Geisers maken teveel lawaai Schiedam moet probleem van zwerfkatten te lijf Joris Doele terug uit Duitsland: 'Aardige jongens, alleen die taal' Vrijdag de dertiende n Diefstallen uit auto's Oud QE B-bouw door felle brand verwoest Kortaf i Vlaardingen kleiner Sch WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op woensdag 2 november wordt in Schiedam een grote plaatselijke de monstratie gehouden. Alle groepen die door het rege ringsbeleid (de korting van drieënhalf procent) worden getroffen zullen van de partij zijn. Amb tenaren van de gemeente leggen die dag het werk voor enige tijd neer. Bij de actie zijn ook trendvol gers en uitkeringstrek kers betrokken. Gloednieuw Medewerkers van SJOP kwamen gisterochtend tot de ontdekking dat de telefoon was afgesloten. Dan maar -naar de wethouder, en wel direct. Sportraad Zesde keer Afgesloten Singel "Ret aantal zwerfkatten groeit elke vier weken met zo'n vijftig", zegt mevrouw. A. B. Brijn. Zij is een van de dames die het kattenprobleem te lijf gaat. Op de voor grond staat de kooi die onlangs van de plantsoenendienst is 'gehuurd'. De groep van St. Joris Doele, weer terug in hun eigen jongerencentrum. Enkele van de jongeren staan in de deuropening, met hun begeleiders Johan Janssen (links-ach ter) en Leo Herwig (rechtsachter Video n e d "■fi m "7 :s Bi sfe» m HET VRUE VOLK schiedam x/ "V ^fp| r'//s^V4" 3> f V4^T^gf* 'X X V,4 '^J T november massale se acties VLAARDINGEN Uit drie geparkeerd staande auto's aan de Van Hogendorplaan werd deze week gestolen. Waar- .schljnlljk kwamen de dieven de automobielen binnen met valse sleutels. Ook twee auto's die gepar keerd stonden in de Van Spie gelstraat werden met een val se sleutel geopend;Ook hier werd radlo-apparatuur ont vreemd. Bovendien mist één der eige naars een aantal giro-betaal kaarten. De waarde van de ontvreemde goederen be draagt ƒ2.600. j. De demonstratieve actie is een initiatief van de ABVA/ KABO-Schiedam, de ambtena renbond van de FNV, Na een '"breed overleg", dat maandag en gisteren ple.ats vond, wer den de plannen vastgesteld. "We denken niet aan een ge richte blokkade, maar het zit er natuurlijk dik in dat dan over de Broersvest geen auto meer kan rijden," aldus een woordvoerder van ABVA/KA- BO. De werkonderbreking betreft ambtenaren uit alle geledin gen, van personeel van het stadskantoor tot brandweer en politie. Ook de christelijke bon den doén mee aan de staking en de demonstratie. "Het is voor het eerst dat wij in Schie dam zo'n brede samenwerking kennen," zegt J. Schaap van de PNV-Schiedam. De uitkeringstrekkers zullen Sn elk geval vertegenwoordigd zijn door de BUS. De BUS (Bond voor Uitkeringsgerech tigden Schiedam) is een gloed nieuwe naam voor een groep mensen met een bijstandsuit kering, die in Schiedam al en kele keren opschudding heeft Veroorzaakt. Twee weken gele den bekladde de groep het ge meentelijk gebouw aan de 's-Gravenlandseweg, eergiste ren bezette zij daar de afdeling Algemene en Burgerzaken, v Bij de demonstratie op 2 no vember zullen zij,eigen pam fletten uitdelen, waarop een Overzicht van het huishoud boekje van een bijstandstrek ker wordt afgedrukt. "Zo kan het. publiek zien wat wij er daadwerkelijk op achteruit gaan," aldus een BUS-woord- Voérder. Volgende week hopen zij tevens een grote sympathi santen te verzamelen, om zich vervolgens als Schledamse af deling aan te sluiten bij het Landelijk Beraad van Uitke ringsgerechtigden (LBU), dat onlangs is opgericht. SCHIEDAM Twin tig geisers in de pas op geleverde zonnewonin- gen in Woudhoek-Noord moeten worden vervan gen. De geisers, die stan daard bij de woningen zijn geleverd, maken volgens de gemeente en de bewoners teveel her rie. Hoeveel de wissel gaat kosten is niet be kend. De gemeente on derhandelt met de aan nemer over de vraag wie er voor de kosten zal moeten opdraaien. De geiser zorgt in de woningen voor het war me water en de verwar ming. In de huizen is geen centrale verwar ming aangelegd. Door maximale isolatie wordt de woning door de zon nestralen verwarmd. De geiser slaat automatisch aan als de temperatuur toch te ver daalt. De herrie wordt ver oorzaakt door een klep in de geiser die over slaat als er warm water wordt getapt. "We heb ben een nieuw type uit gezocht dat in de wonin gen die nog moeten wor den opgeleverd, ge plaatst wordt," zegt de heer Verdoes van het ge meentelijk Woningbe- heer. "Het is voor ons een tegenvaller. Het valt altijd tegen als Je denkt dat je het goed gedaan hebt." SCHIEDAM "Spontaan" hebben enkele medewerkers van de Stichting SJOP (een werklozenproject) gisteren een bezoek gebracht aan de zesde verdieping in het Stadskan toor, de etage van het college van Burgemeester en Wethou ders. Daar eiste het zestal een gesprek met wethouder H. Posthoorn. Na langdurig wachten kwam het inderdaad in de gang tot een woor denwisseling met de wethou der, waarin de SJOP-mensen om een spoedige afhandeling van hun subsidie-aanvrage verzochten. Wethouder Posthoorn (so ciale zaken) ging het te ver om de onaangekondigde bezoe kers in zijn kamer te ontvan gen. Wel nam hij even de tijd om hun beschuldigingen tegen te spreken en hen voor een af spraak te verwijzen naar zijn secretaresse. Directe aanleiding voor het spontane bezoek was de ont dekking eerder die dag dat de telefoon van het pand van SJOP aan de Lange Kerk straat was afgesloten. SJOP zit financieel totaal aan de grond. Ook de kou die in het pandje heerst, doordat goede verwarming ontbreekt, droeg ertoe bij dat enkele medewer kers zeiden: „Nu zijn we het zat, we gaan naar de wethou der". Stichting SJOP verwijt H. VW/M 'Posthoorn dat hij te veel tijd nodig heeft om zijn toezeggin gen waar te maken. In recente commissievergaderingen zou de wethouder onder druk van raadsleden een subsidie heb ben beloofd. Het lijkt erop dat' die half december wordt uitge keerd. „Dat duurt ons te lang, we zitten nu in een noodsitua tie", vertellen Ton Meulen- kamp en Odette van Kouwen. In het verleden SJOP be staat al enige jaren heeft de stichting vrijwel zonder subsi die gedraaid, op een eenmalige bijdrage van duizend gulden na. „Tot op heden hebben we ai ons werk uit eigen middelen betaald, terwijl er in Schiedam een pot is voor werklozenpro- jecten." SJOP heeft een begro ting ingediend, waarin zij vraag om een subsidie van 44.000 gulden'in het volgende jaar. SJOP heeft er al enkele ma len op gewezen dat een ander project in de stad, de Trechter, wel veel overheidsgeld krijgt. Naar het oordeel van de SJOP- medewerkers komen werklo zen daar niet aan hun trekken, gezien de grote toeloop bij SJOP. Momenteel werkt SJOP met zo'n twintig medewerkers, die verdeeld zijn over diverse projecten: het Bureau Alterna tieve Hulpyeriening (BAH), een punkwinkeltje, een drukke- rljtjc, een koffieshop en een klussengroep, die oude panden opknapt. SCHIEDAM Een felle uitslaande brand heeft gister avond omstreeks acht uur een voor malig pand van het GEB aan de Gas- straat volledig ver woest. Het drie ver diepingen 'lellende gebouw stond al geruime tijd leeg. De brandweer heeft aanwijzingen dat het vuur werd aan gestoken. Toen de eerste uit rukploeg bij het ge-' bouw aankwam brandde alleen nog de benedenverdie ping. Even later sloeg het vuur ra zendsnel over op de eerste verdie ping en later de tweede etage. "Door de snelheid waarmeei het vuur naar boven ging hebben wij het ver moeden dat er met brandstoffen spul len is gewerkt," meende hoofdoffi cier Lenstra. Om dat het gebouw vlakbij een benzi nestation staat werd aan de oost zijde met zes hoge- druk stralen begon nen met blussen.. Het water werd voor het grootste gedeelte uiit de Lange Haven ge pompt. Er waren De Sportraad voor de gemeente Schiedam verga dert volgende week maandag in.heit Stadskantoor. Het gaat hier om de sectie II Overige Buitensporten. Op de agenda prijkt onder andere de regeling verhuur voor grassportvel den. De bijeen komst begint om acht uur op de ze vende etage. veel toeschouwers. De brandweer, die groot alarm had gegeven, ging het vuur te lijf met een ladderwagen en drie blusvoertuf- gen. In totaal waren er zo'n dertig brandwerlieden in de weer. Vanwege het instortingsge vaar nam het na blussen geruime tijd in beslag. Het was gister avond de zesde maal binnen 24 uur dat het Schiedam- se korps uitrukte. Gistermiddag brak om ongeveer twee uur een brand uit in het schip Ciscrovic dat werd gerepa reerd op de werf van Wilton Feyen- oord. Het vuur was ontstaan tijdens laswerkzaamheden in de pompkamer van het schip. Door de vonken vatte een aantal loop planken in een la ger gelegen ruimte vlam. Op maandagavond kwam er vier keer binnen korte tijd een brandalarm binnen bij de cen tralist op de kazer ne aan de Breed- straat. Rond acht Volgende week zal het kruispunt Rot- terdamsedijk/ Nieuw Mathenes- serstraat tijdelijk worden afgesloten. Dit In verband met asfalteringswerk- zaamheden aan het zuidelijke deel van de dijk. Na vol tooiing van het werk zal de verbirir ding tussen rijks weg'20 en Rotter dam via het Broers- vest weer zijn hers teld. uur stond een on- 4 bewoond pand aan de Mariastraat in lichterlaaie. Meteen na de melding gaf de brandweer mid- delalarm en ging het vuur met twee bluesvoertuigen en een ladderwagen te lijf. Terwij! in de Maria- straat de vlammen uit het dak sloegen -, snelde een andere;, uitrukploeg zich naar het Gustoter-V rein waar een sta- pel wilgentakken in;? brand waren gevlo gen. Omstreeks elf uur bleek een wo- ning op de hoek Nieuwe Maas- straat/Strijense- straat ten prooi te zijn gevallen aan het vuur. Het betrof ook hier een leeg-cj staand pand. De reeks branden werd maandag- 'X avond afgesloten met een stapel autobanden die vlam had gevat. Op zaterdagmiddag? werd de brandweer ook vier keer vlak achter elkaar ge alarmeerd. Het is vrijwel zeker dat alle branden in onbewoonde pan-" den het werk zijn van brandstichters." I De politie stelt een onderzoek in. In de recreatiezaal van het Stadskan toor Is volgende week maandag een vergadering voor de bewoners en winkeliers van de Singel. Op de avond worden de stadsvernieuwings plannen van het projectteam voor gelegd aan de be langhebbenden. Del vergadering begint om acht uur. SCHIEDAM Onder'aan voering van Riét Konings is een aantal dames op zoek naar een ruimte om zwerfkatten op te vangen. De dames gaan het zwerfkattenprobleem door middel van castratie en sterili satie van de dieren te lijf. „Ik schat dat. er in Schiedam zo'n vijfduizend katten rondlopen," zegt mevrouw Konings. „Tien jaar geleden waren dat er tien duizend." Dé campagne heeft niets te maken met de Stich ting Lentefeest waar Riet Ko nings de grote drijfveer achter Is. ,Jk mag de ruimte gebrui ken." Mevrouw Konings is al eer der bezig" geweest het zwerf kattenprobleem op te lessen. „Ik ben daar tien jaar geleden mee gestopt omdat ik geen medewerking kreeg," vertelt ze. „Door toeval raak ik er nu weer bij betrokken." Vooral in de omgeving van het Emmaflat en het Nieuw- 1 andflat zwerven een groot aantal sterk ondervoede katten rond, op zoek naar eten. en drinken. Veel bewoners trok ken zich dagelijks het lot van de veelal door hun baas versto ten dieren aan en gaven ze te eten. De flats worden op dit moment gerenoveerd en veel bewoners hebben een tijdelijk heenkomen gezocht in een wis selwoning. Daardoor is de voedseltoevoer voor de dieren enigszins gestokt. „We vrezen dat de katten uit zwermen over de rest van de stad," zegt Riet Konings. „Door sterilisatie en castratie proberen we te voorkomen dat het aantal groeit. We roepen Iedereen in Schiedam op om 'zwerfkatten te vangen en naar het gebouw van Lentefeest te brengen. We kunnen bij de die renarts op woensdag en don derdag terecht. Dat hebben we al afgesproken." Het grote probleem is de be huizing voor de katten. „Je kan de dieren, nadat ze geopereerd zijn. niet meteen weer op straat zetten. Ze moeten er gens verzorgd worden." Me vrouw Konings hoopt, door het gemeentebestuur onder druk te zetten, aan een ruimte te ko men. „De dierenbescherming zei geen ruimte te hebben. Zelfs geen hal of iets derge lijks." Elke dinsdagmiddag zal in het vervolg een bingo worden gehouden in het gebouw van Lentefeest. Met de opbrengst worden de castraties en sterili saties bekostigd. De eerste uitgave is al ge daan door mevrouw Konings. „Ik heb van de plantsoenen dienst een kooi gekregen. Daarvoor moest ik vijfentwin tig gulden borg betalen." „We hebben toch het recht niet om die dieren zomaar in te laten slapen," vindt me vrouw Koning. „We moeten zorgen dat er niet meer bijko men. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De "pioniers van de Schledamse Jeugd" zijn terug in de stad. Maandagmid dag arriveerden 11 jongeren van het centrum St Joris Doele met hun begeleiders Johan Janssen en Leo Herwig in Schiedam, na een reis van een dikke week naar Beleren in West-Duitsland. Gisteren deed een aantal zijn verhaal. „Die Duitsers zijn aardige jongens, maar Je verstaat soms geen moer van wat ze zeggen," J3 één van de conclusies van de Schledamse jongens. De plannen voor de reis zijn overigens niet helemaal uit de verf gekomen. De Jongeren zouden in het plaatsje Dreis- sendorf een steentje bijdragen aan de bouw van een interna tionaal ontmoetingscentrum. Schiedam gaat daar de dou ches bouwen, heette het vlak voor het vertrek. Niet dat ze met him armen over elkaar hebben gezeten. Leo Herwig van de federatie van Schledamse instellingen, die het plan voor de reis heeft bedacht: „Dit zijn jongeren die graag de handen uit de mou wen willen steken. Maar dan moet er wel m eriaal aanwe zig zijn." Dat ontbrak, plus een bruikbare werktekening voor de douches. Hoe dan ook: er moest ge werkt worden en dus zochten de Schiedammers hun heil in het Beierse woud. Zij sloegen maandags (een dag na aan komst) aan de slag met het omhakken van bomen. „Een loodzwaar karwei," aldus de jongeren. .Aan het einde van de dag waren we doodmoe. Maar we hebben zo hard ge hakt, dat ze daar in het cen trum voorlopig .barsten van het hout, om te stoken en te bouwen." De reis zou ook veel ontspan ning bevatten. Zo ging de groep dinsdags wat indrukken op doen in het grensgebied van Oost-Dultsland. „Een spannen de ervaring," vertelt er één. „Het viel mij vooral op hoe die Oostdultse grenswachten maar naar ons bleven gluren, met verrekijkers." Ook bezoch ten de jongeren het graf van de onbekende soldaat bij het drielandenpunt van de beide Duitslandén en Tsjecho-Slowa- kijc. Een wandeling die woensdag werd gemaakt liep uit op een overlevingstocht. Vele uren lang dwaalden de Jongeren door het woud, nadat zij waren afgezet door Leo en Johan op een afstand van negen kilome ter van het ontmoetingscen trum. „Wat ze er niet bij had den gezegd was dat de route vol hoge heuvels zat, en dat je op allerlei manieren bij het, centrum kon komen." De groep verdwaalde en kon pas in de vroege avond een zucht van verlichting slaken bij het zien van het busje van de leiders, die naar hen op zoek waren ge gaan. In de dagen die volgden wer den verschillende groepen Duitse jongeren bezocht. „Hóe het contact beviel? Nou, best leuk, maar die gasten spreken een dialect, dat lijkt wel Zweeds. Nee, in de winkels konden wij ons beter redden. En in de kroeg." Eén van de dingen die zij naar huis mee brachten is een flinke bier-'- laars', die ze kado kregen bij een etentje in een Duitse her berg. De bezoekers van het jonge rencentrum St Joris Doele (van wie de meesten zonder "SCHIEDAM Bijgelovig heid staat centraal In het to neelstuk dat de vereniging Intermezzo zaterdagavond in de Scholengemeenschap Spieringshoek op de planken brengt. De klucht heeft de toepasselijke titel 'Vrijdag de dertiende' meegekregen en ls geschreven door J. van der Heiden en H. Bakker. Het stuk vertelt het ver haal van een zeer bijgelovi ge vrouw die zich met enkele vriendinnen de toekomst laat voorspellen. Haar man komt er uiteindelijk achter dat de waarzegger een be drieger is. Het toneelstuk bêgint om acht uur. Er Is bal na. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij Els van Raak J.C. van Marken straat 68 tel. 73.56.11 en aan 'de zaal. werkzijn) kunnen vanavond de videobeelden zien die door de groep zijn gemaakt De beelden zullen ook worden ge bruikt om andere jongerencen tra te laten zien hoe leuk en leerzaam zo'n reis kan zijn. Leo Herwig is beslist van plan om met andere instellin gen iets dergelijks te gaan on dernemen. Wellicht opnieuw naar Drelssendorf. „Maar ik heb tegen de Duitse organisa tie gezegd dat er dan wel be hoorlijk werkmateriaal moet zijn. Aan de planning schort het nodige in dat land," aldus Herwig. De reis werd mogelijk ge maakt door subsidies van de Nederlandse en Duitse over heid. VLAARDINGEN De be volking van Vlaardingen is in de afgelopen maand septem ber afgenomen met 87 perw. nen. In deze periode werden er 65 baby's geboren en stierven er 52 mensen. Er vestigden zich 195 nieuwe bewoners in de stad, terwijl echter 295 Vlaar- dingers die stad verlieten. Zo komt het aantal inwoners te staan op: 76.683. Bffi si *k d v g r c - n r if- X) I* w p g g 'e: h n ti H 'ti i( Zl tl A "1 na hi hl il TS **Vi di m

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 2