van Hogenbanweg W" i J {üiü |i VVD geeft impuls VOETBAL EN ETEN aan Vlaardingse energiediscussie Nieuwe methode voor wegdek reparatie i Man bewusteloos na autobotsing Voor 3200 gulden trainingspakken weg Bingo Lentefeest Kortaf ilSl virsen Sch «gtWmmmÊmm i^Ê^$ÊÊmgÊSmÊ (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "We dachten even dat ze ons zouden laten zitten. Het was gewoon vreselijk". Als de hoog zwangere Sylvia de Bruyn aan de afgelopen zondag ochtend terugdenkt, raakt ze nog enigszins geëmotio neerd. Het vier verdiepingen tellende pand aan de Ho genbanweg 19 wer.d rond acht uur opgeschrikt door een felle uitslaande brand. Mevrouw De Bruyn woont met haar man en dochtertje op de vierde verdieping, de brand ontstond een etage lager. Ladder T' v i i&js mmm wmm-am wmssmm Het vuur duidelijk zijn sporen achtergelaten in het pand Hogenbanweg 19. "We dachten even dat ze ons zouden laten zitten," zegt Sylvia de Bruyn die met een ladderwagen van haar balkon, rechtsboven het uitgebrande flat, werd. gehaald. Waterballet vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING Niet overdrijven Een stuk van vijftig meter van het weg dek van de Groeneweg, ten noorden van Kethel, heeft de nieu we behande ling onder gaan. "Over een jaar zien we het resul taat," zegt een optimistische chef bestra tingen Van Oosterhout. Diefstallen Heterdaad Vernielingen Kooien HET. VRIJE VOLK scïiiecEa^ 11 10 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 0 s" srM WMm^mÊMM£A 'Ik dacht, ze hebben ons niet gezien, we stikken' "Toen ik om ongeveer kwart over acht wakker werd zag ik niets anders dan rook", herin nert de Schicdamse zich. "Ik wekte direct m'n man, ik dacht dat ons flat in de brand stond. Ik pakte mijn dochtertje en wilde- naar buiten rennen. Toen ik de voordeur opendeed en het trappenhuis op wilde rennen kwam me een enorme dikke rookwolk tegemoet. We konden niet meer naar beneden". "Ik was ontzettend bang", vervolgt mevrouw De Bruyn haar angstwekkende relaas. "Ik dacht dat we zouden stik ken. Mijn man duwde mij met m'n dochtertje in de wc omdat daar bijna, geen rook hing. Ze hebben ons niet gezien dacht lik maar steed3. Even later zijn we naar het balkon aan de voorkant gelopen. Iedereen was al beneden. Mijn man be gon te schreeuwen dat hier bo ven ook nog mensen waren. We konden niet springen want ik ben acht maanden zwan ger". "Daarna zijn we weer naar de wc gegaan. Even later hoor de ik mensen op de deur bon ken. Dat waren twee brand weerlieden die toen ze bin nenkwamen, meteen mijn dochtertje uit mijn armen graaiden en naar het balkon liepen. Ik rende ze achterna Er stond een ladder tegen het balkon. De brandweerlieden waren al bijna beneden toen ik bij het balkon aankwam. Ik ben ook vla de ladder naar be neden gegaan, gevolgd door mijn man. Later bleek dat de mensen beneden ons allang ge zien hadden". De woning van Sylvia de Bruyn, schuin boven de wo ning op de derde etage waar de brand is ontstaan, heeft eigenlijk niet veel schade op gelopen. Er ligt door het hele huls een dun laagje roet. Het trappenhuis daarentegen ia he lemaal zwart, de voordeur van de flat is eveneens zwartgebla kerd. Waterschade is het voor naamste euvel waar mevrouw M. G. Droog-Zielstra mee te kampen heeft. Zij bewoont de woning op de tweede etage, pal onder het uitgebrande flat. Haar plafond vertoont scheu ren waar tijdens de bluswerk zaamheden het water door spoot. "Ik werd wakker van het ge gil van de bovenbuurvrouw", zegt ze. "Ik liep het balkon op en zag de vlammen. Meteen daarop werd er gebeld door brandweerlieden. We moesten meteen ons huis uit. Het enige dat ik heb meegenomen was mijn kanarie. Toen ik beneden kwam heeft een toeschouwer die asm de overkant woont het vogeltje meegenomen". Bij terugkeer in hun woning, toen dé brandweer klaar was met blussen, kwam het echt paar Droog terecht in een waar waterballet. "Het leek wel een douche", zegt me vrouw Droog terwijl zij met een meewarige blik naar het gescheurde plafond kijkt "We hebben vannacht bij familie geslapen, we konden hier niet blijven". Dat laatste geldt voor alle bewoners van het portieknum mer 19. De 40-jarige H. B. W. die in paniek van zijn balkon op de vierde verdieping sprong, en de 37-jarige C. V. van B., de bewoner van het uit gebrande pand, die ernstige brandwonden opliep, verkeer den gisteren nog steeds in le vensgevaar. Een 32-jarige vrouw werd na een sprong van de vierde etage opgevangen in het springzeil van de brandweer. Even tevo ren was haar éénjarig zoontje opgevangen in de plaid uit de taxi van Dave de Ruyter die te hulp was geschoten. De heer en mevrouw Bos op de eerste etage werden zon dagochtend gewekt door een vallend zonnescherm. "Dat kwam in onze tuin terecht Even later hoorden we ook het gegil", zegt de heer Boa "Er belden mensen aan. Ik heb snel allerlei kleren gepakt en toen zijn we onze woning uitge vlucht", herinnert mevrouw Bos zich. "De waterschade valt bij ons nog wel mee", gaat ze verder terwijl ze op de muren wijst die talrijke natte plekken vertonen. Ook deze twee men sen hebben de nacht bij familie doorgebracht. 13 Jazzcafé Dizzy, iel. 773014: Free Fair, di. 22.00 uur. Alhambra 1, tel. 330293: De lift (16), 2 7.15 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: Sop hie's choice (16), 6.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l,), 2 7 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131055: Merry Christmas mr. Lawrence (16), 1.45 6.45 9.15'uur. Calypso 3, tel. 131855: Night- shift (a.l.), 2 7 9,30 uur. Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18), 12.15 2 3.45 5.30 7.15 9 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12), 2 6.45 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Porky's 2, de volgen de ochtend (16), 7 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45 6.45 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Star wars en The empire strikes back (a.l.), 1.15 en 7 uur. Cinerama 3, tel. 115300: De kanonnen van Navarone )12), 2 en 8 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An "officer and a gentleman (a.l.), 6.45 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: Toot- sie (a.l.), 2 6.45 9.15 uur. Corso, tel. 121110: Wie met pech omgaat (a.l.), 2 7 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.!.), 8 uur. Lumiére 1, tel. 117755: Porky's 2, de volgende ochtend (16), 2 4.30 7 9.30 uur. Lumiére 2, tel. 117755: Breath less (16), 4.30 7 9.30 uur. LUmière 3, tel. 117755: Bad boys (16), 1.45 6.45 9.15 uur. Lumiére 4, tel. 117755: Hi t Bubblegum in het leger (16), 1.45 6.45 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.), 2 7 9.30 uur. Metro 1, tel. 844393: Stripes (a.l.), 2 uur, Metro 2, tel. 844393: Raiders of the lost ark (12), 8 uur. Rex, tel. 772793: Blue orgie (18), doorlopend van 10.00-22.00 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12), 2 6.45 9.30 uur. Spljkenisse Euro, tel. 01880 - 24144, Octopussy (12); Blue thunder (12); Wie met pech omgaat (a.l.); Hot Bubblegum in het leger (16), 1.30 6.45 S.15 uur. Heüevoetsluis, Tivoii, tel. 01883 - 12608: Evil dead (16), wo. 9.30 uur; Tootsie (a.l.), di. wo. 7 uur; Wulps fruit (18), di. 9.30 uur. Kindervoorstellingen. Alham bra: Festival tekenfilms (a.l.), 2 uur. Cinerama 4: E.T. (a.l.), 1.45 uur. Lumiére 2: Heidi (a.l.), 2 uur. Metro 2: Frank Frey (a.l.), 2 uur. Passage: Cartooncarrousel Walt Disney (a.l.), 2 uur. Tivoii: Als je begrijpt wat ik bedoel (a.l.), 3 uur. Euro: Frank en Frey (a.l.), wo. 1.30 uur. Ahoy', tel. 812122: Jeugdland, dagelijks van 9.30 tot 16.30 uur. Zuiderpark/Eemhal: Sport soos, dagelijks van 9.30 tot 16.30 uur. Delftseplein: Vertrek Rond- vaartbus, wo. 9.30 uur. Parkeerterrein Ahoy': Midzo merfestival, wo. 13.00-23.00 uur. Binnenwegplein: Poppenkast, wo. 13.00-16.00 uur. Hoekstee, Hoek van Holland: Bassie en Adriaan, wo. 15.30 uur. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN '"t Is mijn schuld." Wethouder IJs brand van der Velden geeft ruiterlijk toe, dat de schrijvers van het rapport "Energie, wat doe je ermee?" wel erg lang op hun antwoord moeten wach ten. In mei vorig jaar bood een werkgroep van de Vlaardingse Raad vn Kerken dit rapport met voorstellen voor een nieuw energiebeleid aan het gemeentebestuur aan. Pas de ze maand buigen burgemees ter en wethouders zich over het antwoord. Als redenen voor de vertra ging noemt de wethouder de datum waarop het rapport werd aangeboden (vlak voor de vakantie), het aantreden van een nieuw college In sep tember en de trage reactie van de gemeentelijke energie- en waterleidingbedrijven. die hem moesten adviseren. Toen dit advies er eindelijk was, gooide de vakantie van de wet houder roet tn het eten. Van der Velden verwacht dat de desbetreffende raads commissies zich in september kunnen buigen over de voor stellen uit kerkelijke kring. De reactie van B en W is dan ook klaar. Deze wordt door Van der Velden persoonlijk ge schreven. "De secretarie-afde ling is daarop niet berekend", zo verklaart hij deze 'vreemde' gang van zaken. Gisterochtend werd de Vlaardingse energiediscussie een nieuwe impuls gegeven door de plaatselijke WD-afde- ling. Raadslid Wim van Klink en VVD-fractlevoorzitter me vrouw Hoogendljk boden bur gemeester Van Lier en wet houder Van der Velden een exemplaar aan van een rap port over windenergie. Het rapport is geschreven door Van Klink en WD-bestuurslid Jaap Elants. De twee liberalen pleiten er in hun rapport voor om in de Broekpolder windmolens te plaatsen. Deze suggestie werd vorig jaar mei al gedaan door de Raad van Kerken. Volgens Van Klink en Elants moet de door deze windturbines opge wekte stroom vervolgens wor den geleverd aan de nieuwe woningen in Holy-centrum. Op zo'n manier zouden de woonlasten gedrukt kunnen worden. Alhoewel de rapport schrijvers de voordelen niet berekend hebben, verwachten zc wel 'aanzienlijk lagere ver- bruikskosten'. Ze hopen verder via diverse regelingen forse subsidies in de wacht te kun nen slepen. Verantwoordelijk wethouder Van der Velden heeft "niet de minste moeite" met windener gie. "Maar Je moet de voorde len niet overdrijven", zegt hij. "Mijn verwachtingen zijn niet zo hoog gespannen. Het is niet het ei van Columbus." Tijdens de presentatie van het rapport wees de wethouder erop dat er momenteel al te veel elektriciteit in Zuid-Hol land wordt geproduceerd. Me vrouw Hoogendljk: "Maar die overcapaciteit Is niet blijvend. En de gasvoorraad is ook niet onuitputtelijk. Wind blijft na tuurlijk wel altijd. Bovendien is het een schone manier van energie opwekken." Thans draalt op één piek in Vlaardlngcn al een windturbi ne: bij het kantoor van aanne mingsbedrijf Van der Waal aan de Schledamsedijk. Een aanvraag van tenniscentrum Hoogendijk is in eerste instan tie door B en W afgewezen. "Wij zijn niet tegen die appa ratuur als zodanig, maar hij wilde er een toeter van 26 me ter neerzetten", aldus Van der Velden. En dat was toch wel iets te gortig met huizen op steenworp afstand. Overigens heeft Hoogendijk de moed nog niet opgegeven want hij is tegen de afwijzing van B en W In beroep gegaan. Een ander bedrijf dat met de gedachte heeft gespeeld een windturbine neer te zetten is Kwakkelstein. Dit plan leed schipbreuk omdat de turbine ook te dicht bij woningen zou komen te staan MAASSLUIS Zestien voet balteams uit het hele land gaan aanstaande zaterdag in Maassluis geld bijeen spelen voor hulp aan de Molukken. Organisator van het sportieve gebeuren op het sportveld van VDL Molukse vereniging Ru- kun Maluku (betekent: Een heid van de Molukken) haalde de teams uit Schiedam, Maas sluis en Rotterdam. Verspreid uit het hele land komen de spelers van de teams bestaande uit jonge Zuid-Molukkers. De entree bedraagt vier gul den. Aanvang 9 uur 's och tends. Het einde van het voet balfestijn zal rond vijf uur in de middag liggen. De opbrengst van het toer nooi is bestemd voor hulp aan Ambon. De heer Soumokil van Rukun Maluku vertelt: "Alle kleine beetjes helpen. Er zijn plannen om in Ambon een groot ziekenhuis te bouwen, ook wordt er een kraamkliniek neergezet. Daar is veel geld voor nodig. En ook wij doen ons uiterste best om daaraan bij te dragen. Dit keer door middel van een sportactivi teit." Rond de voetbalvelden staan standjes, waarin lekker eten wordt klaargemaakt. "Lekker eten, Moluks of Indisch," aldus de heer Soumokil. SCHIEDAM De dienst Gemeentewerken Schiedam experimenteert met een nieuwe manier om het wegdek te repareren of opnieuw aan te leggen. Een vijftig me ter lang stuk asfalt op de Groeneweg is aangelegd vol gens een nieuwe methode. In Nootdorp heeft men hier mee drieëneenhalf miljoen gulden uitgespaard. „Bij ons kost het geld," zegt de heer Van Oosterhout, chef van de afdeling bestratingen. „Het is iets extra's" Het expe riment bestaat uit een soort verstevigd gaas dat op de eer ste asfaltlaag wordt aange bracht en wordt vastgeklon ken. Hier bovenop komt dat de bovenste asfaltlaag. „Vooral bij smalle wegen, zoals de Groeneweg, brokkelen de kanten af," legt Van Ooster hout uit. „Dat komt omdat de weg op de zachte veengrond geen houvast heeft. Op smalle wegen hebben de randen het zwaar te verduren omdat bij voorbeeld vrachtwagens daar vaak gebruik van moeten ma ken. Gemiddeld komen we eens per jaar op de Groene weg. Als dat minder wordt Is het experiment gelukt." Met opzet heeft Van Ooster hout niemand verteld welk deel van de Groeneweg de nieuwe behandeling heeft on dergaan. „Dat zien we over een jaar wel. Als het goed is, is de weg ervóór en erna afge brokkeld. Ik ben gematigd op timistisch," zegt Van Ooster hout. Bij het repareren van ge scheurd wegdek op de nieuwe manier is gebleken dat het 'ge wapende' astalt beter tegen de diverse omstandigheden be stand is. In Nootdorp zijn de wegen in oktober behandeld. Zij hebben de winter, het natte voorjaar cn de droge zomer goed doorstaan. Als de weg op de normale manier was gere pareerd hadden de kosten 4,5 miljoen gulden bedragen. Voor de nieuwe methode moest de gemeente Nootdorp één mil joen gulden uittrekken. SCHIEDAM De 52-jarige I. J. van O. uit Ridderkerk is zaterdag !r> bewus teloze toestand op genomen in het Schleland zieken huis. Op het Ke- thelplein had hij bij een foutieve inhaal manoeuvre een aanrijding veroor zaakt. Hij was hier zo van geschrok ken dat hij in lichte paniek was doorge reden richting Be- neiux-tunnel. In een van de tunnebuizen had hij diverse ma len met zijn auto de wand geschampt. Aan het einde van de tunnelbuis werd de man door de politie tot stoppen gedwongen. Toen hij op de vluchts trook stilstond bleek dat de man het bewustzijn had verloren. SCHIEDAM Uit de kantine van ten nispark Spierings- hoek is voor 3200 gulden aan trai ningspakken gesto len. De daders gin gen er ook vandoor met truien en diver se tennisattributen. Zij wisten de kanti ne binnen te ko men door een ruit in te gooien. Uit een woning aan de Groenelaan wer den een kleurente levisie en een aan tal zilveren voor werpen ontvreemd. De totale waarde van de buit be droeg 4100 gulden. De daders waren door een open slaand raam naar binnen geklommen. Een kleurentelevi sie en een aantal elpees vormden de buit van een In braak in een wo ning aan de Park weg. Ook hier werd gebruik gemaakt van een open staand raam. De schade bedroeg 20 gulden. De buit had een waarde van 2000 gulden. SCHIEDAM Zoals gebruikelijk houdt de Stichting Lentefeest donder dagavond haar we kelijkse bingo. De zaai is om zeven uur open, om acht uur precies wordt Uit een auto, die geparkeerd stond In de Jan van Ar- kelstraat, is een ra dio-cassetterecor der ter waarde van 400 gulden ont vreemd. Met be hulp van een valse sleutel wordt het portier geopend. Een sporttas met Inhoud ter waarde van 180 gulden verdween vanaf het zonneterrein van het Kolpabad. De 14-jarige E. R. Oos- terlee deed aangif te. Gereedschap ter waarde van 300 gulden werd ont vreemd uit èen kel der van een woning aan de Thomas Kempisstraat. Om- het eerste nummer afgeroepen. De op brengst van het spel is bedoeld voor het werk dat de stichting ver richt voor bejaar den, invaliden en mensen die slecht dat de deur niet beschadigd werd, wordt aangenomen dat hij met een val se sleutel is ge opend. Uit de kantine van handbalvereniging R. K. WIK aan de H. de Vriesstraat zijn een tuner/vers terker en cassette deck gestolen. De daders gebruikten ter plaatse wat drank. De Vlaardinger W.K.W. is op heter daad betrapt bij een inbraak in een winkel aan de Nieu- welaan. Hij was on der invloed. Boven dien bleek de man uit een vrachtauto, die geparkeerd stond op de Mara- ter been zijn. Op vrijdag houdt de stichting in haar gebouw aan het Broersvest 101 een minimarkt. De markt duurt van tien uur 's ochtends tot drie uur 's mid dags. thonweg, een etui met buitenlands geld te hebben ge stolen. Hij had het tochtraampje van de auto openge broken. Omdat zij in de om geving een groot aantal vernielingen hadden gepleegd, zijn de 17-jarige P. A. 8. en de 18-jari- ge W. H. B. in de Groen van Prinste- rerstraat aange houden. Zij zijn voor nader onder zoek ingesloten. Uit een kelderbox aan de Oleander straat te Maassluis zijn tien vogel kooien gestolen. De kooien waren leeg.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2