bij politie Rotterdam Hoorzitting over slib-berging voor 1 persoon Amsterdammers leren van Rotterdammers Kabelnet in Hoek wordt uitgebreid FRITUUR- NIEUWE AANHOUDINGEN IN ZAAK VALSE DOLLARS Roteb helpt bij spullen- hulp Vandaag mets Roteb' bezuinigt op onkruidbestrijding UIT/Agenda Sport mmmm Vrouw gewond bij vlucht voor brand Politie vangt 1250 kg hasj (Van een onzer verslaggevers) BOTTERDAM De Rotterdamse bevolking zal de komende weken bemerken waar de plichten van de ac tievoerende politie overgaan in goede bedoelingen. Dat zal bijvoorbeeld betekenen dat foutparkeerders geen bon meer krijgen. i!whh ^*0 vervolg voorpagina VETplantaardig Een héél kilo in één pak DiNSDAG 1 NOVEMBER 1983 bon meer voor parkeerloi i tie- aan- t a be- 'ef,- 30r- wat nger (d. t om mèn V- njei aver aaki oek" Zijn !W0 i-, ssa- Mensen die een inbreker op bezoek hebben gehad, zullen merken wat het betekent wan neer rechercheurs „volgens het boekje gaan werken." De Rotterdamse voorzitter van de Centrale van Politieor ganisaties (CPO) in Rotter dam Henk Stoppelenburg re kent op een enorme actiebe- reldheid ln Rotterdam. „Van de 2800 ambtenaren binnen het politiekorps is 95 procent aan gesloten bij één van de drie vakbonden (NPB, ACP en VHP). Wij schatten dat min stens dat percentage meedoet aan de prikacties, zo niet meer." Er is gekozen voor een actieopbouw in drie fases, af hankelijk van wat het overleg met minister Rietkerk morgen oplevert. Henk Stoppelenburg*. „Wat wil de minister nu eigenlijk. Als hij nog voor de onderhan delingen zijn begonnen al bij voorbaat vaststelt dat er aan die 3,5 procent niet meer te tomen valt, dan boef je eigen lijk al niet meer te overleggen. Wij zijn er daarom op voorbe reid om desnoods tot in decem ber acties te voeren, die hevi ger worden naarmate Rietkerk langer voet bij stuk houdt" De politiebonden zijn ge tergd door de voortdurende reeks maatregelen die de poli tiemensen treft. Stoppelen burg; „Wij kennen een inko mensverschil van 10 procent met vergelijkbare functies in het bedrijfsleven. Daarbij komt die voorgestelde 3.5 pro cent. Dan moeten we per 1 ja nuari nog eens 2,5 procent prijscompensatie inleveren. Tenslotte zijn er maatregelen in de maak die een totale kor ting van 23 procent op onze sa larissen inhouden per 1986." Henk Stoppelenburg van de Rotterdamse Rivierpolitie, voorzitter van de CPO in Rot terdam. De afdelingen van de Rotter damse politiebonden, verenigd y vêï OiMw"1 •V* 7' 'Air/' 4// A? 13 ROTTERDAM Dui zenden mensen zijn van morgen te laat op hun werk gekomen door een blokkade van de Maas tunnel. Boze ambtena ren, zo'n 350 medewer kers en 190 auto's van het Gemeentelijk Ener giebedrijf Rotterdam, zetten het verkeer vast. Rotterdamse politie agenten verklaarden zich solidair en keken toe. De verkeerschaos op de linker Maasoever was het grootst Het eerst werd de buis vanuit Zuid bezet Later ontstonden er ook opstoppingen op de Rechter Maasoever. De blokkade tijdens de ochtendspits heeft een uur geduurd. Het oorspronkelijk plan om één buis te be zetten, werd verlaten toen burgemeester Bram Peper, via de poli tie de indruk had gewekt de actie te verbieden. Daarop breidde de actie zich juist uit. De Maastunnel kwam ongeveer om 9.30 uur weer vrij voor het ver keer, maar het duurde nog geruime tijd voor dat de files bij de tunnel, de Willemsbrug en ook bij de Van Brienenoord- brug waren opgelost (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Hoe één vrouw zestien mannen aan het werk kan zetten... Toos Brabander (38 jaar), voorzitter van de Vereniging Gezond en Veilig Hoek van Holland heeft het op haar geweten. Haar slachtoffers waren zestien ambtenaren van het openbaar lichaam Rijnmond. De ambtenaren zaten in de Hoekse gemeentesecre tarie klaar voor een hoor zitting over- de voorgeno men berging van slib in de Nieuw-Oranjepolder, maar er was niemand ko men opdagen. De mannen verheugden zich op een makkie,, totdat Toos Bra bander binnenstapte. De hoorzitting begon. Toos vroeg om volledige afhandeling van de proce dure en stelde vragen over de mogelijke veront reiniging van het bodem water. „Ik voelde me heel gek, maar ik maak me echt zorgen. De polder is vijftien jaar geleden ook opgespoten en nu groeien er spruitjes... ik ben bang dat het weer gaat gebeu ren. Schuldgevoelens heeft Toos niet. „Ze waren er toch en nu hebben ze'ook nog wat nuttigs gedaan," vindt ze. ROTTERDAM Bij een uitslaande brand aan de Haifa- weg in Rotterdam is vannacht de 35-jarige Rotterdamse I. M. Gcewijk gewond geraakt na een sprong uit het raam. De vrouw werd, evenals haar drie kinderen opgevangen in een zeil van de brandweer, maar kwam verkeerd terecht. Zij moest In het Zuiderziekenhuis worden behandeld. Haar kin deren bleven ongedeerd. Om liggende woningen aan de Haï- faweg liepen aanzienlijke rook- en waterschade op. De brand was uitgebroken in pand 61c, waarvan de bewoners niet thuis waren. Over de oorzaak en de schade is nog niets be kend. ROTTERDAM In samen werking met de douane heeft de Rotterdamse politie de af gelopen nacht 1250 kilo hasj in beslag genomen op de West- zeedijk in Rotterdam. De soft drugs waren opgeslagen in een container, die stond gepar keerd op een bedrijfsterrein. In verband met deze vondst is de 32-jarige Rotterdammer F.M. aangehouden. in het CPO en vertegenwoordi gers van de Vereniging van Hogere Politieambtenaren (VHPA) hebben sinds gisteren een actiecentrum Ingericht op de eerste verdieping van het hoofdbureau van politie, van waar alle acties worden ge coördineerd. Vanaf maandag 1 november zal dat actiecentrum dag en nacht bemand zijn. In totaal kunnen de drie politiebonden rekenen op ongeveer 90 kader leden die over de verschillende afdelingen verspreid zijn. Wanneer het overleg met mi nister Rietkerk morgen vol gens verwachting mislukt, is er donderdagochtend om 10.00 uur een demonstratieve actie- vergadering in zaal Palace. Voor die vergadering zijn ook nlet-vakbondsleden uitgeno digd. Gisteren is er namens de CPO en de VHPA een brief uit gegaan aan alle fracties van de Rotterdamse gemeente raad. Daarin wordt de politici verzocht aandacht te besteden aan het politie-protest, om te beginnen morgenochtend. Dan komt op het stadhuis de ge meenteraadscommissie voor politle-aangelegenheden bijeen. De politiebonden* hopen bij die gelegenheid een stand punt inzake de voorgenomen actie te vernemen van burge meester Peper. Volgens Stoppelenburg is het risico klein dat er door dé op til zijnde acties jgevaar ont staat voor de Rotterdamse be volking. 'Iedere politieman kent zijn plicht. Tegen winkel diefstal, verkrachting, dronken automobilisten en bij zware ongevallen en branden blijven we vanzelfsprekend ons werk doen. Maar bij kleine overtre dingen, zoals verkeersovertre dingen, zullen we in plaats van bekeuringen de agenten laten wijzen op het doel van onze ac ties. We hebben er goede hoop op dat het Rotterdamse pu bliek daarvoor begrip zal op brengen," In de Atjeh- straat op de Kaap: „Is dit nou een rosse buurt?" (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Wat doe je met oude havens? Amsterdammers uit het Oostelijk Havengebied kwamen gisteren kijken hoe Rotterdam zijn slogan "Wonen aan het water" in de praktijk brengt. Kritiek en bewondering wisselden elkaar af. Over de Peper- klip: "Het gebouw ziet er aan de buitenkant prachtig uit, maar voor bewoners is het een verschrikking.", Dat nooit in Amsterdam." Voor de prestaties in het Poortgebouw gingen de handen op elkaar. "Prach tig", vonden de bezoekers •uit de hoofdstad, "op deze manier willen we ook gaan werken." In samenwerking met de gemeente hebben bewoners zelf de verbou wing van het Poortgebouw ter hand genomen. De kos ten, dus de huren blijven zo laag en ze hebben een wo ning naar hun zin. Dat sprak de Amster damse visite wel aan. "Die zelfbouw is een prima initiatief. Bij ons zijn een aantal gebouwen gekraakt. Er wonen mensen die best veel in hun mars hebben en zelf zo'n verbouwing willen en kunnen aanpakken. We hebben wél gemerkt dat je een hoop overredings kracht moet hebben. De ge meente Rotterdam voelde er eerst niet zo voor. Eer we ons gemeentebestuur zover hebben. Dat luistert helemaal niet naar bewo ners." Dat die medezeggen schap van bewoners in Rot terdam ook wel eens tegen valt, ontdekten de Amster dammers in Katendrecht. Resultaat: een zeer omstre den bouwwerk op het NEMAC-terrein. van... ar chitect Carel Weebcr. "De woonlasten illustreren het al," zei extern deskundige van de Katendrechtse be wonersorganisatie, "de energielasten in de bouw die nu wordt voorbereid zullen twee keer zo laag zijn. De bewoners hebben dat als keiharde eis ge steld." De spanning in de Peper- klip is om te snijden, on dervonden de bezoekers. "Ze gebruikten ons om te gen elkaar te schelden. Tientallen mensen begon nen tegen ons te klagen over buitenlanders. We we ten nu dat je niet plomp verloren zo'n immens ge bouw neer moet zetten. Een nieuwe buurt moet je lang zaam opbouwen. En niet alleen met woningen, maar ook met winkeltjes en be drijven." Verbazing wekten de paalwoningen en puntmuts van architect Blom. Ze werkten de Amsterdam mers enigszins op de lach spieren. Ook keken ze nog even op het voormalige Drinkwaterleidingterrein bij watertoren Utopia, waar ze opnieuw het resul taat zagen van actief en strijdbaar optreden van een groep bewoners. Een tegenvaller vond het bezoek het gebruik van 'de kademuren. "Op sommige plekken vind je geen straatleven meer hier. Je ziet in de verte wel schepen varen, maar verder merk je niet dat je in een oude haven woont. Ons idee is om die kademuren er veel meer bij te betrekken. Be woners moeten er een boot je neer kunnen leggen en mogelijkheden hebben om te surfen. Er bestaan plan nen voor woonboten die aan de kades kunnen wor den afgemeerd. Circussen, woonwagenbewoners moe ten bij ons een plaat3 kun nen krijgen en mensen die hun schip tijdelijk willen aanleggen." Ook het bekende pro bleem van Rotterdam ont ging de Amsterdammers niet. "Het tocht hier overai, waarom maakt niemand er energie van?" (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het kabel net in Hoek van Holland kan worden aangesloten op dat van het Westland. In Naaldwijk is een 120 meter hoge mast ln aanbouw, die ontvangst moge lijk maakt van vrijwel dezelf de programma's als in Rotter dam op hét kabelnet komen. Koppeling aan het CAI-West- land Is aantrekkelijker dan de aanleg van een nieuwe straal zenderverbinding tussen Rot terdam en Hoek van Holland, vindt de gemeente'Rotterdam. Het Roterdamse kabelnet is onlangs uitgebreid tot dertien televisiekanalen. In Hoek van Holland zit men nog op acht programma's, waarvan er vier per straalzender uit Rotter dam en Maassluis komen. Het gemeentebestuur houdt zich eraan dat in Hoek van Holland uiteindelijk hetzelfde aanbod en dezelfde tarieven moeten gelden als elders in de ge meente Rotterdam. CAI-Westland (dat onder meer ook de gemeenten Mon ster en 's-Gravcnzandc be dient) en de PTT zijn al ak koord gegaan met levering aan Hoek van Holland. De technische voorzieningen kos ten het GEB Rotterdam ruim 400.000 gulden. In het Westland ontvangt men reeds de commerciële En gelse televisiezender Channel Four, die ln Rotterdam niet op de kabel staat. Daarentegen ontbreekt een apart kanaal voor Teletekst (ondertiteling van Nederlandse programma'3 voor gehoorgestoorden). Ais daarvoor in Hoek van Holland belangstelling bestaat kan voor een Teletekst-kanaal worden gezorgd. Aanvoer van typisch Rotterdamse pro gramma'3 (Info-kanaal en lo kale televisie) kunnen waar schijnlijk Hoek van Holland bereiken via de bestaande straalverbinding Rotterdam- Maassluis en een te leggen ka belverbinding Maassluis-Wcst- land (Maassluis, neemt pro gramma's af van Rotterdam, en wil ook enkele vla Westland importeren). (van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM De politie heeft twee nieuwe arrestaties verricht ln de zaak van de val se dollarbiljetten. Eerder wed den drie verdachten," die ln het bezit waren van 10.300 valse biljetten van honderd dollar ("Waarde" drie miljoen gul den), aangehouden. Deze drie arrestanten blijven ontkennen. In Aalsmeer arresteerde de politie de 38-jarige J. J. uit Uit geest De Rotterdamse politie hield de 31-jarige mevrouw F. D. uit Amsterdam aan. De eer ste verdachte is inmiddels aan de officier van justitie voorge leid en vervolgens op vrije voeten gesteld. Hij was ln het bezit van een aantal valse dol larbiljetten. Mevrouw D. wordt nog vastgehouden op verden king van medeplichtigheid aan het vervaardigen van de valse dollar. De eerste drie arrestanten weigeren, aldus een woord voerder van de Rotterdamse politie, een verklaring af te leggen over de herkomst van het geld en dc plaats waar het is gedrukt. Na hun aanhouding, op 14 oktober, is in de Rotterdamse woning van één van de drie een fotokopieerapparaat ge vonden, dat begin oktober bij de dienst Gemeentewerken ln Rotterdam Is gestolen. Het bureau fraude van de Rotterdamse politie heeft ver klaard dat het om kwalitatief goede vervalsingen gaat. De helft van de bankbiljetten is ongenummerd. ROTTERDAM Af gedankt huisraad i3 vaak nog bruikbaar voor een ander, maar wie voorkomt dat het me teen wordt gekraakt bij de Roteb? Dat is de knel lende vraag van het Rot terdamse Centrum voor Dienstverlening. Deze vrijwilligersorganisatie houdt zich al bezig met het inzamelen van goe deren die via het project Spullenhulp weer wor den opgeknapt en tegen een zacht prijsje ver kocht. Wethouder H. van der Pols (Bedrijven) wil bin nenkort een proef nemen om te bezien wat de Ro teb kan doen in dit ver band. Anders dan In vele grote steden kent de Rot terdamse reinigings dienst geen "grofvull- dag". Het gebruikelijke gestruin van mensen die de afdankertjes van an dere/S kunnen gebruiken ontbreekt dan ook. De Roteb komt op telefo nisch verzoek voorrijden en neemt het grof vuil meteen mee. Van der Pols wil de Roteh-mensen bij zo'n telefoontje nu laten vra gen of er nog bruikbare spullen bij zijn en of men het goed vindt dat deze ter beschikking worden gesteld van Spullenhulp. Zo Ja, dan komt de Roteb met een open vrachtauto in plaat3 van met de kraakwagen en kan Spullenhulp de zaak me teen ln ontvangst nemen. Van der Pols denkt aan een proefneming in twee districten op de Rechter Maasoever.

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1