RITUELE DANS VOOR m A i m vandaag mets Wandeling door duinen Vl ■ISmm m oea p Wmm msmi m o n r»n c o K Van onze verslaggever JIM POSTMA AEROBIC DANCING Jane Fonda hielp de rage in Amerika van de grond te tillen en menig parade paardje uit de artiestenwe reld volgde in haar kiel zog. Diana Ross doet het. Olivia Newton John doet C.het. En Holland komt goed mee dankzij Ron Brand- *vi steder, Penny de Jager, pAdèle Bloemendaal en Pa tricia Paay. Aerobic-dans* O scholen worden uit de -" grond gestampt in een .jj; tempo waar zelfs de meest fe afgetrainde beoefenaar f van deze nieuwe tak van li chaamscultuur amechtig r van zou worden. Vloedgol- 'V vén van speciale aerobic grammofoonplaten, boek- jes, tijdschriften en video- cassettes overspoelen de naar gezondheid en jeugd hakende gelovigen. De ;r voorgangers ontbloten hun blikkerend witte kuns- tharstanden en roepen: „Is everybody happy?" En de hossende en springende meute antwoordt: „Yeah, ;V yeah!": Blessures mwMVkS- rs Uwh..- Sportkeuring Beunhazen „Gewoon gymnastiek" Commercie Sportscholen Grote behoefte 'Ideale training' Voorbij? W w «4.. _5. w V fMmm mmm j*. Toch zijn er ook mensen die niet gelukkig zijn met dit mode- verschijnsel. „Je reinste geld- - klopperij, pure commercie, en vaak wordt het nog bedreven •t door beunhazen ook over de geblesseerde ruggen, botten en spieren van de goedgelovige fans heen," zeggen bijvoorbeeld fysio- therapeuten en dansleraren J; kwaad. „Het kan levensgevaar- lijk zijn, en met dansen heeft het niets te maken." Hoe zit dat? Zijn de héren soms bang voor hun broodje? Of zijn hun waarschuwingen te recht? r „Per jaar," zegt het hoofd van het Rotterdamse Sport Medisch Adviescentrum dr. Joost C. Bern- sen, „krijgen we hier zo'n 500 blessuregevallen. Het aantal dat voor rekening kwam van het aerobic dansen was ongeveer één procent, maar het begint te stij gen. Net als met de opkomst van het roller-skaten gebeurt er veel ongeorganiseerd. Je hebt geen —.diploma's nodig voor het geven van aerobic dansles. Iedereen die een sportschool of een fitnesscen- f|(.trum heeft kan er zo mee begin nen. Ze zetten de muziek aan en gaan met volle kracht van start. Zonder eerst de spieren los en warm te maken gaan ze pardoes uit alle macht rek- en trekoefe- ningen doen. En omdat de vol dingende groep al weer klaar staat vergeten ze de "cool-down", het langzaam aftrainen. Daar moet je wel blessures van krijgen. Dan heb je zalen die lang niet altijd geschikt zijn voor het Anita de Keijzer (in gestreept pak): "Die beunhazen laten hun pupillen drie kwartier huppelen. Hardstikke fout!" Stapels aero bic-boeken in de Bijen korf. De kas sa rinkelt... ti V - --fs - aerobic-dansen. Transpiratie- zweet blijft op de grond liggen, plus condens van het plafond en zo krijg je gladde vloeren, die zeer gevaarlijk zijn. Door onwetendheid lopen men sen ook op schoeisel dat niet ge schikt is voor een houten, lino leum of betonnen vloer. Gevolg: ze breken hun benen. Of ze ver rekken hun kuit- en bovenspie- ren. Dat wil allemaal niet zeggen dat ik tegen de aerobic-rage ben. 'Fame' heeft destijds ook een gunstig effect gehad op het meer bewegen van het lichaam bij dui zenden fans. ''óf.'. De yraag is: wat is een goede aerobic-school en wat niet? En vanwege het ontbreken van die diploma's weet je dat nooit. Wel moet iedereen zich afvragen: 'Laat mijn gezondheid het aero bic dansen toe? Kan mijn hart het hebben? Bij de minste twijfel kun je je beter aanmelden voor een sport keuring bij de GG en GD of bij ons aan de Olympiaweg." Anita de Keijzer is vorig jaar naar zij zegt als eerste in Zuid-Holland met het lesgeven in aerobic dansen begonnen. „Ik maak me zo ontzettend kwaad over die negatieve publiciteit hoofdbanden: 2,50 per stuk pakje: 19,50 polswarmers: ƒ9,95 per stuk suspender: 39,50 maillot: 14,50 tas: ƒ19,50 beenwarmers: 19,50 per stuk enkelwarmers: 9,95 per stuk schoenen: 27,50 Kosja Catshoek in volledige aerobic-outfit. De prijzen van de uitrustingsstukken staan erbij. rondom deze sport," zegt zij. „Fysiotherapeuten kraken het af en in de Panorama stond laatst ook weer zo'n rotstuk. Wat ze er niet bij vertellen is dat een hele avond voor de t.v. zitten met bitterballen en bier tjes, of lang in je bed liggen of de hele dag luieren in je luie fau teuil óók niet gezond voor je li chaam is. Met aerobic dansen gaan de mensen weer bewegen, krijgen ze meer zuurstof door een betere ademhaling, breken afvalstoffen in het lichaam sneller af en wor den alle spieren in het lichaam van top tot teen op een plezierige en gezonde manier losgemaakt en versterkt. Beunhazen heb je genoeg. Juf frouwen die ooit eens een paar lesjes hebben gevolgd beginnen in hun buurt een eigen schooltje. Dan laten ze hun pupillen drie kwartier huppelen en springen op een variatie van Fame-dan- cing. Zoiets is hardstikke fout. Je krijgt er zweepslagen van in de benen." Anita de Keijzer begon toen zij drie jaar was reeds met klassiek ballet. Daarna kwamen beat- en jazzballet, volks- en tapdansen. Zij kreeg haar opleiding bij Pen ny de Jager en ze ging speciaal naar Amerika om bij Jackie Sor- renson aerobic-lessen te volgen. Anita: „Vanwege mijn opleidin gen weet ik zeker dat ik het goed doe. De eerste les is op mijn school altijd gratis en willen ze doorgaan dan kunnen ze een "10-strippenkaart" kopen voor 75 gulden. Kom je een keertje niet, dan betaal je dus ook niet voor niets. En sommige huisvrouwen, die één zo'n kaart te duur vinden, kopen er gezamenlijk een en de len die dan. Tot nu toe zijn er nog erg wei nig mannen die aan aerobic dan sen doen. Uit een soort valse schaamte misschien om tussen zoveel vrouwen aan hun condi tietraining op muziek te doen? Aan de andere kant schamen vrouwen zich vaak ook als ze na afloop van de les onder de dou che moeten. Negen van de tien dames gaan niet onder de douche, angstig als ze zijn om de anderen hun blote lichaam te laten zien. Flauwekul^ natuurlijk, maar bekend is dat de Nederlandse vrouwen vaak met uitgerekte buiken zitten als gevolg van het krijgen van kin deren. of dat rondom hun benen en billen te veel los vet zit." Dansleraar Pierre Zom uit Rotterdam zegt over aerobic dancing: „Het heeft geen fluit met dansen te maken, "t Is ge woon gymnastiek voor huisvrou wen, waar ze op een handige ma nier veel geld aan verdienen. Sommige dansschooltjes, meest al niet erkende, proberen er ook een graantje van mee te pikken. Ze zetten een mokkeltje op de vloer die het van de video heeft geleerd en hup, ze beginnen een aerobic-klasje. Kijk de Gele Gids er maar op na. Eerst hadden ze een sexwin- keltje en toen dat niet liep open den ze een dansschooltje met ZATERDAG 18 JUN11983 bruiken en zelfs voor boksers is het goed. Sinds twee maanden zijn we bezig met een speciale opleiding voor aerobic-dansleraren. Aan deskundige mensen is juist nu een grote behoefte." Intussen spint de commercie garen bij de nieuwe rage. Tijd schriften, boeken, platen en vi deo-cassettes over aerobic vlie gen over de toonbanken. Bij de Bijenkorf in Rotterdam ligt op de boekenafdeling een rek vol aerobic-literatuur. Een keuze: ABC van Aerobic Dansen van Doris D. (ƒ14,95): Aerobic Dan cing van Jacky Löhnen (ƒ19,90); Doris D. met plezier werken aan je conditie (ƒ25,-); Plain Jane Work's Out, een parodie over aerobic dansen van Linda Sun shine (ƒ14,85); Aerobic van Syd- nc Rome 19,90); Body Heat van Elly en Henk Meevis 16,50); The Fitness Program van Jane Fonda (ƒ39,90); Jane Fonda's Workout Book (ƒ53,20) en "Aero bic" van Mervéé Meyer-Ander sen (ƒ8,90). Dit laatste pocket boekje is erg handig. Het vertelt :enminste iets over gezondheids- :oestanden op medische basis. De speciaalzaak in dans- en balletbenodigdheden Papillon aan de Rotterdamse Karei Door manstraat kan de grote vraag naar aerobic-artikelen haast niet bij benen. De video-set van Jane Fonda "Workout" met 30 minu ten film voor beginners en zestig minuten voor gevorderden, met Nederlandse ondertiteling, prijs 159, is eventjes uitverkocht, maar nieuwe voorraden zijn on derweg. De eigenaresse van de zaak, Elly de Penning-De Vries, zelf danspedagoge, zegt: "Als je pas met aerobic begint moet je niet van die dure spullen kopen. Het is ook niet altijd noodzakelijk om direct schoenen aan te schaffen. Het hangt een beetje van de vloer van de danszaal af. Veel aerobicfans doen het ook op blote voeten." aerobic. Nee, wij distantiëren ons van die flauwe kul." Wilja van Os, secretaris van de beroepsvereniging van Dans kunstenaars in Den Bosch: „Wij zijn er niet op tegen, maar het is niet te geloven wat er tijdens de rage van beat- en jazzballet aan lijven is verknoeid. Met aerobic kan hetzelfde ge beuren als er een ondeskundig iemand voor de klas staat. Knie- en enkelbanden kunnen er door scheuren en door slechte, niet verende vloeren, krijg je blessu res in kniegewrichten, botjes in de voeten en verrekkingen in de rug. Heb je die klachten, stel je dan onmiddellijk onder dokterscon trole, anders is het leed later niet meer te overzien. Walgelijk vind ik al die reclame en commercie er om heen. Je bent blijkbaar niet meer aantrekkelijk als je geen aerobic doet." Haast alle sportscholen en fit nesscentra geven thans aerobic- lessen. Een van de weinigen die niet aan de rage meedoen is de bekende sportschool van Loek Hollander. Zijn vrouw, Willeke Hollander, geeft al jarenlang jazz-ballet en zegt daarover: „Dat blijft ten minste jaren stand houden, maar aerobic is zoals elke rage snel weer voorbij. De meesten willen er in korte tijd veel geld mee verdienen ter wijl het waanzinnig slecht is voor je lichaam. Reden waarom wij niet aan die onzin meewerken. Als je ziet hoe sommige oudere vrouwen in gek ke balletpakjes liggen rond te spartelen lach je je dood. Maar eigenlijk is het om te huilen. Zo'n juffrouw zet een dot muziek op en denkt: de rest huppelt wel." Loek Hollander zelf: .Aerobic is daarom zo gevaarlijk omdat mensen die jarenlang nooit iets aan sport hebben gedaan nu den ken in een weekje weer reuze fit te kunnen worden. Hartslagen worden tot ongekende hoogten opgejaagd. Dat kan oplopen tot boven de 200, terwijl het bij nor male oefeningen tussen de 130 en 160 ligt. Daar kun je dood bij neervallen. Gewoon door gebrek aan deskundige leiding. Wij zijn nu al een tijd bezig met een wel verantwoorde condi tietraining: Nautilus. Wc doen dat met behulp van Amerikaanse sporttoestellen. Daar is iedereen dik tevreden over en blessures hebben we nog niet gehad." J. W. Stoker (van de gelijkna mige Rotterdamse sportschool) zegt dat zijn instituut de pri meur had in Nederland van de aerobic-lessen. J. W. Stoker, die van huis uit gymnastiekleraar is, zegt: „Ongelofelijk wat er soms voor brandhout tussen zit! Neem nou zo'n Ron Brandsteder van de t.v. Die man is zo stijf als een plank en heeft er totaal geen verstand van. Toch loopt hij volop z'n zakken te vullen door overal schooltjes te stichten met tantes die een blauwe maandag aan aerobic hebben gedaan. En neem nou die dansleraren. Laatst belde er eentje naar ons op die zei: "Ik kom even vier les sen bij jullie nemen om die aero bic-danspasjes te leren. Velen hebben er geen idee van wat er allemaal voor komt kijken om op een juiste manier aerobiclessen te geven. Op onze scholen geeft onder meer Anita de Keijzer les en zij weet waar ze mee bezig is. Zelf doe ik er nu ook aan mee. Het is leuk en gezond om het te doen. Je kunt het overal voor ge- Sinds enige tijd geeft de Mu ziek- en Dansschool in de Rotter damse Callandtstraat eveneens aerobic-lessen. Dit onder leiding van danspedagoge Tonny Bender en danslerares Mirjanneke Dwars. Zij vertellen: "Het is een ideale conditietraining, waarin allerlei oefeningen zitten uit verschillen de sporttakken zoals skiën, jog gen, bodybuilding en gewichthef fen, maar ook balletbewegingen. Spieren van nek tot tenen wor den gebruikt. Jammer daarom dat zovelen de aerobic nog een slechte naam bezorgen door er alleen een slaatje uit te slaan. Ze werken met veel te grote klassen, waar door er geen individuele begelei ding mogelijk is en zogenaamde leraren geen tijd hebben om op correctie bij de leerlingen te let- tern. Aerobic-dansscholen zitten overvol en velen staan op de wachtlijst en daar maakt men misbruik van. Aerobic moet je langzaam op bouwen, anders gaat het mis. Kun je in het begin niet mee, doe het dan rustig aan, maar zorg wel dat je in beweging blijft en ga niet liggen uit te rusten op de grond. Heb je afwijkingen of kwalen; of gebruik je medicijnen, vertel dat dan onmiddellijk bij het be gin van de cursus. En denk niet dat je door aerobic een slank mo delfiguurtje krijgt, want dat is een sprookje. Luister vooral naar je lichaam cn voel je ergen3 pijn, ga dan niet als een gek door." Evert Jan Wijburg (75), jaren lang de persoonlijke masseur van Prins Bernhard, sportbege leider van de Nederlandse Olym pische atletiekteams en masseur van de atletiekunic (KNAU), is ervan Overtuigd dat de aerobic rage snel weer voorbij gaat. "Vakmensen," zegt hij, "lachen om de ongecontroleerde bewe gingen die ze in aerobic maken. En dan doet het meer schade dan goed. Een goede conditietraining on der leiding van een sportleraar kan je ook in het bos doen. Dat is veel goedkoper en even gezond. De doorsnee mens in Nederland is niet ontwikkeld om zo maar keiharde bewegingsoefeningen te gaan doen. Je ziet dan ook meer blessures bij de recreatiesport dan bij topsporters. Aerobic is voor mij niets an ders dan een soort versnelde gymnastiek op muziek, iets dat Rudolf Stciner 40 jaar geleden; ook al deed, zij het wat langza-' mer. Of destijds Ab Goubits tij dens zijn ochtendgymnastiek op de radio. Het verschil tussen vroeger en; nu is dat de mensen toen een ge-* degen vakopleiding hadden en' dat tegenwoordig een jongen met een jaartje ClOS-sportlerarenon- derwijs een bandje opzet en dan met een klasje, voor de poen,; maar wat aan rotzooit."

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1