Shell: Vervoerders zijn ook schuldig' Nachtelijke strooi 1 iptocht 'Zo dom is het heus niet...' Benzinedieven GRATIS NAAR DE FILM "PSYCHO II" o bukgcea *- Agena Van da a g metBel a a rd ei ALLEEN VOOB LEZEBS VAM HET VRIJE VOLKl Heroïnedode Achteruitrijder: Vermiste matroos blijkt verdronken (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De tienduizenden gedupeerde spaarders van de aloude Animo-zegel, die van de ene op de andere dag hun volgeplakte zegelkaar- ten hebben zien veranderen in waardeloze vodjes, maken kans hun tegoeden alsnog te verzilveren. Beroering Groot belang T'l KI Op zaterdag 13 augustus a.s. vindt in het Calypso theater, Mauritsweg 5, Rotterdam, een speciale voorpremière plaats voor lezers van Het Vrije Volk/Metropool, Het is een speciale late avond voorstelling die om 00.15 uur begint. De film is het vervolg op A. Hitchcock's Pycho I, een echte thriller vol spanning. De film is minder geschikt voor jeugdige kijkers. Tegen inlevering van deze advertentie, uitsluitend aan de kassa van het theater, worden u door Het Vrije Volk/Metropool twee gratis toegangsbewijzen uitgereikt. Zolang de voorraad strekt. 4 ->*i T' Animozege is wellicht nog geldig Het Koninklijk Nederlands Ondernemcrsverbond (KNOV) is bereid zowel winkeliers die de Animozegels uitgaven als hun klanten grotendeels scha deloos te stellen. Voorwaarde is dat de Anlmo-winkellers overstappen op het zogenaam de 'Bankzegeisysteem', een re ductie voor klanten en de klei ne winkeliers via het KNOV. Of de tegoeden van Animo- spaarderss worden uitbetaald hangt af van de onderhande lingen tussen het KNOV en het Advocatenkantoor Schaap Partners uit Rotterdam. Dit kantoor is belast met de afwik keling van de Animo-affaire. De gesprekken zullen op korte termijn worden gestart. Het KNOV wil proberen de onge veer 1000 Animo-winkeliers te interesseren over te stappen naar het 'Bankzegelsysteem'. Na de verdwijning van de Animozegel is veel onrust ont staan. Enkele weken geleden besloten de erfgenamen van de oprichtster van het reductie systeem mevrouw J. van Bok hoven, na haar overlijden, te stoppen met de verspreiding van de zegel. Op slag waren duizenden klanten gedupeerd. Volgeplakte zegelkaarten, die voor sommigen spaarders als appeltje voor de dorst' werden bewaard, bleken ineens niets meer waard. Winkeliers bleven met hun voorraad zegels zit ten, die zij hadden aangekocht. De schade loop in de tiendui zenden guldens. Het animosys- teem was vooral in Rotterdam en omliggende gemeenten po pulair. Overigens lijkt de bereidheid bij de winkeliers om over te stappen op een nieuw reductie systeem niet al te groot. Woordvoerdster mevrouw L. van Meurs, die een zuivelhan del bestiert in de Proveniers wijk in Rotterdam: De kleine winkeliers kennen ook andere reductiesystemen via groot handelaren, zoals de KESen Hefbrugzegels. Ik ben al bena derd door KES, maar die wil len niet praten over schadever goedingen. Ook al zegt het KNOV die wel te willen geven, dan nog moet ik eens diep na denken voor ik overga op een ander systeem.' Het Bankzegelsysteem van het KNOV komt overeen met de andere reductiesystemen, maar is gecombineerd met zo genaamde 'koopzegelsl, zoals bijvoorbeeld bij Albert Heijn gebruikelijk is. Leden van de Stichting Reinwater gingen gisteren in discussie met bedrijfsleider A. Ronteltap van Akzo-chemie over de weigering om voor het Internationale Watertri- bunaai te verschijnen. Lieke Bannenberg voert het woord. (van een onzer verslaggevers! ROTTERDAM Milieugroeperingen hebben ver heugd gereageerd op de aanko.-diging van minister Winsemius van milieuzaken om oe producenten van chemisch afval verantwoordelijk te stellen voor bo demverontreinigingen op afvalstortplaatsen. Hoewel men niet verwacht dat er via civiele procedures snel geld op tafel zal komen voor het opruimen van de gif belten in Nederland, gaat er volgens hen een belangrij ke waarschuwende werking uit van het voornemen van de minister. De Vereniging Milieudefen sie zegt niettemin voorlopig sceptisch te staan tegenover het effect van de civiele proce dures die de Nederlandse Staat zal aanspannen tegen produ centen van chemisch afval. In dit verband wijst zij op de ja renlange strijd die de stichting Reinwater voert tegen de Kali- mijnen in Frankrijk over de zoutlozingen in de Rijn 'Dergelijke procedures kun nen heel lang slepen, zonder dat er een cent wordt betaald of dat er directe maatregelen worden getroffen. Ook het ver zamelen van bewijslast is een uiterst moeilijke zaak, omdat die stortingen soms langer dan twintig jaar geleden hebben plaatsgevonden.' De Stichting Natuur en Mi lieu vreest eveneens dat door middel van civiele procedures niet snel geld zai vrijkomen om het saneren van woonwij ken op afvalstortplaatsen te fi nancieren en andere gifbelten op te ruimen. "Het is natuurlijk een goeie actie. Het is een teken van de f PAPENDRECHT Het Pa- pendrechtse politiebureau stond vanmorgen op z'n kop. Na de aanhouding van een vijftal minderjarige kruimel dieven moesten in aller ijl ka mers ontruimd worden om de arrestanten in het te kleine po litiebureau In te sluiten. Het vijftal, drie jongens uit Papendrecht en twee uit Slie- drecht en in leeftijd variërend van 16 tot 17 jaar, was van nacht op strooptocht gegaan toen rond half vijf tijdens een feestje de drank op raakte. Irf bet winkelcentrum De Meent werden bij een buitenopslag van een kruidenier enkele kratten bier buit gemaakt en werd een levensgrote teddy beer ontvreemd. Een voor een bakkerij geparkeerde bestel auto werd nog opengebroken. Uit de wagen werd een hoe veelheid koeken gestolen. Na een tip van omwonenden kon de Papendrechtse politie het vijftal op heterdaad be trappen. Rotterdam De Rotter- damse politie heeft op een toi let in de Pauluskerk het stoffe- lijk overschot gevonden van «en ongeveer 28-jarige man. Vermoedelijk is hij door een overdosis heroïne overleden. De attributen voor een heroi- oe-injectie lagen op het toilet verspreid. (Van een onzer verslaggevers) MAASDAM Vraag Frank van Kleef niet naar zijn kansen. Hij is er aller minst van overtuigd dat hij bij het achteruitrijden met DAFjes ten bate van het TROS-amusement eerste wordt. Hij haait zijn schou ders op: „Als je wint is het meer geluk dan wijsheid, neem dat van mij aan. Het enige wat ik hoop dat is overeind te blijven en niet uit de baan te worden ge drukt. Ik rijd mee omdat ik het leuk vind en omdat het de sensatie is. Verder niks". Frank van Kleef is in het dagelijks leven kantonnier. Dat wil zeggen dat hij voor zijn baas, Provinciale Wa terstaat, de kanten van de weg zichtbaar houdt, dat hij maait, bomen snoeit en slo ten schoont. Hij is 33 jaar en tien jaar actief met de auto sport bezig als amateur. Zijn vaste maat is monteur Eric Bos ook uit Maasdam. Vorig jaar reed hij in een Simca Rallye II naar een buitengewoon eervolle tien de plaats bij het achteruit rijden in de klasse specials. „Zo'n Simca heeft een 1300cc motor, is snel, heeft de motor achterin en dus bij achteruitrijden voorin en haalt makkelijk een top van 100 km per uur op die ma nier. Die DAF waar ik nu in rijd, is luier en trager, rijdt hooguit 70 km/uur en kan telt veel vlugger." Na enig nadenken weet Frank daar aan toe te voegen: „Tja, zo'n wagen is gebouwd om voor uit te rijden". Volgens zeggen doen in to taal aan de achteruitrijd- wagens als we wedstrijden 240 mee. Dat betekent Frank mogen geloven 240 stijve nekken, wegens lang durig omkijken Hijzelf heeft niet in dit opzicht ge traind, door bijvoorbeeld al le gesprekken met de rug naar zijn vrouw Sjaan toe te voeren, ai omkijkend. Nee, hij reed tweemaai "-n aan tal rondjes in Sb jen en Zwijndrecht om niet hele maal nuchter als een kalf op het Eurocircuit van Val- kenswaard te verschijnen. Normaal kijkt Frank vooruit. Ais hij op de tractor zit en gras maait, als hij ge woon aan het verkeer deel neemt of als hij in het week eind meedoet met autocros sen. Daarvoor heeft hij een VW kever met een oude Re nault 16TX motor erin. „Crossen is leuker dan ge wone autoraces omdat het voor iedereen betaalbaar is. Hoewel," zegt hij met enige zorg in zijn stem, „het ook rauwer is en ik graag mijn auto netjes houdt, ik bedoel Frank van Kleef; puur om de sensatie. met een strak plaatwerk en zo." Hij stapte over op auto cross nadat hij op hetzelfde circuit waarop hij zaterdag middag ten behoeve van de TROS moet aantreden, des tijds voor de AVRO („Je bent immers jong en je wilt wat gas geven") meedeed aan de railye-cross. Maar dat zinde hem niet omdat daar fabrieksrijders waren, gesponsorde rijders en amateurs zoals hijzelf die alles uit eigen zak moes ten betalen. Hij gelooft dat crossen voor iedereen is weggelegd, vanwege de han dicaps. Zo ook het achteruit rijden waarvan hij twee jaar geleden officieel kennis nam. Frank: „Ik dacht dat moet ik ook proberen en toen ik het had gedaan wist ik dat ik een ervaring rijker was. Nee, het is heus niet zo dom. Het is een tak van de auto sport die meer aandacht zal vragen en krijgen." Zijn Sjaan ^29) gaat niet mede om hem aan te moedi gen. Ze vindt dat voor het half uurtje dat Frank in de baan is een hele dag op de autoracebaan een al te grote investering. „Liever had ik dat hij ging voetballen. Dat duurt niet zo lang," zegt ze. Maar dit gebrek aan toejui chingen deert Frank van Kleef niet. „Ze heeft er niet zo'n interesse In. En daarbij ziet ze het wel op de TV." Frank start in de tweede heat met nummer 38. Dins dag de 16de is het op TV. Of om helemaal in achteruit stijl te blijven: TV op het is 16de de dinsdag. Nu and ere acties te verwac hten in 't streekvervoer regering dat het haar menens is met het milieuprobleem. De bereidheid om deze zaken aan te pakken 13 van grote psycho logische betekenis", aldus me dewerker J. Hennemans. Juristen van Shell Neder land studeren momenteel met z'n allen op de aanklacht die de Staat tegen Shell Chemie en Shell Raffinaderijen heeft uit gebracht. "Wij zijn in ieder ge val van mening dat wij nooit alleen verantwoordelijk kun nen worden guheuden voor de chemische verortrcimging in Goudcrak. Ook transporton dernemingen en vergunning verleners delen mee in de schuld. Wij ontk' inen niet dat er "drins" m Gouderak zijn ge stort, wel dat het alleen aan ons te wijten is dat die in Gou derak zijn terechtgekomen", aldus woordvoerder E. Stene- ker. Ook in Gouderak is ver heugd gereageerd op de dag vaarding tegen Shell. Goude rak heeft grote extra kosten moeten maken voor de bouw van 68 woningen, waarin de gezinnen uit de sancrir gswijk Zelling zullen worden gehuis vest. "Die kosten kunnen wij nu proberen te verhalen op de Shell', aldus gemeentevoorlich- ter Anker. (Van onze sociaal- economische redactie) SPIJKENISSE Voor de streekbus op Rozenburg en Voorne-Putten moet vanaf vanmorgen weer betaald wor den. De actie gratis openbaar vervoer door chauffeurs van Zuid-West-Nederland (ZWN) is stopgezet. Maar vanaf vandaag zijn el ders in het land anderssoortige acties tegen het taxi-experi ment in Zeeuws-Vlaanderen te verwachten, zo heeft districts bestuurder Dilia van der Heem van de Vervoersbond FNV la ten weten. "De passagiers bij het streekvervoer moeten daar rekening mee houden". Van der Heem zei dit gister avond toen de chauffeurs wer den opgeroepen met de actie te stoppen. Ze zijn ook gevraagd de actie, die afgelopen vrijdag begon, niet individueel voort te zetten. Ook haar collega Dick Ket ting van de Vervoersbond FNV kondigde nieuwe acties aan. Hij deed dit gistermiddag, di rect nadat de Utrechtse recht bank het gratis rijden had ver boden. De -tegenpartij, Zuid-West- Nederland en de vereniging van exploitanten van vervoers ondernemingen ESO, reageer de uiteraard bijzonder tevre- •den op het vonnis van de presi dent. De ESO werd overigens door de rechter ais eiser in het geding niet ontvankelijk ver klaard omdat ze, in tegenstel ling tot Zuid-West-Nederland, geen directe schade van de ac tie heeft geleden. Niettemin wilde de voorzitter van de ESO, mr. H. A. Hoedt, wel kwijt, het hij, met een oog op eventuele toekomstige acties bij het streekvervoer, erg blij was met de uitspraak van de Utrechtse president "Hoewel iedere actie natuur lijk zijn eigen karakter en zijn eigen speciale elementen DORDRECHT De in Dor drecht vermiste Gambla&nse varensgezel Jerry Sagnia is gistermiddag door de rijkspo litie te water levenloos uit het water gehaald. heeft", aldus de heer Hoedt, "is het toch van het grootste be lang dat althans in dit geval een eenzijdige actie van chauf feurs om passagiers geen geld te vragen voor hun busrit al3 een onrechtmatige daad is be schouwd". Welke mogelijkheden blijven voor de Vervoersbond FNV nog over om de strijd voort te zetten tegen het, door de bond en de ZWN-chauffeurs zo ver foeide experiment in Zeeuws- Vlaanderen met het particulie re taxi-bedrijf Kappendijk? "Onze eis", benadrukte Dick Ketting, "dat deze bustaxi be mand moet worden met eigen personeel van Zuid-West-Ne derland, blijft recht overeind. Onze angst, dat experimenten ai3 in Zeeuws-Vlaanderen el ders in Nederland worden na gevolgd, en werkgelegenheid voor chauffeurs gaat kosten is, door welke rechterlijke uit spraak dan ook, niet vermin derd. Op zeer korte termijn zuilen wij met onze leden beraadsla gen wat onze tactiek in de toe komst zal zijn. Voor zover ik het nu kan bekijken gaan onze acties, bijvoorbeeld de verras sende prlk-acties, gewoon door". Het kort geding heeft in to taal ruim 1500 gulden gekost. De Vervoersbond FNV moet ruim 800 gulden betalen, onder meer aan salariskosten aan de advocaat van de tegenpartij en de ESO niet ontvankelijk verklaard als eiser betaalt het salaris van de FNV-advo- eaat, een bedrag van 700 gul den. In de Zellingwijk is gisteren enige beroering ontstaan over het nieuws dat de 96 woningen zullen worden afgebroken. 'Die afbraak is nog altijd niet ze ker', aldus Anker, 'dat moet een saneringsonderzoek nog uitwijzen. Dat komt in oktober gereed. B. en W. hebben daar om aan de betrokken bewoners een brief gestuurd, waarin wordt gezegd dat de afbraak van hun woningen nog niet vast staat. Leden van de Stichting Rein water hebben gisteren een aan klacht ingediend bij Akzo-che- mic in Rotterdam om te ver schijnen voor het Internationa le Watertribunaal, dat m okto ber in Rotterdam wordt gehou den. Akzo heeft volgens Rein water de Chemiehaven in de Botlek ernstig vergiftigd met kwik en kankerverwekkende stoffen. Akzo weigert om te verschij nen, omdat het zich niet voor een "pseudorechtbank" wenst te verantwoorden. ROTTERDAM De po litie heeft gisteravond drie benzinedieven gear resteerd in de Sint Jacobs- straat in Rotterdam. De 20-jarige R. v. d. B. en de 24-jarige H. v. d. B.Whad- den gisteravond op diver se piaatsen m Rotterdam- West tank3 opengebroken. Met een tuinslang haaiden zij de brandstof eruit en sloegen deze op in een jer rycan. Na verhoor op het politiebureau bleek de 20-jarige R. v.d. B. samen met een derde verdachte, de 20-jarige L. S., in de af gelopen maanden uit ^e- ker 60 auto's benzine te hebben gestolen. Daarbij kwam tevens aan het licht, dat zij in zes siga renzaken hadden ingebro ken en honderden pakjes sigaretten hadden ont vreemd.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1