35-jarig bestaan Set dec lamse Gemeenschap Filmclub De Driehoek zit in een vergeten hoekje- m Gespreksgroepen voor WAO-ers tl St Bewonersvereniging West viert Jubileum Lesgevers gevraagd Gramberg; aparte manier vart kijken Kortaf wÊmm- Burgemeester opent Vlaar dings straatfeest Huis brandt uit Sch Solidair Verbazing Schor 'mm riüSSï». Rook Overblijven Politieke ethiek Schoolraad Modeshow Vrouwen praatgroep HET VRUE VOLK schiedam MAANDAG» SEPTEMBER 1983 'Dit moeten we elk jaar doen!' SCHIEDAM Met uitvoeringen in aiie delen van de stad. hebben verenigingen zaterdag het 35-jarig be staan van de Schiedamse Gemeenschap gevierd. Het Schiedamse culturele en verenigingsleven liet zien dat het nog springlevend is en gezamenlijk brachten zij een jubileumprogramma dat kleur en fleur gaf aan de stad. Het festival begon al om tien uur. Terwijl in de mid deleeuwse gewelven van de Kethelse Dorpskerk het koor Senectute zong, buitelden bij het museumplein in het centrum boertige grappen door de lucht en klonk in het Passagetheater mandolinemuziek van het ONI-ge- zelschap. Fanfares bliezen in de wijken West, Oost en Zuid vrolijke marsmuziek. Nog niet iedereen was op dat. vroege tijdstip uit de veren. Dat bkek bij zangvereniging Senectute die het spits afbeet in de Dorpskerk in Kethel. Ze traden op voor anderhalve be zoekers en een immens lege kerk. Een sneu begin voor een dag die overigens uitstekend is verlopen. Het openluchtgebeuren had af en toe wat weg van het sprookje „de rattenvanger van Hameien". Toeschouwers ge grepen door het optreden van een vereniging volgden hun „favoriet" door de stad. Ieder een was het erover eens dat het „hartstikke gezellig" was. In het centrum waren de verenigingen solidair met el kaar. Omdat hier veel activi teiten op hetzelfde moment plaatsvonden, werd met gepas te eerbied voor eikaars presta ties even rustig aan gedaan als optredens elkaar kruisten. Zo liep de Rijnmondband vrolijke deuntjes blazend door de binnenstad, met zacht trom geroffel langs het optreden van toneelgroep '71 dat bij het museumplein str&attheat er bracht. Omgekeerd onderbra ken ook toneelverenigingen hun programma, als een fanfa- te voorbij kwam. „De solidariteit tussen de verenigingen onderling is weer als vanouds", zei Wim Goeden- dorp van Toneelgroep '71. „Uit deze dag spreekt weer de geest van de Schiedamse Gemeen schap die direct na de oorlog is opgericht om de samenwer king op cultureel gebied te ver stevigen. Daar was een beetje de klad in gekomen, maar uit dit festival blijkt overduidelijk dat de onderlinge samenwer king nog springlevend is." Toneelgroep "71 had zich ge huld in kostuums uit vroegere tijden. Zij speelden de boertige klucht van Kaas de Peen, een stuk speciaal gemaakt voor straattoneel over een kwakzal ver die kwaaltjes geneest, maar door de mand valt cn aan de schandpaal wordt ge nageld. Opvallend was de verbazing van het winkelend publiek dat soms met open mond het to neel gadesloeg. Velen bleven de volle veertig minuten staan omdat ze niats van het verhaal wilden missen. Slechts enkelen keurden de groep geen blik waardig. Een speler van toneelgroep '71 zei na afloop van een voor stelling op de Grote Markt: „Uit de reacties kan ik duide lijk merken dat iedereen het erg leuk vindt. Het Is een vreemde ervaring. Niet alleen voor de toeschouwers, maar ook voor ons. Wij hebben ook nooit eerder straattoneel ge speeld." De spelers van toneelgroep '71 hadden er zelfs rekening mee gehouden dat groepjes jongeren zouden gaan „dwars liggen" maar rotte tomaten en eieren bleven uit. Gehuld in ouderwetse kostuums speelden leden van Toneel groep '71 dc klucht "Klaas dc Peen", een verhaal over ccn kwakzal ver De zanguitvoeringen in dorpskerk Kethel trokken in de och tend weinig publick. Een sneu begin voor dc koren. »JE3 mt\ Overal speelden muzikanten dat het een lieve lust was, zoals hier op het schip van Burgemeester van Haarcnpadvinders, dat was afgemeerd aan de Lange Haven. Wel vonden de spelers het een nadeel dat ze zonder ver hoging speelden. Herhaaldelijk overstemden autoverkeer en brommers het stemgeluid en met schorre kelen zijn ze 's avonds thuisgekomen. De verenigingen hebben zelf geen geluidsapparatuur en podia gewild om de promotiedag van de jubilerende stichting zo goed mogelijk te houden. „Ik vind dat wij volgend jaar ook weer een festival moeten houden", zegt Wim Goeaen- dorp. „In Antwerpen gebeurt het ieder Jaar. Daar geeft elke vereniging op een jaarlijkse kunstmarkt een voorproefje van het seizoensprogramma. En dat hebben wij vandaag ook eigenlijk allemaal ge daan." Het jubileumfestival werd afgesloten met een feest voor alle deelnemers in het Passagetheater. SCHIEDAM Filmclub De Driehoek zat zaterdag tij dens het jubileumfeest van de Schiedamse Gemeenschap de hele dag in gebouw Chr. Sociale Belangen, met een voorraad zelfgemaakte film pjes. Doel van het open huis was leden te winnen, want het ledenbestand van de smalfilmclub bedraagt op het ogenblik 19. Dat is voor De Driehoek toch zeer schraal. Dat filmen met allure Is omgeven en ook verkeerd wordt opgevat, bleek ook bij de Schiedamse Gemeen schap. Die vroeg de filmclub of ze geen dia's konden ma ken van het feestprogramma. „We hadden aangeboden een film te maken van alle evene menten," zegt voorzitter Aad Eezcmer," maar volgens de SG was er in Schiedam geen ruimte orn zo'n film te verto nen en zou het niet interes sant zijn." Daarom hadden de film- hobbyisten er zaterdag van afgezien op straat te filmen, maar zich paraat opgesteld in gebouw Christelijke Socia le Belangen, het vaste honk van de club. De vijf leden zaten de hele ochtend voor „noppes". „We zitten in de verkeerde hoek," opperden zij," alles gebeurt rondom de Hoogstraat en de Grote Markt." Ze doodden de tijd met het vertellen van verhalen. Van zelfsprekend w-as „film ma ken" het oridenverr „We zijn een club voor Jan en Allemaal," meent Pieter Kruyssen. „Als je bij ons komt, kun je een hoop !o! ma ken." Wim de Swaaf schiet weer in de lach, wanneer hij vertelt over een filmpje dat hij heeft gemaakt samen met andere leden. „We maakten een film over een man wiens Van links naar rechts op de fo to: Pieter Kruijssen, Wim dc Swaaf en Bob van Gel den: "Vakantie filmpjes hoe ven niet in de la te blijven lie gen." televisie (gevonden op een vuilnisbelt) thuis in brand vliegt. Nou, alles wat maar mis kon gaan, ging mis." De hoofdrolspeler die met de fiets de tv ophaalde, was een schipper, die twintig jaar geleden voor het laatst op een fiets had gezeten! Met veel kunst en vliegwerk lukte het de filmers toch er een ge loofwaardige fietser van te maken, maar toen kwam de scène met de televisie die in rook moest opgaan. „Op een gegeven moment stond de hele straat bij ons onder de rook en de hele buurt hing uit het raam. Zo levensecht, hadden we de nep-rookbommetjes ge maakt," zegt Wim proestend van de lach. „Ja, er valt veel te lachen," beaamt Bob van Gelder. Hij filmt al vijftien jaar, maar is pas vier jaar geleden bij de Driehoek gekomen. „Ik vind het erg leerzaam. Gewoonlijk bleven mijn vakantiefilms in de la liggen, maar nu niet meer. Zc zijn véél mooier ge worden, doordat gezamenlijk verbeteringen zijn aange bracht." „Een vakantiefilm moet zó zijn dat niemand praat tij dens het kijken. Als dat wel gebeurt, is het geen goed filmpje," meent Jan van Heugter, die sinds hij bij de club Is, ook heel anders tele visie kijkt. „Ik kan het niet nalaten te zoeken naar fou ten. Soms draai ik van louter ergernis de knop om." Ook a! zijn de leden fana tieke filmers, dat betekent niet dat ze geen beginnelin gen accepteren. „Hoe meer, hoe liever. Er valt hier ge noeg te leren en niemand hoeft over alle benodigde ap paratuur te beschikken. We zijn er om elkaar te helpen." Wie zaterdag De Driehoek heeft gemist en toch nieuws gierig is geworden, is woens dagavond welkom in gebouw Chr. Sociale Belangen. De he le avond zijn er vakantie films te zien, gemaakt door de leden." VLAARDINGEN „Op naar het volgende straatfeest." Dit waren zaterdag gevleugel de woorden na afloop van de festiviteiten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van de Callenburgstraat. Op initia tief van enkele bewoners bouw de de hele straat er een feestje dat ook de belangstelling trok van vele Vlaardingers, die niet in dc Jarige straat wonen. Burgemeester Van Lier gaf om tien uur het startschot met het doorknippen van een lint. Daarna begon een feestpro gramma dat zowel op kinde ren als volwassenen gericht was. De kinderen paradeerden bijvoorbeeld voor het oog van een kritische jury die hun ver sierde fietsen en steppen beoordeelde. De drie besten in twee leeftijdscategorieën wa ren: Marijc Bergsma (3), Re- ml Bergsma (5), Patrick Dui- vcstein (6) en bij de ouderen Ellen Roodenburg (11), Dennis Zwaard (9) en Michael Klop- rogge (9). Er deden 30 kinde ren aan de wedstrijd deel. De rest van de dag waren er verschillende activiteiten, zoals kinderspelen, poppen kastvoorstellingen, demonstra ties, talentenjacht, make-up wedstrijd en puzzcltocht. Di verse bedrijven openden hun deuren om de straatbewoners een kijkje in de keuken te gun nen. De dag werd besloten met een barbecue. MAASSLUIS - Een woning in de Esserstraal is gisteroch tend uitgebrand. De bewoners (twee volwassenen en een kind van zes jaar) konden zich bij tijds via een terras aan de ar v terkant in veiligheid stel! r.. Ze lagen op het moment da', ae brand uitbrak, nog in bed cp de eerste verdieping. Vermoede lijke oorzaak van de brand was kortsluiting bij de televi sie. SCHIEDAM Stichting Maat schappelijk Werk wil WAO-ers en hun echtgenotes helpen bij de ver anderingen die ge paard gaan met het in de WAO terecht komen. Zowel voor de WAO-ers zeil als voor hun echtgeno tes begint een ge spreksgroep. Vrou wen en mannen die te maken hebben met de Wet Arbeid songeschiktheid (WAO! praten in aparte gespreks groepen over hun ervaringen. Stichting Maat schappelijk Werk Schiedam begint deze gespreksgroe pen omdat Schie dam ongeveer 3.650 WAO-ers kent, dat is 5 per cent van de totale bevolking en velen hebben problemen met de veranderin gen die gepaard gaan met het in de WAO terecht ko men. Speciaal voor de echtgenotes van WAO-ers is er een praatgroep waarin centraal staat het wennen aan de "man dagelijks in huis" en de terug gang in het inko- men. De praat- groep AAW/WAO- i ers is voor mannen I én vrouwen, zodat 1 echtparen hieraan j ook samen mee f kunnen doen. De groepen komen ongeveer tien keer bij elkaar en kijken daarna of nog meer, bijeenkomsten zin vol zijn. De start is in oktober. Wie meer wil weten kan! contact opnemen 1 met Pieter van I Zoest, tel. 73 10 33 i bij Stichting Maat- schappelijk Werk, j Broersveld 142. j I SCHIEDAM - „Het is grappig om te bedenken dat ja ren geleden woor den als inspraak, renovatie en op bouwwerk niet in me opkwamen, ter wijl het nu begrip pen zijn geworden hier in huis." Bewo- nersvereniging West bestaat tien jaar en ter ere van dat lustrum is er een jubileumkrant gemaakt die terug blikt. In de tien jaren die de bewonersvereni ging achter zich heeft liggen, zijn veel zaken veran derd, zoalsbij Nas- ja Nieswaag. echt genote van de hui dige voorzitter. Zij vertelt in het jubi leumnummer wat er allemaal in huis is veranderd. Ande1 ren kijken terug opi de veranderingen in de wijk. J Het 10-jarig be- staan wordt zater- i dag 1 oktober ge- i vierd met een re- i ceptie in wijkcen- trum De Bever, van- Berevenstraat 40. ledereen is welkom! tussen 15.00 en i 17.00 uur. SCHIEDAM ABC-taalcursus zoekt vrijwilligers die Nederlandse les willen geven aan buitenlanders. Elke vrijwilliger geeft les aan één of twee cursisten. Er zijn beginnersgroepen, gevorderden en aparte lessen voor buitenlanders die nog niet kunnen schrijven en lezen. Voor het lesgeven worden gemoti veerde mensen ge zocht. die zelf ook bereid zijn om wat te leren. Meer in formatie geeft Cees van Giezen, tel. 26.60.05. SCHIEDAM Een concert en een ge dicht omlijstten de opening van Frits Gramberg's grafie kententoonstelling "Schone Lakens". Hij exposeert tot en met 17 oktober in het Stedelijk Mu seum aan de Hoog straat. De beeldend kunstenaar heeft, toen zijn vrouw Corrie was opgeno men in de psychia trische afdeling van het Amsterdamse Sint Lucas Zieken huis, de indrukken die hij opdeed tij dens ziekenbezoe ken weergegeven in "Schone La kens." Gramberg bedient zich zeer spaar zaam van kleuren en gebruikt een voudige onderwer pen, die daardoor zeer origineel wor den, ,,lk wil het doodgewone, bij zondere maken. Een simpel plastic draagtasje krijgt als je het dubbel vouwt, iets heel aparts," zegt hij. Van beroep is Gramberg vormge ver en dat is in zijn grafiek ook duide lijk te zien. Hij noemt zichzelf een- simpei mens met een aparte manier van kijken. „Ik pro beer heel sober te tekenen, maar wel mét vakmanschap. In het begin ver stopte ik wat ik wil de vertellen, maar nu Ik wat ouder wordt durf ik meer te zeggen." Zijn werkstukken heb ben allemaal een ti tel. Die titels vindt hij zells minstens zo belangrijk als de voorstelling. Het werk, leven en gezin Gramberg is ook in een 40 mi nuten durende vi deofilm Ie zien. Het museum is dage lijks geopend van 10.00 to! 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. Werkgroep „Tijd voor School" praat dinsdagavond in vrouwentrefcen trum Barrika over de opvangvoorzie ningen voor kinde ren die tussen de middag overblijven op Schiedamse scholen. Na de in leiding kan worden gepraat over de voor- en nadelen van een overblijf mogelijkheid. De avond begint om 20.00 uur in Barri ka, Lange Kerk straat 62. Toegang gratis. De Amsterdamse hoogleraar W. E. Verdonk geeft maandagavond een v lezing over politie ke ethiek in het ge bouw van de Pro testantenbond. Westvest 92. De le zing, georganiseerd door de weten schappen kring Schiedam-Vlaar- dingen begint om 20.00 uur. De Schoolraadsver gadering op woens dagavond In het oude Stadhuis aan de Grote markt, staat in het teken van de continue - begeleiding. Dat is een nieuwe vorm om de leerlingen van de basisscho len te begeleiden bij de overstap naar het voortgezet onderwijs. Het be tekent dat van het kind een map wordt aangelegd met beoordelings- gegevens die mee gaat naar de nieu we school. De schoolraadsverga dering begint om 20.00 uur. De jaarlijkse mode* show in diensten centrum De Woud- hoek, Heijermand- plein 36 is woens dag. Mannequins beginnen om tien uur met de kle- dingshow. Na 13-30 uur is de verkoop. Clubhuis Oost, 6P- lileistraat 86. stad weer met een vrqu- wenpraatgroep. D® vrouwen zullen e|;*' woensdagochtend van 9.15 tot 11.tp uur bij elkaar ko men. Kinderopvang is gratis aanwezig- De bedoeling is dat gepraat wordt ovef onderwerpen div dicht bij de vrou* staan, zoals jaloo- zie, huishouden, opvoeden van kin deren, vriendschap- Het kost 1,50 pêf week.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2