Oefenen voor later 'Goedkope groente compenseert staangeld' 't tweede honk 4 m Boemerang-dag in Beatrixpark wordt uitgezonden op radio 'i Zwembad later open door Rein Iwolters Verbruikers kalender stimuleert zuinigheid diversen m m i I vandaag en mórgen mmmmsmmmmmm m 9SêêÊÊʧiëi .MMp (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM Winkeliers in Oost hebben het moeilijk. In de winkel- en bedrijvenkrant van de projectgroep stadsvernieuwing staat dat het win kelbestand in Oost in vijftien jaar met de helft is teruggelopen. Het aantal buurtwinkels zelf met twee-derde. PPiS Vernielzucht Mariika Lodeji, dochter Mandy en de kortharige tekkels genieten van dé weldadi ge rust op de Bergsehoeve. Peulen Sch ROTTERDAM EN OMQEVINQ mM; m Siep en Han ny Bottema peulen op hun gemak doperwten. „Door veel bij de boeren in de omge ving te ko pen, verdie nen wij een stuk van het staangeld te rug. Boven dien weet je wal je koopt, want vaak wordt het geoogst waar je bij staat." Sjoerd en Roeli Seip en hond Mushkey in hun fraaie campingtuin: „We zijn in Spijkenisse wonende Gro ningers die recreëren in Brabant." j K. HET VRIJE VOLK schiedam srifv:- i «"''.'l, Lx. -...: Veel buurtwinkels al over de kop De kruideniers op de hoek ondervinden sterke concurren tie van de binnenstad. Ook de 's Gravelandseweg en Franse laan trekken klanten uit Oost. Behalve de concurrentie van buitenaf, wordt de oorzaak ge weten aan de zwakke winkel structuur in de wijk zelf, het achteruitlopend inwonertal vanwege renovatie en nieuw bouw en verlies aan koop kracht. Op dit moment ligt er voor de in nood verkerende midden standers een economisch over levingsplan klaar. Zij kunnen ondersteunings-subsidies voor de omzetverliezen krijgen. De ze nieuwe subsidieregeling kan pas in werking treden als het economisch plan is goedge keurd. Over dit plan wordt morgenavond vergaderd. De ondernemers kunnen vanaf acht uur in het Oude Stadhuis over de voorstellen praten. In het economisch plan staat omschreven welke straten het meest geschikt zijn als winkel gebied, en welke branche-soor ten er tenminste vertegen woordigd moeten zijn. Voor de wijk oost zijn de drie in de wijk aanwezige winkelgebie den een goede uitgangspositie. Dat zijn het Van 't Hoffplein, 's uravésandestraat. Singel en Lorentzlaan en Lorentzplein. Een verbetering van het aan bod, en betere presentatie als winkelstraat wordt noodzake lijk geacht. Het is overigens niet de be doeling om winkels te laten verdwijnen. Bedrijven en win kels die tussen woningen in een straat zitten, die weinig verkeer aantrekken en ook verder geen hinder geven, kun nen gewoon blijven zitten. Wel kan het betekenen dat een aan tal niet voor een financiële steun in aanmerking komt. Het economisch plan voluit genoemd Gewenste Ruimtelijk Economische Structuur (GRES) geeft ondernemers een instandhoudings-subsidie, een verplaatsings-subsidie of een eenmalige uitkering bij be drijfsbeëindiging. De steun moet worden aan gevraagd bij de gemeente met een adviesrapport van het Re gionaal Dienstverleningscen trum Kleinbedrijf. Het geldt voor winkels met niet meer dan 25 personeelsleden en voor bedrijven is het maximum vijftig. Na de bijeenkomst van 19 ju li is er tot 15 augustus gelegen heid schriftelijk te reageren. Plan is om uiterlijk 1984 de subsidiemogelijkheid in te la ten gaan. Het geldt voor vijf jaar. De schooljeugd kan zich de ko mende weken naar hartelust uitleven op de timmerkampen in Noord en Zuid. Hier is genoeg materiaal voor handen om de kleine doe-het-zeU vers een opstapje naar het „grotere werk" te geven. Jong geleerd, oud gedaan. En wie nu alvast handig leert om te gaan met een hamer, kan later ook in eigen woning klussen. De tim merkampen zijn elke dag geopend. Met het oog op de schoolvakantie zijn er bovendien speciale activitei ten „Ik ben erg op rust gesteld. Bovendien houd ik van bossen en die zijn hier in overvloed. Je hoelt de weg maar over te steken en je staat midden in de natuur. Nee, voor mij geen zee. Dat heb ik wel gezien." Mariika Lodeji (37) probeert onder een afdak van haar cha let enige verkoeling te vinden. Onderwijl aait ze bij toerbeurt haar ruwharige tekkels Ounty en Daisy. Dochter Mandy (3) wentelt zich in een minibadje. „Wij zitten hier het hele jaar", zegt de in Spijkenisse- -Groenewoud wonende Marii ka. „Ach, we hebben alle ge makken bij de hand. Eigen lijk zou ik nergens anders willen staan, al moet ik wel bekennen dat ik geen vergelij king met een andere camping kan maken, simpelweg door dat we nog nooit ergens an ders hebben gestaan. Ik vind het hier een fijne en vooral rustige camping. Ideaal, een andere uitdrukking heb ik er niet voor, en bovendien be taalbaar." Fotograaf John de Pater en ik troffen Mariika en Mandy vorige week dinsdag in een tropische hitte op camping de Bergsehoeve onder de rook van Bergen op Zoom. Het eni ge storende clement was het gedaver van langsdenderende treinen op het traject tussen Roosendaal en Vlissingen. De rails lopen direct langs het recreatiecentrum en voor wie dat niet gewend is geeft het telkens weer een schrikeffect. „Wij horen dat niet meer", zegt mevrouw Koopman (59) uit Den Haag. Met haar Duit se schoondochter rust ze even uit van de vermoeienissen die het opruimen van de kasten in de caravan hebben veroor zaakt. „Het werk moet doorgaan, ondanks de hitte. Ik ben het hele seizoen op de camping. Tien jaar sta ik hier alweer. Het gaat mij om de rust. De zee hoeft voor mij niet zo no dig: daar woon ik vlak bij. Al die mensen op een kluitje aan het strand. Brr, ik moet er niet aan denken. Néé, niks voor mij. Ik breng de dagen door met werken in de tuin of bezoeken aan mijn familie in de omge ving. Ik ben hier geboren en getogen. Financieel kan ik het opbrengen doordat mij zoon en schoondochter meebetalen. Voor ons is het een geschikte camping. Voer kinderen is hier totaa! niks te beleven." Campingbeheerder Jaap Koster (45) en zijn vrouw Me- rie (29) hadden dat eerder op de dag ook al aangehaald. Jaap Koster: „We hadden hier voldoende speelmogeüjk- heden voor de jeugd. Maar helaas, de kinderen munten uit in het slopen. Vorig jaar nog heb ik klimnetten aange bracht, In korte tijd waren die kapot gesneden. Er was hier een klein zwembadje, maar ook dat sneuvelde. In de loods heb ik allerlei spelmateriaal staan, maar niemand die er gebruik van maakt. Jammer, maar zo ligt het nu eenmaal." Merie vult aan: „Met regel maat vinden hier wel centrale activiteiten plaats. Laatst hebben we nog een barbecue gehouden en dat is grandioos aangeslagen. Men verwijt ons weieens dat hier weinig te be leven valt, maar ik denk dat die klacht voortvloeit uit een brokje luiheid van de kam peerders zelf. De klagers gaan er volgens ons vanuit dat zij vermaakt moeten wor den en dat gaat helaas in veel gevallen niet op. Aan de ande re kant hebben wij een fijne en vooral schone camping, waar iedere kampeerder zich binnen de huisregels kan uit leven." Tevreden met de rust op de Bergsehoeve is het echtpaar Arie en Janna van Roon uit Puttershoek. „We zijn buren van Keessie Verkerk", ver welkomt Janna ons. „Die knul heeft het indertijd toch maar mooi gemaakt, hè", lacht ze trots. Haar man: „lk ben een ge pensioneerd metaaldraaier. We hebben het op deze cam ping prima naar ons zin. Die rust. hè. Geweldig gewoon. We staan hier nu zo'n jaar of zes. Thuis wonen we ook rus tig, maar hier is het net even anders." Vrouw Janna: „We houden van de bossen. De waterkant vinden wij niks, ook al niet omdat we geen slag kunnen zwemmen." Jan Lankhuyzen (26) en zijn vrouw Trudy (24) bren gen een bezoek aan het echt paar Van Roon. „We zijn oud-, collega's en verstevigen van daag onze vriendschaps band", verklaart Jan. Hij zegt te wonen in 's Gravenndeel. „Vandaag hebben wij dus het ene agrarische gebied geruild voor een ander." Verderop peulen Siep en Hanny Bottema doperwten. „Ze zijn nu stikgoedkoop: 1,50 voor een kilo. Bij de boe ren in de omgeving zijn trou wens alle groenten, fruit en melk goedkoop. Wat je aan staangeld kwijt bent, verdien je weer voor een deel terug", lacht de Viaardinger. „Vroeger trokken we met de tent door West-Europa, maar daar hebben we een jaar of zes terug een punt achter gezet met de aankoop van deze caravan. Je wordt MAANDAG 18 JUU 1883 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De stichting Lokale Omroep Boemerang houdt zondag 31 juli een radio dag in het Beatrixpark waar van eigen-gemaakte opnames op 3 augustus worden uitge zonden door de VARA. Boeme rang is door het VARA-team Luchtruim benaderd om een twintig minuten durend pro gramma over Schiedam te maken. Het Beatrixparkfeest van 13.00 tot 18.00 uur wordt een gevarieerd evenement met een kwis over Schiedam, een pre sentatie van Schiedams talent, wedstrijden en info-markt over verenigingen. "We willen er een echt fami liefeest van maken," zegt Ma thijs Rorije van Boemerang. "Immers een lokale omroep is ook een gebeuren voor het hele gezin." Eerder al was Boemerang een uur te horen bij Veronica. "We hebben op deze VOO-ult- zending veei kritiek gekregen. Luisteraars vonden dat onder werpen teveel op de band wa ren gezet en te kort duurden. Daarom hebben we nu gekozen voor een feest waarvan live opnames worden gemaakt. Niets staat nu van tevoren vast waardoor er verrassende wendingen kunnen optreden." Tijdens het feest rond het pannekoekhuis, kunnen Schie dammers het tegen elkaar op nemen in hun kennis over de stad. Wie hieraan wil meedoen kan zich tevoren aanmelden (Boemerang, Postbus 4030, 3102 GA Schiedam) of in het park. De talentenjacht hangt af van het aantal deelnemers. "Het feest valt precies in va- kantietijd en veel mensen zijn weg," zegt Rorije. "Als er zich te weinig mensen opgeven, maken we er een presentatie van Schiedams talent van." Een van de wedstrijd-elemen ten die dag is een Boemerang- gooi- wedstrijd, "We willen on ze naam ook eer aandoen." De uitzending is op woens dagochtend 3 augustus van 10.03 tot 10.23 uur. Hij komt in plaats van de schoolradio. De VARA benut de zomerstop om initiatiefnemers die ijveren voor een iokaie omroep zich te laten presenteren. Het Stichtingbestuur van Boemerang heeft inmiddels de statuten herzien. Na de vakan tie is er een bijeenkomst met alle verenigingen om te komen tot een representatieve omroep die alle stromingen in Schie dam vertegenwoordigt. SCHIEDAM De verbrui kerskalender van de Nutsbe drijven waarop iedere maand het gas- en waterverbruik kan worden aangetekend, stimu leert de zuinigheid. De Open bare Nutsbedrijven versprei den anderhalf jaar geleden zo'n verbruikerskalender huis- aan-huis. Uit de resultaten van een onderzoek blijkt dat het maandelijks bijhouden van het verbruik de consument kriti scher maakt. Hij gaat zorgvuldiger om met het gas- en electriciteits- verbruik. Opvallend is dat vooral bewoners van geïsoleer de woningen de kalender ge bruiken. Zij gaan met de zelf- registratie na of de kosten van woningisolatie opwegen tegen de bereikte besparingen. Het onderzoek van de Nuts bedrijven maakte deei uit van een landelijk onderzoek dat in opdracht van het Ministerie van Economische Zaken is ge houden. Daarbij werd bekeken welke voorlichtingsmethode het effectiefste was: de kalen der, voorlichting of het zenden van een maandelijkse ver- bruiksnota. De algemene conclusie is dat praktische tips over energiebe sparingen leiden tot verminde ring van het gasverbruik met drie tot vier percent. Het ge ven van schriftelijke voorlich ting is het goedkoopste. Het le vert bovendien net zoveel be sparingen op als persoonlijke informatieoverdracht. Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16) 2, 7.15 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: So phie's Choice (16) 2 en 8 15 uur Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Calypao2, tel. 131855: Merry Christmas mr. Lawrence (16) 1.45 6.45 en 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Bud deelt doffe dreunen uit (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: Koningin van het liefdesspel (18) 12.15, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15, 7.45 en 9.15 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2, 6.45 en 9.30 uur, zo: 1.15, 4, 6.45 en 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Kentucky Fried Movie (16) dag. beh. ma en wo. 7 en 9.30 uur Tekenfilms (a.l.) dag. 2 uur Cinerama 1, tel. 115300: Blue Thunder (12) 1.45, 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Toot- sie (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 u. Cinerama 4, lel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.) 6 en 9.30 uur, di ook 1.45 uur Cinerama 5, tel. 115300:48 hours (16) 2, 6.45 en 9.15 uur Corso, tel. 121110: Hoi bub- blegum in het leger (16) 2 7 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumióre 1, tel. 117755: Heidi (a.l.) 2 en 4.30 uur Bad Bovs (16) 7 en 9.30 uur Lumière 2, tel. 117755: Star- wars en The empire strikes back (a.l.) 1.45 en 7 uur - Lumière 3, tel. 117755: Lone Wolf McQuade (12) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Lumière 4, tel. 117755: Bad Boys (16) 1.45 uur Heidi (all, 6.45 en 9.15 uur Luxor, tel. 138326: Raiders of! the lost ark (16) 2, 7 en 9.30 uur Metro 2, tel. 844393: Flying High II (a.l.) 8 uur 2 R$x, tel. 772793: Het pornohu welijk (18) 10-23 uur J Thalia, tel. 111555: Octopussy (12)2, 6.45 en 9.30 uur Spijkenisse Euro, tel. 01880- 24144, zaal 1: Hot Bubblegum in het leger (16) 1.30. 6.45 en 9.15 uur zaal 2: Octopussy (12) 1.30, 6.30 en 9.15 uur zaal 3: Race door het stof (al, 6.45 en 9.15 uur Hellevoetsluis Tivoli, tel. 01883- 12608: De lift (16) 21.30 uur. First Blood (12) 19 uur r Ahoy', tel. 812122: Jeugdland, dagelijks 09.30-16.30 uur Zuiderpark en Eemhal Ahoy: Sportinstuif, dagelijks 09.30-16.30 uur. Drugslijn, 010 - 767595: infor matielijn drugs en alcohol, 20-23 uur. SCHIEDAM De openingstijden van zwembad Zuid zijn met ingang van vandaag veran derd. Het bad gaat tot en met vrijdag 26 augustus elke dag om tien uur open, in plaats van om 7.00 uur. Alleen op zaterdag en zondag kunnen de zwemmers al om negen uur terecht. De openingstijden voor het vrij zwem men zijn als volgt: maandag van 10.00 tot 19.00 en van 20,30 tot 21.45 uur, dinsdag tot en me! vrijdag van 10.00 tot 17.30 uur en van 20.30 tot 21.45 uur. zaterdag vanaf 9.00 tot 14,00 uur en op zondag sluit het bad om 15.00 uur. ,11' .ui'.1)..-•* een dagje ouder en dat gereis breekt ons steeds meer op. Dus ja, je wordt wat voorzich tiger. „Ik moet zeggen dat "deze camping voor ons fantastisch is. Die rust doet ons goed en bovendien wordt de camping uitstekend onderhouden", al dus de 6l-jarige Siep. Joviale gastvrijheid onder vinden uw fotograaf en ver slaggever vervolgens bij Sjoerd en Roelie Seip uit Spij kenisse. „Wat vind ik dat nou leuk. Het Vrije Volk op bezoek. Ik lees die krant al dertig jaar. Göh, dus we komen in de krant?" Sjoerd (52) schuift stoelen bij en serveert koude pils, die we bij wijze van uitzondering accepteren. De hitte is er wel naar om het principe van „niet drinken als je werkt" voor een keer over boord kieperen. „Ik werk als operator bij Esso-Chemie in Rozenburg. Ik heb nu vakantie, de eerste week. Nou, je ziet het: je krijgt wat je toekomt." Roeiie vult aan: „We zijn op de camping als daar maar even tijd voor is. In Spijkenis- se-Waterland hebben we een mooie woning, maar hier heerst werkelijke rust. Die rust is ons met de paplepel in gegoten, want we zijn van oorsprong Groningers. We ko men van Delfzijl. Buiten het werken in de tuin (die er schitterend ver zorgd uitziet) doen we veel aan wandelen of trekken er op de fiets op uit. We vermaken ons wel, nietwaar Mushkey?" Mushkey is een elfjarige lob bes van een cocker-spaniei, die onze aanwezigheid maar vervelend vindt. We hebben hem gestoord in zijn middag slaapje. Bij het afscheid zegt Sjoerd Seip nog: „In september gaan we nog wel een week naar Sauerland, voor de rest kan je ons hier vinden." De Bergsehoeve is een uit zonderlijk rustige camping (behalve de treinen dan) en dat komt mede door de bij zondere wijze waarop het ter rein is ingedeeld. Géén strak ke laantjes, maar frivool aan gelegde stekjes waardoor iedereen 'n ongestoord stukje natuur ter beschikking heeft. „Dat is waarschijnlijk het unieke van onze camping", al dus beheerder Jaap Koster tot besluit. Camping de Bergsehoe ve is gelegen aan de Bergsebaan M op onge veer drie kilometer van het centrum van Bergen op Zoom en is bereikbaar onder tel. 0161/0-40830. Het recreatiecentrum is eigendom van het schoon maakbedrijf Groot-Rot terdam in Rotterdam en heeft een omvang van vijftien hectare. Slechts vijf hectare wordt ge bruikt als standplaats voor 182 caravans. Elk plekje is ongeveer 200 vierkante meter groot. Parkeren geschiedt in de directe nabijheid van de caravan. De hoofdwegen zijn verhard:' de paden tussen de cara vans zijn van gras. Alle caravans zijn aangeslo ten op water, riolering en electra. Voor een jaarplaats (de camping is ook in de win termaanden toeganke lijkbetaalt men f 16SI,-- Toeristenbelasting is in begrepen, doch het ge bruik van electriciteit niet. Het terrein beschikt over een kantine, voetbal veld en een speelveld voor de jeugd. In de di recte omgeving zijn bos sen en een na tuurzwem- bad met ligweiden.' Voorts biedt de omgeving ruime mogelijkheden tot wandelen, fietsen en xoa- terrecreatie. Uitstapjes naar België behoren tof de mogelijkheden. I J I;

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2