35.- rotest: kerk besmeurd met zwijnenbloed -schuldeisers och nog geld? Limburgse CDA- gedeputeerde uit woningstichting termeulen ter meulen FOnRo-r,: Gerrit Komrijs prijs voor z'n Nederlands Toch illegaal storten In Dordt Gouden knipperbol voor NCRV-tv Uit dierenliefde niet bij chirurgie Nieuw hoofdkantoor Jehovah's Getuigen studenten aten hun anden zien diana naar Jitillen mm Gedood op overweg Peuter (2) verdronken Minister Schoo bezoekt ITC 4- Nergens zo voordelig! Oonszachte angora pullovers '-5 in diverse modellen. Met rech- of boothals en met wijde nouwen. 70/20/10% Lamswol/ angora/nylon. Maten 36 t/m 14. in modieuze kleuren, o.a. tf; grijs. raf. écru en zwart. "%n59r75' en toer r (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De voetbalwedstrijden Neder- land-Spanje (16 november) en Sparta-Feyenoord (6 november) dreigen het doelwit te worden van acties van -Rotterdams politiepersoneel. Politie agenten zullen voor en na die wedstrijden ver moedelijk geen vinger uitsteken om het verkeer te regelen. 'Ludiek' vee! dessins en kleuren... Prachtige zijde jersey stoffen voor minder dan de halve prijs! Soepel vallend, in dessins van dit jaar. Van 100% poly ester. 150 cm. breed. van ^56 voor mm Een actievoerder giet zwijnenbloed uit over het altaar van de kerk (links) Vrijwilligers en de brandweer steken een handje toe bij de schoonmaakwerkzaamhe- den (boven) Van een onzer verslaggevers MAASTRICHT De Limburgse CD A-gedeputeerde Pierre Verhagen heeft zijn functie als adviseur va n de omstreden ideeëie woningstichting SBDI ter beschik king gesteld. Hij is tot nu de enige van de drie Lim burgse CDA-bestuurders, die in een rechercherapport van het ministerie van Volkshuisvesting beschuldigd werden van niet-bonafide handelingen met subsidiegel den voor de woningbouw, die deze consequentie getrok ken heeft. CDA-gedeputeerde T. J. P. Verhagen: consequentie getrokken bij ontwikkelen en afdrukken van uw film. 3ouciuüeu- ■lGRATIS PAIIA tel OW- Henk Mochel MAANDAG 31 OKTOBER 1963 ,jET VRIJE VOLK binnenland 3 Voetballen in de knel [door politie-acties 1 UTRECHT Het bestuur {CÉn de rijksuniversiteit' van treeht is bezig de subfacul- it tandheelkunde te ver kwan ta), terwijl van opheffing inde faculteit nog geen spra- jt«'is. Dat is de reactie van de studenten van de faculteit f ide mededeling van minister setman van Onderwijs dat y it universiteitsbestuur alsnog lioord is gegaan met ophef- )g van de subfaculteit tand- «Ikunde. Dc studenten wijzen erop dat Tweede Kamer nog geen tel besluit in de kwestie «ft genomen. Van die situa- i, aldus de boze studenten, «beert Deetman nu misbruik, maken. Ze vinden dat de Ka- rf« door het optreden van de ialster buitenspel gezet en o de tuin geleid wordt. Wphol Prinses Juliana is tji steren aan het begin van de c Mdag van Schiphol vertrok- n voor een bezoek aan de f'. 'lillen dat vrijdag officieel l< fint en duurt tot 24 novem- i; r. De Prinses bezoekt eerst- f New York enkele dagen f jr dochter Chistina. f 0p de Antillen reist Juliana Arubanaar Bonaire, St. r tarten, Saba en St. Eusta- B. De Rotterdamse afdelingen van de politiebonden voeren dat plan uit als woensdag het gesprek tussen minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) en de ambtenarenbonden over de salariskorting van 3,5 percent inderdaad niets oplevert. De Rotterdamse politie houdt dan de volgende dag direct al een demonstratieve vergadering en start volgende week echte acties. De politieagenten zullen van af 7 november vrijwel geen verbalen meer uitschrijven bij overtredingen. De Rotterdam se recherche gaat stipt wer ken, wat inhoudt dat inbraken worden opgenomen zoals op de rechercheschool is geleerd. Er zal alleen nog maar bij cala miteiten worden overgewerkt. En politieauto's zullen zelfs bij de geringste gebreken in de garage worden gehouden. De wedstrijd Feyenoord-Tot- tenham Hotspur .wordt door de Rotterdamse politie nog onge moeid gelaten. Wei wordt een "ludieke" actie aangekohdigd. Het treinverkeer is vanmor gen in de spits, aan het begin van-de derde actieweek, zon der grote problemen verlopen. Alleen ln Noord-Holland liepen de vertragingen op tot 20 mi nuten, overal elders in het land bedroegen ze maximaal tien minuten, aldus een woordvoer der van de NS. De vervoersbond FNV ver wachtte vanochtend dat de treinvertragingen vandaag wel weer zouden toenemen. Dat er vanmorgen weinig te merken viel, lag volgens de bond aan het feit dat iedereen bij de NS weer aan het "stipt heidsregiem" moet wennen na de inspanningen van afgelopen zaterdag. Vanmorgen werden ook weer acties op touw gezet in het streekvervoer. Stiptheids acties, opgeroepen door de ver- voersbond CNV, braken uit bij Enhabo (Amsterdam-Zaan streek), NSH (Noord- en Zuid- Holland), VSL (Limburg) en Zuid-Ooster (Noord-Limburg en Brabant). Personeel van het geweste lijk arbeidsbureau ln Alkmaar gaat eind deze week niet in staking, maar juist 24 uur ach ter elkaar doorwerken. De GAB-werknemers willen de achterstand wegwerken na een week van sluiting in de mid daguren. WD-voorzitter Kamminga heeft gisteren voor de AVRO- radio verklaard dat het kabi net moet volharden in de aan gekondigde kortingen van 3,5 percent. „We zitten in het moeras met onze economie. Er moet nu worden ingegrepen en het kabinet mag niet wijken voor acties." Overigens verwacht ook Kamminga dat het overleg woensdag zal mislukken. „Ik betwijfel of de bonden ooit kun nen instemmen met welk re sultaat dan ook dat anders ls dan die 3,5 percent van tafel." •- - V ■Sis ■4 (Van een onzer verslaggevers) ULVENHOUT Jerrycans vol wilde zwijnenbloed hebben actievoerders zaterdagnacht uitgegoten over het interieur van de Laurentiuskerk in het Brabantse Ulvenhout. De actie werd uitgevoerd door leden van het Dierenbe vrijdingsfront en was een pro test tegen de Hubertusviering, de officiële opening van het jachtseizoen, die gisteren toch doorging in de kerk. Voor an dere diensten moesten de kerk gangers uitwijken naar een ca fézaal. Tijdens de Hubertusviering kwamen ongeveer veertig de monstranten opnieuw ln actie. Ze protesteerden met spandoe ken tegen het „neerknallen van dieren" tijdens de jacht. Onder de groep waren leden van Kri tisch Faunabeheer, de actie groep Stop De Jacht, vogel werkgroepen en de Dierenbe scherming. Volgens" de politie kostte het* zondagochtend „zeer veel moeite" om de kerk tijdig onze soc.-econ. redactie) 'OTTERDAM Voor voor* %e dochterbedrijven en «re schuldeisers van het a-Scheide-Verolme-concem toch nog aardige bedra- vrij te komen. "Een zeer «tantiële uitkering" is vol 's de raad van bestuur wel tokelijk van het feit of dat overheid haar claim voor [jgbetaling van bijna 900 Joea gulden steun intrekt. wil deze zaak in een pro- "re aanvechten. aan de RSV-aandelen uit- lelijk nog een waarde zal ballen, is nog niet te beoor- 'n, schrijft het bestuur in het verslag over de stand van zaken bij het concern. Op 14 november wordt dat besproken op de algemene aandeelhou dersvergadering. Uit het verslag blijkt verder dat RSV vorig jaar uiteindelijk nog 2*^3 miljoen winst heeft behaald die geheel was te dan ken aan de gunstige resultaten bij de Brazaliaanse Verolme- werf. Die is overigens inmid dels verkocht voor 200 miljoen guldén. De totale schulden van RSV Holding worden geschat op 800 miljoen gulden (zónder overheidsclaims). Het eigen vermogen bedroeg eind vorig jaar 388 miljoen. schoon te krijgen. De puaren en het altaar in de kerk zaten onder het zwijnenbloed. Ook een jurk van een priester was besmeurd. De brandweer en vrijwilligers werden ingezet voor de schoonmaakklus. Het bisdom heeft de actie van het Dierenbevrijdings front bestempeld als „betreu renswaardig en laakbaar". „Tot nu toe zijn voor- eri tegen standers van de jacht altijd correct geweest in het overleg met kerkelijke instanties", al dus een woordvoerder van het bisdom. Het bisdom Breda heeft er volgens hem altijd naar gestreefd de Hubertusvie ring beperkt te houden binnen het lithurgisch kader. Ais argument voor zijn be slissing noemt Verhagen de volgens hem niet altijd juiste publicaties rond de SBDI drs. Ruijtersaffalre, die naar zijn mening het openbaar bestuur, de politiek ln het algemeen en het CDA ln het bijzonder onno dig in diskrediet brengen." De voorzitter van de Lim burgse PvdA-Statenfractie Servaas Huys vindt het in een eerste reactie "teleurstellend', dat Verhagen geen enkel waardeoordeel uitspreekt over zijn adviseurschap bij de SBDI in combinatie met zijn politie ke functie, maar alleen ver wijst naar de nadelige gevol gen van publicaties. GS van Limburg hebben in middels besloten geen nader onderzoek in te stellen naar de betrokkenheid van Verhagen bij de SBDI-affaire. Ze ant woorden dit op vragen van het CPN-statenlid John Geelen, die verzocht heeft om Verha gen hangende een dergelijk on derzoek van zijn politieke functies te schorsen, In hun antwoord zeggen GS, dat uit het SBDI-onderzoek van het ministerie niet blijkt. dat Verhagen sinds zijn benoe ming als Statenlid in juni 1982 actief is geweest voor de stich ting. GS vinden verder dat ver menging van functies voor de toekomst is uitgesloten omdat Verhagen nu zijn adviseurs functies ter beschikking heeft gesteld. Na eerst mededirecteur te zijn geweest van het make laarskantoor van drs. Ruyters Sn Sittard werd Verhagen bij zonder adviseur van de stich ting die nauwe banden met het makelaarskantoor onderhield. Volgens het onderzoek van het ministerie van Volkshuis vesting zijn er tientallen mil joenen guldens overheidsgeld onterecht via de SBDI naar het kantoor van drs. Ruyters ge sluisd. wat onder meer leidde tot het vaststellen van (te) ho ge huren. Andere hoofdrolspelers in de affaire zijn CDA-bestuurder P. M. J. A. Tops, Secretaris-pen ningmeester van de stichting en SBDI-voorzitter W. H. J. Derks, voormalig voorzitter van de KVP in Limburg. Er zijn tot dusver nog geen arrestaties verricht. De pas toor van de kerk heeft wel aan gifte gedaan bij de politie. Monsters van het bloed zijn opgestuurd naar het gerechte lijk laboratorium in Rijswijk. EINDHOVEN Op een be waakte spoorwegovergang in Eindhoven is de 17-jarige H. Dekkers uit die stad gisteren om het leven gekomen. De jon gen was met zijn bromfiets ge stopt om een goederentrein te laten passeren. Toen hij me teen daarna de spoorwegover gang opreed, werd hij gegre pen door een personentrein die uit de andere richting kwam. Hij was op slag dood. POELDIJK De tweejarige Patricia van den Bogaert uit Poeldijk is gisteren in een sloot terecht gekomen en aan de gevolgen daarvan later in een ziekenhuis overleden. Fu/icolor HR film. Niet goed, niet betalen garantie Binnen 2 werkdagen gereed. ROTTERDAM Admiraliteitsstraat 8, ■130.180 M'f metrostations Oostplein. 2e Middellandstraat 23 tel. 010- 772117 DEVENTER Schrijver/dichter essayist/columnist Gerrit Komrij krijgt de Kluwer-prijs 1983 voor de ma nier waarop hij. in zijn hele oeuvre, met de Nederland se taal is omge gaan. De onder scheiding, waaraan ƒ7500 vastzit, wordt hem op 22 november in Am sterdam uitgereikt. De prijs komt van de Stichting Klu- werfonds, die in 1964 werd opge- richt ter gelegen heid van het 75-ja- rig bestaan van het gelijknamige uitge versbedrijf. Van jaar tot jaar va rieert het terrein waarop de onder scheiding wordt ge geven. A V:" f i: rj DORDRECHT De firma Troost uit Pernis blijkt illegaal te storten in de pol der Stededijk op het Eiland van Dor drecht. De Kroon heeft thans beslist, dat Troost niet over een Hinderwetver gunning beschikt, al heeft de provin cie Zuid-Holland eerder verklaard dat dit wél het ge val zou zijn. De provincie heeft daarom tot nu toe geweigerd de stort plaats in de polder Stededijk, die een toekomstige re creatieve bestem ming heeft, te slui ten. Vanuit de Dordtse gameen- teraad is daar wet op aangedrongen. Milieu-wethouder C. de Kovel van Dordrecht wil nog niet zeggen of Troost nu alsnog de werkzaamheden moet stoppen. De Kovel wil vandaag eerst overleg ple gen met de provin cie. De stort door Troost is bij de Raad van State aanhangig gemaakt door de Vereniging Behoud Biesbosch. Volgens de vereni ging zouden de vergunningen ver lopen zijn en vol doet de stortplaats niet aan alle eisen. Troost stort al vele jaren in de Stede- dijkpolder. Volgens de Technische Mi lieudienst Drecht- steden is er wel veel rommel ge stort, maar heeft deze dienst altijd geweten wat er precies de grond "rn gaat. Troost zou nog enkele jaren willen storten in Stededijk. ENSCHEDE Mi nister Schoo van Ontwikkelingssa menwerking brengt morgen een werk bezoek aan het In stituut voor Inter nationaal Onderwijs (ITC) in Enschede, waar cursussen worden gegeven aan studenten uit onwikkeiingslanden in vakken als fo*o- grammetrie carto grafie en de inter pretatie van luch topnamen. In het instituut zal de minister de doopplechtigheid verrichten van een zogenaamde 'Mi- crolite', een super- licht vliegtuigje, dat volgens het ITC zeer geschikt is voor het maken van luchtopnamen in ontwikkelingslan den HILVERSUM Het Internationale Verbond voor Veilig Verkeer heeft in Berlijn de NCRV- televisie onder scheiden met de Gouden Knippert»! voor het program ma "Wie was schuldig". In deze documentaire, een aflevering uit de se rie Rondom Tien, spreekt Henk Mo chel met slachtof fers, nabestaanden van slachtoffers én veroorzakers van ernstige ongeluk ken. De Gouden Knip perbol is de eerste prijs van een twee jaarlijks televisie- festival van het ver bond, de Preven tion Routière Inter nationale. UTRECHT De commissie voor chirurgische practi ca bij de faculteit voor Diergenees kunde in Utrecht heeft besloten om 'principieel-ethi- sche redenen' stu denten, die nog niet geslaagd zijn voor hun doctoraal te weren van het vijfdejaars practi cum chirugie. Het argument is, dat er geen dieren mogen worden doodgemaakt voor studenten, die mis schien nooit hun doctoraat halen, zo meldt het Utrechtse universiteitsblad. De studenten in de faculteitsraad vin den de plotselinge bezorgheid om de proefdieren nogal vreemd gezien de grote problemen, die studenten in het verteden onder vonden als ze zich verzetten tegen verplichte deelna me aan het practi cum. EMMEN Zater dag is in Emmen het nieuwe hoofd kantoor van de Je hovah's Getuigen in gebruik genomen. In het miljoenen complex, waar on geveer tachtig mensen in ruil voor kost en inwoning en 100 zakgeld werken, zijn onder andere een eigen slagerij, kerkzaal en een bibliotheek gehuisvest. Een groot deel van het nieuwe pand wordt in beslag ge nomen door de drukkerij, waar tweemaal per maand 335.000 tijdschriften van de persen rollen. Een vertaalcompu- ter zorgt er voor, dat de zendingsli teratuur in 102 ver schillende talen omgezet kan wor den. Tegen de nieuwe vestiging van het genootschap is ac tie genomen door de Nederlandse Vereniging van Ontgoochelden, NVO, een in 1977 opgerichte groep van ongeveer 450 ex Jehovah's Ge tuigen. Deze organisatie verspreidde in Em men huis aan huis stencils, waarin mensen werden ge waarschuwd voor het genootschap. In de nacht van vrij dag op zaterdag werden vernielin gen aangericht aan de omheining en in de tuin van het complex.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1