4 'De camping is prima, maar 't strand kan beter' »t tweede honk Auto de stoep op ÉrofeilteP m r - bioscopen mmm door Rein. Woliers Zomer zaterdag in Schiedam deel I wsmrnmmmm mm Wmmm. - vandaag en morgen SCHIEDAM "Tja, als ze niet bijten moet jc er maar een feest van maken." Tevreden is Rinus de Wil de uit de Rotterdamse Harddraverstraat zeker niet over de wil van de Schiedamse karpers om in zijn aas te bijten. Elke dag is de 53-jarige Rotterdammer aan de oevers van de kleine meertjes in het Prinses Bea- trixpark te vinden. "Of het gaat vervelen? Zeker niet. Het is toch iedere keer weer een andere vis die ik uit het water haal. Vandaag staat de wind verkeerd en is het te warm. We hebben nu draaiwinden." Het terras van pannekoekhuis De Vijver ivas niet be paald in trek afgelopen zaterdag. Het druilerige weer was daar debet aan. Trots poseert visser Frans Bouwman met de 53 cen timeter lange karper die door zijn maat Rinus de Wilde, links op de fo to, uit het wa ter van het Beatrixpark werd gehaald. De vis heeft zo op het oog niet veel be langstelling voor het stuk je taart. Modder Pannekoeken nr-jBj IftDAM EN OMQEVINQ. Cor en Lenie van Klave ren genieten van de zon op het gazon vóór hun ca ravan. "Op het strand zou dat ook mogelijk moeten zijn zonder je eerst een weg te hoe ven banen door het af val". 1 vxï&mmm Manon Berkhoff laat zien dat de klachten over de rotzooi niet uit de lucht zijn gegrepen. Overal liggen van dergelijke hoopjes blik en deze plekken worden dan ook gemijd door strandliefhebbers. Compleet Annie van Beveren schenkt haar man Aad koffie in. De zij wand (rechts) in hun chalet is nog wat t kaal. Er moet een wandkast komen, waarvoor eerst ge spaard moet worden. Éliip» Paplepel HET VRIJE VOLK schiedam MAANDAG 1S AUGUSTUS 1983 m - 'Het is toch elke keer 'n vis De Wilde en zijn vismaats Jan van Henten en Frans Bouwman: zitten ondanks de 'tegenwerking' van de vissen zeker niet bij de pakken neer. De zes werphengels die zij hebben meegenomen staan in speciaal daarvoor meegeno men steunen en hoeven slechts af en toe in de gaten te worden gehouden. De drie heren ma ken het zich gemakkelijk on- der twee grote paraplu's. Een plastic tas vol met lege blikjes bier maakt duidelijk dat er inderdaad een klein openluchtfeestje aan de gang is. Frans heeft zelfs een com plete slagroomtaart als pro viand meegesleept. Er is nog maar een klein stukje van over. "Hoeveel vissen we heb ben gevangen? Nou, eh, twee." Er zitten volgens De Wilde duizenden karpers in het wa ter van het Beatrixpark. Hij is er in geslaagd een exemplaar van 53 centimeter aan de haak te slaan. De vissers waren zaterdag ver in de meerderheid in het park. Het druilerige weer had menig wandelaar en fietser binnen de vertrouwde muren van de eigen woning gehouden. Het spreekt voor zich dat de vissers gezien de weersom standigheden te herkennen wa ren aan grote paraplu's. Het enige dat dan nog op een teken van leven wijst is een hand die de hengel bcethoudt. "Nee, 's ochtends vroeg zit ten we nog niet aan het bier hoor," verzekert Rinus. "We drinken eerst lekker een bak kie koffie uit de thermosfles. Zo rond een uur of tien gaat er iemand van ons een stel war me worsten halen. Ja, en dan wordt het eerste blikje openge maakt hè." "Ik heb hier nog met mijn dochter in de modder geiopen. Toen was het park nog niet aangelegd," herinnert me vrouw Anceaux zich, ergens op een van de paadjes in het bos. Zij en haar echtgenoot hebben ondanks het mindere weer toch de frisse lucht van het park opgezocht. "We doen dit wel regelmatig maar niet vaak," zegt meneer Anceaux. "We gaan vaker naar bijvoorbeeld het park in Rot terdam, bij de Euromast. Ik weet ook niet waarom we dat doen. We wonen in Schiedam West, vlakbij het park, maar we gaan liever naar een ander park. Er is geen verklaring voor. Het Beatrixpark is voor ons niets bijzonders. In een van de hoeken hebben ze een heemtuin met allerlei wilde planten aangelegd. Nou, dat hebben ze helemaal verkeerd gedaan. De tuin ligt bovenop de snelweg, je kan er gewoon niet rustig lopen." Bij een korte 'ontdekkings reis' door de bewuste heemtuin blijkt het geluid van het voort razende verkeer inderdaad het gekwek van de weinige eenden in de kleine meertjes ruim schoots te overstemmen. De Lamiun Maculatum oftewel de Gevlekte Dovenetel, de Gera nium Pratense oftewel de Ooievaarsbek en al de andere wilde planten leiden er niet on der. Het lijkt wel of de flora iedere wandelaar liever buiten de tuin wil houden, zo goed doen de planten hun best de smalle paadjes te overwoeke ren. In het Beatrixpark is een nieuwe heemtuin aangelegd. Deze zal de oude echter pas kunnen vervangen als de nieu we aanplant een respectabele hoogte heeft bereikt. Geen sputterende kockepan- nen en geen geuren van spek- pannekoeken in het pannekoe- kenhuis De Vijver. Ook dit stukje Beatrixpark ligt er ver laten bij. „De mensen hebben geen sin om in de regendrup pels te zitten", verklaart een van de serveersters de lege ta fels en stoelen in en buiten het 'pannekockenhuis. „Als het/ mooi weer is, is het ontzettend druk." Dat zegt ook de heer Wierda, die met zijn vrouw een kort fietstochtje door het park maakt. „Met mooi weer is het hier overvol", zegt hij. Hij moet het toch het beste weten want hij rijdt elke ochtend door het park. „Ik woon in Tulndorp/Kethel en werk in de 's Gravenlandse- polder. Ik fiets elke ochtend en avond door het park. Ik vind het hier prachtig. Binnenkort ga ik met de VUT en dan krij gen de eenden het hier goed. Niet de eenden in de kinder boerderij, die krijgen al ge noeg. Nee, de eenden in andere delen van het park, echte wilde eenden heb je hier niet." „Het is hier vooral in het voorjaar en najaar druk. In de zomer gaan de mensen er met de auto op uit", zegt Wierda. Hij is in het verleden twee jaar lid van de gemeenteraad van Schiedam geweest en het ge sprek komt op een gegeven moment dan ook terecht op het politieke terrein. „Ik heb thuis honderdvijftig ordners met krantenknipsels over politiek", zegt hij. „Ik houd alles heel goed bij. Moet je nou eens kijken naar die nieuwe bibliotheek in Rotter dam. Hebben ze miljoenen aan uitgegeven. En dat terwijl er in mijn straat mensen bijna hun benen breken over de losse tegels. Die kunnen ze dan zoge naamd niet meer herstellen want daar is geen geld voor", haait hij zijn gram. De politiek heeft de 53-jarige socialist, zo blijkt uit zijn woorden, nog lang geen gedag kunnen zeggen. „Ik lees elke dag'zes kranten om bij te blij ven. Ik koop ze niet allemaal hoor, ik leen hier en daar een krant." „Het Beatrixpark is aange legd nadat Wilton Fijcnoord een stuk van het Sterrebos kreeg toegewezen", herinnert Wierda zich. „Wilton wilde haar werf uitbreiden. Als com pensatie is hier toen een park aangelegd. Er zitten hier ge loof ik wel twintig soorten vo gels, Ik heb in het voorjaar nog een paar keer meegedaan met de vogeltellingen van de Natuur Historische vereniging. Alsof ze bij het meubilair ho ren zitten de vissers in de na middag nog steeds op hun stekkie. Zij hebben er dan zo'n negeneneenhalf uur opzitten. Het bier is dan op. De Schiedamse redac tie van het Vrije Volk houdt de komende zater dagen een trektocht langs diverse stukjes Schiedam. In dit eerste deel van de serie bezocht redacteur Ron de Groot het Beatrixpark. Alhambrat, tel. 330293: Jerry Lewis: in wie met pech omgaat (a.l.) 2.00. De lift (16). 7.15, 9.30 uur. Alhambra 2, tel. 330293: So phie's choice (16), 8.15 uur. Calypso 1, tel. 131855: Flash- dance (a.l.), 2.00, 7.00, 9.30 uur. Calypso 2, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Calypso 3, tel. 131855: Last tango in Paris (16), 2.00, 6.45, 9.30 uur. Centraal, tel. 138210: 'n Schot in de roos (18), 12.15, 2.00, 3.45, 5.30. 7.15, 9.00 uur. Cineac AD (Beurs), tel. 138082: Octopussy (12), 2.00, 6.45, 9.30 uur. Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Porky's 2. De volgen de ochtend (16) di, 2.00, 7,00, 9.30 uur. Cinerama 1, tel. 115300: Blue thunder (12), 1.45. 6.45, 9.30 uur. Cinerama 2, tel. 115300: Star wars en the empire strikes back (a.l.), 1.15, 7.00 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Toot- sie (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Cinerama 4, tel. 115300: An officer and a gentleman (a.l.), 6.45, 9.30 uur. Cinerama 5, tel. 115300: The happy hooker goes Hollywood (16), 2.00, 7.00. 9.30 uur. Corso, tel. 121110: High road to China (a.l.), 2.00, 7.00, 9.30 uur. Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.), 8.00 uur. Lumière 1, tel. 117755: Porky's 2, de volgende ochtend (16) 2.00, 4.30, 7.00, 9.30 uur. Lumière 2, tel. 117755: Ri chard Gere in „Breathless" (16), 4.30. 7.00, 9.30 uur. Lumière 3, tel. 117755: Bad- boys (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur Lumière 4, tel. 117755: Hot bubblegum in het leger (16), 1.45, 6.45, 9.15 uur. Luxor, tel. 138326: Even en oneven (a.l.), 2.00, 7.00, 9.30 uur. Metro 2, tel. 844393: Night- shift-man van het jaar (a.l.), 2.00, 8.00 uur. Rex, tel. 772793: Met iedereen behalve mijn man (18), 10.00—22.00 uur. Thalia, tel. 111555: Octopussy (12), 2.00, 6.45. 9.30 uur. Spijkenisse Euro, tel. 01880- 24144. zaai 1: Octopussy (12), 1.30, 6.30. 9.15 uur; zaal 2: Fi rebird tornado (a.l.), 1.30, 6.45, 9,15 uur; zaal 3: Blue thunder (12), 1.30, 6.45, 9.15 uur; zaal 4: Hot bubblegum in het leger (16). ma. di., 1.30, 6.45, 9.15 uur. Hellevoetsluis. Tivoli, tel. 01883 - 12608: Stinggray (16), ma. 21.30 uur. Tootsie (a.l.), ma. di. 19.00 uur. Lucky Lips (16), di. 21.30 uur. Kindervoorstellingen Alhambn 2: Festival van bekroonde te kenfilms (a.l.), 2.00. Metro 1: Herbie is de pisang (a.l.), 2.00 uur. Lumière 2: Heidi (a.l.) 2 uur. Passage; The muppet movie (a.l.), 2.00 uur (beh. di.). Hellevoetsluis: Tivoli: Als je be grijpt wat ik bedoel (a.l.) 3'uur. Laurenskerk: Meisterkurs für Orgel, diverse tijden. SCHIEDAM De 39-jarige Schie dammer F. K. is za terdagochtend met onbekend letsel opgenomen in het Schielandzieken- huis. De man was even tevoren op het voetpad van de Colijnstraat aange reden door een personenauto die werd bestuurd doe de 20-jarige A. d. V. uit Schiedam. Deze had geen rij bewijs. „Jullie zijn toch geen spionnen van de belasting dienst, hé? Niet dat ik wat te verbergen heb, maar op die dienst heb ik 't niet zo erg." Aad van Bcveren lacht da verend om zijn eigen grap. Om hem „gerust" te stellen tonen fotograaf Ed Oude naarden en ik onze perskaar ten. „Kom toch binnen", no digt Annie van Beveren ons gastvrij uit, „en drink een glaasje tonic mee." Die" invitatie nemen wij( met plezier aan. want het is weer een van die tropische dagen waarmee ons kikker land deze zomer zo rijkelijk wordt bedeeld. Annie (46) en Aad (49) kamperen op cam ping Wilhelminahoeve in het Zeeuwse Renesse. Nou ja, kamperen... Het echtpaar be woont er een chalet, gebouwd volgens het Finse blokhut systeem. „Hierin zitten al onze spaarcenten. We zijn nu plat zak en zullen nog ijverig moeten, sparen om het verde re interieur te kunnen aan schaffen. Dit chalet hebben wij gekocht als een soort bouwpakket voor de som van ƒ22.500. Dat was een koopje, want doorgaans kosten deze optrekjes zo'n tienduizend méér, zegt de in Rotterdam- Zevenkamp wonende Aad van Beveren. Zijn vrouw vult aan: „Het is hier een fantastische cam ping. Het strand ligt op loop afstand cn het staangeld is, vergeleken bij soortgelijke campings in de omgeving, erg goedkoop. Wij betalen on geveer ƒ1.150 per jaar en daar zijn alle bijkomende kosten inbegrepen." „Wij staan hier nu drie jaar. Eerst met een gewone caravan en nu dus met dit chalet. Wij houden erg van de zee. 't Bos hoeft voor ons niet: na een uur ben je daar op uitgekeken. Iedere boom is voor ons hetzelfde", aldus Annie van Beveren terwijl ze onderwijl de Yorkshire ter rier Maaike 2 aait. Maaike 2? „Inderdaad", zegt Aad wat verdrietig. „Maaike 1 heb ik hier op de camping met het verplaatsen van mijn auto bij ongeluk doodgereden. Het diertje kwam onder een ach terwiel en was op slag dood. Man, wat hebben we daar een verdriet van gehad. Gelijk daarna hebben wij Maaike 2 gekocht." Wat vrolijker vervolgt hij: „Ik ben een groot liefhebber van zeevissen. Vooral in de winter doe ik dat graag. Bij na elk weekend zijn wij hier v V/^y.y. te vinden en ook élke vakan tie, zoals nu, brengen wij op de Wilhelminahoeve door. Het buitenland hoeft voor ons niet meer, dat kan trouwens ook niet meer door de handi cap van Annie." Als gevolg van een ski-on geval raakte zij gedeeltelijk verlamd en kampt daardoor ook met een spraakgebrek. „Maar niet getreurd, we le ven gewoon verder. Saam pjes kunnen wij het prima vinden", zegt Aad oprecht. Hij vertelt te werken al3 administratief medewerker bij het cargadoorsbedrijf Neptunus/Vinke. „Werk dat spanning geeft in deze tijd van ontslagen. Maar laten wij het nou niet over werken hebben, want dat probeer ik Juist nu te vergeten- De accu moet weer vol om er straks weer keihard tegenaan te kunnen." Tot slot zegt hij nog; „Jullie treffen het dat wij weer aanspreekbaar zijn. Gisteren hadden wij een abonnement op het toilet: voedselvergiftiging. We had den ons toen net als thuis graag twee toiletten ge wenst." Een paar laantjes verder genieten Cor (55) en Genie (51) van Klaveren van de „koperen ploert". „Je mag me alles vragen, behalve om geld want dat bezit ik niet", lacht Cor terwijl hij er een paar stoelen bijschuift. Zijn vrouw houdt zich bezig met een borduurwerkje. „Met onderbrekingen staan wij nu al zo'n dertig jaar op Renesse, waarvan zo'n veer tien jaar op de Wilhelmina hoeve." „De camping is compleet. Je hebt alles bij de hand: fraaie natuur, rust, schoon heid, vogels en de zee. Schou wen en Duiveland biedt alles wat de rest van Nederland ook heeft. Het is hier klima tologisch ook het beste ge bied van Nederland. De zon schijnt er het meest en het regent hier 't minst. Boven dien zijn we met de auto bin nen de 50 minuten thuis in Rotterdam-Lombardijen," zegt de bij het Algemeen Be- vrachtings Kantoor Rotter dam (Unilever) werkende Cor van Klaveren. „Nog altijd mijn eerste werkgever, waar ik al 36 jaar werk," vult hij niet zonder trots aan. „Mijn vrouw en ik zijn ech te kampeergekken. Al tijdens onze verloving trokken wij er met een sheltertentje op uit. Wat wij nu doen is natuurlijk geen kamperen. We leven in een tweede huis, met alles er in en er bij. Eigenlijk Is dat waardeloos, al die luxe. Liever stond ik weer op een open veld met tentjes. Da's een stuk gezelliger en de band onder tentjes-kampeer ders is ook een stuk hechter. Niet dat dat op ons laantje nu niet het geval is. Integendeel: wij staan hier op 'n moord- laantje met allemaal fijne mensen. Nooit problemen, iedereen staat voor iedereen klaar. Trouwens, zo is dat met de hele camping gesteld. Er zijn nimmer moeilijkheden. Poli tie heb ik al die jaren nog niet gezien. Ik denk dat dat ook een gevolg is van het pri- ma beheer. De campingeige naar doet erg veel en inves teert telkens in nieuwe voor zieningen. Zo hebben wij de beschikking over water, elek-v tra en riolering. De camping heeft boven dien een eigen rioolzuive ringsinstallatie en dat is een facet dat best eens genoemd mag worden ln deze tijd van toenemende vervuiling." Tevreden is het gezin Van Klaveren over de hoogte van het staangeld. „Ongeveer twaalfhonderd gulden all-in. Ik vind dat echt niet té hoog voor deze camping. Het enige brokje kritiek dat ik heb, be treft de' speelmogelljkheden voór/kinderen. In feite is hier voor hen niets te beleven en dat vind ik een kwalijke zaak. Een andere kwalijke zaak vind ik de verregaande ver vuiling van het strand en de lakse opstelling daartegen van het gemeentebestuur van Renesse. Het gemeentebe stuur maakt in binnen- en buitenland ontzettend veel reclame over de recreatie mogelijkheden." „Maar als je hier arriveert word je gestraft door het op leggen van een hoge milieu- en recreatiebclasting. Er ko men bij Renesse bakker, met geld binnen. In het dorp is dat ook wel te zieh, want elk geveltje is gerestaureerd. Maar dagelijks het strand schoonharken is er niet bij. Je breekt er je nek over de lege bierblikjes en andere troep. Als de gemeente nou eens vier werkloze mensen aantrok, zou dat naar twee kanten toe werken. Het strand wordt weer schoon en vier mensen hebben weer wat omhanden. Zo'n project betaalt zichzelf doordat op vier uitkeringen wordt be spaard." Kamperen blijkt sommige mensen met de paplepel in gegoten, zoals mevrouw An nie de Boer (69). „Ik kampeer mijn hele leven al en mijn kinderen doen dat ook. Vroe ger met een tent, maar nu sinds twaalf jaar met de ca ravan. Ik word een dagje ouder, dus wat luxe mag wel," lacht de in Rotterdam; Crooswijk wonende vrouw. „Ik heb nu vakantie. Jé, on danks mijn leeftijd werk ik elke dag nog met erg veel plezier in de kantine van Hei; ncken aan de Crooswijksesiiv gel. Ach, een mens moet toch wèt, niet dan?" zegt ze, haar kleinkinderen Elsbeth en Wil; liam over hun blonde kopjej aaiend. „Wij zijn op dit laantje een familieclan: ik sta ingeklemd tussen m'n twee zoons. Het bevalt ons prima en vooral ik voel me hier erg op m'n ge mak. Bovendien is deze cam ping betaalbaar en dat wil is deze tijd ook wat zeggen." i Op het brede strand, dat di rect van de camping bereik baar is, speelt de 16-jarigf Manon Berkhoff met ces berg lege blikjes. „Er liggen d'r hier zat os het strand. Ik snap dc men sen niet die deze rotdingefi maar zo klakkeloos wegdofl- deren. Waarom stoppen z'j die troep niet in hun tas en werpen het thuis in de vuil niszak. Ik erger me iedef jaar weer over die rommel, Ik kom van Hengelo en wy huren al acht jaar een cara van op de Wilhelminahoeve- De omgeving bevalt ons uit stekend, maar die rotzooi-- néé, dat kan best anders." Camping de Wilhelmina hoeve biedt plaats aan onge veer 600 eenheden en is één van de modernste langs «k Nederlandse kust.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2