riT/riJ-ms Gif wijk opgeknapt voor koningin Koppelbazen willen niets eten van miljoenenfraude Molukkers in actie Karatemeester Oyama velde met blote handen drie stieren mi m m 12?5 TUCHTCOLLEGE HOUDT DEUREN DITMAAL DICHT BADHANDDOEK termeulen Snort ichuits navenironx Huurders worden gediscrimineerd w%mm ANWB: Caravan voor de deur %,*Tu Pappa Blanca Naamsverwarring? 7; "V: (Van een onzer 'verslaggeefsters) ROTTERDAM „Als het zo langer door gaat in de Peperklip, sta ik niet voor de ge volgen in. Bewoners zijn tot het uiterste ge tergd." De bewoners commissie van de Pe perklip, het markante gebouw van architect Carel Weeber op Rot terdam-Zuid, waar schuwde gisteren in het stadhuis voor een on houdbare situatie. 's Werelds meest bekende karatemeester, Masutatsu Oyama (inzet), 10e dan, ivas van de week even in Rotterdam om enkele demonstraties te geven. Voor de vele karaleliefhebbers was dit genoeg reden mas saal naar het Kralingse Bos te gaan om daar met 500 man en vrouw sterk hun beste beentje voor te zetten. Oyama ivas hier op uitnodiging van Loek Hollander, de voorzitter van de Europese Kyokushin-organisatie, waarvan de Japanner de grondlegger is. Masuta tsu Oyama geniet in de wereld grote bekendheid om dat hij eens met zijn blote handen stieren heeft bevochten. In drie gevechten, waarbij hij alleen tegen de briesende beesten stond, ivist hij drie stieren met nekslagen te vellen. Denim aftershave met toiletzeep. in kadoverpakkmg. Van 14,95 voor Azzaro aftershave^ In sprayflakon Tijdelijk A a n Delon aftershave spray. 1 (ABONNEE WERFT ABONNEE BADHANDDOEK) IK HEB RECHT OP DE BADHANDDOEK'. NAAM: STRAAT:NR: f§ POSTCODE:PLAATS: ft TELEFOON: 0. H MIJN NIEUWE ABONNEE IS: (voor minimaal 3 maanden) H NAAM: I STRAAT: S P II POSTCODE:PLAATS: TELEFOON: 0- Hij/zij betaalt 20.41 p. mnd, 60.40 p. kwartaal Maak nog geen geld over. Wachi op onze acceptgirokaart. Het Vrije Volk, afd. Abt.Service Antwoordnummer 1573 3000 VB Rotterdam DE DUBBÉLKRANT VRUDAG 17JUW 1983 Peperklip Ss®c DORDRECHT Konin 'gin Beatrix heeft gisteren in Dordrecht opnieuw laten [..blijken dat kunst aan haar besteed is. Haar bezoek aan het zoge noemde Oost-West Forum, de Dordtse bijdrage aan het Holland-festival, liep een -uur uit, doordat zij zich in de ruïne van de voormalige motorenfabriek EMF veel -langer met kunstenaars on derhield. Bovendien heeft zij beloofd terug te komen zo dra het project klaar is. Het Oost-West Forum -houdt in dat zes Nederland se en zes Japanse kunste- nars op het braakliggend fa brieksterrein een kunstwerk vervaardigen dat is aange past aan de omgeving. Op het ogenblik worden daartoe reusachtige basaltblokken gespleten. Koningin Beatrix liet zich uitgebreid inlichten en rond leiden. Vooraf bezichtigde zij in Dordrechts Museum de tentoonstelling van de in Milaan wonende Japanse kunstenaar Kengiro Azuma. De beeldhouwer en de Ko ningin spraken daarbij Ita liaans. Bij het bezoek, waarvoor uiterst strenge veiligheids maatregelen waren getrof fen, deden zich geen ongere geldheden voor. Wel had er 's nachts In de gifwijk Mer- wedepolder een Incident plaatsgehad. Met het oog op de eventuele komst van Ko ningin Beatrix, had de ge- meente de spookwijk enigs zins opgekalefaterd. Bewo ners gingen daarop woens dagnacht gevels van leeg staande panden bekladden. De politie heeft drie van hen aangehouden. De Koningin heeft de wijk niet bezocht. |Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een 'schul denlast van 70 a 80 miljoen ilden lieten Hans van der S. 43) uit Rotterdam en Joop B. Ï44) uit Dordrecht achter toen sfaj'naar Zwitserland vluchtten gm daar in een luxueus chalet vat op verhaal te komen van |5un jarenlange koppelbaas- praktijken. J .tDeze heren stonden aan het loófd vain een organisatie, die iich door niets en niemand liet Afschrikken," zo betoogde offi cier van Justitiè mr. H. A. van srummen gisteren bij de Rechtbank. Wegens verduiste ring van gelden, valsheid in geschrifte en bedrieglijke bankbreuk eiste hij tegen bei den vijf jaar gevangenisstraf ijus een boete van 300.000 gul- Se door de Zwitserse justitie Sder stringente voorwaarden ■«sifgeleverde koppelbazen, die elkfe betrokkenheid bij de om- -Jfangrijke fraude heftig ont kenden, werkten volgens mr. Van Brammen volgens het gei jkte patroon: De ene besloten -vennootschap na de andere "failliet laten gaan om met de "Volgende B.V. verder te wer ken, valse fakturen om de "geldstroom in gang te zetten jefi^le houden uitschrijven -vooh niet-verrichte werkzaam- eitgdén en geen afdracht van .Sóöhbelasting en sociale pre- iiülês, in totaal 70 a SO miljoen ■^gulden. ---Hans van der S. en Joop B. 'We"rkten bij hun praktijken vol- Tgfeiis mr. Van Brammen onder- andere samen met een zekere "jprj die naar Sri Lanka is ge- yïiieht en daar niets te duchten :h£efj omdat dit land geen uit leveringsverdrag met Neder land kent. De Zwitserse justi tiè achtte de uitlevering van de twee grote jongens niet toe laatbaar op het punt van vals heid in geschrifte ten aanzien van de loonadministratie, om dat dit een te fiscaal karakter zou hebben. „Zo'n beperking heeft wel negatieve gevolgen voor de fraudebestrijding," al dus de officier. Mr. Van Brammen verklaar de, dat deze koppelbazenfraude de grootste na de Pappa Blan- ca-affaire i3. Saillant detail in dit verband: Hans van der S. was eerder als 'werkzoeker' in dienst van "Het Nut", één van de belangrijkste 'poten' van het Pappa Blanca-imperium. Van der S. leerde Joop B. in 1977 kennen en ging na verloop van tijd nauw met hem samen werken. Zij hadden volgens het dossier, dat zo'n 5000 pagina's en 493 bijlagen bevatte, de hand in een keten van bv's, die stuk voor stuk met achterla ting van gigantische schulden ter ziele gingen. Het duo werkte met stro mannen, die tot directeuren van de diverse bv's werden be noemd. Volgens hun verklarin gen bezaten zij geen enkele macht: Joop B. en Hans van der S. maakten overal de dienst uit. De 'directeuren' mochten e.q. moesten wel blanco cheques tekenen. Eén van hen ging op zeker moment mee naar een bank om 600.000 gulden op te nemen. Hij moest dit geld direct aan het duo af dragen. Het bedrag werd ner gens in de boeken verant woord. „Allemaal science fiction verhalen," repliceerde Joop B., die verklaarde voor diverse bv's wel als 'niet geregistreerd adviseur' te hebben gewerkt. Reactie van rechtbankpresi dente' mevrouw mr. R. C. Lens- ink-Bosman; „U was dus een soort EHBO'er. die te hulp werd geroepen ais er ergens iets aan schortte. Uw adviezen waren kennelijk toch niet zó goed, want alle bv's zijn op d fles gegaan..." Hans van der S. reageerde op alle beschuldigingen met: „Daar heb ik geen enkele be moeienis mee gehad." Hij wei-' gerde op andere voorvallen in te gaan. omdat deze niet in de dagvaarding waren vermeld. Het betrof hier onder meer en kele bv's, die als vestigings plaats het Kanaaleiland Jer sey hadden. Hij was daar ook herhaaldelijk, voor zaken, ge weest. Het duo werkte onder meer mét de BV's Scheepswerf Hee rewaarden en Constructiewerf Heerewaarden (met 26 miljoen gulden aan niet betaalde belas tingen en premies de grootste verliespost voor de Staat), het montagebedrijf Europoort Steigers, Bouwcon Sliedrecht, scheepswerf Giessendam en Constructiebedrijf Hoogblok- land. Presidente mr. Lensink-Bos- man had in het dossier ook de BV's Stava en Vadest ontdekt. De beide koppelbazen ontken den echter, dat dit afkortingen van hun achternamen waren: "We hebben helemaal niets met deze BV's van doen ge- had." Officier van justitie mr. Van Brammen kwam mede aan de hand van arresten van de Ho ge Raad tot de conclusie, dat Joop B. en Hans van der S. de feitelijke leiding bij alle frau des hadden gehad. Dit in te genstelling tot de raadslieden, die meenden dat er van een ac tieve betrokkenheid van beiden bij de bedrijfsvoering geen sprake was geweest. De recht bank zal op 30 juni uitspraak doen. Een vrouw op de begane grond wordt herhaaldelijk be dreigd met een mes. Inbraken, vooral in de kelders zijn aan de orde van de dag. Maar ook de terreur van jongeren zit de bewoners dwars. Daarbij ko men ergernissen over automo bilisten die over het gras rij den en sleutelende bromfiet sers die proefritten maken op het binnenterrein. Ondanks herhaaldelijke verzoeken aan de ROTEB om ook het binnen terrein schoon te vegen, sta pelt het vuil zich daar op. Ver zoeken aan het GWR om dit gebied met hekken af te sluiten worden niet beantwoord. Als er op korte termijn niets gebeurt, barst volgens de be wonerscommissie de bom. De bevolking van de Peperklip zegt zich opgeborgen te voelen in een onveilig getto. Meerma len is het voorgekomen dat de politie niet wilde komen en zei op dat moment geen tijd te hebben. Verzoeken aan burge meester Peper om een gesprek hierover zijn ook nooit beant woord. Een conciërge zou. menen de bewoners, het gebouw en de sfeer zeer ten goede komen. Ze hebben wethouder Vermeulen (volkshuisvesting) hierom ge vraagd. De wethouder wil ech ter gesprekken met de project groep, bewonersorganisatie Feljenoord-Noordereiland en het Gemeentelijk Woningebe- drijf, de huisbaas, afwachten. Wel vraagt de situatie in de Peperklip volgens Vermeulen dringend om maatregelen. Het jongerenprobleem wii hij op lossen door hen een eigen stek in de buurt te geven. Hij denkt daarbij aan de Koepel bij N.S.-station Zuid. De jongeren zelf wiilen een muziektent on der de welluidende naam Pu- CAPELLE A/D IJSSEL Zuidmolukse bewoners van 156 huizen in de wijk Oostgaarde zeggen vanaf 1 juli geen huur meer te betalen, als niet3 wordt gedaan aan de ernstige grondverzakkingen en achter stallig onderhoud. Het draait voornamelijk om de vraag wie het ophogen van de wijk moet gaan betalen. Ca- pelle heeft in de afgelopen ja ren al miljoenen uitgegeven aan ophogingswerkzaamhe den. Maar als gevolg van de slechte ondergrond is het ef fect gering geweest. De woningbouwvereniging heeft ook ai miljoenen op tafel moeten leggen om de vele ge breken te verhelpen, die het gevolg waren van de grond verzakkingen. 'n iy. m Inh. 30 ml Tijdelijk (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG "In het alge meen belang van de medische stand" heeft het Centraal Me disch Tuchtcollege de zaak te gen de Rotterdamse huisarts D. G. de Jong, die gisteren in hoger beroep diende, achter gesloten deuren behandeld. De Jong zelf had gevraagd om openbare behandeling. Het gewone Medisch Tucht college, dat hem een jaar gele den in het gelijk stelde, had de per3 wel bij de behandeling van de zaak toegelaten. De re gionaal inspecteur voor de Volksgezondheid L. C. Buysert en de arts van de Arbeidsin spectie J. E. Vogelenzang oogstten toen weinig vleiende publiciteit. De aanklacht tegen huisarts De Jong is ingediend door in specteur Buysert. Hij vindt dat De Jong over de schreef is ge gaan door enkele werknemers van het chemisch bedrijf Cya- namid medisch te onderzoeken en zijn verontrustende conclu sies via een rapportje aan de Industriebond FNV te sturen. De Jong constateerde onder meer dat bij veel werknemers van Cyanamid bloedverlies, prikkelende ogen en klachten van het centraal zenuwstelsel voorkwamen. Dat zou verband kunnen houden met de sinds dien overigens verbeterde ar beidsomstandigheden bij het bedrijf, waar met diverse gifti- ROTTERDAM „Dit doet me denken aan de jaren zeven tig toen een maatschappelijk werker kwam kijken of je wandluizen had voordat je naar Ommoord mocht verhui zen." Deze vergelijking van het Rotterdamse PvdA-raads- lid Ted Hopencr geldt de schuldverklaringen van de Maatschappij voor Volkswo ningen. die van nieuwe huur der een verklaring over huur achterstand bij de oude huis baas eist. De huurdersvereniging Feijenoord-Noordereüand vindt de verklaringen bijzon der discriminerend. „Wat heeft de Maatschappij te maken met wat er zich tussen de huurder cn zijn vorige huisbaas heeft afgespeeld." Een woordvoerder van de Maatschappij meent dat er een positieve kant aan de zaak ia. .Als blijkt dat de huurder al betalingsproblemen had. moet je hem niet in een te dure wo ning plaatsen. Dat krijgt hij op den duur weer problemen." ge stoffen wordt gewerkt, al dus De Jong. De werknemers zeiden el ders ook bij de bedrijfsarts geen gehoor te vinden voor hun klachten. Buysert vindt echter dat De Jong veel "node loze" onrust heeft veroorzaakt door zijn onderzoek, en acht de Jongs rapport wetenschappe lijk niet verantwoord. ROTTERDAM De ANWB vindt de parkeerregels in de Capelse politieverordening on vriendelijk voor caravanhou ders. Na klachten van leden heeft de toeristenorganisatie de groeigemeente hierop we- In C&pelle is te allen tijde een vergunning van de politie nodig voor het parkeren van caravans. De door de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten aanbevolen regeling om voor laden en lossen drie achtereenvolgende dagen voor de deur te mogen parkeren, ontbreekt in Capelte. Formaat 100x50 cm. exclusief gemaakt voor u met de nieuwe me tro als dessin. U krijgt deze rulle kwaliteits-badhanddoek van ons als u een nieuwe abonnee via deze bon aanmeldt. Natuurlijk ont vangt hij/zij de dubbélkrant eerst twee weken gratis. Vul in, knip uit, en stuur op in een gesloten envelop naar: De postzegel betalen wij. p

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1