Onrust haven even gesust Bewegend brugmonument h Piek voor museum in -oen Bert van Wijk vrij op borgtocht Weerbericht nekt Afrika Instituut WEEK AGENDA za. 24 sept. za. 1 okt. za 1 okt. Bej aarde man (81) vliegt inbreker aan lÊmmèê Braderie Plein 1953 Rotterdam-Zuid Open 9 00-17.00 uur Braderie Waterland Spijkentsse open 9.00-17.00 uur ïj Braderie l J. v. Campenplein Alexanderpolder open 9.00-17.00 uur Van onze verslaggever ALEXANDER BAKKER DORDRECHT De 106 woningen in het beruchte deelgebied 1 van de Dordtse Merwedepolder zullen ge sloopt worden. Het college van Gedeputeerde Staten heeft besloten dat aan de sloop zal worden vastgehou den. GS zien geen aanleiding hun standpunt te herzien op grond van het zogenaamde deskundigenrapport van het bejaardencentrum De Merwelanden Dik Box: lijnen m de ruimte aan het einde van de Van der Takstraat. ~~3eyx i - O m i WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1W3 Dordtse gifwijk gaat definitie] f tegen de 1 v\lakte metropool (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De haven werkgevers en de Vervoers- bond FNV hebben een oplos sing bereikt over de problemen die met 400 kraanmachinisten waren gerezen rond de uitleg van hun nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst. Volgens de Vervoersbond zijn de werkgevers akkoord gegaan met het voorstel om de kraanmachinisten in de Rot terdamse haven uit te sluiten van een al dan met gedwongen overstap naar de arbeidsreser ve SHE. Onder de machinisten was ernstige onrust ontstaan over de CAO-bepaling rond het overhevelen van vast perso neel naar de arbeidspool. Ook In de rest van de haven heerst nog steeds onduidelijkheid om trent de interpretatie van het CAO-akkoord Bij het stukgoedbedrijf NTB ging daarom gisteren spon taan vrijwel de hele dagploeg niet aan het werk De stuk- goedwerkers wilden eerst ze kerheid over een mogelijke gedwongen overgang naar de reservepool Wie zich als vrij williger meldt kan rekenen op een premie van een maand loon. Volgens voorzitter A Gie- len van de ondernemingsraad van NTB voelen veel stukgoed- werkers echter mets voor zwerven door de haven, ze zijn juist bij bedrijven in dienst ge komen vanwege de vastigheid'. De onrust in de haven wijt hij aan 'de slechte informatie over de CAO Donderdag verschijnt over de CAO-uitleg c bulletin voor de werknemer iopelijk brengt dat enige duidelijkheid", aldus de heer Gieien Het college van burgemees ter cn wethouders van Dor drecht had vorige week nog in een telex aan het provinciaal bestuur aangedrongen op een nieuwe ï-'tspraak. B&W wilden van de provincie een reactie op het deskundigenrapport, waar in de sloop van de 106 wonin gen wordt betwist, voordat een sloopvergunning wordt afgege ven. In diezelfde telex stelde het Dordtse college van B&W als voorwaarde voor de af te ge ven sloopvergunning, dat het rijk voor de met de sloop ge moeide kosten geschat op 1,5 miljoen gulden zou op draaien. Op basis van de inte- rlmwet Bodemsanering moet Dordrecht van dat bedrag tien percent voor zijn rekening ne men. Een woordvoerder van de provincie Zuid-Holland liet we ten dat de aanvraag bij het mi nisterie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) voor 1,35 miljoen gul den, naar verwachting positief gehonoreerd zai worden. "Het Rijk heeft altijd achter de plannen van de provincie in deze zaak gestaan," aldus de woordvoerder. Dordrechts milieu-wethou der ir. C. de Kovel, die vanoch tend nog niet van het laatste standpunt van GS op de hoogte was gesteld, stelde dat de sloopvergunning pas wordt af gegeven ais de financiële toe zegging binnen is. "In ambte lijk overleg moeten wc dan ook nog eens praten over de in houd van die sloopplannen," aldus De Kovel "Als bijvoor beeld de funderingen niet ge sloopt hoeven worden werkt dat voor ons en de provincie weer kostenbesparend." Naar verwachting wordt di rect na 1 januari 1984 met de sloop begonnen. Van de 106 wo ningen in het beruchte deel van de gifwijk zijn er op dit moment nog slechts vijf be woond. Twee eigenaren, wach ten op de oplevering van hun nieuwe woning. De drie huur ders is onlangs een voorstel voor vervangende woonruimte gedaan DONIA IN (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Amb tenaar, ik voelde het on danks alle sociale voordelen ais een soort levenslang Per maand werkte ik vier, vijf dagen intensief De rest van de tijd bestond uit freewheelen. Je kent dat wel koffie drinken, kranten lezen, een praatje met de se cretaresse. De ochtenden gingen vrij snei voorbij, 's middags kwam ik het laat ste jaar amper meer "Op reportagepad" was ik dan Ja, er gebeurt zoveel in Rotterdam, als voorlichter moet je goed op de hoogte blijven, niet waar Tim Donia, ex-voorlichter van de Gemeente Rotter dam Drie en een half jaar was hij op de tweede verdie ping van het stadhuis werk zaam, Iedere maand 4500 gulden bruto in de knip Kort geieden vond hij het welletjes en diende zijn ont slag in. Tim's vrijwillige af- tocht werd in deze tijd van bezuinigingen door de Ge meente gretig aanvaard Tim, dertig jaar, zat na zijn vertrek niet lang stil Donia ging in donuts Deze versna peringen verkoopt hij nu bij duizenden op beurzen, bra- derlecK en gewoon in het wild. Tims handeltje loopt lekker, vandaar dat hij zon der veel wrok over zijn jaar- tjes bij de Gemeente kan praten. 'Toch is het triest als je over de werksituatie i van mijn oude job nadenkt", vertelt hij. „Op het moment dat ik ambtenaar werd, kon ik ai mijn creativiteit overboord gooien. Je werkt met z'n al len aan een vorm van kapi taalvernietiging die depri merend werkt. Echt, er wor den papiermassa's ge kweekt waar nauwelijks iets uit voortkomt Interne rap- JUi Tim Donia: "Hard werken ontspant me meer." porten zwerven nutteloos rond, er wordt "automa tisch" vergaderd cn er wordt overdreven belang rijk gedaan over zaken die je in vijf minuten kunt rege len Tim vindt dat er belache lijk veel voorlichters zijn Alléén al op het. stadhuis zestien en dan nog eens tien tallen bij de gemeentelijke diensten „Er wordt einde lijk een beetje ingekrompen, maar veel te weinig Echt, met hard werken is al het voorllchtingswerk op het stadhuis door een man of zes te doen, maar ja, nie mand gaat vrijwillig weg dus zal er voorlopig niets veranderen Tim die onder andere in het blad Frontaal over de gezondheidszorg schreef had een redelijke vrijheid „Ik kon andere ambtenaren meestal letterlijk citeren Mijn handicap is dat ik zo snei schrijf Ais ik mijn ver halen geschreven had was er gewoon geen ander werk Ik ging dan maar weer eens buurten om die sombere toe stand met bitter weinig hu mor te ontvluchten En nu staat hij dan als halve standwerker donuts te ver kopen „Garantie tot je ze eet", luidt zijn slogan Uit "en fonkelende machi ne tovert Tim Donia binnen twee minuten een verse do nut te voorschijn, eventueel in chocolade gedompeld „Mijn geheim is het cakebe slag Ik test iets nieuws uit en ik voel dat het gaat luk- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kuns tenaar Dik Box zal een bewe gend werk maken aan het eind van de Van der Takstr&at, daar waar ooit de oude Wil lemsbrug begon. Hier ligt nu een vlonder, larop ook een klein horecabct ijf zou kunnen komen, staan nog steeds de ge bouwen die de brug markeer den en ligt een trap naar de vlonder toe Box was een van de vele kunstenaars die reageerden op een advertentie in het Beelden de Kunst Bulletin Hij werd twee maanden geleden door oen commissie gekomen uit de reflectanten, om het nu ontsta ne gat te "markeren". Dit ge beurt met geld dat ooit bij Vrije Volk-lezers werd opge haald voor een "monument" en dat door de gemeente Rotter dam is aangevuld tot een be drag waarvoor iets te doen valt. Dik Box maakt kunstwerken die bewegen, zogenoemde mo bielen. Ze zijn strak van vorm en tonen lijnen in de ruimte. Zo ontwierp en bouwde hij een plastiek in de vorm van de dunne ribben van een kubus in het water, waarbij de bovenste ribben kunnen bewegen. Bij windstilte is het kubus, bij een zuchtje wind krijgt het geheel Escher-achtige vormen omdat het perspectief niet meer klopt Dit soort lijnenspel door de wind vindt men veel in Box' strakke ontwerpen die op tal rijke plaatsen in Nederland staan. Voor de Van der Takstraat heeft Box een aantal gedach ten ontwikkeld De strakke lij nen van een mobiel zullen te zien zijn. de wind zal ermee kunnen spelen en het geheel zal de richting van de rivier aangeven Daarbij denkt Box ook om delen van de voormali ge brug te gebruiken ais mar kering en ruimteafbakening Box "In feite is het hele bruggehoofd zo'n historisch gegeven dat ik nauwelijks een verhaal hoef te vertellen Daarom geloof ik dat het een overzichtelijke plek moet blij ven die je zeker niet moet vol bouwen Mijn plastiek krijgt een open. heldere structuur en zeer dunne lijnen. Een fragiel maar hoog beeld." Zo gauw hij het ontwerp op papier heeft, stapt hij naar de wijkvertegenwoordigers om het aan hen voor te leggen "Ze moeten de komst van een mo biel niet ervaren als een over rompeling, ze moeten ook we ten van waaruit ik zoiets heb ontworpen Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De Rot terdamse musea willen ook entreegeld gaan hellen voor de Jeugd van 10 tot 16 jaar. De toegangsprijs zou één gulden moeten bedragen. De musea denken de opbrengst daarmee met 70.000 gulden op te krikken. Volwassenen betalen sinds januari een toegangs prijs van 2,50. Het bezoek aan de Rotterdamse musea is sinds de invoering van bet entreegeld sterk gedaald. Rotterdam dacht er vier ton mee te bezuinigen, maar al les wijst erop, dat die op brengst met ruim een ton te genvalt. Daarom moet en treegeld voor de Jeugd uit komst bieden. Hoofd Kunstzaken F. P. Hengeveld van Rotterdam ziet ook een mogelijkheid In het laten oplopen van het te kort. Als in 1986 het Mari tiem Museum wordt ge opend en het Museum voor Land- en Volkenkunde wordt heropend, kan dat te kort worden ingelopen. Hen- geveld vindt éen prijs voor alle musea in Rotterdam een verkeerde oplossing. HIJ wil, dat de musea die het meest bieden, ook de hoog ste toegangsprijs moeten hebben. Voorstellen daarvoor zijn onderweg, maar vooruitlo pend daarop moet het mu seumschip De Bulfel vol gens hem direct een lagere toegangsprijs hebben, om dat die In geen verhouding staat tot de bezienswaardig heden. Het bezoek aan de Buffel ls volgens Kunstza ken "dramatisch" gedaald. In het eerste halfjaar van 1982 telde de Buffel ruim 90.000 bezoekers. Het eerste halfjaar van 1983 haalde de 50.000 bezoekers nog niets eens. Heneeveld ondersteunt daarom het Idee van direc teur P. van Empelen van het Maritiem Museum om de toegangsprijs van de Buf fel per 1 januari te verlagen naar 11,50. Indien volgend Jaar het Jeugdtaricf van 1,- wordt Ingevoerd, zou de Jeugd op de Buflel slechts f 0,60 moeten betalen. Rotterdam snoeit (Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM Rotterdam wordt saaier De rozenperken verdwijnen. De fonteinen zul len bijna niet meer worden opengedraaid Het onderhoud aan speelweiden cn wandelpa den m het Kralingse Bos wordt sterk verminderd Met ondermeer deze maatre gelen denkt wethouder M. Jan sen van Sport en Recreatie cn Openbaar Groen de komende jaren ruim een miljoen gulden te besparen. Bij de plantsoe nendienst vervallen daardoor 56 arbeidsplaatsen Het aantal spuituren van de fonteinen is al eerder met 40 percent verminderd Nu gaat de kraan nog verder dicht om ruim een ton extra te hespa ren De rozenperken vragen te veel aandacht om nog langer In stand te worden gehouden Voor het Krallngsebos denkt Rotterdam eventueel aan het Inzet'en van werklozen of vrij wiliigers In de sector Sport cn Recrea tie verdwijnen 35 arbeidsplaat sen bij de tweede bezuinigings ronde De meeste plaatsen val len weg door natuurlijk ver- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De 8l-jarl- gc Rotterdam J P Buskens is gisteren m zijn woning aan de Schieweg een inbreker te lijf gegaan. Buren kwamen af op het la waai en hielpen de bejaarde Rotterdammer de inbreker te verjagen. Die is tot dusverre spoorloos. Buskens is met een lichte shock opgenomen in het Bergwegziekenhuis Hij maakt het redelijk loop maar bij Diergaarde Blij dorp lijkt het ontslag van drie medewerkers onvermijdelijk De hoofdmoot van de bezui mgingen bij Sport en Rccrea tic betreft volgend jaar het verminderen en afstoten van onderhoud aan velden, sport hallen en vcrmmdnerlng van toezicht Cursussen zoais huis- vrouwengymnastiek vervallen Sportinstuiven worden be perkt, evenais de vakantie kampen De subsidies aan sportfondsenbaden worden verminderd Driekwart miljoen gulden wordt bezuinigd op de begraaf plaatsen, terwijl de grafrcch ten en de crematoriumrechtcn omhoog gaan Alle begraafplaatsen worden soberder De rozen, het gras en de pmriten verdwijnen Rotter dam heeft daarbij ingeealcu leerd, dat sommige graven en grafmonumenten zuilen ver zakken ken In Amerika eten ze die dingen overal Daar begint het al bij het ontbijt Het is nu met mijn mobiele fa briekje keihard werken, vaak twaalf uur per dag Op den duur wil ik gaan leve ren aan bedrijven, de boer op en veel omzet maken Vrienden en collega's vol gen Tim's ondernemings drift met een argwanend oog. temeer daar geen enke le bank iets in zijn donutsen zag Tim gniffelt om al die scepsis en zegt „Ik voel me als vrij ondernemer heel wat meer ontspanne Over twee jaar hoop ik een stuk wijzer te zijn Voor lopig is het na een werkdag lekker tellen, m'n guldens ruiken naar suiker, zalig toch Van een onzer verslaggevers GENUA De Rotterdamse gebittenkomng Bert van Wijk is door de Italiaanse poiltie vrijgelaten Tegen betaling van een grote borgsom en met de belofte dat hij Italië niet verlaat mocht de 38-jarige tandtechmscus de gevangenis vcriaten Van Wijk werd drie weken geleden gearresteerd nn be schuldiging van oplichting, af persing en het toebrengen van lichamelijk letsel Aan die aan houding was een langdurig on derzoek van een speciaal op sporingsteam vooraf gegaan. Met Van Wijk werden nog elf man achter slot en grendel ge zet, waaronder twee Nederlan ders Honderden klachten van Ita liaanse klanten zouden verza meld zijn over de duistere praktijken van Van Wijk, die door heel Italië een net vein ge- bittcnvcrkopers had opge bouwd Eigen instituten had hij in San Remo en het duizend kilometer zuidelijker Bari In Rotterdam ligt de gebittenhan- del van Bert van Wijk bijna geheel stil Panden staan te koop en personeel is naar huls gestuurd (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De ver zekeringsmaatschappij Delta Lloyd hoeft eigenaar- directeur Laurent van H van het Afrika Instituut geen voorschot uit te beta len op de verzekeringspen- ntngen. d'e Var. H meent tegoed te hebben. De Rotterdamse recht bank bepaalde vanochtend dat de verzekeringsmaat schappijen terecht argwaan koesteren tegen _de ciaim van 1,1 miljoen gulden, die Van H heeft ingediend om dat een verzameling Afri kaanse kunstschatten voor de kust van Togo zou zijn verloren gegaan Volgens de rechtbank hebben weer berichten van de plaats waar de container bij slecht weer volgens Van H over boord zou zijn geslagen uit gewezen, dat daar geen noe menswaardige wind heeft gestaan De Rotterdamse politie uiulu Von K gisltren overi gens aan en stelde hem in verzekering Tegen hem wordt nu een onderzoek in gesteld wegens poging tot oplichting, valsheid in ge schrifte en verzekeringsbe drog De rechtbank stelde voort3 dat Delta Lloyd kan wachten met de uitbetaling, totdat het onderzoek tegen Van H volledig is afgerond.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1