ABP liet spotkoopje schieten Man (71) beroofd Dordt ruziet met provincie over gif Bouw roostervrijtoch activiteit Vergunning te laat: schade voor bedrijf I Minder ontslag in onderwijs i i si i sleepdi i Vandaag met "Ambtenaren als meelhalen verplaatst" Filmpagina Sport Schoolconcert: tweede poging mwm wmm. CAO-akkoord iensten Dieven zijn slopers van school voor m ft Van onze verslaggevers HENK DRENT en JAN BOOISTER ROTTERDAM/HEERLEN Het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) had het Texaco- gebouw aan het Weena te Rotterdam meer dan een jaar geleden voor miljoenen guldens minder kunnen kopen dan er dit jaar voor werd betaald. wf 4' Bouiven op een roostervrije dag. „Wij nemen wel een andere keer een vrije dag," zeiden deze werknemers van bouwbedrijf Van der Waal in Vlaardingen. Wel een brede lach voor een felicitatie uit de eigen VVD-gelederen. Mevrouw van der Pol-van den Dorpel schudt de jubilerende raadsnestor de hand. VRIJDAG 2 SEPTEMBER 1983 Miljoenen teveel voor Texaeo-pand De Stichting Philips Pen- aioenfonds te Eindhoven bood het toen aan voor iets meer dan dertig miljoen gulden om- ROTTERDAM Twee mannen heb ben gisternacht bij het viaduct over de Beneden-Oostzee- dijk in Rotterdam een 71-jarige man van iljn fiets gesla gen en beroofd. De onbekend gebleven overvallers gooi den eerst een steen naar de fietser, die niet werd geraakt. Daarna liepen de mannen achter het slachtoffer aan en sloegen hem met een stok. De fletser viel en werd onder het viaduct ge sleept. De twee mannen schopten hem daar bewuste loos en haalden 1800 gulden uit de broekzak van de 71-jarige. Het slachtoffer is opgenomen in het Dijkzlgtzlekenhuis. De politie verzoekt getuigen zich te melden. dat het niet meer in de beleg gingsportefeuille paste. Het ABP wees het toen af. Dit jaar; op 15 juni, werd het complex wel gekocht. Dat ge beurde op een ingewikkelde manier. Eerst verkocht Philips Pensioenfonds het Texaeo-ge- bouw voor 49V4 miljoen gulden aan de Rotterdamse onroerend goedhandelaar Niels Hemmes. Die verkocht het op dezelfde dag voor 54V4 miljoen gulden door aan de Amro-bank, Ook op 15 juni verkocht deze bank het weer door aan het ABP. Voor 55 miljoen gulden. .Het Philips Pensioenfonds ontkent.daï het Téxacogèbouw voor medio *82 aan het ABP is aangeboden. Diverse betrouw bare bronnen zeggen echter dat het aanbod wel degelijk is gedaan. Het Philips Pensioenfonds zegt in de tweede helft van vo rig jaar het makelaarskantoor Jones, Lang and Wootton BV te hebben ingeschakeld om het gebouw teverkopen. Dat bu reau had geen succes. CAFELLE AAN DEN IJS- SEL, ROTTERDAM De on geveer zevenhonderd Capeise scholieren, die begin oktober vorig jaar omdat ze zich on rustig gedroegen uit de grote zaai van de Doelen werden ge stuurd, mogen op 13 september alsnog een concert van het Rotterdams Philharmonisch Orkest bijwonen. Het concert staat onder lei ding van RPhO's Heinz Frie- sen. De transactie van 15 juni dit jaar wekte niet allen verwon dering omdat er via een om weg werd gehandeld. Ook de inschakeling van een taxateur van buiten Rotterdam wekte bevreemding. Die taxateur was het bureau F Sc. C BV uit Waalre. De verkoop van het Texaco- gebouw op 15 juni is lang voor bereid, zo weten ingewijden. De nu geschorste ABP-direc- teur Masson zou daarvoor overleg hebben gepleegd met de onroerend goedhandelaar Niels Hemmes. De Tweede Kamer-fracties van CDA en WD hebben intus sen verklaard dat de samen werkende vakbonden meer in vloed moeten krijgen op het beheer van de ABP-gelden. De PvdA beraadt zich nog. Het Tweede Kamerlid Kom brink (PvdA) heeft schriftelijk aan minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) gevraagd of het juist is dat het ABP ten on rechte BTW heeft teruggekre gen. Het gaat daarbij om een bedrag van ongeveer twee mil joen gulden. Dat bedrag maakte onder deel uit van de prijs van onge veer achttien miljoen gulden die het ABP betaalde voor de overname van vier sporthallen en de inventaris van nog eens twee hallen uit het faillisse ment van A. F. Poot. Deze man was bezig met een keten van sporthallen in Nederland en zou door het ABP naar zijn faillissement zijn gewerkt. fe-r.y (Van onze verslaggever GERT JAN VAN WIJK) DORDRECHT B&W van Dordrecht zijn niet be reid toestemming te geven voor de sloop van de 106 woningen in de gifwijk Merwedepolder voordat de provincie duidelijk heeft aangetoond dat die i.'o*jp noodzakelijk is. Milieuwet- houder C. de Kovel zegt te wachten op een provincia le reactie op een rapport van het bejaardentehuis De Merwelanden waarin staat dat slopen helemaal niet nodig is. Dat rapport, enige maanden geleden met veel bombarie gepubliceerd en opgesteld door een groep deskundigen, druist in te gen het saneringsplan van de provincie. De Kovel zegt nu te willen weten waar hij aan toe is, hoewel de provincie hem deze week meegedeeld heeft dat men in Den Haag wacht op de sloopvergunning van Dordrecht. Tijdens een inderhaast georganiseerd gesprek in het provinciehuis is De Kovel duidelijk gemaakt, dat de provincie wil slo pen. Daar is ai vanuit ge gaan toen besiist werd dat de woningen in de Dordtse gifwijk aangekocht zouden worden. Dordt moet nu de sloopvergunning afgeven, ook al omdat Dordrecht juridisch eigenaar van de woningen is. Volgens wethouder De Kovel zijn slechts 22 van de 106 woningen zo door het gif verontreinigd dat sloop noodzakelijk is. Voor de overige woningen wii hij nader overleg. Hij eist van de provincie een reac tie op het rapport van De Merwelanden („Kunnen de woningen inderdaad blij ven staan en wat moeten we er dan later mee?") en aan het bejaardentehuis heeft de wethouder ge vraagd het eigen rapport SM bij jubileum ROTTERDAM "De poli tieke situatie in Rotterdam is verontrustend. De WD zit niet in het college van b. en w., om dat de PvdA alleen de dienst wil uitmaken. Rotterdam kan dat niet hebben. Rotterdam is daarmee een voorbeeld van hoe het niet moet." Deze bittere woorden sprak ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV heeft gisteren overeenstemming bereikt over oen CAO voor het personeel bij de stadssleepdiensten in het Waterweggebied. Bij deze sleepdiensten, Smit Internatio nale en Smit Vos, werken 560 mensen. De partijen werden het eens over een 38-urige werkweek P®r 1 januari 1984. Voor deze arbeidstijdverkorting leveren de slepers twee procent prijs compensatie in. Over een CAO voor het per soneel bij de Nieuwe Rotter damse Sleepdienst, die in Europoort opereert is nog geen overeenstemming. Heet hangi jzer hierbij is dc verrekening van ongeveer 1100 uren aan vakantie-en compensatieda gen, die de slepers nog tegoed nebben. fractievoorzitter Wim Bagger man van de WD gisteren in de Rotterdamse gemeente raad. Hij vierde zijn 25-jarig lidmaatschap van de raad en was van plan om vrolijker woorden te spreken. Maar hij voelde zich uitgedaagd door de speech van de fractievoorzit ter Johan Henderson van de PvdA. Die noemde hem een "prima man, uit een prima partij," maar ook een man, die eigen lijk bij een andere partij dan de WD thuishoort, gezien zijn sociale bewogenheid. Dat viel niet geheel in goede aarde bij de nestor van de gemeente raad. Het bloemstuk dat hij van loco-burgemeester Van der Have kreeg mocht hem niet in een vrolijke stemming brengen. Toch had Baggerman giste ren als raadslid een goede dag. Hij behoedde de stad voor een vermoedelijk onverantwoorde uitgave van ƒ270.000. Met dat bedrag wilde Rotterdam een drukkerij in de Van der Sluys- straat uitkopen en schadeloos stellen. Het bedrijf moet wij ken voor de stadsvernieuwing. Baggerman ging zelf op on derzoek uit en ontdekte dat het bedrijf al uit eigen beweging had besloten zichzelf op te hef fen, wegens ziekte van de eige naar. De aanleiding voor de schadeloosstelling zou daar mee vervallen. Wethouder Linthorst (financiën) neemt de zaak in onderzoek. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Ondanks de roostervrije dag in de bouw werd vandaag op sommige projecten toch gewerkt. Aanne mer Van der Waal in Vlaardin gen bleek zijn werknemers de vrije keus te hebben gelaten: vandaag vrij óf een willekeuri ge andere dag vrij. ais hen dat beter zou uitkomen. „Wat heb ik aan vrij vandaag? Ik heb liever een vrije dag als het kermis is", aldus vanochtend een Brabantse werknemer van Van der Waai. Van der Waal heeft inmid dels verklaard dat de gevolgen voor hemzelf zijn. Dat bete kent dat hij duur uit is met zijn welwillende houding te genover zijn werknemers: hij moet hen straks toch zelf uit betalen, als zij hun vrije dag opnemen. Bovendien krijgen die werknemers nu geen cent meer dan hun collega's, die vandaag wel vrij hebben geno men. De bestuurders van de Bouwbond FNV waarschuw den de bouwvakkers vanmor gen dat zij geen verklaring moeten tekenen dat zc niet ge werkt hebben. Dan zouden ze valsheid in geschrifte plegen, met alie gevolgen van dien. De werkgevers moeten onderte kende namenlijsten indienen van werknemers die vrij heb ben gehad, om de loonkosten voor deze mensen terug te kunnen vorderen uit het fonds, waarin de prijscompensatie gestort is. Op een Vlaardings project van Van der Waai was ook vloerenlegger Bonte uit Lei derdorp met enkele mensen bezig. Ook hij meende dat de vrije dag wel een andere keer op te nemen zou zijn. Hij mop perde: „Maar dan komen de mensen van de vakbond weer een keer vroeg uit hun nest om te kijken of ze iemand op kun nen schrijven." Overigens wa ren vandaag ook controleurs van het Sociaal Fonds Bouw nijverheid op pad. Bij een woningbouwproject van Dura aan de Grocnendaal in Rotterdam slaagden de be stuurders van de Bouwbond er in om tegelzetter Van Vliet uit Berkel Rodenrijs, die met vier man aan het werk wilde, te overtuigen weer naar huis te gaan. Van Vliet gaf zijn men sen hun loonzakje, waarna ze vertrokken. Datzelfde loon hadden ze ook gisteren ai kun nen krijgen en dan hadden ze nu nog op bed kunnen liggen, aldus de vakbondsmensen. De volgende collectieve vrijedag is op vrijdag 23 de cember. De Bouwbond FNV verwacht dat er dan nauwe lijks moeilijkheden meer zul len zijn. De werkgevers zullen dan niet in de financiële val trappen, zeggen ze. De roostervrije dagen in de bouw zijn in de CAO afgespro ken ais vorm van arbeidstijd verkorting. De Bouwbonden geven echter toe dat dit tot op dit moment nog geen extra ba nen heeft opgeleverd. nog eens kritisch door te nemen („Is het inderdaad zo dat er niet gesloopt hoeft te worden?") „Stel je voor," aldus De Kovel, „dat de gemeente Dordt gezegd had: slopen maar. En dat dan later zou zijn gebleken dat De Mer welanden toch gelijk had en er niet gesloopt had hoeven te worden. Dan had Den Haag mooi ons de schuld gegeven. Nu willen wij eerst een duidelijk standpunt. Geen telefoon tje. maar zwart op wit." De Vereniging Actieco mité Vervuiling Merwede polder meent dat de pro vincie gelijk heeft en dat de woningen destijds zijn aangekocht met de bedoe ling ze te slopen. Aan dat standpunt moet de over heid zich houden, zegt de VAVM. Van de 106 wonin gen staan er nu 101 leeg en twee volgen spoedig. Met de bewoners van de drie overige woningen wordt nog overleg gepleegd. ROTTERDAM Onverlaten hebben de afgelopen dagen een leegstaand schoolgebouw aan de Rotterdamse Daltonlaan op iiiegaie wijze geheel van z'n interieur ontdaan. De gemeen te Rotterdam schat de aange richte 3chade op rond 35.000 gulden. De nog spoorloze dieven na- rien uit het schoolgebouw vrij wel alle deuren mee. zij sloop ten de we's en wasbakken uit het comlex en wrikten boven dien een volledig keukenblok van z'n fundamenten. Of dat nog niet genoeg was, braken de dieven ook nog 120 vierkante meter houten vloer op. De losse planken alsmede de steunbalken werden daarna uit het schoolgebouw ont? vreemd. De illegale slopers moeten vrij lang werk hebben gehad aan hun diefstal. ROTTERDAM De Rotter damse Tankauto Transport b.v. (RTT) dreigt in proble men te komon doordat er nog geen hinderwetvergunning binnen is voor het nieuwe be drijfsgebouw in de Botlek. Het bedrijf is al bezig met de ver huizing cn loopt nu het risico dat het Openbaar Lichaam Rijnmond het nieuwe bedrijf geheel of gedeeltelijk stillegt. Dat zal de RTT b.v. volgens di recteur F. Th. Kooyman3 ruw weg tienduizend gulden per dag kosten. RTT. nu gevestigd aan de Stolwijkstraat, vervoert olie en chemicaliën en heeft een "Slechts" 121 ontslagen zijn gevallen in het openbare lager- en kleu teronderwijs in Rotter dam. Wethouder Simons van onderwijs had in april 380 leerkrachten ontslag aangezegd. Hij ging daarbij uit van de meest pessimistische ra mingen van de gevolgen van de rijksbezuinigin gen cn de terugloop van het aantal leerlingen. Met dc ontslagen op voorhand ontliep hij het risico dat hij mensen langer in dienst moest nemen dan noodzakelijk. Als hij ze pas bij dc aan vang van het schooljaar had ontslagen, zou Rot terdam de leerkrachten tot november moeten doorbetalen, de volledige duur van de ontslagter mijn. Dc ontslagen zijn vol gens Rotterdam alleen een gevolg van de terug loop van het aantal leer lingen. schoonmaakinstallatie voor tankwagens. Volgens Kooy- mans is het bedrijf voor de nieuwbouw in zee gegaan met een architecten- en adviseurs bureau. Daarbij is overeenge komen dat dit bureau ervoor zou zorgen dat de benodigde milieuvergunningen op tijd binnen zouden zijn. Dit is echter niet gebeur^, hoewei de milieudienst van Rijnmond de RTT er in twee brieven op heeft gewezen dat bij de ingebruikneming van het nieuwe bedrijfscomplex de hinderwetvergunning op tafel moest liggen. Kooymans zegt dat er spra ke is geweest van een reeks van misverstanden. De archi tecten hadden er geen rekè- ning mee gehouden dat Rijn mond zo strikt de hand zou houden aan dg eis dat de ve£ gunning er op tijd moest zijiiC verklaart hij. Een woordvoer der van Rijnmond zegt dat voor RTT b.v. de normale veC; gunningsprocedure geldt, "al ietten wc bij dit soort bedrij ven wel extra goed op." RTT, waar 130 mensen werken, heeft dc architecten inmiddels aan sprakelijk gesteld voor even tuele schade. Het dagelijks bestuur vaü Rijnmond beslist dinsdag wa$ er nu moet gebeuren. Het is mogelijk dat de RTT gedeelte lijk dicht moet. Ook is het denkbaar dat er een tijdelijk? ontheffing wordt verleend. "Maar," aldus een woordvoer? der, "de normale vergunnings procedures moeten afgewerkt worden; belanghebbenden móeten bijvoorbeeld in staat worden gesteld om bezwaar te maken.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1