Ambtenaren zetten verkeer opnieuw muurvast Gif in limonade: arrestatie Fans sluiten vrede Peper schuift Van Dorp voren Stap Smit-Kroes ''zeer ongebruikelijk 'Nu-of-nooit' -plan voor spoortunnel overvalt Rotterdam Briljant van brutaliteit c :^ë^"':';:Re'cBt*êjp-;Kon-niét'. s'-lapen"'na'"" voetbal'veldslag Films Sport jHaveneonflict ppgelbst ter mmm voorhoeve en Dietrich Stilte :PM-' ümnüüii SJEF VAN OEKEL ZOEKT HET HOGEROP (Van een onzer verslaggeefsters) I ROTTERDAM De Maastunnel heeft vanmorgen jruim een uur verstopt gezeten. Ruim tweehonderd ambtenaren van de dienst Gemeentewerken Rotterdam r trokken door beide tunnelbuizen. Het verkeer kwam op beide Maasoevers vast te zitten. .vy-'ZC*'' i i De ambtenaren van de Rotterdamse dienst Gemeentewerken zijn natuurlijk óók boos op Koos (Rietkerk). Om dat te tonen 'en om solidariteit te betuigen met de ambtenaren met de laagste inkomens en de uitkeringstrekkersliep een veertigtal gemeentewerkers vanmorgen verkeersblokkerend door de buizen van de Maastun nel. De 18-jarige Haarlemse Feyenoordsupporter Jos Klaassen (rechts) sloot gis termiddag in het Claraziekenhuis vriendschap met de Spurs-fan Ronald Grant (19) uit Londen. Jos was, op de vlucht uit Vak S, met zijn hand achter een hek blijven hangen en liep een vleeswond op. Ronald werd in zijn bovenbeen gesto ken tijdens de vechtpartij, terwijl hij op de grond lag. Beiden zeggen "geheel per ongeluk" in het strijdgewoel terecht te zijn gekomen. Bouwcombinatie Verwacht minister Smit-Kroes soms nog applaus voor haar verrassende mededeling in de Kamer dat zij in 1934 wil beginnen aan de spoortunnelbouw in Rotterdam? Zelfs de meest overtuigde aanhangers van die nieu we NS-verbinding zuilen eerder zijn ge schrokken van deze voortvarendheid. De tunnel moet er komen, maar niet op de manier zoals de minister het zich voorstelt. Geen applaus dus, maar boosheid over een zcronver- bloemd opportunisme. Waar elke cent voor het openbaar vervoer haar een half jaar geleden nog als weggegooid geld voorkwam, durfde zij gisteren te verklaren dat ze een tunnel eigenlijk altijd de ideale oplossing had gevonden. Een mooie manier om zich de zware politieke nederlaag uit het geheugen te wissen die zij leed toen de Kamer haar goedkope tweesporige brug van tafel veegde. En dan haar "nu of nooit" richting gemeente Rotterdam: een briljante manier om de gemeente alvast de zwarte piet te geven voor mogelijke vertraging. Maar dan wel briljant van brutaliteit. En opnieuw geett minister Smit-Kroes ook blijk van een grenzeloze minach ting van de democratie. Want het is natuurlijk ongehoord te verwachten dat het college van B. en W. nu eventjes in een vioek en een zucht beslist om mee te doen aan een plan waarvan nog nauwelijks de financiële consequenties bekend zijn. Rotterdam moet eerst weten waar het aan toe is en daar na zal de gemeenteraad wel afwegen of het "nu of nooit" en het "unieke aanbod" opwegen tegen alle onvervulde voorwaarden op Btedebouwkundig gebied en tegen het vele geld dat (kennelijk) als Rotterdamse bijdrage wordt verwacht. Hinder Morgen, 5 november signeren THEOv.d. BOOGAARD en WIMT. SCHIPPERS vanaf 14.00 uur de nieuwste Sjef van Oekel, getiteld bij: BOEKHANDEL 'cjwpwt5'«, wJ'— i.' VRIJDAG 4 NOVEMBER 1383 [Vooral tunnel is doelwit bij aees De ambtenaren van Ge meentewerken, die vrije tijd hadden opgenomen, gingen de siraat op uit solidariteit met de laagstbetaalde ambtenaren en de uitkeringstrekkers. Het plan om de tunnel te blokkeren werd gistermiddag verlaten na een mededeling van wet houder R. Jansen (Personeels zaken) dat alleen een bewegen de demonstratie met een mini mumsnelheid van.30 kilometer per uur zou worden toege staan. f,De Rotterdamse brandweer gint aanstaande maandag —ook met stiptheidsacties. De uitrukdienst komt volgens woordvoerders van de vakbon den niet in gevaar. De vakbon den distantiëren zich van een jgjpamflet, verspreid door een öactiegroep "Vossenaar Weg", Sjwaarin de brandweercomman- i it.gebrek.aan loyaliteit met Jgpjn personeel wordt verweten, fe Het openbaar vervoer zal anaf aanstaande maandag op inverwachte momenten niet ijden. Het personeel van de ET begint de dag met over- eg met de Rotterdamse politie gen collega's van de streekver- Svoersbedrijven West Neder- feiand en Zuid-West Nederland. SHet publiek moet rekening ghouden met vertragingen. Ook de FTT-ers in Rotter dam komen maandag in actie. D'n 250 mensen van de aam- en afvoerdiensten en de ex- pressiedienst gaan voor onbe paalde tijd staken. Het post verkeer zai naar verwachting Hidden volgende week van döek van Holland, tot Lekker- kerk, tot Brielle en Putters- rioek stil komen te liggen. De PTT maakt twee uitzon deringen voor de bezorging kvan de post, voor medische ar- ftikelen en rouwclrculaires. De- ïze post moet dan echter wel bij Jde postkantoren worden afge- Jleverd. ROTTERDAM Het con flict over de uitvoering van de arbeidstijdverkorting per 1 ja- Pffari in het stukgoed van de Rotterdamse haven is bijge legd. De werkgeversorganisatie ;-SVZ en de vakbonden hebben «a>tarprincipe overeenstemming bereikt op welke wijze de 22 roostervrije dagen worden ge realiseerd. Met deze maatregel en ande re hebben de vakbonden kun nen bereiken dat gedwongen ontslag voor 1100 mensen in de tjaven van de tafel is verdwe nen. Ook in Capelle aan den IJs- ,sel hebben ambtenaren ge dreigd vanaf aanstaande maandag het verkeer vast te zetten. De Capelse WD-burgé- meester Luigi van Leeuwen heeft bekend gemaakt dat de gemeente registratiekaarten in huis heeft voor actievoeren de ambtenaren. „Een typisch voorbeeld van een poging tot intimidatie," aldus districtsbe stuurder Hendrik de Jong van de ambtenarenbond AbvaKa bo. De bewoners van Dordrecht kunnen volgende week ook op vertragingen rekenen. Giste ren gingen al drieduizend ambtenaren de straat op voor een demonstratie door de stad. Personeel van vervoersbedrij ven, reinigingsdienst, brand weer, rijkswaterstaat en belas tingen hebben acties aange kondigd. Het Rotterdamse energiebe drijf, dat sinds maandag stipt werkt, heeft deze week 30 per cent minder werk geleverd. Het personeel vergadert van daag weer. Het personeel van het .Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt houdt maandag een demonstratieve bijeenkomst. De vergadering begint om half één en zal een uur duren. In Krimpen aan den IJssel heeft vooral één agent van po litie het druk met de ambtena- renacties. Hij vangt tegen wil en dank de telefoontjes van boze burgers op. De "bel lers" worden door zijn colle ga's allemaal met hem door verbonden vanwege zijn ach ternaam. Hij heet Lubbers. «/V.' (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De Dordtse politie heeft een zestienjarige jongen gearresteerd, die ervan wordt beschuldigd LSD of hasj te hebben gemengd met de li monade van twaalf kinderen. De kinderen werden woens dagmiddag onwel tijdens een discofeestje in het Dordtse buurthuis 't Erfje. In de urine van één van de kinderen zijn sporen van hasj aangetroffen. De gearresteerde jongen ont kent iets met de zaak te maken te hebben. De politie heeft urinemon sters van de twaalf kinderen na een eerste onderzoek in het Dijkzigtziekenhuis doorge stuurd naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Buurtbewoners hebben giste ren dc zestienjarige aangewe zen als verdachte. De politie houdt het wat hem betreft voorlopig op "mishandelingen met behulp van schadelijke stoffen." Volgens poiitievoorlichter F. Kooiman is hasj moeilijk in water op te lossen en is ook het feit dat er in de urine van de andere elf kinderen géén spo ren van deze drug zijn aange troffen reden om het resultaat van nadere laboratoriumproe ven af te wachten. ROTTERDAM Be halve één arrestant die vastzit op verdenking van openlijke geweldple ging, heeft de Rotter damse politie nog geen verdere aanhoudingen verricht in verband met de hevige ongeregeldhe den rond de voetbalwed strijd Feyenoord-Totten- ham Hotspur; Recher cheurs ivan het bureau Groot-IJsselmonde stel len aan de hand van fo to's en filmbeelden (een onderzoek in naar de da ders van de steekpar tijen van afgelopen woensdag. Bestuursleden van Tottenham en Feyen- oord beschuldigen er el kaar over en weer van onvoldoende bedacht te zijn geweest op mogelij ke onlusten rond de voet balwedstrijd. "Zowel de UEFA en de politie als het Feyenoordbestuur hebben onze waarschu wingen niet serieus ge nomen," aldus Totten- ham-secretaris Peter Day. De Britse minister van Sportzaken Neil McFarlane heeft het mi nisterie van WVC ver zocht om nadere gege vens over de rellen. In het Rotterdamse Clara-ziekenhuis wordt één Tottenham-suppor ter nog altijd verpleegd op de intensive-care af deling voor een levens gevaarlijke steekwond, die hij voor de wedstrijd opliep in Vak S. Vier an deren liggen in het Dijk zigtziekenhuis, Zie ook pagina 15 Van onze verslaggever m RENÉ SAUVEUR «^ROTTERDAM J. C. van njBorp, chef afdeling Onder zoek en Ontwikkelling van de directie Politie op het minis terie van Binnenlandse Za- jiten, wordt zeer waarschijn- de nieuwe hoofdcommis- Vans van politie in Rotter- Van Dorp is door bur gmeester Peper als eerste kandidaat naar voren ge schoven om de huidige ^brpsbaas, A. H. Vermeij, op slgen. Vermeij gaat in ja nuari '84 met pensioen. Of de benoeming van Van Dorp doorgaat hangt af van de adviezen die de Commis saris van de Koningin en de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken uitbren gen op de voordracht. Het is echter gebruikelijk dat zo'n voordracht wordt onder schreven. De voorkeur voor Van Dorp als nieuwe hoofdcom missaris, die burgemeester Peper medio oktober in be perkte kring bekend maakte, is over het algemeen goed gevallen binnen het Rotter damse korps. Van Dorp, vroeger inspecteur bij de verkeerspolitie in Rotterdam, wordt beschouwd als een ge schikte figuur voor de functie van hoofdcommissaris. In de hoogste politiekringen ligt hij bovendien niet controver sieel. Tweede man achter Van Dorp is de hoofdcommissaris van Dordrecht, J. van der Steege. Als laatste heeft Pe per de Tilburgse hoofdcom missaris voorgedragen, T. P. de Vries. De Rotterdamse commissaris J. A. Blaauw, die zich eveneens kandidaat had gesteld, komt op de voor- drachtenlijst niet voor, even min als de Rotterdamse com missaris A. S. de Winter. In het verleden heeft bur gemeester Peper te kennen gegeven er groot belang aan te hechten dat de nieuwe korpsbaas beschikt over or ganisatorische en bestuurlij ke kwaliteiten. Het Rotter damse 'blauwe leger' staat aan de vooravond van een re organisatie. Met een serie maatregelen hoopt de korps leiding het onvoldoende func tioneren van sommige afde lingen te verbeteren. In brede kring wordt op de organisatie van het korps zware kritiek uitgeoefend. Sommige politiemensen me nen dat de grote werkdruk, kenmerkend voor de meeste recherche-afdelingen, eerder het gevolg is van een slecht beleid dan van onderbezet ting, zoa's dikwijls wordt ge suggereerd. Ingewijden menen dat de nieuwe korpschef oog zal moeten hebben voor de grote problemen waarmee Rotter dam als woongebied te kam pen heeft. De politie heeft di rect te maken met zaken als verslaving, werkloosheid, mi granten, de verloedering van oude wijken en de veiligheid op straat. Rotterdam heeft bij het in dienen van de voordracht aangedrongen op een spoedi ge behandeling ervan, om de nieuwe korpsbaas in de gele genheid te stellen zich In te werken. Pepers voordracht ligt thans bij de Commissa ris van de Koningin, Maarten Vrolijk. Volgens diens woord voerder wordt het advies 'op korte termijn' verwacht Na dat ook de minister Rietkerk (BZ) en Korthals-Altes (Jus titie) zich hebben uitgelaten over de voordracht, moet de benoeming worden bekrach tigd door de Koningin. i (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/ROTTERDAM Het is het Rotterdamse ge meentebestuur nog volslagen onduidelijk wat het heeft aan het spoortunnelplan van minis ter Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Vanochtend heb ben B. en W. zich beraden wat hen te doen staat na het "nu of nooit" van de minister. Mevrouw Smit-Kroes ver baasde gisteren de Tweede Ka mer met de mededeling dat wat haar betreft in 1984 de eer ste spade de grond in kan voor de vlersporige tunnel onder de Nieuwe Maas, "een vlersporige tunnel die ik altijd een ideale oplossing heb gevonden." De mededeling van de minis ter kwam nauwelijks een maand riadat een zeer zware ambtelijke commissie op haar verzoek de kosten van de tun nelbouw had teruggeschroefd van 758 naar 630 miljoen gul den. Gisteren noemde zij een bedrag van 600 miljoen. "We hebben eep uniek aan bod gekregen uit de aanne merswereld," aldus de minis ter. "Daardoor kan het zo goedkoop en daarom moeten we nu snel en slagvaardig te werk gaan. En van de Rotter damse slagvaardigheid hoeft niemand mij iets te vertellen. Het is nu of nooit." Zij voegde eraan toe dat ook Rotterdam (financieel) water in de wijn zai moeten doen. Het gemeentebestuur zou vrij dag (vandaag) definitief uit sluitsel geven over zijn mede werking. Uit een eerste reactie van wethouder van Verkeer en Openbare Werken drs. Jan Laan blijkt dat het zo'n vaart niet kan lopen. "We zullen er in het college zeer indringend over praten, maar we moeten toch zeker nog alle ins en outs van het plan van de minister op tafel hebben," aldus de wet houder. HIJ heeft geen idee van wel ke aannemer het aanbod voor een goedkope tunnelbouw af komstig is. De minister heeft hem slechts verteld dat het gaat om een combinatie van bouwers. Het Rotterdamse gemeente bestuur werd dinsdagmiddag telefonisch uitgenodigd voor een spoedbespreking met mi nister Smit-Kroes, 's Avonds hoorden Laan en burgemees ter Peper wat de minister van plan was aan de Kamer mee te delen. "Zij zei ons "Ik kan een tun nel maken voor zeshonderd miljoen, waarvan vijfhonderd miljoen voor de constructie werken." Het is ons onduidelijk wat er in die bedragen i3 opge nomen," aldus Laan, "maar mijn eerste indruk is dat er van de Rotterdamse voor waarden weinig overblijft." t Met name gaat het dan om een kleine verlenging van de tunnel op de Linker Maasoever om de wijk Fcijenoord een goede verkeersverbinding te geven (kosten 32 miljoen) en maatregelen tegen trillings- en geluidhinder (20 miljoen). De ze bedragen zijn overigens nog nooit opgenomen geweest in de kostenramingen. Onduidelijk is ook wat er met de aannemerscombinatie al is afgesproken en op grond van welke bestekken de prijs- aanbieding is gedaan terwijl het ontwerp ook nog lang niet besteksklaar is. "Je kunt zeggen dat de mi nister al een soort aanbeste ding heeft gedaan," aldus Laan, "en dat mag je wel zeer ongebruikelijk noemen." Lijnbaan 171 - 3012 EN Rotterdam Telefoon 010-141283

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1