Orkest Tegen :er mm IRITÜUR- Ü5M 79.- Vandaag met: Rotterdams drinkwater naar Haagse regio Agenda Sport Portemonnee met ƒ13000 weggegrist 89.- m 'tReishuro m mm Een héél kilo in één pak Leopard W VROOM^DREESMANN s mmw?' mm m mms 'Idioot' Kennedy 2-Deiige bad/toiletset VROOMS DREESMANN 8 dagen volpension vanaf 605.- p.p. 15 dagen halfpension vanaf 660.- pp i p.p. 15 dagen volpension vanaf 725 - pp •A 2 ■b -•!? 7 13 0 ezoek aan ■-*"?" v-r museums enorm i- -- het theaterseizoen zal dichtgaan 1984-1985 (Van onze kunstredactie) ROTTERDAM De Rotterdamse museums, die als gevolg van de gemeentelijke bezuinigingsoperaties sinds 1 januari van dit jaar weer entreeprijzen heften, trekken dit jaar onge veer tweehonderdduizend minder bezoekers. Deze prognose werd gister middag tijdens de presentatie van de plannen voor de Kunst markt Rotterdam, die op za terdag 10 september wordt ge houden, gedaan door Taco Swart, hoofd van de afdeling public relations van de Dienst Gemeentelijke Museums. Trokken de Rotterdamse museums vorig Jaar bij elkaar ongeveer een half miljoen kij kers, die jaar is de schatting van Swart op grond van be zoekcijfers over de eerste acht maanden verwacht men hooguit zestig zesenzestig percent van dit aantal. De enige oorzaak van' deze daling is, aldus Swart, de her invoering van de entreegelden aangezien bij het museum De Atlas van Scolk van geen enke le teruggang sprake is. Dit museum is nog steeds gratis toegankelijk. Als gebaar jegens het pu bliek zullen de drie gemeente lijke museums Boymans-van Beuningen, De Buffel en De Dubbelde Palmboom dan ook tijdens de Kunstmarkt en de zondag erna 11 september gratis toegankelijk zijn. De overige Rotterdamse kunstinstellingen en kunstge bouwen hebben, zo bleek giste ren ook, minder met teruglo pende belangstelling te maken. Concertgebouw de Doelen zag de abonnementenverkoop voor het aanbrekende mu'ziek- seizoen zelfs met een duizend tal toenemen, terwijl voor Theater Zuidplein en het Luxor theater ook meer abon nementen werden verkocht dan In het voorgaande seizoen. Alleen voor het Hofplein- theater bleek de belangstelling aanmerkelijk minder dan ge bruikelijk. Maar dit zal, aldus voorlichter R. Fröllch, waar schijnlijk te wijten zijn aan het misverstand dat veel men sen denken dat dit theater nu reeds is gesloten. Terwijl het Hofpleintheater, zo besloot de Rotterdamse gemeenteraad onlangs, pas aan het einde van A (Van onze kunstredactie) •"-"-DEN HAAG. DELFT Om dat het bestuur van de stich ting „incompetent is gebleken en er daardoor geen zinvolle invulling is te verwachten van het komend seizoen" willen Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland het Gewestelijk Or- Ttest van Zuid-Holland ophef- fth. In een voorstel aan provin- nale Staten laten GS weten met ingang van deze maand geen subsidie meer te willen geven. Indien Provinciale Sta ten over twee weken hiermee instemmen zou dit het einde tfah het orkest betekenen en lomslag voor zevenendertig "mensen. Jot voor kort was het pro- bestuur van Zuid-Hol- nd bereid het Gewestelijk Orkest financieel op de been te houden, óók na het wegvallen van de rijkssubsidie. Voor het komend seizoen leek 1,4 mil joen gulden beschikbaar te *1 zijn, i, eventueel iets meer. De voor subsidie beschikba re bedragen zullen nu worden besteed om de „sociale gevol gen voor orkestleden en overi ge werknemers te verzachten." Vice-voorzitter van het stichtingsbestuur G. Steinbach liet weten het standpunt van GS „met stijgende verbazing" te hebben vernomen. „Zij draalen de zaken om," aldus Steinbach, die erop wees dat de provincie verantwoordelijk Is. „Zij hebben het immers zelf opgericht". Volgens Steinbach heeft men nu naar argumenten gezocht om de subsidie sneller te beëindigen. De gevolgen van opheffing zullen vooral voor koren in grijpend zijn. Voor het komend seizoen stonden zesentwintig koorbegeleldlngen op het pro gramma Wanneer het provin ciaal bestuur tot opheffing be sluit, zuilen evenzovele uitvoe ringen niet kunnen doorgaan. „Wanneer men," aldus Fröllch, „er achter komt dat er in het Hofpleintheater nog van alles te beleven valt, zal dat wel weer bijtrekken." Smit Internationale heeft gisteren drie nieuwe bevoorra dingsschepen toege voegd aan zijn vloot van sleep- en bergingsschepen. Het ging om de Smit-Lloyd 31, die gebouwd is bij Nlestern Sander b.v. in Delfzijl, de Smit-Lloyd 121, ge bouwd door scheepswerf De Waal b.v. in Zait- bommel, en de Smit-Lloyd 122, die afkomstig is van De Merwede in Har- dinxveld-Giessen- dam. De drie sche pen werden afzon derlijk gedoopt en vervolgens aan de nieuwe eigenaar overgedragen. De Smit-Lloyd 31 en 122 gaan varen voor Smit-Lloyd b.v., de Smit-Lioyd 121 voor de joint venture Smit-Lloyd Banger b.v. Delftse verdachten schelden rechter uit /"»- ROTTERDAM Onkrult, Stop de Neutronenbom, het Interkerkelijk Vredesberaad en andere pacifisti sche groeperingen blijven actie voeren tegen de groot scheepse NAVO-oefenlng Beforger "83, die deze maand wordt gehouden. Gisteren waren actievoerders bij het havenbedrijf Quick Dispatch waar oorlogsmaterieei voor deze oefening wordt overgeslagen. De actievoerders menen dat oefeningen als Beforger '83 met bevordering van de veiligheid niets te maken hebben. Ze dienen alleen om propaganda te maken voor het militarisme; de mensen worden opgejut om steun te geven aan de wapenwedloop en het militair-In dustrieel complex wordt verrijkt, vinden ze. Van onze verslaggever LAURENSBORST DELFT In een uiterst roe rige en volledig uit de hand ge lopen rechtzitting zijn gisteren tegen acht jeugdige Delftena ren 'geldboetes van drie- tot zeshonderd gulden geëist en voorwaardelijke gevangenis straffen van één tot zes weken. De acht verdachten toonden geen enkel respect voor de rechtbank en maakten officier van Justitie mr. F. W. M. van Straelen zelfs luidkeels en on gestraft uit voor "vuile NSB- er". De jongelui moesten voor de Delftse kantonrechter ver schijnen omdat ze de afgelo pen maanden regelmatig in horeca-gelegenheden zijn ge signaleerd, terwijl ze op een door de politie opgestelde "zwarte lijst" stonden. Deze in middels veelbesproken lijst verbiedt met naam en foto ver melde "agressieve en geweld dadige" jongeren iedere Delft se horeca-gelegenheid (inclu sief snackbars en buurthuizen) binnen te stappen. Bij elkaar hadden de acht verdachten dit verbod individueel en in groepsverband ruim twintig keer aan hun laars gelapt. Voor de eerste maal sinds de invoering van de lijst in fe bruari van dit Jaar. stonden de acht Delftenaren nu voor dit feit terecht. Zeven van de acht verdach ten (in leeftijd variërend van 18 tot 24 jaar) hadden gehoor gegeven aan de oproep om ge zamenlijk voor kantonrechter A. A. Eygenraam te verschij nen. Ruim 23 extra parket wachten uit Den Haag assis teerden hun Delftse collega's om mogelijke calamiteiten het hoofd te kunnen bieden. Tot enige gewelddadige uit barstingen komt het tijdens de anderhalf uur durende zitting niet, maar het provocerende gedrag van de groep drukt wel een duidelijk stempel op de doorgaans toch rustige sfeer in 'de kleine rechtzaal. Achtereenvolgens worden de officier van Justitie en kanton rechter uitgemaakt voor "idioot", "rat" en "vuile NSB- er". Veelvuldig dreigt mr. Eygenraam de "oproer kraaiers" uit de zaal te laten verwijderen, maar zijn woor den hebben nauwelijks uitwer king en tot een uitvoering van zijn dreigementen komt de kantonrechter om onduidelijke redenen ook niet. Naarmate de zitting langer duurt lopen de verdachten steeds vaker de zaai uit om "een sigaretje te roken" en de grffier kijkt met lede ogen toe hoe daarbij de deur naar de hal voortdurend luidruchtig wordt dlchtge- kwakt. Bij tijd en wijle onder broken door op onverwachte momenten "interrumperende" verdachten, probeert de offi cier aan zijn nonchalant luiste rende toehoorders uit te leggen waarom de zaak "zo ernstig" is. Eerst memoreert hij een aantal zeiken die de verdach ten voor de Invoering van de zwarte lijst op hun geweten hadden. „Brandstichtingen, af persingen, geweld, wapenbezit, terreur van de Delftse horeca ondernemers, zijn nog maar een kleine selectie van hun verwerpelijke wapenfeiten," aldus de officier. „Na intensief overleg met onder meer de burgemeester is toen besloten om de "zwarte lijst" weer nieuw leven in te blazen. Het wa3 de enige ma nier, om de Delftse horeca van dezq elementen te bevrijden." „Zwaar gelul," roept één van de verdachten. Hilariteit bij zijn vrienden. De officier ver volgt: „De praktijk heeft in middels bewezen dat de lijst succes heeft gehad. In tegen stelling tot vorig jaar hebben zich nauwelijks incidenten of gewelddadigheden voorgedaan in de binnenstad." Eén van de twee advocaten 'die de jongelui vertegenwoor digt: "Straks schrijft u hen ook nog de moord op president Kennedy toe". Zijn opmerking wordt niet bepaald in dank af- ROTTERDAM Een 20-jarige Rotterdamse vrouw is gisteren be roofd van en portemon nee, waarin volgens haar ongeveer dertien duizend gulden zat. De vrouw wilde in de Taan- dersstraat wat kleingeld pakken. Een voorbijko mende man griste daar bij de portemonnee uit haar handen en maakte zich uit de voeten. .1 genomen door dé officier, maar oogst wel succes bij de verdachten. "Ja, als er iets in de stad ge beurt en er zijn geen verdach ten aangehouden, dan hebben wij het gedaan," meent één van de acht. Uiteindelijk komt de officier weer bij de zwarte lij3t te recht. Hij gaat even in op de juridische aspecten ervan en verwijst naar allerlei jurispru dentie. "De beroepen van de jongelui zijn tot nu toe door de Raad van State niet ontvanke lijk verklaard. Zo'n lijst is daarom zeker gerechtvaar digd." De verdachten vinden van niet. "We worden met foto en al publiekelijk aan de schand paal genageld". Om nog eens duidelijk te maken dat de jongelui hun aanwezigheid op de zwarte Ujst helemaal aan zichzelf te wijten hebben wijst de officier erop dat de acht verdachten bij elkaar de afgelopen maan den ruim honderd maal met de politie in aanraking zijn ge weest. De kantonrechter ziet nog een lichtpuntje in de jongens die vandaag niét voor hem staan. "Het kan dus wel. Deze jongens zullen binnenkort ook van de lijst worden verwij derd." Het laatste woord is aan de verdachten. "Kunt u me mis schien vertellen waar ik ge woon een broodje kan vreten in Delft? Ik kan zelf niet koken, bij mijn moeder kom ik er niet meer in en ik wil niet van de honger omkomen." De kantonrechter moet het antwoord schuldig blijven. Over twee weken zal hij uit spraak doen. ©tgineel handgeknoopte Marokkaanse Berbertapijten Mooi. sterken duurzaam. 100% Zuiver scheerwol, motwerend. Ca. 22.500 knopen (4,2 kg) per m2. Met V&D-kwafiteits- certificaat. 290x195-8987- 825.» 240x200 J?5r- 715.» 235x165-625^575.. 190x1308987- DE BEKENDE AANBIEDING 3-Delig jogging/ vrijetijdstenu Sweatpant, sweat shirt en bodywarmer. Met rits en steek- zakken. Pol/katoen. Lichtgrijs met bordo of marine. 4 t/m 8 140 t/m 176 Damesslips. Perfekte pasvorm. Fijn ribtricot. 100% k&toen. Wit. 40 t/m 52 Per 3 stuks 9rf5" Komfortabele herenpantalon. Van Pol/wol. Met riem. Grijs, marine, beige of bruin. Div. maten-69:- Sterke badmat 50x80 cm. en WC-mat 50x45 cm met hoogpolige rand en anti slip-rug. Div. kleuren -257 Speciale raamwasset Uitschuifbare, alu minium telescoop- steel met verstelbaar uiteinde. Max. werk- hoogte ca. 6 meter! Kompleet met raam- wasser en -wisser 84r75" ook geldig op de plaatselijke koopavond fMALLORCA»"570, sua* Vertrekdata: vanaf 7 september t/m 23 oktober. Keuze uit 8 hotels in El Arenal en Santa Ponsa. Voor uitgebreide informatie en reserveringen: Rotter lam-Cenirum 010 -121904 Rotterdam-Zuid 010-811644 Vlaardingen 010-3429 66

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1