Drassigheid lokt eibers Ruzie over relatie leidde tot moord Dichter in Cubaanse cel krijgt Poetry-geld geeft popfes PEPER REIST BIJNA HELE WERELD DOOR GAATU BINNENKORT OP VAKANTIE? IP^è# Ut Vandaag met: Ouderen in de knel kor bezuinigingen Sport A^mm Bej aarde beroofd VADERDAG SEIKO 5 NU 79.- juwelier sativar postgiro rijkspostspaarbank j 'ixi (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Binnen het Rotterdamse poli tiekorps (2500 man) is scherpe kritiek losgebars- ten over de feodale houding van de korpsleiding. Volgens enkele politiemensen heeft de politietop lak aan een goede communicatie, negeert zij nood signalen en geeft zij niet de nodige rugdekking. Spanningen, wrevel en onzekerheid nemen door dit gebrek aan normale, interne omgang alsmaar toe. Noodweer zorgt voor het Rotterdamse geluid op het RET-popfestival. REGEL ALLES MET UW POSTGIRO! Iedereen kent 'tgemak van girobetaalkaarten op vakan tie. Behalve in eigen land kunt u ze ook nog verzilveren op de postkantoren van zo'n 35 'buitenlanden'. Bovendien zijn ze uitstekend gedekt bij verlies of diefstal. Tegenwoordig maakt postgiro uw reispakket compleet: met een reisverzekering, rciscbeques en buitenlands geld. VERGEET UNIET'TE VERZEKEREN! Metéén telefoontje kunt u zich als postrekeninghouder goed en voordelig verzekeren. Voor Nederland al vanaf f 0,50 per persoon per dag, voor het buitenland vanaf f 0,90! Alle bescheiden worden u per omgaande toegestuurd en de premie wordt automatisch van uw postrekening afgeboekt. Dit zijn de nummers van de administratiekantoren waar u, op werkdagen tussen 9.00-17.00 uur, naar toe kunt bellen: Leeuwarden: 058-449333, Arnhem: 085-457711 en Den Haag: 070-814811, HAALEVEN RE1SCHEQUES! Heeft u geen girobetaalkaarten of gaat u naar een land waar ze niet van toepassing zijn Haal dan even reischeques van American Express. Op grotere postkantoren kunt u ze tegen kontante betaling direkt verkrijgen, op alle andere post kantoren kunt u ze bestellen. Reischeques zijn net ais girobetaalkaarten goed gedekt bij verlies en diefstal. U kunt er bij banken over de hele wereld mee terecht om ze te verzilveren. QkN KA AN B UITEN L ANDS G ELD Bij de grotere postkantoren kunt u nu ook terecht voor de aankoop van buitenlands geld. Het geld van de meest bereisde vakantielanden is in voorraad. Dat van alle andere landen kunt u bestellen en enkele dagen later ophalen. LI betaalt kontant of met girobetaalkaarten. RUSTIG OP REIS, DANKZIJ POSTGIRO. SS s -jm - -v - \1 DONDERDAG 16JUN1-19A3' [Scherpe kritiek De rebellerende agenten wil len dat er bulten het hoofdbu reau van politie een soort klachtenbureau komt. Zij wij zen er op dat de onmenselijke structuur van het korps mede twee dodelijke slachtoffers tot gevolg heeft gehad. Twee jaar geleden pleegde een oudere wijkagent zelfmoord na be schuldigd te zijn van ver krachting. In maart dit jaar schoot de veelbelovende hoofd agent Hans V. In Heenvliet zijn ex-vriend Jan Spruit dood. De Nederlandse Politie Bond overweegt de Rotterdamse commissaris A. S. de Winter voor de rechter te dagen. Bondssecretarls Hans van Duijn Is gegriefd over uitlatin gen van De Winter In een psy chiatrisch rapport over V. Die komen er op neer dat V. door de bond zou zijn "misbruikt" bij een poging de structuur van het korps aan te pakken. De NPB wil dat De Winter die beschuldiging herroept. Van Duijn stelt het niet te pik ken dat de korpsleiding op de ze manier "haar eigen wanbe leid afschuift op de schouders van anderen". De NPB meent dat de leiding V. heeft laten vallen door hem over te plaat sen In een onbeduidende func tie, zónder de beweegredenen daarvoor ooit mee te delen. De smeulende revolte in het Rotterdamse politiekorps is aan de oppervlakte gekomen sinds de rechtszaak tegen Hans V. Deze werd begin deze week vrijgesproken van het doodschieten van "de cowboy van Geervliet", zoals Spruit genoemd werd. Volgens de rechtbank verkeerde de hoofd agent in een zodanige geestes- en gemoedsgesteldheid, dat van opzettelijk handelen geen sprake was. Tijdens de behandeling voor de meervoudige strafkamer zaten zo'n veertig collega's van Hans V. in de zaal. Zij (Van een onzer verslaggevers) GROOT AMMERS Het be stand aan wilde ooievaars in ons land wordt groter. Sinds enkele weken vertoeven drie broedende wilde ooievaars- h paartjes op nesten in Graf- horst, Voorst en Wijk bij I Duurstede, tot grote vreugde ...van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Vo- J. gels. De uiterwaarden die door .het hoge water van enige tijd tterug uitermate drassig zijn hebben de wilde eibers dit jaar 'ons land als broedplaats doen t' kiezen. - *v"Ooievaars hebben een geva- jriecrd menu nodig, dat bestaat uit kikkers, insecten, kleine .rissen e.d. Tot vorig jaar bood r,,óe Nederlandse natuur de poievaaars weinig meer dan ..veldmuizen. Dergelijk voedsel Is te eenzijdig,' aldus Nico de VHaan van de vogelbescher- ■"'ining, die gisteren bijeen was ,ïn Groot Ammers. Daar werd rln ooievaarsdorp het Liesveld 'l een nieuw bezoekerscentrum jOn gebruik genomen. Mr. A. V «Vrolijk, commissaris van de -Koningin in Zuid-Holland ver- richtte de opening Ooievaarsdorp Het Liesveld „wordt bevolkt door .zogenaam de 'projectvogels'. In Neder land leven 120 eibers, die in middels voor 20 nakomelingen 'hebben gezorgd. Vogelkenners hebben geconstateerd dat er ^intussen 'menghuweiijken' zijn ontstaan tussen deze project- - ën wilde ooievaars. Rond 1900 telden vogelken ners nog 500 wilde nesten. Na die tijd, omgekeerd evenredig - aan de voortschrijdende indus trialisatie, werd die kolonie pleiner. «.jj De Bosporus in Oost-Europa gyormt volgens de vogelbe- fcherming een bedreiging voor Jj ae ooievaar. (Van een onzer verslaggevers) v ROTTERDAM De 20-Jarl- ge Rotterdammer M. S. heeft zijn vriendinnetje Hanneke Hogersteeger met een mes- ROTTERDAM Drie inbre kers hebben de afgelopen nacht een 74-jarige man in diens huis aan de Linker Rot- tekade beroofd van 400 gulden. Het drietal bond de bejaarde man met plakband vast op een stoel en dwongen hem onder bedreiging van een mes te ver tellen waar hij zijn spaargeld had verstopt. De Rotterdam mer bleef verder ongedeerd. De daders zijn spoorloos. steek in de borst om het leven gebracht. Dat heeft sectie op het lichaam van het meisje gisteren uitgewezen. Als mo tief voor zijn daad heeft M. S. opgegeven dat hij een „ruzie in de relatiesfeer" had gekregen. Het is niet duidelijk waarom de twee hadden afgesproken elkaar maandag te ontmoeten in het Ommoordse heempark. Vermoedelijk wilde het twee tal nog eens hun verbroken re latie bespreken, Hanneke en M. S. kenden elkaar zo'n ander half jaar. Gedurende die tijd hebben ze een periode „verke ring" gehad. M. S. had inmid dels een andere vriendin. Hanneke werd voor het laatst gezien door een docente van haar, tegen wie ze vertel de dat ze een afspraakje had met M.S. ROTTERDAM Het Poetry International Ere geld 1983 is dit Jaar toege kend aan de Cubaanse dich ter en schrijver Jorge Ma nuel Valls Arango. Dat, werd gisteren bekendge maakt tijdens de derde avond van het Rotterdamse dichtersfestival dat in De Doelen wordt gehouden. Namens de dichter, die sinds 1964 gevangen wordt gehouden en tijdens een ge- helm proces tot twintig jaar veroordeeld zou zijn wegens een samenzwering tegen de staat, nam Geert Lubberhuizen het bedrag van 10.000 waaruit het Eregeld bestaat, In ont vangst. Ais 19-jarige student kwam Valls Arango in con flict met de junta van Ba tista nadat hij zich had aangesloten bij het verzet tegen de staatsgreep van 1952. Hij kreeg gevangenis straf, maar kwam bij een generale amnestie weer vrij. In 1959 vluchtte hij naar Mexico om pas na de val van Batista terug te keren. Zijn ijveren voor het her stel van de democratie op Cuba bleef zonder resultaat. Zijn werk moest hij uitge ven in Mexico en Costa Ri ca. Op 8 mei 1964 werd hij gearresteerd. Meer over Poetry op pag. 23. hadden gehoopt dat de om standigheden die hadden ge leid tot de wanhoopsdaad van V. geanalyseerd zouden wor den. omdat die veel uitstaande hebben met het gewraakte per soneelsbeleid. Volgens uitgebreide naspeu ringen van het weekblad de Haagse Post heeft de politietop destijds Hans V. geestelijk ge kraakt. Toen cowboy Spruit in zijn niet aflatend getreiter drie gefantaseerde misdrijven van V. meldde bij commissaris De Winter, had V. gehoopt dat De Winter door zou hebben dat Spruit "een overspannen type" is. De Winter reageerde in een gesprek met V. echter keihard. Hem werd aangezegd dat de Rijksrecherche een onderzoek zal instellen naar de beschuldi gingen. Hij werd overgeplaatst naar de verhoorkamer van Groot-IJsselmonde, waar hij parkeerboetes moest gaan af handelen. Volgens HP heeft V. zich er over verbaasd dat hij niet in staat van beschuldiging werd gesteld, of werd geschorst. "De leiding zweeg In alle talen en Hans leefde weken in onzeker heid." In december wees het onderzoek van de Rijksrecher che uit dat van enig misdrijf geen sprake was. V. schreef daarop een brief waarin hij vroeg weer terug te mogen gaan naar de CID. De korpslei ding liet toen weten "een ge sprek niet zinvol te achten." Vrijdag 4 maart schoot V. in Heenvliet met vier kogels In borst en buik zijn kwelgeest Jan Spruit dood. De polltie-voorlichting zegt "geen enkele behoefte" te heb ben aan een weerwoord. (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Uit- SU "dankbaarheid" dat de Rotterdamse trams en bussen in 1982 niet méér zijn beschadigd dan het jaar ervoor, werkt de RET dit jaar mee aan een heus popfestival. Viltstiftgeklie- der en ander vandalisme heeft de RET vorig jaar wèl drie miljoen gulden gekost. „Maar onze verhevigde actie tegen vernielingen in het openbaar vervoer be gint duidelijk vruchten af te werpen," zegt de RET. „Vandaar onze "beloning" aan de jeugd." De anti-vandalisme- strijd onder Jongeren is gevoerd langs de gedach telijn "ik gooi mijn platen speler ook niet door de ka mer als Ik een keer de pest in heb" en dat het open baar vervoer toch óók "van ledereen" is. Aan het Nederpopfestl- vai, op 9 juli in de hal van de RET aan de Waalha ven, ligt een unieke sa menwerking ten grond slag. De Stichting Maas tunnelfestival (het Bere nd), de organisatie Cultu reel Jeugd Paspoort (CJP) en de RET hebben de handen ineengeslagen. Wie een kaartje koopt voor de popavond (ƒ12,50 bij 20 voorverkoopadres sen) krijgt tegelijkertijd het CJP-paspoort voor het seizoen *83/'84. De RET biedt, behalve de Waalha venhal, gratis speciaal vervoer aan vanaf Metro station Zuidplein naar de Waalhaven. Aan het Nederpopfesti- aanbieding waterdicht, dag en datum een jaar garantie, automatisch v.Haeftenstr. 4 tel. 329493 zijstraat Groene Hilledijk ROTTERDAM Burge meester Bram Peper over weegt deze zomer een officieel bezoek te brengen aan Cuba. De regering van Fidel Castro heeft hem hiervoor uitgeno digd. Als Peper gaat, wil hij ook enkele vertegenwoordigers van het bedrijfsleven meene men. Cuba, dat thans minder dan één percent bijdraagt aan de goederenoverslag in Rotter dam, kan in de toekomst inte ressant worden voor de haven. Het eiland streeft naar vergro ting van de export van fruit. Juist op dit terrein heeft dc Rotterdamse haven nieuwe impulsen nodig. "Ais persoonlijke politieke overweging wil ik wei toevoe gen dat bij mijn afweging ook een rol speelt het doorbreken van het isolement van Cuba. Dat vind ik namelijk niet zo'n geslaagde zaak", aldus Peper. De burgemeester is overi gens "al moe van alle uitnodi gingen voor reizen naar het buitenland", vertelde hij giste ren de raadscommissie Alge mene Bestuurszaken. Roeme nie, de DDR, Bulgarije en Joe goslavië hebben uitnodigingen gestuurd. Verder houdt Peper er rekening mee dat de econo mische relatie met de Sowjet- Unie een bezoek aan Moskou wenselijk zal maken. Een voorgenomen reis naar Japan met een delegatie van gemeente en bedrijfsleven is uitgesteld tot herfst 1984. Het bezoek zal dan samenvallen met de manifestatie Japan To taal in Rotterdam (augustus/ september) en het zusterha- vencongTes In Kobe (oktober). Het ministerie van Economb sche Zaken is in die periode ook actief in Japan. Onder zocht wordt of het wenselijk is aansluitend Zuid-Korea te be zoeken. In het voorjaar van 1984 zal ook een delegatie van gemeen te en bedrijfsleven op reis gaan. Er wordt nog overlegd waarheen: Australië, het Mid den-Oosten of Brazilië. Voor het lopende jaar staan nog reizen naar China, Zuid- oost-Anle en Hong-Kong op het programma. De reis naar Chi na (14-24 oktober) gebeurt op uitnodiging van de regering van de Volksrepubliek. Na mens de gemeente gaan dc burgemeester, de wethouder Stadsvernieuwing Pim Ver meulen en gemeentesecretaris Bannink. Tegelijkertijd bezoekt wet houder Den Dunnen (Haven en Economische Ontwikkeling) met een kleine delegatie van het bedrijfsleven onder meer Indonesië, Singapore en Malei sië. Dit als "nazorg" van de contacten die vorig jaar okto ber zijn gelegd tijdens Pepers eerste delegatiereis. Beide gezelschappen ont moeten elkaar in Hong-Kong, waar onder meer een Rotter dam-Presentatie wordt ver zorgd. Bij de beoordeling van de ontvangen uitnodigingen en de definitieve keuze van de voor- jaarsreis zal worden gekeken naar de economische en poli tieke situatie in de betrokken landen en daarbij vooral de eerbiediging van dc mensen rechten. Burgemeester Peper en de raadscommissie wissel den uitvoerig van gedachten over de criteria die hierbij in acht moeten worden genomen. val doen onder meer mee Toontje Lager, Ton van der Meer, Urban Heroes, Bart Chabot, Cherry Wij- denbosch, Noodweer en Herman Brood. De voorverkoop van het evenement is ai gestart in Rotterdam bij: MAI-Bu- reau, NBBS, Centrale Dis cotheek, Het Berenei, WV, RET-Kleiweg, Centraal Station en -Zuidplein en de metrostations Slinge, Hoogvliet en Beyerlandse- laan. In Schiedam bij het RET-kantoor Koemarkt en de WV, in Vlaardmgen, Maassluis en Alblasser- dam bij de WV-kantoren, in Spijkenisse en Baren- drecht bij het bespreekbu reau en in Numansdorp bij ae Torenstee.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1