1 Twee platengala's in Sportpaleis Ahoy' Beschamende totempaal L sip 1 Wat te doen met de oude Willemsbrug? HïMöïsSl ME ONTRUIMT GOUDSE MARKT Meer tijd en mensen nodig Schoonmaakactie in Zuid-Holland Scheepvaart krijgt alleen ervaren taxichauffeurs i t-r J Vandaag met: Necoma kon geen zakkendragers krijgen Z.G«A.N. Sport iKE W-: II VETptönteardig Een héé! kilo in één pak ur ■oac ;i ROTTERDAM Een explosie van burgelijke ongehoorzaamheid bij automobilisten. -Ti fWSi f glp^» -Ï Rotterdams burgemeester Bram Peper (rechts) met de Amerikaanse ambassadeur Arthur Bremer voor de neppaal, die eerder is geweigerd door het museum voor volkenkunde. Lee Towers, André Hazes, Annie Schilder (BZN), en Anita Meijer; toppers op Nederlandse deelplatengala's. DEN HAAG Een tijdelijke uitbreiding van perso neel met 45 ambtenaren en een verdubbeling van de in de interimwet bodemsanering voorgeschreven tijd heeft de provincie Zuid-Holland nodig voor de schoon maak van zijn verontreinigde grond. Daarin is dan niet het Rijnmondgebied meegerekend, waarvoor Rijn mond een tienjarenprogramma heeft gemaakt. ^Volgende keer zullen we echt hard optreden' na- sen Zo noemt men bij de politie de gebeurtenissen op de Van Brienenoordbrug tijdens weg werkzaamheden waarbij le vensgevaarlijke situaties ont stonden. Filerijders die het wachten beu waren reden in omgekeer- jps de richting van de oprit af, S keerden op de snelweg, gingen achteruit over de vluchtstrook en haaiden andere capriolen uit om de file achter zich te laten. Hoe kan het gebeuren dat door een tijdelijke wegver smalling zo'n massale reactie optreedt? Bij de Verkeerspoli tie in Rotterdam heeft men er wel een verklaring voor: "Die pe teleurstelling bij de auto mobilisten dat de file niet een rijdende rij auto's was zoals gewoonlijk, maar een stil staande, die zich niet oploste. Normaal houdt iedereen reke ning met tien minuten vertra ging bij de Van Brienenoord als er sprake is van een file. Nu merkten de automobilisten dat ze in die tien minuten hooguit 200 meter vooruit wa ren gekomen." De reacties dit weekeind noemt hoofdinspecteur chef ^Verkeersdienst H. A. Jansen jt'van de gekke". Waarmee hij tfUoelt op het feit dat de automo bilisten zo massaal verkeerste kens negeerden. In een tijds bestek van vier uur zette men, toen er extra-surveillance wa gens naar het terrein-der-on- gehoorzae .nheid waren gediri geerd, maar liefst 76 automo bilisten op de bon. "Zoiets hebben we nog nooit r> eerder meegemaakt," zegt men bij de politie. "Het liep de spuigaten uit en als dit weer gebeurt, dan zullen we meteen hard optreden. Iedereen die be wust misbruik maakt ven zo'n situatie gaat op de bon. Dit wa ren geen spookrijders die "te goeder trouw" waren, maar mensen die welbewust alle af spraken negeerden." n Deze dagen waren echter uitzonderlijk, zegt men bij de instantie die voor het wegen- herstel moet zorgen, Rijkswa terstaat. Opzichter Noorder- meer: "Voor beide rijrichtin gen was maar één rijstrook be schikbaar omdat er aan het bewegende deel van de brug moest worden gewerkt en in ,41e kleppen balken van zes me ter liggen. Zoiets moet in één keer worden aangepakt. Daar bij hadden we niet wat je noemt het weer mee." Voor de overige werkzaam heden aam de brug zal men 's 'avonds en 's nachts door de week bezig zijn. Van om streeks half acht verschijnen dan de wegversmallingsbor den en om half vijf de ochtend erna worden ze weggehaald. ad* S (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Twee ar- tlestengala's luisteren volgen de maand de jaarlijkse Platen- tiendaagse op. Aan de interna tionale avond op dertien okto ber in Ahoy' werken mee Mi chel Sardou, The Nylons, Marl Wilson, Joe Cocker en Elkie Brooks. Het platenfeest voor onze eigen sterren (onder an deren Anita Meyer, Lee To wers, BZN, Toontje Lager, Het Goede Doel en André Hazes) wordt een dag later in hetzelf de Rotterdamse sportpaleis gehouden. De eerste avond wordt door de AVRO rechtstreeks via de televisie uitgezonden in een ruim twee uur durend pro gramma. De tweede avond wordt "Ingeblikt" en door de- s- 'WK, ff» ROTTERDAM De metershoge totempaal, die gisteren door de Rot terdamse burgemeester Bram Pe per en de Amerikaanse ambassa deur Arthur Bremer is onthuld, is beschamend voor het Indiaanse volk. "De gebruikte voorstellingen slaan nergens op en de kleuren zijn walgelijk," zeggen de Nederlandse aktiegroep Noordamerikaanse In dianen (Nanai) en het Museum voor volkenkunde in Rotterdam. De to tempaal is een geschenk van de Amerikaanse havenstad Seattle aan Rotterdam ter herdenking van twee honderd jaar diplomatieke betrek kingen tussen de Verenigde Staten en Nederland en het vijftigjarig be staan van hei gemeentelijk havenbe drijf. Roti erdam onderhoudt al vele jaren nauwe betrekkingen met de haven aan de Amerikaanse west kust. De paal, die staat op de hoek van Wijnhaven en Leuvehaven tegen over het museumschip De Buffel, is volgens Nanai "grote nep" en een be lediging voor de indianen. Het Mu seum voor volkenkunde heeft de paal eerder geweigerd, na bestude ring van de beschrijving van de ma ker, een Italiaanse houtbewerker uit Amerika. Het voorwerp is volgens haar een slechte imitatie van echte totempalen. "De maker is volledig voorbijgegaan aan de symbolische betekenis van de verschillende ge bruikte voorstellingen. Ook heeft hij vieze chemische kleuren gebruikt, die Indianen nimmer zouden hante ren," aldus Margreet Anceaux, waarnemend conservator van het museum. Mevrouw Anceaux wijst in haar commentaar ook op het feit dat In dianen bijna nooit totempalen be schilderen. Dick Soeten van Nanai vindt het een droevige zaak dat Rotterdam zo'n geschenk gekregen heeft. Hij vraagt zich af wat de bedoeling van Seattle is. "Indianen hebben niets met deze stad of met de havenbe trekkingen van Rotterdam met deze stad te maken. De paal is niet alleen grote nep maar symboliseert ook he lemaal niets," aldus Soeten. Nanai betreurt deze gebeurtenis vooral omdat Rotterdam zich in het verleden altijd gastvrij en begripvol voor de Indianen heeft opgesteld. Enkele jaren geleden vond hier het Russeltribunaal plaats en verschei dene malen ontving het stadsbe stuur delegaties van Indianen. Soeten vindt het onbegrijpelijk dat Rotterdam een dergelijke neppaal me', voor Indianen stuitende kleuren een officiële plaats heeft gegeven. "Zij kunnen toch weten dat de to tempaal voor Indianen een diepe re ligieuze betekenis heeft," zegt hij. ROTTERDAM Het deel van de oude Willemsbrug dat nu zijn dagen in lijd zaamheid slijt bij De Boeg aan de Boompjes, kan op meer manieren gebruikt worden dan voor de sloop. Dit hebben de directeuren van Stadsontwikkeling en Gemeentewerken van Rot terdam vermeld in een rap port. Het brugdeel lag tijdelijk bij De Boeg omdat het recht op gezet zou worden op het noordelijk landhoofd (plan Rem Koolhaas) en een res taurant zou herbergen op de top. Dit plan is wegens on voldoende geldschieters van de baan. Omdat er voor zo- velen niet alleen een histori sche binding met de brug be staat, maar ook nog een emotionele, hebben de direc ties van de gemeentelijke diensten geadviseerd niet zonder meer tot sloop van het stuk brug te besluiten, maar in overweging te ne men of het kan worden toe gepast als horizontaal bru- grestaurant over de Boom pjes ter hoogte van de kop van de Leuvehaven (plan Van Genne) het neer te leg gen in Hoek van Holland of het te hergebruiken als (klei nere) brug. GOUDA De mobiele een heid heeft de vijfentwintig ca ravans van woonwagenbewo ners die sinds vorige week woensdag de markt in Gouda bezetten verwijderd. Hun kamp aan het Nonnenwater zou op giftige grond staan. Tijdens de ontruiming is een arrestatie verricht. De actie is volgens de politie verder zon der problemen verlopen. zelfde omroep op 20 oktober in verkorte vorm (bijna ander half uur) op het scherm ge bracht. Deze splitsing is bedoeld om tijdens de Platentiendaagse tweemaal aandacht op de actie gericht te krijgen via de me dia. Voor het internationale gala onderhandelt de Stichting Platentiendaagse nog met en kele klinkende namen (Billy Joel, Robin Gibb, Shirley Bas- sey). De Platentiendaagse, lopend van 12 tot en met 22 oktober, kent zoals gebruikelijk weer enkele bijzondere uitgaven. "Warm Aanbevolen 3" heet de elpee die iedereen die 25 gul den of meer aan platen of mu- siekcassettcs besteed ont vangt. Op deze campagneplaat staan onder anderen BZN, Maywood, Elkie Brooks, Lee Towers en Berdien Stenberg. "Geef Klassiek Cadeau" heet de leus die de aparte campag ne rond het klassiek repertoire vergezelt. Het doel van deze collectieve actie is een bredere laag van muziekminnend Ne derland kennis te laten nemen met het "ten onrechte als bela den ervaren fenomeen" klas siek. Om de drempel te verlagen introduceert "volksschrijver" en kenner Maarten 't Hart de elpee "Muziek Uit 't Hart", waarop werken van Mozart, Bach, Strauss, Rave! en ande ren. Dit album, te koop voor 6,50 gulden bevat naast een se rie biografische kanttekenin gen van de Leidse intellectueel een pakket kortingbonnen ter waarde van negentig gulden voor negen uitverkoren elpees. Lezers van Telcvizier/Avro- bode kunnen de komende we ken hun favoriete platenartiest kiezen. De drie winnaars (so liste, solist, groep) van de Te- levizierplaat voor 1983, een tro fee vervaardigd door Anneke Schat, worden via het Nationa le Gala op 13 oktober bekend gemaakt. Tijdens de persbijeenkomst gistermiddag in de Amers- foortse Flint benadrukte Pla- tentiendaagse-directeur Jan Gaasteriand nog eens het be lang van de jaarlijkse "platen- week" voor de industrie. De deelname van vrijwel aile maatschappijen bewijst vol- gens hem de eensgezindheid onderling in deze ook voor de muziekbranche den. moeilijke tij- Volgens de Zuidhollandse milieugedeputeerde drs. Jan Hekkelman is het onmogelijk binnen de wettelijk voorge schreven tijd van vijf jaren al le 1100 tot nog toe buiten Rijn mond aang 'melde verontrei nigde pij- - .1 te onderzoeken en te saneien, Hij zei dit gis- tern bij de presentatie van het eerste provinciale meerjaren programma. Ook wees hij op de grote be zwaren van de gemeenten te gen de financieringsopzet van de wet. Per lokcatie vergt de regering een gemeentelijke bijdrage van tien gulden per inwoner met een maximum van 200.000 gulden plus tien procent van de kosten die hier boven uitgaan. Voor Bergam bacht met liefst 21 vervuilde plekken zou dit betekenen dat per inwoner dus minstens 210 gulden zou moeten worden be taald naast de tien procent over de meerkosten. Voor het dorpje in de Krimpenerwaard. dat 3lcchts 5500 inwoners telt, is meer dan een miljoen na tuurlijk nooit op te brengen. Hekkelman heeft over dit in alle gesprekken met de 94 be trokken gemeentebesturen van Zuid-Holland naar voren geko men bezwaar al overieg ge voerd op het ministerie. Daar is hem te verstaan gegeven dat zeker eerst alle reserves in die gemeenten moeten worden aangeboord alvorens over een soepelere regeling gesproken kan worden. Pas als een ge meente dreigt failliet te gaan en als zogenaamde art. 12-ge- meente geheel afh; nkelijk van het ministerie van Binnenland se Zaken wordt, wU Volksge zondheid en Milieuhygiëne uit zonderingen maken. „Beneden de dertig gulden per inwoner hoeft daaraan overigens niet gedacht te wor den", aldus Hekkelman. Voor 1984 alleen al heeft Zuid-Holland gepland dat 22 miljoen gulden nodig is voor 275 oriënterende onderzoeken, 31 nadere en negen onderzoe ken naar noodzakelijke sane ringsmaatregelen. Het Zuid hollandse programma ligt in alle gemeentehuizen tot cn met 5 oktober ter inzage voor commentaar. Alle tot nu toe bekende gevallen van bodem verontreiniging staan er in. De kosten van de sanering zelf en van de zwaarste geval len (Goudcrak, Dordtse Mer- wedepoider en Synthese Kat wijk) komen hierin niet voor. ROTTERDAM De Taxi Telefoon Centrale (TTC) heeft besloten taxiritten voor scheepvaartmaatschappijen alleen aan chauffeurs te geven, die ervaring met dit werk heb ben. Volgens directeur Van Hoorn van dc TTC komt hij hiermee tegemoet* aan de wen sen van veel bedrijfsvergun- ninghouders, waarvan een klein deel zich verenigd had den in de Rotterdamse Taxi Onderneming.. Vijf van de dis sidente chauffeurs hebben in middels schriftelijk verklaard alleen nog maar ritten uit te voeren die via de TTC binnen komen. In kort geding heeft de TTC 1» geëist dat de acht bij de RTO aangesloten chauffeurs zich aan de gemeentelijke taxi-ver- ordening hielden en geen zwarte ritten meer zouden ma ken. Inmiddels hebben dus vijf hiervan zich ermee akkoord verklaard. De RTO, waarvan chauffeur Eduard Alba woordvoerder is heeft hierdoor weinig draag kracht meer. De toe-egging van het inzetten van uitslui tend ervaren chauffeurs voor scheepvaartmaatschappijen heeft ook dc basis voor de RTO weggenomen. De onderneming was ontstaan na klachten van dergelijke maatschappijen over het dienstbetoon v;.n een aantal TTC-chauffce 7

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1