1 Hum-commissie ingepakt 001 n I fep .1 FRITUUR- Aerobic ski-ing Antropoloog verdacht van fraude r« KJ. RIJNMOND GROEIT NIET MEER varia a as met aen DODarcene fill* m Schepen botsen: versteke lingen ontdekt Controle op stadsverwarming noodzakelijk' rsf Een héél kilo in één pak Brand in loods (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/DEN HAAG De geschorste RET-opzichter Ton S. (52) uit Capelle aan den IJssel heeft zijn voormalige col lega's openlijk beschul digd, net als hijzelf, steek penningen te hebben aan genomen van de Maas- damse aannemer Bart M. S., die sinds vorig jaar op wachtgeld staat, beweer de gisteren tijdens de be handeling van het hoger beroep in zijn zaak voor het gerechtshof in Den g dat hij 'als kop van JiJut heeft gefungeerd bij de RET en hij buiten alle proporties is gestraft." VaderDc Gelder blijft kwaad over de ellende die twee jonge politieagenten veroorzaak ten voor de bevalling. Zoontje Wilco slaapt onge stoord verder. HKWW&L na. »ty 'ij/V. V, t fde ide RET pakten opzichters ste ekpenningen' =er> De procureur-generaal eiste tegen S, vijftien maanden ge vangenisstraf, dezelfde els die de officier van Justitie in Rot terdam vorig jaar deponeerde bij de rechtbank die S. uitein delijk tot een jaar hechtenis veroordeelde. De procureur-ge neraal achtte het bewezen dat de EET-opzichter zich uiterst kwetsbaar had opgesteld te genover personeel van Bart M. (met name bedrijfsleider Plet N, red.) en zich heeft laten verleiden tot het aannemen van gratis benzine en het laten uitvoeren van kosteloze repa raties aan zijn auto. Zeker zo ernstig vond de procureur-generaal de rege ling die Ton S. onderhands had getroffen met het uitvoeiend personeel van M, veelal werk zaam op de RET-rcmiie aan de Kleiweg. In 1979 1mm S. overeen dat voor 1500 gulden 'zwart' per maand, de maande lijkse rekeningen van het aan nemingsbedrijf M. konden worden aangevuld met fictieve arbeidsuren en onmogelijk grote aantallen geleverde be strating. Dat geld streek S. op. contröle op de nota's bleek on voldoende. Mr. A. Ganzeboom, advocaat van S. gaf namens zijn clieënt toe dat er giften en geld waren aangenomen, maar noemde de ten lastelegging onvolkomen. Nergens zou In de dagvaar ding zijn opgenomen dat S. in strijd met zijn plicht heeft ge handeld. Bovendien zou het hof over onvoldoende bewijs be schikken. S. heeft zijn eerder afgelegde verklaringen tegen over de politie weer ingetrok ken en stelt nu dat er geen en kel man-uur teveel is opge voerd met zijn medeweten. S. zou inmiddels een rege ling hebben getroffen met de fiscus om zijn via Bart M, ver joegen extra inkomsten alsnog terug te betalen. Het hof doet uitspraak op 3 oktober. Het ho ger beroep dat Bart M. heeft aangespannen, nadat hij door de Rotterdamse rechtbank vo rig jaar tot twee en een half Jaar cel werd veroordeeld, wordt aangehouden tot het eind van dit jaar. ROTTERDAM De kosten -jVan stadsverwarmingsprojec- i^ten moeten nauwgezet worden "gecontroleerd, vindt de Consu mentenbond. Deze heeft de Tweede Kamer gevraagd erop toe te zien, dat van miljoenen- stroppen op dit terrein niet de gebruikers de dupe worden. Volgens de bond is onder meer In Dordrecht en Spijke- nlsae om financiële redenen de stadsverwarming stopgezet. In Nieuwegein blijkt de aanleg van een nieuw net miljoenen guldens meer te kosten dan was geraamd. I' IIII«ram nnni«»minimiin ibi iwiiiti Bevalling? Eerst r ROTTERDAM „Het vruchtwater liep notabene bij mijn vrouw langs haar be nen. Ze voelde zich enorm be roerd, omdat on3 kind ieder ogenblik geboren kon wor den. Als op zo'n moment twee Jonge agenten je tegenhou den om je autopapieren te controleren, en Je ook nog 's mishandelen, dan vind lk zul ke mensen harteloos. Zulke gasten zijn voor mij het be kijken niet eens waard." Nog altijd hevig geëmotio neerd doet Willem de Gelder (42) zijn relaas over wat hem en zijn gezin overkwamen voor het Havenziekenhuis in Rotterdam. In de nacht van vrijdag 2 op zaterdag 3 sep tember reed De Gelder met zijn hoogzwangere vrouw So fia (39), zijn zoon Willem (19) en dochter AU (16) van uit Krimpen aan de IJssel naar Rotterdam. Omdat de aanstaande vader en zijn vrouw behoorlijk geschrok ken waren van de plotseling opgetreden ontsluiting, be stuurde zoon Willem de auto. „Het was rond een uur of twee. Mijn zoon parkeerde de auto langs het Haringvliet, tegenover de hoofdingang van het ziekenhuis. Ik hielp net mijn vrouw uit de auto, toen twee agenten mij om de autopapieren vroegen, terwijl ik niet eens achter het stuur had gezeten." De Gelder weigerde In te gaan op het verzoek van de agenten en wees hen op de toestand waarin zijn vrouw verkeerde. Volgens De Gel der pakten de twee agenten hem toen hardhandig beet en smeten hem op de motorkap van zijn auto. „Ik wist me los te rukken en mijn vrouw mee te trek ken naar het ziekenhuis. Mijn dochter sliep met ons mee, mijn zoon bleef achter. Die agenten riepen versterking In, terwijl lk mijn vrouw naar binnen bracht Toen ik een paar minuten later te rugkwam, zag ik dat mijn zoon de blaastest moest doen." „Die agenten stonden mij op te wachten en wilden me beetpakken. Ik maakte hen toen uit voor een stel schof ten, door zo op te treden. Ze wilden me beetpakken waar na lk het op een lopen zette richting ziekenhuis. Ik wou bij de bevalling zijn. BIJ de Ingang grepen ze me beet, sloegen me met de gummi knuppel en deden me hand boeien om. Aan m'n haren werd ik half liggend naar de surveillancewagen gesleept en naar binnengesmeten. Mijn zoon werd geschopt en geslagen toen hij die agenten wilden tegenhouden." „Vervolgens werd Dc Gel der overgebracht naar het politiebureau aan het Haag- seveer. Nadat de agenten hadden overlegd met een meerdere, kregen ze op dracht mij terug te brengen naar het Havenziekenhuis," aldus De Gelder. Toen hij te rug was in het ziekenhuis bleek hij Inmiddels vader ge worden te zijn van een gezon de zoon. Moeder Sofia en zoon Wilco zijn inmiddels weer thuis en maken het goed. Het incident met de Rotterdamse politie agenten vormt echter nog al tijd het gesprek van de dag bij familieleden, kennissen en buren van de familie De Gel der. Willem de Gelder heeft in middels een klacht ingediend bij de Rotterdamse politie en neemt een advocaat in de arm. Hij wil de klacht uitge zocht zien tot op de bodem, vooral omdat hij de betrok ken agenten heeft aangebo den hun excuses aan te bie den, hetgeen niet is gebeurd. "Later kwam ik de twee boosdoeners op het politiebu reau weer tegen. Wij kregen opnieuw ruzie. Die gakten wilden hun naam niet zeggen en zeiden me dat ze 'stront ziek' van me werden". Volgens de politievoorlich ting klopt van De Gelders verhaal niet veel. "De auto van De Gelder werd aange houden bij het Havenzieken huis vanwege het vreemde rijgedrag van de bestuurder. Nadat de Gelder te kennen had gegeven dat zijn vrouw moeilijkheden had, lieten de agenten hem en zijn vrouw het ziekenhuis binnengaan. De moeilijkheden ontston den pas nadat De Gelder zich agressief opstelde. Maar hij Is beslist niet geslagen of ge schopt, net zo min als zijn zoon," aldus poiitievoorlich- ting. De betrokken politieagen ten hadden volgens Bureau Voorlichting op de Maasbou levard een stopteken gegeven aan de auto van De Gelder, waarop zijn zoon Willem niet had gereageerd. De blaastest wees uit dat de zoon niet onder Invloed verkeerde. ROTTERDAM Het aero bic-dancing heeft er een nieu we variant bij. Vanaf maan dag zijn in 25 gemeenten in Zuid-Holland aerobic-ski-'lng -cursussen van start gegaan. Inlichtingen hierover zijn te krijgen via telefoonnummer 070-649419. Aerobic ski-lng Is gebaseerd op de oude skl-gymnastiek. De lessen worden uitsluitend ge geven door bevoegde docenten lichamelijke opvoeding. ROTTERDAM Rijn mond groeit niet meer. In te genstelling tot Nederland als geheel is het inwonertal van het Rijnmondgebied de laat ste zes maanden vrijwel ge lijk gebleven. In de jaren '80 nt-i 'i)1 KaHes» Ho rrmo' ftnn» w* -öv-c - Ö- ~wO 0,8 en 0,4 percent per Jaar. Op 1 juli 1983 woonden er precies 1.050.788 mensen in het Rijnmondgebied 160 meer dan op 1 Januari van dit jaar. Binnen het gebied vinden wel degelijk verschuivingen plaats in inwonertallen. De aanwas komt traditioneel ten goede aan de groeikernen: Hellevoetsluis, Spijkenisse en Capelle aan den IJssel. Het inwonertal van Hellevoet groeide in 1982 zelfs met 13.' procent In het eerste h jaar van '83 echter daalde cent al# Hf n w fnf O "1 Lijnrecht tegenover de aanwas bij de "groeiers" (toch nog 15.500 In de laatste anderhalf jaar) staan de for se verliezen aan Inwoners van de "oude steden". Sinds 1 januari 1982 vertrokken netto ruim 11.000 mensen uit Rot terdam, 2.362 uit Schiedam en 1.350 mensen uit Vlaardtn- gen. Binnen het Rijnmondge bied wijkt Rotterdam ook og af als het gaat om het eooorte-ovcrschot. In geheel Rijnmond wüs ïict r.p!.fi| {je* boorten 2025 groter dan het aantal sterfgevallen; in Rot terdam daarentegen was er een sterfteoverschot van 884. Het aantal mensen dat uit het buitenland naar Rotter dam kwam was overigens nog 1145 hoger dan het aan tal mensen dat naar het bui tenland terugkeerde. De huurcommissie Rotter dam trof vanochtend een ver rassing aan. Voorgevel en toe gangsdeur van het kantoor aan de Coolslngel waren dichtgeplakt en beschilderd met de "wervende" leus "De huurcommissie is er ook voor ui?" Verantwoordelijk voor dit plakwerk zijn Rotterdamse huurders. Ze lieten vannacht op deze manier blijken geen vertrouwen te hebben In de commissie, die bij conflicten de hoogte van de huur vast stelt. De huurcommissie was uitgenodigd om gisteravond met de bewoners te komen praten over de stijgende woonlasten en haar houding daarin. De commissie wenste echter niet het mikpunt te worden, zo liet ze weten, en bicef weg. Tot grote woede van de 140 wel aanwezige huurders. Dc Rotterdamse bewoners organisaties hebben nu het on middellijke aftreden geëist van de afgevaardigde van de FNV, CNV, Nederlands Ver bond van Huurders cn Consu mentenbond, die de huurders In de commissie vertegen woordigen. In een telegram aan de bonden zeggen ze geen vertrouwen meer te hebben in deze zogenaamde huurdersle den. ROTTERDAM Een aanvaring tus sen twee zeeschepen op het Maascentrum, de parkeerplaats voor oceaanstomers in het verlengde van de Nieuwe Water weg, heeft de afgelo pen nacht twee Ma rokkaanse versteke lingen uit hun schuil plaats tevoorschijn doen komen. Het tweetal had zich onopgemerkt verschanst aan boord van het m.s. Sidi Daoui in de Ma rokkaanse havenstad Tanger. Rond half twee vannacht kwam het schip bij een 'parkeermanoeuvre' voor de monding van de Nieuwe Water weg, zes mijl uit de kust in aanvaring met de Ethiopische oceanstomer de Key Kokeb. Beide sche pen liepen slechts lichte schade op bo ven de waterlijn, maar de klap was hard genoeg om de verstekelingen te doen schrikken en zich bij de kapitein te melden. Eenmaal afge meerd in de Botlek haven bij Frans Swarttouw werden de twee Marokkanen overgeleverd aan de Rotterdamse rivier politie, die hen de ko mende dagen onder dak verschaft. Daar na zal het armoedige tweetal, in zekere zin opnieuw als verste keling', terug gaan aan boord op weg naar Marokko, waar ze worden overge dragen aan de Ma rokkaanse politie. Over de schade aan de schepen konden vanochtend nog geen mededelingen wor den gedaan. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Recher cheurs van de Rotterdamse Rivierpolitie hebben gister middag de 36-jarige directeur- eigenaar van het Afrika Insti tuut, Laurent van H. aange houden. Van H. wordt cr van verdacht de verzekering te hebben willen oplichten voor een bedrag van 1,1 miljoen gul den. Dc Rotterdamse politie on derzoekt de handel en wandel van Van H. al sinds mei van dit jaar. Op aanwijzingen en informatie, voortgekomen uit het onderzoek van de politie van Zaanstad naar verzeke ringsfraude met containers motoronderdelcn, is de politie overgegaan tot de arrestatie van Van H. Van H. handelde ondermeer in Afrikaanse kunst cn had zijn domicilie aan de Heem raadssingel in Rotterdam. Het Afrika Instituut organiseerde verder tentoonstellingen In Den Haag, Rotterdam en Afri ka en onlangs in Bergen op Zoom. In mei vorig Jaar depo neerde Van H, een schade claim bij Delta Lloyd en Oro- bio. Mees Herman, omdat een container met kunstschatten ter hoogte van Togo in Afrika bij noodweer overboord zou zijn geslagen van het m.s. de Bonsu. Twee weken weken geleden diende voor de Rotterdamse rechtbank een kort geding dat Van H. had aangespannen te- schadecallm alsmaar niet wil den uitbetalen. Van meet af aan verdachten zij Van H. van oplichting, omdat er teveel on duidelijkheden bleven bestaan rond de oVerboord geslagen container. Van H., cultureel antropo loog en auteur van enkele boe ken over Afrika, Het zich door verscheidene kranten intervie wen, waarbij hij de verzeke raars uitmaakte voor 'een stel letje verschrikkelijk rechtse geldwolven'. Niet alleen tegen de verzekeraars nam hij stel ling, ook tegen de Haagse Pul- chrl-studlo, die van hem beta ling eiste van huurpenningen, die Van H. verschuldigd was voor geclaimde expositie ruimte. Zowel de Puichrl-stu- dio als de verzekeraars spra ken ln de krantenartikelen met enige argwaan over de han delswijze van Van H. Van H. wordt vcrzekcring3- bedrog, valsheid in geschrifte en oplichting ten loste gelegd. Morgen doet de Rotterdamse rechtbank overigens nog uit spraak in het kort geding. Het Afrika Instituut is inmiddels gesloten. Nog onbekend is hoe groot de schuldenlast is die Van H. heeft opgebouwd. Vast staat dat ln ieder geval de Pul- chrl-studio nog enkele tiendui zenden guldens tegoed heeft van het Afrika Instituut. Parti culieren die kunstschatten hadden uitgeleend aan het Afrika Instituut hebben nog 300.000 gulden tegoed. ROTTERDAM Ternau wernood heeft de Rotterdams- se brandweer de afgelopen nacht een gezin met vijf kinde ren kunnen tedden van de ver stikkingsdood. De man, vrouw en hun kinderen lagen te aia- pen In hun woning aan de Brielselaan 61, waaronder rond half twee brand uitbrak in een opslagloods. De brand weer werd door voorbijgan gers gealarmeerd en consta teerde een enorme rookontwik keling. Via een ladder gingea brandweerlieden de bovengele- gen etage binnen en wekten de bewoners.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1