Stichting Sjop wil glas inzamelen ONS introduceert nieuw eompostvat W 'Geen touw aan vast te knopen' Herinneringen in De Blauwe Brug Kernwapencomité wil meer van gemeente Delegatie bekijkt tunnelwerk Renovatie begint SÉ f Omroep Boomerang dichter bij doel 7- Sch HET VRUE VOLK Schiedam. WOENSDAG 5 OKTOBER 1383 4Vrije liggers' mengen zich in j a ehthavenplan (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De plan nen voor de aanleg van een nieuwe jachthaven in de Nieuwe Haven lijken uit te lopen op een con frontatie tussen water sportvereniging Nieuwe Haven en de zogeheten "vrije liggers". De vereni ging verwijt de vrije lig gers dat zij die plannen dwarsbomen. De vrije lig gers op hun beurt voelen zich door de gemeente gedwongen om zich met de nieuwe jachtha%ren te bemoeien. Momenteel is een hevige dis cussie gaande over de tarieven die straks in de nieuwe Jacht haven worden berekend. Wa tersportvereniging Nieuwe Ha ven (de toekomstige eigenaar) verwacht een jaarprijs van twintig gulden per vierkante meter. Het zijn met name dc vrije liggers die daartegen proteste ren. Vrije liggers zijn mensen die hun plezierjacht niet op een vaste plaats, maar elders (goedkoper) in Schiedam af meren. Zij zijn bang dat de ge meente hen straks zal ver plichten om een box in de nieu we jachthaven te nemen; daar om maken zij nu al vast be zwaar tegen de in hun ogen "veel te hoge prijs". Inderdaad overweegt het college van Burgemeester en Wethouders om het "wild lig gen", zoals het dat noemt, aan banden te leggen. G. Rens, se cretaris van de Sportraad: ,.De gemeente gaat ook geld steken in de nieuwe jachthaven, zoals het aanpassen van de kademu ren. Ik kan me voorstellen dat het college zegt: dan moet het ook afgelopen zijn dat her en der een bootje ligt." J. Slagboom, secretaris van watersportvereiging Nieuwe Haven, wil van de bemoeienis van de vrije liggers niets we ten. „Ze zijn niet bij ons aange sloten. De prijs van een box is een kwestie tussen de vereni ging en haar leden." Dos daar van vindt Slagboom de tarie ven niet onredelijk "in verge lijking met andere jachtha vens". Een box in jachthaven "Vrije lig gers" aan de Schie: omdat zij straks misschien tot een plaats in de nieuwe jachthaven worden ver plicht, klagen zij nu al over de hoge prij zen. De Schie kost 28 vierkante meter. gulden per Voor de vrije liggers heeft die vergelijking weinig waar de; zij maken immers geen ge bruik van een jachthaven. G. Hendriks, voorzitter van de vrije liggers, rekent voor: „Als je een jacht van tien bij drie meter hebt, kost je een box 600 gulden per jaar. Dat 13 nogal wat, vooral voor mensen met een uitkering en daarvan zijn er veel onder de vrije liggers." Ook Slagboom erkent dat het bedrag op zichzelf voor som mige mensen hoog kan zijn. „Ook onder onze leden zijn de meningen verdeeld. Maar wat zij nog niet weten is dat de prijs mogelijk lager uit zal vallen." Binnenkort onderhan delt de watersportvereniging met aannemers over de bouw kosten van de nieuwe haven. SCHIEDAM De Stichting Sjop heeft de gemeente in een brief subsidie gevraagd voor een glasrecyclingbedrijfje, de SGR. Verder wil de organisa tie dat de ONS alle glasbakken opheft en het ophalen van het glas overlaat aan het bedrijfje. „Dit scheelt de gemeente wel inkomsten, maar wij dachten dat een participatie van 25 procent in de SGR dat verlies weer goed maakt," zegt de stichting in haar brief. Sjop denkt aan één verza- SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven Schiedam gaan een nieuw model compostcon- tainer introduceren. Dit 'eom postvat' is groter dan het oude mode! waarvan er tul nu toe zo'n 430 zijn verkocht. Bezit ters van een eompostvat kun nen allerhande organisch af val in het vat stoppen. Na een tijdje is het afval veranderd in compost en kan het gebruikt worden als mest in bijvoor beeld de tuin. Het nieuwe mode! is onge veer een meter hoog en heeft een doorsnede van vijftig cen timeter. Het vat gaat 75 gulden kosten. Bij dc aanschaf van dc containers zal de gemeente 35 gulden subsidie op tafel leg gen. „Wij verwachten veel van de nieuwe vaten te verkopen," zegt een optimistische Mari Dingenhouts van de ONS. „Het seizoen is nu een beetje over. Als dadelijk in het voorjaar iedereen weer in de tuin aan het werk gaat. zal de verkoop goed op gang komen. We zul len in samenwerking met de fabrikant in die tijd voorlich ting over de vaten gaan ge ven." Het nieuwe eompostvat heeft een geperforeerde bodemplaat waardoor de inhoud van het vat geventileerd wordt. Aan de zijkant is een klep aange bracht waardoor de compost gemakkelijk uit het vat ge schept kan worden. De oude container moest worden opge tild om er compost uit te ha len. „Een voordcel van compost- vaten is dat de afvalstroom be perkt wordt," 'egt Dingenhouts uit. „Ongeveer vijftig procent van het huisafval is geschikt om in het vat te stoppen." Zo zijn gebruikte koffiefil ters, etensresten, groenteres- ten, fruitafval, resten van planten e.d. door midden van het eompostvat om te zetten in mest. Mevrouw P. H. Heijnsbraek toont het nieuwe eompost vat dat door de ONS op de markt gebracht zal worden. Dc medewerkster van de ONS behandelt de aanvragen voor de vaten. melpunt waar de potten en flessen kunnen worden schoon gemaakt. Zij vraagt de ge meente een opslagruimte be schikbaar te stellen. De subsi die die de stichting denkt no dig te hebben bedraagt 3500 gulden. Daar staat tegenover dat het bedrijfje volgens de stichting aan drie mensen werk zal bieden en in de toe komst wellicht aan vijf men sen. In een Open Brief aan de Partij van de Arbeid zegt John Zwart, grote drijfveer achter Sjop, teleurgesteld te zijn in de houding die deze partij tegen over de stichting heeft. „Juist partijleden hebben ons in het ootje genomen," zo vindt Zwart. „Neem Herman Post hoorn. Veel beloven, weinig doen." Volgens Zwart zei Post hoorn dat er in januari dit jaar een 'financieel plaatje' voor de organisatie zou komen. Dit Is niet gebeurd. „Posthoorn schreef in Juni '82 dat wij zo snel mogelijk zouden moeten beginnen. Wel, de stichting heeft woord ge houden en is onder extreme omstandigheden gestart in de Bange Kerkstraat en bij mij thuis," aldus Zwart in zijn open brief. „Wij ervaren dat als een grove belediging in de trant van, göh, wel leuk hoor, maar we zullen dat even amb telijk moeten bekijken." Ook de nota Vervangend Werk die onlangs werd gepu bliceerd krijgt kritiek van Zwart. In deze nota wordt in gegaan op de mogelijkheden om werklozen aan alternatief werk te helpen. „In de nota wordt we! over de Trechter gesproken, maar met geen woord over Sjop. Dat is teke nend voor dc wijze waarop in Schiedam over werklozen wordt gedacht." In zijn brief zegt Zwart dat hij herhaalde malen van me dewerkers van Sjop de vraag kreeg wat hij nu precies in de PvdA zoekt. „Je zou verwach- SCHIEDAM De Stichting Eocale Omroep Boomerang is goed op weg om voor een zend machtiging in aanmerking te komen. Onlangs hebben tal van Schiedamsc instellingen en verenigingen zitten geno men in het bestuur van Boom erang. Daardoor lijkt de om roep nu "representatief" voor Schiedam, een voorwaarde die de minister stelt voor een machtiging. In het bestuur van Boom erang hebben nu zitting: de Schiedamse Gemeenschap, stichting Lentefeest, de FNV, de Raad voor het Bejaarden- werk. de Vrouwenraad, het Hu manistisch Verbond, en de wijkverenigingen Bijdorp, Sin gelkwartier. Oost en Zuid. An dere overwegen nog toetre ding. ten dat de partij die opkomt voor de sociaal zwakkeren, ons initiatief steunt." „Te vrezen valt dat de stich ting Sjop binnen afzienbare tijd stopt met haar activiteiten omdat zij niet wenst te werken zoals de ambtenaren dit voor stellen," doet John Zwart een pessimistische voorspelling. De stichting Sjop telt twintig vaste medewerkers. Verder zijn er tien vijftien mensen die onregelmatig meedraaien. Volgens Zwart is Sjop het grootste werkloosheidsproject in Zuid-Holland. De stichting heeft al vijf projecten van de grond getild. SCHIEDAM Buiten landers kunnen aan ver taalde folders soms nau welijks een touw vast knopen. Dat Is de erva ring van de Stichting Maatschappelijk Werk. Zij verwijt de gemeente dat vertalingen van Ne derlandse folders in bij voorbeeld het Turks en het Marokkaans vaak "te letterlijk" zijn. "Het onderwerp van de folder is dan ingewik keld, de uitleg is inge wikkeld en de vertaling Is ook nog eens in onlees bare zinsconstructies en begrippen," schrijft de stichting aan het college van Burgemeester en Wethouders. Ook wijst de stichting op een specifiek Schie dams probleem: in Ma rokkaans vertaalde fol ders zijn in de klassieke taal geschreven. Ber bers, die een groot deel van de Marokkaanse ge meenschap in Schiedam uitmaken, beheersen het klassiek Marokkaans doorgaans niet. M. van Seggelen, coör dinator culturele min derheden van de ge meente, verdedigt zich door erop te wijzen dat veel buitenlanders nog analfabeet zijn. "Zij kun nen de folders überhaupt niet lezen," zegt zij. Van Seggelen geeft toe dat de vertalingen "niet altijd even briljant" zijn. "Maar wij kampen ook met het feit dat de Ne derlandse tekst vaak al ingewikkeld is." Er wordt bij de gemeente gestreefd naar een bij- vertaling in het Berbers, voegt zij daaraan toe. Van het probleem van het analfabetisme onder buitenlanders is de Stichting Maatschappe lijk Werk ook doordron gen. Zij stelt voor om een actief wervingsbe leid voor taalcursussen op poten te zetten. De stichting zelf heeft al een initiatief genomen door bedrijven te bena deren. Bedrijven kregen het verzoek om buiten landers op de taalcur sussen te wijzen, het geen volgens de stich ting al redelijk loopt. Om aan de problemen met de onbegrijpelijke folders tegemoet te ko men stelt de stichting voor om meer informa tie via audiovisuele mid delen te geven. Dat idee leeft ook bij de gemeen te, aldus M. van Segge len. Ed Mes met op de achtergrond enkele collages van tekeningen. „Als je realistisch werkt komt dat di recter op de mensen ouer", meent hij. SCHIEDAM "Ik ben geen kunste naar. Ik kan ge woon wel adrdig te kenen." De 23-jari- ge Schiedammer Ed Mes exposeert tot 21 oktober in de hal van de Blau we Brug met een dertiental collages van tekeningen. "Die tekeningen gaan over dingen die ik heb meege maakt. Mensen die ik heb gesproken, dingen die ik zie," zegt de tekenaar. Ed Mes vat zijn werk samen onder de noemer 'realis tisch illustratief'. "Als je realistisch werkt komt het veel directer op de mensen over," meent hij. "Bij ab stracte kunst is de drempel voor de mensen om te be grijpen wat het voorstelt veel gro ter." De tekeningen van Mes hebben een modern karakter. Hier en daar een elpee-hoes, een zelfportret en teke ningen van andere mensen. In enkele collages is een plaatsje ingeruimd voor een 'afge scheurde' tekening. "Mijn tekeningen geven mijn herinne ringen weer," zegt Mes. "Herinnerin gen vervagen en dat maak Ik duide lijk door een deel van de tekening af te scheuren." Mes heeft een aan tal jaren op de Kunstacademie in Rotterdam gezeten maar voelde zich daar allesbehalve thuis. "Op de aca demie was kwanti teit belangrijker dan kwaliteit. Het accent lag op pro duceren." In de hal van de Blauwe Brug is ook de tentoonstelling van emaillewerken van de Schiedam mer P. Kulik (60) te zien. Kleurrijke kunstwerkjes die onder meer vogels, een vrouw met haar dochtertje en gezichten voorstel len. "Het is een pu re hobby voor me," zegt Kulik die aan de Vlaardingse- straat een kiein atelier met bako ven heeft. "Maar als de mensen iets willen kopen, kun nen ze dat. Dan vraag ik wel een hoge prijs want ik wil mijn werk niet graag kwijt." Het maken van een emaillewerk is niet gemakkelijk. Op een plaat worden in koperdraad de fi guren 'getekend'. In de vakjes die dan ontstaan komt het emaillepoeder te liggen en zo gaat het werk de oven in die zo'n zeven- tot achthonderd gra- - den kan bereiken. "Je moet goed uit kijken, want als je ergens tegenaan stoot ligt de hele zaak weer door el kaar," zegt Kulik, wellicht uit erva ring. Ook de wer ken van de heer Kulik zijn tot 21 ok tober in de Blauwe Brug te zien. De toegang is gratis. SCHIEDAM Het college van burge meester en wet houders zou huis aan huis een op roep voor deelne ming aan de de monstratie tegen kernwapens op 29 oktober in Den Haag kunnen ver spreiden. Die sug gestie doet het co mité Schiedam te gen Kernwapens. Op deze en andere wijze zou het colle ge zijn bijdrage kunnen leveren de strijd tegen "de krankzinnige bewa peningswedloop", aldus het comtié. Het comité schrijft aan het college van B en W dat het te vreden is over de medewerking tot dusver, onder meer door de plaatsing van de bordjes "kernwapenvrije gemeente". Het vraagt nu opnieuw om ondersteuning, "als logisch vervolg op de vorige stap". Naast de huis-aan- huis-oproep doet het comité ook en kele andere voor- stellen. Zo zou het college op zijn we kelijkse voorlich tingspagina in het Stadsblad eenmaal de poster "Kruisra ketten Nee" kun nen plaatsen. Ook kan het college er op toezien dat ver dwenen bordjes aan de stadsgren zen worden ve rvan- gen. SCHIEDAM De werk zaamheden aan de tunnel on der de spoorlijn op de Nieuwe Damlaan verlopen tot nu toe zonder noemenswaardige te genslagen. Een delegatie uit de gemeenteraad kreeg gister middag een uitgebreide uitleg. Wethouder Zijdeveld van Ruimtelijke Ordening dacht dat de raadsleden wel heel wat vragen van burgers kregen over het omvangrijke werk. Verwacht wordt dat in augus tus 1985 het werk geklaard is en het verkeer én de tram van de onderdoorgang gebruik kunnen maken. Aan beide zijden van de Nieuwe Damlaan zijn twee 'kleine' tunnels, elk ongeveer zes meter breed, in aanleg. De onderdoorgang is al voltooid. Het wachten is op het storten van de betonnen wanden en de aanleg van het wegdek. Deze twee tunnels moeten in de toe komst de doorgang vormen voor het langzame verkeer (fietsers, voetgangers, brom mers). Tijdens de aanleg van de 'grote' tunnel zal het snel verkeer echter van de beide kleine tunnelbuizen gebruik maken. Hierdoor is het niet no dig de Nieuwe Damlaan voor het verkeer af te sluiten. In de brede tuimel komen vier rijbanen voor het normale snelverkeer. Aan de oost-zijde zal de trambaan komen. Van deze baan zal ook het busver- keer gebruik gaan maken. Het NS-statlon Nieuwland zal naar het oosten 'verscho ven' worden en recht boven de trambaan komen te ligen. In een pilaar worden liftschach ten aangelegd. Dit als voorbe reiding op een mogelijke snel tram die wellicht in de toe komst door Schiedam zal rij den. De liften zullen voorlopig niet gebruikt worden. Aan bei de zijden van het station zijn schuin aflopende voetpaden aangelegd voor invaliden. De hele tunnel ligt in een soort 'waterdichte bak'. Het wegdek van de onderdoorgang ligt zo diep, de tunnel is 3 me ter vijftig hoog, dat het weg- De delegatie 'staat' in een van de 'kleine' tun nelbuizen. Onder het 'zandpad' ligt een hoofd riool dat nog verplaatst moet worden. In augus tus 1985 moet de tunnel gereed zijn. dek onder het oppervlak van het grondwater ligt. Een wa terdichte laag moet het water tegenhouden. In het midden van de tunnel is ook een bak met een waterpomp onder het wegdek aangelegd, die bij een hevige regenbui het overtollige water moeten laten afvloeien. Volgend jaar zullen op het hele traject van de nieuwe lijn, vanaf het Broersveld naar Woudhoek Noord, werkzaam heden worden uitgevoerd. SCHIEDAM De vereni ging Volkshuisvesting begint binnenkort met de renovatie en samenvoeging van 305 wo ningen in Schiedam Oost. De eerste fase van de operatie omvat 78 woningen in de Wattstraat en de Stephenson- slraat. Uiteindelijk zulien er 71 woningen overblijven waarvan ondermeer de vloeren zijn ver nieuwd, de kozijnen, ramen en deuren zijn vervangen en waarin nieuwe gas-, water-, en electrische installaties zijn aangebracht. Met het totale plan is een be drag van bijna vijf miljoen gulden gemoeid. In de wijk ia; al een proefproject afgerond, Vijf woningen zijn gereno- veerd en samengevoegd zodat er uiteindelijk vier woningen, over zijn gebleven. De bewo-^ ners van de wijk hebben gun-" stig gereageerd op de proefwo- ningen. De gemiddelde huur van de opgeleverde woningen zal rond, de 232 gulden per maand kc- men te liggen. Dat betekent een verhoging van ongeveer 145 gulden per maand. De ge-" meenteraad moet het Rijk nog om financiële steun vragen,

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2