oorwegen moeten Verhaar overleden voor de sloop Delta drijft op uitzendkrachten Niet binnen zonder kloppen CHIOfij ROTTERDAM mi L 'FRITUUR-' Eksit exit 1 'l' 1 i i VËfpMaardg Vandaag met: Klassieke muziek op Rotterdamse pleinen Agenda Sport T' Jeugdbende opgerold mm Ruzie treft avonturiers- echtpaar t WÈmmmm* 1 1 mÈÉÈÊÊÊÊË «It pv Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen, wie aan deze bepaling geen gehoor geeft kan nog voor vreemde verrassingen komen te staan. Zo ook de 29-jarige student Dick Meijer uit de Rot terdamse Pupillen- straat. Zonder kloppen maar met bijl viel deze week de Marechaussee bij hem binnen. Bedoe ling was een onderwij zer aan te houden die niet kwam opdagen voor zijn militaire herha lingsoefening. Deze man, een onderhuurder van Meijer, was op dat moment met vakantie en kon derhalve onmo gelijk de deur open doen. Mijer zelf voelde daar ook niets voor en dacht in zijn volste recht te staan. De Mare chaussees stoorden zich daar niet aan en sloegen met een bijl het glazen raampje van de voor deur in. Ds schade tij dens de huiszoeking die daarop volgde loopt vol gens Meijer in de hon derden guldens. Zeer sneu nu blijkt dat hij op grond van ar tikel Wt van het Wet boek van Strafrecht wel degelijk de deur wijd open had moeten zetten om daarmee de opspo ring van de onderwijzer te vereenvoudigen. De Koninklijke Marechaus see blijkt in dit geval de kwaadste niet en zal al le schade vergoeden. DE HIPPISCHE HAPPENING VAN7 JAAR 17T7M 21 AUGUSTUS IN HET KRAÜNGSE BOS -.-J® -> Een héél kilo in één pak f Kleine gemeente wint strijd met juristen bij NS (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Ernst Ver haar (37 jaar) uit Rotterdam, één van de leidende figuren in het Nicaragua Komitee Neder land, i3 afgelopen zondag in Nicaragua om het leven geko men. Verhaar is bij het zwem men in de Stille Oceaan, ter hoogte van de hoofdstad Ma nagua, verdronken. De Nicara guaanse autoriteiten nemen aan dat hij i3 omgekomen en hebben hem. opgegeven. Het zoeken naar zijn lichaam gaat nog door. Ernst Verhaar, die in Rot terdam grote bekendheid ver wierf als opbouwwerker in de wijk Nieuwe Westen en die één van de voormannen was in het verzet tegen krottenkoning H. J. P. Pennis, .was op werkbe zoek in Nicaragua. Hij bezocht het Middenamerikaanse land voor het vierde achtereenvol gende jaar, óók om de vierde verjaardag van de bevrijding ROTTERDAM/NEW YORK Het avont uriersechtpaar Fon3 en Kee Oerlemans die begin augustus hun „oceaan truck" via de Rotter damse haven naar New York lieten verschepen, zijn gisteren zónder hun 1 jaar oude zoontje Ro bin en zónder beman ningslid Kees Cremers aan de oversteek New York-Rotterdam begon nen. Vanuit een afgelegen plekje in de haven van New York vertrokken Pons en Kee gistermid dag met hun vaartuig richting Azoren. Van daar gaat de trip naar Lissabon en Rotterdam. Ruzie tussen Pons en Kee enerzijds en Kees Cremers anderzijds zorgde voor een defini tieve breuk. Omdat het echtpaar hun jonge zoontje tijdens de over steek niet voidoende in de gaten denkt te kunnen houden, is de jongen naar de ouders van Fons in België gestuurd. van dictator Somoza mee te vieren. Verhaar heeft tijdens zijn bezoek aan Nicaragua dit jaar, dat hij samen met mede-aktie- voerder en vriend Jaap van den Berg bracht, door het hele land gereisd. Zo is hij onder meer in het grensgebied met Honduras, het land van waar uit door de Verenigde Staten gesteunde aanhangers van ex- dictator Somoza Nicaragua binnenvallen, geweest. De twee Nederlanders heb ben hun bezoek aan Nicaragua gebruikt om een inventarisatie te maken van de problemen in het land. Het is de bedoeling om op basis van hun inventari satie het hulpprogramma van het Nicaragua Komitee Neder land aan te passen. Eén van de door hen geconstateerde meest nijpende probleem is op dit moment de opvang van vluch telingen uit het grensgebied met Honduras. na 3 jaar toch de reus Goliath (NS) op de knieën gekregen. Burgemeester H. J. Trap van Heerjansdam noemt deze in- komstenpost van twintigdui zend gulden dan ook een "juri disch en financieel succes". Ook de inwoners van deze kleine gemeente kunnen weer opgelucht ademhalen omdat nu geen extra verhoging van het ogb-tarief met tien gulden nodig is. "Het zou natuurlijk een vreemde zaak zij als de mensen niet aiieen het lawaai van de Kijfhoek voor lief moe ten nemen maar ook nog eens een belastingverhoging," meent Burgemeester Trap. De ogb-heffing voor het rangeer terrein staat al sinds 1980 op de inkomstenstaat genoteerd. In dat jaar startte de NS via een ingewikkeld juridisch steekspel een beroepsprocedu re tegen de heffing door Heer jansdam. De rechtmatigheid daarvan werd in twijfel ge trokken omdat er naar de me ning van de directie een 'pu blieke bestemming' op de Kijf hoek rust. Heerjansdam besloot de be roepsprocedure verder uit te vechten ondanks de voorspel ling van de Vereniging Neder landse Gemeenten dat het bij voorbaat een verloren zaak zou zijn vanwege eerdere uit spraken van de Hoge Raad. De kleine gemeente bleek uitein delijk een ijzersterk argument achter de hand te hebben. In het bestemmingsplan Kijfhoek staat dat wanneer de NS om welke reden dan ook van het terrein geen gebruik meer zou den maken, de gemeente moet meewerken aan een ander doelmatig gebruik. Volgens de juridische verte genwoordiger van do gemeen te verviel daarmee het argu ment van de Spoorwegen dat het terrein geen waarde in het DONDERDAG IS AUGUSTUS 1983 li A -\vO V X ivrAv» Het enige echte en uiterst oorspronkelijke Rotterdamse voetbalmonument, het Muurtje van Moulijn" gaat onder de slopershamer. Op de foto bewonderen drie nietsvermoedende kinderen nog de vrolijke beschildering van het muurtje aan de Rot terdamse Bioklandstraat. Het was de plaats waar de kleine Coen, zo tussen 1942 en 1950, zijn weergaloze pas seerbeweging, zijn accurate trapkunst en zijn verfijnde techniek aanleerde. Het een voudige bakstenen muurtje fungeerde vaak als "tegen stander" voor de jeugdige Moulijn, die zo'n vier uur per dag op straat doorbracht voetballend natuurlijk. Met twee jassen als doelpalen en het muurtje als vaste zij- of doellijn. Omdat de Blokland straat (in het Oude Noorden) een doodlopende straat was, kwam er bijna geen verkeer door en was de plek uiterma te geschikt als speelplaats De huizen in de buurt zijn nu aan de beurt voor een gron dige verbouwing en ook het Moulijnmuurtje valt ten of fer aan de stadsvernieuwing. De nu 47-jarige Coen Moulijn heeft tot 1960 in de Blokland straat gewoond. wis XxXX V \o f nt w I HEERJANSDAM Na een jarenlange juridische strijd moeten de Nederlandse Spoorwegen alsnog onroerendgoed- belasting betalen aan de gemeente Heerjansdam voor het grootste rangeerterrein van Europa, Kijfhoek. Met deze uitspraak van de belastingkamer van het Ge rechtshof in Den Haag heeft de kleine David (Heerjansdam) (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM In toene mende mate moet het psychia trisch ziekenhuis Delta uit zendkrachten inschakelen in de verpleging. Vacaturestop, reorganisatieplannen en de op merking van B en W over de "halvering" van Delta hebben hier schuld aan. Vooral de ver- pleegafdelingen zijn in grote moeilijkheden gekomen. Onge veer veertig dure uitzend krachten, gediplomeerde ver pleegkundigen of ervaren ver pleeghulpen, van diverse uit zendbureaus moeten het tekort verhelpen. Sinds juni heeft de afdeling personeelszaken van Delta ook ongeveer dertig uitzendkrach ten aangenomen op contract basis. Zij zijn op aile afdelin gen inzetbaar in iedere dienst. Deze contract-uitzendkrachten zullen tot december het perso neelsgebrek te lijf gaan. Dan hoopt het ziekenhuis een dub bele (goedkope) leerlingen- groep het "praktijkveld" in te kunnen sturen. Het zou hier om vijftig leerlingen gaan. Om niet helemaal afhanke lijk te zijn van particuliere uit zendbureaus en eigen leerlin gen is Delta ziekenhuis begon nen verpleegkundigen, die zo juist eindexamen hebben ge daan, een contract van 32 uur aan te bieden op voorwaarde, dat zij niet op een vaste afde ling zullen werken, maar daar naartoe gedirigeerd kunnen worden waar het gebrek aan verplegend personeel het grootst is. VLAARDINGEN In sa menwerking met de rijkspoli tie heeft de Vlaardingse politie zestien jongens van 13 tot 21 jaar aangehouden, die diefstal len met een totale waarde van 35.000 gulden op hun geweten hebben. Bij een van hun strooptoch ten vernielden de jongeren kasten van het centrale kabel televisie systeem, waardoor enkele Vlaardingse wijken zonder beelden kwamen te zit ten. economisch verkeer zou heb ben. De belastingkamer ging uiteindelijk mee in deze rede nering en sprak uit dat de NS gewoon ogb-plichtig is. Het ge meentebestuur houdt het erop dat deze "toverformule, die niet ongebruikelijk Is in plano logische kringen, de NS uitein delijk toch hebben uitgeran geerd." Het hoofdgebouw van de Kijfhoek ligt op het grondge bied van Zwijndrecht. Na de uitspraak van de belastingka mer durft ook deze gemeente het aan om de NS een gepeper de ogb-rekening te sturen. -V 1 rit Bed Irijven willen vuil verwerken (Van een onzer verslaggeeisters) ROTTERDAM Shell. Ver- olme Tankercleaning en Fan- ocean hebben een vergunning aangevraagd voor grootschali ge verwerking van chemisch afval. De aanvragen, door de drie bedrijven in Rijnmond on afhankelijk van elkaar gedaan, komen op een moment dat de overheden Rotterdam en Rijn mond met het particulier be drijfsleven praten over de bouw van één centrale verwer kingsinstallatie naast de Af valverwerking Rijnmond in de Botlek. De drie bedrijven, waarvan Verolme Tankercleaning en Panocean deelnemen aan de gesprekken over één centrale installatie, zouden de lage overheden met de vergunning aanvragen niet in de wielen rijden. Van een aiag tussen particulier bedrijfsleven en la gere overheden om de groot schalige verwerking van che misch afval zou volgens een woordvoerster van de gemeen te Rotterdam geen sprake zijn. De vergunningaanvragen, die vrij kort volgen op een toe zegging van minister Smit- Kroes van verkeer en water staat van een bijdrage van maximaal twintig miljoen gul den voor een centrale installa tie, verrassen de gemeente Rotterdam niet. Verolme Tankercleaning en Panocear» 'nebben voigens de gemeente Rotterdam bij het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) aangeklopt omdat ze naast zeeschepen voortaan ook binnenschepen wiiien behandelen. Voor zee schepen hebben zij al een ver gunning. Voor de behandeling van binnenschepen moeten zij toestemming hebben van VROM. De aanvraag van Shell, ook in het kader van de Wet Che mische Afvalstoffen, betreft vooral de sanering van het slib uit de le Petroleumhaven. Shell wil verder commercieel verwerkbaar afval gaan be handelen dat toch niet bij de Afvalverwerking Rijnmond te recht zou komen. Shell heeft ook zitting in een projectgroep Chemisch Afval, ingesteld door VROM-minlster Winsemius, die bekijkt hoe moeilijk verwerkbaar che misch afval het best kan wor den verbrandt en/of gestort. WD-miniatet Winsemius neemt voigens de gemeente Rotterdam een iets terughou dender standpunt in dan zijn partijgenote Smit-Kroes. Waar Winsemius de verwerking van afval laat onderzoeken heeft zij zich al uitgesproken voor één grote installatie. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Eksit Ja, echt exit. De voortzetting van dit roemruchte Rotterdamse jongerencentrum in Arena aan de Kruiskade dreigt een flop te worden. De staf spreekt van een 'hangerige sfeer, slechte programmering en dalende be zoekersaantallen.' De leiding die zichzelf omschrijft als een gezelschap 'routineuze 'wel zijnswerkers' steekt wel de hand in eigen boezem en kon digt aan op te stappen.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1