and 't Vakantie zit eropschooldeuren open I Wereldnatuurfonds en De Woudhoek Ooievaarsbingo Eerste woning nieuwbouw Mariastraat opgeleverd Vervolg op werk aan persleiding gestart Inschrijving uitgesteld Sch SCHIEDAM Er komt een onderzoek naar de lo nen van part-timers in het sociaal-cultureel werk. Gebleken is dat de beta lingen bij de diverse in stanties nogal uiteenlo pen. Bij de ene instelling wordt volgens de CAO voor het Welzijnswerk uit betaald, de andere instel ling maakt daar geen ge bruik van. Onderzoek Vergoeding Bezuinigingen Ét® 'V v De eerste klassertjes samen met juf Gerrie op de eerste dag van het nieu we school jaar: "We gaan leren le zen." Ouders Zo zien de nieuwe wo ningen in de Mariastraat eruit. Op de achtergrond een bulldozer die op zes september zal beginnen met de sloop van de oude hui zen. Dat is het begin van de derde fase in het nieuw bouwproject. imm Derde fase vandaag en morgen ROTTERDAM EN OMGEVING ■MM In beslag genomen Bijna gezonken Gekneusd Inbraak msssm Op het kruispunt Burgemeester Stuhlemeijerldan/ Burgemeester Honnerlage Gretelaan ondervinden de medewerkers van de dienst rioleringen moeilijk heden. Zij moeten daar de persleiding in allerlei bochten wringen om de water- en gasleidingen en electriciteitskabels te ontwijken. HET VRUE VOLK schiedam 16 cix ,v.< Onderzoek naar lonen in sociaal-cultureel werk Het college van Burgemees ter en Wethouders zal de com missie Welzijn volgende week dinsdag voorstellen de heer W. F. van de Blij een onderzoek te laten verrichten. De heer Van de Blij is de voormalige direc teur van de Gemeenschappelij ke Openbare Bibliotheek (GOB). Bij de presentatie van het ontwerp-j aarprogramma voor het sociaal cultureel werk 1984 kwam de diversiteit in de lo nen voor het eerst aan het licht. Gebleken is dat een cur susleider bij een instelling tweemaal zoveel kreeg uitbe taald, als een collega bij een andere instelling die hetzelfde werk verricht. Het college wil 7de zaak op het rechte spoor brengen'. De heer Van de Blij "doet zijn onderzoek met steun Van de gemeentelijke afdeling CSJ. Zo zal er ook gekeken wor den of de organisatie van Jeugdland bij de betaling van haar vrijwilligers het mini mumloon heeft ontdoken. De gemeente heeft over Jeugd land van vorig Jaar een aan slag voor loonbelasting ont vangen waartegen zij in be roep Is gegaan. De vrijwilli gers bij Jeugdland ontvangen dit jaar 95 gulden per week. De organisatie ziet dit zuiver als een vergoeding voor de ge maakte onkosten en niet als loon. „Het is niet zo dat het overal een eenheidsworst moet wor den." zegt de heer G. W. P. Mulder van de afdeling CSJ. „Nu heb Je bijvoorbeeld dat een leraar Nederlands bij de Turkse vereniging dertig gul- den per uur krijgt en twintig gulden bij de Schledarose Ge meenschap," noemt Mulder een fictief voorbeeld. „Er moet een eenheid ln gebracht wor den." Ook de betaling van de Jeugdland-vrijwilligers viel onder de bevoegdheid van Mulder. „Toen wij zeven jaar geleden vrijwilligers opriepen kwam er een aardige reactie. Toen bleek dat er ook mensen van bulten Schiedam kwamen. Wij vonden toen een vergoe ding van rond de zeventig gul den per week redelijk. Dat was vorig jaar opgelopen tot 1X5 gulden. Vanwege bezuinigin gen is dat weer teruggebracht tot 95 gulden. Ik heb de belastingen op be zoek gehad en uitgelegd dat het om een zuivere onkosten vergoeding gaat Mij werd ver teld dat er wel leta afgetrok ken mocht worden, maar niet alles," aldus Mulder. SCHIEDAM De beslissing over welk bedrijf de bouw van een crematorium op de alge mene begraafplaats op zich gaat nemen, ls twee weken uit gesteld. Aanvankelijk zou don derdag de inschrijving voor het project beginnen. Er zijn vijf aannemers, waaronder een Schiedamse, die meedingen naar de opdracht. Met de bouw van het crema torium, dat naast de aula zal komen, ls een bedrag van on geveer drieëneenhalf miljoen gulden gemoeid. Het lag ln de bedoeling van het gemeentebe stuur de bouwvergunning af te geven voor het begin van de herfst. SCHIEDAM Na een hete zomervakantie openden giste ren veel scholen weer hun deu ren. Voor de meeste kinderen een opwindende gebeurtenis. Een jaartje ouder, een nieuwe klas, met een nieuwe juf of meester. Voor al de eerste-klas- sertjes keken deze dag met spanning tegemoet. Eindelijk naar de 'grote' school. En het belangrijkste: „Ik ga leren le zen". Op de Comenius-school aan de Singel verliep de eerste dag zonder drama's van huilende kinderen' die hun vader of moeder achterna renden. „De meeste eerste-klassertjes ken nen me al", zegt Gerrie Sluis, juf. van de eerste klas. „We werken samen met kleuter school De Draaitol, en in de loop van het vorig jaar hebben de kleuters al één middag per week hier tn de klas gezeten. Op zo'n middag deden we dan vooral expressieve vakken. Zo konden ze alvast een beetje aan me wennen. En als ze nu binnen komen is het gelijk: „Dag juf Gerrie." Het eerste waarmee juf Ger rie 's.ochtends mee begon, was het schrijven van de namen van de kinderen op een bordje. „De meesten kunnen hun eigen naam nog niet schrijven en ze vinden het natuurlijk machtig interessant, zo'n naambordje. Leren lezen vinden ze het be langrijkst, belangrijker nóg dan leren rekenen." „Het eerste woord dat ze le ren is het woord boom. Ik schrijf het woord op het bord en dan vertel Ik er een sprook je bij, zodat ze er emotioneel ook een beetje bij betrokken raken. Dat woordje 'boom' is onderdeel van een heel leer plan. In de loop van het jaar leren ze steeds meer woorden waarbij ik steeds een sprookje vertel," vertelt Gerrie. Ook de Comenius-school blijft niet ongeschonden door de bezuinigingen van minister Deetman. „Dit- Jaar zijn de klassen al vergroot van 30 naar 32 leerlingen en als de plannen van Deetman door gaan dan worden dat er ln de toekomst zelfs 34", aldus Ernst Bras, plaatsvervangend hoofd van de school. „Op een gege ven moment merk Je dat na tuurlijk wel op het gebied van de personeels-bezetting. Nu is het zo dat door ziekte van één van onze mensen Iemand kan blijven werken. Die was eigen lijk al ontslagen." De samenwerking met de ouders is goed op de Come- niusschool. Ze helpen bij aller lei dingen, zoals feesten, het maken van de schoolkrant en bij handvaardigheid en lezen. „Vanochtend stond de hele klas vol met ouders", verzucht Gerrie. „Maar die heb ik na een tijdje weggestuurd, ten slotte zitten ze er de rest van het jaar ook niet bij. Ik organi seer In de loop van het jaar wel ochtenden waarop de ouders kunnen komen kijken waar ik meer bezig ben." Binnenkort wordt de samen werking met kleuterschool De Draaitol nog hechter omdat die waarschijnlijk in het zelfde pand wordt gevestigd als "Co- menius". De ruimte waar tot voor kort C&A was gevestigd wordt verbouwd tot kleuter school. Maar ook de oudere leerlingen worden niet verge ten. „In de vijfde klas begint de begeleiding van onze leerlin gen ter voorbereiding voor het voortgezet onderwijs. We stel len rapporten op voor de scho len waar ze terecht zullen ko men, en ook nadat ze in het voortgezet onderwijs terecht zijn gekomen blijven we ze volgen. Zo zijn ze voor hun vol gende school niet slechts een aanmelding." Voorlopig heeft Ernst Bras andere dingen aan zijn hoofd, want de school is net begonnen en de eerstvolgende vakantie is pas in oktober. SCHIEDAM Het Wereld Natuurfonds geeft ln Diensten centrum "De Woudhoek" een Informatiemiddag over het tropisch regenwoud. Maandag 5 september begint het WNF om twee uur met een spreker, gevolgd door een film. In de pauze is er gelegenheid tot vragen stellen en kunnen er Panda-artikelen worden ge kocht. Daarna wordt er nog een film gedraaid. Verder starten in het Dien stencentrum ook weer de we kelijkse activiteiten zoals Yoga, gymnastiek, volksdan sen en stijldansen. Ouderen die interesse hebben kunnen de Woudhoek bellen, telefoon 709555. Het Dienstencentrum wil dit seizoen informatieve bijeenkomsten gaan organise ren voor ouderen. Suggesties hiervoor zijn van harte wel kom bij he7 Dienstencentrum. SCHIEDAM De Invaliden sportvereniging De Ooievaars houdt woensdagavond haar wekelijkse bingo-avond in het gebouw van de Christelijk So ciale Belangen aan de Lange Haven 73. De deelnemers ma ken kans op diverse prijzen zoals huishoudelijke artikelen, een draagbare tv. en een stof zuiger. De opbrengst komt ge heel ten goede aan de sport vereniging. Het eerste num mer zal precies om acht uur worden afgeroepen. De zaal gaat om zeven uur open. SCHIEDAM De eerste wo ning van de eerste fase van het nieuwbouwproject "Maria straat en omgeving" wordt donderdag officieel opgele verd. Om half twaalf zal Han de Kluyver, projectleider voor de stadsvernieuwing in west, namens wethouder van Til- borg de eerste sleutel overhan digen aan de familie Speel man. Zij zijn de eerste bewoners van het project, waaraan sinds 1979 is gewerkt. De eerse paal werd geslagen op 22 november 1982. Het eerste portiek is nu gereed en de bedoeling ls dat er elke week een nieuw portiek wordt opgeleverd. Dat bete kent dat de eerste fase van dit nieuwbouwproject eind decem ber zal zijn afgerond. Het gaat om 85 woningwet woningen en 61 overdekte par keerplaatsen. Hieronder bevin den zich 13 bejaardenwoningen en één vijf-kamerwoning voor invaliden. De huren liggen ge middeld rond de 400 gulden per maand. De garagehuur is bijna 35 gulden per maand. De plannen voor het project zijn tot stand gekomen door de bewoners in een vroeg stadium inspraak te geven. Door mid del van vragenlijsten maakten ze hun wensen kenbaar, waar mee de architect. Piet Benne- hey, zoveel mogelijk rekening hield. Op zes september wordt be gonnen met de sloop van de woningen Mariastraat 23 tot en met 41 en Kortlandstraat 4 tot en met 16. Die sloop luidt het begin in van de derde fase van het project, die dadelijk begint na de bouw van de tweede fase. De gemeente waarschuwt dat ondanks alle vorzorgen toch schade kan ontstaan. In dat geval moet contact worden opgenomen met de aannemer. DINSDAG 30 AUGUSTUS 1983 Alhambra 1, tel. 330293: The Hunger (16) 2, 7 en 9.30 uur Alhambra 2, tel. 330293: Por- ky's 2.de volgende ochtend (16) 2 en 6.45 uur, Sophie's Choice (16) 9 uur Calypso 1, tel. 131855: Blue Thunder (12) 2, 7 en 9.30 uur Calypso 2, tel. 131855: Local Hero (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 uur Calypso 3, tel. 131855: Merry Christmas Mr. Lawrence (16) 2, 7 en 9.30 uur Centraal, tel. 138210: 12.45, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15, 7.45 en 9.15 uur: Sound of love (18) Cineac AD (Beurs), tel. 138082 Octopussy (12) 2, 6.45 en 9.30 uur Cineac NRC (Bijenkorf), tel. 121139: Ator, the fighting eag le (16) 2, 7 en 9.30 uur, wo. 2 uur Cinerama 1, tel. 115300: Psy cho II (16) 1.45, 7 en 9.30 uur Cinerama 2, tel. 115300: Flashdance (a.l.) 1.45, 6.45 en 9.15 uur. Cinerama 3, tel. 115300: Even en oneven (a.l.) 1.45,6.45 en 9.15 uur Cinerama 4, tel. 115300: Star- wars en The empire strikes back (a.l.) 1.15 en 7 uur Cinerama 5, tel. 115300: 'n Schot in de roos (18) 2, 7 en 9.30 uur Corso, tei. 121110: High road to China (a.l.) 2, 7 en 9.30 uur Kriterion, tel. 128615: Gandhi (a.l.) 8 uur Lumiere 1, tel. 117755: Porky's 2. ..de volgende ochtend (T6E- 2. 7 en 9.30 uur Lumiere 2, tel. 117755: T[je meaning of life (16) 2, 7 en 9.30 uur Lumiere 3, tel. 117755: Breath less (16) 6.45 en 9.15 uur.V Lumiere 4, tel. 117755: "Hot Bubblegum" in het leger (Ï6ïï 1.45, 6.45 en 9.15 uur. Metro 1, tel. 844393: In de klauwen van het duister (16) dag. 2 uur. l3 Metro 2, tel. 844393: Vrouwtjes om bij aan te leggen (18) 5 uur- REX, tel. 772793: Satfjnzachtë" lusten (18) 10—22 uur Jailhou-^ se sex (18) Thalia, tel. 111555: Octopussv" (12) 2, 6.45 en 9.30 uur. Tivoli, Hellevoetsluis, tel. - 01883 12608: Raiders of the lost ark (12) 19 uur. Jacht op pornopoesjes (18) di. 21.30 uur. -1--' Kindervoorstellingen V/' Metro 2: Kuifje en de zonnen lempel (a.l.) dag. 2 uur Passage: Laurel en Hardy (a.f.)' wo. 2 uur Tivoli, Hellevoetsluis: Sjors,ën'" Sjimmie en het zwaard van Krijn (a.l.) wo. 3 uur mmk Ahoy', tel. 812122: Orgelshow, wo. 1018 uur Luxor Theater, tel. 138326: "My Fair Lady", di. 20.15 uur Jazzcafé Dizzy, tel. 773014: Jazzconcert, di. 22.00 uur Poppentheater Belle Pass, tel.- 137501: "In de kijkdoos van" Kiko", wo. 14.30 uur Binnenwegplein: permanente: poppenkast, wo. 13—16 uur kortaf De politie heeft,dit weekeinde de crossmotor van de 18-jarige Schie dammer P. A. in beslag genomen. De jongeman beoe fende zijn sport op een verbindings weg tussen de Har- reweg en de Kerk- laan. Bewoners van Woudhoek hadden bij de politie ge klaagd over ge luidsoverlast. De motor was niet ver zekerd. De brandweer heeft zondag de plezierboot van de 32-jarige Schie dammer F. d. M. leeggepomp. Het vaartuig maakte water en lag nog maar enkele centi meters bover) de waterlijn van de Lange Haven. Een lekke verbindings slang bleek de oor zaak. Een agent van de Schiedamse politie heeft in de nacht van zaterdag zijn schouder gekneusd toen hij een bran dende markies van een winkeigevel op het Broersveld haalde. De zonne-;, wering is volgens de politie aanga-,, stoken. "•T-dVW J Bij een inbraak in een woning aar) de*;' Zwartewaalstraat hebben onbekend; den voor 200 gul--' den aan sieraden" ontvreemd. Met een valse sleufél";m verkregen zij de - toegang. JJ",M /MW /'W-A SCHIEDAM „Het leggen van een riolering is ze ker geen ongevaar lijk werk," meent ing. J. J. Antes, chef van de dienst rioleringen in Schiedam. Hij is naar aanleiding van het ongeluk vrijdag in Rotterdam, waarbij twee men sen omkwamen;: zijn personeel langs gegaan om over de veiligheid bij het werk te praten. Gisteren werd een vervolg gemaakt met de werkzaam heden aan de per sleidingen die Schiedam in de toekomst een aan sluiting moeten ge ven op de waterzui veringsinstallatie Groote Lucht in Vlaardlngen. De gemeente hoopt in 1984 deze aan sluiting voltooid te hebben. Bij het openen van de zui veringsinstallatie in april zei het Hoog heemraadschap Delfland, die de in stallatie financier de, woedend te zijn op Schiedam. De gemeente had veel eerder met de aan leg van persleidin gen moeten begin nen, vindt Delfland. De dienst riolen is nu bezig met de aanleg van een deel tussen het ge maal aan de Stad houderslaan en de Aleidastraat en een deel onder de Bur gemeester Honner lage Gretelaan naar de Thorbeckesin- gel. ln de Thorbecke- singel komt een aansluiting niét de riolering die naar het gemaal itvBij- dorp gaat. Op da' gemaal móeten in de toekomst alle Schiedamse riole ringen uitkorrfen. Vandaaruit zal het water naar dé Groote Lucht wor den vervoerd,' „Het was niet'mo gelijk om in Schie dam een dergelijke waterzuivering te bouwen. Daar is de stad gewoon te klein voor," legt Antes uit. Totdat de'aansluiting met de Groote Lucht klaar is wordt hel rioolwater nog on gezuiverd geloosd in de Maas.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1