schiedam 12 Parkeergarage in binnenstad speel plaats voor jeugd Nieuw- land kan zelf gaan tuinieren Enorm druk bij Jeugdland Geen vondsten ■êk> H Record raads vergadering over nieuwe secretaris Rotterdam krijgt open universiteit Nog plaats in kinderkampen Droomkastelen Bi J ïïm:m Mmmmmsmm. mmmirn Happy Club Sch Plantenbakken Autovrij SCHIEDAM „Wij willen geen steun. Wij willen dat er nü iets ge beurt," zo riep winke lier Van Beenen gister- vond in de vergadering over de toekomst van de winkels in Schiedam Oost. Onderwerp was de zogenaamde Veror dening Steun Bedrijven Stadsvernieuwing (VSBS). Via deze rege ling kunnen onderne mers in het stadsver nieuwingsgebied Oost een overbruggingssub sidie aanvragen, „Aan het Van 't Hoffplein staan vier winkels leeg. Die moeten gevuld worden," vond winkelier Van Beenen gisteren. Het Van 't Hoffplein (foto) is een van de winkelcon centraties. i» la v Het lukt nog net om de shuttle te ra ken tijdens het badmin- ton-spel. Z*-*. WËSËÊi IMÊÊÊmk'i SfclS1^/ De rodeo- fiets. Een nieuw spel- attribuut waar de jeugd geen genoeg van kan krijgen. vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING Diefstallen Singel kwartier '1 HET VRIJE VOLK WOENSDAG 20 JUU1983 SCHIEDAM van de nieuwbouw in de bin nenstad hebben last van balda dige jeugd die in de parkeerga rage autobanden in brand ste ken. De onder de nieuwe hui zen bij de Laan gebouwde ga rage heeft aan de buitenkant ventilatiegaten waar kinderen doorheen kunnen kruipen. Ze voetballen er en gooien steen tjes naar binnen. De garage die wordt beheerd door de woningstichting SSSW ligt er nu nutteloos bij. De SSSW wil niet het risico lopen dat er schadeclaims komen en heeft daarom ook nog geen verhuringen. „Zolang de gara ge niet goed is afgesloten, be ginnen we er niet aan," zegt SSSW-voorzitter Van Tilborg. Plan is om de ventilatiegaten af te sluiten met gaas. Er wordt nog bestudeerd welke methode de beste is om onbe voegden te weren. Bewoners vragen zich af of de ondergrondse garage zijn nut zal hebben. Een van de be woners: „Ik zet mijn auto lie- Bewoners ver in de straat met het risico (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De inwo ners van de Schiedamse wijk Nieuwland kunnen uitkijken naar tuintjes. De dienst Gemeentewerken en het Gemeentelijk Woning- beheer bekijken de moge lijkheid om het openbaar groen te verhuren aan bur gers. In veel Nederlandse ge meenten verhuurt men het openbaar groen in het ka der van de bezuinigingen. In Schiedam worden al ge ruime tijd singeltaluds 'door burgers beheerd. Zo worden er stukjes grond achter de Jan van Zutphen- straat, de Kappeyne van de Coppellolaan en de Kerk straat door particulieren onderhouden. Het ligt in de bedoeling van het Gemeentelijk Wo- nlngbeheer het groen in Nieuwland zoveel mogelijk „van de hand te doen". „De mensen willen het ook zelf', zegt de heer Mol, chef van de afdeling tech nisch beheer. „We gaan nu proberen in gesprekken met de bewoners de be langstelling hiervoor wat uit te breiden." Het gemeentelijk wo- ningbeheer ontvangt per jaar zo'n twee ton van de Inwoners van Nieuwland voor het onderhouden van de tuinen. „Dat is te weinig om aan de wensen van de inwoners te voldoen", con cludeert Mol. Er is echter geen geld om bet onder houd uit te breiden. In Tuindorp Kethel krij gen mensen die in een ge renoveerde woning trekken de tuin er gratis bij. Er wordt voor de grond geen huur gerekend. Het wo- nlngbeheer houdt in de ga ten of de mensen in staat zijn de tuinen op een goede manier te beheren. „We hebben nog geen idee, of we in Nieuwiand huur gaan vragen voor de tuinen", al dus Mol. Ook In Groenoord zal openbaar groen worden verhuurd. Deze tuinen val len onder de Dienst Ge meentewerken. „Het is een idee dat al veel Sanger leeft", zegt de heer Hogeweij van de dienst. „Het is niet naar aanleiding van andere ge meenten." De Brabantse gemeente Tilburg kwam onlangs in het nieuws na dat zij openbaar groen, waaronder ook plantenbak ken, liet beheren door de burgers. „We gaan het stap voor stap invoeren", legt de heer Moi uit. ,-Het is niet zo dat er meteen hele hectares worden verhuurd. Ala Iemand een stukje grond in beheer neemt, krijgt hij daarmee misschien ook zijn buurman enthousiast" De grote vraag Is wel of de plannen arbeidsplaatsen zullen kosten. Bij het Ge meentelijk Woningbeheer zal dat niet het geval zijn omdat deze het werk uitbe steedt. De heer Mol kon niet zeggen of bij de bedrij ven dan direct werknemers zonder werk zouden ko men. van een bon voor foutparke- ren," Het is de eerste onder grondse parkeergarage die in beheer is bij een woningstich ting. Van Tilborg heeft nog geen idee of het gebruikt zal worden. „We hebben een paar aanvragen binnen. In Schie dam is iedereen gewend aan vrij parkeren." Het is niet de enige parkeer garage bij nieuwbouw die na genoeg ieeg staat. Ook onder de nieuwbouw bij de Oranje straat en Nieuwe Haven zijn ondergrondse parkeervoorzie ningen gemaakt. Deze zijn in particulier beheer. In het in dustriegebied 's Gravenlandse- polder staat eveneens bij het nog nagenoeg onverhuurde kantorencomplex Kiaverstede een parkeergarage. In de toekomst wil de ge meente het aantal parkeerga rages verder uitbreiden. Ook bij de nieuwbouw in de Sta tionsstraat in Oost en In de binnenstad rond het Spinhuis pad komen ondergrondse par keerplaatsen. „We verwachten dat het op de lange duur nut heeft," aldus gemeentewoord voerder Bredeveid. „Het is met het oog op toekomstig ruimte gebrek. We zitten nu in een overgangsfase. Het is de be doeling om de binnenstad autovrij te maken. Als het par- keerplan is uitgevoerd ver wacht ik dat er meer gebruik van wordt gemaakt." Een andere overweging om meer parkeergarages aan te leggen is een nieuwe subsidie regeling van het Rijk. Ook Schiedam maakt hiervan ge bruik. De subsidieregeling maakt parkeergarages voorde liger. Voorwaarde daarbij is wel dat er gebouwd wordt met een hoge dichtheid. Het zal de bewoners ƒ36,25 in de maand kosten. x 'st,A frj willen geen steun' „De verordening moet als bijdrage gezien worden, niet als steun. Wij zijn ook niet blij met de woordkeuze," stelde de heer, Roep van de gemeentelij ke afdeling voor Economische Aangelegenheden. Hij gaf in de bijeenkomst een toelichting op de plannen. De winkeliers krijgen zonder meer te maken met een daling van het aantal klanten door de stadsvernieuwing. Nu al kun nen de winkeliers aan die te rugloop merken dat er steed3 minder mensen in Oost wonen. De verordening biedt de onder nemers de mogelijkheid, gedu rende de tijd dat er minder klanten zijn, geld te krijgen omdat zij minder in het laatje krijgen. Daarnaast heeft de gemeen te drie winkelconcentraties aangewezen. Het Van 't Hoff- plein, de Lorentzlaan en de Singel. Winkeliers in andere straten die willen verhuizen naar die lokaties, krijgen een tegemoetkoming in de kosten. Dit geldt ook voor bedrijven die geconcentreerd gaan wor den aan de Overschiesestraat. In de rest van Oost gaat het wonen boven het winkelen. „Door de concentratie kun nen de winkeliers zich sterk maken tegenover de consu ment," vond Roep. De winkels en bedrijven die in aanmer king willen komen voor de 'bij drage' moeten wel eerst langs het Regionaal Dienstverle ningscentrum Kleinbedrijf (RDK). Deze onafhankelijke instantie zal de levensvatbaar heid van de aanvrager bepalen en dit rapporteren aan de ge meente. Daarna wordt bekeken in hoeverre subsidie wordt verleend. „De gemeente moet een ac tiever beleid voeren," vindt be- wonersdeskundige Patrick Boele. „Het is ongeveer het zelfde als met de huursubsidie. De winkeliers kloppen niet aan om financiële steun." Doordat de gemeente, dank zij de lagere contigenterlng, niet snel nieuwe woningen in Oost neer zal kunnen zetten, ziet het er naar uit dat de wijk een tijd lang minder mensen zal bergen. De bijdrage moet ervoor zorgen dat de winke liers deze periode overleven. „Anders hebben we zometeen een heleboel mooie huizen maar geen enkele voorzienig meer," aldus ambtenaar Roep. NIEMAND OP VAKANTIE' :Xr!' ïTs/rfsysjy'/:'.r jyytf'yys'SA F r„/y, va- S 'A/??-' (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM "Hè, jongens, nou geen ruzie maken, maar spelen. Wie is er aan de beurt?" „Ikke, Ikke, Ikke," roe pen de kinderen in koor. De 'juf van Jeugdland grijpt kor daat in en pikt twee kinderen uit die het slagbal-spel mogen leiden. Ze spelen allemaal verschillend slagbal," zegt ze, als hef even rustig is, "elke school geeft namelijk andere spelregels en dat maakt het er voor mij niet gemakkelijker om. Meestal laat ik het een van de kinderen uitleggen en daarna loopt het vanzelf." Het sport- en spelfestijn bij het grasveld aan de Marconi straat liep inderdaad als een- trein en bood een wisselend schouwspel van kinderen die bezig waren met golf, badmin ton, voetballen, skippy-bal, hoepelen, diabolen, frisby gooien, en tal van andere sport- en spelattributen. "Wij hebben een goede start," constateerde ook Jeugd landorganisator Joop van Broekhoven. "Vanmorgen bij de creativiteit In Nieuwland waren er maar liefst 120 kinde ren. Het lijkt wel alsof dit jaar bijna niemand met vakantie is." Ook de eerste dag van Jeugdland was razend druk. Bij elkaar bezochten maandag minstens zevenhonderd kinde ren het Stadserf. "De gemid delde leeftijd wordt ook ho ger," weet Joop. "Ik zie steeds meer knapen van zestien, ze ventien jaar. Waarschijnlijk komt dat door de werkloos heid. Ik vind het prima dat die gasten meedoen. Ze horen er ook bij." Het vakantie-kinderevene ment duurt nog tot 5 augustus. Behalve de slotdag die in het Beatrixpark is, zijn aile activi teiten in de wijken. "Want." zegt Van Broekhoven." Veel kinderen komen hun wijk niet uit, daarom komen we naar hen toe 'met de spelenkara- vaan." SCHIEDAM De nieuwe gemeentesecretaris mr. A. G, H. Gorissen kan aan de slag. Binnen enkele minuten was zijn benoeming tijdens de ver gadering van de gemeenteraad beklonken. Loco-burgemeester Reinier Scheeres stelde vast dat hij zich niet kon heugen ooit zo kort te hebben verga derd. Hij stelde al zes minuten na aanvang vast dat de zesen twintig aanwezige raadsleden akkoord gingen met de keuze van de nieuwe gemeentesecre taris. Het was dan ook een spe ciaal voor de gelegenheid bijeen geroepen raadsvergade ring want eigenlijk heeft ieder raadslid vrij tot september. De Dordtse griffier Gorissen volgt mr. Melis J. Blok op die na 22 jaar heeft gezegd gebruik te willen maken van de VUT-re- geling. De nu 62-jarige ge meentesecretaris vertrekt 1 december. De heer Gorissen heeft rech- n gestudeerd. Hij begon zijn k-opbaan als directiesecretaris bij een architecten- en stede bouwkundig adviesbureau, en werkte daarna in diezelfde functie bij een bouwonderne ming In Schagen. Sinds 1978 is hij in dienst van de rechtbank in Dordrecht als griffier. Zijn benoeming als gemeentesecre taris gaat in op 1 december. Alhambra 1, te!. 330293: De lift (16), 7.45 en 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's Choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.), 7 en 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16), 6.45 en 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Bud deelt doffe dreunen uit (a.l.), 7 en 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: Zes Zweedse meisjes op Ibiza (18), 7.15, 9 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12). 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue Thunder (12), 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 7 en 9.30 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Toot- sie (a.l.), 6.45 en 9.15 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45 en 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300:48 hours (16), 6.45 en 9.15 uur. Corso, tel. 121110: Hot bub- blegum in het leger (16), 7 en 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur. Lumière 1, tel. 117755: Bad Boys (16) 7 en 9.30 uur. Lumière 2, tel. 117755: Star- wars en The empire strikes back (a.l.) 7 uur. Lumière 3, tel. 117755: Lone Wolf McQuade-(12) 6.45 en 9.15 uur. Lumière 4, tel. 117755: Heidi (a.l.) 6.45 en 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Raiders of - the lost ark (16) 7 en 9.30 uur. Metro 2, tel. 844393: Flying High II (a.l.) 8 uur. Rex, tel. 772793: Het pornohu- weiijk (18) 10-23 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12) 6.45 en 9.30 uur. Spijkenisse Euro, tel. r. 01880-24144, zaal 1: Hot Bub- blegum in het leger (16) 6.45 en 9.15 uur, zaal 2: Octopussy (12) 6.30 en 9.15 uur, zaal 3: v. Race door het stof (a.l.) 6.45 en 9.15 uur. Hellevoetsluis, Tlvoli, tel. "2 01883-12608: De lift (16)21.30* uur. First Blood (12) 19 uur. J Ahoy', tel. 812122: Jeugdland, dagelijks van 9.30-16.30 uur. Zuiderpark en Eemhal Ahoy': sportinstuif, do. 9.30-16.30 uur. Rockanje: Singel aan Middel- dijk, viswedstrijd voor jeugd - tot 16 jaar, wo. 19.00 uur. - Uit de Masten- broekschool aan De Meesterstraat is een monitor ter waarde van acht honderd gulden ge stolen. De dief is binnengekomen door een ruit kapot te slaan. Ook in clubhuis Oost aan de Galileistraat is ingebroken. Hier verdween het klein geld uit de biijart- pot. Bij de Techni sche School De Hoeksteen Is even eens ge zocht naar iets van waarde, maar daar wordt niets vermist. Kinderen uit het Singelkwartier gaan zaterdag een week kamperen in kampeerboerderij "Kuypershoefke" in Loon op Zand. De jeugd stapt om 13.30 op de bus vanaf de Van Swin- densingel. The Happy Club, vereniging van al- j leenstaanden, biedt op 26 tot en met 29 september alleen- - staanden een boot reis aan over de Rijn, Moezel en Co- chem. Er zijn nog enkele plaatsen - vrij. De kosten voor, de vier-daagse reis zijn ƒ355. Informa-;, tie via tel. nr. 010 - 35.79.85 of 71.46.17. ROTTERDAM - Rotterdam is één van de achttien steden in ons land die een studiecen trum voor de open universiteit krijgen. De open universi teit begint in sep tember 1984 met cursussen op het gebied van het ho ger onderwijs voor mensen van 18 jaar en ouder. Voor toe lating zijn geen di ploma's vereist. De studiecentra zullen hiervoor voorlichting geven en tijdens de stu die. Ook wordt er het werk van de studenten gecorri geerd en de bege leiding bij scripties en stages verzorgd. Ze fungeren tevens als ontmoetings plaats voor de stu denten. SCHIEDAM Bij de werkzaamheden aan wegen ais de Nieuwe Damlaan en het Raam zijn geen wereldschok kende oudheidkun dige zaken aan het licht gekomen. „Hier en daar stoot men op een funde ring van een wo ning uit de Middel eeuwen maar dat Is in een stad nor maal," zegt Chris de Roo van het Stedelijk Museum. Het is wat anders ais er geld en tijd beschikbaar zou zijn. „Ja dan wordt hei wel interessant om die funderingen te bekijken. Kijk, het gaat om bij voorbeeld rioolslur-' fen. Er komen maar kleine stukjes van een fundering aan het licht. Als we zoiets zien moeten we het laten liggen Er is in Schiedam niets aan do hand. Het is allemaal kijk- werk geweest," al dus De Roo. ROTTERDAM Voor kinderen die geen andere moge lijkheid hebben om met vakantie te gaan organiseert het Rotterdamse Centrum voor Vrij willigers kinder kampen. Zeven da gen lang kunnen zij voor tachtig gulden genieten van zon, groen, frisse lucht en sport onder lei ding van een groep ervaren vrijwilli gers. Voor kinderen tus sen zeven en twaalf jaar zijn in de kam pen Groenlo en Loon op Zand nog enkele plaatsen vrij in de week van 30 juli tot 7 augustus. Belangstellenden worden verzocht zo snel mogelijk con tact op te nemen met het Centrum voor Vrijwilligers, Schiekade 105, tel. 65 27 22. Ook in de kampen van buurthuis Het Ravennest in IJs- selmonde is nog plaats. Het buurt huis gaat van 23 ju li tot 6 augustus naar Rijssen. Kin deren van vier tot twaalf jaar kunnen mee. Het program ma omvat onder meer zwemmen, dagje pretpark, bossspelen, kamp vuur en bonte avond. Opgeven kan iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur bij het buurt huis, Walraven- straat 33 tel. 19 62 59. De kosten be- dragen 120 gulden- HOEK VAN HOL LAND Droom kastelen zullen tus sen dinsdag 23 augustus en don derdag 25 augus- tus verrijzen op het veld tussen De Hoekstee en het zwembad in Hoek van Holland. Kinde ren die mee willen bouwen kunnen zich opgeven bij het WV-kantoor. De prijs voor drie dagen is vier gul den en dagkaartjes kosten 1,50. Ais het weer het toe laat, mogen de "jonkvrouwen", "ridders", "narren en "horigen" een nacht overblijven. Bedrijven en parti-; culieren, die hout en verf over heb ben, kunnen zich aanmelden bij tel. 01747-3823. in te te za ei nt vc tv ei tu

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2