Opbrengst veiling bijna 2,7 miljoen li: m Autoconcert Te hoog voor brug a Container aan dek waarom? VRIJDAG ZATERD HHK JER EE SSlüHEfi 179.- ""2375 89.- Vandaag mets Rotterdam wil toch verder met Patrimonium Agenda Sport i m Fundering hoogspanningsleiding slecht AEG **17- Dordtsetilt Sociale dienst voor 28 mille &TDK. i m g f Kwaliteit lit Veilingmeester Nijstad in actie. Zijn hamer valt 464 keer. SPIJKENISSE Hoe kan dat nou? Die vraag stelden de mannen van Van der Wees Transporten uit Dordrecht zich gisteren toen de portaalkraan, die se vervoerden niet onder de hooggehesen Botlekbrug door bleek te kunnen. Op andere manieren manoeuvreren, opnieuw de brug omhoog. Niets hielp, de ruimte was en bleef niet voldoende. Nogeens passen en meten. Toen bleek dat de opgave van de hoogte van portaalkraan door fabrikant Grootint in Zwijn- drecht niet goed was. De kraan was 45,85 meter. Precies een meter meer dan Van der Wees had opgekregen. Het vervoer stagneerde een dag. Vandaag is de kraan met extra ballast en bij een gunstige hoogwaterstand de Oude Maas opgegaan. 'Te vroeg' IS VROOMS DREESMANN mi DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1983 Massale belangstelling voor Fennis- antiquiteiten (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM De veiling van het interieur van de voor malige Rotterdamse krottenkoning H. J. P. Fennis giste ren bij het vermaarde veilinghuis Christie's in Amsterdam is een financieel succes geworden. Handelaren uit binnen- en buitenland en liefhebbers van antiek boden grif. De op brengst, die bijna 2,7 miljoen gulden bedraagt, gaat naar de deurwaarder der Rijksbelastingen te *s-Gravenhage. Krottenkoning H. J*. P. Fen nis zelf gevlucht naar Zuid- Amerika heeft gisteren tot grote vreugde van honderden "kenners" In de hoofdstad het geld nog één keer goed laten rollen. De spanning was te snijden in de grote zaal van Christie's, waar zich een "wereldje" had verzameld. Beschaafd smoe zende mensen, die op het goede moment hun hand opstaken of juist niet om een "Fennls- stuk" op de kop te tikken. f „Heel bijzonder. Wist u dat dit allemaal van één man is geweest?" vertelt een gemoe delijk uitziende vrouw. „Hij was huiseigenaar in Rotter dam," vertrouwt ze me toe. .Moeilijke handel," vertelt een boom van een vent. „Ik bom uit Utrecht, hoor je dat niet? Geloof mij. het gaat duur weg en dus is het voor mij moeilijke handel." Een echte heer om te zien: 5. Met spul heeft kwaliteit, maar de organisatie is pet. Ben ik niet gewend van Christie's. Er zijn niet genoeg stoelen." DORDRECHT De 30-jari- ge Dordtse E. M. de R. hi eft in de periode vanaf december ,.1981 tot eind vorige maand de Dordtse sociale dienst voor ruim 28.000 gulden opgelicht. Bovendien streek zij in die tijd .via diverse werkzaamheden nog eens 22 mille op. De vrouw meldde zich bij de sociale dienst samen met de 31-jarige J. J. W., die zij voor stelde als haar buurman en vriend. De vrouw stelde door haar echtgenoot te zijn verla ten en vroeg om een uitkering. De 'buurman' was haar echt genoot. Met haar man 'genoot' De R. "ruimschoots van het leven. Het tweetal heeft nu, ondanks de extra 'verdiensten' een schuld van ruim 150.000 gulden. Echt genoot W. is door de politie ge hoord op verdenking van he- üng. „En dan nu deze kom. Late Ming," klinkt de stem van vei lingmeester 'Nijstad geduldig. „De koper moet voorzichtig zijn. Be careful," adviseert hij de zaal. De zaal lacht en na even speuren in de catalogus blijkt waarom. De kom, num mer 18 nog maar, is ernstig gebroken maar daarna ge lijmd. Veilingmeester Nijstad speurt het oog van de vak man de zaal af en zoekt steeds weer een hogere bieder, totdat er geen beweging meer in de armen blijkt te zitten en hij zijn hamer laat vallen om daarna weer van voren af aan te beginnen. Lopende-band- werk bij Christie's. De hamer valt 464 keer. Een paar jaar geleden gin gen zijn huizen in Rotterdam zo van de hand. Gisteren zijn huisraad, vergaard voor een overdadig droompaleis. En 15 september volgt zijn tafelzil- ver. Exit Fennis, bij stukjes en beetjes. ROTTERDAM Dertig auto's zullen op 2 oktober een concert geven op de Maasvlakte, op een heli- kopterveld ten noorden van de Achtste Petro leumhaven. Het gaat om een compositie van de beeldend kunstenaar Her- bert Verheij, die een com positie heeft gemaakt van allerlei stadsgeluiden, zoals daar zijn het kraken en dichtslaan van auto portieren, het starten van de motoren, het getoeter en de conversatie tussen Uitve verkeersdeelnemers die het met elkaar aan de stok hebben gekregen. Al leen gierende banden en piepende remmen zullen gedurende het concert (dat hooguit een kwartier zal duren) niet te horen zijn. Verheij, die het concert zal leidt, zal op 2 oktober om half elf dertig auto's van vrienden en bekenden rond zich verzamelen op de Maasvlakte voor een repetitie. Het eigenlijke "concert" begint om 3 uur. lege scholen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Rotterdam gaat alle leegstaande school gebouwen afstoten. Honderden clubs en verenigingen, die in de scholen goedkoop ruimte huren, moeten wijken. Met de operatie wil wethou der Hans Simons van onder- Masten staan op punt van knappen DORDRECHT/HOEKSE WAARD De hoogspannings masten tussen 's Gravendeel en Klaaswaal staan op zulke slechte funderingen dat nog vóór de winter maatregelen moeten worden genomen. Zo niet, dan zou door een flinke storm behalve de Hoekse Waard ook Goeree-Overflak- kee zonder stroom kunnen ko men te zitten. Inmiddels heeft de energiecommissie van de Dordtse gemeenteraad een be drag van 6.2 miljoen gulden uitgetrokken om de leiding in zijn geheel op te knappen. De 50 kV-leidlng die de stroom van de Dordtse centra le naar de Hoekse Waard voert, werd in 1956 aangelegd. ,J)e laatste tijd werd duidelijk dat de transportcapaciteit er van tekort zou gaan schieten omdat er meer en meer afne mers van electriciteit bijko men", aldus ir. F. D. Hubcr, on derdirecteur distributie van het GEB. „Toen we gingen on derzoeken of de masten en de fundering de daarvoor beno digde zwaardere kabels zou den kunnen dragen, kwam aan het licht dat het beton er slecht aan toe was. Zo slecht zelfs dat er onmiddellijk Iets aan gedaan diende te worden". De zonderlinge samenstel ling van het beton is er vol gens Huber de oorzaak van dat zich een kwalijk zout heeft kunnen vormen. „Tijdens de vorming zet dit zout uit, waardoor het beton van de fun dering als het ware uit elkaar wordt gedrukt. Bij 22 van de 60 masten zijn dan ook aanzien lijke scheuren geconstateerd. Sommige masten zijn er zelfs zo slecht aan toe, dat een zware storm niet zouden door staan". Huber voegt eraan toe dat dat niet zou betekenen dat iedereen meteen zonder stroom zou komen te zitten. „Er bestaat namelijk ook nog een ondergrondse kabel die evenals de masten naar het verdeelstation in Klaaswaal leidt. Die kabel alleen kan ech ter niet aan alle vraag vol doen, waardoor er afspraken gemaakt zouden moeten wor den over wie wanneer stroom afneemt". Hij benadrukt vervolgens met klem dat er geen sprake is van de zogenaamde betonrot. „We kunnen de aannemer die indertijd dit werk heeft uitge voerd. niet verwijten dat hij zijn werk slecht heeft afgele verd. Het is de vrij ongewone samenstelling van het beton die deze zoutvorming teweeg heeft gebracht". Zodra deze schade werd aan getoond heeft het GEB ook an dere hoogspanningstrajecten onder de loep genomen. Geluk kig is daar niets gebleken van deze scheurvorming", besluit Huber. wijs meer dan 4 miljoen gul den bezuinigen. Onderwijs moet volgend jaar In totaal 8 miljoen gulden inleveren. Zon der deze maatregel is dat vol gens hem onmogelijk. De lege schoolgebouwen drukken al jaren op rekening van het onderwijs in Rotter dam, terwijl ze voor lesgeven niet meer worden gebruikt. Ook het onderhoud werkt door. Simons spreekt daarom van "oneigenlijke subsidies" aan de tailoze instellingen. De gebou wen worden voorlopig overge boekt naar het Grondbedrijf Rotterdam. Wat deze ermee gaat doen is nog onzeker. In de lege schoolgebouwen vinden tal van groeperingen ruimte: cursussen, drumbands, naaikransjes, politieke par tijen, zendamateurs. In Rotter dam bestaat een groot tekort aan accommodaties. Daarom boden de lege schoolgebouwen tot nog toe een oplossing. Woordvoerder L. Elfferich van de afdeling onderwijs vindt het nog te vroeg om te zeggen dat die clubs op straat komen te staan. "Rotterdam is alt.j zorgvuldig en attent met die klantenkring omgespron gen. Dat zal nu ook gebeuren." Simon3 denkt verder aan be zuinigingen op het schoonhou den van de wel in gebruik zijn de scholen en het onderhoud daarvan. Eén miljoen moet worden opgebracht door het afschaffen van dc boventallige leerkrachten. Bezuinigd wordt verder op de schoolwerkweken en het godsdienstonderwijs op de openbare scholen. ROTTERDAM - Verzeke ringsmaatschappij Deita Lloyd weigert een schade claim van directeur L. Ham van het Afrika Instituut in Rotterdam. Volgens de advo caat van de verzekeringsmaat schappij Is Van- Ham niet al leen als cultureel antropoloog, maar tevens ais reder, scheepsmanager en kunsthan delaar bij deze schadezaak be trokken. Van Ham, die door deze affaire op de rand van het faillissement staat, heeft een vergoeding van 1,1 miljoen gulden gevraagd voor een overboord gevallen container Afrikaanse kunst. Gisteren vroeg directeur Van Ham voor de Rotterdam se rechtbank in kort geding om snelle afwikkeling van zijn schadeclaim. Hij wacht al een jaar op de verzekeringspennin gen. Advocaat mevrouw mr. Wil- deboer van Delta verklaarde dat aan dit schadegeval zoveel onduidelijke kanten zitten, dat uitbetaling niet op zijn plaats is. Van Ham is mededirecteur geweest van de Afrikaanse scheepvaartmaatschappij Con tinental African Maritime Company, die als verscheper optrad voor de container. Ook was hij mede-eigenaar van het onder Ghanese vlag varende schip Bonsu. dat de container vervoerde. Hij zou persoonlijk opdracht gegeven hebben de PW Decoupeerzaag Electronic- STSE250 Vermogen 350 Watt. Traploos regelbaar van 300-2700 slagen p.m. Zaagdiepte hout 45 mm, metaal 3 mm. verstekzaag- instelling van 0 - 45 Adviesprijs 271.- Nü Lido blouse Pol/katoen. In uni wit, rose, blue of grijs. 36 t/m 48 Plooirok 100% Pol. Geheel ge voerd en makkelijk was- baar. Raf, zwart, grijs of lever. 40 t/m 48-49:- S N V S Dynamic compact-cassettes D-1 Perfekt kwaliteitspro- dukt van fameus top merk! Met reinigings- aanloopband en ideale signaai/ruisbalans! 2 St C90 óf 3 st C60 Tricot babypakje Slobbroek met pullover. Leuke jacquarddessins. Div. kleurstellingen. 80,86 of 92 Oliegevulde radiator Met vast snoer. Voor warmte waar u maar wilt. Handig verrijdbaar. 12 Leden. 2000 W. met tijdklok 489:- 179.- Q I fvf 2000 Watt 425:-109. 7 Leden, 1500 Watt-09r- Of GOOOOG GOOOoOO OOÖOOQQ COCO OQ OOOÖC ?0X „oo O GO a DUO GO&POOQ ©COÖPOO OCOOo 9P005< O OOCOC Eigentijds noppenviny! Prima kwaliteitsprodukt. Makkelijk zelf lós leg- baar! Keuze uit diverse moderne kleuren. Per strekkende meter, 200 cm breed. 2Br ook geldig op de plaatselijke koopavond container met kunstschatten niet in het ruim te laden maar/ aan dek te sjorren. Op 21 juli'* vorig jaar sloeg deze voor de West-Afrikaanse kust over boord. De advocaat van Van Ham stelde dat de advocaat van Delta zijn cliënt afschilderde als oplichter en sprak dit te gen: „Een oplichter geeft geen boeken uit over Afrikaanse kunst cn organiseert geen ex posities," aldus mr. Verhoeven. De kunstschatten in de con tainer waren niet alie eigen dom van Van Ham zelf. Hij had voor 300.000 gulden kunst van particulieren geleend, die hij moet vergoeden.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1