Idealen Centraal Wonen weg Vrouwen -straatvoetbal Bouwen op brede kust Zuid-Holland 35.000 mensen te laat op werk andtekening van het jaar andaagt KneedstófCIA-agent en Libië bij rechter Stukgoed Sport fDreiging in Middelland fwordt minder BRIE HET VRI JE VOLK MARIANNE KONING I m 3. "m. T Van een onzer verslaggeefsters 1 ROTTERDAM Het GEB heeft bij drie woon groepen van Centraal Wonen in Spijkenisse de verwarming afgesloten. Ongeveer dertig volwas senen en kinderen zitten sinds een week in de kou. Soepel Gejuich steeg op bij de Ds van de Boomschool straatvoetbalkampioen '83) in Botterdam-Overschie toen de zesdeklassers alsnog een extraprijs ontvingen van HVV-er Bené Sauveur (rechts). De twee (rubber-) trainings- ballen werden namens de krant uitgereikt, omdat twee meisjes uit de zesde klas, Wanda Boogaards (rechts op de foto) en Angelique Donkelaar, het na lang aandringen voor elkaar hebben gekregen dat er bij het volgende straat- voetbaltoernooi óók meisjesteams zullen deelnemen. Wanda en Angelique hebben dit jaar nog fanatiek gesupporterd voor de jongensvoetbalelftallen en daarvan ook verslag gedaan in Het Vrije Volk. Volgend jaar kunnen zij na training met de twee nieuwe straatvoetballen ook hun eigen sexe aanvuren. p *"v fp tICZMiL, aaisi m rsr«KMr tmYA Onder vrolijke klanken van draaiorgel Fabiola hebben deze Crooswijkse schoolkinderen gisteren de bouw van hun nieuwe school ingeluid. Zeven jaar van praten, tegenval lers en acties zijn aan de ze eerste paal voorafge gaan. Ouders, buurtgroep, teams van scholen en clubhuis De Branding zijn erbij betrokken geweest. De nieuwbouw, een ont werp van architect Stip- kovits, komt op de plek waar vroeger de Bran ding, het klooster, een kleuterschool en een oude tramremise stonden. Be halve de Aloysiusschool krijgen clubhuis De Bran ding, een crèche en een gymnastieklokaal onder dak in het gebouw: multi- functioneler kan het haast niet. exposeert: beeldend kunstenaar van 12 oktober tot en met 10 november '83 met PORTRETTEN in pasteltechnièken. Opdrachten voor portretten worden graag aange nomen. Een afspraak wordt voor u geregeld aan de receptie van Het Vrije Volk. Galerie Het Vrije Volk, Witte de Withstraat 25, Rotterdam, geopend: maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.30 uur. Zaterdag en zondag gesloten. Spel? Voorwaarden iC WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 Woongroepen in Spiikema sse al week in de kou Idealen zoals Centraal Wonen die nastreeft zijn er nauwelijks meer, alleen een grote stapel onbetaalde GEB- rekeningen. De schuld van de drie groepen loopt In de dui zenden guldens. Triest is dat ook mensen die wèl trouw hun verwarmingsre kening hebben betaald, nu in tde kou zitten omdat andere le- 'den van de woongroep dat heb ben verzuimd. Het gaat om drie van de tien ^woonblokken in het Centraal Wonenproject aan de Toekan- hoek en Maraboehoek. In ieder blok zijn zes huishoudens on dergebracht. Dit zestal is gcza- Imenlijk verantwoordelijk voor het betalen vn de verwar mingsrekening, ongeveer 1150 gulden per termijn. De schulden liepen vorig jaar al hoog op. mahr het GEB [trok pas in februari aan de bel na het versturen van tal van .'aanmaningen. Een groot deel hiervan bleek veroorzaakt -door voormalige bewoners van iCentraal Wonen die zijn ver- {trokken met achterlating van -^onbetaalde rekeningen. ,Het GEB treft geen enkele blaam," zegt mevrouw L. van peek van de vereniging. „Het ■is zelfs heel soepel opgetreden 'en heeft heel lang gewacht jmet afsluiten. De achterstand ■Tin betalingen is al maanden :eleden'geconstateerd. We zijn toen direct de mensen gaan „Waarschuwen." r Het verenigingsbestuur en |de bewoners van de drie afge floten -blokken beraden zich ^vanavond wat er nu verder :moet gebeuren. De vereniging r X ROTTERDAM Het kan- :.„*toor va-, de Gemeentelijke So ciale Dienst aan de Middeï- landstraat in Rotterdam, blijft ook 's middags normaal ge- j-opend. Na overleg tussen het I ..college van B. en W. en GSD- adjunctdirecteur Van Hulst is daartoe gisteren besloten. Vo rige week maakte de GSD be kend dat het Middelland-kan- ,toor uitsluitend nog op 'veilige wen' ('s ochtends) geopend zou zijn, maar van deze ver strekkende maatregel is nu af gezien. De commotie rond het GSD- kantoor is een gevolg van de toenemende overlast van he- xoïne-handel op de Middelland- straat. GSD-ambtenaren en cliënten klagen steen en been over bedreigingen en moeilijk heden die zij ondervinden van junkies, die samenscholen voor de ingang van het GSD-pand, waar ook het centrum voor Su rinaamse jongeren Kwakoe is gevestigd. Dit centrum zal tij dens GSD-kantooruren voort aan gesloten blijven. De politie gaat in opdracht van B. en W. scherper toezicht houden op de Middelland straat. Ook de hal van het GSD-pand zal onder dat toe zicht vallen. heeft geen geld meer om de problemen voorlopig op te los sen. „Niemand heeft dit voor zien," vertelt het teleurgestel de bestuurslid Van Beek. „In de algemene ledenvergadering hebben we afgesproken dat ieder blok zelf zou zorgen dat het geld voor de verwarming op tafel zou komen. We hebben nooit gedacht dat sommigen dat zouden nalaten. In je idea lisme heb je hiermee nooit re kening gehouden. Het i3 enorm triest dat nu ook anderen de dupe zijn. In één blok ken ik iemand die stipt heeft betaald, maar nu óók zonder verwar ming zit." „We konden niets anders doen dan de verwarming af sluiten," zegt het GEB. „De re keningen voor licht en kookgas betaalt iedereen individueel en daar zijn geen achterstanden. Als de mensen willen kunnen ze ook nu nog een regeling met ons treffen." £-5%'* V t '"V-'Xi. J"V5 MPs* i'&'s a ?<7/ v-jm x WB'X- x -,s~\ y I mam wwttmmtm mmem «PUMft DEN HAAG De kust van Zuid-Holland kan tussen Sche- veningen en Hoek van Holland worden uitgebreid. Op deze verbrede kuststrook kunnen enige duizenden woningen worden gebouwd. Ook Is er plaats voor een luchthaven die Zestienhoven kan vervangen. Ten derde kunnen er Industrie- en en recreatiegebieden wor den aangelegd zonder dat het landelijke milieu van de omge ving behoeft te worden aange tast. De kosten van deze operatie, die zich over tientallen jaren zal uitstrekken, bedragen tus sen de ƒ2,5 en ƒ3,5 miljard. De kosten van het jaarlijkse on derhoud belopen tussen de 2,5 en 5 miljoen. Tot deze conclusie kom -■ door Gedeputeerde Staten Zuid-Holland Ingestelde stuur groep. Aanleiding voor de studie, die twee jaar heeft geduurd, was het plan van het Zuidhol landse VVD-statenlid lr. R. E. Waterman, voor de winning van land, waardoor woning bouw, Industrie en recreatie in aanzienlijke mate uitgebreid zouden worden. Hoop blijft op eros aan Keilehaven (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam blijven hun hoop vestigen op de Kelleweg voor de oplossing van het pros- tltutleprobleem in de woonwij ken. Om de vestiging van een eroscentrum mogelijk te ma ken overweegt het college een wijziging van het bestem mingsplan. Maar zolang dit nog niet van kracht is, zal prostitutie niet worden toege laten aan de Keileweg. Dit bleek gisteren bij de be handeling van bezwaren tegen 'de verbouwing van het omstre den voormalige fabrieksge bouw aan de Keileweg. De hui dige eigenaar van het pand, de BV-in-oprichting "Keilehoven", heeft bouwvergunning aange vraagd voor de reeds voltooide verbouwing van het voorge bouw en ontheffing van de be palingen in het bestemmings plan, zodat het gedeeltelijk als café kan worden geëxploiteerd. De zes becrljven die aan de Keileweg zijn gevestigd en sind3 december hebben gestre den tegen de komst van prosti tutie in het Industriegebied, verklaarden gisteren via hun advocaat mr. H. J. Smit dat er ook nu weer een luchtje aan de zaak zit. De bezwaren richten zich met name tegen de kamertjes op de eerste verdieping van het voorgebouw, die in de roe rige eerste maanden van dit jaar zijn ingericht, maar na intrekking van de bouwver gunning door B. en W. in feite illegaal zijn. De nieuwe aanvraag van Keilehoven dient om alsnog toestemming voor deze ver bouwing te krijgen. Maar mr. Smit betoogde: „Met welk spel zijn we eigenlijk bezig? Er zijn nu elf rechtsgedingen gevoerd over twaalf kamertjes waar van de gemeentelijke advoca ten omstandig hebben ver klaard dat ze bedoeld waren voor chauffeurs die zich ter ruste willen leggen na het ge not van een borreltje teveel. In de nieuwe aanvraag heten de zelfde kamertjes kantoorruim tes, zeker voor de directeur met een harem-van elf secreta resses?" De directeur van Bouw- en Woningtoezicht mr. P. C. Por- rey reageerde: „Mr. Smit zegt in feite dat alles wat je in dit verdachte gebied doet ver dacht is." Tegen de inrichting van kan toorruimte verzet het bestem mingsplan (bebouwingsveror- dening 1936) zich niet. Met een ruime uitleg van de verouder de aanduiding "koffiehuis" in dit plan is via een ontheffing ook de vestiging van een cafe mogelijk, vinden B. en W. Het is hun bedoeling voor waarden te verbinden aan de ontheffing. De beperkingen moeten waarborgen dat het terrein en de gebouwen van de voormalige papierfabriek niet worden gebruikt voor (een be gin van) grootschalige prosti tutie. Het college beslist bin nenkort over de bouwvergun ning en de ontheffing. (Van onze sociaal-economi sche redactie) ROTTERDAM Van de ruim 70.000 mensen, die in Zuid-Holland dagelijks gebruik maken van het door Westne derland onderhouden busver voer is volgens een ruwe schatting van het vervoerbe drijf gisteren ongeveer de helft te laat op het werk gearri veerd en eveneens de helft gis teravond te laat thuisgekomen. Voor het eerst sinds enige weken hakten de acties van de buschauffeurs er stevig in. Dat kwam ook vooral door het ver rassende karakter van de sta king, waarvan vele reizigers 's morgens vroeg nog geen weet hadden. Vandaar de wonderlijke ta ferelen van liftende mensen langs de kant, onder meer tus sen Krimpen aan den IJssel en Rotterdam, die overigens met gulle gebaren door automobi listen in de wagens werden ge nomen. Vandaar ook de mas sale run op de treinen van en naar De Alblasserwaard, die gistermorgen al een grote toe loop te verwekrn hadden en gisteravond uitpuilden van de gelegenheidsreizigers. Normaal leggen de Neder landse Spoorwegen in dergelij ke gevallen extra 'treinen of bussen in, maar door de stipt heidsacties bij het spoorweg bedrijf kon daar gisteren geen sprake van zijn. De actielciding van de FNV is zeer tevreden over de staking, die voor het .eerst in deze weken het effect van een prikactie ver te boven is ge gaan. "Ken voorproefje," zo verze kerde de actieleiding in Rid derkerk, het zenuwcentrum van de staking, "van alles wat nog komen gaat, als de onder handelingen tussen de ambten arenbonden en minister Riet kerk op 2 november geen re sultaat hebben. De actiebereid heid van onze mensen bij het busvervoer is bijzonder groot. In wezen moeten we de men sen nog afremmen, anders sta ken ze voor hetzelfde geld nog door. Maar dat is tot 2 novem ber niet de bedoeling." Hoewel de stakfinger. bij Westnederland van korte duur zijn, wordt al een fiks beroep gedaan op de uitkeringskassen van de bonden. De stakende buschauffeurs krijgen van hun FNV-bond een dagelijkse uit kering van 76 netto. In aanmerking genomen, dat vorige week dinsdag 200 chauf feurs het werk neerlegden en gisteren meer dan 600, beloopt het uitkeringsbedrag al vele tienduizenden gulden. Wyp/Zï'X'/: Het leek gisteren in de eersteklas trouwzaal in het Rotterdamse stadhuis net een echte huwelijksvoltrek king: toespraakje, handte keningen, felicitaties en een bruidsschat van 400 miljoen gulden. Het ging om de ondertekening van het contract tussen de ge meente Rotterdam en hoofdaannemer Koninklij ke Mij De Schelde in Vlis- singen voor de ombouw van de Centrale Maasvlak te op kolenstook. De order is voor de afdeling ketel- bouw van De Schelde net op tijd gekomen om haar bestaan te kunnen voortzet ten. In totaal wordt met de ombouw voor 1,3 miljoen gulden vertimmerd en lo co-burgemeester Van der Pols benadrukte nog eens wat een geweldige impuls dat betekent voor de werk gelegenheid (vijf jaar lang werk voor duizend men sen). Wijzend op de uitge breide installaties voor rei niging van de rookgassen en de wijze van behande ling van de reststoffen, die het kostenvoordeel van de kolenstook enigszins druk ken, noemde Van der Pols de ombouw verantwoord uit milieu-oogpunt. „Wij willen wat dit betreft met opgeheven hoofd onze bur gers ontmoeten", zei Van der Pols. Op de foto: v.l.n.r. Ir. A. K. F. Broodman, di recteur van de ketel- en ap paratenbouw van de Konin klijke Maatschappij De Schelde. H. van der Pols, loco-burgemeester van Rotterdam en mr. N. van Eek, adjunct-gemeentese cretaris.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1