Duitse kunst in Stedelijk Volksbank in nieuw pand Negen vierkante kilometer bedrijfsruimte voorhanden b mm a Kleuters spelen in hal Gorissen nieuwe gemeente secretaris Wegwijzer diversen btóseopist DE VERBAZINGWEKKENDE MAZDA323.VA.14.995r Sch ill vandaag en mórgen ROTTERDAM EN OMGEVING 'Z. C/ffi,I' SCHIjSDAM Rijksscholengemeenschap Schravenlant doet mee aan een computer-experi ment waarbij leerlingen leren omgaan met een voudige computers. Dit nieuwe vak "burgerinfor- matica" zal in het nieuwe schooljaar op honderd instellingen van het voortgezet onderwijs worden geïntroduceerd. llfc ll®m:ir JP illliiMk-w-v JU* IsvVjBSSI 'Popelen' mk Een nieuwe auto kopen is in feite kinderspel. Want als u tussen de vijftien en twintig mille zoekt, dan komt de Mazda 323 beslist op uw verlanglijstje voor. Vergelijkt u de strakke aërodynamische vorm, het onovertroffen comfort, de hoge mo torprestaties en het gunstige brandstofverbruik gerust met andere auto's in dezelfde klasse. En luister ook eens naar de positieve ervaringen van Mazda 323 rijders in uw omgeving. Men zal u al snel enthousiast maken over de spor tieve wegligging en de vlotte handelbaarheid. Het zit 'm allemaal in de verbazing wekkende techniek van Mazda. Waarvan de zelfcorrigerende stuurinrichting, de probleem loze voorwielaandrijving en Mazda's TTL (Twin Trapezoidal Link) systeem de mooiste voorbeelden zijn die u zich maar kunt indenken. Wij nodigen u bij deze uit voor een proefrit. En natuurlijk komt u niet alleen. Want per slot van rekening zoekt u een gezinswagen, waarmee ook de achterban uit de voeten kan. Op dat punt zou de grote achterdeur van de Mazda 323 drie- of vijfdeurs Hatchback wel eens van doorslaggevend belang kunnen zijn. Kinderwagen, kinderfiets, kampeeruitrusting. er is plaats voor alles en voor iedereen. Afleveringskosten f360,-. Prijzen incl. BTW. Wijzigingen voorbehouden. MEER AUTO. MINDER ZORGEN. Noordmolenstraat 17-20 Schiedam Tel. 265607 Ni HET VRIJE VOLK schiedar i t DONDERDAG 14 JUU1983 Een van de 118 werk stukken uit het kunstbe zit van de stad Essiin- gen. SCHIEDAM Het museum personeel is er trots op een deel van de grafiekverzame ling van Schiedams partner- stad Essiingen am Neckar in huis te hebben. De 118 kunst werken die dit Duitse stadje bereidwillig in bruikleen gaf, waren gisteravond voor het eerst te zien. Alle schilderijen, tekeningen en grafieken zijn heelhuids aangekomen, alleen zaten ze onder de stof. De uitwisselingstentoonstel ling is de tweede in een serie om meer bekendheid te geven aan de steden waarmee Schie dam een partnerschap is aan gegaan. Eerder konden Schie dammers kennis maken met kleine archeologische vond sten gedaan in de Franse part- nerstad Vienne, De expositie uit Essiingen geeft een beeld van de ver schillende stromingen in de beeldende kunst vanaf het Duitse expressionisme tot he den. Na een kennismaking met de stad Essiingen door middel van een serie tekeningen en grafiek met stadsgezichten in het trappenhuis, zijn in de klei ne voorzaal grafische bladen van Duitse expressionisten te zien. In de grote bovenzaal han gen schilderijen en grafieken van internationaal bekende SCHIEDAM De kleuters van de Sint Gabriëlschooi trek ken definitief in bij de Domini- cus Savioschool aan de Dr. Schaepmansingel. Het school gebouw van de kleuters werd anderhalf jaar geleden totaal verwoest door een felle uit slaande brand. De lagere school bood toen gastvrij on derdak aan. De gezamenlijke huisvesting van kleuters en lagere school- leerilngen is nu erg krap. Daarom moet aan de school voor 537.000 gulden verbouwd worden. Het wachten is op goedkeuring van het krediet dat de gemeente heeft ver strekt. Gedeputeerde Staten moeten hun fiat nog geven. De kleuters beschikken niet over een speellokaal en moe ten zich in de hal van de school zien te vermaken wat voor de overige leerlingen overlast geeft. Ook heeft de school nog geen kleutertoilet en geen apart spreekkamertje voor ouderbezoek. Verder is de hoofdingang een beetje krap. Schoolhoofd Th. Wiegman vermoedt dat de verbouwing na de vakantie pas begint. „We willen het lesprogramma tij dens de verbouwing gewoon door laten gaan. Ik denk dat het wel zal lukken. We hopen alleen dat GS haast maakt met het krediet. Want alles bij el kaar bevolken er nu 164 kinde ren ons gebouw. We benutten elke vierkante meter. Alles zit vol en is in gebruik." SCHIEDAM De Dordtse griffier mr. A. G. H. Gorissen volgt gemeentesecretaris mr. M. J. Blok op. Hij zal dinsdag 19 juli in een speciale raads vergadering worden benoemd. Maarten Blok stopt op 1 de cember met zijn werk. Hij maakt gebruik van de VUT-re- geling. Zijn opvolger is 39 jaar, gehuwd en heeft twee kinde ren. De nieuwe gemeentesecreta ris is geboren in Maastricht en werkt sinds 1 januari 1978 als arrondissementsgriffier bij de rechtbank in Dordrecht Daar voor was hij directiesecretaris bij een architectenen stede bouwkundig adviesbureau en bij een bouwonderneming. De benoeming gaat met in gang van 1 deoember. De keu ze van het college om Gorissen uit de kandidaten te kiezen is eergisteren beklonken in de commissie Algemene en Be stuurlijke Zaken. Tijdens de raadsvergadering zal tevens aan mr. Blok eervol ontslag worden verleend. kunstenaars. Het meeste werk komt uit het museum Galerie der Stadt Essiingen. Deze ex positie duurt tot 15 augustus. T Sc. ir avenlant maakt werk van committer Van een onzer verslaggeefsters Schravenlant, een school voor HAVO en Atheneum is er vreselijk blij mee dat het Mi nisterie van Onderwijs ook hun school heeft uitgekozen. "We werken al twee jaar met computers. We hadden daar om ook goede hoop dat we voor het experiment in aan merking zouden komen, maar toen we hoorden dat zich 750 scholen hadden aangemeld, hebben we hem toch even ge knepen," vertelt rector R. van de Meyden. Voor de proef krijgt de school acht computers in bruikleen. Was het computer- onderwijs op de school tot nog toe voorbehouden aan een se lect groepje wis- en natuurkun- deleerllngen, In september krijgt iedereen dit vak. De scholieren krijgen niet alleen les in techniek, maar ook de maatschappelijke ge volgen van de computers, chips, en micro-processors worden onder de aandacht ge bracht." Het wordt breed opge zet," zegt van de Meyden. Acht leraren gaan er in de klassen mee aan het werk." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De Centrale Volksbank heeft een nieuw kantoor. De nauw met de Ka tholieke Volksbond verweven bankinstelling heeft het ka mertje in gebouw Arcade inge ruild voor een luxueus pand aan de Lange Haven 90 a. Wet houder Cor van Tilborg ver richtte gisteren de openings handeling. Hij onthulde een klokkenspel. Een cadeau van de bank voor drumband Am- brosius die bezig is zichzelf te vernieuwen in een showband. Het draagbare klokkenspel dat tien kilo weegt en de muzikan ten om het middel dragen Is alvast een voorproefje. De Centrale Volksbank is volgens wethouder Cor van Tilborg niet erg bekend. De wethouder had tenminste bij zijn ambtenaren op de afdeling Financiën niet kunnen ontdek ken wat voor bank het nu pre cies was. "Dit nieuwe pand Is een prima startpunt om meer aan de weg te timmeren," zei hij in zijn toespraak. "Dankzij de vakbeweging krijgen de klanten hier een andere behan deling dan bij de commerciële banken. Ik hoop dat het per soonlijk contact altijd zal blij- vea" 'se' - J-x' O; li V- 1 „Ik zal u even laten horen hoe zo'n klokkenspel klinkt," zei voorzitter F. de Groot van drumband Ambrosius. De drumband kreeg van de Centrale Volksbank dit ca deau ter gelegenheid van het nieuwe bankkantoor dat wethouder C. van Tilborg had geopend SCHIEDAM Bedrijven of kantoren die in Schiedam on derdak zoeken, kunnen vol gend jaar terecht in dit be- drijfahallencomplex in de 's Gravelandse polder. De eer ste paal voor een nieuw gigan tisch groot kantoren- en bedrij vencomplex is gisteren de grond ingeslagen door wethou der Reinier Scheeres. Het bouwproject van het Al gemeen Burgerlijk Pensioen fonds ABP uit Heerlen wordt 9.300 vierkante meter groot en biedt onderdak aan zowel klei ne, middelgrote als grote on dernemingen. Dit zogenaamde multo functionele bedrijfshal- lencomplex verrijst aan de Ca- land- hoek Koolhoven- en Fok kerstraat, direct bij rijksweg 20. Nog voor de oplevering Is al een bedrijfshal verhuurd aan een bedrijf waar zestig men sen werk kunnen vinden. Ver wacht wordt dat het bedrljfs- complex uiteindelijk aan twee honderd menseft werkgelegen heid zal bieden. De eerste 6400 vierkante meter bedrijfsruim te zullen In februari 1984 wor den opgeleverd. Beheerder R. Heilmann vond het nieuwe kantoor een hele verbetering. "We ruilen 83 jaar inwoning op een éénkamerwo ning van gebouw Arcade in, voor een vijfkamerwoning van alle gemakken voorzien. Ik ben blij dat het weer de Lange Ha ven is geworden. Voor onze spaarders een vertrouwd punt." De Volksbank moest verhui zen omdat de Katholieke Volksbond het markante ver enigingsgebouw aan de Lange Haven heeft verkocht. Het nieuwe kantoor is nu elke dag geopend. Ook op zaterdag van .tien tot vier uur. In de wijk Groenoord is nog een bijkantoor waar klanten op zaterdagmorgen van tien tot twaalf terecht kunnen. Door de ruimere openingstijden in het nieuwe kantoor zijn de andere vier wljkztttingen opgeheven. Om kinderen weg-wljs te maken in de mogelijkheden van de computer wordt in ge schiedenis, aardrijkskunde-, Nederlandse-, Duitse-, Franse en wis- en natuurkunde lessen gepraat en gewerkt met deze apparaten. "Bij aardrijkskun de gaan we de statistische ge gevens over de weersgesteld heid verwerken in de compu ter en bij geschiedenis praten we over de industriële gevol gen van de technische vooruit gang. Uiteraard zuilen we ook zelf computerprogramma's in elkaar zetten. En omdat het ook gaat om de praktische kant zullenleerlingen de in ventaris van'een bibliotheek in computertaal overzetten." Het is nog maar een greep uit de vele onderdelen van het vak "burgerinformatica". Het vak zal in september in alle derde klassen worden gegeven. In acht vakken worden er we kelijks tien lesuren aan be steed. De computers worden opge steld In een apart lokaal. De leerlingen mogen daar vrij in en uit lopen en gebruik van maken. De ervaring van Schravenlant is dat de meeste kinderen staan te popelen om met de computers aan de slag te gaan. Toch zijn er ook leer lingen die worden afgeschrikt door de technische kant van deze apparaten. Om die reden wordt burgerinformatica ook in alle vakken.geïntegreerd. De bevindingen van Schra venlant zullen na twee jaar sa men met de honderd scholen waar het experiment eveneens van start gaat, op een grote hoop worden gegooid. De be doeling is om het vak informa tica daarna op alle scholen door te voeren. Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16) 2, 7.15 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: Sop hie's Choice (16) 2 en 8.15 uur Calypso 1, tel. 131855. Flash- dance (a.l.) 2. 7 en 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Bud deelt doffe dreunen uit (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Koningin van het liefdesspel do. t/m ma: (18) 12.15. 1.45, 3.15,4.45, 6.15, 7.45 en 9.15 uur. Cineac AD (Beurs), tel 138082 Octopussy 12) 2, 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Kentucky Fried Movie (16) dag. 7 en 9.30 uur Teken films (a.l.) dag. 2 uur Cinerama 1, tel. 115300: Blue Thunder (12) 1.45, 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Cinerama 3, tel. 115300: Toot- sie (a.l.) 1.45. 6.45 en 9.15 uur Cinerama 4, tel. 115300: An officier and a gentleman (a.l.) 6.45 en 9.30 uur, vr. ook 1.45 uur Cinerama 5, tel. 115300: 48 hours (16) 2, 6.45 en 9.15 uur Corso. tel. 121110: Hot bub- blegum in het leger (16) 2, 7 en 9.30 uur Kriterion. tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumiera 1, tel 117755: Heidi (a.l.) 2 en 4.30 uur Bad Boys (16) 7 en 9.30 uur Lumiere 2, tel. 117755: Star wars en The empire strickes back (a.l.) 1.45 en 7 uur. Lumiere 3, fel. 117755: Lone Wolf McQuade (12) 1.45, 6.45 I en 9.15 uur Lumiere 4, tel. 117755: Bad Boys (16) 1.45 uur, Heidi (a.l.) 6.45 en 9.15 uur Luxor, tel. 138326: Raidersol fhe lost ark (16) 2, 7 en 9.30 uur Metro 1, tel. 844393: Firebird tornado (a.l.) vr. za. zo. 7 en 9.30 uur. Metro 2, tel. B44393: Flying High II (a.l.) do 8 uur vr. 7 en 9.30 uur Rex, tel. 772793: Het pornohu welijk (18) 10—23 uur Thalia, tel. 111555: Octopussy (12) 2, 6.45 en 9.30 uur Tivoli, Hellevoetsluis, tel. 01883-12608: De lift (16) 19 uur, First Blood (12) 21.30 uur. Museum Boymans van Beu- ningen, tel. 360500: Film in Boymans: "Dada en surrealis me". do 20.15 uur. Stadhuisplein: Elk Grove Highschool Jazzband - jeugd- jazzband uit Amerika, vr. 13.00-14.00 uur Zwembad "Dol-fijn", Maas sluis: Zwemvierdaagse, do. 18.00 uur Drugslijn, 010767595: infor matielijn drugs en alcohol, 20—23 uur. TIMMERKAMP Het tlmmerkamp op het Hoofdplein in Zuid is vanaf maandag 18 juli el ke dag geopend. De opening op maandag om 13.00 uur gaat gepaard met muziek, ballon nen oplaten en de ingebruikneming- van de fletscross- baan. Op dinsdag DE ACHTERBAN 323 HATCHBACK DX Landman en donderdag wordt er gedurende zes weken iets spe- ciaals gedaan. Dinsdag 19 juli kunnen kinderen hutten bouwen, verven en naam bordjes maken. Donderdag 21 juli staan er vlaggen maken op het pro gramma. Openings tijden: op maan dag, woensdag en vrijdag van 13.00 tot 16.00 uur en op dinsdag en donder-, dag van half twaalf tot vier. Toegang gratis. CONCERT In het NCRV-pro- gramma Muziek In de Vrije Tijd is van avond het in ge bouw De Ark opge nomen concert van Orpheus en vier buitenlandse koren te horen. Delen uit het concert worden, tussen 19,00 en 20.00 uur op Hil versum 1 uitgezon den. KLAVERJASSEN In dienstencentrum - De Woudhoek aan het Heyermansplan. kunt u meedoen aan een zomerkla- verjasconcours. Speetdata: maan- dag 18 juli en op donderdag 21 juli - van 13.30 tot 16.30, uur. Het inschrijf- geld is vijf gulden. Inschrijven aan de - zaal. ZOMERBRIDGE In de bovenzaal van sporthal Mar- griet is een weke- lijkse bridge-instuif., Speeldata maan- 7 dag 18 en 25 juli, 1„ 8, 15 en 22 augus tus. 's Avonds om 19.45 uur. Het in schrijfgeld is /2,50.>p BOUWSPEEL- t PLAATS De bouwspeel plaats In Noord bij "s wijkcentrum De i Blauwe Brug is vanaf maandag et- ke dag open van tien tot vijf uur en j op zaterdag van tien tot vier uur. Kinderen kunnen er j hutten bouwen, vuurtje stoken, bar- bequen, poffertjes bakken, soep ma- I ken en nog veel i meer. Toegang een j kwartje. Gereed- j schap wordt gratis i ter beschikking ge- j steld. JEUGDLAND Het vakantiefestijn voor de school jeugd begint maan dag bij het Stad- serf in het centrum.J Op deze openings-"" dag zijn er vanaf elf uur veel attracties waaronder een groot waterspekta kel, poppenkast, draaimolen, home- trainwedstrijd, di verse kinderspelen, bloemschikken, en ballonnen oplaten. Toegang gratis. (V 1 4ui ieg Mr baj iVai SfN 0V( om koj yai doe ges pel h: Bei me 'jt

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2