mm foto's: BEN WIND. Een week hing was het weer 'oorlog'. Ameri kaanse troepen met groot materieel rolden de Rotterdamse haven binnen tijdens de NA- VO-operatie "Refor mer", de grootste naoor logse legeroefening in Nederland. Een handjevol anti-mi litaristen trachtte de enorme legerkolonnes tot staan te brengen. Maar als olifanten den derden de soldaten langs de vredesmieren. Is "Reforgcr '83" zo maar een oefening of is 'tiet slechts een voor proefje van wat ons ystraks in echte crisis tijd te wachten staat? 'De demonstranten die Jin boeien geslagen en pan de oren getrokken ^gefotografeerd werden ^afgevoerd, menen dat er in oorlogstijd een grotere dreiging uit gaat van de kant van de NAVO-bondgenoten, dan van de Russische beer. Een strategische ^bezetting van Rotter dam en het Rijnmond gebied sluiten zij niet guit. Wat is de huidige rol daarin van het contai- neroverslagbedrijf Europe Container Ter minus (ECT) en het stuwadoorsbedrijf Quick Dispatch? Dat bij deze bedrijven al jarenlang wapenover- sdag plaatsvindt is be kend. Onkruit en de Vereni ging van Dienstweige raars beschikken ech ter over sterke aanwij zingen dat met name bij ECT nucleaire wa pens ons land in en uit gaan. Rotterdam leeft op een 1984 Realiteit Verboden Toegang Kernramp oeneiru Grootste Controle A m c rik au it se pa >t tser- rnertuiaen dendemi Rot terdam binnen. Ern tnr- ko m.stii) spottkhr*r!<l mm ven bezet huvciujcb'u tl (onder) bloemen voor ROTTERDAM. meidagen 1345. Amerikaanse troepen be vrijden de stad nadat de Duit se nazi's zijn verjaagd. De fas cisten zijn voorgoed versla gen... Duizenden Rotterdam mers verwelkomen hun Ame rikaanse bevrijders met ge juich en bloemen. 13 september 1983, de Rotter damse Beatrixhaven. Zwaar bewapende Amerikaanse mili tairen rollen in pantserwagens uit het VS-schip "Cyenus" de Nederlandse wal op. De bevrij ders van weleer zijn terugge keerd voor de NAVO-oefcning "Reforgcr *83" (een samen trekking van "Return to Pur ees in Germany"). Opvallend detail, nu bijna 40 jaar later: geen Nederlanders, niet één Rotterdammer te zien met een bosje bloemen om hun bondgenoten te verwelkomen. Zelfs mr. G.J.B. Hilterman, Wibo van der Dinde en Joseph Luns blijven op deze druilerige koude dag liever thuis. Wel aanwezig als "wel- komstcomité'' is een groepje verregende demonstranten. Hooguit 50 jonge mannen eri vrouwen begroeten de grim mig uitgedoste Amerikaanse militairen met kreten als "vui le fascisten" en "Yankee, go home." De betogers, leden van de anti-militairische groep On kruit, de Vereniging van Dienstweigeraars, IKV Ban de Bom, Vrouwen voor Vrede cn Midden Amerika Groepen wer pen een blokkade van mensen lichamen op. Door op de spoorrails of ha venweg te gaan zitten trachten de actievoerders de bulderen de militaire kolonnes te stop pen. Slechts enkele minuten slagen ze in die opzet. Dan grijpt een geweldige politic macht in en wordt het „linkse tuig" aan de kant geschoven. Even later denderen de Ameri kaanse pantserwagens als oli fanten langs de vredesmieren. ECT: "Alle controle op het containervervoer bij ECT ont breekt. Met name als het gaat ■>m verzegelde containers uit Amerika, aangevoerd via de United States Lines. Kr i-, geen enkele Nederlandse instantie, dus ook de douane niet, die de zegels van die containers mag verbreken en juist hierin kun nen dus zowel nucleaire als strategische goederen worden vervoerd. Het is ons bekend dat af en toe de KCT-kade volledig wordt afgezet door een gigan tische bewaking .van Ameri kaans iegerper.suncei. Hij dat deel van de kade, nabij het door de USL gehuurde gebou wencomplex van de ECT aan de Seattleweg, zijn volgens on ze- zegslieden onderzeeers ge signaleerd waaruit materiaal wordt gehaald en ander mate riaal wordt ingeladen." aldus de antimilitarist. tLeo Brouwers in "Verboden toegang": "Over de opslag plaatsen van ki rnwapens in Nederland bestaan sterke aan wijzingen Maar .'tof- die kern -.vapens ons l.uid binnenkomen is een geheim dat tot nu toe vi-ei beter bewaard is Het zou waarschijnlijk heel wat op ia building veroorzaken als be kend zou worden hoe kernwa pens vervoerd worden. Want dan zou misschien wel blijken dat er heel wat mensen langs de bi-treffende routes wonen, veld meer dan in de buurt van opslagplaatsen. In West-Kuropa liggen duizenden kernwapens opgeslagen Die moeten af en toe worden nage keken of vervangen. Een feit is dus dat er regelmatig trans porten van kernwapens plaats vinden. Maar hóé: per schip, per vliegtuig, tiver de weg*.'"). vervoer van kernwapens op Rotterdams grondgebied blijft een zaak van volstrekte ge heimhouding. Ook de burge meester krijgt er niets over te horen." schreef defensieminis ter Schollen in januari 1980 aan dc Rotterdamse gemeen teraad. Tot grote geruststelling van de miljoenen mensen in het Rijnmondgebied voegde de mi nister daar meteen aan toe "dat het uitgesloten is dat zich tijdens opslag of transport een kernexplosie zou voordoen." I 'tOje W0X Deze week maakte ex-minis ter Flobert Mr.Namara van de fensie in Amerika nog bekend: "Op 2-1 januari 19til stortte bo ven Guld.sboro in de Ameri kaanse staat Noord Carolina een in moeilijkheden verkeren de bommenwerper neer. Vlak voordat het toestel te pletter sloeg wierp h.-t vliegtuig twee bommen van Ui megaton af. fv-n van de bommen brak en besmette d<- omgeving Smet fgutomum Rij de tweede bom voorkwa men een parachute en een vei- ligbeids.schakelaar dat er een explosie volgde die 1800 maal zwaarder zou zijn geweest dan die van Hirosjima in 19-15." Oftewel 1800 maal de vernie tiging van 1800 Rotterdam men in Neder),and. Hoofddeel van de Reforger- operatie is om te kijken hoe snel Amerikaanse troepen in crisistijd via Nederland naar het gevechtsgebied in Midden- Duïtsland kunnen worden ge transporteerd. En met crisistijd wordt be doeld een mogelijke confronta tie tussen Oost en West. of po pulairder gezegd, een oorlogs dreiging van de Russische beer. Want zo liggen nu een- maai dc strategische oorlogs kaarten van de NAVO anno 1983. Wc staan aan de vooravond van het 'doemjaar' 1984. Wordt Nederland weer be zet? Niet door de al jarenlang verwachtte Russen, maar door Amerikaanse en Canadese mi litairen en de Engelse troepen van "Iron Ladv" Margaret Thatcher.?? Rollen kernbommen via de Rotterdamse haven Neder lands grondgebied binnen. Science fiction? Wiert. John en Sjaak, leden van de actiegroep "Pest Refor- ger" en eerder deze week be trokken bij de blokkade van het Amerikaanse leger mate rieel bij de Waalhaven, zeggen: "Dit gcschetse scenario is voor ons net zo reèel als een moge lijke bezetting van Polen door de Russen. Sterker nog, we achten een Amerikaanse bezetting van West-Europa met een presi dent als Reagan, een zeer be dreigend toekomstbeeld. Van daar onze acties in de Rotter damse haven. We zouden het echter ook gedaan hebben als het om Russen ging... We zijn tegen elke vorm van militarisme vanwege de grote bedreiging die er vanuit gaat. We voelen ons echt bedreigd door dit grote Amerikaanse machtsvertoon. Nu zijn het nog oefeningen, volgend jaar kan het ineens menens zijn. De Rotterdamse en de Rijnmond bevolking hebben er geen weet van op wat voor grote bom zij leven." Hoe zot -■ die over deze problematiek ook nauw contact hield met HVV-rcdacteur Hans Hoff mann -- "Eindelijk een hard feit: van één schip, de "Ameri can Ranger", staat vast dat het minstens éénmaal kernwa pens heeft aangevoerd, in 1973, bestemd voor het Amerikaan se leger in West-Duitsland. Het schip is vui het Belgi sche Zee-brugge naar het Euro pese vasteland gevaren, waar na de lading niet binnensche pen is doorgevoerd naar de BHD. Dat het enkel deze ene keer kernwapens heeft ge transporteerd. lijkt wel heel erg toevallig. Ook doet het schip de haven van Rotterdam af en toe aan. Begin 1982 duikt de "Ameri can Ranger" plotseling op in de Ecmshaven voor de aan voer van conventionele muni tie, uu- per trein ivia Gronin gen. Zwolle, Arnhem) naar Amerikaanse legerbasis in de BRD wordt gebracht. Tijdens een persconferentie levert dit een onhandig optreden op van premier Van Agt die de vraag of de "American Ranger" ook kernwapens vervoert, "noch bevestigt, noch ontkent." containeroverslagbedrijf ECT boven water als het gaat om de mogelijke aanvoer van atoomwapens. Daar is een aantal redenen voor: het bedrijf zit zo in el kaar dat zowel op de kade als op de kantoren niemand een overzicht krijgt van wat er precies bij ECT gebeurt. Bij Quick Dispatch en bij Kuhne en Nagel, ooit ook genoemd als kandidaten, is dit overzicht er wel. In de top van de KCT zitten een aantal ex-marinemensen. Tijdens "Pest Reforgcr" zijn trouwens bij ECT ook weer open containers gelost met tank voertuigen. Daarnaast staat ECT bekend als permanent wapenoverslag- bedrijf in containers. De Uni ted States Lines opereren er via hel Amerixaanse Military Traffic Management Com mand (MTMC) in Cap el le a/d IJssel, een legeronderdeel dat alle vervoer van Amerikaanse ladingen wapens naar West- Europa regelt. Bovendien komt hij ECT ook twee keer per jaar het USL-schip "Ame rican Ranger" aan." In het boek "Verboden toe gang, kernwapens in Neder land", schrijft Lou Brouwefs: In 1980 schreef de Russische biochemicus Medvedcv in zijn boek "Kernramp in de Oeral"; "In 1957 ontplofte een opslag plaats Van radioactieve afval stoffen, g'-legen in een dichtbe volkt gebied in de Sovjet-Unie. Een zeer omvangrijk gebied met een oppervlakte van bijna drieduizend kilometer (vele malers groter dan Nederland), inclusief enkele grote meren, werd hierdoor besmet. Het gevolg was zonder meer rampzalig: honderden mensen werden gedood en duizenden liepen stralingsziekten op. hogget-,r.ger. spreken over een spooklandschap zonder enige begroeiing, ruim twintig jaar later, is dit gebied levensge vaarlijk." b Maar gelukkig blijft het vol gens ex-defensieminister Scholten "uitgesloten dat er ooit in het Rijnmondgebied zich een kernexplosie voordoet tijdens opslag of transport van kernwapens." Achtte defensie het tot voor kort ook niet uitgesloten dat er zich een explosie zou kunnen v oordoen met een "doodgewo ne oefenmijn?" H.ms Hoffmann schreef op 11 december 1978 in HVV: "In Nederland liggen ongeveer 200 taktische kernkoppen opgesla gen. In totaal liggen er T.OOü Amerikaanse nucleaire wa pens in Europa - merendeel op Duits grondgebied die •■én of twee keer per jaar in de VS "gecheckt" moeten wor den." Gaan ze per schip, per vlieg tuig of over de weg? Of mis schien toch wel onder water per onderzeeboot via de Rot terdamse havens? KCT mag het weten... Gevraagd naar commentaar bij de ECT-directie was het antwoord van de directiesecre taresse steevast: "De directie is in vergadering..." Maar echt commentaar kan de directie van ECT toch niet geven, want: "De opslag en het De grootste legeroefening, ooit op Nederlands grondge bied gehouden, is van start ge gaan. Het oostelijk deel van ons land. de omgeving van Eindhoven, is een week lang tot "oorlogsgebied" verklaard. Aan Nederlandse kant doen 30.000 militairen aan Reforger mee en aan Amerikaanse zijde 11.000 man. Wanneer deze troe penmacht straks de Maas oversteekt, richting Wcst- Duitsland komen er nog 5.000 Duitse soldaten bij en 800 En gelsen. De NAVO-oefening, die op Duits grondgebied "Atlantic Lion" heet, duurt voor de Ne derlandse manschappen tot het einde van deze maand. i uvn aif. Wiert, John en Sjaak: "Rot terdam staat al jarenlang be kend als een grote wapenover slag-haven. Zelfs hebben we sterke aanwijzingen dat er bij ECT aan de Prinses Margriet- haven nucleaire wapens wor den overgeslagen." Waarop baseren jullie datt Wiert vervolgt over zijn aan wijzingen van mogelijke nu cleaire wapenoverslag bij Wiert: "We hebben onze in formatie van havenarbeiders en van kantoorpersoneel. Steeds komt de naam van het

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1