weer wi jst t kritiek ai f i Man klem in brieven bus Geen touw aan vast te 9 uit colafabriëü Politie arresteert afpersers Vandaag mets Pa&rdenfraxide voor de rechter Stukgoed Agenda Sport Ipi Brandstichter hoort drie jaar eisen Vingers aangezet Strandtenten verhuizen feÉ i Marianne Konii.-g G3 Y J$ÊÈ? Land 'gekraakt' CONSUMENTEN-1 BEURS R'83 J, -f *8) w5® 'SMSMÉM '^SiÉSilêÈi SÊg^msÊmmsmmmm^F M&simmwmfflm SCHIEDAM In hevige paniek vluchtten gister avond honderden bewoners van de Van Beethovenflat in Schiedam-Groenoord naar beneden nadat er brand uitbrak op de vijftiende etage. Het vuur ontstond door kortsluiting in een tv.-toestel. De bewoners van de bo venste etages, de flat telt «er twintig, konden door de hevige rookontwikkeling niet meer via de hal wegko men en kozen massaal voor de smalle noodgalerij. y Mevrouw Deutz; eens in de kaartenbak altijd in de kaarten bak. WEEK metropool AGENDA fij 20-21-22 oktober f in Sportcentrum de H Fakkel Ridderkerk Vervolg voorpagina Cf; De garagepoort van Westnederland in Ridderkerk werd gisteren de hele dag door een bus geblokkeerd. Werkwillige collega's werden op deze wijze belet uit te rijden. e/.poseert: beeldend kunstenaar van 12 oktober tot en met 10 november '83 met PORTRETTEN in pasteltechnieken. Opdrachten voor portretten worden graag aangenomen. Een afspraak wordt voor u ge regeld aan de receptie van Het Vrije Volk. Galerie Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25 Rotterdam. Geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur. Zaterdag en zondag gesloten. SKsëfS Kg#" *3jÊ8Slm WPm&M - y •-=■*■ ■- SX.<;#ü WOENSDAG 19 OKTOBER 1933 4 massale uit torenflat DEN HAAG Een Rotterdamse taxi chauffeur heeft gis termorgen na een nachtje stappen een uur vastgezeten In een brievenbus. De man ging naar het huis van een Haagse vriendin. Toen hij merkte dat ze niet thuis was wilde hij de deur van haar huis openen met het touwtje achter de brievenbus. De brie venbus was echter nauwer dan hij dacht en wat hij ook pro beerde hij kreeg zijn hand niet los. Het was zeven uur 's ochtends toen de Rotterdammer de deur wilde openen en vast kwam te zitten. Voorbijgangers lach ten hem vriendelijk toe en uit. maar pas toen hij erin slaagde om een knaak uit zijn jas te vissen, was iemand bereid de politie in te scha kelen. Die waar schuwde de brand weer, die de man met behulp van vloeibare zeep weer op weg naar Rotter dam hielp. ROTTERDAM Op verden king van brandstichting in de VBO-school in Overschie en het Consultatiebureau voor Al cohol en Drugs aan de Avenue Concordia werd gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist te gen de 32-jarlge onderwijzer P. R. ROTTERDAM Via het In zetten van een helicopter heeft de Rotterdamse politie er gis teren voor gezorgd dat een werknemer van de GEM voortaan nog vier vingers aan zijn rechterhand heeft, in plaats van één. De 40—jarige J. van de Bok raakte met zijn hand beklemd in een machine, toen hij een mankement wilde verhelpen, waarbij vier vin gers werden afgerukt. Een col lega reed van de Bok naar het Dijkzigtziekenhuis, vanwaar artsen de politie waarschuw den. Die zette de helicopter in. De bemanning vloog de drie in ijs verpakte vingers naar het ziekenhuis, nadat zij de lede maten met veel moeite uit de machine hadden losgepeuterd. De GGD snélde toe om dc veelal oudere bewoners van de flat op te vangen in de bene denhal. Veel van deze mensen moesten met zuurstofappara- tuur weer op adem worden ge bracht. De brandweer rukte met twee spuitwagens en een ladderwagen uit. Aangekomen bij de flat begonnen de brand weerlieden eerst met het eva cueren van de bewoners van de bovenliggende etages. Van wege de rook en het brandge vaar konden daarvoor niet de liften worden gebruikt. Sommige bewoners kozen hun eigen weg en legden de ge hele afstand, in enkele geval len 20 verdiepingen, via de noodtrap af. Anderen werden enkele verdiepingen onder de brandhaard opgevangen en konden alsnog verder met de lift. Hoofdofficier van Leeuwen van de Schiedamse brandweer wijst kritiek op de gang van zaken tijdens de reddingsop eratie beslist van de hand. "We zijn nooit bang geweest dat er grote ongelukken zouden ge beuren. Er ontbrak niets aan de vluchtweg voor de bewo ners. Bij het blussen maakten de brandweerlieden gebruik van een zogenaamde stijgleiding. Vanaf de begane grond wordt water in deze leiding gepompt waarna de spuitgasten op iede re etage een slang kunnen aan sluiten. De woning op de vijf tiende etage brandde geheel uit. De bewoners werden van nacht bij familie onderge bracht. Over de omvang van de schade is nog niet3 bekend. ROTTERDAM Een groept Rotterdamse jongeren heeft vanmorgen een stuk land aan de Oversehlese Kleiweg "ge kraakt". Zij eisen van de ge meente dat zij een terrein van tweeëneenhalve hectare krij- genvoor een schoolverlaters project. En wéér pakte mevrouw A. E. M. Deulz uit Capelle aan den IJssel gistermorgen de tele foon... Het hele verhaal begon weer van voren af aan. Het begon in 1980 en het draait om de onroe rend goed belasting. De gemeente Rotterdam is er nog steeds niet achter, maar mevrouw A. E. M. Deutz woont sinds november 1977 niet meer in Ommoord. Toch heeft ze sinds haar verhuizing naar Capel le nog regelmatig bericht gehad van de gemeen te. Of ze de onroerend goed belasting over 1978, 1979,1980 én 1982 wilde betalen. „Het is geen groot bedrag, maar het komt me mijn neus uit," klinkt het krachtig. „Zo langza merhand moet het toch wel zijn doorgedrongen. De aanslag over 1978 kwam in 1980 in Capelle aan en wat deed mevrouw Deutz... ze reageerde gewoon niet. Dat heeft ze inmiddels afgeleerd, want op gegeven moment dreigde er beslag op haar loon te worden gelegd. Sinds die tijd heeft ze „innig" contact met de afdeling Gemeentebe lastingen te Rotterdam en de ontvanger aan de Rotterdamse Puntegaalstraat. „Je belt, schrijft brieven, gaat praten dient be zwaarschriften in, vraagt uitstel en krijgt ver volgens kwijtschelding. Elke keer weer. En dan begin je zo langzamerhand te denken dat de ge meente Rotterdam er achter is." Niets is minder waar. Gisteren kwam er weer post uit Rotterdam binnen in huize Deutz. Dat van 1978, 1979 en 1980 is geregeld. Het bezwaar schrift tegen 1982 is onderweg. Wat nu weer? Dit keer bracht de post een aan maning over 1981. „Er is geen touw meer aan vast te knopen." concludeert mevrouw Deutz wanhopig, „die er gisteren maar wéér een bezoekje aan de ge meente Rotterdam tegenaan heeft gegooid. „Je moet wel, want anders krijg je als keurige bur ger van een andere stad te maken met loonbe slag.." En of het nu is geregeld? Zowel de gemeente Rotterdam als mevrouw Deutz hopen het. Een woordvoerder van de gemeente: „Meestal wordt zo'n fout na de eerste keer hersteld. Nee, dit komt niet vaak voor." Brandweermannen nemen de schade op lh de Schiedamse Coca-Colafabrlek. Achteraf blijkt de stad aan een ramp ontsnapt te zijn. Chloorgas en radio-actieve stof hadden de brand in het Schiedamse be drijf Bottelo een veel ernsti ger karakter kunnen geven. De Schiedamse brandweer neemt ook nu nog het be drijf brandde maandagnacht uit geen risico. De flessen- vulmachlne ln de produktlehal moet worden verwijderd, om dat de meter van de machine radio-actieve stof bevat. "De machine heeft geen Beha- de geleden en met de kern ls niets gebeurd," aldus de hoofd officier van de Schiedamse brandweer. "Toch moet de stof eruit. Het kan gevaarlijk zijn." t De hoeveelheid chloorgas die maandagnacht tijdens de brand vrijkwam, is volgens de directie van Bottelo niet ver ontrustend geweest. Het gifti ge spul ontstond door de ver branding van plastic kratten en de plastic omhulsels van elektrische leidingen. De me tingen zijn overigens pas dins dagochtend verricht. Bottelo wil vrijdag weer be ginnen met het bottelen van Coca Cola en andere dranken. Het bedrijf heeft van de ge meente Schiedam toestem ming gekregen op het trottoir een houten noodkantlne te bouwen voor de 160 perso neelsleden. ROTTERDAM Met de ar restatie van elf Rotterdam mers hoopt de Rotterdamse politie voorlopig een eind te hebben gemaakt aan de af persingen en intimidatie van gokbazen in de Rotterdamse horecawereld. Hoewel de onbetwiste leider van een groep voornamelijk Antillianen, de 33-jarige Mel- frim S., nog altijd op vrije voe ten loopt, denkt de recherche de belangrijkste handlangers van deze 'Pappie' uit Schiedam nu tot de orde te hebben geroe pen. Twee van de elf voorna melijk blanke Rotterdammers, onder wie de 32-jarige R.R.zit- ten nog vast. De arrestaties zijn een di rect gevolg van de aanhouding op 10 augustus, toen de beken de Rotterdamse gokkoning Henk Smol op de Coolslngel werd klemgereden door R., de rechterhand van Melfrlm S. Aanleiding tot dit incident was Smols houding tegenover de afpersersbende. Die eiste twee ton van Smol, anders zouden diens Golden' Ten-gelegenhe den aan de Hartmanstraat doelwit van bedreiging wor den. Smol Het zich echter niet in timideren, hoewel enkele klei nere Rotterdamse houders van illegale goktenten dat wel de den en hun tent noodgedwon gen sloten. Henk Smol dook echter onder, uit angst voor re presailles. Voor de meeste leden van de afpersersbende, berucht door openlijk wapengebrulk naast zwaar en frequent cocaïnege bruik ln het Rotterdamse en Haagse uitgaansleven, ging niets te ver. Bezoekers van gokclubs die zij bezochten, moesten zich soms helemaal uitkleden, waarna de bende er vandoor ging met kleding en sieraden, na de telefoondraden te hebben doorgesneden. Ook een sexclub van mees- terkraker Aage M. in Brabant vormde doelwit van de Antil liaanse bende. Busactie verlengt files in spitsuur Het streekvervoer rijdt weer normaal. Het personeel van We3tnederland in Ridderkerk, dat gisteren het busvervoer ln het gebied Dordrecht-Rotter dam stillcgde, is vanmorgen weer aan het werk gegaan. Volgens een woordvoerder van het bedrijf worden de dienstroosters weer gewoon uitgevoerd. Het publiek heeft de 24-uursactIe volgens hem redelijk opgevangen. "Natuur lijk waren er wel wat klachten, maar voor de rest is de actie keurig verlopen. Als alterna tief hebben de mensen hoofd zakelijk de auto gepakt. Men sen die geen auto hebben, wer den door automobilisten mee genomen." Het méérgebruik van de auto was onder meer af te lezen In langere files voor de Brlcnenoordbrug tijdens het spitsuur. Het publiek was over het al gemeen goed op de hoogte van de actie. Hier en daar stonden wel enkele mensen bij bushal tes te wachten, maar die kwa men er al gauw achter dat de bussen niet kwamen opdagen. De Vervoersbond PNV noemt de acties in het streek vervoer een groot succes. Vol gens woordvoerder Duym zijn de gemoederen zo verhit dat het binnenkort opnieuw tot een uitbarsting kan komen. Aan de stakingen gisteren, zoals In Ridderkerk, deed ove rigens niet de Vervoersbond CNV mee, die wel achter de stiptheidsacties bij de Spoor wegen stond. De Vervoersbond FNV be weert dat CNV-ers echter ge woon meestaakten. Maar de CNV-bond zegt dat zijn leden zich vrijwel allemaal als werk willigen hebben laten Inschrij ven. lieden van de politiebond ACP ln Eindhoven willen voet balwedstrijden gaan boycot ten. Het is niet uitgesloten dat andere afdelingen, ook die in Rotterdam, dit actiemiddel gaan overnemen. Als geen po litiebijstand wordt gegeven, dreigt er gevaar voor de open bare orde, wat voor een burge meester aanleiding kan zijn een wedstrijd te verbieden. De eerste wedstrijd die door deze actie lijkt te worden getroffen is de topper PSV - Ajax die op zaterdag 5 november wordt ge houden. HOEK VAN HOLLAND De gemeente Rotterdam is be reid de strandexploltanten in Hoek van Holland, die opspui ting van het strand eisen, tege moet te komen met verplaat sing van strandtenten. Het col lege van B en W heeft voor de verhuizing drie ton beschik baar gesteld. De strandexploltanten, die zich zorgen maken over afkal ving van het strand en voor zien dat hun bedrijven deze herfst in zee verdwijnen, hoe ven echter niet te rekenen op opspuiting van het strand door de gemeente Rotterdam. Naar verwacht kunnen de strandtenten drie jaar op hun nieuwe plek blijven staan.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1