'Brief verdwenen? ziiii fornl RUZIE LOOPT UIT OP WURGING Brandweer: 'Geen soep meer op zaterdagmiddag' Verder bezuinigen kan niet meer 1 Negen maanden geëist voor brand en inbraak 0L i 5 Jaar Vissersvrouwen Doele in Duitsland mmmzzR mmm n 102-jarige overleden rnnrn j 3*1 I T 5?éin SöÉSiSK rnsÉm Mtm li' Sch DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 ,4 feil p* t< r-.r. HET VRUE VOLK schiedam 18 s-< -> Comité boos SCHIEDAM Het co mité Schiedam tegen Kernbewapening is boos op de gemeente. Een brief met het verzoek een op roep in het Stadsblad te plaatsen is volgens het ge meentebestuur 'verkeerd geadresseerd' en zodoen de niet op de raadsverga dering van volgende week maandag gezet. In het schrijven vroeg het comi té ook om een subsidie van duizend gulden in verband met de voorberei dingen voor de demon stratie van 29 oktober in Den Haag. "We weten gewoon zeker dat die brief door het college ontvangen is. Ze zijn gewoon formalistisch," vindt Jolie Hakkert, secretaris van het co mité. De gemeente had al laten weten geen subsidie uit te wil len .trekken voor het comité. "Er zijn zoveel groeperingen aangesloten dat er best genoeg geld op tafel kan komen" kre gen de leden van het comité te horen. Bij een steekproef onder ge meenteraadsleden bleek al dat een meerderheid van de raad vóór subsidie en vóór een ad vertentie met een oproep voor de demonstratie is. Het wordt nu niet in de gemeenteraad vóór de demonstratie behan deld. Door de 'tegenslag' laat het comité zich echter niet uit het veld slaan. De voorbereidingen voor de demonstratie zijn in volle gang. "We hebben nu on- geveer 250 mensen die meewil- len en zich hebben opgegeven voor de bussen," zegt Martha Wagenaar, namens de Partij van de Arbeid lid van het co mité. 'De ervaring in 1981 kernwapens Het comité Schiedam te gen Kernbe wapening laat zich bepaald niet uit het veld slaan door het 'zoekraken' van de brief aan het ge meentebe stuur. heeft geleerd dat de meeste mensen zich juist in de laatste week opgeven." Vóór het aankomende week einde hoopt het comité 30.000 pamfletten onder de Schie- damse burgers verspreid te hebben. Ook daarin worden de ontvangers opgeroepen mee te gaan naar Den Haag. Zaterdag staat op de Hoogstraat voor het laatst de kraam waar geïn teresseerden kaarten voor de bussen kunnen kopen. In Den Haag zullen de de monstranten naar schattingen van de politie zo'n driehon derdduizend medestanders ontmoeten. Er zal een aantal kopstukken uit de vredesbeweging en poli tiek het woord voeren en groe pen als de Margriet Eshuys Band en Bram Vermeulen ver zorgen optredens. De demon stratie zal in ,twee delen wor den gesplitst: Een deel op het Malieveld en een deel in het Zuiderpark. Ook voor de thuisblijvers (die eigenlijk mee hadden wil len gaan) zijn er activiteiten. Zij kunnen, om een beetje de sfeer te proeven, een plaatje kopen met daarop het landelij ke 'lied tegen kernwapens*. De organist Steenbergen zal op de bewuste zaterdag het lied op het carillon van de Grote Kerk' ten gehore brengen. Het plaat je is voor vier gulden te koop in de kraam van het comité. Kaarten voor de bussen kunnen alleen nog besteld wor den bij Martha Wagenaar, B. K. laan 210a tel. 263546. MAASSLUIS De oudste inwoonster van Maassluis, mevrouw K. A. Berkouwer- Korver (102) is dinsdag over leden. Mevrouw Berkouwer woon de In het bejaardentehuis De Schutsluis aan de Richard Hollaan. Zij zou volgende week woensdag 103 jaar wor den. ROTTERDAM „Ik ver moord je. en ik snij je lijk in stukken". Om deze woorden kracht bij te zetten zou de voormalige eigehaar van een café in Schiedam A.D., zijn ex- vrouw pp 9 augustus een mes op de hals en buik hebben ge drukt. Daarna zou hij een handdoek om de hals van de vrouw hebben gedraaid en die langdurig hebben vastgehou den. Zijn ex-vrouw wist zich hieraan ternauwernood te ont worstelen. Verder zou hij haar geschopt en gestompt hebben. Officier van Justitie rar. de Wit vond gisteren in de rechts zaal in Rotterdam de wurgpo- ging erg doordacht. .Aanvan kelijk had D. zijn handen om de hals dichtgeknepen. Uit de verklaring van het slachtoffer blijkt dat D. bang was dat de afdruk van zijn handen te zien zou zijn. Toen is hij een hand doek gaan halen en heeft die om haar nek gestrengeld", al dus de officier. Volgens de vrouw was de ne gende augustus het trieste hoogtepunt van een aantal mishandelingen dat al enkele jaren voortduurde. D. zou doorlopend dronken 'zijn geweest en haar om het minste of geringste hebben ge schopt en geslagen. In 1977 was zij hiervoor al naar een Blijf-van-mijn-lijfhuis ge vlucht. D. kwam regelmatig bij zijn ex-vrouw en zijn kinderen op bezoek hoewel de vrouw dat niet op prijs stelde. In de nacht van 8 op 9 augustus was hij wederom op visite, samen met een bevriend echtpaar van de vrouw. De wederhelft van dit echtpaar zou zijn vrouw tegen hem opgezet hebben. Toen D. dronken raakte werd het hem allemaal teveel. De ruzie ein digde in de wurgpoging. De officier eiste tegen D. tien maanden waarvan vier voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Uitspraak op twee novem ber. SCHIEDAM Ook de Schie- damse brandweer pikt het niet langer. Het beleid van de rege ring Lubbers is de brandweer lieden dermate in het verkeer de keelgat geschoten, dat zij hun ongenoegen in de komende tijd aan het publiek kenbaar gaan maken- Elke keer als de brandweer uitrukt, zal het toe kijkende publiek een protest folder in de handen worden ge drukt. De brandweerwagens zullen met protestspandoeken behangen door de stad rijden. Zaterdag zal er in de Lange Haven, vlakbij de Appelmarkt- brug, een demonstratie worden gegeven door duikers. Ook de brandweerlieden moeten, als de plannen van de regering doorgaan, vanaf 1 ia- nuari volgend jaar 3*6 procent van hun salaris inleveren. En dat is volgens brandweerman LieshoiA, kaderlid van de Ambtenarenbond, voor de mannen niet meer op te bren gen. „We hebben in mijn uit rukploeg al afgesproken dat er tijdens diensten op zaterdag geen soep meer op het menu zal staan. Dat is voor ons al niet meer te betalen." Bij de brandweer moet het personeel dat een vierentwin- tiguursdlenst draait, zelf het eten betalen. De ploeg van Lieshout betaalt voor elke maaltijd vijf gulden per man. Naast de landelijke rege ringsplannen staan ook de be zuinigingen van de gemeente de brandweerlieden in het ge heel niet aan. „Bij de eerste be zuinigingsronde zijn er bij ons twee arbeidsplaatsen verdwe nen. Wij zitten al op een mini mumbezetting. Per uitruk ploeg halen we niet eens het landelijk voorgeschreven aan tal mensen. Als dat zo door gaat komen we als brandweer man zelf in gevaar," meent Lieshout. Hoewel zij wel actie willen voeren, zal het brandweerper soneel nooit tot een staking overgaan. „Dat staat zo vast als een rots. We zouden het moreel niet kunnen verant woorden als we zouden staken. Zo denkt iedere brandweer man erover," zegt het kader lid. Lieshout noemt het vak van brandweerman „mentaal zwaar. Het is niet alleen blus sen van branden. Wij worden ook te hulp geroepen bij ver keersongelukken. we hebben taken voor rampenbestrijding enzovoort. Wij maken gemid deld zestig uur per week." Elke brandweerman werkt 24 uur achtereen en is daarna 48 uur vrij. Hij kan in de nacht (vanaf half elf 's avonds) wel gaan slapen maar krijgt dan per uur een kwartier uitbe taald. Ook in de tweede bezuini gingsronde heeft de gemeente de brandweer ook op haar ver langlijstje staan. Zij wil onder meer het materieel inkrimpen en dc brandveiligheidsvoor schriften versoepelen. „Bezuinigen op de brand weer, dat nooit", vindt het korps. „314 procent stelen, is met uw veiligheid spelen," zo staat op een van de spandoe ken op de btuswagens te lezen. „De brandweer moet boven de bezuinigingen uitgetild wor den", vindt Lieshout. Uit protest te gen het rege ringsbeleid en de gemeente lijke bezuini gingen heeft de brandweer haar voertui gen 'versierd' met spandoe ken. „Voorko men is beter dan inleve ren", vinden de spuitgas ten. Mxm. SCHIEDAM Het Schie- damse politiekorps heeft gis termiddag met een eregroet afscheid genomen van de vóri ge week vrijdag verongelukte commissaris C. van der Haa- gen. Vanuit Maassluis,de woonplaats van de familie Van der Haagen, was de rouw stoet op weg naar het crema torium langs het hoofdbureau aan de Lange Nieuwstraat ge komen. Daar stond de geüni formeerde politie in de hou ding opgesteld. Na de korte plechtigheid reed de stoet verder. In-haar kielzog vormde zich een lange rij personenauto's met daarin agenten die de crematie bij wilden wonen. Aan beide zijden van de Lange Nieuwstraat hadden zich Schiedamse burgers ver zameld. De familie gaf er de voorkeur aan de crematie in alle stilte te laten voltrekken. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Negen maanden gevangenisstraf wa gens brandstichting en in braak heeft de officier van Justitie mr. De Wit gisteren bij de Rotterdamse rechtbank geëist tegen de 19-jarige Schie dammer L. K. "Vooral de in braak in jeugdsociëteit De Kreek aan de Lange Haven is uitermate 'rustig' verlopen", zei de officier. K. liep 's nachts met gesto len geluidsapparatuur onder zijn arm door Schiedam, toen hij een man tegenkwam die vroeg of hij de spullen kon ko pen. De twee ontbrekende ge luidsboxen moest hij er echter bij hebben. K. ging hiermee akkoord en ging opnieuw naar het jeugdcentrum om de boxen te halen. "Ik had geld nodig voor de verbouwing van mijn huis", zei de ex-medewerker van De. Kreek. "Ik kende in het ge bouw de weg en wist precies* waar de spullen stonden". De Schiedammer stond ver der terecht voor zijn aandeel in een brandstichting in het houten schoolgebouw aan de Lange Singelatraat op acht augustus. Met vier anderen had hij de dag ervoor lege flessen gevuld met tinner, 'a Nachts waren ze naar het schoolgebouw gegaan waar ze de molotov-cocktails brandend door de ruit gooiden. K. zei dat hij er die nacht bij was, maar ontkende de. cock tails gegooid te hebben. De advocaat van K., mr. Korte, merkte op dat in Schie dam veel jongeren rondlopen "die er zulke merkwaardige hobbies op na houden". Hij vroeg zich af waarom die jon geren niet gewoon 's nachts in bed liggen. "Het antwoord is simpel", zei Korte. "Doorgaans zijn dit jongeren met emotio nele problemen, zonder werk en zonder toekomstperspektief. De inbraak in De Kreek kent dezelfde oorzaak. Het is voor jongeren bijna niet mogelijk om met een RWW-uitkering rond te komen." Hij vroeg een voorwaardelijke straf met daarbij circa honderd uur ver plichte dienstverlenende ar beid. Officier van Justitie vond dienstverlening als straf niet van toepassing op dit soort de licten. "Bovendien kan ik de straf wel verkorten met twee maanden, maar ik weet zeker dat die twee maanden binnen afzienbare tijd ten uitvoer zul len worden gelegd. K. is al eer der veroordeeld voor brand stichting en diefstal. Een lan gere vrijheidsstraf Is op zijn plaats". Uitspraak op 2 november. wegwijzer QUIBUS The Son of Tarzan gaat zondagavond vanaf half tien op treden in Café Qui- bus, Lange Haven 28. Het optreden is op initiatief van de Schiedamse Kunst Stichting. De zoon van de jungle gaat volgens eigen zeg gen een 'te gekke show voor te gekke mensen' geven. Na de voorstelling draait Quibus de film 'Bullshit'. Toe gang gratis. TEERSTOOF Josephine van Gas teren geeft vrijdag en zaterdagavond vanaf 21 uur een soloprogramma "Niet geloofd we! gedaan" In het zol dertheater de Teerstoof, Nieuws traat 12. De solo voordracht is een toneelbewerking van een verhaal van Grete Weil, over een Duitse jo din die in de derti ger jaren naar Ne derland vlucht. In ons land wordt ze gepakt, maar toch weet ze te ontsnap pen. Tijdens een vakantie in Mexico meent ze de Duit ser te herkennen die bij haar ont vluchting betrok ken was. De oorlog is dan weer ak- iueei. Prijs 12,50, CJP f 10.-. CLOWN WOUDI Clown Woudi komt weer met oude en nieuwe toverpop- pen en toverstaf naar de Teerstoof. Alle kinderen van 4 tot 10 jaar mogen komen, zaal open !lom 14 uur, aan vang 14.30 uur. Prijs3,50. N1ËUWLAND in het buurthuis Nleuwland, Albar- dastraat 65, tel. 738671 kunnen kinderen van 6 t/m 11 jaar vrijdag van 11 tot 15.30 uur te recht om naar een videootje te kijken, te kleuren, speelt jes te doen en/of krentebollen te eten. 2,50. FILMCLUB Vrijdag 21 oktober, half tien 's avonds wordt door de Filmclub Schiedam de komische film 'The last remake of Beau Geste' ge draaid. In de hoofdrollen van de ze rolprent die draait om een kost baar familiejuweel en zich afspeelt in de woestijn, Peter Ustinov, Ann Mar- gret en Marty Feld- man. Donateur worden van de- stichting kost/5,— per seizoen (incl. toegang eerste film), toegang do nateurs 3,50. Ge bouw de Teerstoof, Nieuwstraat 12. THE HAPPY CLUB De Vereniging voor Alleenstaanden The Happy Club gaat vrijdagavond weer dansen in Zaal Ti- voli, Nieuwe Haven 237. Zaterdag avond is er gezel ligheid en dansen in Partycentrum Jansen, Vijverhof straat 116, Rotter dam. Inlichtingen: tel. 357985 of 714617. BEGGARS EN KINGS In de pub For Beg gars en Kings, Rot- terdamsedijk 240, zal zaterdag 22 ok tober in de bene denzaal een intro ductiemiddag van jeugddarten plaats vinden, van 14 tot 17 uur kan de Rijn- mondjeugd zich op? de hoogte steilen van deze in opmars zijnde sport. Inlich tingen Henk van Vessem, vanaf 12 uur, tel. 735604. 4 MOLENS Op donderdag 27 oktober wordt een kwismiddag gehou den in de zaal van het dienstencen trum "De Woud- hoek", Heyermans- plein, Groenoord, aanvang 14 uur met 2 teams van de dienstencentra "De Woudhoek" en de "4 Molens". Inzet is een zilveren wis selbeker. Ook kan iedere bezoeker meedoen aan een muzikale kwis. MUSEUM Op zaterdagavond 22 oktober, 20.15 uur brengt het Vuil- laume strijkkwartet een concert in de aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 112. Entree leden Vrien den van het Mu seum, ƒ3,—niet-ie- den 5,—, CJP en 65+ ƒ3,—. Er wordt muziek gespeeld van o.a. Mozart, Debussy en Shos takovich. Ben Le- gebeke en Arno Bons, viool: Esther Apituley, altviool; Rudolf van der Wel, violoncello. KOOKCURSUS HEREN De nieuwe kook cursus voor oudere heren gaat dinsdag 25 oktober van start in de keuken van de Technische school aan de Nieuwe Damfaan tegenover het Dienstencentrum de 4Molens. De cursus bestaat uit 12 iessen en is voor beginners, kosten 85 gulden. Lesse- naanvang 13.30 uur. U kunt nog meedoen, opgeven bij: 705500. BINGO De wijkvereniging Nieuwland start donderdag 20 ok tober in de grote' zaal van de 4 Mo lens met de maan delijkse bingo. Er wórden tien ronden gespeeld met extra ronde. Toegang gratis. BLAUWE BRUG Op donderdag 20oktober, 14 uur is er Klaverjastoer- nooi voor liefheb bers van 50 jaar en ouder; vrijdag 21 oktober, van 19 tot 22.30 uur de Aca- pulco Disco Show voor jongeren van 12 tot 16 jaar; za terdag 22 oktober, van 10 tot 12 uur een speelgoedruil beurs voor jonge ren van 6 tot 12 jaar. De kinderen kunnen onderling hun speelgoed rui len. Van 14 tot 16 uur tekenfilms en een hoofdfilm van Walt Disney voor de jeugd van 6 tot 12 jaar. Van 19 tot 1 uur 's nachts een grote feestavond voor iedereen met medewerking van een Big Band, de Funny House Jazz Band en de Play mates. Alle aktivi- telten van dit 'Herfstfestival '83' zijn in de Blauwe Brug en gratis toe gankelijk. QT Zaterdag 22 okto- CM ber vanaf half tien treedt de melodiet) ze swingrock spe lende groep J. Ca Ion Band op in Qt QT is geyestigd frf gebouw de Teers toof, Nieuwstraat 12. BEJAARDEN Op dinsdagmiddag 25 oktober van 14 tot 16 uur in Dien stencentrum de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan is* er een themamid dag van de Stich ting Raad voor he! bejaardenwerk over „Zelfstandig blijven wonen". Hand Dorrestein van de Stichting Consument en Vei- liheid en Leo den Breems van de A SSSW gaan vertef-0^ len over o.a. het ;0nï bouwen van be- ,r; jaardenwoningan, het aanpassen van'0 woningen aan han-laï dicaps van oude- ren. Uitgangspunt"' "J van de themamid-':"' dag is de wens varv'rfl alle ouderen om zojy; - lang mogelijk in hetj eigen huis te blij- ven. Toegang 1,50® (incl. koffie of theejM in de grote zaal. -RP CLUBHUIS ZUID Kinderen uit Zuid kunnen op 22 oktö-il'. ber vanaf 13.30 uw-, in Klubhuis Zuid, Dwarsstraat 42 ter- - recht om hun huis?,"; r* dieren te laten key?^ ren. Keurmeesters'"^ van de Hoogvlietse.? Kleindierensport- ,V vereniging, met dé',L heer Hoes als van.-" J ouds, letten bij dé?ni- dieren op uiterlijke, verzorging, gezonci-j heid. Ze geven ook,_. adviezen. Om- streeks 4 uur wor£g? den diploma's uit?,oj gereikt. Deelname/ per dier 1,-. GOUDSBLOEM De Delftse pop groep De Wit komC vrijdagavond, 21 f? uur in Café de ?'J Goudsbloem, Sint"/ Annazusterstraat, spelen. De Neder-,r landstalige groep10' zingt optimistischë teksten die een fris-se kijk op hel leven verraden. Ze hebben een sin- geitje gemaakt: 'Dé13 Twijfelaar'. Over J het algemeen wordt het swingen" en meezingen. GENERATIE KLOOF Iedere ouder of '-'ö ouderpaar met kin deren in de leeftijd van 12 tot'18 jaar? kan deelnemer) aaH1 een praatgroep van de Stichting MaatV* schappelijk Werk?31'; Schiedam. Er zullérf'jr 10 bijeenkomsten 3P.' gehouden worden?-1 iedere bijeenkomst duurt twee uur. In formatie bij Wilna Terwindt of Bas Overbeeke, tel. 731033. Aanmel den voor de Gene ratiekloof-groep tot 1 november. WEEKEIND- DIENST Het Schielandzie- kenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan heeft dit weekeinde E.H.- B.O. dienst. Tele-3 toon: 733733. Afn~:; bulance: 333300.J; Heeft u dringend p een arts nodig, tel. boodschappen- y dienst, 206611. Voor spoedrecep- ten bellen naar 261480. Weekend dienst tandarts: Or. H. B. Erkelens, Van Rijkpad 3, tel. 712802. rt?f rrij oc «u; j ie y I :m9'| 17 laii 1'f 4)1 '-»£.] to -j VLAARDINGEN Het Vlaardings Vissersvrouwen- koor bestaat 5 jaar. Het bestuur heeft besloten het eerste lustrum niet groots te vie ren. Het koor be gon in 1978 met negen dames, ver enigd in een kle- derdrachtgroep. Het koor is inmid dels uitgegroeid tot 45 leden. Het bestuur zoekt, nog meer vrou wen. De repetities worden gehoude» op maandagmidK! dag van 14 tot 16J uur in gebouw D» ,V( Halte, Callenburg» Jj d, straat 15. n ït> 8: tvi rcï.- Y5;>d Ssigi (Vl li n d DRE1SENDORF Werklozen in Ne derland komen er beter af dan de 'collega's' in West- Duitsland. Dat is in ieder geval de in druk die de jonge ren van dé Sint Jo ris Doele hebben na gesprekken met Duitse jongeren zonder arbeid, in Dreisendorf. De groep heeft vandaag, als het goed is, de vuur doop gehad, die begeleider Johan Jansen gisteren a! voorspelde. Hoe zijn 'pupillen' het er hebben afgebracht kon hij ons gister middag nog niet meiden. Het onher bergzame gebied had ervoor gezorgd dat de jongeren wat waren 'opge houden'. Voor vrijdagavond zijn de jongens uit genodigd om een bezoekje te bren gen 'aan een ont- moetingsdentrum. Daar kunnen zij het reilen en zeilen in een dergelijke gef" genheid vergelijk met hun Joris Dr ie. Als alles naar wens verloopt zijn de jongeren maand weer terug in Ne derland. Gezien enthousiasme vai de jongeren lijk zij daar nog lang niet naar uit te kij ken. H. d

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2