Korps getroffen door dood Van der Haagen jZigktm^ SCHADE DOOR WIND i>^ö'm - l v mm l 'Hij keek te zielig' 25-jarig bestaan gepast gevierd f Joris Doele in Duitsland Kortaf 8 IÉS! tMföli C. van derHaagen Beminnelijk SCHIEDAM "Populair gezegd, wij hebben geen boodschap aan een wethouder." Dit is de re actie van de heer H. K. Knol van de bedrijfsver eniging voor Gezondheid (BVG) op het voorne men van wethouder Luub Hafkamp om het ziekte verzuim bij welzijnsinstèllingen beter te gaan controleren. "Wij hebben alleen te maken met de werkgever, niet met een gemeentebestuur." Berispt Informatie Kwalijk Flierefluitend Wout Bos (links) en Arie Ver- vloet: "Effe een bakkie leut en dan aan 't kar wei. "Wout doet dat met een auto en Arie aan boord van schepen. Leen Roze ma (rechts) serveert kof fie aan ome Joop, die el ke dag (be halve in het weekend) op deselfde tijd in De Sport is te vinden. Mgp f/', ï- Woonboot Pief Batist: slaperig maar toch proberen wat punten van de ëènarmige bandiet los te peuteren. Slaap Sch "Een grandioos succes" noemde Ed van Duuren, jeugdvoorzitter van Olympus, de door zijn voetbal- vereniging georganiseerde sport- en spelmiddag, Ter ere van hét 25-jarig bestaan van de jeugdafde ling bij Olympus waren alle Schiedamse verenig\n-< gen in Sporthal Margriet aanwezig. b Bromfiets- ongeval Diefstal Bingo 5 S I f f C z« di te w v< zi Pl J. h< tc v< g< le D ai di E> ij zi n HET VRUE VOLK sc li edam 16 SCHIEDAM Het Schie damse politiekorps is diep ge troffen door het overlijden van haar commissaris, Cees van der Haagen. „We voelen ons verslagen. Het is onwezenlijk, het lijkt wel een film," aldus een ontroerde hoofdinspecteur Piet van den Hengel. „Dat is tekenend voor de sfeer die er was vóór zijn dood. Hij heeft zich met hart en ziel ingezet voor het korps. Hij was een bij zonder, integer mens." „Het is een klap voor Schie dam," stelde loco-burgemees ter Reinier Scheeres die sinds het vertrek van Te Loo de poli tiezaken waarnam. „Wat mij altijd trof was de eenvoudige manier waarop Van der Haa gen met mensen omging. De hartelijke manier waarop hij anderen tegemoet trad. Het was een man die door zijn om geving, een zeker binnen het politiekorps, als een soort va derfiguur werd gezien. Hij heeft in zijn werk in Schiedam een sterk stempel op het func tioneren van het korps ge drukt. Het Is een groot verlies voor de stad." aldus een be droefde Scheeres die Van der Haagen ongeveer acht jaar van dichtbij heeft meege maakt. Door een voorrang3fout kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag een einde aan het leven van een man die een van de markantste Schiedammers was. Van der Haagen was met zijn vrouw op weg naar zijn zieke vader in Den Helder toen hij op de kruising tussen de provinciale weg nummer ze ven en de Noordervaart, door het slechte weer, een mede- weggebruiker over het hoofd zag. De wagen van de 36-jarige H. J. L. uit Alkmaar boorde zich in de flank van de perso nenauto van de commissaris. Meteen na het ongeluk werd de familie op de hoogte ge steld. Loco-burgemeester Scheeres betuigde in de late vrijdagnacht op het hoofdbu reau zijn deelneming. Van de Hengel en Scheeres zijn daar na naar Alkmaar gereisd voor de identificatie. Goede vrien den, hogere ambtenaren en de fractievoorzitters van de poli tieke partijen werden zater dagochtend op de hoogte ge steld. „Het politiekorps Schiedam was synoniem aan Van der Haagen," zegt collega-commis saris A. Spel van het Vlaar- dingse politiekorps. „Het was een aimabel, beminnelijk mens. Ik ken het korps in Schiedam niet zuiders dan on der de leiding van Van der Haagen," aldus Spel die de sa menwerking met de Schiedam- se commissaris altijd bijzon der goed heeft gevonden. Van der Haagen was een fer vent voorstander van het na der tot elkaar brengen van po litie en burger. Een goed voor beeld daarvan is het instellen van rayon-agenten die als de welbekende wijkagenten van vroeger door de stad lopen. De commissaris had een dochter en een zoon die zondag beiden een persoonlijk gesprek met Van den Hengel hebben gehad waarin de formaliteiten werden geregeld. Op 'verzoek van de familie wordt Van der Haagen in stilte gecremeerd. Bedrij f sveren igii mg heel t geen boodschap aan J laf kam i SCHIEDAM Omdat hij zo 'zielig' keek heeft de 28-jarlge Schiedam mer B. H. zondagnacht een pak op z'n donder gehad van zijn buur man, de 4'3-jarige J. v. N. Van N. had H. In de Beijerlandsestraat eerst met een schroeven draaier bedreigd. H. bleef waarschijnlijk 'zielig kijken' want even later kreeg hij een paar rake klappen in het ge zicht. De boosdoener werd door de politie in de kraag gevat. Naar aanleiding van de strubbelingen bij de Stichting Samenlevingsopbouw Schie dam Noord wil Hafkamp zieke welzijnswerkers onder de loep nemen. Vorig jaar meldden zich een jongerenwerker en een opbouwwerker bij de stich ting ziek. "Een arts heeft in een kran tenpublicatie gezegd dat een van de werknemers niet ziek was. jHij had onenigheid met het bestuur en de arts vond het beter hem om die reden thuis te houden. De BVG hoeft zich niet te bemoeien met een be leid van een bestuur", vindt Hafkamp. Volgens PvdA-fractievoorzit- ter Gé Brouwer is de verant woordelijke arts vanwege zijn uitlatingen berispt Bij de BVG wist niemand daar iets van. Hafkamp wil; ais een derge lijke situatie zich weer voor doet, bij de BVG aan de bel trekken. "Wij zullen hem geen informatie geven omdat wij een geheimhoudingsplicht heb ben. Als de arts berispt is, is dat gedaan om die redenen. Niet omdat hij iemand thuis heeft gelaten die niet ziek is", zegt Knol. De plannen van het college van Burgemeester en Wethou ders zijn openbaar gemaakt door de fractie van de CPN. Het voornemen werd bespro ken in het besloten gedeelte van de vergadering van de commissie Weizijn op 11 okto ber. De CPN maakte de'plan nen openbaar omdat deze nauw samenhangen met de SSSN, waarover wél alles pu bliekelijk zal worden besloten. "Kwalijk" noemt Hafkamp de handelwijze van de commu nisten. "Ze hadden minstens een signaal moeten'geven dat het naar buiten werd ge bracht." Met de betere controle wil Hafkamp niet op de stoel van de bedrijfsvereniging gaan zit ten. "Ik bepaal niet of iemand wel of niet ziek is. Ik ga ook niet alleen af op publicaties in kranten. Ik heb daar genoeg andere kanalen voor," aldus Hafkamp. Volgens ooggetuigen liep een van de ziek bevonden welzijns werkers van de SSSN "vrolijk flierefluitend door de wijk". De heer Knol vindt dit niet belas tend. "Het kan best zijn dat iemand gezond lijkt, maar toch niet is opgewassen tegen zijn werk. In de ziektewet staat dat iemand geld krijgt als hij ziek Is. Dat geldt ook als hij niet is opgewassen te gen de situatie waarin hij zijn werk moet verrichten." In haar jaarverslag zegt de bedrijfsvereniging dat "de stij ging van het ziekteverzuim in de welzijnswereld een structu rele oorzaak heeft". Het ziekte verzuim onder de welzijnswer kers ligt drie procent onder het landelijke gemiddelde van tien procent. SCHIEDAM De harde wind In het afgelopen weekein de heeft ook in Schiedam voor de nodige schade gezorgd. Een lichtmast en twee personen auto's moesten het ontgelden toen een boom voor de Dalton flat onder de storm bezweek. Aan de Vondellaan kwam ook een omgewaaide boom terecht op het dak van een auto. Het dak van bar/bistro 't Sterrebos werd beschadigd toen er een grote tak op neerkwam. Ver der werd op het Bachplein een personenauto getroffen door een 'rondvliegende' tak. 'Met 23 jaar ontslagen, te oud!' door REIN WOLTERS "Gelukkig heb ik nu weer werk via een uitzendbureau. Drie jaar terug maakte ik het mee dat ik werd ontslagen als bijrijder bij de firma Wijnste kers. Ze vonden me te oud, ze hadden liever iemand bene den de 20 jaar. Dat was goed koper." "Motor Muis" Piet Battist (26) kijkt wat stroef, maar dat kan ook zijn doordat hij nog niet geheel wakker is. De klok wijst 07.46 uur op de morgen van deze storm- en regendinsdag. We treffen Piet Battist in café De Sport in de Rotter damse Pelgrimstraat. Hij heeft de bijnaam van "Motor Muis" en hoe dat komt laat zich niet moeilijk raden. "Ik verplaats me altijd met de motor. Sinds vier weken werk ik hier aan de overkant als kozijnenmonteur. Maar eerst drink ik in deze zaak een bakkie leut. Eerst elfe wakker worden en er dan straks tegenaan." Drie kwartier eerder had Leen Rozema (36) zijn vroege kroeg geopend. "Ik zal met mijn zaak moeten omschake len. me méér moeten richten op de bewoners van de nieuw bouw. Ik hoop dat ik daarmee uit het slop zal komen, want de laatste paar jaar gaan de zaken allerbelabberdst. Ik open nu 's morgens vroeg, maar ik vraag me weieens af waarom nog. Er komen welis waar enkele klanten, maar dat houdt niet over. Binnen éen nieuwe opzet kan ik mo gelijk later op de dag ope nen." Leen en 2ljn vrouw Wilma runnen De Sport tien jaar. Toen ze de zaak overnamen was het een soort kantine. De granieten vloer onder de vas te vloerbedekking van nu be wijst dat Indertijd kwamen de haven- en andere bedrljfs- werkers bij bosjes over de vloer. Enkele jaren terug kwam daarin de klad toen de ge meente Rotterdam besloot het gebied Delfshaven-Buiten- dijks te ontdoen van bedrijfs activiteiten en er zo'n 1500 woningen te bouwen. Minder bedrijven betekenden minder arbeiders in de zaak van Leen Rozema "Het is een rottijd geweest. Ik hoop dat het nu anders wordt." "Zeg maar ome Joop tegen me. Ik ben 36 jaar en voor de rest hoef je over mijn per soontje niets te weten," zegt de man die om 06.14 binnen stapt Desgevraagd wil hij toch kwijt: "Ik werk als onder houdsmonteur bij Conserva tor in de Coolhaven. Meestal word ik rond half zes wakker en kan dan niet meer slapen. Omdat ik pas om half acht hoef te beginnen, drink ik eerst bij Leen koffie. Néé, ik woon niet in een huis maar in een woonboot aan de Spangensekade, Stuk ken goedkoper. Je hebt geen last van het Gemeentelijke Energie/Bedrijf: stroom wek ik zelf op en gas koop ik per liter bij het benzinestation. Bovendien betaal je op een boot geen Onroerend Goed Belasting. Een boot is im mers roerend goed. Op mijn boot geniet ik bijna van alle gemakken. Nou ja, ik heb geen douche. Dat compenseer ik door eenmaal in de week naar zwembad West te gaan en daar te douchen en gelijk een stukkie te zwemmen." Intussen heeft Wout Bos (36) zich achter de koffie (voortreffelijk en slechts ne gentig cent) genesteld. Hij wrijft de slaap* uit zijn ogen als hij zegt: "Iedere morgen kom Ik om twintig voor zes uit bed. Mijn mandje staat in Maasdam, waar ik werk bij het bedrijf Ferro dat ook een vestiging hier in Rotterdam- West heeft. Mijn eerste klus is het over brengen van pakjes en dan hier aan de koffie. Zo dadelijk rijd ik naar het Zuidplein om personeel op te halen voor on ze vestiging Maasdam. Bij ons bedrijf ben ik een soort manusje-van-alies. Al dertien jaar trouwens." Hij slobbert op zijn gemak zijn kopje leeg en snuffelt in een ochtendkrant. "Ik ben scheepstuiger in dienst van Hendrik Veder aan de Speedwellstraat." valt Arie Vervloet met de deur in huis. "Gelukkig kon ik vandaag nog hierheen met de bus van het streekvervoer. Ik had ge dacht dat ze zouden staken en dan valt het niet mee om van uit Capelle naar mijn werk te gaart Bij mijn baas werk ik al vijftien jaar. Daarvoor heb ik tien jaar gevaren op de wil de vaart." Andere cafébezoekers val len Arie in de rede en willen van hem weten hoe het met de stabiliteit van zijn brood heer is. Hij geeft daar zelf geen antwoord op. Caféhouder Leen: "Ik heb gehoord dat ze voor jullie ar beidstijdverkorting gaan aan vragen. Inkrimpen van het werk dus." Café De Sport is een aller- aaxdlgse hoekzaak die thuis hoort in de categorie "bruin". Het antieke eikenhouten buf fet moet een klein fortuin waard zijn. "Dat weet ik, er zijn al forse sommen voor ge boden," geeft Leen Rozema toe. De vele platen van vracht wagens en stickers aan de wand maken duidelijk dat er behalve mensen uit de buurt en de haven óók veel vracht wagenchauffeurs een stop maken. DINSDAG 18 OKTOBER 1983 "k, •ft 'U s, vwo I SCHIEDAM Zo'n 250 pupillen van al le voetbalverenigin gen in Schiedam hebben zich giste ren van hun beste kant laten zien op de sport- en spel middag van v.v. Olympus. In sport hal Margriet leef den zij zich uit in diverse behendig heidsspelen met als belangrijkste na tuurlijk de zaalvoet balcompetitie. "Een grandioos succes", zo oor deelde jeugdvoor zitter van Olympus Ed van Duuren over de dag die ter ere van het 25-jarig bestaan van de pu- piilenafdeling van Olympus werd ge houden. Misschien dat het evenement een stap in de richting is van een samen werking tussen de vijftien deelnemen de clubs wat be treft het pupillen- f» voetbal (zes tot twaalf jaar). "Er is in Schiedam een grote concurrentie om nieuwe leden te krijgen," zegt Van Duuren. "Je ziet dat de pupillen over vijftien voet balclubs zijn ver deeld. Dat is een veel hoger gemid delde dan in ande re steden. Er zijn clubs die bijvoor beeld maar één E-elftal of één 'F-elftal hebben." Van Duuren pleit voor een soort voorllchtingsboekje over het voetbal dat in Schiedam verspreid zou moe ten worden. "Voet bal is lang niet meer zo populair als bijvoorbeeld tien jaar geleden," zegt de jeugdvoor zitter. De spelletjes die de pupillen kregen voorgeschoteld wa ren te vergelijken met de oefeningen bij de wekelijkse trainingen. Doel- schieten, een sla lom met de bal aan de voeten er der gelijke. Op twee velden werd een zaalvoetbalcompe titie afgewerkt. Om ook de band met de scheids rechters op peil te houden was de Schiedamse Scheidsrechters Vereniging uitgeno digd. De 'scherp rechters' testten de voetbalkennis van de pupillen in de vorm van een quiz. "Dit soort activitei ten kost natuurlijk veel geld, maar misschien dat dit uitgroeit tot een 't jaarlijks gebeuren," aldus Van Duuren. "Dan moeten de andere verenigin gen er ook aan mee betalen. Mis schien dat er wat sponsors gevonden kunnen worden." "J DREISENDORF Met een beetje ge luk lopen de jonge ren van de St. Joris Doele deze week nog door de sneeuw. "Het is hier een graad of drie en er Iseen grote kans dat het gaat sneeuwen," vertelde begeleider Johan Jansen gis teren vanuit het Duitse Dreisendorf. De vrij lage tempe ratuur weerhoudt de jongeren er. niet De 17-jarige brom fietser E.v.V. is met een gecompliceer de beenbreuk op- genomen in het Schieiandzleken- huis na een ver- keersongeval. Hij reed op de Laan van Boi'Es toen de eveneens zeven tienjarige bromfiet ser M. v.d. K. plot seling linksaf sloeg. De beide bromfiet- van 's avonds de slaapzak in de tent op te zoeken. De dag begon gis teren om tien uur met het kappen van hout in de di- recte.pmgeving van de tenten. Vandaag werd met dat hout dé eigenaar.van de boerderij, op wieps land de jongeren bivakkeren, ver blijd. "We hopen dat hij daarmee de winter doorkomt," aldus Johan. Hoewei het voor de jongeren toch min - of meer een vakan-); tieweekje is, wordt? er stevig aange- pakt. Gisteravond 't werd al het werk- terrein voor .yan- daag verkend;.een,i werklözencentrum-- "in Drejsendorf. Met vereende krachtefp wordt hiér een in- ternationaal ont moetingscentrum voor jongeren van gemaakt. sers knalden daar op tegen elkaar. Na een afleidings manoeuvre heeft een zestal Schie dammers voor vier honderd gulden aan drank uit een winkel aan het Hoogstraat gesto len. Een van de jongens kocht een blikje fris. Terwijl hij afrekende graai den de anderen de drank bijelkaar. De Invaliden Sport? vereniging Ooie- -,q vaars houdt woens? dagavond haar wej keiijkse bingo in het gebouw van de. Christelijke Belan- gen aan de Lange E Haven 73. Ook"di| maal zijn er wéér* f; veie huishoudelijke! apparaten te win-"' nen. De zaal gaat om zeven uur,open,-; Om acht uur wordt; het eerste nummer, omgeroepen, f r li

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2