ilk Voor een slecht ziende postman [,PQ5T iV V P05T f ^Slaapwandelaar leeft na val van 16 meter Entreegeld schrikt bezoek af BEDRIJ nm OPENEN POORTEN ■i BRUILOFTGANGER EIST NIEUW JASJE f lUlsfKVf A Verkracht ócücéütC Financiële klap Delftse politie Gróótste grgpèr ter wèrèld Èfc Grondboringen in Maassluis Capelle door brandstichting opgeschrikt i§ JÉ - - rs v clxl-acxcK Ltó r ri p t* n o r\ n h o ^vwjoag a mreagamma^r^MS^êiSMfSi^^iM. ■bi 72.74 JÓKZe Bus 66.68.70/72.7* IN QtZE BUS,/ V 4- ROTTER DA M Nog niet iedereen is verhuisd van de Enk op Rotterdam-Zuid. Veel huizen zijn tot de staan- •z:,de muren afgebroken. De achtergebleven bewoners p^h'ebben een oplossing voor de postbezorging gevonden. ujbfMidden op het bouwterrein staat nu een speciale brie- Zjiïenbus. Schrik BABYHUIS Alles voor de baby £•<3 ft 13 Él r-s r-s /-<. V»i C->. »L VA. S»/ Vfc-X -w- .J, WMWM GEB niet soepeler tegen wanbetalers - ROTTERDAM Het Rot- - T .iamse GEB voelt er niets om soepeler op te treden n mensen die hun gas- en (ichtrekening niet op tijd vol- doen. De directie van het ener- j 'giebedrijf heeft aangekondigd dat wanbetalers ook in de toe- komst gewoon worden afgeslo- ,i -ten. Daarbij zal geen onder- scheid worden gemaakt tussen "rrjnensen die niet kunnen beta len en mensen die duidelijk .kwade wil tonen. Het GEB aarschuwt welzijnswerkers in actievoerders die mensen al ;e lichtvaardig oproepen maar iiiiet meer te betalen. Wie niet op tijd betaalt moet zelf maar contact met het fjGEB opnemen, vindt de direc tie. Dan kan worden gezocht naar mogelijkheden om de be talingsmoeilijkheden op te los sen. "Wij kunnen moeilijk alle mensen die achter zijn met be talen persoonlijk benaderen. Dat zou betekenen dat wp per maand 15.000 adressen af zou den moeten gaan. Bovendien is het logisch dat iemand die niet kan betalen zeif actie onderneemt in plaats van maandenlang niets van zich te laten horen," aldus het energiebedrijf. Een GEB-voor- lichtster steit: "Het zou best wel eens kunnen zijn dat wer kers in de zachte sector onder druk van de bezuinigingen pro beren hun eigen onmisbaar heid te bewijzen. Dit gebeurt dan door het overnemen van taken van de mensen zelf." 'V' SPIJKENISSE Een 19-ja- rige slaapwandelende inwoner Jv. ywi Spijkenisse heeft tijdens -i één van zijn nachtelijke avon- turen een val van zestien me- k-ï ter overleefd. De jongen stapte y-donderdagochtend vroeg om 04.00 uur uit de ouderlijke wo- V: .r - ROTTERDAM De politie in Hoek van Holland zoekt een f- man. die de afgelopen weken -a herhaalde keren heeft getracht kinderen te verkrachten. Hij —probeerde afgelopen dinsdag middag een 11-jarig meisje te oerkrachten op het fietspad door het Nieuwlandse Duin. :;c De man is ongeveer 35 jaar J 'oud. is 1.75 meter lang en heeft k donkerblond golvend haar met de scheiding links. Hij heeft oen smalle snor, grote oren en blauwe ogen. Inlichtingen op nummer 01747—2133. ning in de Akeleiflat en viel vervolgens van vier hoog naar beneden. In het Zuiderzieken huis bleek dat hij rug- en in wendig letsel in zijn borstkas had opgelopen en voorlopig nog enkele weken verpleegd moet worden. MAASSLUIS Eind oktober kan het 'nader onderzoek' naar de vervuiling van het Rotter dams havenslib in de Maas- sluise Stcendijkpolder begin nen. De wijkbewoners kunnen tegen die tijd de technici aan de gang zien gaan met peilbui zen en grondboringen. Bewo ners die de 'veldwerkers' in hun tuin of huis op bezoek zul len krijgen, krijgen hierover van tevoren een persoonlijke brief. De GEB-directie reageert hiermee op een zwartboek dat een ombudsteam van welzijns werkers en actievoerders heeft gepubliceerd. In dat zwart boek, dat verscheen onder de naam "Er zit een luchtje aan", werd het GEB verweten dat het er volstrekt geen rekening mee houdt dat steeds meer mensen in zo gTote financiële problemen komen dat ze hun gas en licht niet meer kunnen betalen. „Wij kunnen het gas toch niet gratis gaan geven," zegt het GEB. „Dat zou niet eerlijk zijn tegenover mensen die soms met pijn en moeite hun rekeningen wèl betalen. En het is niet aan ons om te bepalen wanneer iemand niet kan beta len of wanneer er sprake is van onwil om te betalen." Wel erkent het energiebe drijf In een brief aan wethou der H. van der Pols van bedrij ven dat het zelf achterloopt met het versturen van rekenin gen aan klanten die pas zijn aangesloten. Die achterstand zal nog dit najaar worden in gelopen, verwacht de directie. Ook belooft men dat de jaar afrekeningen zullen worden verbeterd, maar niet voor me dio 1984. Op de nieuwe afreke ningen zal duidelijker onder scheid worden gemaakt tussen de werkelijke kosten van gas en licht en de overige bedra gen. Ook zal de begeleidende brief aan de GEB-kiantcn wor den verbeterd. Het GEB is fel tegen een be roepscommissie die zou moe ten beoordelen of mensen van gas en licht afgesloten zouden moeten worden. Het ombuds team had de komst van zo'n commissie bepleit. „Er be staan al genoeg beroepsmoge lijkheden," vindt de GEB-di rectie. Zij wii wel meewerken aan de komst van een schuld saneringsfonds. Het in Crooswijk gemaakte zwartboek is bij het GEB ove rigens slecht gevallen. Volgens de directie geeft het een onvol ledig en ongenuanceerd beeld en bevat het onjuistheden. In het GEB-bedrijf zegt voorlichtster Rebecca Enge lander erover: Aan dit rap port zit inderdaad een luchtje. Geer j eugd- tarief musea (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het jeugd- tarief van één gulden voor de Rotterdamse musea gaat niet door. Wethouder Linthorst en zijn raadscommissie voor Kunstzaken vegen het idee van tafel. De jeugd van 10 tot 16 jaar zou die toegangsdrempel tot de kunst moeilijk nemen. Kij ken naar kunst zou uit hun ge zichtsveld verdwijnen. De musea wilden het jeugd- tarief invoeren om een gat van 85.000 gulden te dichten. Sinds Rotterdam entreegeld voor volwassenen heft van 2,50 per bezoek is het bezoek dras tisch teruggelopen. Slechts de helft van de verwachte bezoek cijfers is totnogtoe gehaald. Daardoor valt ook de op brengst tegen, die de musea wilden gebruiken om bij te dragen in de bezuinigingsop eratie van de gemeente Rotter dam. Linthorst en de commissie laten de tekorten de komende jaren liever oplopen. Als het Maritiem museum is geopend en het Schielandhuis en het museum voor Land en Volken kunde 7'jn heropend, worden die tekorten ingelopen, ver wachten zij. PvdA-gemeenteraadslid Aad Zevenbergen zegt te zijn ge schrokken van het teruglopen de museumbezoek. Hij zegt dat hij spijt heeft van de beslissing van de gemeente om museum tarieven te heffen. Van hem mag de tariefsver hoging direct weer worden op geheven. „Piepend heb ik des tijds voorgestemd, maar nu blijkt het bezoek terug te lo pen. Voor de tariefsheffing leg de de gemeente 50 gulden toe per museumbezoeker, nu stijgt dat door het lagere bezoek tot 80 gulden per bezoeker. Wat is dan je winst?" aldus Zevenber- gen. Over een mogelijk jeugdta- rief zegt hij: „Daarmee komen we nog meer op de verkeerde weg. We moeten de weg naar de musea voor de jeugd niet afsnijden. Ik schaf liever alle tarieven af, dan deze stap te zetten om de tegenvallende ta riefopbrengst goed te maken." Volgens wethouder Linthorst is het niet meer mogelijk de museumtaricven af te schaf fen. „We proberen de tekorten over enkele jaren terug te ver dienen als de twee nieuwe mu sea zijn geopend. Als we de ta rieven afschaffen verdienen we het nooit meer terug." Linthorst vraagt zich af of de musea de "jaarkaarten" voor de Rotterdamse musea voor de prijs van 6,- wel ag- gressief genoeg verkopen. Daarmee kunnen bezoekers elk willekeurig museum in de stad een jaar lang bezoeken. Tót nog toe zijn er slechts en kele duizenden verkocht. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Tot in alle hoeken en gaten is de Rotter damse haven morgen (zater dag 24 september) te bevaren, te berijden, te bezichtigen en te bevliegen. Het is al voor de zesde keer dat onder het motto "Hallo Haven" op de laatste zaterdag van september de Open Havendag Rotterdam wordt georganiseerd. Een van de hoogtepunten wordt de aankomst (rond drie uur 's middags) In de Leuve- haven van een vloot zeilende bedrijfsvliegtulgen. De tjalken en clippers zullen afmeren bij het museumschip De Buffel. In dit ruim honderd jaar oude ex- oorlogsschip is om elf uur een schitterend model in werking te zien van de stoommachines en -ketels zoals die in het schip waren geplaatst. Na een lezing over de ont wikkeling van de stoommachi ne worden er op de Buffel van af 12.00 uur doorlopend fiims over stoomschepen vertoond. Meevaren met een stoomsle per kan ook: de Lauwerszee ligt afgemeerd bij de Wolfs- hoek en zal vanaf 10.00 uur el ke twee uur aan een rondvaart beginnen. Nieuw in het Open Haven- dagprogramma is het open huis in het Centraal Arbeids bureau Scheepvaart (bij de Parksluizen). Ook de Haven en Vervoersschool van Rotter dam, Jan Backx (Jaspara- straat 4 bij de Westzeedijk) is de gehele dag voor het publiek geopend. Inlichtingen over het zeer uitvoerige programme», (busrit* ten, vliegtochten, autoroutes, reizen per stoomtrein over de havenspoorweg, vaartochten en het bezichtigen van oude schepen) zijn te krijgen aan de Open Havendagbalies in het HIC (hoofdpostkantoor Cool- singel, telefoon 173099), in het winkelcentrum Zuidplein en bij de VVV van Hoek van Hol land. Pretoriftlaan 13-15. BJj Weekmarkt Afrt- kaanderpiein en Metrostation Rijnhaven en Maashaven. Rotterdam Tet 843654 (Van een onzer verslaggevers) CAPELLE A/D IJSSEL Een of meer brandstichters hebben de afgelopen nacht de brandweer en politic handen vol werk bezorgd en een groot aantal mensen uit hun slaap opgeschrikt. Op zeven ver schillende plaatsen werden vuilcontainers, een motor en een kinderwagen in brand ge stoken. Zes woningen aan de Rubensstraat liepen grote rookschade op, waardoor één gezin elders de nacht moest doorbrengen. De politie stelt een onderzoek in. Vooralsnog beschouwt men de brandstich tingen als een uit de hand gelo pen vorm van baldadigheid. (Van een onzer verslaggevers) ROCKANJE De stoe len in het raadhuis van Rockanje zijn niet om op te zitten. Mensen die er toch op neerstrijken lopen het risico te blijven kle ven. Dat overkwam de 37-ja- rige Rotterdammer I'. II. C. Brinkman, toen hij ais getuige optrad bij een huwelijksvoltrekking In Rockanje. Nadat de ge bruikelijke plechtigheden achter de rug waren en Brinkman wilde opstaan, bleek hij zich letterlijk uit zijn stoel te moeten los rukken. Zijn splinternieu we colbert kon hij daarna noodgedwongen uittrek ken en afdanken, omdat het vol zat met kleverige vlekken. Brinkman heeft daarop een schadeclaim ingediend bij de gemeen te Westvoorne van 698 gulden. Niet alleen deze onfor tuinlijke Rotterdammer is de dupe van de zuinig heid onder de gemeenter aadsleden van Rockanje. Burgemeester Hoffman is er al aan gewend geraakt om een kussentje van huls mee te nemen als hij moet vergaderen, terwijl wethouder Bosua ter be scherming tegen de vle- handtasje zlgheld haar gebruikt... Hoofd Algemene Zaken van Rockanje, ,1. 't Man netje, geeft vooral het warme weer de schuld voor alle kritiek op de huisraad, dat onder zijn verantwoording staat. Hij geeft wel toe dat hel meu bilair. in 19'iii voor het eerst in gebruik genomen, hard toe is aan een gron dige opknapbeurt. Er is inmiddels een voorstel in gediend, waarin wordt verzocht om de aanschaf van vier nieuwe raadsze- tels en een nieuwe tafel, evenals het schoonmaken en vernissen van de overi ge tafels en stoelen. DELFT Opnieuw moet het politiekorps van Delft een gevoelige financiële klap in casseren. Nadat in juli van dit jaar de Delftse gemeenteraad geen geld beschikbaar wilde stellen ter compensatie van de kosten die het moordonderzoek rond café 't Koetsiertje met zich meebracht, heeft nu ook het ministerie van Binnenland se Zaken een bijdrage gewei gerd. In juni had hoofdcommissa ris van Delft J. VV. Bakker in Den Haag om 20.000 gulden ge vraagd, maar het ministerie vindt, evenals de Delftse ge meenteraad. dat alle kosten door het korps zelf moeten worden gedragen. Die belopen bijna honderdduizend gulden. Het ministerie van Justitie be taalt daarvan 20.000 gulden, de kosten die zijn gemaakt voor de reconstructie van de schiet partij. Bij het massagoed overslagbedrijf Frans Swartiouw in de Botlek heeft burgemeester Pe per van Rotterdam gisteren de groot ste drijvende grij perkraan ter wereld officieel in bedrijf gesteld. Daarbij werden duizenden ballonnetjes losqe- laten. De kraan kan in één greep 20 ton lading uit schepen lossen of in sche pen laden. Daar mee kan maximaal 1400 ton ertsen, kolen of ander massagoed per uur worden overgesla gen. Dat komt, in geval van kolen, ongeveer overeen met 20.000 zakken. In de tijd van het zakkendragersgilde van de Rotterdam se haven, om streeks de eeuw wisseling, zouden 200 arbeiders tien uur keihard wer kend bezig geweest zijn om dezelfde hoeveelheid te los sen. De nieuwe grijper kraan heeft 13,5 miljoen gulden ge kost en komt in de plaats van twee oude drijvende kra nen die worden af gestoten. Deze mo dernisering kost overigens ook 25 arbeidsplaatsen. ét iter 11 aai inwin (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM Verwach tingen voor de goederenover- siag in de Rotterdamse haven op lange termijn worden naar beneden bijgesteld. Alleen de buikfunctie zal beter worden. De totale overslag wordt voor 1990 nu geraamd op 249 miljoen ton (was 260 miljoen ton), voor 1995 260 miljoen ton (was 280 miljoen) en voor het jaar 2000 op 200 miljoen ton (was 280 miljoen). Volgens drs. J. Katgerman van het Gemeentelijk Haven bedrijf van Rotterdam moeten de ramingen naar beneden worden bijgesteld vanwege de economische teruggang die langer duurt en zwaarder is geweest dan verwacht. Het Ge meentelijk Havenbedrijf brengt volgend jaar zijn nieu we prognose op langere ter mijn uit. het goederenstroom model Vijf. Op een symposium over de massagoedpositie van de Rot terdamse haven, georgani seerd door het overslagbedrijf Frans Swarttouw, zei Katger man voorts dat de kolen, ert sen en ander droog massagoed fort g^roter aandeel in de tctciic overslag zullen krijgen, in het jaar 2000 omstreeks 3091. Hij verwacht dat de massagoed overslag zal groeien van 57,4 miljoen ton vorig jaar tot 80 miijoen ton in 2000. De econoom van het Ge meentelijk Havenbedrijf is er voorts van overtuigd dat de overslag van ertsen zich weer zal herstellen. Als gevolg van de staalcrisis was die vorig jaar ingezakt tot 36,4 miljoen ton. In 1990 voorspelt Katger man weer een overslag van 42 miijoen ton. Als een aanwijzing dat het herstel doorzet beschouwt hij de export van Westduitse staalprodukten, die niet meer verder terugloopt. Het Rotter damse aandeel in de Westduit se en Belgische erisimporten zal volgens hem voorts enorm kunnen stijgenomdat het transport met mammoetsche pen weer zal toenemen. De Rotterdamse haven is met zijn grote diepgang daarvoor aan trekkelijk. Het ertsvervoer met grote schepen is als ge volg van de recessie en de lage vrachtenmarkt wat ingezakt.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1