Camping net gered Nieuwe ontdekking, gifgrond uitdoeien WÊÊÊêÊXjÈ Partijbestuur CPN achter De Waarheid Artikel over prins Claus uitgesteld sééé ter meulen ter meulen m BERGING BENTELO Ondanks bezwaren van duizenden dierenbeschermers zijn gistermiddag in het Overijsselse Bentelo toch de eerste Nederlandse varkenraces gehouden. De wedstrijden werden door de rijkspolitie op video vastgelegd om te controleren of de varkens wel volgens de wettelij ke voorschriften werden behandeld. De varkens die meededen aan de races de winnaars ook zijn vandaag naar het slachthuis gebracht. I nu extra voordelig! Een grote sortering cretonnes van 100% viscose In bruin/ beige. 120 cm breed. Uit de prijsserie van -Sr-tot 34Zo lang de voorraad strekt! Nu alles door elkaar 'ySw voor mmm Van onze verslaggever JEN VLIETSTRA RAAMSDONKSVEER Na zaterdag kon het Holland Ballon Festival '83 miet meer kapot! Uitgerekend op de avond, die het hoogtepunt van het feest zou moeten worden, was het weer ideaal voor de ballonvaart. Bijna als een com pacte massa stegen de 103 heteluchtballonnen vrijwel loodrecht omhoog óm vervolgens statig in zuidoostelijke richting weg te zeilen. Een fan tastisch schouwspel voor de op dat ogenblik naar schatting 40.000 bezoekers rondom het fes- tivalterreim H v' voordeel voor ui Kant en klare geborduurde vensterva! die zö opgehangen kan worden door de handkla- re lussen aan de bovenkant, in beige. Kom snel, op op! 30 cm hoog. Per meter^«Q® Brommen 50 cm hoog per meter van Sf9ffVoor 2,98 Uver oceaan HETVRUE volk binnenland 3 IJMUIDEN Het IJmuidense bergingsbe drijf Wijsmuller Is er In ge slaagd het booreiland Ocean Ranger, dat vorig jaar voor de kust van New Foundland is gezonken, weer naar de oppervlakte te krijgen. Het eiland dat nu ondersteboven drijft wordt naar dieper water gesleept, om daarna te worden afgezonken. Het booreiland is in fe bruari vorig jaar bij zwaar weer van zijn ankers gesla gen en vervolgens gekap seisd. Bij de ramp kwamen 84 mensen om het leven. Bij de berging werden drie duikers gedood. partijcongres, dat plannen om van De Waarheid een krant voor heel links te maken steunde. Het partijbestuur noemt die ver dachtmakingen en aantijgingen jegens de redactie een te rugval in dicussie- methoden die haaks staat op de idealen die de par tij uitdraagt. Dat klimaat verontrust het bestuur zeer. aldus een verkla ring dit weekeinde. Bekeken wordt hoe opzet, functie en redactiebeleid van de CPN-leden- krant, waarin vori ge week tegen De Waarheid tekeerge- gaan werd, in over eenstemming met de partijlijn kan worden gebracht. verklaring. Volgens het partij bestuur is de koers 'van De Waarheid in overeenstemming met de besluiten van het 28ste par tijcongres van de CPN over De Waar heid. In de oproep tot steun aan de krant zegt het be stuur overigens dat dat niet hoeft te betekenen dat de partij geen kritiek op de inhoud zou mogen hebben. De kritiek die de laatste tijd geleverd wordt, en die aan leiding is geweest tot het besluit van Bart Schmidt om op te stappen, wordt evenwel door het CPN-bestuur veroordeeld. De toonzetting daar van is in strijd met besluiten van het AMSTERDAM Het partijbestuur van de CPN staat achter de koers van het communis tische dagblad De Waarheid. Na een spoedvergadering zaterdag naar aan leiding van het plotseling opstap pen van hoofdre dacteur Bart Schmidt heeft het bestuur een oproep gedaan aan alle le den om De Waar heid te steunen. In de strijd tegen de huidige regering, bij de voorberei ding van de vre desdemonstratie op 29 oktober en voor verdere pro gressieve samen werking en machts vorming is de krant voor heel links een onmisbaar instru ment, aldus een Varkens na races naar slachthuis afgevoerd (Van een onzer verslaggevers) DE BILT Zware onweers buien, gepaard gaande met stevige regenval, zijn gister middag en -avond over ons land getrokken. Het zwaarst te lijden hadden de provincies Utrecht en Gel derland. In Putten, Elspeet, Ermelo en Oldebroek plaat sen die alle op de west-Veiuwe liggen stonden straten en wegen binnen een tiental mi nuten blank. De rioleringen kregen zoveel water ineens te verwerken dat sommige put deksels in het wegdek met kracht werden weggespoten. In Ermelo stond op sommige plaatsen meer dan 30 centime ter water op straat en moesten wegen worden afgezet. Ze wa ren onbegaanbaar. De brand weerkorpsen in de genoemde plaatsen waren de hele avond druk met het leegpompen van kelders. "Varkensraces, dierenleed" stond op een sleep van een re clamevliegtuigje dat rondcir kelde boven de races. Het vliegtuigje was gehuurd door de dierenbeschermers, die aan het begin van de races een lijst met 14.000 handtekeningen hadden overhandigd aan de or ganisatoren, de Katholieke Plattelandsjongeren. Voorzit ter Smit van de Dierenbe scherming werd uitgefloten toen hij zijn principiële kritiek op de races kenbaar maakte. De dierenbeschermers vin den dat varkens, door ze hard te laten lopen, worden verne derd. De beesten zijn daar niet geschikt voor, zeggen de die renvrienden. Ongeveer 8000 toeschouwers volgden de races. Lang niet al le varkens die ook ia3t van de hitte hadden voelden er voor te rennen. Hun begelei ders moesten de raarste ca priolen uithalen om de beesten vooruit te krijgen. Gebrul op saxofoons en slaan op trom mels hielp nauwelijks. De inspectie Dierenbescher ming en een officier van Justi tie stelden na afloop vast dat zich geen excessen hadden voorgedaan. Maar dat bete kent niet dat de bezwaren van de dierenbeschermers zijn ver dwenen. Zij maken zich ernsti ge zorgen over mogelijke ver volgen op de races. "De orga nisatoren zullen steeds nieuwe re middelen zoeken om de ra ces, die op zich zelf heel saai zijn, attractief te maken. De dieren worden hiervan de du- pe." Ook zijn de dierenbescher mers bezorgd over de wijze waarop de dieren worden voor bereid op de race3, want daar op ontbreekt een goede contro le, zo menen zij. DEN HAAG Ko ningin Beatrix en prins Claus zijn za terdagmiddag met hun drie zoons in Nederland terugge keerd van hun va kantie in Italië. Het gezin heeft de va kantie grotendeels doorgebracht in Tavernelle. blemen van het Ne derlands koninklijk paar, dat vandaag zou verschijnen, voorlopig niet te publiceren. Het sensatieblad Bild bracht afgelopen vrijdag uit uiterst vage bronnen een artikel onder de ti tel „Valt Beatrix over huwelijks-af faire". Daarin werd een echtscheiding van de koningin en prins Claus aange kondigd en een troonsafstand ten gunste van kroon prins Willem Al exander. dat hij bij zijn gezin in Den Haag blijft. De prins is nu ai bijna een jaar ziek. De 'aatste tijd ver bleef hij regelmatig in het kuuroord van een vriend in het Westduitse Drie burg of bij familie en kennissen in de Bondsrepubliek, terwijl hij dan za terdag en zondag bij zijn gezin was. Het Westduitse weekblad Der Spie gel heeft besloten een opzienbarend artikel over moge lijke huwelijkspro- ■MpMMx":, tÖltliv Wat prins Claus nu gaat doen is nog niet bekend. De Rijksvoorlichtings dienst wilde niet meedelen of de prins weer naar zijn vrienden in West- duitsland gaat of Volgens onze weerman kre gen sommige plaatsen in Utrecht en Gelderland een zwaar noodweer te verwerken, soms met krachtige windsto ten. Eén van de plaatsen die het meeste regen op te vangen kreeg, was het Drentse Nije- veen. Met 50 mm. regenwater scoorde die gemeente gisteren hoog. Ook Noord-Holland had last van onweersbuien en hevige regenval. In Marken viel bin nen een half uur tijd 36 mm. water. Ook Amsterdam was vlammen, die de camping vanaf de Lemelerberg tot op 100 meter was ge naderd. Hoewel het vuur de drukbezochte cam ping ernstig be dreigde hoefde het terrein niet geëva cueerd te worden. "Brandweer en po- OMMEN - Tiental len kampeerders en brandweerman nen hebben zater dag weten te voor komen dat de cam ping Lemeler Esch bij Ommen in vlam men opging. Boe ren stortten gierwa- gens gevuld met water neer op de litie waren juist op tijd. Vele van onze gasten hebben ge holpen het vuur te bestrijden." aldus campinghouder M. Ellenbroek. De schade aan het kwetsbare natuur gebied bleef be perkt tot één hec tare bos. Op sommige plaatsen, zoals hier in Amsterdam, zorgden wolkbreuken voor veel overlast. het slachtoffer: sommige stra- gemeten. Europa met 33,5 graden Ccl- ten kwamen totaal onder wa- Volgens onze weerman wer- cius. ter te staan. den de weersproblemen van Het onweer met de slagrc- gisteren veroorzaakt door het gens speelden zich af in voch- Bruinisse op Schouwen-Dui- extreem- warme weer van za- tige warme Middellandse Zce- vcland spande gisteravond de terdag. Toen was het Groning- lucht en werd gestimuleerd kroon: in veertig minuten tijd se amateur-meetstation Weer- door een kleine depressie bo- werd daar 52 mm. regenwater dum het warmste plekje van ven Zuid-Engeland. GROOTS BALLONNENFEEST! in Twente zijn ontstaan in de jaren vijftig en zestig toen het nu opgedoekte bedrijf Stork Chemie het chemische afval- produkt liet storten. Destijds werd aangenomen dat het hch geen kwaad kon voor het mi lieu. Het produkt kwam vrij bij de fabricage van het insecten- bestijdingsmiddel lindaan. OLDENZAAL Met Hexa- chloor-cyclohexaan (hch) ver ontreinigde grond kan in prin cipe goed worden gereinigd met een uitgloei-ïnstallatie. Een studie van het laborato rium voor de grondmechanica in Delft heeft dat uitgewezen. Nog niet vaststaat of bij dit reinigingsproces schadelijke stoffen ontstaan. De provincie Overijssel wil over deze eventuele schadelij- ke werking snel onderzoek om- dat vooral in Twente op diver- se plaatsen ernstige hch-ver- vuilingen in de bodem voorko- men. Tot dusver werd deze vervuilde grond afgevoerd naar een depot in West-Duits- iand maar het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne (VROM) wil dat ons land zo- veel mogelijk zelf zijn milieu- i problemen oplost. De uitgloeimethode behelst dat verontreinigde grond in een installatie wordt verhit tot i 200 a 300 graden Celsius. Daar- i bij verdampen de verontreini- i gingen. In een naverbrander wordt deze damp omgezet in t koolzuur en waterdamp. Met deze methode zijn al gunstige ervaringen opgedaan bij het reinigen van grond die l is besmet met koolwaterstof- j mn, zoals tolueen, benzeen, ixyleen en naftaleen. j Eén van de ergste hch-ver- i °Mreinigingen in Twente doet zich voor in Oldenzaal, waar I de vervuilingen dicht bij een i waterwingebied liggen, j Volgens de provinciale over- i beid moet het probleem op zeer korte termijn worden aangepakt. Het gaat om in to- jtaal 2300 kubieke meter sterk besmette grond, 3000 kubieke j vervulde grond en 13.500 j kubieke meter licht aangetaste 5 pond. Een gedeelte van het i terrein is reeds uitgegraven en opgeslagen. Er was een al even geslaag de viiegshow aan vooraf ge gaan met als hoogtepunt de acrobatische sprongen van 37 parachutisten, van wie er acht zelfs geruime tijd hand in hand omlaag kwamen. Blijste van alle organisato ren was stellig presldent-direc- teur Evert Louwman van Toyota-importeur Louwman Parqui, de hoofdsponsor van het evenement. Als hij op dat ogenblik ook nog met een van de ballonnen mee omhoog had gekund, zoals op de voorgaan de avond, zou zijn beker vol vreugde wellicht zij overge stroomd. Maar hij moest op de grond blijven om te doen wat bij zo'n gebeurtenis een presi dent-directeur behoort te doen: zijn hoge gasten ontvangen en onderhouden. Tot hen behoor den landbouwminister ir. G. J. M. Braks, de ambassadeurs van de deelnemende landen en de Amerikaanse ruimteveer astronaut kolonel Richard Co vey. Ik mocht een paar keer mee omhoog en sindsdien ben ik ge heel aan de ballonvaart ver slingerd. Het is een zalige, boeiende en milieuvriendelijke sport, die veel vreugde schenkt, ^ls Jc in zo'n mandje vaart en omlaag kijkt, lijkt het wel of er geen boze mensen be staan. Iedereen zwaait naar je. Het is ook verrukkelijk om van bovenaf te zien hoe mooi ons land is hoe netjes de welden, de akkers en de tuintjes erbij liggen." Evert Louwman klaarde het gastheerlljke karwei met ver ve en ogenschijnlijk heel opge wekt. Maar God hoorde hem brommen. Met z'n 42 jaar lijkt hij wel een tweelingbroer van de razende radioreporter Theo Koomen. Niet alleen naar uiterlijk, maar ook ln hande len. Zoals Theo tijdens de Tour de France achterop een motor fiets cabrioleert om van nabij verslag te doen over het ren nersleed, zo joeg Evert Louw man vijf dagen onvermoeibaar door het deelnemersveld, hielp ballonnen opblazen, sjorde aan touwen en zeulde met gasfles sen. Het liefst zou hij alle ke ren. in het mandje van zijn eigen Toyota-ballon zijn ge klauterd om aan de zijde van festival-animator Henk Brink (38) mee te varen. "Ruim twee jaar geleden maakte ik kennis met inmid dels mijn vriend Henk Brink. van hoge kwaliteit, waarmee we op verantwoorde wijze een stuk automobielgeschiedenis uit vele landen laten zien. En we vullen de collectie nog steeds aan. Ik hoop, dat men over honderd jaar of zo zal zeggen: "Fijn, dat men dit mu seum zo heeft opgebouwd." interessant object vinden. Hun belangstelling ervoor is zelfs zo groot, dat we lang niet aan alle verzoeken om een opstij ging kunnen voldoen. Ik geloof bovendien, dat de ballon ons merk een plezierig image van sportiviteit geeft." Auto-importeur Louwman Parqui timmert niet alleen met die heteluchtballon aan de weg. Vlak naast de brug over de Bergse Maas bij Raams- donksveer staat als onderdeel van het architectonisch zeer geavanceerde bedrijfscomplex het gebouw met de enorme vergulde koepel, waarin naast de kantoren ook het Nationaal Automobiel Museum is geves- „Mijn liefde voor de halion- tot op de cent verantwoord is? tigd. vaart verklaart natuurlijk Met reclame weet je dat zei- waarom mijn bedrijf die tak den. Maar ik weet wel zeker, ..Dat is gegroeid uit de vóór van sport is gaan sponsoren, dat onze tweehonderd agenten oorlogse collectie van mijn va- Wie zal bepalen of dat zakelijk in het land die ballon een heel der. Het is een verzameling dan de eerste vrouw worden, die per ballon de Atlantic over steekt. „Ja. voor zo'n vlucht moet je inderdaad helemaal ballongek zijn," geeft Evert Louwman toe. „Maar denk niet, dat het een onverantwoord avontuur wordt. We hebben een cabine laten ontwerpen, die meer op een ruimtevaartcapsule dan op het gebruikelijke rieten mand je lijkt, die de modernste navi- gatie-apparatuur aan boord krijgt en die bij onverhoopte landing op zee met de beman ning meer dan twee weken kan blijven drijven. „De hele operatie wordt zeer zorgvuldig voorbereid. En als ballonvaarders zullen wc li chamelijk èn geestelijk een zware training ondergaan. Tot aan een gefingeerde noodlan ding op het ÏJsselmeer toe." Na bijna loodrecht te zijn opgeste gen, zeilen de ballonnen statig weg. Inzet: Evert Louwman - helemaal verslingerd aan het bal lonvaren. Foto's JEN VLIETS TRA. Evert Louwman hoopt vol gend jaar samen met Henk Brink en diens 27-jarige echt genote Evelien in de gecombi neerde gas-hctcluchtballon The Flying Dutchman vanuit de Verenigde Staten de Atlan tische Oceaan over te zeilen. Dat kunststukje is slechts een maal eerder ln 1978 door de Amerikaanse Double Eagle II volbracht. Evelien Brink zal I De sterk verontreinigde frond bevat zulke grote hoe- veelheden hch dat het naar de I mening van het Delftse labora torium voor grondmechanica I als chemisch afval moet wor- I den verwerkt. Alle hch-verontreinigingen

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1