VVD tegen: 'Uitvoering is kostbaar' Carel Willink begraven m I Zware kritiek op benoeming bisschoppen GROOTSTE BEZIENSWAARDIGHEID OP KUYL'S FUNDATIE. Dertien mensen omgekomen in weekendverkeer 3 i AGFA COPIERS INTRODUCTIESHOW VAN 25/10T/M 27/10. 'Gemeente weet niet van lokale omroep' Surinaamse jeugd veel in tehuizen Birma-feest 'met de doden' Abortus bij minderheden Hero'merusie: dode, gewonde Doodslag: drie jaar <3 m m FNV alsnog akkoord met vervoers-CAO AGFA-GEVAERT^> Centrumpartij dreigt vierde te worden Betonrot-schade zelf betalen lm: "X mm w$m W: P'l m v tl het vrije volk (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Brokx wil hoge re inkomensgroepen die in goedkope huizen wo nen gaan belasten met „enkele tientjes per maand". De bewindsman zei dit in het VARA-pro- grarama In de Rooie Haan. Isolatie Aan de zijde van Jan Wil link, een broer, werpt Sylvia Quiel een laat ste blik op de kist van haar echtgenoot, Ca- i rel Willink. De woensdag op 83-jarige leef tijd overleden kunstschilder werd zaterdag op het Amster damse Zorg- vlied begraven. Velen uit de wereld van de kunst waren erbij: actrice Conny Stuart, schrijver Si mon Carmig- gelt en schilder Aat Velthoen onder anderen. Tijdens een korte bijeen komst in de aula van Zorg- vlied las Jan Willinkyeen ge dicht van A. Roland Holst voor en sprak Sylvia Quiel. „Hij blijft voortleven in zijn werk," zei zij. A (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM/HAARLEM Het bestuur van de Vereniging van Pastoraal Werkenden (VPW) in Rot terdam heeft in een verklaring zware kritiek geleverd op de pauselijke benoeming van een nieuwe bisschop in het eigen bisdom (monseigneur Bahr) en van twee bis schoppen in het bisdom Haarlem, de monseigneurs, H. J. A. Bomers en dr. J. F. Lescrauwaet. U bent bij deze uitgeno digd voor de introductieshow van de nieuwe, revolutionaire Agfa Copiers: de X41- en de X29 serie. Alle apparaten geven acte de présence. En een ver rassing geeft de demonstratie extra kleur. Welkom! Belt u s.v.p. even of u komt. Tel. 070-1108 76. AJm ~ÜS mi Zie je je al lopen in zo'n schitterende puilover met hangcol? Gemaakt van 100% acryl in diverse kleuren. Mt. S/M/L. Van 55.- voor De bandpiooipantalon is in jaspê, maat 36 t/m 44. Van 69 - voor flj» jj« r éfy Dat is nog eens een uitgekiende combinatie. Hetjack is gewatteerd. Mt. S/ 4848#% M/L Van 149.- voor |yM De Shetland puilover is er in diverse kleuren. Mt S/M/L Van 35 - voor Corduroy pantalon in zwart Mt 36 t/m 44. Van 59.- voor 45r binnenland Exl ra belasti in| 5 voor te g<oedko c p 1vomen Het CDA is vóór zo'n zogehe ten doorstromingsheffing, maar de WD is tegen. Volks huisvestingspecialist De Beer van de WD; „De uitvoering van zo'n belastingheffing is zeer kostbaar. Bovendieh staat het op gespannen voet met het idee dat er juist minder en soe peler regels moeten komen." De Beer verwacht dat een mil joen mensen een woonbelas ting zou krijgen opgelegd, als de maatregel doorgaat. CDA-Kamerlid Wolters was juist van plan om bij de begro tingsbehandeling deze week om een doorstromingsheffing te vragen. .Als je mensen niet kunt verplichten om te verhul zen moet je ze maar belasten," meent hij. Het idee om hogere inko mens te belasten als ze te goedkoop wonen is niet nieuw. Enkele jaren geleden adviseer de de Raad voor Volkshuisves ting in ruime meerderheid te gen een doorstromingsheffing, omdat die praktisch onuitvoer baar zou zijn. Om de isolatie van huurhui zen te bevorderen wil Brokx de puntentelling voor geïsoleerde woningen verlagen. De be windsman komt hiermee tege moet aan de CDA-WD-motie bij de algemene beschouwin gen. Veel huurders willen nu niet aan isolatie meewerken, omdat de huur dan teveel stijgt. Vooral daardoor is er dit jaar nog een overschot van enkele tientallen miljoenen ln de subsidlepot voor Isolatie. Brokx wil ook iets terugne men van de bezuiniging op de huursubsidie voor alleenstaan de bejaarden. CDA en WD hebben hierom gevraagd. De bewindsman sluit niet uit dat de gewone huurverhoging vol gend jaar geen vier maar drie percent zal bedragen. Hij wil het gesprek in de Stichting van de Arbeid over het sociaal-eco nomisch beleid voor het ko mend jaar afwachten. „Het re sultaat zal met name kunnen zijn dat de huur met één per cent minder stijgt," aldus Brokx. Het benoemingsbeleid van het Vaticaan, dat over de hele wereld bisschoppen weet te vervangen door autoritair be noemde en autoritair functio nerende personen blijkt defini tief, aldus de vereniging. Voor tientallen jaren wordt volgens de verklaring 'de geest ge doofd,' die vanuit het pastoraal concilie van Paus Johannes 23 weer over de hele wcréld waai de. Het bestuur van de VPW Rotterdam zegt hiervan "pijn lijk overtuigd te zijn, maar is nog niet verslagen.' Wel is de grens volgens de vereniging nu onherroepelijk bereikt. Bij deze benoemingen zijn voor de zoveelste maai de voordrachten van de kapittels vanuit de verte botweg gene geerd ondanks het beroep dat de 250 leden van de VPW Rot terdam onlangs op de Paus hebben gedaan om tenminste de voordrachten van kapittels serieus te nemen. "Laat staan, dat zoals in een gewetensvol levende geloofsgemeenschap vanzelfsprekend, zou zijn, naar de stem van de gelovigen te luisteren", aldus de vereni ging- De meest wezenlijke grond rechten van de mens zijn nu zonder meer ontkend. Het ge zag van bisschoppen wordt op deze manier voor christenen, die hun verantwoordelijkheid UTRECHT De Vervoers- bond FNV is dit weekeinde, 'met de rug tegen de muur', alsnog akkoord gegaan met de CAO voor het beroepsgoede- renvervoer, zoals die een maand geleden met de CNV- bond is afgesloten. Zonder die instemming 'dreigde de FNV- »ond helemaal buiten spel te «omen staan. Tijdens vergaderingen met de achterban bleek afgelopen weken dat er toch weinig aan te veranderen viel. Belangrijke onderdelen uit de CAO, die tot eind 19S5 loopt, zijn inlevering van de prijs compensatie op 0,4 pet na, be perking van de vakantietoe slag tot 7,5 pet, bezuiniging op éen aantal toeslagen, verla ging van de jeugdlonen, invoe- ting van de VUT op 63-jarige leeftijd, regeling van vergoe ding van overwerk in tijd. Regentenhuis Kuyl s Fundatie, 's-Gravenweg 71, Rotterdam. ACTA «il ernstig nemen tot vrijwel nul teruggebracht, meent de VPW Rotterdam. Het bestuur van de vereni ging roept de leden op om van hun geloof in een andere open en solidaire kerk te getuigen door komende donderdag de uitvaart van bisschop Zwart kruis mee te maken, 'die met zijn sterven toonde, hoe dode lijk voor velen dit kerkelijk be leid uitwerki.' Het onverwacht overlijden van bisschop Zwartkruis (73) heeft dit weekeinde op veel plaatsen in het land geleid tot reacties van felle verontwaar diging. Alle medewerkers van de overleden bisschop en vele priesters zeggen er van over tuigd te zijn, dat het plotselin ge overlijden te maken heeft met de onheuse behandeling van de bisschop door het Vati caan bij de benoeming van zijn opvolger. Mgr Th. H. J. Zwartkruis wordt donderdag in Haarlem begraven. HILVERSUM De Cen trumpartij dreigt volgens Roole Haan-opinieonderzoeker Maurice de Hond langzaam op te klimmen tot de vierde partij in Nederland. Als er nu verkie zingen zouden worden gehou den zou deze partij met drie zetels in de Tweede Kamer ko men blijkt uit de zaterdag be kendgemaakte resultaten van het maandelijkse verkiezlngs- onderzoek. De huidige regeringscoalitie zou haar meerderheid verlie zen, doordat het CDA zes ze tels zou verliezen en op 39 zou uitkomen en ook de WD nu een zetel zou zakken tot 35. Daarmee komen ze samen op de helft min één in de Kamer. De PvdA handhaaft de vori ge maand al bekende winst van zeven zetels, waardoor de ze grootste oppositiepartij op 54 zou komen. Het verlies van D'66 lijkt gestuit; die partij zou drie van de zes zetels overhou den. Bij de andere kleinere partijen zijn er nauwelijks noemenswaardige verschui vingen. Na hertelling van de stem men van de gemeenteraads verkiezingen in Friesland krijgt het CDA alsnog een ex tra zetel in Scharsterland en de WD ln Littenser&deel. '<yan een onzer verslaggevers ROTTERDAM Bij ver keersongelukken op de Neder landse wegen zijn afgelopen weekeinde dertien mensen om het Seven gekomen. Bij drie on gelukken was een motor be trokken. pin het Drentse Pesse werden saterdag de 21-jarige J. Schraa tot Lelystad en zijn duo-passa- jere A. 1$. M. Klaassen uit Jronten gedood toen zij met hun rpotor in een bocht tegen een boom reden. In de nacht van vrijdag op zaterdag werd de 20-jarige motorrijder E. de Haas uit Zaltbcmmel door een achteropkomende auto aange reden en vervolgens door twee auto's overreden. De 28-jarige Aad Visser uit Oudewater kwam om het leven toen de motor waarop hij meereed in Haastrecht onderuit ging. Vrijdagavond werd de 28-ja- rige voetganger J. Land uit Groningen op een zebra door een auto geschept en gedood. De man stak over op het ogen blik dat de verkeerslichten voor het andere verkeer op groen sprongen. In de nacht van zaterdag op zondag veron gelukten dc 21-jarige Anton Lommerse en de 24-jarige Wil lem Brobbel uit Hiliegom, toen zij met hun auto bij Vogelen zang tegen een boom reden. In Zelhem kwam de 22-jarige G. J. Kleln-Nengerman eveneens bij een botsing tegen een boom om het leven. In 's-Gravenmoer kwam za terdag de 17-jarige Monique van der Wee uit Dongen met haar bromfiets onder de aan hanger van een tractor. Het meisje overleed later aan haar verwondingen. Bij een botsing in het Lim burgse Echt, waarbij drie auto's waren betrokken, veron gelukte zaterdag de 26-jarige mevrouw G. Bonne uit die plaats. Gistermorgen werd in het Gelderse Brummcn de 73-jari- ge mevrouw P. Stok gedood toen zij na pech met haar auto op de rijksweg het achteropko mende verkeer wilde waar schuwen. Door de dichte mist werd ze niet opgemerkt door een achteropkomende auto. In Wijhe kwam gisteravond de '21-jarige R. Tiebot uit Raal- te om het leven toen zijn auto op een beveiligde spoorweg overgang in botsing kwam met een trein. Een andere inzitten de van de auto, de 19-jarige H. Kleinschaars uit Raait e werd levensgevaarlijk gewond. MAANDAG 24 OKTOBER 1983 HILVERSUM Woning bouwverenigingen moeten zelf opdraaien voor de schade aan hun woningen door betonrot. Staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting zei zaterdag voor de VARA-radio dat het euvel naar zijn mening tegen betrekkelijk geringe kosten is te verhelpen. Hij is niet onder de indruk van 'de indianenver halen' die daarover de ronde doen, zo liet hij weten. Ver wacht wordt dat in februari duidelijk is in welke omvang betonrot nu eigenlijk precies voorkomt. HILVERSUM De lokale omroepen dreigen een ver lengstuk van de ge meente te worden wanneer minister Brinkman zijn plan nen doorzet om het verlenen van zend machtigingen over te laten aan plaat selijke politici. In dien die toekenning niet minstens tien jaar door de lande lijke overheid wordt geregeld, kun je de DEZE r---.fi ^ik\éT SA Lamoe opkomst van onaf hankelijke lokale omroepen wel ver geten. Deze noodkreet heeft de voorzitter van de Organisatie van Lokale Omroe pen in Nederland, Th. Heisterkamp, zaterdag laten ho ren tijdens een symposium in Hil versum. De Veroni ca Omroep Organi satie had de bij eenkomst op poten gezet. De OLON-voorzitter voorziet 'verhitte debatten' tussen gemeenteraadsle den die op dit ter rein geen ervaring hebben en toeken ning van machtigin gen aan organisa ties die „een ge meentebestuur welgevallig zijn". Recente praktijk voorbeelden heb ben aangetoond dat gemeenten nu al geen raad weten met dit soort za ken, aldus de heer Heisterkamp. Daarom: „Leg het verlenen bij het Commissariaat voor de Omroep zoals Brinkman dat in zijn Medianota heeft aangekon digd en geef de ge meenten daarbij al leen een adviseren de stem." Voor de financie ring van lokale om roepen ziet de OLON-voorzitter zowel gemeentelij ke subsidies als in komsten uit recla me. DEN HAAG Ver geleken met Neder landse jongeren zijn Surinaamse jongeren in kinder beschermingstehui zen oververtegen woordigd. Dit is een van de uit komsten van een onderzoek naar de problemen rond te huisplaatsingen van jongeren uit etni sche minderheden door de coördina tiecommissie We tenschappelijk On derzoek Kinderbe scherming, CWOk. Uit het onderzoek blijkt, dat relatie problemen met ouders, spijbelen of andere schoolpro blemen, weglopen en zwerven de voornaamste rede nen zijn, die kun nen leiden tot plaatsing in een te huis of internaat van Surinaamse, Turkse en Marok kaanse jongeren. De tehuizen en de plaatsende instan ties hebben vooral te kampen met problemen in het contact met de ouders. De moei lijkheden zijn vaak slecht bespreek baar vooral wegens verschillen in op vatting over de op voeding en taalpro blemen. De contacten met deze ouders vergen daarom meer tijd en energie dan met Nederlandse ouders, aldus de onderzoekers. Het percentage jonge ren uit minder heidsgroepen in te huizen en interna ten wordt geschat op negen procent. EMMELOORD „Hier in Emmel- oord vieren we het vreemdste feest dat we ooit hebben gevierd. Wij vier den feest met de doden." Dat zei prof. dr. N. Beets, in de Tweede We reldoorlog als le gerarts verbonden aan het KNIL, za terdag in Emmel- oord bij de herden king van de Birma- spoorweg. Het was dit weekeinde veer tig jaar geleden de? de beruchte spoor weg gereedkwam. Tijdens het werk kwamen duizenden Nederlanders, Brit ten, Amerikanen, Australiërs en Azia ten in Japanse krijgsgevangen schap om het le ven. Aan de her denking namen en kele honderden oud-Birmawerkers deel. DEN HAAG Ruim een kwart van het aantal abortusingrepen in Nederland is vorig jaar uitgevoerd bij mensen die tot de zogenaamdfe etni sche of culturele minderheden beho ren. Naar schatting maken die onge veer vijf percent van de Nederland se bevolking uit. Dit blijkt uit een onder zoek dan de vereni ging Stimezo, dat werd uitgevoerd door dr. E. Ketting en drs. F. Lelieveld. Onder Surinaamse vrouwen, zo blijkt uit het onderzoek, eindigt een op de drie zwangerschap pen in een abortus. Bij Turkse vrouwen geldt dit voor een op de zeven zwan gerschappen en bij de Marokkaanse vrouwen voor een op de vijfentwintig. Opvallend is dat bijna alle Turkse abolrtuscliënten getrouwd zijn en een voltooid gezin hebben, terwijl de Marokkaanse cliën ten voor de helft jong, ongehuwd en kinderloos zijn. AMSTERDAM Een ruzie in Turkse heroïnekringen heeft zaterdag avond in een huis aan de Amster damse Van Speijk- straat het leven ge kost van de 45-jari- ge B. Acikgoz. Hij werd dodelijk ge troffen door een schot in de borst. Zijn 53-jarige land genoot R. Uzam werd door een ko gel In het been ge troffen, Hij is opge nomen in de zie kenzaal van de strafgevangenis te Schevenlngen. Elders in Amster dam werden later op de avond twee mannen aangehou den die bij de schietpartij betrok ken zouden zijn ge weest. De politie zoekt nog een der de verdachte. ZWOLLE De 28-jarige G.E. uit Soesterberg, die zijn vrouw doodde met een kandelaar is door de Zwolse rechtbank vanmor gen tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens doodslag. Hij stopte haar lijk In een jute zak en gooide het lichaam op 28 februari dir jaar in een afwate ringskanaal bij Al- mere.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1