Schietpartij kost Delft/60.000 extra Badhuis in Zuid gekraakt Fonds beschuldigt ex-apothekers ter meuBesi 189.- 'Booy Clean moet vervuiling betalen Vandaag: Eijkenbooms afscheid van Wilton PvdA en Z-Afrina Spore Vf*'V'kr*''jY**-?! Vermiste surfer aangespoeld In levensgevaar na schietpartij Zakkenrollers aangehouden in lijn 7 textielschilderijen lllal*» V," "ïtSvSjo-h*1 i?pC7 jjf'' JY YA" iy V X 100.000 gulden Drins Gepikeerd "T"" x.< V Hiermee maakt u moeiteloos goede foto's... De Praktica MTL-3 (dembeeld spiegelreflexkamera heeft een haarscherp multicoated pentacon 1.8/50 mm objektief. verder behoort tot de accessoires van deze prima kamera een ingebouwde beiich- tingsmeter met lichtmeting door de lens, metalen spleetsluiter van 1 sekonde tot 1/1000 sekonde en 8, lensvatting geschikt voor alle verwisselbare objek- tieven met P-schroefdraad, ingebouwde zelfont spanner en automatische filminleg. Kompleet met originele Praktica tas en één jaar garantie Normaal 479,- opgerulmd______-~r7pLE voor rMÉfoRipl^tc WRijOAcWZATERDAC SPÉCIALE DEMONSTRATIE SPopdefotoafdeung Exposeert tot en met 15 augustus 1983 gebaseerd op het Tarot-kaartspel Te koop: Boekje van Yvonne over het geexposeerde werk met kleurenlitho's en teksten. Normale prijs 29,75 HVV-prljs 25,- Posters normaal 10,-HW prijs 7,50 Beide uitsluitend te koop bij Het Vrije Volk-Galerie, Witte de Withstraat 25 in Rotterdam. Open maandag t/m vrijdag van 10.00-17.00 uur -„Y s '-y,'- vv- *x -■- K mmÊMmMiM *n< u - V X S DONDERDAG 14 JUU1963 Gemeente pakt Shell aan via huurcontract t (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De gemeente Rotterdam heeft haar huurder Shell de wacht aangezegd. Ze heeft het huur contract met Shell aangegrepen als nieuw wapen tegen £de zware verontreiniging van de Eerste Petroleumha- ï?ven door de oliemaatschappij. In een telex heeft de gemeente Shell verboden nog op |ide haven te lozen zonder toestemming van het Ge- Ymeenteüjk Havenbedrijf. Dat kan volgens de gemeente :;op grond van artikel 13 van het huurcontract. De gemeente wapent zich trouwens op alle fronten tegen de giflozingen van Shell. Ze heeft al bij de Kroon beroep aangetekend tegen de lozings vergunning die minister Smit- Kroes van verkeer en water staat aan Shell heeft verleend. Tegelijk heeft de gemeente Smit-Kroes gevraagd om voor lopig in elk geval te voorko men dat Shell op basis van his torische rechten nog meer kan Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR ROTTERDAM Het voort bestaan van de Rotterdamse politieschool staat op het spel. Burgemeester Peper is In ver- - gevorderde onderhandelingen verwikkeld met minister Riet kerk van Binnenlandse Zaken, 'die de twee gemeentelijke poli- tteopleidingen in Den Haag en Rotterdam wil afschaffen. Bin nen enkele weken moet daar over duidelijkheid komen, om dat per 1 oktober van dit jaar een geheel nieuwe opleiding start aan de vier regionale po litiescholen in Amsterdam, Leusden, Lochum en Heerlen. In tegenstelling tot het Haagse politiekorps, dat ak koord gaat met de sluiting, verzet Rotterdam zich tegen opheffing van de eigen oplei ding. Pas wanneer minister "Rietkerk garanties geeft dat aan enkele zwaarwegende Rot terdamse voorwaarden wordt voldaan, is Rotterdam bereid mee te werken. Zo stelt het Rotterdmse korps als eis dat aspirant agenten in Rotterdam stage dïaan lopen. De stage is een ..Jileuw onderdeel van de zoge naamde Herziene Primaire topleiding (HPO), die over drie imaanden start. "Ook moet de ïjnlnister garanderen dat de re- pgionale opleidingen geen inter- fShaatssysteem hanteren, maar ♦3ben opleiding met een hotelac commodatie, waar geen strak ■i-regieme is ingesteld," aldus - Th, C. J. A, Brekelmans, chef .Sjyan het Bureau Vorming en ^Opleiding van het Rotterdam se Korps. Verder bedingt Rotterdam Inspraak hij de vaststelling van het leerplan voor de oplei- IM, "Botterdam werkt pas mee aan de sluiting van de politie school als het ministerie ingaat op ome voorwaarden," al dus Th. C. J. A. Brekelmans, chef van het Bureau Vorming en Opleiding in Rotterdam. ding waar Rotterdamse sollici tanten worden opgeleid. De voordelen die Rotterdam nu heeft van z'n plaatselijke school moeten worden gewaar borgd. Ook moe de minister garanties geven dat er ver volgcursussen kunnen worden verzorgd door het Bureau Vor ming en Opleiding aan alle Rotterdamse agenten en dat de docenten hun werk daaraan kunnen voortzetten. Minister Rietkerk is van me ning dat de vier regionale op leidingen voldoende capaciteit hebben om alle korpsen in Ne derland van nieuwe agenten te voorzien. Jaarlijks studeren daar 600 agenten af. De minis ter wil dat aantal verhogen tot 800. Op dit moment is er door de gemeentelijke scholen in Den Haag en Rotterdam een overcapaciteit van ruim 100 procent. In Rotterdam stude ren jaarlijks 144 nieuwe wets- dienaren af. "Rotterdam weet van deze capaciteitsproblematiek," al dus Brekelmans. "maar wij houden vast aan onze verwor venheden. Vooral de binding die sollicitanten hebben met Rotterdam is voor ons belang rijk. Bovendien kunnen kandi daat-agenten via onze eigen opleiding snel vertrouwd ra ken met de sfeer in het Rotter damse korps." (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Delftse poli tie wil van de gemeente een kleine 60.000 gulden extra vanwege het vele extra werk dat ze heeft gedaan in de zaak van de schietpartij in het café Het Koetsiertje, waarbij zes mensen werden gedood. B. en W. van Delft willen op deze eis van de po litie ingaan. Komt de extra bijdrage van de gemeente er niet, dan kan het normale politiewerk niet meer behoorlijk worden afgewerkt, zegt commissaris J. W. Bakker. Door de bezui nigingen is er maar 60.000 gulden beschikbaar voor overwerk bij de poiitie. Dat is maar net genoeg om de normale werkzaamheden te kunnen verrichten. Het extra werk dat de poli tie heeft moeten doen om de schietpartij in Het Koetsier tje op te lossen heeft alleen al bijna 100.000 gulden ge kost. Daarvan betaalt Justi tie een deei. Ook Binnenland se Zaken komt met een bij drage over de brug. Maar dan nog blijft er een bedrag van bijna 60.000 gulden over dat volgens het Poiitlebe- sluit ten laste komt van het politie-budget op de gemeen tebegroting. De gemeenteraad zal op 28 juli beslissen of de gemeente deze kosten aan de politie vergoedt of niet. vervuilen dan de' omstreden vergunning toestaat. Het Kroonberoep is volgens de Rotterdamse havenwethou der Den Dunnen vooral be doeld om de Raad van State een oordeel te laten vellen over een conflict tussen technici van Shell enerzijds en van Rijkswaterstaat en de gemeen te Rotterdam anderzijds. Daarbij gaat het met name om de hoeveelheid levensver- nletigende insektenbestrij- dingsmlddelen die in het water en de baggerspecie terechtko men. Deze zogenaamde drins (aidrin, dieldrin en eldrin) wa ren in 1959 verantwoordelijk voor massale vissterfte tussen Gouderak en de Kagerplassen en horen volgens Rotterdam eigenlijk in het geheel niet in het water voor te komen. De ambtenaren van beide overheden menen dat door de lozingen van de nieuwe zuive ringsinstallatie, waar alle pro ceswater van Shell verzameld wordt, de blubber van de Eer ste Petroleumhaven gemid deld 14 2 PPM (delen per mil joen) drins za! bevatten. Shell- technici menen dat het nooit mer zal zijn dan een half (0,5) PPM, wat de EEG-norm is. Rotterdam is zeer gepikeerd over het feit dat Shell in het langdurige vooroverleg tussen bedrijf, rijk en gemeente tot mei van dit jaar de indruk heeft gewekt het overblijvende slib direkt na ingebruikname van de installatie te kunnen verwerken. Bij de ingebruikstelling van de met rijkssteun gebouwde zuiveringsinstallatie door mi nister dr. P. Winsemius op 7 juni, bleek echter dat de laat ste trap in de afvalverwerking, voor het hardnekkigste gif, pas in 1984 kan worden ontwikkeld. •Y V X v v.xv<v t ROTTERDAM Het laatste badhuis in Rotter dam Zuid ia gisteravond ge kraakt. Bewoners en de be wonersorganisatie van de Afrikaanderwijk (BOA) for ceerden het deurslot van het gemeentelijke badhuis aan de Martinus Steijnstraat en namen daarna een protest- bad. Een groepje van vijf binnen in een ligbad en een groep buiten in de ouderwet se zinken teil. Gewassen werd er ook, in zwembroek uiteraard, aan een speciaal meegebracht keukenblok. Een exploitatietekort van 135.000 gulden en de terug loop van het bezoekersaan tal vormen de reden van de sluiting. Maar het badhuis, dat door de bewoners van de Afrikaanderwijk en de. Bloemhof wordt gebruikt, kan volgens hen nog lang niet worden gemist. Zeker de schuld van de gemeente. „Op geen enkele wijze is het badhuis in de publiciteit gebracht. Mede ook door de ligging onder het schoolge bouw wisten nieuwkomers In de wijk niet eens dat het badhuis bestond. Het alter natief. baden in het zwem bad aan de Jacominastraat is niet acceptabel," zeggen niet voordat in elke woning een behoorlijke badgelegen heid zal zijn aangelegd. De terugloop van het be zoekersaantal, 180 personen per week, is volgens de BOA de bewoners. Er zijn daar slechts twee afsluitbare douches, één voor de dames en één voor de heren. Bovendien is er geen personeel om de dou- ches schoon te maken na elk gebruik. In een boze brief aan B. en W. hebben de bewoners ge steld dat alle gemeentewo ningen die niet binnen de twee jaar worden gereno veerd of gesloopt worden, moeten worden voorzien van een douche. De definitieve sluiting van het laatste en nog in goede staat verkerende badhuis van Zuid mag pas plaatsvin den nadat elke woning een douche heeft gekregen," zeggen de badhuiskrakers. (Varf een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Haagse ziekenfonds Azivo zal bij de justitie aangifte doen van ver duistering door twee van zijn ex-apothekers, die nu apothe ken in Rotterdam en Schiedam bezitten. De beide apothekers werden vorige week gearres teerd. Ze worden ervan ver dacht voor honderdduizenden guldens aan omzetbonussen in eigen zak te hebben gestoken en deze inkomsten te hebben verzwegen voor de belasting. Azivo zal aangifte doen op verzoek van de officier van Justitie en de Fiscale Inlich tingen- en Opsporingsdienst (FIOD). Vooral als gevolg van ->iK een onderzoek door de FIOD zijn er nieuwe verdenkingen gerezen tegen de beide apothe kers, die al eerder werden op gepakt maar toen van rechts vervolging werden ontslagen omdat er onvoldoende aanwij zingen tegen hen zouden zijn. De Haagse officier van Jus titie mr. Suyver heeft overi gens meegedeeld dat de direc teur van Azivo H. C. vander Hoeven zich dit najaar voor de rechter zal moeten verant woorden. Ook hij wordt ver dacht van verduistering van omzetbonussen. Hij had het be heer over een "zwarte pot" die was ontstaan doordat groot handels in geneesmiddelen de apotheek van Azivo als grote klant kortingen in contant geld gaven. De ziekenfondsdirecteur had een bezwaarschrift ingediend tegen zijn dagvaarding. Dit is OOSTVOORNE Tever geefs hebben drie reddingsbo ten t-n een marinehellcopter de afgelopen nacht een urenlange zoekactie gehouden naar een surfer, die ter hoogte van het Brieise Gat door het getij was afgedreven naar zee. De 23-ja- rige W. Zwama uit Oud-Beijer- land was gisteravond met een 32-jarlge vriend gaan surfen, waarna de ebstroom het twee tal in ernstige moeilijkheden bracht. Zwama's medesurfer redde zich ternauwernood, maar zag zijn vriend afdrij ven. Hij schakelde de red dingsbrigade in. Zwama spoel de vanmorgen om kwart over vijf uitgeput aan op het strand van Goedereede. De student bleek zich met een touw te hebben vastgehouden aan zijn surfplank. HAARLEM De 29-jarige R. S. uit Haarlem heeft bekend na een ruzie zijn stadsgenoot J. Versteeg (29) te hebben neergeschoten. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. De schietpartij vond plaats voor de flat van de vriendin van de verdachte. echter ongegrond verklaard. Het bestuur van Azivo heeft in een verklaring gezegd erop te vertrouwen dat de arrestatie van de beide ex-apothekers de zaak tegen Van der Hoeven in een heel ander licht zal plaat sen. Een van de apothekers heeft steeds volgehouden dat hij alle omzetbonussen aan Van der Hoeven zou hebben af gedragen. Officier van Justitie mr. Suyver meent dat de arresta tie van de apothekers echter los staat van de zaak tegen de ziekenfondsdirecteur. Het gaat om mogelijke fraude in twee perioden, die elkaar slechts ge deeltelijk overlappen, zegt mr. Suyver. ROTTERDAM Op het Kruisplein hebben rechercheurs gister avond twee mannen aan gehouden, die met een derde kornuit kort daa- voor een 44-jarige F, terdamse vrouw in lijn hadden beroofd. IX 20-jarige V. C. B. en de 25-jarige W. H. C. bleken bij hun aanhouding een gouden tientje, een giro pas en negentig gulden bij zich te hebben, die zij uit de handtas van de Rotterdamse hadden ge stolen. De mannen kon den worden aangehou den op aanwijzingen van getuigen, die de overval in de tram hadden ge zien. De derde mededa der is ontkomen. ROTTERDAM Booy Clean moet betalen voor de schoonmaak van de sterk ver vuilde Geulhaven. Ook moet het afgelopen zijn met de soe pele behandeling van dit be drijf door B. en W. van Rotter dam en andere instanties. Ju risten van de gemeente onder zoeken nu of Booy via de rech ter aansprakelijk kan worden gesteld. Deze standpunten namen de raadscommissies voor Haven en Economische Ontwikkeling en voor Milieuzaken gisteren in. Dc leden concludeerden unaniem, dat Booy door zijn wijze van werken in de afgelo pen jaren alle vertrouwen heeft verloren. Wethouder Den Dunnen zei nooit meer iets met Booy te willen doen als er geen con structie z' u worden gevonden waarin Rotterdam zelf direct' invloed kan uitoefenen. -finumg.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1