1 Technische School: VVD en PvdA: „Geen strijd om burgemeester" 700 Deelnemers milieuproject k] baai l van 111*11 bovenhuis' Vlaardinger ontsnapt aan doodslag Ooievaars- bingo Landelijke PvdA blijft buiten ^aak 'Van der Lugt" Imuziek theater! SCHIEDAM De Technische school voor Schie dam en de school voor nijverheid en huishoudon- derwijs Hargahof overleggen of zij gaan samen werken. De bestuur en directies van de beide scho len hullen zich echter in stilzwijgen over de even tuele uitkomst van de beperkingen. „Er is nog he lemaal niets zeker," was het enige dat directeur Van Vierzen van de technische school kwijt wilde. vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING: J* NP"* sé Srtsm ÜÏ»- De echtparen DrentDen JJmn en Vilders genieten van de zon en de rust om het volkstuincomplex Kweeklust. Op de voorgrond de kinderen Fabian en Chantal. Druiven Ook Het Vrije Volk heeft een belangrijke plaats in het dagelijks leven op Kweeklust. Links voorzitter Leen de Hoog, in het midden Piet Agtmael en rechts van hun zijn vrouw Cor Anneke Verkuijl met zoontje Mark. Rechts Marks opOf Freek Berlijn, die al ruim twaalf jaar op Kweeklust tuiniert. File vrees £1 ör1 •V MAANDAG 27 JUN119*3 HET VRIJE VOLK Schiedam 4 V- «*v Stilzwijgen over samenwerking In de oorspronkelijke plan nen zou ook de 'huishoud school' Liedewyde bij de sa menwerking betrokken wor den. Door de Nederlandse Ka tholieke Schoolraad werd Lie- dewyde geen toestemming verleend om samen te gaan werken. ..Dat was belachelijk," vindt Hans Huisman, die onlangs het directeurschap van Liedewyde verruilde voor dat van de le Algemene Vakschool in Rot terdam. Huisman was destijds een van de initiatiefnemers voor een eventuele samenwer king. „Die mensen van de raad hadden in onze statuten gevon den dat wij de stichting Liede- wyde alleen met toestemming van de Bisschop mochten op heffen. Die toestemming kwam dus niet." Het was altijd een ideaal van Huisman om de drie scholen samen te voegen. „Het is onge zond om alleen meiden of al leen jongens op een school te hebben" vindt hij. Liedewyde zal nu een andere school moe ten vinden om mee samen te SCHIEDAM De fractie voorzitters van zowel de PvdA als de WD in Schiedam ver- wachten geen „gevecht" om het burgemeesterschap van Schiedam. De plaatselijke af deling van de liberalen zal zelf geen namen naar voren schui ven voor de vacante positie. Volgens Gé Brouwer zal de WD een eventuele benoeming van een socialist, omdat er twee VVD wethouders zijn, niet aanvechten. ,Als Verhuls- donk (WD) in de oppositie had gezeten had ik wel wat strijd verwacht, nu niet," aldus Brouwer. De geruchtenstroom over de benoeming is al enigszins op gang gekomen alhoewel het steekspel zich nog in een zeer vroege fase bevindt. Vanavond wordt in de ge meenteraadsvergadering de vertrouwenscommissie be noemd. De leden hiervan zijn de enigen die (officieel) te ho ren krijgen wie er gesollici teerd hebben. Zij moeten dat geheim houden. „De huidige procedure is voor de kandida ten positief. Het zou schadelijk zijn ais je ergens werkt en je baas komt er achter dat je er gens anders hebt gesollici teerd," aldus Brouwer. Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, Maarten Vrolijk, heeft vier sollicitaties ontvangen Leden van PvdA hebben nu al de indruk dat de ze partij liever Reinier Schee- res naar voren schuift als kan didaat. Scheeres heeft niet ge solliciteerd maar zou alsnog gevraagd kunnen worden. In WD kringen buiten Schiedam wordt gezegd dat deze partij wél belangstelling heeft voor het burgemeester schap. De liberalen zijn in het Rijnmond gebied onderverte genwoordigd wat betreft de middelgrote steden. "We heb ben voor Schiedam evenveel belangstelling als voor andere ste icn waar sen burgemeester voer gezocht wordt," zegt de heer Evenhuis, viee-fr actie- voorzitter van de WD in de Tweede Kamer en 'burgemees terspecialist' van deze partij. Een logisch antwoord vindt Vcrhulsdonk. "Wij laten het over aan het bevoegd gezag," aldus de Schiedammer. Hoewel de uiteindelijke be slissing wordt gedaan door de Minister van Binnenlandse Za ken, Rietkerk, denkt Gé Brou wer dat hij via de vertrou wenscommissie, waar hij zelf lid van wordt, toch enige in vloed kan hebben. "Het was Vrolijk zelf die er op stond dat er een vertroi"""r,«s„0mmissie zou komen. Hij neemt het dus ook serieus. De minister moet, als hij van de voordracht van Vrolijk afwijkt, vertrouwelijk laten weten waarom hij dat heeft gedaan. Dat is ook een voordeel." werken. Huisman vermoedt dat dat de Scholengemeen schap Nieuwlant, een katholie ke school, zou zijn. „Er bestaat bijna geen andere mogelijk heid." Een samenwerking tussen Hargahof en de Technische VLAARDINGEN Een 31-jarige Viaardinger is zater dagnacht ontkomen aan ern stige verwondingen. Hij wan delde omstreeks vijf uur met zijn vrouw door de Binnensin gel, toen hij door een man met een mes werd bedreigd. De man kwam uit een auto te voorschijn, die even tevoren naast het echtpaar tot stil stand was gekomen. SCHIEDAM De Inva liden Sport Vereniging De Ooievaars houdt woens dagavond haar wekelijk se bingo in het gebouw van de Christelijke Socia le Belangen aan de Lange Haven 73. Precies om acht uur wordt het eerste nummer afgeroepen. Om zeven uur gaat de zaal open. Een draagbare televi sie, een stofzuiger en een waardebon zijn er te win nen in de twee 'superron des'. In de normale ron des zijn er prijzen als een kofiezetapparaat, dekbed den, tafelgrilis enzovoort. School zou een aanzienlijke uitbreiding betekenen van de mogelijkheden voor de meisjes en de jongens. Het 'ouderwetse' principe dat vrouwen koken en mannen zich met technische zaken bezig houden zou erdoor worden doorbroken. De gesprekken tussen de twee schoolbesturen en direc ties bevinden zich In een ver gevorderd stadium. Op zeer korte termijn wordt de defini tieve beslissing verwacht. SCHIEDAM Zevenhon derd Sehiedamse leerlingen hebben het afgelopen school jaar meegedaan aan het zoge naamde milieuproject. Morgen sluit de vierde klas van de Thorbeckeschool het project af. De klas gaat op bezoek bij de Openbare Nutsbedrijven Schiedam. Het bezoek aan de ONS is een onderdeel van het project De leerlingen krijgen daar on der andere een rondleiding. Ook een bezoek aan het over- laadstation aan de Parallel weg staat op het programma. Dit om de leerlingen een zo goed mogelijk beeld te geven van de afvalverwerking. De ONS vinden dat de leer lingen een goed milieubesef moeten hebben. "Dit leidt tot enerzijds een goede verzorging en anderzijds een verantwoord gebruik en een zinvol genieten van wat cultuur en natuur ons bieden", aldus de ONS. De mi lieucontroleur en de voorlich ter van de ONS zullen de les brief 'Milieu' behandelen die iedere leerling heeft gekregen. {door onze medewerker HAN VAN DER HORST) SCHIEDAM Het landelijk bestuur van de PvdA bemoeit zich voorlopig niet met de controverse rond het socialisti sche raadslid Jos van der Lugt. Een aantal Sehiedamse PvdA-Ieden zou graag zien, dat Van der Lugt zijn zetel opgaf, omdat hij betrokken is bij de financiële conflicten binnen de Stichting Samenlevingsop bouw Schiedam Noord. Het plaatselijk bestuur van de PvdA heeft de landelijke partij wel om Tiulp gevraagd. maar aan dat verzoek kan op formele gronden niet worden voldaan: alleen als de afdeling Van der Lugt zou willen roye ren, moet het landelijk bestuur worden ingeschakeld en zo ver is het nog lang niet, aldus frac tievoorzitter Gé Brouwer. "Ik ben er voor 99% zeker van, dat we de landelijke partij volgens de statuten alleen op dit punt kunnen inschakelen", legt Brouwer uit. "Maar aan een royement zijn we nog lang niet toe. Daarvoor is nog onvol doende met de betrokkene ge praat". A7- s, b V> Laurenskerk: Klaas Jan Mul- i der, orgel, ma. 20.15 uur. >- .t* fe»£ Bioscopen Alhambra 1, te!. 330293: Flyingh high II, (a.l.), 2, 7.15, 9.30 uur. Alhambra 2, tei. 330293: So phie's choice (16), 2, 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Fire bird Tornado, (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Gandhi (a.l.), 1.45 en 8 uur. Calypso 3, tel. 131855: Just a gigolo (al) 2.45, 6.45, 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: Hele maal in je blootje (18). 12.15, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15, 7.45, 9.15 uur. De porno-avonturen van miss aggie (18), di. zelfde tijden. Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Streetfighters, (16), 2, 7, 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Kamp der verdoem den (16), di. 2, 7, 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 1,45, 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: 48 hours (16), 2, 7, 9.30 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Toot- sie (a.l1.45, 6.45, 9.15 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 1.45, 6.45, 9.39 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Once upon a time in the west (12), 2 en 8 uur. Corso, tel. 121110: Thor de verschrikkelijke (16) 2,7,9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: The re turn of the soldier (16), 7, 9.30 uur, ma 8 uur. Lumiére 1, tel. 117755: Lone Wolf McQuade (12), 2, 7,9.30 uur. Lumière 2, tel. 117755: The seavolves (a.l.), 1.45, 6.45, 9.30 uur. Lumière 3, tel. 117755: First! Blood (12), 1.45, 6.45, 9.15 uur Lumière 4, tel. 117755: Battle- truck (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur Luxor, tel. 138326: Het huls der stille krachten (16), 2,7, 9 30 uur. Metro 2, tel. 844393: One from t the heart (a.l.), 8 uur. Rex, tel. 772793: The hottest happening in town (18), dooit 1 van 10.00-23.00 uur. j Thalia, tel. 111555: De lift (16), 'I 2. 7, 9.30 uur. 't Venster 1, tel. 364998: Bof. (16), 19.30 uur, beh. ma. j Themroc (16), 22.00 uur, beh., ma. •t Venster 2, tel. 364998: Light ning over water (16), 19.30 uur beh. ma: Effi Briest (16) 22.30 uur, beh. ma. 't Venster 3, tel. 364998: La j commare secca (16) 19.30 uur, beh, ma: il mistero di Oberwald (16) 22.00 uur, beh. ma. Spijkenisse Euro, te! I 01880-24144, zaal 1. De lift (12) ma. di. 8 uur, Tootsie (at), zelfde tijden. An officer and a1 gentleman (12) di.wo. 8 uur. zaal 4: The wanderers (16), ma di 8 uur. 1 Lantaren 3, tel. 364998:Taxi' zum Klo (16), 20.00 uur, beh.f ma. Stadt der verlorene seeteh (16), 22.30 uur. Heiievoetsluis Tivoli, tel. 12608: My name is nobody (12) j 20.30 uur. Bibliotheek Overschie: Schrijf- I ma. 19.00-21.00 uur. avond Amnesty International, *1 „Mijn huis aan de Hillelaan zou ik opzeggen ais ik hier permanent mocht wonen. Maar helaas, de regeltjes ver bieden buiten het seizoen hier te slapen. Dat kotje tweehoog hebben wij dus nodig om de resterende maanden van het jaar te bivakkeren." Tante Cor Agtmael lacht er breed bij. Ze is 78 jaar en dat is beslist niet aan haar af te zien. Aan haar man Piet (80) trouwens ook niet Het echte lijk duo heeft al 23 jaar een huisje op het volkstuincom plex Kweeklust aan het Toe pad in Rotterdam-Kralingen. „Het is hier onze lust en le ven. Die rust, hè, die komt ons zeer ten goede. We fleuren al tijd weer op na de winter maanden. Zeg nou zelf: merk je wat van het Van Brienen- oordverkeer? Nee toch? Maar de rijksweg loopt hier op nog geen driehonderd meter. Wei nig mensen weten van dit el dorado van rust midden m de stad," grijnst Piet Agtmael, die 47 jaar in de Rotterdamse haven heeft gewerkt Hij is trouwens nog steeds actief. Op het complex ver koopt hij Het Vrije Volk en. voorziet zijn mederecreanten van petroleum en flessengas. „Alles tegen kostprijs, ik verdien d'r geen grijpstuiver mee. Maar ik doe het graag. ik stel me altijd dienstbaar op." Dat zijn inzet en die van zijn vrouw eveneens hoog op prijs wordt gesteld, bleek tijdens de viering van het 60-jarig huwelijksfeest. „Dat jubileum hebben wij in de kantine van het complex ge vierd. Het was grandioos, wer kelijk ki Trots wijst Piet Agtmael naar de restanten van vele bloemstukken in zijn fraaie houten huisje, dat de naam Pepieta draagt. „We hebben ook een bloems tuk gehad van Pepper, of néé: Peper heet de burgemeester, geloof ik. En van Trix, onze koningin in een gelukstele gram. Leuk dat zij ons niet zijn vergeten." Leen de Hoog (60) is niet al leen voorzitter van de Ama teur Tuin Vereniging Kweek lust, maar is ook een verwoed kweker van druiven. Trots toont hij de ontkiemende tros sen in zijn manshoge glazen kas naast zijn riante huisje. „Het is een hele kunst, die druiven. Niet iedereen heeft er kaas van gegeten. Het ia een intensief karwei, maar dat geeft niks want ik heb toch niets anders omhanden," ver- telt hij, onderwijl voorzichtig met een schaar manipulerend tussen de ranken. Ook De Hoog heeft zijn werkzame leven doorgebracht In de havens van Rotterdam. Niet minder dan 35 jaar. „Ik ben al geruime tijd afgekeurd als gevolg van een versleten rug en uitgerekte longen. Die laatste kwaal is het gevolg van het werken tussen giftige stoffen als asbest en cyaanka li". „Vroeger kneedden wij van asbest imitatie sneeuwballen en smeten die naar elkaar. Wisten wij veel wat voor een troep dat spul was. Nu eisen de voorschriften gebruik van gasmaskers en handschoenen. In mijn tijd waren die maatre gelen niet van toepassing. Je rommelde maar wat aan. Maar het gevolg is toch mijn slechte longen." Behalve over zijn gezond heid zegt De Hoog ook zorgen te hebben over het toenemend vandalisme op het complex. „Met regelmaat zijn hier in brekers op pad. Niet dat er veel te jatten valt, maar het is voornamelijk de schade die zij veroorzaken. In de zomer maanden hebben wij daarvan bijna geen last: dan zijn er ge noeg mensen op het complex. Maar 's winters zijn inbraken soms schering en inslag. Juist in die maanden is' er in de huisjes niets te halen. Ieder een neemt zijn waardevolle spullen mee naar huis. De po litie doet er niets tegen, hoe wel we wei hebben gevraagd om extra toezicht." Een buurman (néé, geen naam in de krant) valt bij: „Het gebeurt ook dat lifters geen geluk hebben en dan maar besluiten om hier een huisje te kraken en er te over ig chten. Niet leuk, hóór." -lij vervolgt: „Je mag geen recht in eigen hand nemen, maar soms zijn we daartoe wél in staat." Complex Kweeklust ligt in geklemd tussen de Jodenbe- graafplaata en de Van Ghent- kazerne. „Met die militairen staan wij op goede voet. Regelmatig wandelen zij over ons com plex en maken een praatje. Onzerzijds gaan wij regelma tig kijken naar de repetities van de Marimerskapel op het voorplein van de kazerne. Leuke mensen, trouwens," lacht De Hoog. Veel lachen doen ook de echtparen Drent, Den Haan en Vilders uit Kralingen en Crooswijk, Fotograaf Ed Oudenaarden en ik vallen pre cies op het goede moment aan de gezamenlijke tafel: de fris drank komt net uit de koel kast. „Toen ik nog werkte had ik beslist geen behoefte aan een tuinhuisje. Dat is anders ge worden nadat ik op wachtgeld werd gezet na 43 jaar als amb tenaar voor de gemeente Rot terdam te hebben geploeterd. Ik was o.a. tuinman en heb ook nog gewerkt op het slacht huis aan de Boezembocht," vertelt de 63-jarige Cees den Haan. „Hier kan ik actief blijven doorgaan. In en rond het tuin huisje is altijd wei wat te doen. In ieder geval meer dan thuis tussen die vier muren." Wil Drent hoopt dit jaar weer aan het arbeidsproces te mogen deelnemen. „Ik zit nög met de nasleep van een her nia. Vorig jaar december ging ik onder het mes. Van beroep ben ik chauffeur bij de Rotter damse Reinigingsdienst. Graag ga ik weer aan de slag, ai was het alleen al om het geld. Dat thuiszitten scheelt aanmerkelijk in de inkom sten." Chantal (6) en Fabian (2) spelen tijdens het praten in een kleine zandbak. Net als hun moeder Anneke Vilders (31) genieten de kleuters van het heerlijke weer. „Volgend jaar kan ik dat wel vergeten. Chantal zit dan op de grote school. Thuis kun nen zij ook vrijelijk bivakke ren. Ik woon driehoog op een flat in Ommoord. Bij de flat is een gemeenschappelijke tuin en daar kan ik ze met een ge rust hart heensturen. Maar ik ben hier ook erg graag." Verderop wandelt Anneke Verkuijl. In haar linkerhand een boodschappentas. „Ja, boodschapjes gedaan. Moet ook gebeuren, he." De zongebruinde 25-jarige woont op het Heinekeaterrein in Crooswijk en tuiniert vier jaar op Kweeklust. j „De schuld van mijn vader. Hij staat hier al twaalf jaaft Voor ons geen verre camping of iets dergelijks. Wij hebbed een vrees voor files. Hierheen kan je met de bus of op de fiets. Wat wil je nog méérTl zegt ze onderwijl haar zeven maanden oude zoontje Mark vertroetelend. Haar vader, Freek Berlijn (52), valt bij: „Hier zitten wij tussen het groen en de vogels. Thuis is er niets dan steen en nogeens steen. Als ik daar al te lan^ verblijf, word ik gek." Vier huisjes verder lapt een vrouw de ramen. Als we naife ren, staakt ze haar zeem werk. „Zo, Het Vrije Volk op be zoek," zegt ze droog. „Schrijf maar dat het hier ideaal is en dat ik nooit meer weg wil. Het tuinieren is mij met de papte: pel ingegoten. Ik baal vaa mijn bovenhuis zonder bal kon." Kweeklust is een fraai gn vooral goed onderhoudéj complex. Veel van de tuinfs zijn schitterende creaties, waarop een groengenieter bij- na niet uitgekeken raakt Ved mensen weten niet dat volks tuincomplexen vrije wandel gebieden zijn. Wie zich aan de regels houdt, zal net als erg hartelijk ontvanger WOjf den. Het complex van de Amateur Tuin Vereniging Kweeklust ls gelegen aan bet Toepad 85 in Rotterdam. Er is geen tele foon. Het (gemeentelijke) complex omvat vier hectaren, welke plaatsgeeft aan 1X0 huisjes. De tuinen zijn gemid deld driehonderd vlerkante meter. De jaarbuur bedraagt ongeveer 650,- per perceel. Alle huisjes zijn aangesloten op de waterleiding en riole ring. Electriclteit en aardgas ontbreekt. Het complex is voorzien van ruime en verharde wandelpa den. Een speciale activiteiten- commissie zorgt met regel maat voor hengelwedstrljden, klaverjassen, dansavonden, voetbalwedstrijden en organi seert aan het eind van het sei zoen ook een busreis. Er zijn geen huisjes vrij: wie zich voor Kweeklust aan meldt, wordt op een wacht lijst geplaatst. Per jaar ko men gemiddeld vijf huisjes leeg. De prijs die men er voor moet betalen is afbankelik van twee taxatierapporten. Het ene rapport wordt opge steld door een beëdigd taxa teur en het tweede door de tulncommissie. Het toekennen van een per ceel geschiedt op volgorde van de wachtlijst. Men past op Kweeklust bij toekenning geen voorkeur toe. De gebruikers van het com plex hebben de automatische plicht ook het groen buiten het eigen perceel te onderhou den. Die plicht geldt ook voor het schouwen van de sloten op en rondom het complex. Sla pen op Kweeklust mag uit sluitend tussen halt april en half september. Wie in aanmerking wil komen voor een plek op Kweeklust, dient zich op het complex te vervoegen bij de heer Leen de Hoog. Tot slot zij nog vermeld daf^ de A.T.V. Kweeklust de be- schikking heeft over een ruP me kantine met buitenterrsüÈ Van de jpbrengst van activP teiten wordt de kantine onder houden. "T 1 ÉL 1 I 'V d W» Ac tJC Fï> "H-

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2