Jeugdhonk Alladin over maand open Hooiers maken rijke Vlietlanden weer arm 1» mr Geen valpartijen, wel modderbaden Man raakt beklemd bjj werk op werf Geen busverbinding SpiIjkenisse-Schiedam Meer intensieve taalcursussen Inbraken Sch Vrijwillig Frans Ekel en zo'n zes vrijwilligers hebben de afgelopen maanden hun schouders onder een grootscheepse verbouwing gezet. Ijsblokjes Jongerenhonk SCHIEDAM/VLAARDINGEN Extreem lange wachttijden zijn er de oorzaak van dat de spanningen rond het werk van de Huureommissie hoog oplopen. Bij de regionale Huureommissie voor Vlaardingen en Schiedam is de achterstand op de normale procedure gemiddeld een jaar. Zo wachten momenteel rond de 300 huurders in deze gemeenten nog steeds op een uit spraak over hun weigering van de huurverhoging in juli 1982. De Huureommissie doet uit- j spraak in geschillen tussen De Vlietlanden zijn "te rijk". De organi sche vervuiling van de vlieten tussen Maasland, Schiplui den en Maassluis schopt de vegetatie op de landstrippen in de war. De bodem is zo gezond dat gras en riet uit de grond schieten. Zou er niets aan worden gedaan, dan zouden de Vliet landen binnen tien jaar in een jungle veranderen van es sen en wilgenboom pjes. Op zich geen nieuw gegeven. Maar iedere zomer is het "vlietenprobleem" weer actueel. Jonge ren uit heel Neder land trekken naar dit natuurmonument om te hooien. Machines kunnen onmogelijk bij de drassige gron den komen. Het hooien gaat nog ouderwets: met de hooivork. HW nam gisteren een kijkje bij 28 jeugdigen en hun zes leiders. "Wij verarmen de Vliet landen. Dat wordt ons tenminste ge leerd," zegt een meis je uit Zeeland. rug naar hun tent in de Broekpol der. Het is er primitief. Maandag nacht is tij dens een storm het zelf gefabri ceerde washok om- vr gewaaid. Na een dag hard werken keren de hooiers te wé. H Pad in zak Voor lief De jeugdige crossers hadden te kampen met flinke modderpoelen, die door regenval in de afgelopetp- dagen waren ontstaan. HET VRIJE VOLK s stiieda1 m 12 WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 SCHIEDAM Het zit er bij na op. Onder leiding van jon gerenwerker Frans Ekel leg-, gen de jongeren in Nieuwland de laatste hand aan hun jeugdhonk Alladin. Een deel van het voormalige gebouw van de Mastenbroek school is binnen een paar maanden om getoverd in een diseotheek- acbtige ruimte. „We hebben er tenslotte anderhalf jaar over na kunnen denken," verklaart Frans Ekel de professionele wijze waarop de schoollokalen zijn omgeschapen in een goed onderkomen voor de Nieuw- landjeugd. Het ligt in de bedoeling het pand op 3 september ten doop te houden. „Dat halen we makkelijk", zegt Frans terwijl hij een beetje 'speelt* met de moderne lichtinstallatie. Slechts twee karweitjes wer den opgeknapt door een aan nemer; Het isoleren van een van de muren en het creëren van een rond gat in een van de draagmuren. De rest werd ge klaard door zo'n ze3 vrijwilli gers die werkelijk dag en nacht de hamer en de boorma chine hebben gehanteerd. „Uit principe hebben we overdag geen alcohol gedron ken. Dan heb je op het laatst geen zin meer," doet Frans een van de 'werkgeheimen' uit de doeken. Het pronkstuk van het Jon gerenhonk is zondermeer de verlichte vloer die afkomstig is uit de voormalige disco theek Gympie. Vanachter de discotafel kunnen de ongeveer 520 lampen onder de vloer met. computercassettes geregeld worden. De vloer is uiteraard bedoeld om op te dansen. Er wordt een kleine tribune aan gelegd voor de bezoekers die liever naar het dansen kijken. Achter de vloer ligt een klein podium waar Frans in de toe-, komst bandjes wil laten optre den. Natuurlijk ontbreekt in het honk een breed uitgemeten bar niet. „Kijk, we hebben zelfs een machine die ijsblok jes maakt," zegt Frans terwijl hij een van de deurtjes achter de bar opent. „We hebben de inventaris overal vandaan ge sleept," gaat de jongerenwer ker verder. „We hebben de brouwerij die ons drank levert gewoon eisen gesteld. Als hij aan ons wil verdienen mag er ook wel wat tegenover staan. Vandaar de ijsblokjesmachine." Het jongerenhonk Alladin is een van de drie ruimten die vallen onder het zogenoemde 'randgroepjongerenproject'. In Zuid zwaait Cees Tegussinklo de scepter over jeugdhonk De Dijk en in Noord opende Ed gar Kersenberg een paar maanden geleden een jonge renhonk. „Wij hebben het vergeleken bij de andere honken makke lijker," zegt Frans. „In Noord en in Zuid werd een pand neergezet. Die zijn kleiner. Wij mochten zelf aan de gang met de verbouwing." Frans is van plan buiten de school een klein optrekje in elkaar te zet ten. Dit zou dan als garage en rommelhok moeten gaan fun geren. >'V'J 'S' ft SS.S' y Huurc ommissie: chaos door lange wac ittij den (Van een onzer verslaggevers) .huurders en verhuurders. Vol gens het jaarverslag 1982 van de Huureommissie weten steeds meer mensen de weg naar dit orgaan te vinden. „Mensen weten tegenwoordig vrij goed om welke redenen ze een huurverhoging kunnen weigeren. Maar anderen doen dit alleen om er financieel voordeel mee te behalen. Dat lukt niet altijd, want verhou dingsgewijs neemt het aantal uitspraken dat de huurder in het gelijk stelt af," vult N. Boa man, hoofd van de Binnen dienst van de Huureommissie aan. Hoe ernstig de situatie is il lustreren de cijfers van Vlaar dingen en Schiedam over het jaar 1982. In de eerste piaats begon de Huureommissie het jaar met 1181 zaken die over- stonden van het voorafgaande jaar. In 1982 kwamen daar 2415 aanvragen om uitspraak bij. De commissie wist er 1615 te verwerken, zodat het aantal „open" zaken begin dit jaar 1981 bedroeg. De „grote trek" naar de Huureommissie Is volgens Bosman in het nadeel van mensen „die écht goede rede nen hebben om huurverhoging te weigeren". In de praktijk blijken mensen met een laag inkomen, juist vanwege de lan ge wachttijden bij de Huur eommissie, van een protestac tie" af te zien. Het risico van een fikse huurachterstand is te groot, ais ze achteraf in het on gelijk worden gesteld. In het jaarverslag van de Huureommissie wordt mel ding gemaakt van „grote span ning" bij het publiek. „In toene mende mate moet met veel tact, inzet en overredings kracht een escalatie ter zitting worden voorkomen," is in het verslag te lezen. Bosman; „Mensen zijn emotioneel vaak sterk bij de zaak betrokken, omdat het gaat om hun geld ien hun woonsituatie." Bosman verwacht dat de problemen met de wachttijden in de toekomst alleen maar er ger zullen worden. Ook bij de Gedeputeerde Staten (GS) van Zuid-Holland, die alle regiona le huurcommlssies overkoe pelt, regent het klachten, zo deelt een voorlichter van GS mee. Dringende brieven van GS aan de minister om meer personeel bij de huurcommls sies aan te stellen bleven tot dusver onbeantwoord. (Van een onzer verslaggevers) MAASLAND Het blijft een aparte ervaring om op de Vlietlanden te lopen. Ook voor wie er vaker komt. Het laag- veen ia er zo slap dat het land aanvoelt als een reusachtig matras. Alleen al deze sensatie maakt de Vlietlanden uniek. Maar er schuilen nog veel meer bijzondere zaken in dit landschap, zo zeggen de jonge lui die er deze week hooien. Met hun vorken enthousiast, soms onbesuisd zwaaiend lij ken zij een beetje op kruis vaarders met het natuurbe houd hoog In het vaandel Groep 2 (volgende week komt nog groep 3) werkt zich uit de naad. Het Instituut voor Natuurbeschermers heeft be heerder van de Vlietlanden, de heer Poot, goede hulpjes gege ven. "En toch zijn we nog niet op de helft," zegt hij somber- tjes. "Het zal mij benieuwen of we al het hooi kunnen wegha len." De heer Poot was tot vijftien jaar geleden boer, samen met zijn vader. Hij moest zijn be drijf opgeven en kwam in dienst van de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten. die de Vlietlanden had aangekocht en tot monument had verklaard. Poot maait re gelmatig het gras met een mo tormaaier. En tractor zou in het gras wegzakken. Al tien jaar krijgt hij hulp van jonge ren met het hooien. Zo'n twin tig jaar geleden deden de boe ren het allemaal zelf, herin nert Poot zich. Maar de me chanisatie maakte tijd kost baar en de Vlietlanden voor hen dus oninteressant. Boven dien is het hooi van slechte kwaliteit voor het vee. Wi De natuurbeschermers ge bruiken het gedroogde gras daarom als oeverversteviging. Hun driepunten tasten het hooi op in boten die het materiaal naar afgekalfde kanten varen. Dit alles onder supervisie van ex-boer Poot. Dit jaar wordt gewerkt aan de zuidzijde van de Vlietlan den, schuin tegenover café Vlietzlcht. Om er te komen dient de bezoeker bij het café een roeibootje te huren. De landstrippen zijn alleen met een bootje bereikbaar. De groep heeft een tent opge slagen bij de golfclub in de Broekpolder. Er wordt ln ge slapen en gegeten. Onder de slaapzakken hebben de hooiers al heel wat natuurlijke zaken aangetroffen zoals een paar slakken. "Ik zag gisteren nog een pad in mijn plunjezak," zegt een meisje. Verder is groep 2 op een wespennest ge stoten en even later een mie rennest Het washok, door één van de leiders van hout gemaakt, is tijdens de storm van maan dagavond weggemaaid. Was sen gebeurt dus nu in het open baar. De natuurvrienden zijn nu helemaal in him element 's Avonds wordt hen geleerd na te denken over de natuur. Opdringerige feiten blijven achterwege. De lessen moeten de werkers milieubewust ma ken. Eén meisje bracht dit gis teren meteen in praktijk. Toen de camera van de fotograaf zich op haar richtte en haar vroeg het hooi extra enthou siast op haar vork te nemen riep zij boos uit: "Ach man, dat is toch niet natuurlijk!" Is het niet onnatuurlijk om het verwilderingsproces van de Vlietlanden te stoppenT Een mooi stukje ongerepte jungle is toch ook uniek in Nederland vragenwij ons brutaal af. Anke uit Friesland, één van de leidsters, beantwoordt deze vrag: "Hoor es, wat is nou na tuurlijk? Is het natuurlijk dat de bodem te rijk is door. de or ganische vervuiling van het water? Nee, natuurlijk niet.- Vroeger bleef de bodem van zelf arm. Door te maaien en te hooien willen wij die toestand weer terug hebben. Monumen- tenbehoud heeft daar bewust voor gekozen. Het evenwicht proberen wij te handhaven. En het lukt. De Vlietlanden blij ven de Vlietlanden." Af en toe ontbreekt het vol gens Anke wel eens aan de goodwill onder de mensen in het Rijnmondgebied. Zo kla gen de hooiers over blikjes en ander afval in het water. Over de vervuiling van bedrijven langs de Nieuwe Waterweg la ten zij zich niet uit. Die vervui ling is voor her. ook niet zicht baar. Behalve dan de pijpen boven de horizon die je de illu sie ontnemen dat je je écht in de natuur bevindt. "Die pijpen moet je voor Hef nemen," zegt Anke "Dat is wel eens moeilijk voor ons. Van al le werkkampen die het Insti tuut voor Natuurbeschermers organiseert zijn de Vlietlanden het minst in trek. Veel jongelui denken dat in de Randstad geen mooie stukjes natuur meer zijn. En als ze die pijpen zien, wordt hun vooroordeel al leen maar bevestigd. Maar dat is voor mij geen reden om de Vlietlanden aan hun lot over te laten." f«s SCHIEDAM Geen ernstige val partijen, maar wei flinke modderba den. Dat was het beeld van een fiets- erosswedstrijd die gisteren werd ge houden bij Bouw speelplaats Zuid. Het te. rein van de bouwspeelplaats was speciaal voor de wedstrijd ge schikt gemaakt. De hele zomervakantie door organiseert het clubhuiswerk Schiedam-Zuid naast de bouw speelplaats een aantal extra evene menten. Gisterochtend wer den door de buurt- werkers wat laatste gevaarlijke punten uit het parcours ge haald, zoals grote kuilen. Het is de bedoeling dat de crossbaan een per manent karakter krijgt. De baan loopt tussen da hutten van de bouwspeelplaats door, die is geves tigd aan het Hoofd plein bij de Maas boulevard. Clubhuiswerk Schiedam-Zuid houdt elke dinsdag en donderdag een andere activiteit. Morgen bijvoor beeld staat het ma ken van muziekin strumenten op het programma. Be- roepskracht Anne-S lies de Groot ver- ti telt dat de komen de weken een rom melmarkt, een bak- festijn, sport en spel en een kleine kermis te verwach ten zijn. De fietscross- wedstrijd van giste-1 ren trok 25 jonge ','i deelnemers uit de buurt. De uitslag was: 1. Sander Hoogland; 2. Aswin.,:. Voogd; 3. Kees TiL,£ SCHIEDAM De 38-jarige Rotter dammer C.B. is maandag met een gebroken kuitbeen opgenomen in het Sint Franciscus zie kenhuis. De man was tijdens zijn werk op de werf van Wilton Fije- noord beklemd ge raakt. Met een boven loopkraan was hij bezig een testge wicht van 2.000 ki logram te verplaat sen. Het gevaarte -begon echter te slingeren. Dóórdat' do man met een been van een rand" afgleed raakte hij beklemd. Het be- drijfsongeval ge beurde even voor negen uur 's och- tends. li ROTTERDAM De buslijnen van Spijkenisse via Hoogvliet-metro naar Schiedam en Vlaardingen wor den vanwege de acties bij Zuid- West Nederland niet gereden. De lij nen 80, 81 en 82 zijn onderdeel van het RET- en ZWN- lijnennet maar wor den door Zuid- West Nederland geëxploiteerd. De busiijnen onder houden de volgen de verbindingen: 80: Spijkenisse iff Buntgras - Schie-;" dam NS. 81: Spij- kenisse Kreek - Schiedam NS. 82rf- Spijkenisse Heke-' lingen - Vlaardin-., gen NS. VLAARDINGEN/ SCHIEDAM/MAAS SLUIS Wanneer het ministerie ak koord gaat. zal het aantal intensieve taalcursussen in Schiedam, Vlaar dingen en Maas sluis worden uitge breid van drie naar acht. Het Viaar- dings gemeentebe stuur wil dat de cursussen in zijn gemeente voorat worden gericht op Turken en Marok kanen. De Intensieve taai cursussen, die hun naam ontlenen aan het hoge aantal les uren per week (11 S 15), worden in Maassluis gegeven in vormingscen trum De Maaskant, in Vlaardingen in het Plaatselijk Edu catief Centrum en in Schiedam in het M.C.M. de Groot huis. De leerlingen krijgen les van do centen van avond- scholengemeen schap Mercurius. De lessen in Neder lands en maat schappijleer wor den overdag gege ven. Met de cursussen Is in december vo rig jaar begonnen. Met ingang van het nieuwe cursjaar kan het aantal wor den uitgebreid. „Het is waarschijn- lijk dat wij deze drie behouden", zegt drs. M. van der Plas van de Vlaardingse ge meentelijke afde ling voorlichting, VVV en inspraak, „maar het is de vraag of we er vijf bij krijgen, want er zijn nog meer ka pers op de kust. Wij vragen een heef forse uitbreiding. Ik weet niet of we dat er in één klap door krijgen bij het mi nisterie." tiet gemeentebe stuur van Vlaardin gen gaat akkoord met de aanvraag om uitbreiding, die via Rijnmond bij het ministerie wordt gedaan. Het gemeentebestuur wil dat de cursus sen in Vlaardingen vooral worden ge richt op Turken en Marokkanen omdat er wel erg veel ver schillende nationa liteiten op de huidi ge cursus zitten. Het gemeentebe stuur streeft ernaar het bereik van de cursussen Neder lands onder Turken en Marokkanen te verbeteren. Uit een werkcontai- ner van de Neder landse Spoorwegen is voor elfhonderd gulden aan gereed schap ontvreemd. De container stond aan de Poider- vaartweg. Uit een woning aan de Franklinstraat is een videorecorder gestolen. De da ders wisten de wo ning binnen te ko men door een ruil in te gooien.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2