Tsjechische journalist Zahorka: 'Praagse lente niet vergeten' i. Middenschool komt er toch in Rotterdam Metromoordenaar naar inrichting WEEK INFOMOBIEL Hll Agenda Sport Vandaag Stukgoed tOn t s me 11 e r s aken overuren F is weer op de route: Politie bekogeld m H Braderie Beyershof za. 27-8 Heerjansdam Dorgsfeesfmarkt „Vissen in de stad" Het mobiele service kantoor van Het Vrije Volk- Metropool en VVV Rotterdam staat bij u in de buurt: maandags dinsdags woensdags donderdags vrijdags 50.000 werklozen 'Help gedupeerden' Benzinedieven Ml pf lm fel fes li! m Nftr za. 20-8 Oud-Beijerland open 9.00-17.00 uur open"9.00-17.00 uur ma 22-8 Rotterdam Lage Bergsebos ingang Moienlaan bij het café Hoekse Hout "Als de geur maar goed is. Vers .runder-. bloed erover maakt de worst aan trekkelijker." I» Chartabeweging Zahorka: "Vaak slaap ik in parken." - pi si M [fe M «J ffe ml ftsl fe IS Ui iHi Minister keurt i acht goed op zwartwerkers (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/ROTTERDAM Minister Korthals Altes van Justitie heeft er geen moeite mee dat bij de grootscheepse verkeerscontrole in de Waalhaven in maart van dit jaar ook douane-ambtenaren en mensen van de Vreemdelingendienst, het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid betrokken wa ren. De bewindsman laat dat blij ken in antwoord op kamervra gen daarover van het PSP-Ka- merlid A. van Es. Rotterdams burgemeester Peper en de Rot terdamse hoofdofficier van Justitie mr. J. D. de Jong von den vorige maand dat die ge combineerde controle wél te ver was gegaan. Minister Korthal Altes meldt dat het doel van de actie was controle uit te oefenen op de naleving van de verkeers- en vervoerswetten en te kijken of de motorrijtuigenbelasting was betaald. Daarom waren bij de actie mensen betrokken van de rijksbelastingdienst, de rijksverkeersinspectie, het korps controleurs gevaarlijke stoffen en de verkeerspolitie van de gemeentepolitie Rotter dam. Aangezien er op grond van eerdere ervaringen rekening mee werd gehouden dat de controlerende ambtenaren ge confronteerd zouden worden met strafbare situaties die niet onder de verkeers- en ver- voerswetgeving vallen, werden er ook mensen van de douane, de vreemdelingendienst, het GAK en het Sociaal Fonds Bouwnijverheid bij betrokken. De bewindsman meldt dat de aanwezigheid van de doua ne-beambten helemaal niet on- i'&i metropool AGENDA Capelle a.d. IJsset 12.00-14.30 uur Rivierweg t/o de Kijkshop Krimpen a.d. IJssel 15.00-16.00 uur Raadhuisplein even weketv. Beverwaard 9.00-10.30 uur Cannen- burgstraat/T erwormstraat oneven weken: Zuidplein 9.00-10.30 tegenover Sportfondsenbad bij de roltrap Hoogvliet 11.00-12.30 uur winkelcentrum Binnenban voor A.H. Spijkenisse 13.30-16.00 uur Zijlstraat voor Spijkstaal Ommoord 9.00-10.30 uur Winkelcentrum Hesseplaats Viaardingen 13.30-16.00 uur Veerplein bij Liesveld Usselmonde 9.00-10.30 uur Kerstendljk bij Markt Ridderkerk 11.00-12.30 uur Raadhuisplein t/o Rabobank Dordrecht 13.30-16.00 uur Sarisgang/Statenplein Alexanderpolder 9.00-10.30 uur Samuel Esmeyerplein t.o. Rinze Koopmanstr. Schiebroek 11.00-12.30 uur Meidoornsingel/Larikslaan Schiedam 13.30-16.00 uur Emmaplein t/o Hema ROTTERDAM De tussen komst van de politie na klach ten over geluidshinder is gis teravond op het Virulyplein uitgelopen in een rel. De ge luidsinstallatie stond buiten opgesteld, maar men weigerde deze uit te zetten. Zestig men sen bemoeiden zich met de zaak, waarna de vlam in de pan sloeg en de politie werd bekogeld met flessen en ste nen. Twee relschoppers zijn in gerekend. ROTTERDAM -- Bijna vijf tigduizend mensen, om precies te zijn 49.380, stonden eind vo rige maand geregistreerd als werkloze bij het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam. Het werkloosheidspercentage is daarmee gekomen op 21, wat 3,7 percent boven het lan delijk gemiddelde is. ROTTERDAM Het Ko ninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) herin nert de Tweede Kamer in een brief aan de belofte van staats secretaris Van Zeil om de toe leveringsbedrijven van RSV te helpen. Volgens het KNOV gaat het om minstens 25 be drijven met in totaal zo'n 1200 werknemers. De organisatie stelt voor dat er beiastingvoordeeltjes vor die ondernemingen komen. ROTTERDAM De Rotter damse politie heeft vijf benzi nedieven gisteravond op de Kasteelweg op heterdaad be trapt. De vijf, in leeftijd vari ërend van 16 tot 20 jaar waren juist bezig met een slang en een jerrycan benzine uit ge parkeerde auto's over te heve len. juist is, aangezien zij de be voegdheid hebben om vervoer middelen aan een onderzoek te onderwerpen. De andere in stanties die bij de controles aanwezig waren, deden zelf volgens de ministers niets. Al leen wanneer de politie iets ontdekte werden zij ingescha keld. Korthals Altes meent dat niet van „doeloversehrijding" kan worden gesproken. Hij vindt wel dat in dergelijke ge- vallen de belangen van hand having van de rechtsorde goed moeten worden afgewogen te gen de belangen van de be scherming van de persoonlijke levenssfeer van de burger. 'Over dergelijke acties zal In elk geval tevoren goed overleg moeten worden gepleegd met het Openbaar Ministerie in Rotterdam, aldus de minister. In het geval van de actie in de Waalhaven in maart was dat niet gebeurd. (Van een onzer verslaggeefsters) DORDRECHT Vijftien jaar geleden vielen de Rus sen de Tsjechoslowaakse hoofdstad Praag binnen en smoorden een beginnende vrijheid in de klem. Om te zorgen dat deze "Praagse lente" niet vergeten wordt, is de Tsjechische journalist Walter Leopold Zahorka be zig aan een 22.000 kilometer lange fietstocht door Euro pa. Zahorka, die na de zelf verbranding van Jan Pa lach zijn land ontvluchtte en sindsdien in Neurenberg als freelance-journalist werkzaam is, is al ze3 we ken onderweg. In die tijd legde hij 2.600 kilometer af door Liechtenstein, Zwitser land, West-Duitsland, Frankrijk en België. Hij be zocht ook het Europese par lement in Straatsburg. Overnachten doet de 50-jarige Tsjech vaak in parken. Ook wordt hem door sympathisanten gratis onderdak aangeboden. Zo ook in Dordrecht, waar hij gisteren aankwam. Toen hij aan de Dordtenaar Hent Schless vroeg waar In de buurt een park was om in te slapen, vond deze dat de man beter bij hem kon blij ven slapen. Dissident Zahorka laat geen gelegenheid voorbij gaan om de aandacht te vestigen op de onvrijheid in zijn land. In alle steden die hij bezoekt, wendt hij zich tot de pers. Na Dordrecht staan bezoeken aan Rotter dam en Amsterdam op zijn programma. Daarna fietst hij verder richting Scandi navië. In januari hoopt hij zijn protesttocht te hebben volbracht. Zijn ervaringen tijdens de tocht gaat hij dan bundelen in een boek. De uitgeweken journalist houdt contact met de Char tabeweging in zijn land. Voorts is hij de Duitse woordvoerder voor het "Co mité van de 5de januari", waarin coryfeeën als Jean- Paul Sartre en Heinrich Böll zitting namen. „De Tsjechoslowaakse journalistiek had vroeger een grote traditie in de strijd voor de waarheid. „Ik wil deze goede traditie trouw blijven en daarom houd ik deze protesttocht," besluit Walter Leopold Za horka. SrSSKsÊ r"'-'ï 1 M'' ''ft:w Worst vervangt prooi Van onze verslaggever JAN MEIJER ROTTERDAM De Su- matraanse tijger Pepper klauwt likkebaardend aan het dikke gaas van haar verblijf wanneer verzorger Aad Sciarone haar een gi gantische worst laat zien. „Boterhammenworst." denkt de toeschouwer. Maar hij heeft het mis. Pepper mag ruiken aan roofdieren worst. Sinds een week is dit vleesprodukt in Diergaarde Blijdorp specialité de ia maison voor zeven katachti- gen: vier tijgers, twee ja guars en één leeuw. Het gaat om een proef. Als hij slaagt zal de roofdieren- worst een vaste plaats krij gen op de toch al uitgebrei de dierenmenukaart. „Nieuw voor Europa maar in de Verenigde Staten wor den in bijna elke dierentuin de katachtigen met deze worsten gevoed," zegt hoofd levende have Kuno Bleijen- berg. Al twee jaar is er in Blij dorp over de nieuwe worst gepiekerd. In Amerika wordt deze compleet-vlees- - *- ,V«- voeding door twee fabrieken geproduceerd. De bedrijven geven de geheimen van hun produkten natuurlijk niet prijs, maar enkele gegevens waaiden toch wel over de oceaan heen met het resul taat dat de Blijdorpse worst steeds duidelijker vorm kreeg. De Diergaarde werkt bij het concipiëren van de roof dierenworst samen met een fabriek in Noord-Holland die op het gebied van vleesvoe ding voor katten en honden is gespecialiseerd. "Allebei stoppen we onze know-how er in," aldus Bleijenberg. Voorlopig heeft die aldus verwerkte know-how voor 500 kilo worst gezorgd. De roofdierenworst wordt gemaakt van slachtafval. Blijdorps hoofd levende ha ve wijst er met klem op dat men géén afgekeurd vlees gebruikt: "Het gaat om een hoogwaardig produkt waar in o.a. hart voorkomt. Er kunnen voor. de dieren be langrijke natuurlijke be standdelen aan toegevoegd worden." Eén van de voornaamste punten is de smaak. "Je weet wat de inhoud van de worst moet zijn, maar de grote vraag is of het dier die inhoud ook éét, katten zijn kieskauwers," zegt Bleijenberg. Reeds is geble ken dat het toevoegen van schapenvet en runderbloed de roofdierenworst voor Pepper en haar mede-kat- achtigen aantrekkelijker kan maken. "De praktijk geeft hoop," constateert het hoofd levende have niet on tevreden. De introduktie van roof dierenworst heeft heel wat voordelen. Bleijenberg somt ze op. De worst is - en dat is ook voor het personeel van belang - hygiënischer dan de door vliegen omzwermde hompen rundvlees. Het nieuwe produkt is vol gens hem goedkoper wat in tijden van een slechte eco nomie voor een zwaargesub- sidieerde dierentuin een niet onbelangrijke zaak is. In Blijdorp, bijvoorbeeld, con sumeren de dieren jaarlijks 160 ton vlees. Er is voorts minder Invriesruimte nodig en de aanvoer van het fa brieksmatige produkt zal s#v -5 -- 1(1 irrt regelmatiger zijn. Vitami nen cn mineralen kunnen er gedoseerd aan toegevoegd worden. Kortom: "De worst is gevarieerder dan een stuk rundvlees met een vitami- nenmengseltje erop." Bleijenberg ziet ook enke le nadelen: "Het spelelement met de kluif wordt minder en het dier zal zijn tanden minder gebruiken. Daarom moet de worst hard zijn en zullen we de dieren mins tens eenmaal per week aan een bot laten kluiven." Hij gelooft in de toekomst van de worst: zeker als het vlees duurder wordt zal zij voor de Europese tuinen een uitkomst betekenen. Zal de worst voor vlees etend dier zoiets worden ais de kuch voor een vooroor logse soldaat, een brok voe ding waarin je maar te bij ten hebt of je wilt of niet? Bieijcnberg schudt troos tend het hoofd: "Een mie reneter zuilen we die worst vanzelfsprekend niet geven. En ouwe tijgers die heel hun leven gekloven hebben, mo gen dat hun laatste jaren blijven doen." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De openba re scholen voor voortgezet on derwijs in Rotterdam zijn nau welijks geïnteresseerd in een experiment met de midden school. Van de dertien scholen hebben er tien te kennen gege ven, dat zij niet willen mee doen. De drie anderen staan niet te trappelen en wiilen eerst meer duidelijkheid over de plannen van het gemeente bestuur. Uit het oogpunt van onder wijsvernieuwing heeft de ge meente begin dit jaar besloten dat cr in Rotterdam een mid denschool moet komen. Na ge sprekken met de schoolleidin gen en ouderraden blijken ech ter grote bezwaren te bestaan ten aanzien van de midden school. Drie scholen vrezen dat een eventuele mislukking van het experiment een fataal effect op hun scholen zal hebben. Zij vinden het risico veel te groot. Twee andere hebben princi piële bezwaren tegen de mid denschool. Zij vinden dat Rot terdam het onderwijs ook kan vernieuwen zonder een geheel nieuw onderwijssysteem, zoals de middenschool. Weer twee andere scholen zijn bang dat het experiment pas gestarte onderwijskundige vernieuwingen doorkruist. De scholengemeenschap Wolfcrt van Borsselen is bezig met een project. De IVO-school werkt nu één jaar met een nieuwe wijze van individueel onderwijs. Medewerkers van de afde ling onderwijs van Rotterdam wijten de afwijzende houding van de scholen voornamelijk aan de onrust, die de rijksbe zuinigingen teweeg hebben ge bracht. "Het onderwijs ver keert in grote onrust. In enkele scholen was men geïrriteerd, omdat Rotterdam in deze tijd met zo'n omvangrijk experi ment komt," aldus de medewe- kers. Ook een rol speelt volgens hen het feit dat veel jonge leer krachten door de bezuinigin gen de scholen verlaten. Zij zijn juist de mensen, die zich met vernieuwing van het on derwijs bezighouden. Wethouder Hans Simons van onderwijs in Rotterdam wil het experiment ondanks deze tegenvallers toch doorzetten. Eventueel wil hij in de wijk Beverwaard. Zevenkamp of in het centrum een nieuwe scho lengemeenschap stichten om de middenschool op te zetten. Het probleem daarbij is dat het rijk gezien de daling van het aantal leelringcn niet zo snel toestemming geeft voor een nieuwe school. Maar eerst gaat Simons ver der praten met de drie scho len, die bereid zijn verder te praten. Dat zijn de scholenge meenschappen Caland, Liba non en Prins Alexander. Staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs heeft al eerder laten weten, dat een ex periment met de middenschool slechts kan doorgaan als vele scholen in de omgeving het steunen. Die steun bestaat in Rotterdam nog niet. Simons heeft tot aan het einde van het jaar de tijd om zijn plannen gereed te krijgen en die steun te verwerven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recht bank in Rotterdam heeft de 32-jarige Roberto H. ter be schikking gesteld van de rege ring en opname gelast in een krankzinnigeninrichting. De rechtbank acht het ruim voldoende bewezen, dat hij op 12 februari de Rotterdammer R. Groenewegen op metrosta tion Slinge heeft doodgestoken. Het vonnis komt overeen met de eis van de officier van Justitie. De rechtbank is het eens met de psychiater, dat de dader volledig onroerekenings- vatbaar was tijdens de moord. Roberto H. vroeg in de metro- trein een vuurtje aan het slachtoffer. Deze niet-roker kon niet aan dat verzoek vol doen. H. werd woedend en ach tervolgde hem op het perron, waar hij hem neerstak. Ook de hond van het slachtoffer 'kreeg enkele steken, maar deze over leefde het.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1