12 VERWARRING OVER BAGGERPLAN t We kunnen met z*n allen gaan wandelen9 I I o Gouden diefstal in m Sociale Dienst geen actie, gemeente wel Gewond Filmliga breekt met Lantaren/Venster inbraak in restauratie Herfstagenda Kortaf lc .2 m tÉ^é Sch 'Van onze verslaggever ADRI KLINKENBERG MAASSLUIS Er heerst nogal wat verwarring onder de ambtenarij die is betrokken bij de plan nen voor het uitbaggeren van de haven van Maas sluis. Dit plan, door wethouder van der Knaap met veel enthousiame geïntroduceerd, voorziet in het uitbaggeren van de buitenhaven van 3 meter tot 5.80 meter. Hoewel kosten (300.000 gulden) en rendement (geen) allang bekend zijn zegt de Maassluise havenmeester T. Mickiinghoff van geen plan te weten. Directeur Gemeentewerken J. H. Kloet is weer wel op de hoogte, maar hij is uiterst pessimistisch over de haalbaarheid ervan: „Een redelijke exploitatie van de haven blijft on mogelijk", aldus Kloet. Ontstemd Overdreven De haven van Maassluis. Ook als hij is uitgediept moet er dik geld bij. vmM I: '.C -f WJM ruimten" Bewoners van de Burgemeester de Jonghkaae voor het overslagbedrijf Van Baaien geuit als er niemand bij is. j op elkaar afschuiven." SCHIEDAM "We zitten hier op een zinkend schip." Op vrijdag de dertiende juli 1984, of de duvel ermee speelt, zal hoofdonderwijzer Jan Motz (38) waarschijnlijk met een brok in zijn keel. voor de laatste maal de voordeur van de Theo Thijssensehool aan het Edisonplein achter zich dichttrekken. Op die dag valt het doek voor wat bij veel mensen bekend staat als het "a-socia le schooltje", de Edisonschool dus. Wegens gebrek aan leerlingen. Motz heeft veertig kinderen onder zijn hoede, en dan heeft de school volgens het Mi nisterie van Onderwijs geen reden meer om te blijven bestaan. Wandelgangen „Hier zit bijna de hele school tn één lokaal,". Hoofdonderwijzer Jan Motz, twaalf jaar verbonden aan de Theo Thijssensehool, moet volgend jaar noodgedwongen afscheid nemen van zijn voornamelijk Turkse leerlingen. Hij wordt op de foto geflankeerd door onderwijzer Jaap Lourens. FIkexibel gramma samenge-u H 13-j Bee mei zwa toer je 1 buu rom neei gen D iwe de Heli zeei H 13-j mai woo zieP opg goe< D lanc sen vine zate HET VRIJE VOLK schiedam 'Haven Maassluis is niet te exploiter en' Eenzelfde geluid is te horen van chef financien P van de Vork „Je kunt hier geen kant meer op Het is prachtig als er meer en grotere schepen aan leggen, maar er kan met uitge breid worden. Tijdens de begrotingsbehan deling eind november zal B en W de beslissing nemen over het al dan niet uitvoeren van het baggerwerk. Volgens wethouder Van der Knaap staat Maassluis voor de keuze de haven dicht te laten slibben en te verwaarlozen, óf uit te baggeren en de aanleg plaatsen op peii te houden. Bei de mogelijkheden leveren ech ter alleen verliezen op. Het te kort van de haven wordt voor 1984 geschat op ruim 250 000 gulden. Van der Knaap- „We hebben een krediet van 300.000 gulden voor het baggerwerk. Die kosten zijn met eenmalig. De haven slibt zo sne! weer dicht dat we elk jaar nog eens een ton moeten uittrekken om de diepte van 5.80 meter te be houden. Geen enkele haven is op dit moment rendabel, maar je kunt de zaak nu eenmaal niet dicht laten slibben We zullen proberen om met extra activi teiten de scheepvaart te stimu leren. Maar er zal elk jaar dik geld bij moeten" Havenmeester Mickiinghoff is zeer ontstemd over de ma nier waarop het baggerplan tot stand komt. Hij is niet bij het overleg betrokken. „Er wordt ons helemaal niets gevraagd als er zoiets in de haven moet gebeuren," vertelt hij somber Ik ben bang dat er van dat hele plan niets terecht komt Het is uitstekend dat ze willen gaan baggeren, voor mijn part bag geren ze de hele haven uit Maar de kosten rijzen de pan uit. Ieder jaar moet er opnieuw worden uitgediept. De grotere schepen houden de haven wel wat langer op diepte maar ik denk niet dat de gemeente elk jaar opnieuw geld hiervoor uit geeft. Bovendien zitten we midden in een woongebied. Er is hier echt geen plaats meer voor uitbreiding van opslag ruimten „Op zich ligt de Maassluise haven heel gunstig: een open verbinding met zee zonder sluizen Maar je kunt geen- '/fr/' iMniSA'/ of, ÏS O y/'fyV ff V'yïi grint gaan lossen op een kade waar ook mensen wonen. Daar hebben we al last genoeg mee." De overlast zou bestaan uit lawaai van kranen en vracht wagens en stof dat bij het la den en lossen alle kanten op waait. De havenmeester: „Overdreven vind ik die klach ten. De meeste bedrijven zitten al veel langer op die kade dan de mensen die er wonen. Als ik een huis koop naast een kern centrale dan weet ik toch wat me te wachten staat? In een haven, daar wordt gewerkt". Hoe er gewerkt wordt weet Harm Kroon. Het lossen bij een bepaald overslagbedrijf gebeurt doorgaans voor zijn deur. Kroon is lid van een ac tiegroep. gevormd uit bewo ners van de Burgemeester de Jonghkade die overhoop liggen met tenminste een bedrijf aan de kade, waarvan zij overlast rouden hebben. Dit overslagbe drijf Van Baaien is nu ver plicht een noodvoorziening te treffen om bij het lossen van een volgend schip de overlast te beperken. Omdat de vergun ning voor deze noodvoorzie ning eenmalig is overleggen de bewoners aankomende week met gemeente over een definitieve oplossing. De ge moederen zijn echter verhit. „Dit resulteerde zelfs in re gelrechte bedreigingen met de vuist", zegt Harm Kroon. „Zoiets kan ik natuurlijk niet hard maken want die worden geuit ais er niemand bij is. Verder suggereert Van Baaien dat buurtbewoners 's nachts opzettelijk zijn materiaal ver melen. Maar ik weet zeker dat zoiets nooit is voorgekomen." „De opgelegde noodvoorzie ning is er voor het lossen van turf. Binnenkort komt er een tweede schip en we willen niet dat onze huizen weer helemaal onder de turf komen te zitten. Dat lossen gebeurde via een lo pende band vanwaar dat spul in vrachtwagens werd gestort. Maar er stond een harde wind die enorm veel stof alle kanten uitjoeg. De hele straat zat on der. Voor Van Baaien zelf is het overigens rendabeler als zijn turf in de wagens terecht komt in plaats van in de wijk." Volgens de eigenaar van overslagbedrijf Van Baaien kunnen de kosten van de nood voorzieningen de nekslag bete kenen voor zijn bedrijf. „Die ene voorziening kost me al 50.000 gulden. Als dat zo even doorgaat dan kan ik wel op houden", aldus Van Baaien. „Ik zou het ook op die toer gooien als ik hem was", vertelt Kroon. Werkgelegenheid ligt tegenwoordig zo gevoelig. Maar het is echt niet onze be doeling om bedrijven waar we last van hebben weg te krij gen." „Er moet een algemene ver gunning komen voor bedrijven die overlast bezorgen. Het ziet er naar uit dat die lang op zich laat wachten. Ik heb de indruk dat de ambtenaren het maar op elkaar afschuiven." voor uitbreiding van ODslaa- I hard maken want die worden dat de ambtenaren h "We zijn de leerlingen al aan het voorbereiden op een ande re schooi, een andere leerme thode," zegt Motz. Hij ziet zijn zeven onderwijzers en onder wijzeressen als specialisten in het les geven aan buitenlandse kinderen. "Van de veertig leer lingen zijn er drie Nederlands We hebben twee Chinezen, een Surinamer en vierendertig Turken. En wat doen ze met onze ervaring? Als de school dicht gaat kunnen we met z'n allen gaan wandelen." Motz heeft, in de twaalf jaar dat hij hoofdonderwijzer is. het gezicht van de school zien veranderen. De ouders van de leerlingen verdeelt hij voort durend in twee gToepen: Het "nieuwe" publiek en het "oude" publiek. Het oude publiek is, het bijvoeglijk naamwoord zegt het al, verleden tijd. Dat waren de Nederlandse bewo ners van de volksbuurt Oost. Het nieuwe publiek wordt ge vormd door de voornamelijk Turkse ouders, veelal afkom stig van het Turkse platteland, verlegen, en daardoor ook met in staat in actie te komen voor de school. "Als het oude publiek er was geweest weet ik zo net nog niet of er actie gevoerd was. Maar ja, als je het louter econo misch bekijkt, wat je in het on derwijs nooit moet doen, dan is een school met veertig leerlin gen niet rendabel "v Het omgaan met buitenlan ders is Motz door de jaren heen zo in het bloed gaan zit ten dat hij het ziet als een soort "hobbyisme" "Wat is er leuker dan het combineren van je werk met je hobby7", vindt Motz Aaiivankelijk lag het in de bedoeling de school op te hef fen bij het ingaan van de nieu we wet op het lager onderwijs in 1985 In de wandelgangen heeft Motz al vernomen dat dat er voor zijn school met meer inzit Vier jaar geleden telde de Theo Thijssensehool nog zo'n honderdtachtig leer lingen. In de benedenverdie ping was de kleuterschool Joe- pi-Joepi gevestigd die inmid dels ook is opgeheven. "Ik kan vier punten aandra gen waardoor het aantal leer lingen zo sterk is teruggelo pen. Als eerste worden er geen Nederlandse kinderen meer opgegeven Ik weet gewoon dat het niet waar is, maar de men sen denken dat als er buiten landse kinderen op school zit- i 0//A/ s/S ten, het niveau daalt. Dat hun kinderen met genoeg aandacht krijgen." "Als tweede is de sloop van diverse straten in Oost belang rijk. Ik had jarenlang zestig procent van mijn leerlingen In de Stationsstraat wonen. De boel wordt daar gesloopt, de gezinnen zijn vertrokken naar vooral Nieuwland Ook zie ik dat veel kinderen teruggaan naar Turkije terwijl hun vader in Nederland blijft." „Als laatste reden zie ik de ge boortebeperking die ook binnen de Turkse gcmccnskchap wordt toe gepast Vroeger zag je gezinnen met twaalf kinderen Dat is voorbij Het aantal ligt rond de twee De toevoeging „a-sociaal" dankt de school aan haar onderwijssys teem „\V ij hebben een vrije „orga nisatie"," zegt Motz Wij kijken naar niveau en leeftijd Niet alleen naar het nummer van dc klas waar een leerling in „hoort" Wij kunnen gemakkelijk kinde ren van andere scholen opnemen Het was dus zo dat als je met meer wist waar je met je zoontje of doch tertje naar toe moest, er altijd nog plaats was aan het Edisonplem Leerlingen die op andere scholen moeilijkheden hadden, kwamen bij ons terecht Zodoende kwamen er dus ook heel wat buitenlandse kindertjes in de armen van Motz terecht „Dat is begonnen in dc jaren '76-'77 Toen was er echt een stroom Daarvóór kwamen er druppelsgewijs buiten landse kinderen Door de verande ring van gezicht, veranderde ook de toevoeging „a-socsaal" in „het Tur kenschooltje" „Door onze flexibhteit waren wij m staat om kinderen die, door het taalprobleem, moeilijk aanspreek baar waren, op te nemen Het on derwijs stond in die tijd niet te trap pelen om buitenlandse kinderen op te nemen Ja, nu wel Dat is hui chelachtig In deze tijd is ieder kind bijna een arbeidsplaats „Wij hadden op een gegeven mo ment voor de helft buitenlandse en voor de helft Nederlandse kinderen Dat ging prima Maar daarna sloeg de balans over op het buitenlandse en haalden dc ouders hun kinderen van school Er is toch keus genoeg De Nederlandse leerlingen konden in het Turks schelden en dat gmg er bij de ouders met in Doordat uiteindelijk ook de aan meldingen van buitenlandse kinde ren stokte, daalde het leerlingenaan tal gestaag Van 180 vier jaar gele den naar 150 in 1980, 100 in 1981 en veertig dit jaar Drie onderwij zers zijn inmiddels (tot dat dc Theo Thijssensehool sluit) „uitgeleend" aan de Prof Dr Ph Kohnstamm- school, op een steenworp afstand van het enigszins in verval geraakte gebouw van dc Edisonschool „Ik heb daar zelfs een dependance," zegt Motz lacherig „De tweede en derde klas heb ik daar onderge bracht om vast te wennen aan het nieuwe sjsteem De afbouwperiode is ingezet Dc leerlingen krijgen nu ook m grotere groepen les om aan hun toekomsti ge onderwijssituatie te wennen Als Jan Motz'dadelijk op straat komt tc staan zal hij op zoek gaan naar een baantje waarin hij weer met buiten landers kan werken Wat de Theo Thijssensehool aan ervaring teveel heeft, heeft bijvoor beeld Het Startblok in Nieuwland tc weinig Daar hebben zich dc laat ste jaren steeds meer buitenlandse kinderen aangemeld „Daar zal men problemen krijgen, waar wij mee overweg kunnen," zegt Motz ZATEÜDAQ15 OKTOBER HM 5 SCHIEDAM Tus sen nu en de da tum van overleg tussen de bonden en minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) begin no vember zal de AB- VA-KABO Schie dam plaatselijk ac ties voeren Ge dacht wordt aan demonstratieve bij eenkomsten en blokkades, aldus een woordvoerder. Maandag worden- concrete afspraken gemaakt. „De ac- tiebereidheid, voor al bij gemeente ambtenaren, stijgt dagelijks", zegt J. van Loon, secreta ris van de afdeling De ABVA-KASO- afdelingen hebben van de moeder- bond in Zoeter- meer vrij spel ge kregen om zelf in houd te geven aan het protest tegen de regeringsplan nen om de ambte naren (en de men sen met een uitke ring) drieënhalf procent te korten. Zonodig zullen de diverse bonden plaatselijk overleg pfegen. De ver wachting is dat de acties van gemeen- tepersoneel met name in de week na de herfstvakan tie gestalte krijgen Anders ligt dat bij het personeel van de gemeentelijke Sociale Dienst Di recteur G. A A. Smits zegt „met te hopen en niet te verwachten" dat de werknemers van de dienst stiptheidsac ties zullen houden Uit kringen van mensen met een uitkering was eer der deze week de vrees uitgesproken dat zij daardoor langer op hur geld zouden moeten wachten. Directeur Smiis „Ik streef ernaar dat de betalingen op tijd worden ge daan. Een mede werker van de So- ciale Dienst weet dat hij er voor de clienten zit, die met de dupe mogen worden. Maar cli ënten moeten zich ook realiseren aat wat bij hen leeft, ook bij de ambte naren leeft Die moeten immers ook inleveren. f SCHIEDAM - De 47-jarige Schie dammer G B is in zijn woning aan de Brugmanstraat ge wond geraakt, na dat hg de inhoud van een pan met kokend vet over zich heen had ge kregen De pan raakte, terwijl deze op het vuur stond, in vlam. B. pro beerde ie pan te verplaatsen ROTTERDAM De Rotterdamse Filmliga heeft ge broken met Lanta ren/Venster en een nieuw tehuis ge vonden in Kriterion Maandagavond wordt daar het nieuwe seizoen feestelijk ingezet met een pakket van drie films: Gulliver's Travels van Max en Dave Fleischer uit 1939, Bittere rijst van Guiseppe de Santis uit 1949 en Werner Schroeter's vorig jaar tot stand gekomen Das Lie- beskonzil. Het theaterstuk van Os kar Panizza waarop deze laatste film is gebaseerd, was ze ven jaar geleden in Rotterdam te zien bij het RO Theater onder regie van Franz Martjnen. De aanvangstijden van de drie films zijn respectievelijk 18 30, 20 en 22 uur. Een kaartje voor het hele pak ket kost 6.-. (Voor 10,- is een lief hebber lid) In een brief aan de leden heeft het li- gabestuur de pun ten opgesomd die tot de breuk met Lantaren/Venster hebben geleid. De gastvrijheid liet te wensen over, er moest worden ge draaid op een avond die met de voorkeur van de li ga had, de aan vangstijden konden met zelf worden bepaald, er waren opmerkingen over de programmering en het ligawerk werd bij Lantaren/ Venster zelfs over bodig geacht om dat men daar meende 'hetzelfde te kunnen doen'. Volgens het ligabe- stuur is de directie van de Rotterdam se Kunststichting, waaronder Lanta ren/Venster valt, het met die opvat tingen met eens, maar desondanks ging de liga, 'ge voelig voor gastvrij heid en omgangs vormen', liever 'kersen met ande ren eten'. De keus viel op Kri terion omdat dit theater als het meest uitgesproken 'art-house' wordt beschouwd. Vijftien jaar geleden begon de liga daar trou- wens haar werk. Een enquête onder de leden heeft uit- T gewezen dat de maandagavond als,i vaste draai-avond goed ligt SCHIEDAM Bij een inbraak in de restauratie van sta tion Schiedam/Rot- terdam-West wer den 150 gulden, rookartikelen en een tuner-verster ker gestolen. De to-1 tale buit had een waarde van 280 gulden. Bij de in- braak werd een ruil ingeslagen. iir VLAARDINGEN Voor de jeugd komt vanmiddag theatergroep Shutt le naar de Stadsge hoorzaal in Vlaar- dingen met de kin dermusical Niette min. Aanvang 14.30 uur. Woens dagmiddag 19 ok tober komt theater Kip naar de Harmo nie met het pro gramma SAR-2. Aanvang eveneens 14.30 uur. De vakantiebijbel- club van de vredes- kerk aan de Ol- mendreef in Vlaar- dingen komt de ko mende herfstweel: iedere ochtend om kwart voor tien bijeen. Zingen, ver haaltjes uit de bij bel en knutselen In de sporthal aan de Floris de Vijfde laan is van maan dag tot en met vrij dag van alles te doen. Dinsdag be gint om half tien een tafeltennistoer- nooi en een bas- ketbaltoernooi. Alle leerlingen van het voortgezet onder wijs zijn welkom. Woensdagmiddag om twee uur is er een sportinstuif voor de jeugd tot f 13 jaar. Het Kolpabad stunt* seri met toegangsprij- zen deze week voor-" de jeugd tot 16 jaar: slechts twee M kwartjes (alleeh van 8.30 uur tot 10 uur' en niet op woens-se dag). Er is een pro-',1 steld, af te halen bij dend de kassa. i"'-"- Ook zwembad Dol-'- fijn m Maassluis doet mee Voor kinderen van 4 tot»' 6 jaar (van 9 tot 1fri uur)- een gulden dan De loot was vaan vlieg De jes t den vani sou t weds In S land Ee omg van Rit over voor het o korti moes Abva zijn Ier. Rit somr ook r tot l( per uur Irtf ,ro po VLAARDINGEN Zonder enig spoor van inbraak is uit de woning van een vrouw aan de Ma- doerastraat in Vlaardingen een hoeveelheid siera den ter waarde van 2600 gulden ver dwenen. De vrouw deed aangifte van- vermissing van een gouden halsketting, een gouden arm band en een ande re gouden arm band, maar dan Blauwe Brug De Stichting Activi- teitencommissie van de Blauwe Brug (Bachplein 590 in Schiedam) begint de komende week met nieuwe cursussen. Bloem schikken kan men op maandag en donderdag van 13.30-15.00 uur. Het maken van brooddeeg-figuren vindt plaats op woensdag van 9 15-11.15 uur. Ook kan men gaan glas graveren, dins- bezet met granaat- jes De voorwerpen zaten in een kistje inde slaapkamer van de vrouw. Met een vals legiti matiebewijs heeft een 40-jarige Vlaardinger zich zonder te betalen een kleurentelevisie toegeeigend. Hij „kocht" het toestel, dat een waarde heeft van 1700 gul den, bij een winkel aan de Hoogstraat. 8ij een bezoek aan zijn vroegere kostadres in de Madoerastraat heeft een 18-jancfo Rotterdammer G '"rt d. W. vermoedelijk een portefeuille vafi" de bewoners mee^a genomen. Er zat een geldbedrag A"J van 760 gulden m,- alsmede een pas poort en een bank pas Op het Veer- plein werd hij dop(. de politie aange-,, houden 1 rr"1 dag van 13 30-15 00 uur. Aanmelden bij de Blauwe Brug, tel 701049. Dura-woningen De huurdersvereni ging Dura-Coignet (woningen in de Vlaardingse West- wijk) houdt maan dag een algemene ledenvergadering. Dit vindt plaats in ontmoetingscen trum West aan de Florts de Vijfdelaan 2 om 20 uur. Op de agenda staan on der meer het jaar verslag 1983 en dcf toekomstplannerf van de vereniging: De Kreek Clubhuis De KreeKu (Lange Haven 92, Schiedam) begint donderdag 20 ok tober met een mid dag speciaal voor meisjes. „Een mid dag zonder jon gens, om lekker te kletsen en bijvoor beeld sieraden te maken", schrijven de organisatrices. Meer informatie bij Anita of Eef, de Kreek, tel 267767. Als h meer arbei Rietk terug s RC sen gewo storn 10 ov al in het 1; home Op viel leger Takk uit v macl opliej de ei vanai an w wage raakt over een d AM rectei dams heeft val d genoi De Real

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2