Den Uyl wil met De Vries op televisie af MEERDERHEID VOOR COALITIE VERDWIJNT Dolly Dots uitgeschakeld Demonstranten 'omsingelen' Soesterberg JE MAG ER NAARfGJKENEN AANKOMEN 00K. ter meulen Boze kunstenaars slichten republiek Greenpeace-mannen bovenop afvalgips Homo's in dienst hebben 't moeilijk V. DE .NMB DENKT MET U MEE. het vrüe volk uw zomer- garderobe kompleet... Dubbelbrede uni of imprimé stoffen van luxe kwaliteit o.a. 100% katoen en polyester. Ce- schikt voor zomerrokken, blouses of jurkjes. 140 of 150 cm breed. Per meter van 17,50 en 19,50 voor (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Burgerlijke ongehoorzaam heid kan geen actiemiddel zijn van de Partij van de Arbeid. Hiermee heeft de partijraad van de PvdA zaterdag in Amsterdam ingestemd. Eensge zind stelden de leden van de partijraad zich ach ter een notitie van fractie en partijbestuur. In de nota wordt burgerlijke ongehoorzaamheid alleen gerechtvaardigd genoemd als een parlementaire meerderheid welbewust grondwettelijke rechten en vrijheden buiten werking stelt. Murw Zuid-Afrika r*TrV>. Boze beeldende kunstenaars in de aanval op Rottu merplaat^ In het bootje op de achtergrond het ge zag, dat een verovering niet kon voorkomen. rns, ,,.sr wamF" Tijdens de jaarlijkse betoging tegen kernwapens bij de vliegbasis Soesterberg hielden demonstranten met imi tatie-rake tmaskers op hand-in-hand de wacht. Eigen Huis Spaarplan. Misschien wik u ooit een eigen huis kopen. In dat geval wijzen wij u op een bijzondere NMB Spaarvonn met een extra hoge rente. U kunt aJ meedoen vanaf f 100,-. Uw spaargeld blijft altijd direct opneembaar. En als u huiseigenaar wordt, zelfs zonder opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. NMB BANK binnenland 3 MAANDAG 20 JUN11983 (Van onze parlements- redactie) AMSTERDAM Op positieleider Den Uyl wil nog deze maand een televisiedebat met CDA- fractieleider De Vries. De PvdA-voorman wli het bij die gelegenheid alleen hebben over het lot van de laagste inko mens. De Vries heelt een onderzoek van de PvdA naar de situatie van de minima "ordi nair" genoemd. Tijdens de partijraad van de PvdA, zaterdag in Amsterdam, wees Den Uyl de voorwaar den die De Vries vrijdag aan een openbare dis cussie verbond van de hand. De Vries wil op 7 juli (Den Uyl is dan met vakantie, iets dat het CDA kon weten) voor de NCRV-radio met Den Uyl praten over het to tale kabinetsbeleid. Den Uyl: "Ik schuw d&t debat niet. Maar toe vallig heeft de heer De Vries de PvdA-actie or dinair genoemd en niet toevallig ging die over de positie van de laagst betaalden. Daar wil ik het bij deze gelegenheid dan ook graag over heb ben. En trouwens, waar om mogen de mensen het van De Vries alleen boren en niet zien?" Den Uyl hekelde het feit dat CDA en WD de minima "onaanvaard baar in de kou zetten" en vervolgens roepen dat een dergelijke inko mensverdeling in 1984 niet te accepteren is. "Ze zouden gewoon fat soenlijk die kabinets voorstellen kunnen ver werpen en daarmee de -Inkomensontwikkeling dit jaar iets minder on wenselijk maken." 'Ze proberen ons murw voor raket te maken' PvdA-voorzitter Van den Berg verzette zich fel tegen de kritiek die met name het CDA op de discussie over burgerlij ke ongehoorzaamheid in de PvdA heeft geleverd. „Zo'n dis cussie valt volstrekt binnen de termen van de rechtsstaat en de democratie. Wie een partij verwijt over burgerlijke onge hoorzaamheid te discussiëren, tast de rechtsstaat en de de mocratie meer aan dan de par tij die er in alle openheid over praat." Het "nee" tegen burgerlijke ongehoorzaamheid betekent volgens Van den Berg niet dat de PvdA zich overal bij neer hoeft te leggen. „Parlementai re en buitenparlementaire ac tie gaan bij ons samen," aldus Van den Berg. ,Maar die zaken hebben niets met burgerlijke ongehoorzaamheid te maken." Hij kondigde aan dat de PvdA het land na een eventuele plaatsing van kruisraketten „opnieuw massaal in beweging zal brengen." De PvdA-voorzitter beklem toonde dat het geweten van in dividuen niet door regels en besluiten te binden valt. „Het is onze taak signalen van bur gerlijke ongehoorzaamheid po litiek te vertalen. Maar we zul-, len niet het voortouw nemen, niet aanzetten tot acties van burgerlijke ongehoorzaam heid." „Wij zijn de laatste maanden getuige van een offensief, dat er kennelijk op gericht is de Nederlandse bevolking murw te maken om een nieuwe gene ratie middellange afstands kernwapens te accepteren," constateerde oppositieleider Den Uyl. Als voorbeelden noemde Den Uyl een Amerikaanse verkla ring, dat de Sovjet-Unie pas écht zai onderhandelen als de eerste raketten geplaatst zijn; een "edelmoedige" NAVO-ml-' nistersverklaring, waarin voortgezette onderhandelingen worden gesteund nó. de statio nering eind 1983; de rapporten van de Atlantische Commissie en van de Adviescommissie van prof. Alting von Geusau, waarin op een positief plaat- singsbesluit wordt aangedron gen en de brief van premier Lubbers aan Bondskanselier Kohl, waarin hij toezegt dat Nederland het Westduitse voorbeeld moet volgen als on ze oosterburen'tot plaatsing overgaan. „Ik kan al deze uitingen, waarin als vaststaand van plaatsing wordt uitgegaan, niet anders zien dan ais een re gelrechte aanslag op de onder handelingen in Geneve," aldus Den Uyl. „Ik beschouw ze ais een politiek van laag allooi en als een niet toelaatbare poging het Nederlandse parlement en de bevolking onder druk te zet ten." Den Uyl is niet gerust op de afloop van het debat over strafmaatregelen tegen het Zuidafrikaanse apartheidsbe wind, deze week in de Tweede Kamer. „Het CDA leek tot voor kort bereid te staan voor zijn eigen program op het punt van Zuid-Afrika. Het ziet er nu naar uit dat het daarvan weg draait en het zwarte verzet in de steek laat." Hij noemde economische druk en sancties het laatste middel om een opklimmen van geweld te voorkomen. „De be vrijdingsbeweging, het ANC, is na een halve eeuw van geweld loos ageren nu de geweldda digheid Ingeprovoceerd. De bomaanslagen en vergeldings acties van de laatste tijd zijn het voorspel van wat zich gaat voltrekken als geen gerechtig heid geschiedt." De afhoudende opstelling van de regering noemde Den Uyl, in het voetspoor van de Raad van kerken, "het stoffe ren van de cel". „Als Neder land nu naiaat binnen de eigen mogelijkheden zelfstandig stappen te ondernemen, maken wij ons medeplichtig aan de geweldsexplosie die zich aan dient. Dat zal ik het CDA voor- en nahouden." Den Uyl sprak er zijn teleur stelling over uit dat de Euro pese regeringsleiders zich dit weekeinde in Stuttgart niet In de eerste plaats hebben bezig gehouden met economisch herstel. „Het is ontmoedigend en frustrerend dat de rege ringsleiders, ook premier Lub bers, bot weigeren te doen wat nu hun plicht is: gezamenlijk, Engeland en de Bondsrepu bliek voorop, over te gaan tot een stimulering van investe ringen en afzet." „Lubbers weet meer dan ik," aldus de PvdA-Ieider, „als hij zegt dat het onzin is dat in ons land een sociale tijdbom zou tikken. De mensen in ons land beseffen best dat Nederland al leen zich niet uit het moeras kan optrekken, maar zij ver dragen niet dat bezuinigingen het enige antwoord zijn op werkloosheid." Van onze parlementsredactie HILVERSUM De rege ringspartijen CDA en WD raken hun meerderheid in de Tweede Kamer kwijt als er op dit moment verkiezin gen zouden worden gehou den. Uit het kiezersonder zoek van het bureau Inter/ View, waarvan de uitslag zaterdag in VARA-radlo- programma In de Roole Haan werd bekendgemaakt, blijkt dat het CDA van 45 naar 39 zetels zou zakken en de WD één zetel zou verliezen (van 36 naar 35). Grote winnaar zou de PvdA worden, die met zeven ze tels win3t op 54 Kamerze tels zou komen. PSP, PPR en Centrum partij zouden elk één zetel winst behalen. D'66 zou door een verlies van drie zetels gehalveerd worden. De andere kleine partijen zouden gelijk blijven. Het CDA raakt volgens de onderzoekers stemmen kwijt aan zowel de WD als de PvdA. De WD kan daardoor het eigen verlies beperken tot één zetel. De PvdA haalt stemmen weg bij alle andere partijen en staat er goed voor onder de nieuwe kiezers, evenals trouwens de WD. BUNNIK De Dolly Dots zijn gisternacht op het nipper tje aan de dood ontsnapt. De populaire meisjesgroep raakte betrokken bij een ernstig ver keersongeval op rijksweg 12 waarbij twee doden vielen. Zangeres Anita Heilker, 22 jaar, is met wervelverwondin gen opgenomen in een Utrechts ziekenhuis en zal daar voorlopig moeten blijven. Collega Ria Brieffies (26) brak drie ribben. Dot Patty Zomer, 21 jaar, liep een hersenschud ding op. terwijl hun chauffeur Jaap Booy, die uit de autc moest worden gezaagd aan de botsing nabij Bunnik een ver brijzelde knieschijf heeft over gehouden. Dots Angela Groot hulzen en Esther Oosterbeek kwamen er met enkele kneu zingen van af. Zesde groepslld Angela Kramers zat niet in de extra-grote Mercedes, omdat zij met vrienden mee naar huis reed. De doden bij de botsing waarbij vier auto's betrokken waren zijn een 45-jarige Turk, Z. A. en een 29-jarlge Deen, G. B. J. Volgens de rijkspolitie kreeg A. pech met zijn auto en is J. daar achterop gereden. De Dots zijn voorlopig uitgeschakeld: Patty linksbovenheeft 'n hersenschuding, Ris (onder) drie gebroken ribben, Anita (rechts boven) heeft ernstige wervelverwondingen. De extra-ruime Dolly Dots- Mercedes na de klap tegen de vangrail. De beide auto's kwamen hier door dwars op de weg te staan. De Dolly Dots-Mercede3 ko mend vanuit de andere rich ting koos hierop voor een bot sing met de vangrail, waarna een achterop komende auto mobilist er nog bovenop stuit te. De Dolly Dots kwamen net van een optreden op het Tros- Truckersfestival in het Gelder se Gendt. Volgens Angela Groothuizen, die in aller ijl haar vier bewusteloze vrien dinnen uit de reeds brandende auto heeft gehaald, mag de groep zich over de afloop ge lukkig prijzen. „Dat we nog in leven zijn is een wonder," al dus de Amsterdamse zangeres nauwelijks bekomen van de rampzalige gebeurtenis. „Het is natuurlijk vreselijk dat er twee mensen bij dit ongeluk zijn omgekomen." De activiteiten van de Dolly Dots liggen voor weken stil. De groep had zojuist de eerste reeks afleveringen voor de dit najaar uit te zenden eigen tele visieserie beëindigd. WARFFUM Rot tumerplaat ooit het eenzame do mein van Godfried Bomans en Jan Wolkers is gis termiddag enkele uren in het bezit geweest van ieden van de BBK, de vakbond voor beel dende kunstenaars. Met hun "verove ring", die haar be kroning vond in het planten van de vlag van de "Republiek Rottum", wilden zij protesteren tegen de bezuinigingen die "Den Haag" bij de beeldende kunst doorvoert. Opkomend water maakte een einde aan de actie. Rijks politiemensen brachten de bezet ters terug naar het vasteland. De gar- nalenvisser die voor de héénreis had gezorgd kreeg van diezelfde poli tiemensen een pro- ces-verbaal aan de broek. De boze BBK-ers hadden oorspron kelijk het onbe woonde Waddenei land Rottumeroog willen bezetten, maar toen zij voet aan wal probeer den te zetten stak de politie daar een stokje voor. Het plan was uitgelekt, het gezag gewaar schuwd... De plannen (men had een week op Ruttumeroog willen blijven) werden ge wijzigd, de steven werd gewend naar Rottumerplaat. Daar konden poli tiemensen (en per soneel van Staats bosbeheer) een landing niet verhin deren. Een aantal kunstenaars dook poedelnaakt van de garnalenkotter en zwom naar de plaat. Een van hen had in een plastic zak de republieks- vlag bij zich. Op de plaat werd naderhand ook zendapparatuur opgesteld om con tact met bevriende BBK-ers op het vasteland te hou den. In een verklaring hebben de bezet ters de Haagse po litici scherp aange vallen over de be zuinigingen. „Uw politiek leidt tot rampzalige cultuur verloedering waar van de gevolgen veel langer zullen duren dan uw rege ringsperiode". De BBK-republikei- nen, die ook nog de Tweede en Eer ste Kamer eer brief hebben gestuurd, hopen met een prentbriefknartac- tie veel steun te vinden. De kaart, met op de ene kant een strandgezicht en de woorden "Groeten uit de re publiek Rottum" en op de andere kant een protest, moet, voorzien van een postzegel van de republiek Rottum, aan minister-presi dent Lubbers wor den gestuurd. CHERBOURG/AM STERDAM De bemanning van het Greenpeace-actie- schip Sirius wordt sinds dit weekeinde vastgehouden in de Franse haven Bar fleur bij Cherbourg, nadat geprobeerd was het storten van afvalgips in de monding van de Seine te verhinde ren. Vier oorlogssche pen van de Franse marine sleepten de Sirius naar de ka de, met in het kiel zog een vloot van Franse vissers die ernstig te lijden hebben van de stortingen en de Greenpeace-actie ondersteunden. Ze probeerden o.m. het dumpschip het manoeuvreren on mogelijk te maken. Zes leden van Greenpeace waren tijdens de actie aan boord van het dumpschip "Nive" gegaan en op het afvaigips van de Franse kunstmest industrie gaan zit ten, maar konden toch niet verhinde ren dat het dumpen norm aal doorging. Ze verlieten de Ni ve weer toen het schip, op bevel van de opdrachtgevers én tegen alle ver boden in, het gips regelrecht in de Seine-monding stortte. "We staak ten ons verzet om- de rivier niet nog verder te laten ver vuilen, "aldus Greenpeace. Kort daarop ging de Franse marine aan boord van de Si rius, arresteerde bemanning en ver brak het radiocon tact van het schip met Nederland. AMERSFOORT Homofielen hebben het in het leger veel moeilijker dan in de burgermaatschap pij- Volgens Arthur Edwards, woord voerder van de werkgroep Homo seksualiteit en Krijgsmacht, zater dag op een ont- moetingsweekeinde in Amersfoort, dur ven homo's in de echte mannenwe reld die het leger nu eenmaal is, nau welijks voor hun geaardheid uit te komen en levert dat grote proble men op. Homo's in het leger worden vaak verne derd met kwalifica ties als "mietje" en "moederskindje". Vooral beroepsmili tairen laten zich op deze wijze gaan, al dus Edwards die erop wees dat jon ge homofielen het vaak extra zwaar hebben omdat ze hun geaardheid dikwijls pas hebben ontdekt en er met niemand over dur ven praten. (Van een onzer verslaggevers) SOESTERBERG Onge veer vierduizend demonstran ten hebben zaterdag een ge deelte van de vliegbasis Soes terberg symbolisch 'omsin geld' tijdens een rustig verlo pen demonstratie voor de vre de. Een tegenvaller voor de or ganisatoren was dat de Utrechtse politie de radiopi raat 'Gladiool', die de actie had moeten coördineren kort voor het begin van de manifes tatie uit de lucht haalde en de zender in beslag nam. De demonstranten, die gro tendeels met de fiets uit heel midden-Nederland waren ge komen trokken van vier kan ten naar de vliegbasis, waar omheen diverse manifestaties werden gehouden en vele bloe men en andere versieringen in de hekken werden gestoken. Een beduidend kleiner aan tal demonstranten (ongeveer achthonderd) trok zaterdag naar de Zuidhollandse vliegba sis Valkenburg eveneens voor een vredesmanifestatie. Aan de demonstratie ging in het plaatsje Valkenburg een bij eenkomst vooraf, waarin de aandacht werd gevestigd op de 'belangrijke rol, die de basis speelt in het militair appa raat'. Bij het Lauwersmeer de monstreerden zaterdag en zon dag naar schatting tiendui zend mensen tegen de vesti ging van een militair oefenter rein in dit gebied. t?e openings- handeling was het beschilde ren van de laatste twee van in totaal 2500 kruisen die op het terrein waren geplaatst. Een groepje jongeren uit Ui- rum en omgeving, dat zich het autochtonenfront noemt hield een kleine tegendemonstratrie, waarbij de komst van defensie naar het Lauwersmeergebied werd toegejuicht. In Den Haag is zaterdag nacht voor de ambassade van Zuid-Afrika een demonstratie gehouden ter herdenking van de bloedige rellen In Soweto, de zwarte voorstad van Johan nesburg, die daar zeven jaar geleden het leven kostten aan meer dan vijfhonderd leden van de zwarte bevolking. 8%

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1