3 ter meulen 'een kanker door straling kerncentrale' Wie krijgt t eerst beet RSV verkoopt Braziliaanse Yerolme-werf Luchtbrommers een gevaar voor vogels r Mansholt terug na 14.000 zeemijlen TNO-PROFESSOREN: BAND KLAPT: DRIE BROERS GEDOOD Nicotine-kauwgom: 'n wankele remedie VARA brengt Fokker op rand van proces \4 - '4,'zJ'éi P m, Tussenpaus' moet PSP rust brengen 'Om lolletje' verdronken .a,, - pj i'M Peter Wiedemeijer overleden vT -v-i" Van onze verslaggever JAN HEIN DE GROOT WOENSDRECHT De chique zweegvliegde.- Terwijl vredescoryfeeën als Mient-Jan Faber, Ria Beckers en Jan Nico Scholten zich in het zweet liepen in een de monstratie tegen de komst van 48 kruisraket ten op de slapende basis Woensdrecht, speelde bo ven hun hoofden in ar rogante stilte en gratie zich een spel af, dat zich tot de demonstratie verhield als een boter ham met pindakaas tot een toastje kaviaar. WMm w? M I"/j% w «Ëmm 1 In het nieuwe hekwerk dat de zweefvlie gende kolonel Schulte had laten aan brengen, mochten (van links naar rechts) Ina Brouwers van de CPN, Ria Beckers van de PPRJan Nico Scholten van het CDA en Mient-Jan Fabervan het IKV hun bloe men vlechten. Geen excuses Royale vakantietas. Grote linnen vakantieshopper in een gevarieerd streepdes- sm. Met koordhandvat en har de bodem. Afm 37x16x46 cm. van 19,95 Oersterke fietstas. met lederen hoeken en sluit werk Van waterdicht materi aal. In zwart, bruin of marine Afm 35x31x14 cm. 2 jaar ga rantie. Van 24,50 voor s0m»%Wê I f 4-, Wie krijgt het eerst beet: deze geduldige gretig visetende reigers of de sportvissers met de hengel?. Een vriendelijk tafreel in de buurt van het Centraal Station in Amsterdam. Sicco Mansholt weer thuis X\ SSBBSSsr Luchtbrommen.. ge? een nieuwe ra- HET VRUE VOLK binnenland 3 MAANDAG 4 JUU1963 Woensdrecht: ontmoeting piindalkaas en taviaar Later zou blijken dat de commandant van de basis, kolonel Schulte, een bijna- botsing met een ander zweef vliegtuig veroorzaakte, toen hij vanuit de lucht een blik op de massale bijeenkomst op het industrieterrein De Kooi wilde werpen. Mis schien wel om in één moeite door het aantal in uniform demonstrerende WDM-ers te tellen, die met hun aanwe zigheid wel een warm ap plaus van de menigte kregen, maar ook al zeker waren van opnieuw zware geldboetes en vrijheidsstraffen. Want orde moet zijn, niet waar. Ordelijk was de demons tratie zaterdag in Woens drecht zeker. Er werd geen wanklank gehoord, al was de roep om "actie, actie, actie" tijdens de toespraak van Joop den Uyl een teken aan de wand: hoe lang houden de •organisatoren de mensen in de hand? De oude socialistenleider raakte in ieder geval van slag door de aanhoudende spreekkoren toen hij Reagan 'rZ* :V; 'A"%- 'Yéi'f'iKlS Ji f I en Breznjev opriep elkaar in Genève te ontmoeten. Actie, actie, actie. Er was zorgvuldig voor gewaakt, dat de massa niet tot actie werd geprovoceerd. De route van de demonstratie in keurig overleg met gemeentebe stuur en basiscommandant uitgestippeld leidde vooral langs veel koeien en maar een klein stukje basis. Kolo nel Schulte had nieuw hek werk laten aanbrengen, zodat de vredelievenden hun bloe men in het gaas konden vlechten. En ook dat ge schiedde ordelijk. Het was ook niet toevallig, dat de hoofdingang van, de basis slechts afgeschermd met slagbomen niet in het zicht van de demonstranten kwam. „Omdat", bakte Luuk Batterink van het Bergse Vredesplatform het van eieren op de persconferentie, "de mensen dan vóór de ba sis rechtsomkeert hadden moeten maken en het een rommeltje was geworden als twee elkaar tegemoetkomen de rijen op de smalle weg op elkaar waren ingelopen." Maar je hoeft geen inwoner van Woensdrecht te zijn om te weten, dat er dertig meter voor de basis een weg naar rechts loopt, waarover de de monstranten weer bij hun uitgangspositie zouden zijn geraakt. „We verliezen er alleen maar bij als het nu tot on doordachte acties was geko men", verduidelijkte Mient Jan Faber. Zijn gelijk hoeft daarom nog niet tot smoesjes te leiden, die al te doorzichtig zijn. Iedereen dus tevreden. Over het verloop van de de monstratie. Niemand over "het technische besluit" Woensdrecht aan te wijzen als eventuele raketbasis. „De beslissing is een voldongen feit. Een nieuwe ronde in de bewapeningsspiraal", zei Luuk Batterink. „We zijn verontwaardigd, boos en bezorgd en moeten vechten tegen het gevoel van machteloosheid", zei Sinic Strikwerda van het comité Kruisraketten. Nee? „Dit mensen, is het begin van het einde", zei Cor Bos man van de plaatselijke poli tieke partij Algemeen Be lang, die al3 rechts politicus opmerkelijk vaak de handen op elkaar kreeg. Pol Jansen van de Belgi sche Vredesbeweging riep de mensen op 23 oktober naar Brussel te komen om te de monstreren. „Wij komen op 29 oktober massaal naar Den Haag." „Het verzet is breed, laten we het breder maken. Hier ligt een taak voor de vakbe weging", zei Cees Schelling namens de vakbeweging. En Mient Jan Faber ten slotte: „Wee je gebeente als je de rust in dit land ver stoort. Dan worden er excu ses geëist. Nu Woensdrecht is aangewezen, heb ik nog geen excuses van de regering ver nomen. Het mag dan niet de Peel zijn geworden, en ook Volkel niet, maar Woensdrecht zal het ook niet worden, daar zullen wij voor zorgen." Actie, actie, actie, reageer den de tienduizend. „De beslissing valt niet in Woensdrecht", sprak Faber na afloop, „die wordt in Den Haag genomen. Zo hoort het. In dit land regeert niet de straat." Den Haag moet er dan van doordrongen zijn hoe men er in het Brabantse over denkt. Want, hoewel de eerste bur ger van de provincie, ene Van Agt, opvallend op het de monstratieve appèl ontbrak, spraken vele posters boekde len: "Brabantse gastvrijheid? Forget it!!" (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM/BORSSELE „De opvatting dat eike dosis straling, hoe klein ook, schade lijk is voor de menselijke ge zondheid is onjuist. Geen enkel onderzoek heeft de veronder stelling kunnen bevestigen dat mensen in de buurt van kern centrales meer risico's lopen dan de rest van de bevolking." Dit is de mening van prof. D. van Bekkum en prof. L. van Putten van het Radiobiolo gisch Instituut TNO in Rijs wijk. Tijdens het gisteren in de Amsterdamse RAI begonnen congres over stralingsonder- zoek, waaraan 1500 deskundi gen uit alle delen van de we reld deelnemen, zei prof. Van Putten gisteren: „De straling van kerncentrales is zo gering dat het onmogelijk is aan te to nen dat die de oorzaak van eni gerlei vorm van kanker kan zijn." De natuurlijke radio-actieve straling is 20 maal zo groot ais de maximaal toegestane stra ling van kerncentrales. Vol gens de TNO-professoren is de natuurlijke straling in de Zwit serse bergen tweemaal zo groot als die in Nederland en in sommige streken van China drie tot vier keer. Er zijn vol gens de onderzoekers boven dien aanwijzingen dat het menselijk lichaam over een af weersysteem beschikt dat eventuele schade door geringe stralingsdoses herstelt. Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Bij een door een klapband veroorzaakt auto-ongeluk zijn zaterdag bij Culemborg drie broers en een vrouw om het leven gekomen. Een vijfde inzittende, de zwan gere zuster van de broers, Werd ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. De slachtoffers zijn I. Lynch, J. F. Lynch (uit Eindhoven), L. Lynch uit Amsterdam en mevrouw E. E. Brown uit Eindhoven. Volgens de politie raakte de auto door een klapband op de verkeerde weghelft en kwam in een sloot terecht. Bij de kerncentrales in Bors- sele zal volgende week de nieu we opslagbunker voor laag- en midden-radioactief afval in ge bruik worden genomen. De bunker kan 5000 kub radio-ac tief afval bevatten: genoeg voor alle afval dat de kerncen trale in de komende tien jaar zal produceren. De bouw kost te 6 miljoen gulden. De bunker heeft betonnen wanden van een meter dik en is verdeeld in tien comparti menten, die stuk voor stuk ge vuld zullen worden met in be ton en glas gevat radio-actief afval. Als de problemen met de opwerkingsfabriek in het Franse La Hague zijn over wonnen, zal het afval daar naartoe worden gebracht. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De partijraad van de PSP heeft zaterdag een tussenbestuur gekozen dat de gemoederen in de partij tot rust moet zien te brengen en de verschillende stromingen moet proberen te verzoenen. Partijvoorzitter tot aan het no- vember-congTes wordt de der tigjarige Marko Mazenand uit Rhenen. De politiek onbelaste nieuwe partijvoorzitter uitte kritiek op beide vleugels in de partij. Hij vindt dat aan de formulering van standpunten van de stro ming die argwanend staat te genover nauwe samenwerking van klein links wel wat veran derd kan worden. Maar ook de aanhangers van klein linkse samenwerking zonder harde voorwaarden moeten hun uit spraken wat matigen, meent hij. "Wij vinden de PSP im mers waardevol. Dat heeft consequenties." (Van onze soc.-econ. redactie): ROTTERDAM De Verol- me-werf in Rio de Janeiro gaat voor 62 miljoen dollar (bijna 175 miljoen gulden) over in Braziliaanse handen. Dat is precies het bedrag dat RSV, nu nog eigenaar van de werf, in Brazilië heeft geïnves teerd. De president van de werf, P. Landsberg, is in Ne derland om de details van de overdracht te regelen. De Braziliaanse bank heeft al ingestemd met het naar Ne derland overmaken van 62 miljoen dollar. Verolme do Brasil, dat onder leiding blijft van Landsberg, betaalt dc cen trale bank vervolgens de koop som af in cruseiros, de Brazi liaanse munteenheid. Het is voor het eerst dat de Brazi liaanse centrale bank met een dergelijke nationaliseringspro cedure van een buitenlandse onderneming heeft ingestemd. Bij Verolme do Brasil wer ken 7400 mensen. Ondanks een leegloop in de produktie werd vorig jaar een nettowinst be haald van ongeveer tachtig miljoen gulden. Bij de werf worden voornamelijk super tankers en drijvende motoren gebouwd, maar voor de toe komst wordt ook gekeken naar oorlogsschepen en onderzee- ASSEN Bij het "voor de lol" overzwemmen van een 100 meter brede recreatiepias in het Drentse Borger, is zater dagnacht de 28-jarige Jan Hui zing uit die plaats in moeilijk heden gekomen en verdronken. Drie vrienden en een vrien din met wie Huizing een groot deel van de avond en nacht was wezen "stappen", haalden de overkant van de plas wel. Toen ze daar aankwamen, hoorden ze het hulpgeroep van het slachtoffer maar ze konden vanwege de dikkë mist hun vriend niet vinden. HILVERSUM Op 50-jari- ge leeftijd is de zanger Pieter Wiedemeijer overleden. Voor de radio was hij ondermeer twintig jaar lang bij het VA- RA-Dansorkest te horen. LAUWERSOCG Dr. Sicco Mansholt (74) oud-commissa- ris van de EG en oud-minister van landbouw is giste ren na een zeiltocht van bijna elf maan den naar onder an dere Zuid- en Mid- den-Amerika terug gekeerd in de thuishaven Lauwer- soog. „Het was praktisch een reis zonder problemen", ver klaarde Mansholt, die uiterst (it de eindstreep haalde met een beman ning van drie man. die geregeld wis selde. Hij vertrok met zijn zeiljacht Atalanta 2 op 14 augustus vo rig jaar en legde sindsdien 14.000 zeemijlen aJ. Met het maken van de ze zwerftocht reali seerde de oud-be windsman een van zijn grootste wen sen. i V"\ V X ->* UTRECHT Nico tine-kauwgom dat sinds kort op dok tersvoorschrift ver krijgbaar is en straffe rokers moet afhelpen van hun nicotineverslaving, geeft een minder snelle kick dan het roken van een siga ret. Tot die constate ring komt de inter nist dr. L. Offer- haus in een be schouwing in het Nederlands Tijd schrift voor de Ge neeskunde. Het kauwgommetje waarin 2 m.g. nico tine zit, wordt bij het kauwen lang zaam door het mondslijmvlies op genomen. Pas een half uur na het ge bruik van twee kauwgommetjes is in het bloed een concentratie van nicotine gevormd die vergelijkbaar is met die na een si garet, aldus Offer- haus die vele vraagtekens zet bij het nut en het ef fect van het middel. De internist wijst ook op verschillen de buitenlandse onderzoekingen waaruit blijkt dat nicotine-kauwen niet of nauwelijks meer rokers van hun verslaving af helpt dan een psy chologische behan deling. De fabrikant prijst het kauw gommetje echter aan als de remedie tegen het nicotine- onthoudingssyn- droom dat ontstaat bij een rookont- wekkingskuur. Volgens Offerhaus is het geheel niet bewezen dat het ni- cotine-afhankelijk- heidssyndroom be staat. Onderzoeken waarbij het psycho logisch effect van sigaretten roken werd vergeleken met het effect van injecties met nicoti ne, duidden daar op. Tabaksafhankelijk heid is een com plex fenomeen, zo citeert Offerhaus de British Medical Journal. Het ver schijnsel kan slechts voor een deel farmacolo gisch worden ver klaard. Andere factoren die van belang zijn, zijn het ritueel van het manipuleren van sigaretten met handen en lippen, de smaak en de reuk, het verminde ren van spanning en het vergemak kelijken van sociaal contact. ZEIST Hetvlie- gen met luchtbrom mers vormt een ge vaar voor de vogel stand in de natuur gebieden. Dit con stateert de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels, die er in haar maandblad "Vogels' op aan dringt, dat de Rijksluchtvaart dienst een vliegver bod boven stiitege- bieden instelt voor deze mim-vliegtuig- jes. Volgens de vogel beschermers vor men luchtbrom mers ultra lichte vliegtuigjes voor éen persoon die op enkele tientallen meters hoogte kun nen vliegen een nieuwe snel groeiende rage. Ze waren voor het eerst dit jaar op de watersporttentoon stelling HISWA te zien en inmiddels zijn er voor de prijs van een kleine auto al vele tiental len van verkocht. Het ziet er volgens de vogelbescher mers naar uit dat er binnenkort enke le duizenden van rondvliegen, die broedkolonies en yogelconcentr.aties ernstig kunnen ver storen. De vereniging meent dat de Rijks luchtvaartdienst nog niet goed raad weet met deze vliegtuigjes, maar houdt er rekening mee dat binnenkort 24 veldjes speciaal voor deze UVL's worden aangewe zen. HILVERSUM De vliegtuigindustrie Fokker ziet af van een proces tegen de VARA. Aan ge rechtelijke stappen was gedacht nadat zaterdag in het ra dio-programma Zi een ..twistgesprek" met Fokker-direc teur Frans Swart- touw over het niet doorgaan van een interview was uit gezonden. Volgens Fokker was Swarttouw niet op de hoogte van het feit, dat het voorgesprek in de VARA-studio werd opgenomen. „De rode lichtjes waren aan," zegt intervie wer-eindredacteur Wim Kayzer: „Er was geen reden om toestemming te vragen." in het voorgesprek kwa men Kayzer en Swarttouw niet tot een akkoord over een overigens al maandenlang voor bereid interview, dat een uur zou du ren ,,en waarin niet zou mogen worden geknipt." De voorlichter van Fokker, G. Knook, besloot uiteindelijk, dat het interview niet kon doorgaan: „Het was niet mo gelijk een verstand houding op te bou wen, waarin een in- Frans Swart touw terview diepte zou krijgen." Volgens Kayzer is het voorgesprek toch uitgezonden „omdat het veel duidelijk maakt over hoe iemand als Swarttouw met macht omgaat." i

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1