Neder land zijn de dagen veel langer omdat het verder van de evenaar afligt." De moslims in Scandi navische landen," aldus Sonja Zim merman, "hebben het extra moeilijk, omdat daar de zon bijna niet onder gaat. Gelukkig heb ben zij daar een trucje op gevon den. Daar luisteren de Islamieten naar Radio Mekka en ais daar het kanon schot afgaat, weten ze dat ze mogen eten." Bedrijven die veel Islamieten in dienst hebben, zoals bij voorbeeld de Ver- eenigde Glasfabrie ken aan de Buiten havenweg houden rekening met de Ramadam. De ar beiders mogen tij dens het werk even in afzondering bid den. Daarvoor heeft het bedrijf een speciale bi- druimte. De Neder landse collega's kunnen op pubiika- tieborden lezen wat de Ramadam in houdt. Aan het eind van de vastenperio den wordt er op de fabriek getracteerd door de buiten landse werkne mers. Ook bij de Melku nie in de Spaanse Polder heeft het bedrijf eveneens speciale Ramadam- faciliteiten. Hier wordt de buitenlan ders aangepaste werktijden aange boden, zodat de mannen 's avonds bij familie kunnen - zijn. De Nederland se collega's nemen indien nodig de ploegendienst over. Het werk moet later wel worden inge haald. Verder is er een speciale bidka pel. Voor wie dat wil, is er bovendien extra vitaminerijk voedsel te krijgen. Op lagere scholen is de Ramadam ook at aardig Inge burgerd. In klassen met veel buiten landse leerlingen wordt uitvoerig In gegaan op het hoe en waarom van dé vastenmaand. Jan Motz, werkzaam op de Theo Thijssen- schoo! en onderwij scoördinator an derstaligen, zegt dat het voor kinde ren uit de zesde klas een zware op- gave Is om te vas- ten. „Eigenlijk zijn '5<1 ze nog te jong, maar soms willen de ouders dat het kind toch al pro beert zich aan de Ramadam te hou den. De kinderen zien het ook als een uitdaging." De onderwijzers letten deze maand extra goed op de vastende leerlin- :i5 gen. Ze hoeven blj-lsfl' voorbeeld niet mee -: te doen aan inten- sieve gymnastie- koefeningen of aan-sm het zwemuurtje. De w* schoolmelk krijgen viti' deze kinderen mee us> naar huis, zodat ze.iujf dat na zonsonder- övi gang kunnen veror-.sj beren. De Theo Thijssen- -af school houdt in des-isö Ramadam ook re- *0 kening met de -ia? planning van 134 schoolreisjes en *33 excursies. Een Ijsje-f.a eten of limonade 'Ma drinken, is er im- mers niet bij. Dit jaar valt het eind van de Ramadam samen met de iaat-Ma ste schoolweek. iem Op alle scholen krijgen de Islamiti sche kinderen na de vastenactie twee dagen vrij om het suikerfeest te j vieren. Een feest dat op woensdag 13 juli begint en waar een week lang iedereen zich mag volproppen met lekkernijen. - ei* tlx ■ah TC O?» Hh'a ~3V' 'Hier hebben wij alle vrijheid Camping Fort Oranje Is gelegen aan de Bredase- weg 33 in Rljsbergen en Is telefonisch bereikbaar on der 01606-1980. Het 25 hec tare omvattende terrein biedt plaats aan 721 per manente caravans en telt 49 seizoenplaatsen. De vastegasten beschikken over stromend water, rio lering en electrlcitelt. Voorts heeft elke cara van een aanaluitng op de centrale antenne Inrich ting. Het recreatiecen trum ls fraai bebost en voorzien van geasfalteer de hoofdpaden. Men be schikt over zes zwemba den van diverse afmetin gen, waaronder een vijf tig meter wedstrijdbas sin. Kinderen kunnen ge bruik maken van een rui me speeltuin en bij slecht weer verpozing zoeken in een speciale spellen- schuur. Voor de ouderen ls er een bar, kantine, restau rant met aparte Bnack- bar. De consumptieprij zen liggen op normaal ni veau. Op het terrein be vindt zich een omvangrij ke supermarkt van Ahold. Gedurende het hoogsei zoen vinden elke dag eve nementen plaats voor jong en oud. Verder heeft Fort Oranje twee sport velden, tien kampelftal len, een biljartvereniging en een kiaverjasclub. Ouderen maken elk jaar een dagreis en regelma tig zijn er artiestenavon den, bingo en dansen. Voor honden ls een spe ciale uitlaatstrook aange legd. Voor een jaarplaats betaalt men ƒ1674,25 (150 vlerkante meter) en ƒ2011,25 (200 vierkante meter) alles Inbegrepen. De omgeving van Fort Oranje biedt mogelijkhe den tot wandelen (Mast bos, Liesbos), surfen en zwemmen (Galderae me ren) en vissen In Drlm- melen of de Mark. Fort Oranje hanteert de regeling van maandelijks betalen van het staan geld: wie daar gebruik van maakt betaalt wel rente en administratie kosten. Er zijn nog 25 plaatsen open. v. Vif ^1 "Kamperen ls het niet meer. Daarvoor heb ik wel wat erg veel aan luxe zaken in en rond mijn caravan. Dat échte kamperen hoeft voor mij trouwens niet meer zo nodig. Ik ben hier voor mijn gezondheid. De rust komt mij erg ten goede." Er valt even een beklem mende stilte. Leny IJperen (48) legt uit: "Al zal je dat van mij niet zeggen: ik ben ernstig ziek. Maar niks ge treurd. hóór. We leven ge woon verder." De Vlaardlngse recreëert op camping Fort Oranje in het Brabantse Rljsbergen. Tijdens het bezoek van foto graaf Ed Oudenaarden en mij zorgt de drukkende warmte voor het vervlieden van de term "okselfris": de transpiratie geeft verdacht donkere vlekken. Of we koffie willen. Vrien delijk maar beslist slaan we het aanbod af: de koffie eer der op de dag heeft al een gat in onze maagwend geslagen. "Het is hier een geweldige camping. Zes jaar staan wij al op dit stekkie. Fort Oranje biedt alles wat je maar wenst en daar gaat het ons als ste deling toch om," zegt Leny IJperen terwijl ze een para sol op het buitenterras van haar caravan openklapt. Campingbuurvrouw Rieka (29) uit Dordrecht valt bij: "Voor mijn gezinnetje ls deze camping werkelijk het einde. Jaren hebben wij gekam peerd ln Ouwerkerk in Zee land. Daar is strand en ver der is daar alles mee gezegd. Niks voor de koters. Hier wel, en alles ls even veilig. "Naar de kinderen heb je geen omkijken." zegt ze wel gemeend, onderwijl haar 3-jarlge dochter Llnda door haar kuif strelend. De Shelty- hond Sheyla lijkt er wat ja loers door te worden en laat duwend met zijn snuit weten ook aangehaald te willen worden. Fort Oranje wordt beheerd door Koos Taal (59) en Balt van Vugt (53). Eigenaar Is C. J. van Alphen, die aan de rand van het recreatieterrein woont. Taal: "Wij proberen het onze gasten op alle moge lijke en ook onmogelijke ma nieren naar de zin te maken. Problemen doen zich nage noeg nooit voor." Van Vugt kent het gebied als geen ander. Lachend zegt hij in sappig Brabants dia lect: "Twaalf jaar geleden had lk hier mijn boerderij en liepen er nog een dikke hon derd koelen rond. Het ver loopt hier prima, klachten hoor ik bijna niet." Maar klachten blijken er toch wel te zijn. In de deuro pening van haar caravan maakt Margo Otterspeer (50) van haar hart geen moord kuil. "Het toezicht ls onvoldoen de en er wordt gestolen als de raven, In de drie jaar dat wij hier staan zijn al veel spullen gejat Zoals een kope ren melkbus, tuingereed schap en tuinparasols". "Bovendien loopt de Jeugd telkens dwars door de tuin. Regelmatig treffen wij het tuinhekje open. Néé, ondanks dat het wel een goede cam ping is, kan lk toch niet spre ken van rozegeur en mane schijn. Mijn caravan staat daarom ook weer te koop." "Drie jaar terug kochten wij deze kar voor een schap pelijke prijs. We wilden eens wat anders dan onze woning driehoog ln Rotterdam-Kr a- Hngen. Maar nu is de lol er af. Néé, beslist niet om het geld. We kunnen dat heus nog wel opbrengen." Haar man Maarten, doch ter Cinda en twee zonen schoffelen en schrapen intus- ém. sen het weelderige onkruid weg tussen de hoogopgescho- ten rozestruiken en de tegels op het terras. "Een hele klus," hijgt de i8-jarlge Cinda, terwijl ze de vett Brabantse klei van haar knieën tracht te verwijderen. Dat lukt maar ten dele. "Nou ja, straks maar ln bad," zegt ze lachend. Het zijn de enige klachten die we vernemen. De mensen die we aanschieten zeggen niets dan goeds over het rei len en zeilen op Fort Oranje. Zoals Conny ("néé, geen ach ternaam) uit Spijkcnlsse, die met haar twee dochters zo ongeveer het mooiste stekkie op de camping heeft. "We staan hier voor het eerste seizoen. Er is maar één woord op zijn plaats: uit stekend. Eerder hebben wij in Zeeland gestaan, maar dat haalt het in de verste verte niet met hier." Haar caravan (chalet zou een betere benaming zijn) kost met inhoud een slordige halve ton. Badkamer, leren bankstel, wasmachine en an dere luxe zaken leren dat van kamperen geen sprake kan zijn: het is een tweede honk in optima forma. "Rotterdam is een voor stad van Vlaardingen," lacht de 62-jarige Koos enige laan tjes verder als we vertellen wie we zijn. Hij kampeert daar al zo lang als de cam ping bestaat: bijna elf jaar. Hij wil zijn achternaam niet in de krant en geeft als toelichting: "Ik heb al 35 jaar een zaak in Vlaardingen. Wat wij hier hebben is privé en wat privé is hoef je niet met je klanten te delen." Zijn vrouw Paula, onder wijl de was aan een droog molen knijperend: "Voor ons hoeft die reclame niet. Zet maar in de krant dat het hier een geweldige camping is en daarmee basta. Misschien betalen wij hier wat meer dan elders, maar daarvoor genieten wij dan ook van ex tra faciliteiten." Toeschietelijker is Leny Brökling. Ze is net naar de kampwinkel geweest. Zij draagt sigaretten en ln folie verpakte leverpastei. Haar 2-jarig zoontje heeft de zorg over een zak kadetjes. Onbevangen zegt de 25-ja- rige Schiedamse: "Voor ons is kamperen een hele erva ring. We staan hier pas twee weken. Nog nooit gekam peerd, alles Is dus nieuw en vooral leuk. We hebben een wagen van acht meter met alles er op en er aan." Met eên stralende glim lacht vervolgt ze: "In Schie dam wonen wij op een flat. Zeg nou zelf dat ls toch niks voor een klein kind. Dat is de reden dat wij deze cara van hebben gekocht. Dat thuis opgesloten rommelen is niks: Hier hebben wij alle vrijheid en krijgt ons kind wat hem toekomt." Ze pakt zoon Steven bij zijn" handje en zegt: "We gaan weer verder, want we ram melen van de honger." Tien. meter verder draait de dreu mes zich om een zwaait ons kraaiend gedag. Bij de slagboom van de camping wacht Koos ons op. "Ik kan er toch van ,opaan dat je m'n achternaam niet In de krant zet, hé. Dat kan me ruzie met vrouwlief kos ten cn jullie beseffen toch dat dat niet de bedoeling kan- zijn." We beloven het hem. De receptie van Fort Oran je blijkt verlaten. Afscheid, nemen kan dus niet. Maar dat maakt onze Indruk van de fraaie camping er zeker, niet minder om.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2