legale casinogokken FRITUUR-: C ude zeilers al in Haven Waarschuwing voor huisarts Arabisch handelscentrum pas na hervatten 'dialoog' FRUIT- PIER KOMT Vietnamezen beginnen met af haalrestaurant Vandaag: Pontbaas boos op Rijnmond Hurenkopen Z.G.A.N. Sport VETpWaardig /Êfi Tweede net autofoon Infomobiel kapot Een héél kilo in één pak IfefPlÖÖ (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Hij leeft écht en mankeert niets." De Vlaardingse Resi Fikke kan haar ge luk niet op. Ze had haar man Quentijn, die als heli- copterpiloot in Indonesië was zoekgeraakt, al bijna opgegeven. Acht dagen was hij spoorloos; na vijf dagen was het zoeken ge slaagd. Routineklus Vreugde in huize Fikke: echtgenote Resi van de acht dagen lang in de Javazee vermiste Quentijn Fikke toont het portret van haar man, terwijl er ook bij zoon Jan-Karei (12) weer een lachje afkan. Behendigheid Reünie i 3 DONDERDAG 2UUU1983 I pn ps 7u.Suv ■j'C - r Dolfijnen duwen pil oot Toen ze zondag een telefoon tje uit Djakarta kreeg dat haar man gevonden was vroeg ze dan ook meteen of hij in Indo nesië gecremeerd kon worden. Dat was de wens van Quentijn. „Cremeren? Dat wordt dan een pijnlijke geschiedenis," rea geerde men aan de andere kant van de lijn." Want ziet u, uw man leeft nog." Fikke blijkt acht dagen in een rubbervlotjete hebben rondgedobberd op de Javazee. Een school dolfijnen heeft hem tenslotte in de richting van het land geduwd. Zo bereikte hij Zuid-Borneo, waar hij na een mars van anderhalve dag een klein dorp vond vanwaar hij telefonisch zijn werkgever, een Indonesische zustermaat schappij van Schreiner Air ways, telefonisch kon waar schuwen. Fikke logeert nu in een hotel in Djakarta, waar hij bijkomt terwijl de Indonesische autori teiten en zijn maatschappij de zaak onderzoeken. Dit week einde stapt hij op het vliegtuig naar Nederland en komt er voor hem, zijn vrouw en hun twee kinderen pas echt een einde arm het angstige avon tuur. Dat avontuur begon toen hij een legerhelicopter van Dja karta naar Balikpapan op Zuid-Borneo moest brengen. Ogenschijnlijk was dat een routineklus voor de Vlaarding se piloot, die in militaire dienst leerde vliegen. Het pakte ech ter anders uit. Hij werd over vallen door slecht weer, raakte de weg kwijt en stortte uitein delijk neer doordat zijn brandstof op was geraakt. Hij kon nog net op tijd een rubberboot bemachtigen. Voe ding was geen probleem: hij heeft altijd een koffertje met eten bij zich. Wel zat hij, ver telde hij zijn vrouw, de laatste naar ki ast ROTTERDAM De Rotterdamse stu- wadoorsbedrijven Seaport Terminals (Fumess) en Müiler- Thomsen (Interna- tlo-Müller) hebben nu definitief over eenstemming bereikt over de aanleg van een nieuwe hypermo derne fruitpier aan de Merwehaven. Sea port Terminals krijgt hierin een aan deel van 82 percent en Müller-Thom3en van 18 percent. Die verhouding is geba seerd op het huidige fruitpakket van beide bedrijven. De modernisering houdt In dat aan de Merwehaven de koel ruimten en opslagfa ciliteiten worden uit gebreid. Door de bun: deling is de werkge legenheid van 400 ha venwerkers veilig gesteld. De Vervoers- bond FNV was hier eerder bezorgd over. De vakbond vrees de dat de grote fruit- importeurs zouden uitwijken naar Ant werpen of Hamburg als het nieuwe fruit- overslagbedrijf er niet zou komen. Im porteurs hebben veel koelruimten nodig om hun fruit op te slaan tot de tijd dat ze er een hogere prijs voor kunnen krijgen. Van onze verslaggever RENÉ SAUVEUR ROTTERDAM De Rotter damse gokkoning Henk Smol, bekend van het Eroscentrum Keilehaven, zal binnen een week drie voorlopig lega le casino's uit de grond stam pen in Rotterdam. Naast nachtclub El Amra, waar mor genavond de eerste balletjes gaan rollen, opent hij een week later eenzelfde gelegenheid in de voormalige dancing Stu- dio'54, gevestigd naast El Am- ra aan de Hartmansstraat en in bar-restaurent The Saloon. In alle casino'3 zal uitslui tend het Vierentwintig-spel worden gespeeld. Henk Smol zegt te mikken op het doorsnee uitgaanspubliek in Rotterdam, dat in een gezellige, niet-crimi- nele entourage, een spelletje wil spelen. Het Vierentwintig-spel is een vorm van roulette. In tegen stelling tot dit kansspel, heeft het Vierentwintig-spel een vas te kern met 26 hokjes, die mee draaien met een grote stalen schijf. Een croupier werpt daarin een balletje, waarna de spelers moeten voorspellen in welk vak de bal uitkomt. Prof. Wagenaar van TNO In Delft toonde door middel van laboratoriumproeven aan dat, mits aan een aantal omstan digheden is voldaan, het Vierentwintigspel eerder als een behendigheidsspel dan al3 kansspel moet worden be schouwd, omdat de spelers in vloed kunnen uitoefenen op de afloop ervan. Officier van Justitie mr. B. Henk Smol voor casino El Amra, waar morgen avond voor het eerst het Vierentwin tig-spel zal worden ge speeld In zijn handen houdt Smol de vaste kern van 26 hokjes, waar in de bal te recht moet komen. van Riemsdijk en zijn Amster damse collega H. D. Wooldrik bestrijden deze stelling. 'Het is nog niet bewezen dat deze vorm van roulette inderdaad een behendigheidsspel is.' al dus Van Riemsdijk, die inmid dels beroep heeft aangetekend tegen de uitspraak van de Al melose rechtbank. Totdat de Hoge Raad uitspraak in deze zaak heeft gedaan hoeft de po litie niet op te treden tegen dag zonder drinkwater. Zijn grootste vijand echter was de brandende tropenzon. Daartegen wapende hij zich door zich als een soort Miche- linmannetje van top tot teen in het verband te wikkelen. Zo dobberde hij acht dagen en ne gen nachten lang door de Kari- matastraat, totdat een school vriendelijke dolfijnen te hulp schoot. Fikke is negentien jaar heli- copterpiloot. Hij vloog al ge ruime tijd in Indonesië. Hij werkte daar steeds acht weken om vervolgens vier weken thuis in Vlaardingen te zijn. Hij vervoerde zowel personen als vracht. Fikke verscheen enige tijd geleden op de televisie als pi loot in het Veronica-program- ma "Op jacht naar de schat". ROTTERDAM De Infomo biel, het rijdende servicekan toor van HW en de VW, zal vandaag wegens een dringen de reparatie Vlaardingen, IJs- selmonde. Ridderkerk en Dordt niet aandoen. CAPELLE/ROTTER- DAM In Nederland opge nomen Vietnamese vluchte lingen beginnen nog dit jaar in Capelle aan den IJs- sel met een bijzonder pro ject: het afhaalrestaurant Mekong, dat aan de liefheb bers Chinese en andere Oos terse maaltijden zed leve ren. De plannen om het res taurant van de grond te krijgen zijn in het laatste stadium. De provincie Zuid- Holland heeft deze week uit het werkgelegenheidsfonds een subsidie van ruim 47.000 aan het project ver leend. Het wachten is nog op enkele andere subsidies.' Vijf Vietnamezen, die hun vooropleiding hebben gehad bij het Centrum voor Be roepsopleiding en Beroeps oriëntatie in Rotterdam, vormen de vaste kern van personeel en management in het restaurant, dat ge noemd is naar de bekende Mekong-Delta. Ze krijgen, bij toerbeurt, assistentie van steeds drie andere Vietnamezen die zich gedurende acht tot tien maanden in het oriëntaalse Horeca-bedrijf zullen be kwamen. Behalve aan het Vietna mese experiment, waarvan voorlopig zowel in Rotter dam als in Capelle wonende vluchtelingen zullen profi teren, heeft de provincie de ze dagen steun gegeven aan nog een aantal andere werkgelegenheidsprojecten. Zo is 475.000 subsidie verleend aan bedrijfsruim ten aan het Rotterdamse Weena, 400.000 voor een kademuur aan het Hartel- kanaal, ƒ750.000 voor de bouw van een kademuur in Schiedam, ƒ900.000 voor be schoeiing van de KW-haven in Vlaardingen en ƒ50.000 voor ontsluiting van een be drijfsterrein in Dlrksland. (Van onze verslaggevers) ROTTERDAM De scheep vaart op de Nieuwe Maas tus sen de Van Brienenoordbrug en de Nieuwe Wlllemsburg zal zaterdag 30 juli 's middags urenlang worden stilgelegd voor een zeilrace tussen onge veer 80 historische schepen. De avond tevoren zullen tach tig oude zeilvaartuigen in Rot terdam afmeren in het Haring vliet en aan de Oosterkade. Omstreeks zeven uur "s avonds zullen schippers en be langstellende elkaar kunnen ontmoeten op het terras van de kubuswoningen tussen Blaak en de kop van de Oude Haven. Dit is dan het begin van het feest dat de volgende dag in volle omvang moet plaatsvin den. Vanaf 10.00 uur begint er een bedrljfsmarkt, een ruil beurs en zijn er oude ambach ten te zien bij de Oude Haven, is er een demonstratie van de geheel vernieuwde scheeps werf aan de zuidzijde van Rot terdams oudste haven, treden straatmuzikanten en akroba- ten op en kan het publiek met rondvaarten mee. Om twaalf uur vaart men af voor de wedstrijd die om één uur begint. Tegelijk zijn er dan aan de Maaskade allerlei acti viteiten voor het publiek om de tijd te overbruggen tot de schepen weer terugkomen. Omstreeks 14.30 uur valt de fi- nishvlag. Nadat de schepen zijn afgemeerd zijn er wed strijden boegsprietlopen, kus sengevechten, vlotvaren, en dergelijke, en om 18.00 uur de prijsuitreiking. Het feest is niet anders dan een officiële ingebruikstelling van de Oude Haven en tegelijk de zomerreünie van de Vereni ging tot Behoud van het Zei lend Bedrijfsvaartuig. Giste ren voeren echter officieus de allereerste historische schepen de Oude Haven binnen. Om klokslag twaalf kwam de sleper Voorzaan met de Tjalk Eems door de (bijna) ge restaureerde Spanjaardsbrug. Het opduwertje Tjoekie ver leende hierbij assistentie. De 'n iï'', 'syj'S'/'/ft 'wrv. Als tweede schip draaide aan de voet van Het Witte Huis de klip per Hoop op Behoud de Oude Haven binnen. Op de voorgrond het opduwertje Tjoekie, ach ter de helling Koningspoort. casino's waar het Vierentwin tig-spel wordt beoefend. ,Als inzet denk ik aan bedra gen tot tien gulden", zegt Henk Smol. „Wij zullen de doorge winterde gokkers buiten de casino's houden, waartoe wij een selectief toelatingsbeleid zullen hanteren. Wat de prij zen van drankjes betreft denk ik aan bedragen van enkele guldens voor een consumptie. De bezoekers die binnenkomen zijn niet verplicht te spelen." De exploitatie van de drie Rotterdamse casino's komt in handen van Monte Carlo bv., waarvan Henk Smol directeur is. Volgens Smol zou hij in goed overleg met de Rotter damse politie tot dit initiatief hebben besloten. De casino's El Amra en Stu dio '54, die overigens worden omgedoopt in De Sphinx, zul len dagelijks zijn geopend van acht uur 's avonds tot vier uur "s nachts. In the Saloon kunnen bezoekers ook overdag terecht, van 's ochtends elf tot 'a avonds negen uur. De Rotterdamse politie kon gisteren nog geen commentaar geven op het initiatief van Smol en dat van het Rotter damse Hilton-hotel, dat ook een casino wil starten. ROTTERDAM Over twee maanden wordt in Rotterdam begonnen met de bouw van een nieuwe autotelefooncen trale, die is berekend op 50.000 abonnees. De ca paciteit van de eerste centrale, ook in Rotter dam, bleek met driedui zend abonnees veel te klein. De nieuwe centra le, het „tweede net", moet na half '84 in ge bruik worden genomen. Binnenkort komt ook de tweede generatie autotelefoons op de markt. De eerste is sinds 1980 in gebruik. De PTT heeft Siemens en Philips opdracht gegeven voor levering van de appara tuur. klipper Hoop op Behoud (31 meter, 210 ton) kwam daarna en tenslotte de vrachtlogger Zwerver (37 meter, 238 ton). Hoe klein de Oude Haven ia (en was) bleek wel toen <jlt schip moest manoeuvreren om er later weer uit te varen. De assistentie van het opduwertje bleek noodzakelijk. Overigens is dit kleine slepertje in bruik leen gegeven aan de stichting om dit soort karweien te kla ren. De landelijke Vereniging tot Behoud van het Zeilend Be drijfsvaartuig organiseert elk jaar een reüniew in juli. Dit jaar is Rotterdam uitverkoren, omdat de scheepshelling Ko ningspoort klaar is en de Oude Haven ligplaats wordt voor zo'n dertig oude schepen (openlucht Binnenvaartmu- seum). Acht zijn al geselec teerd. DEN HAAG De Rotter damse huisarts D. G. de Jong heeft vanmorgen van het Cen traal Medisch Tuchtcollege een waarschuwing gekregen. De huisarts had werknemers van het chemische bedrijf Cyanamid onderzocht en zijn bevindingen doorgestuurd naar de Industriebond FNV. De klacht tegen De Jong was ingesteld door inspecteur Buy- sert. Hij vindt dat de huisarts veel nodeloze onrust teweeg heeft gebracht. Ook stelde deze dat zijn rapport wetenschappe lijk niet verantwoord is. Het gewone Medisch Tucht college had de huisarts een jaar geleden in het gelijk ge steld, maar in hoger beroep is die beslissing vernietigd. De Jong constateerde bij de werknemers onder meer bloed verlies. geprikkelde ogen en klachten omtrent het centrale zenuwstelsel. Die hielden vol gens hem verband met de ar beidsomstandigheden van het bedrijf. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De Arabi sche Liga neemt geen besluit over de vestiging van een Ara bisch exportcentrum voor West-Europa in Rotterdam, voordat de dialoog tussen de Europese Gemeenschap en de twintig Liga-leden is hervat De adjunct secretaris-gene raal van de Arabische Liga, Omrane, heeft dit gezegd tij dens een tweedaags bezoek aan Nederland op uitnodiging van burgemeester Bram Peper van Rotterdam. Omrane sprak dinsdag met Peper over het handelscentrum en woensdag met minister Van den Broek. Daarbij kwamen ook de situa tie In het Midden-Oosten, de oorlog tussen Iran en Irak en de Nederlandse anti-boycot wetgeving aan de orde. De dialoog tussen de landen van de Gemeenschap en de Arabische Liga over samen werking op economisch, tech nisch, wetenschappelijk en cul tureel gebied staat al jaren op een laag pitje. Oorzaak daar van is dat de Europese landen de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO niet als vol waardig lid erkennen. Omrane iegt verband tussen het weer op gang komen van die dialoog en de vestiging van het han delscentrum. Eind deze maand komen in Tunis de leden van de Liga bijeen om te praten over ccn bijeenkomst met de Europese landen in oktober of november om de zaak nieuw leven in te blazen. Minister Van den Broek heeft Omrane gezegd dat de meldingsplicht van Nederland se bedrijven van buitenlandse boycotmaatregelen niet alleen is gericht tegen de Arabische boycot van IsraëL

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1