Woonwagen maakt luchtreis 'Vandaag lappen we in Ahoy' Gevallen bij klimmen Kortaf College voelf zich pijnlijk getroffen Brieven Gewond bij urineren CPN-JasJe paste WD niet: Boze Bulva stelt vragen m mm Vier aanhoudingen op Brederoweg l mmM 'A'ii SCHIEDAM De Gemeentelijke Sociale Dienst verwacht dat de gemeente een project voor ver vangend werk voor werklozen zal meefinancieren. 'We gaan ervan uit dat het belang van alternatie ve werkgelegenheid zo groot is dat op alle ni- veau's gelden beschikbaar komen," denkt direc teur G. A. A. Smits van de GSD. "Dat betekent dus ook bij de gemeente." Kranten, koffie en rust. Straks moeten de "boya var Stuyvers" met spons en zeem aan de slag in Ahoy'- "We willen eerst goed wakker zijn." Niet leuk "Henkie van Delfshaven" en Tinie Remkes ge nieten van koffie op de vroege och tend. Henkie is wakker der dan Ti nie. De éénarmige bandiet heeft zelfs in de vroege mor gen geen rust. Links kastelein John van Munster en naast hem chemisch reiniger Piet Lavierse. Muziek beurs Lentefeest Ooievaars Tuinbouw Museum Demonstratie tegen kern wapens HET VRUE VOLK Schiedam DMSDAG 4 OKTOBER 1983 SCHIEDAM De woon wagen van de familie Lam had gistermiddag in het woonwagenkamp aan de Schiekade heel wat bekijks. De nieuwe behuizing van de familie werd door een grote kraan op haar plaats gezet. Het was de eerste keer dat in het kamp een woonwagen van de grond moest om op zijn plaats gezet te kunnen worden. Normaal worden de woonwagens naar hun plaats geduwd. Ditmaal hadden er echter twee woonwagens verplaatst moeten worden om de wo ning van Lam 'door te laten'. De gemeente, die verant woordelijk is voor de plaat sing van de woonwagens be sloot toen om de caravan een kleine luchtreis te laten ma ken. Een reis die door toe doen van het kundige kraan- wagen personeel zonder te genslagen verliep. Het bedrijf dat de caravan even daarvoor op het kamp had afgeleverd, zorgde ech ter wel voor enige schade. Twee andere woonwagens werden beschadigd toen de woning van de familie Lam op een oplegger haar intrede in het kamp deed. Dit tot groot ongenoegen van de be woners daarvan die de bij de happening aanwezige amb tenaren dan ook prompt op de schouders tikten en op de schade wezen. De woonwagen van de fa milie Lam is vijftien meter lang en weegt maar liefst 11.000 kilo. Het kraanwagen- personeel plaatste aan de on derkant van de wagen twee stalen balken die ongeveer een meter aan belde kanten van de caravan uitstaken. Hieraan werden vier staal draden verbonden die wer den vastgemaakt aan een balk die boven de woonwa gen hing. Deze balk hing aan de haak van de kraanwagen. Door deze brugconstructie hing de woonwagen stabiel in de takels en werd de gevel van het gevaarte niet be schadigd. Binnen een minuut of tien, de voorbereidingen namen aanzienlijk meer tijd in beslag, stond de woonwa gen op haar plaats en kon de familie Lam beginnen met het inrichten. Om op haar plaats te worden ge zet moest de woonwagen van de fami lie Lam schuin over twee andere caravans worden ge tild. Een 'nieuwtje' voor het woonwagen kamp waar voor dan ook veel belang stelling was. ..15538 SS» mSmm SCHIEDAM De traditio nele 'bijeenkomst' tussen Schiedamse en Vlaardingse jongeren in het grensgebied aan de Brederoweg leverde dit weekeinde vier aanhoudingen op. Drie jongens van 14 tot 17 jaar werden door de politie aangehouden omdat ze slag wapens bij zich droegen. Een 16-jarige Jongen werd aange houden toen hij op een gesto len bromfiets bleek te rijden. Een Schiedammer liep een beet op van een politiehond toen hij te dicht bij het dier in de buurt kwam. SCHIEDAM Een 34-jarige Schiedammer is van een hoog te van drie meter gevalien toen hij het voormalige Gusto- gebouw wilde beklimmen. De man liep hierbij een gebroken arm en een hersenschudding op. De reden van zijn klimpar tij is niet bekend. Een andere valpartij deed zich voor in de Tjalk. Hierbij viel een drie-jarig jongetje tij dens het springen op bed met zijn hoofd tegen een bureau. Het kind is opgenomen in het Schieland-ziekenhuis. GSD rekent op geld voor vervangend werk Eind vorige week werd de nota "Vervangend Werk' gepu bliceerd. eerder aangekondigd als 'Ander Werk'. Hierin doet een werkgroep waarin naast Smits ook vertegenwoordigers van diverse ambtelijke afde lingen zitting hebben, aanbeve lingen om tot een goed beleid te komen wat betreft het ver vangende werk. De makers van de nota vin den dat er een stuurgroep sa mengesteld moet worden die de aanvragen voor financiële steun van werklozen moet be handelen. In deze instantie zouden dan vertegenwoordi gers van de Kamer van Koop handel, het Gewestelijk Ar beidsbureau en een lid van het college zitting moeten hebben. Met opzet Is gekozen om geen werklozen in de stuur groep op te nemen. „Je kunt de werklozen niet over hun eigen aanvragen laten praten. Dan zou het kunnen gebeuren dat zij een beroep, dat zij zelf heb ben ingediend, moeten behan delen," vindt directeur Smits. Het ministerie van Sociale Zaken heeft eerder in een cir culaire gezegd dat werklozen "Het belang van alterna tief werk is groot," vindt GSD-direc- teur G. A. A. Smits. wél in een dergelijke stuur groep zitting zouden moeten hebben. Volgens Smits zijn meerdere gemeenten het er over eens dat dat tot proble men zal leiden. Een van de knelpunten bij het financieren van vervan gend werk is de concurrentie vervalsing. „Het werk dat de werklozen gaan doen, moet nuttig en zinvol zijn. Daardoor bestaat de kans dat er concur rentievervalsing ontstaat. Daar staat tegenover dat het bedrijfsleven van het Kijk ook financiële steun krijgt welke ook vervalsend kan werken. De stuurgroep moet de belan gen gaan afwegen," aldus Smits. Het is de bedoeling dat de werklozen zelf met ideeën ko men om aan het werk te kun nen. Met financiële steun kun nen zij dan kleine bedrijfjes of werkplaatsen opzetten. In Rot terdam zijn al diverse bedrijf jes door het Bureau Alternatief Werk op poten gezet zonder steun. In bijvoorbeeld een fiet senmakerij, een punkwinkeltje en een winkel met kinderkle ding vinden een aantal werklo zen werk. In Schiedam bestaat ai enige tijd het punkwinkeltje Bellenea. door REIN WOLTERS "Een lekker kopje koffie? Wacht effe, dan zal ik je geld geven, kan je verderop gaan!" Bulderend gelach klinkt op in café De Vergulde Zwaan als eigenaar John van Mun ster (38) antwoord geeft op het verzoek om een "lekker bakkie" van een binnenko mende klant. Het café is al door acht klanten in bezit ge nomen als we om 06.02 uur deze ochtend binnenstappen. De zaak is gevestigd op de hoek van de Schiedamseweg nabij de Lage Erfbrug. Het achterbalkon grenst aan de Schie. Parkeren blijkt er, on danks het vroege uur, erg moeilijk. "Komt door die metro- bouw. Die heeft hier de hele boel verziekt. Een groot deel van deze zaak ls wal de om zet betreft naar de galemle- zen. Drie jaar terug ging ik 's morgens om vijf uur open. Toen zat het altijd stampvol met havenwerkers. Die ben ik allemaal kwijt, omdat mijn zaak onbereikbaar is. Die metrobuis ligt op nog geen tien meter van mijn voordeur. Néé, van de ge meente Rotterdam heb ik geen schadevergoeding ge kregen. Daar kwam ik niet voor in aanmerking," klaagt John van Munster. Van Munster heeft behalve De Vergulde Zwaan ook het eigendom van café De Schans, zo'n twaalf jaar al. Voordien was hij als kelner werkzaam in 't Hof van Jeri cho en in de Mombassa. "De Mombassa bestaat niet meer en John heeft twee zaken," geeftPiet Lavierse als openbare nadenker mee. Hij bedoelt het grappig. Het gelach ls in de intus sen vrij volle zaak niet van de lucht. Lavierse zegt al dertig Jaar te werken in de chemi sche wasserij Plet Hein in Delfah&ven. "Néé, lk vind mijn werk zo leuk niet meer. Na drie decennia is dat een sleur geworden," zegt de 54-jarige terwijl hij zijn ge luk beproeft op de éénarml- ge bandiet. George van B&arlen (27) en Rinus Verburg (24) slur pen van hun koffie en lezen de koppen in de ochtend krant. "We zijn glazenwas sers in dienst van de firma Stuyvers. Vandaag lappen we onder meer in Ahoy'. Best leuk werk. We drinken altijd eerst hier Koffie. Effe bijkomen, krantje lezen en dan monter aan" de slag," vertolkt Rinus Verburg na mens beiden. "Ik kan nooit lang slapen. Om sea uur kan je me altijd hier vinden. Aan de koffie, natuurlijk," zegt Henk van Ipendorp die 74 jaar is en op Delfshaven beter bekend staat onder zijn bijnamen "Henkie van Delfshaven" en "Miss Blanche". De laatste naam dankt hij aan het feit dat bij twee pakjes van dat merk per dag oprookt. Van een cognacje nippend, wil hij kwijt: "In deze zaak kwam ik al ver voor de oor log. Ik zit hier 's morgens zo'n anderhalf uur en ga dan naar huis. Juist ja, óók koffie drinken. In mijn werkzame tijd was ik metselaar. Zo'n Jaar of vijftig gedaan." Slaperig stapt Tinie Rem kes (48) binnen. Ze is de eni ge vrouw in het tot vijftien mensen uitgegroeide gezel schap rond de kist. "Ik ben nooit zo erg vroeg uit mijn mandje. Hemel, wat valt dat tegen." gaapt ze ka merbreed. Verklaart dan: "Ik hoorde dat Jullie hier een. bezoek zouden brengen en dat wilde ik dus ook meema ken. Van beroep ben ik huis vrouw, maar ik kom vaak Vl 1 Of DntIVA rrnv/iIHnra va n Ir Ze drinkt koffie, rookt wat sigaretten en probeert dan te winnen van de flipperkast "Nog niet in conditie, hij blljtt me de baas," lacht ze. De sfeer in de zaak ts ge zellig en daaruit blijkt dat de vaste klanten elkaar goed kennen. Schimpscheuten gaan. onder leiding van John van Munster, over en weer. Toon van Meeten (65) doet daar ijverig aan mee. "Bij mijn vrouw is de kof fie stukken lekkerder," pro beert hij Van Munster te voeren. Die houdt zich Oost- Indisch doof en daarmee ver valt het effect van het steek spel. "Het gaat hier altijd gezel lig toe, nooit geen gedonder," licht ome Toon toe. 'Tk ben een gepensioneerd scheeps timmerman. Dat werk heb Ik bijna vijftig jaar gedaan. Ik ben altijd, iedere dag op nieuw, vroeg wakker. Blij ven liggen kan ik niet, dus is mijn eerste gang naar De Vergulde Zwaan. Dat ritme .van vroeg wakker zijn, raak ik niet meer kwijt. Ik woon in de Duyl3traat en daar ben ik best tevreden." Rinus Zowes (41) vertelt een identiek verhaal. Hij ls een WAO-er, die tot vóór zijn afkeuring vorkheftruck chauffeur in de haven was, "Ik heb niets meer om handen. Wat moet ik anders dan 's ochtends vroeg aan de koffie. Soms verveel ik me rot. Ach, een bezoekje aan De Vergulde Zwaan door breekt de sleur." Het café behoort tot het bruine soort en is dagelijks open van 06,00 tot 01.00 uur. In de Blauwe Brug aan het Bachplein wordt morgen een beurs van muziek boeken en bladmu ziek gehouden. De beurs wordt geor ganiseerd door de oudercommissie van de muziek school Nieuwe Wa terweg Noord. Het gebeuren vindt plaats van 14-18 uur. Van de op brengst gaat tien procent naar het "Instrumenten fonds" van de mu ziekschool. Donderdag is bij Lentefeest aan de Broersvest 101 een bingoavond. De zaal gaat om 19 uur open, de bingo be gint om 20 uur. Een dag later is in het gebouw tussen 10 en 15 uur een mini- rommelmarkt. De opbrengsten ko men ten goede aan het werk van de Stichting Lente feest voor gehandi capten. Vrijdagavond wordt door Invaliden Sportvereniging De Ooievaars een gro te bingo-avond ge houden. Dit vindt plaats in de grote zaal van de Belan gen aan de Lange Haven 73. Aanvang 20 uur. De wisselbeker van de wedstrijd in "Balkon- en gevel versieringen" wordt vrijdagavond in De Vier Molens door een van de wethou ders uitgereikt. De wedstrijd is in de zomer gehouden door de Koninklijke Maatschappij Tuin bouw en Plantkun de Schiedam. Het Coöperatiemu seum in Schiedam opent zijn winter seizoen zaterdag. Dit wordt met di verse activiteiten omlijst, zoals stroop schenken, Vlaardingse ijzer koekjes bakken, slagzin samenstel len etc. Van 10-16 uur legt het mu seum beslag op de Kethelstraat (waar het op nummer 12 is gevestigdj. H (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Wij zijn pijnlijk getrof fen door uw uitla tingen," heeft het college van Burge meester en Wet houders geschre ven aan de com missie Verontruste Bewoners van de Rotterdamsedijk. Het college be strijdt dat het "geen boodschap zou hebben aan wensen van bur gers", zoals bewo ners onlangs sug gereerden. De be woners toonden zich half septem ber, eveneens schriftelijk, onte vreden over hun in spraak bij de re constructie van de Rotterdamsedijk. De werkzaamheden aan de Rotterdam sedijk zijn al enige tijd aan de gang. Ondanks bezwaren van bewoners wordt de rijbaan op de dijk flink ver smald. Bewoners hadden daartegen op een hoorzitting in augustus gepro testeerd vanwege de gevolgen voor het parkeren. Met hun protesten zou nauwelijks rekening zijn gehouden, zo dat zij zich uitein delijk beklaagden over een gebrekki- Op 29 oktober wordt in Den Haag tegen kernwapens gedemonstreerd om onze regering aan te zeggen dat de meerderheid van ons volk geen uitbreiding van die afschuwelijke wa pens wil. Daarvoor moeten we een daad stellen. Zon der uitbreiding zijn we al in staat el kaar meerdere ma len geheel te ver nietigen. Onze overheersers, de Amerikanen, zijn daar, of houden zich zo, stekeblind voor en willen ons met nog meer moordtuig volstop pen. Er kan een si tuatie ontstaan, zoals met het Ko reaanse vliegtuig. We weten hoe ver schrikkelijk dat al is. Eén vergissing kan fataal zijn! U gelooft toch niet dat de machtheb bers in Rusland zo stom zijn geweest de verontwaardi ging van de gehele wereld op hun hals te halen?! Natuur lijk kan Rusland na een dergelijke daad, als vergel ding, in enkele mi nuten (zover zijn we al), vernietigd wor den. We moeten er dan wel rekening mee houden dat bij ons de doden de doden niet kunnen begraven. /Amerika zal dan nog'wel be staan en kan zich erop beroepen de wereldheerschappij te bezitten, waar zij zo naarstig naar streeft, 't is dan echter wel zo dat zij hun boeren niet meer tevreden kun nen stellen. Er zijnd an immers geen Russen meer, waar ze hun graan aan kwijt kunnen! Ook kunnen ze geen handel meer drijven met Europa. Europa is dan toch leeg, verwoest en vergiftigd! "Mars har-hulp dient dan nergens meer voor. Na de Tweede We reldoorlog is ons steeds voorgehou den dat de Ameri kanen ons toch maar bevrijd heb ben. Over de 20 miljoen Russen, die hun leven voor ons gegeven hebben is nooit ophet ge maakt of slechts terzijde. Ook is nooit gesproken over de Polen. Hongaren en Sto- vaken, die tot op de dag van van daag in onvrijheid moeten leven, in tegenstelling met onze gewezen vijanden, een deel Duitsers en Oos tenrijkers. Hun vrij heid is door Chur chill en Roosevelt, ge inspraak. "Uw verwijt wordt gelogenstraft..," schrijft het college nu, "...door het feit dat de gemeente aan een groot aan tal wensen van de bewoners is tege moet gekomen." Het doelt onder an dere op het aan- bengen van "schui ne stoepen" in het reconstructieplan, die in noodgevallen door het verkeer kunnen worden ge bruikt. Wel is het college bereid tot een na der gesprek met de Verontruste Bewo ners, die daarom hadden gevraagd. ik geloof op Malta, aan Stalin ver kwanseld bij het bepalen van de in vloedsferen. Onze Russische be vrijders (waf waren we toch blij als we op onze illegale zenders van hun successen hoor den!) werden al dra tot vijanden ge bombardeerd en dat gif heeft ook bij ons volk diep wor tel geschoten. Zijn die Russen nu wer kelijk zulke slechte, immorele mensen?'- Volgens Reagan wel. Ik betwijfel echter of hij ooi! een Rus gezien of gesproken heeft. Dat heb ik wel. in het gevangenkamp in Duitsland (1944). Volgens mij waren het zachtmoedige en gelovige men sen. De machtheb- bers moeten eens bij elkaar op de thee gaan en het er 1 dan over hebben op welke wijze zij voor hun kinderen en kleinkinderen en ai die miljoenen hongerende kinde ren. een toestand van werkelijke vre- de kunnen schep pen. Voor dat doel ga ik -1 in elk geval op mijn 73ste jaar op 29 oktober in Den Haag demonstre ren. Jan Krabbendam, Schiedam. SCHIEDAM Een 46-jarige Rotter dammer is door drie jongemannen op-zijn gezicht ge slagen toen hij stond te wateren In het Julianapark. De man is opgenomen in het Schieland- ziekenhuis. Een dertigjarige man uit Vlaardin- gen is aangehou den nadat hij op een terras aan de Broersvest gegooid had met stoelen en tafels. Na verhoor en kalmering is de man vrijgelaten. VLAARDINGEN - Raadslid Jan Bulva (WD) is, boos om dat hij zijn zieke collega Hans Pol dervaart (CPN) niet mocht vervangen tijdens de turbulen te commissieverga dering Stadsver- nieuwing/-ontwik- keling van 26 sep tember. Hierin werd het in middels beruchte plan van wethouder Bas Goudriaan (PvdA en voorzitter van de commissie) besproken om 15 Woningen te bou wen aan de Maas- sluisedijk, hoek Markt. Omdat de WD te gen dit plan is, dacht de zieke Pol der/aart. ook te genstander van dit door Goudriaan heimelijk uitge broede plan, zich uitstekend laten vervangen door VVD-er Bulva. De wethouder stak daar echter een stokje voor. Bulva is geen CPN-lid en kan dus geen CPN- man vervangen, liet Goudriaan weten. Tijdens de verga dering is de zieke Poldervaart met 38,6 graden koorts in zijn lijf. uit bed gehaald zodat hij zijn zegje nog kon doen. Met als ge volg dat Bulva gis-, teren vragen hier- over heeft gesteld aan Burgemeester en Wethouders. Volgens Bulva heeft Goudriaan gehan- deld in strijd meL de voorschriften.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2