eroering om ui 12: 395 3?5 3?5 Dodelijke steek In discotheek Man (82) doodt z|Jn vrouw (79) ter meulen ter meulen Miss Holland 'verkoopt' kaas 'Ministers leveren wel degelijk in' CDA stelt gesprek homofilie uit I Lubbers hard n en Scholten Extraatje stakende ambtenaar FIAT. UNIEK IN PRUS EN PRESTATIE. (Van onze parlementsredaetie) BUSSUM Het CDA wekt valse verwachtin gen. Dat zegt de VVD over het voorstel om amb tenaren en uitkeringstrekkers er de komende drie jaar niet in guldens op achteruit te laten gaan. CDA-fractieleider De Vries stelde deze „onder grens" zaterdag op de CDA-partijraad te Bussum. VVD-er Linschoten meent dat „De Vries verstan diger zou moeten zijn. Hij wekt een indruk waar van hij niet weet of hij hem kan waarmaken." Prachtige kleuren... tini flanel stof van een mooie tavaiiteit, geschikt voor rok ten, jasjes of pantalons. Van Wpolyester/acryl. In o.a. |ijs. zwart, marine, raf, bor- esaux en beige. 150 cm sreec!. Per meter Valse voorlichiing AMSTERDAM Bij een inval in een woning aan de Amsterdamse Herengracht zijn zater dagmiddag drie leden van de Nederlandse Volksunie, onder wie voorzitter Henk Glim merveen opgepakt. Hij is inmiddels op vrije voeten gesteld. Aanleiding voor de politie-actie waarbij 50 agenten werden inge zet, waren een reeks vecht- en scheldpar tijen tussen leden van het anti-fascisme comi té en de NVU. Een aanhan ger van de Volksunie die een sigar renwinkel in het centrum van Amster dam binnen vlucht, krijgt een trap na van een demon strant. 1 (Van een onzer verslaggevers) VLJSSINGEN De leden van dè Stichting „Het zeilend VOC- schip" zouden het liefst morgen al aan het roer staan van het nage bouwde middeleeuwse spiegelschip Prins Wil lem om koers te zetten naar Japan. „Net als in de televisieserie Sho- gun", zegt voorzitter Piet Reikam. i„Die be gint ook met de reis van het eerste Neder landse schip naar Ja pan, via de Straat van Magelhaes. Alleen ver domd jammer dat het een Engelse serie is. Dat hadden Nederlan ders moeten zijn". Voorzitter Piet Roskam (l) en Hans IJkel bij een schaalmodel van het VOC-schip. Badkuip Vervolg voorpagin Uit ons tuincentrum... 10 Hyacinten. in gemengde kleuren. Grootte 14(15. voor 50 Botanische krokussen. Vroegbloeiende krokussen in gemengde kleuren.' Grootte s/6. vanSjSS voor :Jes. 50 Blauwe druifjes. Grootte 6/7. Vatiii#s voor 50 Turnsterren. (Turkestania). Grootte 3/4. Een bolgewas dat .vroeg in het voorjaar een rose gloed geeft, voor ■öiiiiif5 ISISI Klompen en kaas....het blij ven deonver mijdelijke at tributen, waar mee Nederland in het buiten land 'verkocht' moet worden. Dit weekeinde viel deze eer te beurt aan Miss Holland, de blonde Nancy Lalleman-Hey- nis, die in een park in Londen poseert voor de foto in het ka der van de pro motie van Hol landse zuivel- produkten. HEt VRIJE VOLK binnenland D: De Vries wekt valse verwachtingen De CDA-fractieleider wil geen nettodaling „door alge mene kortingen". Wat hij daaronder verstaat is niet dui delijk. „Is inleveren voor ar- (Van onze parlementsredaetie) BUSSUM Premier Lub bers is zaterdag op de CDA- partijraad fel van leer getrok ken tegen de dissidenten Dijk man en Scholten, „Ik had bij het debat over ambtenaren- overleg nog maar 43 inplaats van 45 vrienden. Het ging niet om een detail, het ging om de vraag: houd je elkaar vast in moeilijke tijden." Lubbers doelde er op dat Scholten én Dijkman donderdagnacht meestemden met de motie van de PvdA om opnieuw te over leggen met de bonden op basis van gelijke behandeling. Eerder op de dag had ook fractieleider De Vries al ge- regd dat het "teveel vraagt van een fractie om die in stand ie houden met twee collega's die voortdurend vanuit de zij lijn het Nederlandse volk sten toe te roepen dat fractie en" kabinet het helemaal fout doen." Een resolutie om Dijkman en Scholten evenals de overige fractieleden recht tot spreken Ié geven, werd door de indie- aer ingetrokken, nadat fractie leider De Vries had betoogd dat het niet gaat "om de stand punten van de dissidenten, maar om de manier waarop ze hun kritiek naar buiten bren gen. Enig rumoer ontstond in de saai toen Jan Nico Scholten tij dens de middagvergadering de saai betrad en op de trap ging ritten. Toen de NOS-camera's met belichting zich op Schol len richtten, vroeg één van de aanwezigen onder luid applaus of het licht op deze zaak niet «at minder kon." beldstijdverkorting ook een al gemene korting en valt de ver laging van de hogere uitkering per juli met 10 percent er ook onder? Dat moet De Vries eens .uitleggen," aldus Linschoten. De korting met 3 percent die het kabinet nu wil doorvoeren is niet bedoeld voor arbeids tijdverkorting, maar om het fi nancieringstekort te verlagen. Voor korter werken leveren ambtenaren en uitkeringstrek kers de prijscompensatie in. i- Het voorstel van De Vries betekent een koopkrachtdaling voor overheidspersoneel, trendvolgers en uitkerings trekkers van minstens 8 per cent in drie jaar tijd. Ook al blijft hun inkomen in guldens gelijk, de prijzen gaan wél omhoog. Premier Lubbers, die ook op de partijraad sprak, ging niet in op de suggestie van De Vries. Ook tie ambtenarenbon den reageren afwijzend. Het voorstel van De Vries was /juist bedoeld om het vastgelo pen overleg weer op gang te krijgen. Premier Lubbers gaf de ambtenarenbonden, en ook FNV en CNV, een flinke veeg uit de pan. „De acties zijn mé de ontstaan door een voorstel ling van zaken die niet hele maal correct was. De vakbe weging is verantwoordelijk voor onvolledige informatie," aldus Lubbers. Hij vindt dat de bonden duidelijker hadden moeten maken dat de 3,5 per centskorting niet netto, maar bruto was, evenals de korting van 3 percent nu. Lubbers wil daartoe ook de voorlichting vanuit het kabinet verbeteren. Tegen FNV en CNV, die alle bei alternatieve plannen voor het kabinetsbeleid hebben op gesteld, zei de premier dat „de •vakbeweging niet op de stoel van het kabinet moet gaan zit ten. Ieder heeft zijn eigen ver antwoordelijkheid." (Van een onzer verslaggevers) De incidenten begonnen al tegen het middaguur toen de monstranten oprukten naar Hotel Krasnapclsky waar de NVU onder een andere naam zou vergaderen. Om verdere moeilijkheden te voor komen sommeerde de politie .Glimmerveen en de zijnen daarop te verdwijnen, waarna deze uitweken naar een pand aan de Herengracht., Ook deze vergadering werd door de politie die van burge meester Van Thijn opdracht had bij ordeverstoringen met-, een in te grijpen, na schermut selingen onmiddellijk verbo den. Toen 15 tot 20 NVU-leden 'weigerden te gehoorzamen, .viel een groep agenten de wo ning binnen en ging tot arres taties over. Bij een zoekactie in het pand werden en passant het boek „Mein Kampfenkele messen en NVU-stiekers met de tekst „Nederland voor de Nederlanders" in beslag geno men.. Met Prins Willem op toer hogun-serie Plet Roskam en vice-voorzit- ter Hans IJkei van de Vlissing- se stichting hebben niet veel op met de huidige klaagzang over werkloosheid en loonsver lagingen. De tijd waarin de Republiek als enige zeevaren de natie de wateren van West en Oost-Indië bevoer geeft hun meer inspiratie. Zij proberen acht miljoen gulden bij elkaar te krijgen om een replica te bouwen van het VOC-koop- vaardijschip en met volledige bemanning de historische rei zen van de VOC nog eens over te doen. Dit stuk maritieme ge schiedenis raakt in de verge telheid, vreest de stichting. "Onze plannen kwamen in een stroomversnelling toen we merkten dat een stichting in Nagasaki precies hetzelfde voor ogen had", zegt de ex- stuurman op de grote vaart Hans IJkel. "Nagasaki is de zusterstad van Vlissingen. On langs reisde een aantal Japan ners naar Nederland om ge specialiseerde bedrijven te zoeken, die zo'n schip kunnen bouwen. Het bestek van de Prins Willem staat volledig op papier. We hebben met de Ja panse stichting besloten om twee identieke schepen te laten bouwen. De Nederlandse Prins Willem gaat de historische route varen, de Japanse wordt na de tocht, verankerd in een haven bij Nagasaki. Daar is zelfs al een plek voor inge ruimd in de baai van Omura, veertig kilometer van die. stad". Aan die baai in Zuid-Japan ligt het zogeheten Holland-Vil lage, een stuk Nederland dat door de onderneming Nagasa- ki-Holiand-Village NV is ver rijkt met molens en een grote boerderij. Het heeft stukken van Madurodam in bruikleen en er - speelt een authentiek Hollands draaiorgel. In'de toe ristische trekpleister wordt jaarlijks voor anderhalf mil joen gulden aan uit Nederland geïmporteerde goederen ver kocht. Volgens Piet Roskam gooit de stichting het ook over die boeg. "Als we serieus genomen wil len worden dan moeten we de Nederlandse regering wat te bieden hebben. Zo'n schip is een haven is een blikvanger. Dat trekt de aandacht van bui tenlandse bedrijven, denk ik. Het maritieme verleden sym boliseert Nederland bovendien veel meer dan die afgezaagde kaasjuffrouwen. Het is toch prachtig ais je zakenlieden in middeleeuwse stijl op het schip kunt ontvangen? Die kaas kun je nog altijd aan ze geven. De bouw van Het schip zorgt voor werkgelegenheid op Ne derlandse werven. We hebben contact met de middeleeuwse Zeehondenwerf hier in Vlissin gen. Pure nostalgie. Denk er aan dat de hele boulevard langs de werf dagelijks vol zal staan met honderden toeris ten", zegt Roskam hoopvol. Hij denkt zelfs al aan een werklozenproject voor kuns tenaars in dc BKR, die het vele beeldhouwwerk moeten uitvoe ren. Hans IJkel: „Via Economi sche Zaken willen we hiervoor subsidie krijgen. Voorlopig houden we dit bedrag op vier miljoen. De andere helft moet komen van donaties er zijn 120 leden en van de verkoop van aandelen. Of eigenlijk par- tieipatiebewijzen. Net als vroe ger bij VOC-schepen gebruike lijk was, bieden we per kubieke decimeter van het schip aan delen voor een tientje per stuk. Steun komt overigens ook van een aantal bedrijven uit de regio, De Japanners komen op dezelfde manier aan him geld." De stichting vindt dat Ne derland maar onzorgvuldig omspringt met haar reputatie op scheepvaartgebied. „Neem nu dat schip dat voor Holland Promoting naar het Midden- Oosten voer", zegt Roskam. „Het is toch belachelijk dat we daarvoor'een schip in het bui tenland moesten huren bij Thor-Llnea. En dan het opdui ken van de gouden munten uit het voor de Engelse kust ge zonken „Vliegend Hert". Dat hebben we nota bene gewoon weggegeven aan de Engelsen. We hebben hier genoeg kennis om dat duikwerk zelf te doen. In documentaires over mid deleeuwse scheepvaart is het doorgaans brandslangen en badkulpenwerk. In de Veronl- ca-serie die nu op de tv te zien is, vaart een ogenschijnlijk echt galjoen. Maar in werke lijkheid is het een omgebouw de Duitse mijnenveger. Knap gedaan, maar dit soort surro gaat kan niet Het wordt tijd dat de zeevaarthistorie in ere wordt hersteld", aldus Ros kam. 3 Stakers die in de door At Kabo georganiseerde 'speer- puntacties* het werk neerleg gen kunnen een extraatje bo venop hun stakingsuitkering krijgen. Zo kunnen mensen die vannacht in staking gingen bij de PTT-knooppunten een aan vulling van ten hoogste 47 gul den per dag krijgen bij hun uitkering van 73 gulden netto. Volgens woordvoerder Peter Noordermeer van de Abva/ka- bo kunnen alleen stakers bij de •speerpunten' daarop aan spraak maken, omdat zij als kleine groep de verantwoorde lijkheid dragen voor het lam- leggen van naar verhouding grote onderdelen van het amb telijk apparaat. Het gaat bovendien om amb tenaren die door de lange duur van acties in financiële moei lijkheden komen. Noordermeer wilde dit weekeinde niet be kendmaken na hoeveel dagen staken de bond met extra geld op tafel zal komen. De inkomensgarantie staat op gespannen voet met de af spraken die hierover eerder dit jaar binnen de FNV zijn ge maakt, geeft Noordermeer toe, "maar je kunt je afvragen .wat belangrijker is, het volgen van een administratieve regel of het doen slagen van je sta kingsacties," Voorzitter W. perquin van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond KNOV haalde vanmiddag tijdens zijn jaarrede fors uit tegen de amb tenaren en hun voormannen, die hij gebrek aan realiteitszin verweet. Hij zei er tranen van In de ogen te krijgen als hij hoorde klagen dat noodzakelij ke maatregelen maatschappe lijk niet aanvaardbaar zijn, terwijl vakbondsbestuurders er zelf niets aan doen om het dan meer aanvaardbaar te maken. Perquin zei tot slot juist deze dagen steeds vaker te moeten denken aan 'privati sering', het bij het bedrijfsle ven onderbrengen van over heidsdiensten: daarmee drei gend dat veel mensen dan hun ambtenarenstatus zullen ver liezen. Èr/Tj* 1 .y. /A'h MAANDAG 7NOVEMBER 1383 -v. Mïll NIJVERDAL Een massale vecht- en steekpartij tussen Zuidmolukse en Nederlandse jonge ren, waarbij de 18-jarige H. Oogink uit Nijverdal vrij dagnacht om het leven kwam heeft tot grote spannin gen geleid in deze gemeenschap. Het ging om een ruzie in een discotheek, die ontstond omdat een Zuidmolukker een Nederlands meisje een tikje op haar achterwerk gaf. Haar partner wond zich daarover zo op, dat hij de vuist ging met de Zuidmolukker.. Die kreeg meteen hulp van zijn vrienden, waarna ook andere bezoekers er zich mee gingen be moeien. Oogink kreeg een dodelijke steek met een mes in het hart. Zes an dere discobezoe kers raakten ge wond. De Zuidmoluk- Kers voelden zich •dit weekeind na het incident volgens dé Nijverdalse politie zwaar bedreigd. Vooral omdat er zaterdag in hun ge meenschapscen trum is geschoten 'met een vuurbuks, die vanuit een auto werd afgevuurd. Tijdens gesprekken na de kerkdiensten is vanuit de Moluk se gemeenschap zondag een drin gend beroep op de jongeren gedaan niet tot onbezon nen daden over te /gaan. in verband met de vechtpartij in de discotheek zijn drie Zuidmolukkers aangehouden, een 17-jarige jongen en twee broers van 20 en 27 jaar oud. De 27-jarige man heeft ■bekend, dat hij woedend met een mes omzich heen heeft geslagen na dat hij een klap in zijn nek had gekre gen met een bar kruk. HILVERSUM Ministers moeten ook inleveren, vindt de VVD. Kamerlid Robin Linschoten zei dit weekeinde voor de VARA-ra- dio dat hij dat bin nenkort in de Tweede Kamer ter sprake za! brengen. Hij zei! het-onjuist te vinden als ministe rsalarissen mét achtduizend gulden worden verhoogd, zoals in de begro ting staat. Een woordvoerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft inmid dels verklaard dat de door Linschoten genoemde bedra gen al achterhaald zijn. In plaats van achtduizend gulden méér krijgen de be windslieden 2200 gulden bruto min der komend jaar. Dit jaar komt het ministerssalaris op 177.156 guldenen volgend jaar op 174.874 gulden, al dus de woordvoer der van Binnen landse Zaken. HOOG E VEEN Met een broodmes heeft een 82-jarige Hoogeverter zater dag z'n 79-jarige echtgenote om het leven gebracht. De bejaarde werd na een telefoontje aan de politie thuis aan gehouden en heeft een volledige be kentenis afglegd. De steekpartij vond piaats In de woning van het echtpaar, in een straat vlakbij het politiebureau. Het slachtoffer werd in de slaapka mer gevonden, naast het bed. Volgens de poiitie kan de bejaarde dader zich niets meer van de steek partij herinneren en weet hij ook niet wat de aanleiding was. Van spannin gen in de relatie was niets bekend. Na zijn daad beide de bejaarde diens dochter met de mededeling dat hij haar moeder had gedood. De doch ter lichtte daarop de politie in. BUSSUM Met tweederde meer derheid heeft de CDA-partijraad za terdag da ontwerp resolutie over ho mofilie doorgescho ven naar de vol gende vergadering. Volgens velen ging de resolutie veel te ver. Het stuk pleit ondermeer voor gelijke wettelijke behandeling van homofiele en hete- rofiele relaties, en de mogelijkheid van adoptie door een homofiel stel. "De partij is op de verkeerde weg. Het CDA hecht veel waarde aan het hu welijk. We moeten niet meer doen dan enkele uitspraken over homofilie die voor altijd gelden," vatte een van de sprekers de kritiek samen. De bekriti seerde resolutie was het resultaat van intensief stu diewerk van een speciaal ingestelde werkgroep en is al een keer eerder voor behandeling doorgeschoven. Partijvoorzitter Bukman had zicht baar moeite met deze opvallende nederlaag voor het partijbestuur. Hij verklaarde dat de gang van zaken rond de resolutie volgende keer uit puttend zal moeten worden behandeld. ER IS NU AL EEN I IEUWE FIAT PANDA VANAF F9&99,

Het Vrije volk | 1983 | | pagina 1