3 'GEVANGENEN IN BREDA MISHANDELD' Claus kijkt dagje golf Bemiddeling in CAO wegvervoer 'CPN als toverbal van rood naar rose' Wildkampeerders op de bon gezet Leiden dag lang 'hetero-vrij' Als ustrnks maar niet zegt dat we gewaarschuwd hebbenNog maartdagen korting. li 4;gent F 1"claa'- ter meulen 125 mm 't Blijft tobben met Nieuw-Amsterdam li - SJÉfp"- v ^HSéwééè 1 tV' Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Als enige fel tegen naaktloperij gekeerde gemeente stelt het Zeeuwse Veere binnen kort een "bloot-ambtenaar" aan, die wordt belast met het opsporen en verbaliseren van gedeeltelijk of ge heel ontklede zonaanbidders. Het is de bedoeling dat de betreffende functionaris dagelijks gaat surveilleren op het zes kilometer lange strand van het plaatsje en tijdens dat werk dezelfde bevoegdheden krijgt als een agent van politie. N 'Zonder achterlicht' BREDA Gedetineerden in de Bredase gevangenis Boschpoort worden regelmatig door groepjes bewakers mishandeld. Vooral niet-blanke gevangenen moeten het vaak ontgelden. Dit staat in het reclasseringsmaand- blad Kri van zaterdag. Angst 20 Komo huisvuilzakken. Stevige grijze zakken. In een royale maat. 20 stuks voor Plastic huishoudfolie. Aluminiumfolie. Rol van 25 meter. Van 3,95 voor 50 Pedaalemmerzakken. in een royale maat 44x46 cr Per 50 stuks Nu slechts Kapstok MHWi ii#mi Prins Claus en zijn zoon Johan Friso volgen ges-pannen het golfspel van de teamgenoten van de jonge prins zaterdag op de Golf en Countryclub De Pan in Zeist. Prins Bemhard speelde in een ander team mee. Prins Claus bracht het weekeinde thuis door, maar is vandaag weer terugge keerd voor het vervolg van een rustkuur in het Duitse kuuroord Bad Driburg. Van onze verslaggever HENK SCHAAF AMSTERDAM Een toverbal. Op zo'n zoete lekkernij dreigt de CPN te gaan lijken, vreest de communistische Amster damse wethouder Roel Walraven: "Van oor sprong vuurrood werd hij gaandeweg paars, Daarna rose. En nu raakt ook de tint groen nog in." FRE MEIS: "Een com munist? Die vecht!" ROEL WALRAVEN: "Al leen het grijze midden blijft over..." 'Sr-m Twee politiemensen sommeren deze Duitse familie haar illegale kampeerplaats langs een dijk in het Zeeuwse 's Gravendijke te verlatenanders zou proces-verbaal worden opgemaakt. Dit is echt de laatste waarschuwing. De kortingcoupons uit het Shell helpt- boekje zijn nog 7 dagen geldig. Dus lever de coupons in en strijk 3E f 4 cent kortinë Per litcr op- Anders bent korting MAANDAG 27JUNÏ1983 Maar Veere krijgt bloot ambtenaar Veere wil een eind maken aan de voor de bevolking aan stootgevende parade van blote billen en borsten in ha; r re creatiegebied. Daarmee is het in Zeeland het eerst stadje, dat een actief beleid tegen topless badgasten. en nudisten gaat voeren. Hoewel naakt-zonnen in de hele provincie is verbo den, wordt er in de overige toe ristische plaatsen over het al gemeen wat toleranter tegen over "schenners van de eer baarheid" opgetreden. „Afgezien van het feit dat het al ondoenlijk is, bekeurt de politie hier niet zo maar iedere blootloper," zegt een woord voerster van de provinciale WV in Middelburg. Het naakt- recreëren wordt in Zeeland be schouwd als een overtreding die in ernst overeenkomt met het "zonder achterlichtje fiet sen in het donker". Wie in deze provincie het bi kini-hesje in de zwemtas houdt maar liever niet wenst te wor den geconfronteerd met een verbolgen diender en zijn wap perende bonnenboekje, dient echter wei op te passen. „Ik heb de indruk," aldus mede werker Theunissen van de Vereniging Nederlandse Ge meenten, „dat nogal wat Zeeuwse gemeenteraden deze zomer van plan zijn om de verbodsbepalingen ten aanzien van het naakt-recreëren wat aan te snoeren. De laatste tijd ontvang ik nogal wat boze brieven en tele foontjes van colleges, die het verschijnsel koste wat het kost tegen willen houden en daar veel voor over hebben. Zo is er een Zeeuws dorp waarvan ik de naam niet wil roemen, dat in de Algemene Politieverorde ning een bepaling heeft opge nomen, waarin staat dat de borsten dit seizoen gehéél be dekt dienen te zijn. Tsja, dat heb ik het nu wel over een extreem voorbeeld. Je kunt je als plaatselijk poli tiefunctionaris afvragen waar De afgelopen drie maanden zijn, aldus Kri, zeven van dit soort gevallen aan het licht ge komen. Twee gedetineerden hebben zich officieel beklaagd bij de Nationale Ombudsman en bij de vaste kamercommis sie voor justitie. Het regent in de gevangenis klachten over provocaties en mishandelingen door bewa kers, aldus mr. Olav Muur mans, de Bredase advocaat die voor een aantal gedetineerden in de Boschpoort optreedt. "Ik kom daar gemiddeld drie keer per week," aldus mr. Muur mans," en ik krijg steevast hetzelfde verhaal te horen." "Tegen de gedetineerden maken bewakers geregeld pro vocerende opmerkingen, vaak in de trant van "ga terug naar Suriname". Allicht komt er dan eens een opmerking terug, en dan heet het dat de gedeti neerde 'bedreigende taal' uit slaat en 'gecorrigeerd' moet worden. Omdat ze toch bang zijn voor represailles, aarzelen de meeste gedetineerden om een klacht in te dienen. Hun rech ten zijn natuurlijk wel gewaar borgd, maar er zijn in de ge vangenis allerlei kleine gun sten die zonder opgaaf van re den kunnen worden ingetrok ken. De meesten houden zich dus koest wat er ook gebeurt," segt mr. Muurmans. Volgens adjunct-directeur W. de Winter is er geen sprake van dat gevangenen in de Boschpoort worden geïntimi deerd of gediscrimineerd, laat staan mishandeld. "Het zou kunnen zijn dat er wel eens ten onrechte een klap wordt uitge- jdeeld, maar van stelselmatige actie door een groepje bewa- It3, is mii nooit iets geble ken," aldus de adjunct-direc- j teur. s Maar mr. Muurmans heeft de indruk dat uitglijders in de Boschpoort veelvuldiger voor- komen dan elders. "Uit het buis van bewaring hier in Bre da heeft mij in mijn hele loop baan nog nooit een dergelijke klacht bereikt, maar in de Boschpoort hoor ik het om de haverklap," zegt hij. De Nationale Ombudsman beeft de klacht van de twee ge detineerden niet in behande ling genomen, omdat het een .saak is voor de commissie van toezicht op het gevangeniswe zen, aldus secretaris W. van ;AIphen. Volgens mr. Muur mans hebben de klagers zich tot de Ombudsman gewend, omdat zij een algemene toe stand willen signaleren, zonder zelf uit eigen ervaring te kun nen spreken. "Het heeft geen zin de beklagcommissie in te schakelen, omdat die alleen in dividuele gevallen behandelt," zegt mr. Muurmans. Rol van 30 meter lang. Van 1,75 voor borsten beginnen, en of er nog wel badpakken worden ge maakt die borsten helemaal bedekken. Als je nog verder doorredeneert bun je door schijnende badpakken of biki ni's als een vorm van aanstoot gevende kleding gaan beschou wen." Voor zover bekend is naakt of topless liggen, staan, lopen of zwemmen buiten Zeeland alleen nog verboden in Kat wijk. Naakt lopen mag overal, mits in de daarvoor bestemde gebieden. Dat zijn er meer dan 85 in Nederland. Dus wat dat betreft geen problemen. „Er zijn uiteraard wel meer ge meenten die een APV voor blootrecreatie hebben," zegt Theunissen, „maar die gebrui ken die verordening pasïef. Het is een wettelijke kapstok voor de politie, die nodig is op het moment dat niet-naaktre- creanten aanstoot nemen aan bloot." Nudisme op gewone pu- blieksstranden valt bij alle autoriteiten nog niet erg in de smaak.Voorlichter Hilvers van de WV in Zandvoort: „Ons naaktstrand is onlangs tot een strook van drie kilometer uit gebreid. En ik geloof dat ieder een daar tevreden mee is. Ik meen dat de paviljoenhouders en de mensen op het zoge naamde textielstrand het ver velend zouden vinden als naaktlopers ook in die zones recreëerden." Zandvoort probeert de schei dingslijn tussen „niks" en tex tiel zo strak mogelijk te hou den. „We blijven opletten dat die grens in, tact blijft." Een zelfde beleid hanteren de meeste andere kustplaatsen. In Ameland bestaat geen nudis- tenterrein. „Topless is hier zonder meer oké." zegt een woordvoerster van de VW. IP sfc sg SS&aï --.;v5§ Van onze soc.-econ. redactie UTRECHT Een werkge ver uit de omroepwereld, E. Spaan, één uit de bankwereld, J. Crijns, en iemand van de Vervoersbond FNV, A. de Bruin, moeten samen proberen komende maand een oplossing te vinden in het conflict om de CAO voor het wegvervoer. On derhandelingen in die bedrijfs tak, met ruim 60.000 werkne mers, zijn onlangs muurvast gelopen op de overwerkrege- ling voor de vrachtwagen chauffeurs. Het werkgeversvoorstel voor een overwerkregeling is voor de bond volstrekt onaanvaard baar. Volgens de Vervoersbond FNV zal op die manier het overwerk eerder worden be vorderd dan teruggedrongen. Kamerleden van de bond hadden zaterdag veel kritiek op ondernemers die steeds meer gaan werken met 'eigen rijders": chauffeurs die zelf een vrachtwagen kopen en dan op basis van een kilometerver goeding voor het bedrijf gaan rijden. Van een overwerkrege ling is dan helemaal geen sprake meer. Dit weekeinde juist werd be kend dat achttien met ontslag bedreigde chauffeurs van het internationale transportbedrijf Newexco in Winschoten hun baan kunnen houden als ze hun eigen vrachtwagens kopen. Voor districtsbestuurder Hoek- zema van de Vervoersbond FNV is dat onverteerbaar: een 'desatreuze ontwikeling voor de sociale zekerheid', omdat het op die manier mogelijk wordt om voor honderddui zend gulden, de prijs van een vrachtwagen, een baan te 'ko pen". Wat gebeurt er verder met een toverballetje? Als iedereen hem in de mond gehad heeft, wordt hij steeds kleiner. Tot dat alleen "het grijze midden" overblijft. De scherpe beeld spraak was kenmerkend voor de manier waarop vele hon derden verontruste communis ten afgelopen zaterdag over hun CPN spraken. Het gebouw 'de Hoeksteen' in Amsterdam-West. Enige jaren terug nog het decor voor het 27ste congres dat de totale ver nieuwing inluidde. Nu trachtte in diezelfde zaal een groep, verenigde in het Horizontaal Overleg, de partij weer terug te voeren naar de marxistisch- leninistisehe uitgangspunten. „We kunnen dat en we moe ten dat," stelde de leidende Ho- rizontalist Laurens Meerten al in zijn openingswoord vast. „Het is onze dure plicht de slag op het eerstvolgende con gres te winnen." Voor het be ginselprogramma dat een club van vernieuwers heeft voorbe reid, hadden de kameraden dan ook geen goed woord over. De partij is machteloos, viel enige malen te beluisteren. De redactionele lijn van het dag blad De Waarheid deugt van geen enkele kant. 't Is godge klaagd en onverteerbaar, jam merde Roel Walraven, dat communisten niet meer de kop kunnen nemen in de strijd. Een bikkelhard gevecht is nodig tegen "de roofzucht van degenen die ons aan het uit plunderen zijn." Dat was man haftige taal waarvoor de han den op elkaar kwamen. Dat was tenminste andere koek dan even tevoren, toen de ver zamelde kameraden in op stand kwamen tegen de rebel se arts Jan ter Schegget die het waagde een aantal kriti sche opmerkingen te maken over de Poolse machthebbers. Gelaten had de zaal aange hoord hoe heilzaam de geweld dadige omwenteling in Surina me is geweest. „Eindelijk is er een revolutie tot stand ge bracht en nu zou opeens die re- volutie niet mogen deugen!" hield een Groninger de aanwe zigen voor. Ja, dat bij een mis lukte poging tot het plegen van een coup doden zijn gevallen, kun je slechts betreuren. Maar het land is tenminste op weg naar een socialistische samen leving. En dat is wel iets waard, nietwaar? Niemand weersprak dit. maar Ter Schegget werd kort daarna wel verboden de Sow- jet-Unie „nuchter" te beoorde len. Er ontstond reeds lichte beroering bij zijn vaststelling dat je „de misdaden van Stalin echt niet langer kunt afdoen als Amerikaanse propaganda." De vraag of de Russen de na tuurlijke bondgenoten van de CPN zijn werd vanaf de eerste rij luidkeels beantwoord: „Dat zijn ze wel, godverdeomme!" Volgens de officiële partij lijn is daarvan sinds vorig jaar november echter geen sprake meer. Evenmin als er nog banden bestaan met de communistische partijen in Polen en Tsjechoslowakije. „Tien miljoen mensen waren lid van Solidariteit. Wil je steun betuigen met het Poolse volk, dan zul je het dus toch in die hoek moeten zoeken," meende de arts. Boegeroep. Een meerstemmig verzoek tot de voorzitter, of die vent niet z'n bek kon houden. Rustig toch, luidde de vermaning. Of willen jullie soms dat er maan dag in de rechtse pers alle maal weer verkeerde dingen staan? Ondubbelzinnig nam Ter Schegget voor een laatste keer afstand van de kritiekloze en volgzame houding tegenover de Sovjet-Unie. Een dissident onder de dissidenten. Het is slecht als communisten elkaar verketteren, klonk Walravens vaderlijke toon vervolgens. En toen waren de Horizontalen weer vol discipline terug ach ter de rode vlag. Want dat vaandel dreigt de Communistische Partij van Nederland te strijken, zo voor zien deze leden. Zoals ook in een notitie over de toekomst van de partijkrant De Waar heid het woord „arbeidersklas se" volstrekt ontbreekt. Partijvoorzitter Elly Ize- boud, fractieleider Ina Brou wer, het Kamerlid Gijs Schreuders, zelfs de veteraan M;; reus Bakker (die tenminste nog "betere dagen" heeft ge kend); ze werden stuk voor stuk in de verdachtenbank ge plaatst. Maar vooral was dit •tribunaal een anti-Waarheid- festival. Laurens Meerten: "Voor de ontreddering in de partij is De Waarheid grotendeels verant woordelijk." De Groningse pre diker van de Surinaamse re volutie: "Dat dat land volop in opbouw is, dia rover heb ik in De Waarheid niets gelezen." Een medewerkster van de par tijkrant: "Ik heb het artsencon gres tegen de atoombewape ning bezocht. Inderdaad, die verslagen kon u ergens onder op de pagina's lezen." De redactie rotzooit maar wat aan, zo leek het. Met de beslissing van het CPN-be- stuur om het blad te blijven gebruiken als spreekbuis van de partij, maar het niettemin open te stellen voor andere meningen, kon het Horizontaal Overleg geen vrede hebben. Dan drijft het nog weg op de golven van het reformisme... "Als morgen de hoofdredac teur van NRC-Handelsblad zou besluiten een marxistisch-Le- ninistisch dagblad te maken, zou ie d'r prompt uitvliegen. Maar nee hoor, zo niet bij De Waarheid," omschreef iemand de als eigengereid bestempel de journalistieke koers. Hoe het nu allemaal wél moet bij de CPN, stond te le zen in het horizontale Mani fest, dat zonder tekstwijzigin gen werd goedgekeurd. De ka meraden hadden er in de loop van de dag al voldoende blijk van gegeven, de papieren ter reur binnen de partij beu te zijn omdat deze alleen maar tot nieuwe discussies zou lei den. Met navelstaren is de maat schappij nog nooit veranderd, werd gemeend. Vanuit Oost- Groningen was Fré Meis geko men om de kameraden ten laatsten male tot den 3trijd te scharen: "Een communist, die vecht!" DEN HAAG De doopplechtigheid van het cruiseschip Nieuw-Amsterdam, die zaterdag in Le Hay re zou plaats vinden is niet door gegaan. Een paar uur voordat prinses Margriet voor het verrichten van de doopplechtigheid naar de Franse ha venstad zou ver trekken, werd de feestelijke gebeur tenis voorlopig afgelast. Misschien dat de prinses over twee weken toch ong wil komen, zo hoopt de directie van de Holland Amerika Lijn. Want zo lang is die officiële ge beurtenis nu uitge steld. Afgelopen woens dag verklaarde de HAL-directie dat zij het vertrouwen in de werf allerminst had verloren, en nóg een nieuw crui seschip vermoe delijk opnieuw bij de Chantiers de L'Atlantique zou bestellen. De ople vering van de N ieuw- Amsterdam was al zes weken uitgesteld, omdat volgens deskundi gen van de rederij tal van zaken aan boord, zoals de keuken, nog niet in orde waren. Het huidige uitstel, en ook het vertrek voor de eerste transatlantische reis, die zondag zou moeten begin nen, houdt verband met een stroomsto ring. zo heeft de HAL meegedeeld. Door de storing viel o.a. de koeling van de voedselvoorra den uit en functio neerden de toilet ten niet meer. In eerste instantie werd geopperd om het hoofdschakel paneel van de Noordam, een zus terschip van de Nieuw-Amsterdam, óók in aanbouw in St. Nazaire, te le nen maar dat plan bleek niet snel ge noeg uitvoerbaar. Hoofdschakelpa neel en bedrading zullen nu moeten worden vervangen en opnieuw getest. De HAL en de werf zijn het volstrekt oneens over de vraag wie aanspra kelijk is voor het niet-doorgaan van het cruiseprogram ma van de Nieuw- Amsterdam. De moeilijkheden zijn zaterdag alleen maar vergroot. De door pech ach tervolgde Nieuw- Amsterdam heeft 600 miljoen gulden gekost. De werf in St. Nazaire moet de Noordam in fe bruari volgend jaar opleveren. VLISSINGEN Ruim 100 wildkam peerders zijn dit weekeind in Zee land door de politie weggestuurd van hun illegale verblijf plaatsen. Tegen 65 caravan- en tent be zitters is proces verbaal opge maakt. Volgens de gemeentepolitie in Goes gaat het voor negentig percent om caravanbezit- ters die langs het Veerse Meer waren neergestreken. Aan de actie is ook deelgenomen door de rijkspolitie in Zeeland. De con- tgroles vonden plaats op Schou- wen-Duiveland, Walcheren en Noord-Beveland. Dertig speciaal vrij gemaakte politie mensen trokken tot tien uur 's avonds waarschuwend door de natuurge bieden en langs parkeerterreinen, waar zich illegale kampeerders be vonden. Volgens de poli tie in Goes zijn veel wildkampeerders naar officiële kam peerterreinen ver wezen omdat daar plaats voldoende was. „De mensen die hier langs het Veerse Meer tel kens terugkomen zijn al eerder door ons gewaarschuwd. Maar elk jaar ko men er méér. Na tuurlijk zijn de kampeertarieven wel hoog, maar dat geldt voor ieder een. Je mag ook best vrij je tent of caravan ergens neerzetten, maar tussen zonsonder gang en zonsop gang is dat vrije kamperen nu een maal verboden," aldus de politie. De rijkspolitie heeft voor het begin van .het vakantieseizoen al laten weten dit seizoen streng te gen illegale kam peerders te zullen optreden. „Het ille gale kamperen neemt hier steeds toe, en we willen daar nu een eind aan maken. Er ko men steeds meer klachten over ver vuiling," aldus de rijkspolitie. LEIDEN Ruim 5000 demonstran ten hebben zater dag in Leiden de internationale ho mo bevrijd ings- en solidariteitsdag ge vierd. Zij trokken van het Leidse sta tion naar het Van der Werfpark in het centrum voor een manifestatie. Eind juni wordt over de hele wereld de internationale homodag gevierd. Er wordt herdacht dat in juni 1969 in New York voor het eerst homo's zich actief verzetten te gen hun onder drukking tijdens een politie-inval in een homobar. De demonstratie in Leiden was georga niseerd door het Roze Front. Eerder op de dag was de sleutelstad omgetoverd tot 'hetero-vrije ge meenten'. Plaats naamborden waren 's nachts behangen met teksten. De plaatselijke PSP had daartoe het ini tiatiel genomen: "Wij willen Leiden vandaag schenken aan alle demon strerende potten en flikkers". In de loop van de dag groeide het aantal demonstran ten tot ruim 5.000. A nnemarie G re wel, voorzitter van de Emancipatieraad sprak de metiigte toe. Ze zei dat ho moseksuelen een "getolereerd rand verschijnsel" zijn. Dat betekent dat we aan de rand mogen wachter» tot we er vanaf ge duwd worden. Burgemeester C. Goekoop, sprak de demonstranten la ter op de dag toe. Er was een grote politiemacht op de been gebracht, maar er deden zich» geen incidenten voor. In de grote Ame rikaanse steden hebben gisteren honderdduizenden homoseksuelen eveneens hun jaar lijkse demonstratie gehouden. In New York gingen 40.000 mensen de straat op, in San Francis co meer dan 300.000.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1