Storm raast over land: 5 gewonden Inval na klachten Gestolen cocaine nog zoek na moordpartijen Hoogtepunt z^emtr ter meulen Vrouwelijke arts wil meer macht Chauffeurs dragen collega ten grave CDA-top wil af van bloedgroepen Uitvinders van Jong tot oud Werkloos? Melden op postkantoor Concertgebouw in staat van verval Advocaat eist uitlevering Rienk Kamer Container vol videobanden opgespoord Gasverkoop daalt 9,5% «msrn Ziekenhi'isbrand, schade 1 miljoen Carmiggelt: 200 tv-Kronkels 2h (Van een onzer verslaggevers) HAMBURG De 13-jarige Ursula van Beek, een van de drie meisjes, die zaterdag zwaar gewond raakten loen het sportvliegtuig je waarmee zij in de huurt van Hamburg een rondvlucht maakten neerstortte, is vanmor gen overleden. De toestand van een iweede slachtoffertje', de 11-jarige Anoek van Helden was vanmorgen zeer kritiek. - Het derde meisje, de 13-jarige Manon Kok, maakt het volgens een woordvoerder van het ziekenhuis, waar ze is opgenomen 'redelijk goed.' De resten van het sportvlieg tuigje dat na een rond vlucht neerstortte op een schoolplein. bsSS Vervolg voorpagina De spanning tussen minister Rietkerk (Binnen- andse Zaken) én de ambtenarenbonden is intus sen verder opgelopen. De FNV-bond Abva/Kabo vindt dat Rietkerk als overlegpartner niet meer serieus is te nemen na uitlatingen die de minister zaterdag deed in VARA's In de Rooie Haan. I^WI Hoofdinspecteur K. H. J. Sietsma (midden) van de Amsterdamse recherche maakt bekend, dat een einde is gemaakt aan de cocaïneoorlog tussen twee buitenlandse groepen. AMSTERDAM "Een oorlog op leven en dood". Zo kwalifi ceert de Amsterdam se hoofdinspecteur K. Sietsma de keiharde strijd 1 tussen Zuid- amerikaanse cocaine- handelaren waarbij tot nu toe "al drie do den zijn gevallen. Vijftien mensen zijn al gearresteerd. En behalve enkele kilo's cocaine zijn ook wa pens in beslag geno men, waaronder een pistool-mitrailleur. wmmmm De partij wapens, die de Amsterdamse politie in beslag nam bij de arres tatie van cocaïne-hande- laren. Eerste klas natuurzeem! 5 schuursponsjes van 1.95 voor V *t VRIJE VOLK binnenland nig met 3 De 51-jarige Wcstduitse pi loot werd op slag gedood. Hij was volgens Westduitsc lucht vaartautoriteiten een ervaren vlieger. De drie Axnersfoortse meis- es tschoorden tot dé 30 le- éen tellende jeugdafdeling van de zwemclub De Amer, die sou deelnemen aan een zwem wedstrijd tegen kinderen van In Seefeld gelegerde Neder landse militairen. Een rondvlucht boven de omgeving was als hoogtepunt van hun verblijf in Duitsland georganiseerd. Daartoe zou met twee vliegtuigjes tegelijk, waarin telkens drie kinderen mee konden, worden gevlogen. Het verongelukte toestelletje was als eerste opgestegen: het stortte na enkele kilometers neer op de speelplaats van een school in het dorp Heeslingen, waar kort tevoren nog kinde ren hadden gespeeld: de school was juist weer begonnen en al le kinderen zaten binnen. Het toestel schoot door over het schoolplein en kwam via de straat aan de andere kant tegen een boom terecht. De zwaargewonde meisjes werden met helikopters naar ziekenhuizen in Hamburg en Seedorf overgevlogen. Na de rampzalige vlucht werd de zwemwedstrijd on middellijk afgelast. De groep keerde gisteren verslagen naar Nederland te rug, alleen een paar begelei ders, onder wie de moeder van een van de drie gewonde meis jes, bleven in Duitsland achter. De oudera van de twee andere meisjes zijn gistermorgen ook naar Duitsland gebracht. Volgens de Westduitse poli tie is het nog volstrekt ondui delijk wat de oorzaak van de vliegramp is geweest. Volgens een ooggetuige zou het toestel letje zo laag hebben gevlogen dat een vleugel de top van een boom zou hebben geraakt. De vieugel zou zijn afgebro ken, waarna het vliegtuigje stuurloos op de school zou zijn afgevlogen. Rietkerk had gezegd dat over meer gelijkwaardigheid voor de ambtenarenbonden in het overleg over de 3,5 percent korting nog uitvoerige studies aioesten worden bekeken. De Abva/Kabo reageerde woe dend dat die studies allang lijn besproken met de minis ter. Rietkerk zei zaterdag dat sommige groepen ambtenaren, ook na de salariskorting nog 5 tot 10 percent meer verdienen dan particuliere werknemers. Als het bedrijfsleven bereid is meer loon in te leveren voor arbeidstijdverkorting, zal Rietkerk mogelijkerwijs "iets terugdoen in de sfeer van de overheid." Voorwaarde is wel dat die matiging in de bedrij ven de lasten voor de overheid verlaagt. De stiptheidsacties bij de PTT 'hebben zaterdagmorgen op de postkantoren voor lange re rijen gezorgd dan normal. Eén hoofdpostkantoor, van Eindhoven, bieef zelfs hele maal dicht. Het personeel wei gerde overwerk te verrichten. Een dreigement van de PTT- bazen er een dienstopdracht van te maken, werd niet uitge voerd. Eindhovenaren konden zaterdag hun toevlucht zoeken in een postagentschap van een warenhuis. ROTTERDAM Vijf men sen zijn afgelopen weekeinde gewond geraakt tijdens de storm die met windkracht 9 tot 10 over ons land raasde. Voor- ju in het zuiden en oosten van net land sneuvelden honderden bomen. Op het baanvak Goor-Delden viel zaterdagavond een boom legen een passerende trein. Takken drongen door de voor uit van de cabine, waarbij de machinist lichte verwondingen opliep. In Olst (Overijssel) til de een rukwind een caravan vanachter de trekkende auto os wierp deze op een andere wagen. De bestuurder daarvan raakte door de klap de macht over het stuur kwijt, reed van oen dijk af en kwam tegen een boom tot stilstand. Zowel hij als zijn vrouw liepen verwon dingen op. In het Brabantse Zundert viel een boom op een passeren de auto: beide inzittenden kwa men er met lichte verwondin gen af. Een boom die op de bovenlei ding was gevallen zorgde op het baanvak Mecrssen-Valken- burg voor grote vertragingen in het treinverkeer. Voora! in midden- en ooste lijk Brabant veroorzaakten vallende bomen veel schade aan huizen en auto's. In Hees- wijk-Dinther liep een boerderij zware schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. AMSTERDAM Bij de di recteuren van vier Amster damse beleggingsbedrijfjes beeft de recherche bij een In val de administratie in beslag genomen. De bedrijfjes, Abco BV, AB Real Estate BV, AVM Beleg gingsmij BV en de Amster damse Beleggingsuitgeverij BV, worden ervan verdacht te hebben gezwendeld met beleg gingen in onroerend goed in Florida (VS) en beleggingen op de goederentermijnmarkt. Diefstal van dertig kilo co caïne is vermoedelijk de aanleiding geweest voor de liquidatie van de drie Chlle- nen de afgelopen weken In Amsterdam. Een Chtleens- Peruaanse groep zou de par tij van een Argentijnse groep afhandig hebben ge maakt. De Argentijnen pik ten dat niet en knalden de Chilenen neer. Waar die cocaine geble ven is?" Dat weten we nog niet," zegt Sietsma. "Wei- licht Is de partij al in kleine re hoeveelheden verkocht of naar het buitenland gesmok keld. De groothandelswaar de is ongeveer 100.000 gul den per kilo. De waarde "op straat" naar schatting het drievoudige." Langs welke route de co- calone ons land binnenkomt Is nog onbekend.,* "maar we staan nog maar aan het be gin van ons onderzoek. We verwachten wel erachter te komen", aldus Sietsma. De hoofdinspecteur kon niet zeggen of het oprollen van belde benden van In vloed zal zijn op de cocaïne- ■Av/sM aanvoer. "Ik denk wel dat er een stagnatie cal optreden. Het was ons echter In de eerste plaats te doen om een eind te maken aan de moor den, "kapitale dellcten"- waardoor er In Amsterdam onrust was ontstaan. De twee benden waren cellen van een wijdvertakte inter nationale organisatie. De cellen opereerden overigens zelfstandig." Met de arrestatie van on dermeer de Argentijnse lei der en de man die van de drie moorden wordt ver dacht denkt de politie de an gel uit de Argentijnse bende te hebben gehaald. Meer ar restaties zijn niet te ver wachten, aldus Sietsma. De "cocalne-oorlog" is een gevolg van de steeds groter wordende belangstelling voor deze drug, zo denkt de politie. Het gebruik van he roïne blijft ongeveer op de zelfde hoogte, maar sinds cocaïne "uit de luxe-sfeer" is gekomen, heeft deze drug al een markt-aandeel veroverd van ongeveer 40 procent. In tegenstelling tot de he- rolne-handet Is de handel in cocaine hoofdzakekeltjk In handen van Zuldamerlka- nen. Koeriers die de drug naar Europa smokkelen, ne men vaak levensgevaarlijke risico's. Zo wordt de cocaine soms verpakt tn rubber bol letjes die Ingeslikt worden., Het is al voorgekomen dat die bolletjes in de maag van een koerier opensprongen met de dood als gevolg. De Amsterdamse politie verwacht niet dat er met het oprollen van de twee cocai- ne-cellen een eind gekomen is een het drugs-geweld. "Nee, misschien wel voor een tijdje. Maar wij denken dat die strijd doorgaat. En vergeet niet; behalve die drie coca'.nc-handelaren die ve'moord zijn, zijn de afge lopen weken ook nog twee heroïnehandelaren ver moord." 3 DEN HAAG De advocaat van de Nederlandse belegger Rienk Kamer, die in België is gearresteerd, eist van de Ne derlandse minister van Justi tie dat om onmiddellijke uitle vering van zijn cliënt aan Ne derland wordt gevraagd. Kamer werd afgelopen dins dag in het Belgische Baarle Hartog aangehouden op ver zoek van Justitie in de VS in verband met een miljoenen- zwendel met grond in het zui den van Californië. Volgens Kamer's advocaat uir. A. Oomen in Den Haag is het 'onbegrijpelijk', dat Ne- derlnd nog niet om de uitleve ring van de belegger heeft ver zocht omdat hij een Neder lands onderdaan is tegen wie in eigen land een strafrechter lijk onderzoek loopt. DEN BOSCH Bijna 650.000 gestolen videobanden heeft de Bossche politie dit weekeinde teruggevonden op een plaatse lijk industrieterrein. Bij de container met videobanden stonden twee mannen die de helers van de partij bleken te zijn. Vla hen hoopt de politie de daders van van diefstal, op 20 september gepleegd op een industrieterrein bij Dordrecht, te kunnen achterhalen. APELDOORN De totale verkoop van aardgas in eigen land is vorig jaar met 9,5 per cent gedaald. Er werd in 1982 ruim 2,1 miljard kubieke me ter gas minder afgezet dan in 1981, zo blijkt uit definitieve cijfers van de Vegln, de ver eniging van gasbedrijven. Het gasverbruik van de be drijven daalde het sterkst. In de sector grootverbruik be droeg de teruggang 11,7 per cent. Het verbruik van de ge zinnen, liep met 8,6 percent te rug. GRONINGEN Een tech nisch mankement aan een electromotor is vermoedelijk oorzaak geweest van de brand, waarbij gisteravond de zolder van de polikliniek van het Aca demisch Ziekenhuis te Gronin gen in vlammen opging. Pati ënten hebben geen gevaar ge lopen, wel kreeg'de verdieping onder de zolder, waar de admi nistratie gevestigd is, grote rook- en waterschade. Ook de polikliniek op de begane grond liep schade op, maar volgens een woordvoerder van het zie kenhuis kan er vandaag nor maal gewerkt worden. HILVERSUM Simon Car miggelt. VARA's eigen dag sluiter, leest morgenavond om kwart over elf op Nederland 1 op de televisie zijn tweehon derdste Kronkel voor. Soepele traangelooide natuur- zemen in een royale maat (ca, 50 x 36 cm) en van een zeer goede kwaliteit. Met optimale vochtopname- Van 3-2^5 voor PRIMA KWALITEIT Giunr tochtofnaHë MAANDAG 17 OKTOBER 1983 NIJMEGEN De vrouwelijke artsen in Nederland zijn de afgelopen jaren wel gegroeid in aantal, maar nau welijks in macht. Ze hebben nog maar hele kleine deukjes kunnen maken in mannenbotwerken als de artsenorga nisaties. Dit constateerde een groot aantal vrouwelijke artsen zaterdag op het in Nijmegen gehou den congres ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Verenging van Nederlandse Vrouwelijke artsen met het thema 'De dokter, dat ben ik.' De sociaal-psyholo- ge ine van Hoorn besprak op het congres de machtsstructuren, waarmee de.vrou- welijke arts te ma ken heeft. Ze zei, dat bijvoorbeeld in het bestuur van de artsenorganistie KNMG maar twee vrouwen zitten en dat de besturen van de verenigin gen van huisartsen en specialisten he lemaal uit mannen bestaan. Op het gebied van de beroepsuitoefe ning krijgen vrou wen volgens Ineke van Hoorn vaak slechts deeltijd functies toebedeel den. Als specialis ten worden ze maar zelden aange steld. VENRAY Vele honderden taxi chauffeurs uit heel Nederland hebben zaterdagmiddag in Venray de begrafe nis bijgewoond van hun vermoorde col lega M. van den Beuken (28). Van den Beuken werd begin vorige week doodgesto ken in Arnhem, door een nog on bekende dader. In Venray werd in de Vredeskerk eerst een uitvaart dienst gehouden. Daarna reden on geveer 600 tot 700 taxi's die waren voorzien van een zwart rouwlint, ach ter de iijkauto aan naar de plaatselijke begraafplaats. Langs de enkele ki lometerslange rou te van de kerk naar de begraafplaats was veel publieke belangstelling. HILVERSUM Het CDA wil snel afstappen van de "bloedgroepenfor mule" bij de opvol ging van CDA-Ka- merleden. De for mule houdt in dat een vertrekkend CDA-Kamerlid uit bijvoorbeeld de AR-hoek moet wor den opgevolgd door iemand uit de zelfde kring. Afgesproken was al dat deze opvol gingsregeling op 1 januari 1985 zou worden afgeschaft. Het partijbestuur van het CDA wil nu dat dit sneller ge beurt. De partijraad krijgt daarover op 5 november een voorstel. Volgens CDA-par- tijvoorzitter Piet Bukman is Tweede Kamerlid Jan Nico Scholten niet van wege zijn "dissi dente" opvattingen het woordvoerder schap van buiten landse zaken ont nomen. Bukman zei zaterdag voor de VARA echter wel dat "fractieleden moeten weten dat zij de taak hebben om fractiestand punten in de Kamer te verdedigen." Nederlandse Willy Wortels, uitvinders in alle leeftijdsgroe pen deden gisteren In Dronten mee aan de Nationale Uitvin- derswedstriid. Winnaar werd de 12-jarige Court Sparling (links) met een racespel ge maakt van elektro nische afvalmate- rialen en karton. De tweede prijs ging naar de 46-ja- rige G. Hoogmoet (rechts) met een opzefstuk voor de bagagedrager van de fiets. De derde prijs was voor de heer Ernst (midden) voor zijn hangkinderstoeltje. die de prijs moest delen met de acht jarige Sacha van Manen, die een klapperbuis maak te, een muziekirv- strumentje ge maakt van afvalma- teriaal. DEN HAAG Mensen die werk loos worden, kun nen zich in de toe komst mogelijk op een postkantoor la ten inschrijven om voor een uitkering in aanmerking te komen. Bij de arbeidsbu reaus in Veenen- daai, Doetinchem en Amersfoort wordt op 1 decem ber gestart met een proef. Slaagt het experiment, dan wordt dit vereen voudigde systeem van registratie van werkzoekenden in het hele land toe gepast. Het gaat overigens alleen om de "voorregistratie". Als een werkzoe kende zich bij een PTT-kantoor heeft gemeld, krijgt hij na enige weken een oproep om zich of ficieel te laten re gistreren bij het ar beidsbureau. Het ministerie van So ciale Zaken denkt dat het nieuwe sys teem aan de lange wachttijden bij ar beidsbureaus, die vaak tot irritatie en agressief gedrag leiden, een eind zuilen maken. Oe proef moet dat uit wijzen. AMSTERDAM Zeker vijfendertig miljoen gulden is nodig om het Am sterdamse Con certgebouw nu 95 jaar oud te redden van bouw kundig verval en bovendien aan te passen bij de eisen van deze tijd. Het werk moet snel ge beuren en zou tot gevolg hebben dat de wereldberoem de muziektempel één seizoen moet worden gesloten. De muren van de Grote Zaal zijn in de loop der jaren diep weggezakt. Oorzaak is het feit. dat ze indertijd ten gerieve van een goede ventilatie dubbel zijn uitge voerd, hoewel de fundering daarop niet is berekend. Dat wreekt zich nu: de héle fundering moet worden ver nieuwd. In combi natie daarmee wil de directie een kel der bouwen waarin o.m. buffetten, gar derobes, kleed ruimten voor de musici en een stoe len- en materiaal berging onderge bracht kunnen wor den. Of de plannen wor den uitgevoerd siaai nog niet vast. Het Concertge bouw. de gemeente Amsterdam en het j rijk plegen overieg. j De financiering is het grote punt. Be keken wordt onder meer of een bijdra ge van Monumen tenzorg zoden aan de dijk zet. Waar tijdens een eventuele renovatie het intensieve Am sterdamse muziek leven zich moet af spelen (het Con certgebouw is ieder seizoen goed hon derden orkestcon certen, recitals enz.) is ook al een vraag die menigeen i hoofdpijn bezorgt. I

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1